DONDERDAG 13 JULI 1933 No. 7557 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN lC. 8 24ste Jaargang te Au, shtban in dief S)e £clcbclve0oii^atvt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «a verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen Een moeilijke vraag. Het loon- en salaris vraagstuk is in dezen tijd niet gemakkelijk. Niet gemakkelijk behalve dan voor een bepaalde categorie personen, die voor anderen een flinke, radicale wedde-ver- laging opeischen, met een los en breed ge baar van hun eene hand, terwijl zijhun andere hand als vast-geklampt op eigen sak houden! Dat zijn de praters over de malaise.... aan de bittertafel. Voor ernstige menschen is het hier be doelde vraagstuk niet gemakkelijk. Dezulken zullen hun meening en houding niet in een algemeenen regel kunnen vast leggen. Zij zullen alle gevallen concreet, in alle feitelijke omstandigheden willen be- fohouwen. Zij zullen de wedden beoordeelen in ver band met den algemeenen oeconomisohen toestand en in verband met den finan- cieelen toestand in betrokken bedrijf en onderneming. Zij zullen over de wen- schelijkheid en mogelijkheid van wedde- verlaging verschillend oordeelen naar ge lang de wedde „in den goeden tijd" hoog,, behoorlijk of misschien nog niet op peil was in welk laatste geval deze eerst pas door de daling van het levensniveau op een behoorlijke hoogte kan zijn geko men. En ten slotte zal een ieder redelijk menscb de laagste inkomens toch het laatst en het minst in een verlaging willen be trekken, en de hoogste het eerst en het meest. Een ieder redelijk mensoh, zeggen wij. Maar telkens blijkt toch weer, dat er menschen zijn, die zonder blikken of blozen een andere methode meenen te mo gen volgen. We herinneren aan het stand punt, door Ged. Staten van Zeeland aan genomen, dat, gelukkig, niet door Prov. Staten is gesanctionneerd. Het loon- en salarisvraagstuk is een vraagstuk, dat in concreto moet worden opgelost door den mensch den mensch met verstand èn hart! ONZE SPELLING-CHAOS. HET OOMiPR OMIS-VOORSTEL AFGEWEZEN. Zaterdag vergaderde de algemeens ver- eeniging tot bevordering der vereenvou digde spelling. Ter sprake kwata ook het compromisvoorstel inzake de spelling der Nederlandsche taal, dat ontworpen is doqr drs. H. A. Höweler, conrector van 't gere formeerd gymnasium te Amsterdam. De vergadering heeft dit voorstel afge wezen en wel omdat het voorstel-Höwe- ler de „verbuigingskwestie" uitschakelt. Het kwam haar onlogisch en onpractisch voor om, dit principieel uitstellende, van gedachten te wisselen over punten, die minder de grondbeginselen betreffen. We zijn dus weer geen streep verder ge gaan met de ordening in onze spelling- chaos. Intusschen groeit er een geslacht op van knoeiers met taal en spelling, een geslacht dat ten aanzien van zijn eigen taal de ergerlijkste slordigheid aan den dag legt. Wij vreezen, dat ook minister Marchant te zeer politicus is, om dit belangrijk cul tuurvraagstuk tot oplossing te brengen. NAZI-LEIDER OVER DE GRENS GEZET. OP LAST VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING. Naar wij vernemen is de heer Tykfer, leider van de Duitsche nationaal-socialis- ten in Limburg, heden op last van de Nederlandsche regeering over de Duit sche grens gezet. Deze man is den laatsten tijd herhaal delijk in openbare vergaderingen van de Nazi's in Zuid-Limburg opgetreden, o.a. te Heerlen, Kerkrade en Vaals. BINNENLAND DE WERKLOOSHEID. CFBMNGE DALING TE OONSTA- TEEREN. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 608.000 leden van gesubsidi eerde vereenigingen in de week van 19 tot en met 24 Juni heeft bedragen 24 pet. zij is in vergelijking met de week 5 tot en met 10 Juni slechts met ©ea gedeelte van een procent gedaald. Bij 1059 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 Juli 1933 in to taal 301351 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 266.499 mannen. Op 10 Juni bedroeg het totale aantal in geschrevenen bij een ongeveer gelijk aan tal organen der openbare arbeidsbemidde ling 308.781 hiervan waren werkloos 282.409 personen, waaronder 267.902 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is der halve verminderd met 7.430; het aantal werkloozen met 6.824. Sinds de laatste maanden is er in de metaalindustrie eenige opleving waar te nemen. Het aantal werkloozen in deze groep verminderde met 6473 of 17 pet. PRINSES JULIANA TERUG UIT ENGELAND. Aankomst te Vllssingen. De Koningin ter ontvangst op het station te 's-Gravenhage. Een der berichtgevers van het „BJbld." meldt uit Vlissingen: Gisternamiddag keerde Prinses Ju liana van haar verblijf in Engeland te rug met de mailboot „Oranje Nassau" van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land", die onder commando van kapi tein A. Ouwehand stond. De Prinses had gedurende de reis on danks het vrij onstuimige weer bijna steeds met haar gevolg vertoefd op de commandobrug, waarbij zioh ook voegde de bedrijfsdirecteur van de „Zeeland", de heer G. J. Bentink. Tijdens de aan komst te Vlissingen toonde de Prinses groote belangstelling voor het vastleggen van het sohip en alle bedrijvigheid, die daar onmiddellijk op volgt. Te Vlissingen begaven zioh aan boord de burgemeester dier gemeente, de heer C. A. van Woelderen, en de heer G. A. Waller, één der directeuren van de N.V. Wm. Midler Co. Als laatste passagier verliet de Prin ses met gevolg en genoemde heeren de boot. Zij begaf zioh, toegejuicht door de talrijke aanwezigen, naar de koninklijke wachtkamer. Bij deze wachtkamer op het perron bevonden zich mej. A. J. v. d. Ban en mej. L. C. du Four, resp. doopsgezinde predikante te Vlissingen en Luthersohe predikante te Groede, die beiden met de Prinses in een kamp bij Apeldoorn hadden vertoefd. De Prinses begroette deze beide dames hartelijk en drukte haar stevig de hand bij het weer zien. In de koninklijke wachtkamer ge bruikte het gezelschap de thee, waarna de Prinses afscheid nam van de autori teiten om met den mailtrein van 18.33 uur, waarin een Pullmanwagen voor haar was gelascht, de reis naar Den Haag voort te zetten. Uit den Haag wordt gemeld: Even na negen uur kwam de trein, waarin Prinses Juliana zioh bevond, aan het station H.S.M. aan. Eenigen tijd vóór aankomst van den trein versoheen de Koningin, vergezeld van haar adjudant-luitenant kolonel jhr. De Jonge van Ellemeet en haar hofdame jkvr. Schimmelpenninck van der Oye, op het perron voor de riohting Amsterdam. Toen de trein het station binnenkwam begaf de Koningin zich naar het achter ste gedeelte, waar Prinses Juliana, oa. in gezelschap van baron Band, uit stapte. De begroeting tussohen moeder en dochter was buitengewoon hartelijk. Prinses Juliana droeg een bonten ruiker bloemen. Terwijl de Koningin en de Prinses zioh langs den hoofdingang van het station naar buiten begaven, juichte het vrij talrijke publiek hartelijk, terwijl ook hier en daar het „Wilhelmus" weer klonk. Buiten wachtten eveneens velen de aankomst van de Prinses af. Toen de Koningin en de- Prinses in de auto stapten fclonk wederom hartelijk gejuich. Beiden begaven zich naar het landhufe De Ruygenhoek te Schevenin- gen. PR0F. MR. W. H. DRUCKER. t Gisteren is, op bijna 46-jarigen leeftijd te Rotterdam overleden prof. mr. W. H. Drucker, hoogleeraar in het burgerlijk reoht en de hoofdbeginselen der burger lijke rechtsvordering, het handelsrecht, faillissementsrecht en het internationaal privaatrecht aan de Handels-Hoogesohool welker rector-magnifious voor het leer jaar 19271928 hij was. Prof. Drucker, een zoon van den be kenden Leidschen hoogleeraar prof. mr. H. L. Drucker, was den 20sten Juli 1887 te Berlijn geboren. Gestudeerd heeft hij, behalve eenigen tijd aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, aan de Leidsche universiteit, waar hij in 1912 gepromoveerd is op het proefschrift „On rechtmatige daad". Vijf jaren na zijn promotie volgde de benoeming van Drucker, die inmiddels substituut-officier bij de rechtbank te Amsterdam was geworden, tot hoogleer- aar aan de Handels-Hoogeschool, waar hij zijn ambt aanvaardde met het uit spreken van een rede over de wettelijke bescherming van het bedrijf. OPTREDEN DER NAZI'S IN LIMBURG. Socialistisch Statenlid liet zich te veel gaan. In de Woensdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Limburg werd breedvoerig gesproken over de le vering van Duitsohe materialen aan den Provincialen Waterstaat en aan de ge meenten in Limburg. Maatregelen daar tegen werden gevraagd. Bij deze gelegen heid liet een socialistisch lid, de heer Ubaghs uit Maastricht, zioh ontvallen, dat in Duitsohland 'n hond van den ket ting is losgebroken en dat deze weder om dient te worden vastgelegd. De Commissaris der Koningin verzocht den spreker deze woorden te herroepen. De voorzitter der sociaal-dein ocrati- Bche fractie, de heer Paris, achtte deze woorden eveneens ongepast en verzocht den heer Ubaghs deze ter wille van den voorzitter der vergadering terug te ne men. De heer Ubaghs antwoordde: „Dat nooit!" Daarop verklaarde de voorzitter der sociaal-democratische fractie, dat de woorden van zijn partijgenoot in deze vergadering zeer ongepast zijn. Gedurende de verdere besprekingen werd uit de vergadering geprotesteerd tegen het optreden van Nazi-elementen in Limburg. Deze elementen trachten in ons vrije Nederland onrust te brengen onder een groot deel der bevolking. Maatregelen daartegen werden gevraagd onder algemeene instemming van de BEZUINIGING OP REKENKAMER. Eén lid minder? De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, zal, naar wij vernemen, een wets ontwerp indienen tot wijziging van de Comptabiliteitswet. Om. zal daarin wor den voorgesteld, het aantal leden van de Rekenkamer met één te verminderen, zoodat na aanneming ^an het ontwerp niet zal worden voorzien in de thans be staande vacature. HET BURGERPAK VERBODEN? Beroeps-onderofficieren geïnspecteerd. Dinsdag zijn aldus het „Volk'' in verschillende garnizoenen van ons land in specties gehouden, waarbij al het kader moest aantreden. Oorzaak van een en ander zou een mi nisterieel schrijven zijn, waarin wordt ge zegd dat het is opgevallen dat vele be roepsonderofficieren onvolledig en onver zorgd waren uitgerust. Indien hierin geen verandering komt, zou worden overwogen de bepaling, dat on der-officieren na diensttijd in burger ge kleed mogen zijn, in te trekken. Men gelooft algemeen, dat zelfs wan neer de inspectie zou uitwijzen dat dit verwijt ongegrond is toch maatregelen zullen volgen om de onderofficieren te verplichten na diensttijd in uniform te zijn. Een en ander zou de politieke controle te vens bevorderen. „HET ANKER- VERBODEN. Bij Minsterieele beschiking van den Mi nister van Defensie 'is aan de lijst van verboden geschriften toegevoegd ,.Het Anker", weekblad gewijd aan de belangen van het mindere marine-personeeL MET DE WERKLOOZEN NAAR ROME. Het R. K. Werkliedenverbond schrijft ons: Het werkloozenvraagstuk ia wel erg nij pend geworden. De zorg voor de groote massa wordt met den dag zwaarder. En het is niet alleen de financieele kant van die groote massa die de voortdurende in spanning vraagt van ieder, die verant woordelijkheid te dragen heeft; óók en niet op de laatste plaats de moreele zijde eischt alle krachten op om die groo te groep mede-broeders voor ondergang te behoeden. Aparte zorg en toewijding moet besteed worden aan de meer jeugdige, aan de on gehuwde werkloozen. Het behoeft geen betoog, dat juist zij zoo uiterst ontvankelijk zijn voor den ver giftigden invloed, die uitgaat van onrust stokers en van lieden, die er op uit zijn om hun anti-christelijke levensbeschou wing aan anderen op te dringen. Maar ook reeds de omstandigheden, waarin de jeugdige werkloozen verkeeren verstoken als ze zijn van bijna alles, wat het leven in de jonge jaren aantrek kelijk maakt werken dusdanig demora- liseerend, dat ©r in ons katholieke kamp alarm moet worden geblazen om met ver- eenicde krachten althans onze katholieke werklooze arbeidersjeugd voor Kerk- en maatschappij te behouden. Aan die jeugd moeten weer idealen wor den gegeven En wat is daarvoor meer bevorderlijk, dan ze een tijd lang weg te rukken uit de verpestende sfeer waarin ze dag in, dag uit moet verkeeren 1 Is dat niet het éérst noodige, om weer hare belangstelling op te kunnen wekken en levendig te houden voor de godsdienstige, maatschappelijke en cultureele vraagstukken van dezen tijd 1 De vergiftigende, maar o zoo machtige invloed van de dagelijksche omgeving der katholieke werklooze jeugd moet gebro ken worden en daarom moet zij daaraan voor eenigen tijd radicaal worden ont trokken. Op grond van deze overweging heeft Rector Boonekamp van Beverwijk het denkbeeld gelanceerd, om met een aantal werkloozen per fiets naar Rome te gaan. Toen dit plan bekend werd, kwamen van alle zijden brieven in, waarin gevraagd werd asjeblieft mee te mogen gaan. Iedere brief is een sprekend bewijs van de be hoefte aan iets dergelijks. Het aantal aanvragen bleek zóó groot en nog iederen dag komen er meer bij dat de rector zich heeft verstaan met het bestuur van het R.-K. Werklieden verbond. dat nu de uitwerking der plan nen, dus het organiseeren van een bede vaart per fiets naar Rome voor de jonge re werkloozen heeft tor hand genomen. Maar nu komen de moeilijkhedenen daarbij treden die van financieelen aard wel zeer sterk op den voorgrond. Er wordt op gerekend, dat deze bede vaart ongeveer zes weken zal duren. En hoewpl de geheele uitvoering zoo sober mogelijk wordt gehouden (voor logies wordt gebruik gemaakt van tenten; het eigen potje wordt gekookt enz. enz.), be- loopen de kosten toch voor iederen deel nemer zeker honderd gulden. Dat betec- kent dus, dat er een zeer belangrijk be drag bijeengebracht moet worden om een flink aantal werkloozen naar onzen H. Va- der te kunnen voeren Het is zonder meer duidelük, dat de betrokkenen zoo'n bedrag niet alleen kunnen betalen; het geld moet dus voor een groot deel ergens anders vandaan komen. En daarom doet het Ver- bondsbestuur ook een beroep op Katholiek Nederland, op ieder die wil meewerken om onze werklooze jeupd voor Christus te behouden, om deze bedevaart financieel mocelijk te maken. Het gaat hier om groote belangen Het moreele behoud van een groote groep jongeren staat op het spelWie het goed meent met die groep, noteere het gironummer van het R.-K. Werkliedenver bond te Utrecht: 22696 en stort© daarop een bijdrage. Alle giften zullen wekeijks worden ver antwoord. Jeugdiee werkloozen, die eventueel aan de fiets-bedevaart willen deelnemen, kun nen zich schriftelijk melden bij het Ver- boöd, Drift 1012 Utreoht. 0UD-Z0UAVEN BIJEEN. Nog honderden in leven. Dinsdag vergaderde de Bond van Oud- Zouaven te Utrecht in Hotel Centraal on der voorzitterschap van den heer J. Harkx te Eindhoven. Vertegenwoordigd waren de afd Am sterdam. Gouda, Nijmegen on Utrecht, ook was aanwezig het geheele bestuur van het Ondersteuningsfonds. Aan de verschillende uitgebrachte jaar verslagen ontleenen wij het volgende: Van het bekende Oudstrijders Blad I Avant Garde was bericht ingekomen, dat het had opgehouden t© bestaan. Dank zij het onvermoeid pogen van pastoor van Leeuwen en d« buitengewone medewer- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geen staatskerk in Duitschland. (2de blad). De voorbereiding van de overgang der Centrum-afgevaardigden naar de N. S. D. A. P. (2de blad). Het Balbo-eskader in Labrador aange komen. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Gisteren is op bijna 46-jarigen leeftijd te Rotterdam plotseling overleden prof. mr. W. H. Drucker, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool. (1ste blad. Het bezoek van Prins Nicolaas van Roemenië aan ons land. (1st© blad). Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot organisatie van de open bare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering. (1st© blad). Tyfker, de leider der nazi's in Zuid- Limburg, is over de grens gezet (1ste blad). Een doodelijk ongeluk op een spoor brug bij Groningen, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De internat, tenniskampioenschappen te Noordwijk. (2d© blad). AFSCHUWELIJK ARBEIDSONGELUK. DOOR' EEN HEIMACHINE STUK GERETEN. Bij do spoorbrug, welke gelegd wordt over het Omsnijdingskanaal even ten Noor den van Groningen is hedenmorgen ©en afschuwelijk ongeval gebeurd. Bezig mot het heien van palen in den grond is de 32-jarige machinist Keinkes, nadat een nieuwe paal aan het toestel was vastge bonden en zonder dat iemand er aanvanke lijk iets van bemerkte, door de machine ge grepen. Hij werd rond do pouli geslingerd raakte met een been de handel, waardoor de machine ongelukigerwijze nog sneller begon te loopen. Het lichaam werd in ra zende vaart 8 maai rond de pouli geslin gerd. Toen raakte een lichaamsdeel de handel, waardoor deze rechtop ging staan en de machine deed stilstaan. Het totaal verminkte lijk werd in stukjes en brokjes uit de machine gehaald. De man moet op slag zijn gedood. Het slachtoffer laat ©en vrouw en 7 kinderen achter. king van mgr. Schioppa en mgr. Calde- wyn was het gelukt het sohitterendo vaan del dor Nederlandsche Oud-Zouaven, dat te Rome in een der Musea was, terug naar Holland te krijgen, en thans prijkt het als een schitterend symbool van Ilollandsohe heldhaftigheid in het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem. In het afgeloopen jaar zijn vijftien oud- znuaven overleden en heden zijn er pre cies nog 106 in leven, waarvan de jongste 80 jaar telt en de oudste, de heer C. Mole- naar te Kogge-Wognum, die den gezegen- den leeftijd van 97 jaar heeft bereikt. Met groote dankbaarheid werd gewaagd van de jaarlijksche gift van f 2000 van Z. H. den Paus, 'waardoor het mogeliik is be hoeftige oud-strijders te ondersteunen. Het ondersteuningsfonds ondervindt ook zeer de nadeelige gevolgen van de crisis: de donaties loopen verbazend terug en het gevolg is, dat men zoo goed als geheel is aangewezen op de Pauselijke bijdrage en het gevaar bestaat dat de uitkeeringen zullen moeten verminderd worden De to tale uitgaven aan ondersteuning bedroe gen in 1932 f 3775. De voorzitter dankt© penningmeester en secretaris voor alles wat zij voor de oud- zouaven in het afgeloopen jaar hadden verricht en richtte zich vooral tot pastoor Van Leeuwen, die altijd voor de mannen in de weer is. Nadat nop eenige huishoudelijke zaken waren gerepeld sloot de voorzitter, nadat de geestelijk adviseur voor do overleden oud-strijders had gebeden, deze geani meerde vergadering. Vermelden we ten slotte nog, dat de vergaderinp werd bijgewoond door den oud-zouaaf A de Ruyter, die 17 jaar telt en nog 7.00 poed bij is, dat hij aan de be- sprekinpen kon deelnemen en zelfs niet geholpen wonschte te worden bij het be klimmen van een zeer steile trap naar de vergaderzaal. «.Ti*1*

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1