Vlammende Katchen. DONDERDAG 13 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG 2 GEMENGDE BERICHTEN VADER EN ZOON GERED. Door kranigen redder. Gas teravond om half acht zag een agent van bureau 'Rfaampoort te R'dam, dat aan de overzijde van de Jacob Cats kade voor perceel no. 181 een jongen van zee jaar ia het water was gevallen. Door schreeuwen wist de agent de aandacht van een 20-ja rigen man op den drenkeling te vestigen. Deze sprong den jongen na en wist hem op het droge te brengen. Toen dit gebeurd was, kwam de vader van het kind, een 50-jarige man, die zijn zoon in het water had zien vallen en de trap af was gesneld, de straatdeur uit. In de veronderstelling, dat zijn jongen nog in de gracht lag sprong hij geheel gekleed in het water. De vader kon niet zwemmen en er dreigde dus toch nog een ongeluk. De redder van den -knaap is toen opnieuw te water gegaan en heeft ook den vader veilig aan wa-l gebracht. De drenkelingen zijn hun woning binnengebracht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteren geraakte zekere Jan Zürgers bij het baden in de Maas te Well te ver in de rivier, met het gevolg, dat hij plotseling in de diepte verdween. Door omstanders werd de drenkeling onmiddellijk op het droge gebracht. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken, zoodat ook kunstmatige ademhaling niet meer mocht baten. INBRAAK IN DE BADINRICHTING TE GOUDA. Kasregister verdwenea Bij de openstelling van de Gemeentelijke zweminrichting op de Hoetmansgracht te Gouda kwam het personeel gistermorgen tot de ontdekking, dat er in het bad was in gebroken. De daders bleken over het af sluithek te zijn geklommen en de deur van het vertrek der bureauliste geforceerd te hebben. Daar hebben zij alle kasten open gebroken, doch hun moeite werd slecht be loond, daar men het geld eiken avond op e«n veiliger plaats deponeert. Verder heeft men het kasregister en het wissel geld medegenomen Daardoor waren er gisterochtend geen kaartjes, maar hierin werd spoedig voorzien. Uit het uit een an der potje ontvreemd geld is behalve het register een bedrag van 2.25 buit ge maakt. Bovendien zijn, zooals bij de andere inbraken, welke den Laatsten tijd hier ge pleegd worden, de sleutels ontvreemd. Door de buitendeur is men langs den ge wonen uitgang vertrokken. Deze deur en het loket van het bureau werden gister morgen open gevonden. „Tel.'' BRANDSTICHTING? Te Jubbega heeft een brand gewoed in de coöperatie van broodbakkerij DOTK, waarvan beheerder is zekere V. uit Gorre- dijk. Het geheele was, naar de „Tel." meldt onmiddellijk een vuurzee. Toen het pand flink brandde heeft hij zijn vrouw gewekt, waarna hij blootsvoets per rijwiel is weg gevlucht naar Gorredijk. Bij een agent, dien hij tegenkwam, heeft hij toen zichzelf aan gegeven en hem gezegd, dat hij de bakkerij in brand had gestoken. Een groot aantal omwonenden heeft nog getracht het vuur te stuiten, doch dit mocht niet gelukken. Ook de brandweer uit Gorredijk, die spoe dig ter plaat-se verscheen, kon tegen de vuurzee niets uitrichten en bepaalde zich er toe, de belendende perceelcn te behou den. Er kon niets worden gered en van het geheele gebouw bleef niets dan een roo- kende puinhoop over. De vrouw wist zich met haar drie kinderen ternauwernood in veiligheid te stellen. Omtrent de motieven tot zijn daad wilde de aangehoudene niets loslaten. Alles wa« verzekerd. De heer V. is te Gorredijk in arrest gesteld. OVERTREDING LOTERIJWET. Te Groningen werd de vorige week door de politie opgemerkt, dat vanwege het re clame-bureau van zekeren H. M. aldaar in het Westen der stad huis aan huis druk werken in den vorm van een gesloten brief werden bezorgd, welke bij onderzoek een aanbeveling en een bestelbriefje bleken te bevatten van de Hamburger staatsloterij. De bedragen voor deze loten moesten wor den opgezonden aan Heckschert en Co., Dammtorstras8e te Hamburg. Waar het op eenigerlei wijze bevorderen van een bui- tenlandsche loterij strafbaar gesteld is bij de loterijwet, is de geheele partij, welke nog niet was verspreid, tot een aantal van enkele duizenden ten kantore van genoemd reclamebureau in beslag genomen. Ook door de politie te Amsterdam, waar het hoofdkantoor voor de verspreiding van deze reclame i« gevestigd, zal een onder zoek nopens deze overtreding worden in- KERKNIEUWS NIEUWE OPZIENBARENDE GENEZING TE BEAURAING. Men meldt uit Beauraing aan de „Bes.": Gistermidddag om half 5 heeft bij de grot alhier wederom een plotselinge gene zing plaats gehad. Een 40-jarige vrouw uit Herstal (België), genaamd de House, had zich in 1928 met een speld in de linkerhand geprikt. Dit wag zoo verergerd, dat er een phlegmon ontstond en in 1929 de spieren uit de hand moesten worden gehaald. Sindsdien was deze geheel verlamd. Ter wijl de vrouw nu gistermiddag aan de Grot bad, viel haar de Rozenkrans uit de hand en toen zij deze weer opraapte, herkreeg zij plotseling het gebruik van de linker hand. Het bleek, dat deze totaal was ge nezen. De doctoren houden zich met de zaak bezig. Er bestaan Röntgenfoto's van de verwonde hand, indertijd genomen in het militair hospitaal te Luik. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. „Streven tot Verbetering". Zaterdag middag hield de Hillegomsohe Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging voor hare leden een tafel keuring voor konijnen. Als keurmeester trad op de heer J. J. de Jong te Rotterdam. Ruim 100 pluimstaarten na men aan de keuring deel. De zorg aan de fraaie dieren besteed houdt de belofte in voor een schitterende December-tentoon- stelling. Als prijzen waren 4 medailles uit geloofd: één voor het fraaiste dier Groote Ras; één voor idem Middenras en één voor idem Klein Ras; één voor Nesten. De keuze der bekroningen was moeielijk. Groote Ras: le pr. Jac. van Leeuwen, 2e pr. J. Zandvliet; Middenras le pr. Jac. v. Leeuwen, 2e pr. idem; Klein Ras P. v. d. Reep; Nesten A. Thoma. KATWIJK. Katwijksche Reddingsbrigade. In de Visscherijschool werd een ledenvergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, Dr. Eikelenboom. De voorzitter deelde me de, dat de financieele moeilijkheid ten op zichte van een centrale tent was overwon nen. De officieele opening dezer tent zal plaats hebben op 22 Juli. Tegelijk zal een groote reddings-demonstratie gegeven wor den. Tot dekking van het tekort zal dan verkoop van programma's en speldjes plaats hebben. Er zal voor de tent een strandwacht noodig zijn. Meerdere namen konden reeds hiervoor worden genoteerd. Bij die strandwacht moeten goede zwem mers zijn. O.m. werd nog besproken de wenschelijkheid van verbinding van het Zuider- met het Noorderstrand, b.v. telefo nisch, of door het aanwenden van vlaggen door hiermede te seinen volgens een be paald systeem. Het bestuur zal deze aange legenheid nog nader onder de oogen zien. Na rondvraag sluiting dezer vergadering, waarvoor veel belangstelling was. Kerktijd in het badseizoen Het getal badgasten neemt jaar na jaar toe. Begrij pelijk dat ook het getal katholieke bad gasten steeds grooter wordt. Het vorig jaar was het getal al zoo groot dat de R.K. kerk tijdens de 2 H.H. Missen overvol, ja zelfs te klein was om allen een geschikte plaats te kunnen geven. Daarbij is het gedurende den seizoentijd voor het personeel bijrn ondoenlijk om elkaar te verbeurten. Om deze en andere redenen zullen de H.H. Mis sen, te beginnen met 16 Juli tot en met den laa'sten Zondag van Augustus zijn: om narf 8, 9 uur (Hoogmis) en half e'-f. De zeer vele pension- en hotelhouders zullen deze mede- deeling willen uitknippen en voor hun gas ten bewaren. KATWIJK AAN DEN RIJN. Voetbal. De pa-s opgerichte Voetbal- vereeniging ie na in het bezit te zijn ge komen van een praohtterrein, n.l. het wei land achter het St. Willibrordus-Missiecol lege, thans nog eigendom van de Paters Je- suieten, gelegen aan de Sandtlaan, haar actie gaan ontplooien en thans zijn eenige leden bezig een geriefelijke kleed- en con sumptie-tent te bouwen. Binnen enkele we ken zal de feestelijke en officieele opening en ingebruikstelling van het terrein plaats hebben. Dan wordt op vele belangstellen den, van hier en elders, gerekend. 0EGSTGEEST. Volksconcert. Vrijdagavond om «»cht uur geeft de N. Z. H. T. M. Harmonie een Volksconcert aan „Het Witte Huis". Zwemver. „Poelmeer". Van 16 Mei tot 30 Juni zijn 7500 dames-, 8006 mannen- en 1500 volksbaden in onze zweminrichting geno- Diploma's als geoefend zwemmer(ster) zijn uitgereikt aan: mej. D. v. d. Gort, mej. E. Wensinck, mej. J. J. Tichelaar en aan de heeren H. ter Braak, J. F. Beekman en A. Stuiven. Voor de springdemonstraties op Zaterdag 15 Juli komen springen: mej. G. Klapwijk (Rott. D. Z. Nat. kamp). DamesschoonspringenMej. N. Zeeman (Amst. D. Z.) en mej. K. Rademaker, Poel meer. Verder de heeren J. Reyers en M. Kes- sels van Zian uit den Haag. Verdere bij zonderheden geeft het advertentie in dit nummer. SASSENHEIM. Bouwen. Het afbreken en bouwen van een winkelhuis voor de firma Al'b. Heijn aan de Hoofdstraat is opgedragen aan de Gebr. M. A. en A. C. J. van Breda. Aan K. W. v. Breda en Waasdorp alhier is op gedragen het bouwen van een dubbel woon huis aan de Emmalaan te Oegstgeest. Hooibroei. Gisteren vertoonde de hooiberg van den landbouwer P, Langeveld, midden in de bebouwde kom gelegen, tee kenen van broei. Op last van de brandweer en onder toezicht van de keurmeester werd de geheele berg uitgehaald, terwij] maat regelen waren genomen om direct water te geven. Het gemeentehuis gerammeid. Gis teravond om 8 uur kwam een luxe-auto van de richting Leiden in volle vaart te slippen doordat hij op de natte rails reed en plotseling moest remmen. Door de glad heid werkten de remmen niet voldoende en in volle vaart dreigde de auto eerst te kantelen en reed daarna met een flinke gang achteruit op het hek van het ge meentehuis. Het zware ijzeren hek en het dikke muurtje waar het hek op rust, werd over een lengte van pl.m. 5 meter inge drukt en geheel ontzet, wel een bewijs van de kracht waarmee de schok aankwam. Ook de auto liep zware schade óp, terwijl de inzittendn gelukkig geen letsel bekwa- V00RSCH0TEN. Kosteloos rijwielbelastingmerk. Op Maandag 17, 24, 31 Juli en 7 Augustus a.s. zal voor belanghebbenden, die in aanmer king komen voor een kosteloos rijwielbe lastingmerk, de gelegenheid worden ge geven aangiften ter bekoming dier mer ken af te halen en in te leveren bij den dienstleider der directe belastingen te Voorschoten, Lei/dscheweg No. 91, tel- UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 14 Juli. Huizen 296 M. Algemeen Programma verzorgd door den KRO. 8.00 Morgenooncert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Lunchconcert door het KRO-sextet, afgewisseld door gramafoonmuziek. 2.00 Gramofoon. 2.30 Solisten-recital door Elsa Nolthe- nius, piano. Jan v. Helden, viool, en Luc Louman, bariton, met gramofoon-inter- mezzo. 4.00 Orgelconcert door Alphons Dreissen m. m. v. Henk Breton, orgel, met gramo- foon-intermezzo. 5.00 Land- en Tuinbouwhalfuurtje door Th. Arts. 5.30 Gramofoon. 6.00 Max K. Gerisch over Duitschland. 6.15 Gramofoon. 6.30 Concert door het KRO-sextet. Te 7.15 Causerie van G. J. Paulidee over „Het beleg en ontzet van Weenen". Te 7.35 Gra mofoon. Te 8.30 Vaz Dias en gramofoon- intermezzo. 9.30 Concert door de KRO-boy» m. m. v. Marco Milano, tenor. Te 10.20 Gramofoon. Te 10.35 Vaz Dias. 11.30 Gramofoonmuziek. Hilversum 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Notenkrakers. 11.00 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.30 Orgelspel J. Jong. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: B. Scholte. M. m. v. een Dames koor en Ali Baartscheer (piano). 2.30 Gramofoonpl. 3.00 The Columbia Three. 3.30 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel C. Steyn. 5.30 VAR A-Klein-orkest. 6.40 Causerie mr. M. Mendels. 7.00 De Flierefluiters. 8.00 Causerie dr. J. P. A. Ernstman. 8.30 Uit het Kurhaus Scheveningen: Re sidentie-orkest o. 1. v. Carl Schuricht. M. m, v. Alfred Cortot (piano). In de pauzes: Voordracht, Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Declamatie A. v. Dalsum. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Kerkdienst. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest. 2.05 Western Studio-orkest. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Schotsoh Studio orkest. 4.35 Emilio Colombo's orkest. 5.35 Kinderuur. 5.55 Weekoverzicht. 6.20 Berichten. 6.50 Het Eerge Krish Septet. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Berichten. 9.40 „Rossum's Universal Robots" va K. Ca pek. Vertaling: P. Selver. Muziek Hely-Hutchinson. 11.15 Voordracht. 11.2012.20 Dansmuziek door de Savo Hotel Orphean». „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50, 7.40, 8.20 en 9.05 Gramofoon muziek. Kalundborg 1153 M. 12.202.20 Concert u. h. Bellevue-Strand hotel. 3.20—5.20 M. Hansen's orkest m. m. solisten. 8.20 Strauss-Concert o. 1. v. Meyer-Radon 9.10 Radio-tooneel. 9.30 Sonatenconcert (cello en piano). 9l50 Hoorspel. 10.20 Duitsche muziek o. 1. W. Meyer Radon. 11.0512.50 Dansmuziek uit Rest. „Lod berg". Langenberg 473 M. 6.25 en 7.23 Gramofoonpl. 12.20 Concert uit München o. L v. List m. m. v. solist. I.20 Populair concert. 4.50 Solistenconcert. 7.20 Uit Berlijn: Rijkszending „Weg libers Feld". 8.25 „Katte", hoorspel van H. Burte. Regie: Kandner. 9.50 Uit Münahen: „Innviertel" o. 1. v, Feldhütter. II.0011.50 Concert o. 1. Wolf. Rome, 441 M 9.05 Gramofoonpl. 10.05 Concert m. m. v. orkest, zang en piano. Hierna tot 11.50 Dansmuziek. B r u s s e 1, 338 M. en 508 M. 338 M.12.20 GramofoonpL 1.30 Dito. 6.50 Dito. 8.20 Symphonieconcert o. L v. Kumps m. m. v. solisten. 10.30 Gramofoonpl. 508 M.: 12.20 Omroepklinorkest o. 1. v. Leemans. I.30 Gramofoonmuziek en zangvoor. dracht. 5.20 Symphonieconcert o. L v. Kumps. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. K. Walpot. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. II.00 Dansmuziek uit Ostende. Zeesen, 1635 M. 8.20 „Der Trompeter von Sackïngen", hoorspel naar de gelijknamige opera. Muzik. leiding: O. Seyfert. 10.05 Voor de Arbeiders. 10.35 en 11.05 Berichten. 11.2012.20 Concert d. h. Frankfurter Omroeporkest m. m. v. A. Hoehn (piano). Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.0013.30 Langenberg. 13.30—17.20 North. Reg. 17.20—19.35 Brussel (VL). 19.35—afl. Luxemburg. kens des namiddags van 79 uur. Na be handeling dier aangiften, zullen op de vermelde tijdstippen ook de bedoelde be- lastingmerken kunnen worden afgehaald. Wedvlucht. De postduivenvereeniging „De Zwaluw" hield Zaterdag j.l. een wed vlucht vanaf Limoges (Frankrijk). Af stand 740 KM. In concours waren 15 vo gels. De duiven werden losgelaten te 5.30 uur v.m. De eerste duif kwam aan te 6.40 uur nm. Vier der in concours zijnde dui ven werden 's Zaterdags geconstateerd, terwijl de andere duiven 's Zondags gecon stateerd zijn. De prijswinnaars zijn: J. J. A. van den Elskamp de le, 2e, 3e en 4e pr. en A. de Graaf 5e prijs. Overleden: M. E. Grob, 29 j. H. Swemle 65 j. Ingekomen: A. Dingemans en zin van Vrouwenpolder. C. den Brandt en gezin van Gennep. P. Ch. M. H. Schellings en gezin van Rotterdam. P. Bot en gezin van SchoorL Vertrokken: D. van Ruler naar Balkbrug. J. Poot naar Wassenaar. G. H. van Giezen en gezin naar Leiden. J. G. van der Hoek naar 'slGravenhage. N00RDWIJK. Subdiaconaatswijding. In het num mer van 11 Juli werd abusievelijk meege deeld, dat aan de eerw. heer J. v. d. We.v- den uit Hillegom de wijding van het H Subdiaconaat is toegediend. De eerw. heer J. v. d. Weyden is te Noordwijk woonach tig. FEUILLETON. Naar het Duitsch van PAUL OSKAR HöCKER. 20) Ze zuohtte. „Dat het op den duur zoo niet kan doorgaan, dat weet ik al lang. In ieder geval wil ik nu tooh zeggen, hoe dankbaar ik u ben." „Hm. Dankbaar." Hij haalde de schou ders op en keek haar recht in de oogen. „Gelooft u me nietl" „O zeker, Miss Kate, U hebt alleen geen talent om het te toonen." „Wat moet ik dan doen?" Nu glimlachte hij. „O ja, u bent ook nog zoo naief." Hij hield zijn steenkoude, roet zwarte handen boven het vuur. „Maar troost u met mij: het talent om te toonen wat er in mij omgaat, bezit ik ook niet." Ze zwegen 'n poosje. Beide dachten ze over eikaars woorden na. Katarina voelde zioh gedrukt. Ze overwoog, of mr. Gabb haar zijn vertrek wilde aankondigen. Hij was voor haar natuurlijk veel meer gewor den dan een trouwe hulp bij het werk: als de beste, oudste vriend had hij haar in deze moeilijke tijden bijgestaan. In dui zend kleinigheden, waarvan geen enkele eigenlijk meer op te noemen was. Ze moest hem dat nu zeggen, maar het kostte haar een groote zelfoverwinning om zich te uiten. „Ik wilde u uit den grond van mijn hart voor alles danken en u een rijk, mooi en gelukkig leven toewenschen. mr. Gabb" zei ze en ze stak hem de hand toe. Hij stond op en nam haar hand. „Dank u, miss Kate, U is een beste, kleine ham veder." „En.... blijft u nog een poosje bij mij? Ja?" vroeg ze bijna schuchter. „U hebt maar te zegen hoe lang." Hij keek haar op een eigenaardige manier aan „Ik weet, dat het lot u eiken dag naar Leicester roepen kan." Hij schoof zijn pijp tusschen de tanden, stak zijn handen in zijn zakken en keek haar nog steeds recht in de oogen. „Dat kan mij niks schelen. Ik hoef dien roep immers niet te hooren." Hij blies drie, viermaal een dikke rook wolk in de frissohe ochtendlucht. „Dus ver telt u me nu maar: hoe lang wilt u, dat ik bij u blijf Ze voelde zich een beetje beschaamd bij zijn doordringenden blik. Zou het erg onbescheiden zijn Zou ze het durven Ja, ze zou het hooge woord maar uitspreken „Nu, hoe lang, Miss Kate?" drong hij nog eens aan. „Nu, als het niet te veel gevraagd is en u zoudt willentot we hier de crisis te boven zijn, tot ik met mijn anjers uit kom tot na de tentoonstelling het vol gende jaar." Terwijl zij sprak veranderde zijn ge zicht. De oude spottende trek keerde er op terug. „Is dat te lang?" vroeg ze, direct weer verleeen, een beetie bevreesr zelfs. „Oh no. Miss Kate." Hij deed nog een trek aan zijn piip. maar die .was leegge- rookt Terwijl hij den linkervoet optilde en zich op den rechter in evenwicht hield, klopte hij de pijp tegen zijn zool uit. „Neen dat is niet to lang. Dus tot .den volgenden herfst „Maar u dacht, dat ik een kortoren ter mijn zou noemen, nietwaar?" „Een langerenHij stak zijn pijp in den zak en keerde zich naar de andere vuren toe. „Ik geloof, dat we er nu niets meer hoeven op te gooien, Miss Kate. Gaat u naar huis „Ik zal er wel vreeselijt uitzien, zoo ongewasschen. Kijktu me alsjeblieft niet meer aan." „U hebt een behoorlijke snor, juffrouw Lutz. Maar dit staat u uitstekend." „Ernstig praten kan men, geloof ik, niet met u, mr. Gabb". „Dacht u Hij lachte. En ging heen. Katarina voelde zich al weer gevangen in de zorgen van den nieuwen dag. Maar voortdurende moest ze nog denken aan de eigenaardige stemming van dezen killen morgen. En aan de merkwaardige persoon lijkheid van mr. Gabb VI Tusschen Viktor Troilo en zijn oom Ris peter heerschte een gespannen verhouding. Zijn stiefmoeder merkte het aan allerlei kleinigheden. Steeds weer trachtte zij te verzoenen. Maar Viktor, die tot nog toe zoo gemakkelijk te leiden was geweest, toonde zich nu, tot haar groot verdriet, erg eigenzinnig. Alfons Rispeter was een schijnbaar doodgoede op zijn rust gestelde man, die niets zoozeer haatte als conflicten en deze dan ook zooveel mogelijk uit den weg ging. Tegenspreken deed hij uit principe zoo min mogelijk en steeds liet hij een achter- of zijdeurtje open, om aan moei lijkheden te kunnen ontsnappen. Als men zijn week, weldoorvoed gezicht zag, met de zachte, goedige blauwe oogen, zou men in hem niet den buitengewoon ge- wieksten en succesvollen zakenman ver moeden, die hij in werkelijkheid was. De firma Viktor H. Troilo had haar om zet vertienvoudigd, sedert hij zijn nicht ter zijde stond. Vooral de handel in bloem zaden en in tuinartikelen had zich enorm uitgebreid. Breede kringen in Duitsch land betrokken al hun benoodigdheden op dit gebied van de „Bloemen-Troilo's", zoowel voor den tuin als voor hun veran da, hun wintertuin en him balcons, De handige reclame van Rispeter, vooral de ieder jaar in reusachtige oplage versprei de catalogos met de schitterende en ver leidelijke illustraties, verzekerden de zaak een kolossalen omzet. Hij trok zioh er niets van aan, dat tegenover dit succes het feit stond, dat het aanzien van de firma in vakkringen, in het bijzonder bij tuin architecten en kunstzinnige kweekers, sterk aan het dalen was. „Dat is broodnijd", meende Rispeter glimlachend, toen Viktor hem een paar beoordeelingen van hun nieuwsten catalo gus overbracht, die hij op de bloementen toonstelling in Homburg had moeten aan- hooren. Ook Viktor's stiefmoeder dacht er in de verste verte niet aan zich van dergelijk gepraat wat aan te trekken. „Och. jongen, laat je toch den kop niet gek maken. Laat zo gelukkig zijn met hun fijnen smaak, als ze meenen, dat ze die in pacht, hebben. Wij steken de duiten in onzen zak." En op kantoor bewezen ze hem beide, dat juist deze nieuwe catalogus, die in de vakpers zoo scherp was aangevallen, om dat hij vol stond met schreeuwerige re clame en allerlei verschrikkelijke, smake- looze dingen aanbeval, juist een groot suc ces bij* het publiek was ©n een menigte bestellingen aanbracht. De heftigste critiek werd geoefend op de door Oom Rispeter uitgevonden afdee- ling „Feestgeschenken"nagemaakte vruchtboomjes als tafelversiering bouquet- ten van gedroogde- en kunstbloemen en -planten, porceleinen miniatuurbakjes met dwergbloemen en dan de prachtcollectie tuinversiering, steenen dieren, kabouters, majolica paddestoelen en wat dies meer zij. Viktor's smaak had zich gevormd en verfijnd. De omgang met mevrouw Rett- berg" was niet zonder invloed op hem ge bleven. Ook wat hij op verschillende rei zen gezien had, werkte bij hem na en daar kwam ook nog de geregelde omgang bij met den vorigen vriendenkring van me vrouw Rettberg, in het algemeen men- schen met een verfijnden smaak. Op haar verjaardag in Juni had Viktor in de bloembinderij een groote bouquet roode rozen laten maken en die met zijn felicitaties naar het huis op den Amsel- berg gezonden Toen hij, op haar invitatie, kwam koffiedrinken, zag hij met schrik, hoe zijn bloemen afvielen bij de andere bloemgeschenken. Bij de firma Troilo hadden ze weer eens gedacht, dat de mas sa de overwinning brengtDe jónge ban kierszoon Feustell had alleen maar een paar kostbare orchideeën gestuurd, do Amerikaan 'n tuil Lvon-rozen en ook alle andere kennissen hadden iets smaak vollers gestuurd of meegebracht dan zijn reuzenbouquet. „Waar hebt u toch die prachtige Lyon- rozen vandaan?" vroeg hij jaloersch aan den Amerikaan. En hij moest het pijn lijke antwoord hooren: ..Die heb ik uit een speciale zaak uit Nauheim laten ko men: wat je hier krijgt, is allemaal markt- goed." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8