DINSDAG 11 JULI 1933 No. 7555 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooraitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné't ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. REIZEN IN HET NIEUWE DUITSCHLAND Er heerscht rust en orde „Zegt aan uw landgenooten, dat zij voor al de fiere Hollandsche driekleur meevoe ren op hun auto, wanneer zij Duitschland bezoeken. Een volk dat zijn vlag eert, wordt ook door ons geëerd." Dat was in Aken en de man, die zoo sprak was de leider der nationaal-socialis- tische fractie aldaar. Hij stond in de uni form der S.A.-Führer en had ons verwel komd met den groet van het nieuwe Duitschland „Heil Hitier". Wij waren in Duitschland met eenige Hollandsche journalisten op een „studie reis", daartoe uitgenoodigd door het Ba- discke Verkehrsverband, waaraan zioh la ter het Rheinlandische Verkehrsverband Wij hadden rondgezworven door het wonderlijk mooie Badnerland per trein en per auto, wij hadden gevaren op den bree- den stroom van vader Rijn en hadden kris kras de Eifel doorkruist, het Moezelge bied, het Ahrtal en het gebied langs de Belgische grens en waren thans in Aken gearriveerd. Die woorden nit den mond van een lei dende figuur der nationaal-socialistisohe revolutie deden ons goed. Het is niet al leen de Hakenkreuzvlag, welke de Duit- scher van het z.g. Derde Rijk eert, ook onze vlag wordt geëerbiedigd. En niet alleen in theorie, maar ook met terdaad. In tegenstelling met enkele jaren terug, toen ongure elementen een groote rol konden spelen in het verarmde en tot wanhoop gedreven Duitschland, is thans orde en rust geschapen. Er is weer moed gekomen en bewust wording van eigen innerlijke kracht en daarbij is er een sterke wil voelbaar om die innerlijke kracht te toonen door disci pline en strenge orde. Wij hoeven er geen doekjes om te win den en hebben zeer goed begrepen, dat er een koopmans-element school in de har telijkheid en gulle gastvrijheid, waarmede men ons ontvangen heeft. De hotels zijn bedroevend leeg, de hoteliers klagen steen en been, in de fraai aangelegde badgele- genheden van Baden-Baden, Badenweiler, Wiesbaden, Bad-Neuenahr, Bad-Ems, Bad- Aken enz. borrelt het heil-brengend bron water voor slechts spaarzame kuur-gas- ten; in de heerlijke natuur van het Schwarzwald, in de romantische Eifel is geen „Betrieb" zooals vroeger. Een enkele Hollandsche wagen suist langs de goed onderhouden wegen, op den Schnell- dampfer komt de „lustige Stimmung" wel ke eigen is aan de Rijnlanders, niet tot uiting. Kortom de vreemdelingen blijven weg. Waarom Natuurlijk draagt de steeds verder vre tende crisis een groot gedeelte van de" schuld; zelfs de traditioneele „steinreiche" Hollanders constateeren dat hun geldbui del bedenkelijk lichter is geworden. An deren brengen met min of meer overtui ging de spreuk „Ken uw eigen land" in practijk en wenschen geen geld te verteren in een land, dat hun de rente van geïnves teerd kapitaal niet uitbetaalt. Deze redenfen zijn begrijpelijk. Maar er zijn ook angstige lieden, die zich de schromelijkste voorstellingen ma ken van de nieuwe regeerders. Die mee- nen, dat zij in Duitschland een politieke heksenketel zullen vinden, waar om de hoek van iedere straat een S. A.-man klaar staat om hen „ein te sperren". Wanneer men om deze reden Duitsch land mijdt, gebiedt de eerlijkheid ons, om te getuigen, dat men heusch niet gewa pend behoeft te zijn met hakenkruisen en met onophoudeijk het Horst^Wessel-lied behoeft te zingen om veilig door Duitsch land te reizen. Wij hebben West-Duitsch- land doorkruist in alle richtingen, hebben gesproken met menschen van allerlei slag, geaardheid, temperament en overtuiging, wij hebben gedebatteerd met vooraan staande leiders der nationaal-socialisten en hebben ons zoodoende een beeld kunnen vormen van den geest, waarin het na- tionaal-socialism© beleefd wordt. Opmer kelijk was daarbij de gematigdheid juist van de leiders en het begrip, dat zij toon den voor onze afwijkende meeningen en lang niet altijd vleiende opmerkingen. In dit opzicht konden wij natuurlijk een potje breken, maar niemand verwachtte van ons, dat wij nationaal-socialistisch zouden denken, allen verzekerden ons in tegendeel, dat eiken vreemdeling, van wel ken nationaliteit, van welke overtuiging of van welk ras ook de hartelijkste ont vangst te beurt zou vallen. En wij hebben de mentaliteit van het nieuwe Duitsch land voldoende kunnen peilen om te we ten, dat dit geen ijdele phrase is. Gastvrijheid is een oer-Germaansche deugd en het hooghouden van deze deug den is een der opgaven welke het nieuwe regiem zioh gesteld heeft. Hitiers beweging wordt in Duitschland veel meer genoemd dan een revolutie; zij wordt veeleer een reformatie geacht, een zuivering en opbouw van de geheele le venshouding van het Duitsche volk. Wij zullen nog moeten afwachten, hoe dat alles uitpaJrt, maar veel goeds is er toch reeds bereikt, waarvoor wij de oogen niet moeten sluiten. Bij een zoo geweldige omwenteling, haast op elk gebied doorwer kend, is in de voorposten-geveohten wel eens een verkeerd schot afgegaan en zijn er maatregelen getroffen, welke speciaal ons Katholieken pijnlijk aandeden. Het voorgevallene in Munchen bijv. wordt ook in Duitschland betreurd en toegegeven wordt, dat ondergeschikte leiders wel eens te ver zijn gegaan in hun ijver. Maar wij moeten ons op eventueele mis grepen niet blind staren. Wie zooals wij in de gelegenheid is geweest om in ve lerlei kringen z'n licht op te steken en contact te krijgen, kan constateeren, dat er veel goede wil iseen goede wil, die zich op het gebied van het verkeerswezen uit in een drang om Duitschlands naam als gezellig en gemoedelijk toeristenland als land van gul gegeven gastvrijheid en ver trouwenwekkende orde en regelmaat, te herstellen. Wij hebben West-Duitschland bereisd in een tijd, waarin het er politiek ge sproken vrij heftig toeging. Het was juist de tijd, waarin de groote politieke partijen der Duitsch-nationalen en van het Centrum werden ontbonden. Wij waren in Coblenz, toen het nieuw© Bruine Huis er werd ingewijd en de straten vol waren van bruinhemdenin Traben Trarbach aan de Moezel maakten wij een „Tagung" van allerlei Hitler-organisaties mee uit den wij den omtrek. Nergens konden wij zelfs maar de geringste wanordelijkheid bespeu ren. nergens ook maar een minder vrien delijk woord aan het adrès van onze Hol landsche vlag, die lustig aan de auto wap perde. Onze Duitsche gastheeren hebben van ons slechts objectiviteit van oordeel ge vraagd. Hiermee hebben wij onze indruk ken zoo objectief mogelijk weergegeven. Er is uiterlijke rust en orde. gedra gen door een sterken wil der leiders en aanhangers der nieuw© beweging. In een volgend artikel zullen w© onze ervaringen omtrent het innerlijk ge halte van het nationaal-socialisme nader uiteenzetten. Mr. H. G. Behouden, wat wij bezitten Een overtuigd en actief partij-man be hoeft daarom nog volstrekt niet partijdig te zijn! Een lid van de R. K. Staatspartij, boe volbloed Staatspartijer ook, zal zich weten te hoeden voor partijdigheid! Zoo sterke voorstanders wij zijn van de vorming van p a r t ij e n, gebaseerd op ware en diepe, van elkaar werkelijk prin cipieel gescheiden overtuigingen, zoo fel afkeerig zijn wij van alle kleingeestige partijdigheid. De aanhangers van verschillende par tijen moeten loyaal met elkaar omgaan en samenwerken, omdat zij toch allen ten slotte één zijn, één moeten zijn in de b e— doeling; de gemeenschapsbelangen zoo goed mogelijk te behartigen! Zij moeten gescheiden optrekken, om tenslotte gezamenlijk in onderling overleg een einddoel te bereiken. Zoo moet het ideaal zijn in de onderlin ge partij-verhouding. Een ideaal, dat bereikt worden kan, als de partijen goed willen; maar dat ook dkn lang niet altijd bereikt worden za 1 1 Doch deze laatste overweging mag ook de meest-vredelievend en er niet toe bren gen, om de partijen dan maaraf te schaffen. Zeker niet onder de huidige omstandig heden, in ons land- En wij herhalen nog even, wat we al zoo dikwijls hebben neergeschreven: het belang van het het land en het belang van de katholieken-zelf maken het bestaan van één politieke partij voor de Katholie ken, de R. K. Staatspartij, gewenscht en noodzakelijk. Wij zijn daarvan nog steeds ten stelligste overtuigd! Wij schrijvèn hier niet over Duitsch land en het Centrum. Maar wij nemen toch hier even het volgende over uit een kruis- koipje in de „Maasbode" van gisteravond. In een interview had p»>n eenvoudig lid van de ontbonden Centrumpartij gezegd: „De nazis zullen niet naar onze men schen luisteren: Het Centrum is toch n partij meer." DE NEDERLANDSCHE VOLKSAARD en het NATIONAAL-SOCIALISME In iedere revolutie tenzij deze wordt gesteund door een tyrannieke machtswel lust schuilt iets sympathieks. In iedere revoluti© komt met felheid tot uiting de drang, welke in de geheele menschheid verborgen legt: de drang naar volmaakt heid. Door alle eeuwen heen hebben edele den kers gepeinsd op de inrichting van een volmaakte 6taat. Plato, St. Augustinus, Thomas Mor us, -Cam pane 11a, Ca bet ont wierpen grootsche gedachten over Utopia of Nergensland, waarin op ideale wijze zou worden geregeerd in rechtvaardigheid en onderlinge liefdeDe telkens weer opdui kende fantasie over het Duizendjarig Rijk evenals het 'Communisme zijn getuigenis, dat het verlangen en de droom naar een volmaakte staat nog steeds smeult in ieder menschenhart. Thomas Morus noemde zijn ideaalstaat zinrijk „Nergensland". De ervaren politi cus, kanselier van Engeland, begreep vol komen, dat idealen er slechts zijn om na te volgen, maar op aarde nooit bereikt worden. Er zijn echter kanselier», die hot onderscheid tusschen droom en werkelijk heid verloren hebben.... Wat de groote denkers uitwerkten en op schrift stelden, leeft veelal onbewust in alle volkeren. De opeenvolgende episodes der wereld geschiedenis zijn daarvan evenzoovele symptomen. De gang van zaken is meeren- deels zóó: het vigeerende staatkundig stol sel heeft niet in allen deele bevredigd; er kleven smetten en feilen aan. Volksmenners dikwijls met de beste bedoelingen be zield, dikwijls ook niet zetten het volk tegen do bestaande toestand op, vergroo- ten de fouten, beloven een gouden toe komst, een tijd van welvaart en geluk, kortom een ideaalstaat. En het volk als massa zoo gemakkelijk misleid en opgezweept gaat in onbe- wusten drang naar terugkeer tot een ver lorene volmaaktheid, zijn hoop en vertrou wen stellen op het nieuwe ideaal dat eohter evenmin verwezenlijkt wordt ais welk ideaal ook. Wanneer het tijdsgewricht ongunstig ia, zooals in de crisis welke de wereld thans moet doorworstelen, komt de ontevreden heid en het onbestemde gevoel, dat „iets anders" redding kan brengen, met groote kracht in sommige volkeren omhoog. Europa heeft de laatste halve eeuw zien opkomen de democratie, als reactie op de onbeperkte heerachzucht der vorsten, die „hun volk" op „vaderlijke" wijze bestierden, maar van het „vaderlijke" maar al te vaak een grillige en vreemde opvatting koester den, welke de „kinderen" allerminst aan stond! Een eeuw lang is er gestreden met taaie volharding om te bereiken, wat eerst als een ideaal gold: de Parlementaire Staats inrichting. Men is nog veel verder gegaan. Toen het volk zich aan de willekeur dor vorsten had onttrokken maar dat heelt moeite gekost! is men wetten gaan ma ken, waarbij de zwakken tegen de uitbui ting der sterken werden beschermd, waar bij gezorgd werd voor ouden-van-dagen en zieken. En grootsche plannen tot een ge leidelijke ombouw der maatschappij tot een samenleving van solidariteit en van ver zoening der tegenstellingen liggen gereed om verwezenlijkt te worden. Minister Ver- sohuur's bedrijf sradenwet is de eerste ddad op dien nieuwen weg. Maar de tijd is slecht. En dat zij on middellijk toegegeven het Parlementaire stelsel niet zonder gebreken. Het oude lied herhaalt zich: er ontstaat een tegenstroo- ming, welke, hoe onbegrijpelijk ook. weer terugstuwt naar de barre klippen, die wij juist met veel schipperskunst verlaten had den naar de macht in ééne hand. Langen tijd heeft óp 't gebied van re voluties Parijs de toon aangegeven thans is het Berlijn. Deze wisseling in de zetel der revolutie ligt voor de hand: in Frankrijk is geen economische nood, het volk voelt nog geen behoefte aan „iets an ders". Maar bet Duitsche volk heeft „iets an ders" gewild en het gekregen óók. Het nieuwe ideaal luidt: Dood aan de demo cratie, leve de absolute staat! Hiermede heeft Duitschland alle vrijhe- Eln de „Msbd." schrijft hierbij: „'t Is het klare inzicht van den eenvoudi ge, waartoe meer ontwikkelden vaak niet komen kunnen. Wij zijn geen partij meer, en daarom zal men met ons geen rekening meer houden: behartenswaardige les!" Bebarten6waardige les, voor ons om te willen behouden, wat wij bezitten. den, welke het schans voor sohane veroverd had, hals-over-kop weer prijsgegeven. Nu treft men Nederlanders aan, die be nauwd zijn, dat ook ons land door dezen socialen achteruitgang zal worden bevan gen. Die angst kunnen wij in geen enkel opzicht deelen, en wel om verschillende re denen. Op de eerste plaats zijn Nederlanders geen Duitschers. Met alle waardeering voor de vele voortreffelijke eigenschappen onzer buren, kan niet worden ontkend, dat de slaafsche gehoorzaamheid van het mili- tairisme ihun als aan 't lijf gegoten ie. Bo vendien vertoont het Duitsche volk een diep inslag van sentimentaliteit, waaruit de aanbidding op-de-knieën van een „Führer" (een verschijnsel dat ons totaal onverklaarbaar is) zijn oorsprong vindt. Op -de tweede plaats is het Nederland- sche volk te nuchter, om zich een-twee-drie te laten opzweepen. Wanneer de nood aan de man kwam hebben ook wij behoefte getoond aan een „sterke man" (Prins Wil lem I en Prina Willem III), maar met be houd, zij 't tijdelijke werkeloosheid, van de organen der volkscritiek. Op de derde plaats is ons volk veel te vrijheidslievend. Dwang van boven-af heeft het nooit geduld, gezwegen van verdragen. Philips II kan daar een boekje van open doen. Daarentegen is het volslagen koud voor nationaal chauvinisme. Op de vierde plaats is de economische en politieke constellatie hier te lande vol komen velschillend van die in Duitschland. Het communisme groeit in ons land Lang zaam, maar is nog niet gevaarlijk. In Duitschland dreigde inderdaad communis tisch gevaar. Nu kan men zioh oi. afvra gen, of m Duitschland het communisme het Hitier-dom heeft opgewekt, of omgekeerd, de Nazi's met him ongeloof el ij ke „Hetze" het communisme hebben bevorderd. Zeker is het, dat Duitschland door een van bei- d e zijden onverantwoordelijke en plat- vloersche hiteserij tot twee uitersten werd opgeruid. Al deze motieven en omstandigheden kunnen ons eemgermate gerust stellen, wat de mogelijkheid betreft van een fascistische omwenteling in ons vaderland. Waakzaam heid blijft echter geboden. Er zijn ook Nederlanders maar hun getal is niet groot die voor het Natio- naal-Socialisme niet bevreesd zijn. Inte gendeel. Er naar hunkeren, dat ook ons land een eeuw zal worden teruggezet. Zy lijden kennelijk aan de ziekte van „iets anders". Sommigen van deze categorie hebben groote bewondering voor het N. S., omdat het sterk is en doortastend. Wij daaren tegen beschouwen het als een teeken van zwakte en innerlijke onzekerheid, dat het N. S. zelfs geen loyale critiek als die van hot Centrum verdragen kan. Vindt men het ridderlijk op wettige wijze aan de macht te komen en zoodra die macht verkre gen ie op onwettige wijze de meerder heid onder de voet te loopen? Weer anderen hebben hun bekomst van het parlementaire stelsel. Zij beschouwen het als gekonkel en gepraat in de ruimte. De volksvertegenwoordiging is er h.L alleen om de Kamerleden, die door intrigeeren en marehandeeren op 't kussen zijn geko men, aan een flink jaargeld te helpen! De behandeling der staatszaken langs parle mentairen weg is te langdradig. Daaraan moet kort en goed een einde gemaakt. Af- geloopen! Uit! Dezulken w a g e n we 't de vraag te stel len, of naar hun meening in de Fascistische partijen niet gekonkeld wordt om de hoog ste en best-betaalde baantjes? Heeft men in Italië en in Duitschland behalve een ideale staat ook plotseling ideale men schen gekregen? Wie dit gelooft heeft "weinig inzicht in de menschel ijk© Lc. in zijn eigen natuur. Wat de langdradige en slingerende weg aangaat, welke in het parlementaire stel sel een wetsontwerp moet volgen alvorens tot wet te worden verheven de bewy- zen zijn er, dat deze degelijke en kundige voorbereiding der staatszaken de welvaart niet in den weg heeft gestaan. De Romein- sohe Republiek met zijn Senaat van 3U0 man, onze eigen Gouden Eeuw (toen het bepraten en overleggen hopeloos ingewik keld was) en de machtsontplooiing van het steeds parlementair geregeerde Engeland zijn daarvan treffende voorbeelden. Maar laten wij aannemen, dat het Na tionaal-Socialisme voor Duitschland be- teekent: bloei en herleving, dan wil dit allerminst zeggen, dat het ook Nederland uit het moeras zou helpen. Een feit is t juist, dat Nederland gewurgd wordt, indien alle landen de Fascistische methode van „ieder voor zioh" in toepassing zouden brengen. Nederland heeft zijn welvaart te dan ken niet aan overdreven en bekrompen na tionalisme, maar aan een vreedzaam ver keer tusschen de volkeren. Voor Nederland is politiekj maar evenzeer economisch het chauvinisme in andere landen een groot gevaar. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Z. H. de Paus heeft gisteren voor eenige i*-en Rome verlaten voor een kort verblijf te Castel Gandolfo. (2de blad). Wordt de Econ. Wereldconferentie bin nenkort verdaagd? (2de blad). Hitler over het Concordaat met het Va- ticaan. (2de blad). Ernstige moeilijkheden te New York we gens de uitputting der werkloozenfondsen. (2de blad). BINNENLAND. Minister Colijn is van de Conferentie te Londen in Nederland teruggekeerd. (1st© blad). Smokkelaar aan de grens doodgeschoten. (Gom. Ber. 3de blad). Zware branden te Amsterdam. (Gem. Ber. 3de blad). Autobus op stilstaande vrachtauto ge reden. (Laatst© Ber.). UIT DE OMGEVING. Brand in de zilverfabriek te Voorschoten. (late blad). NED. OOST-INDIE AMOKPARTIJ TIJDENS EEN BRUILOFT. Twaalf dooden, twaalf gewonden. Aneta seint uit Palembang: Bij een amokpartij tijdens een bruiloft in de doesoen Batoo-Radja' werden giste ren twaalf personen gedood, twee zwaar gewond, en tien lichtgewond. De dader werd zwaar gewond. Het geval heeft geen politieken ondergrond. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Concert Gisterenavond coneenteerde de harmonie „Triumph'' op het terrein voor de kantoorgebouwen der firma Homan, daartoe welwillend afgestaan, onder leiding van d©n heer Jac. Kroon. De belangstelling was goed t© noemen, wel een bewijs dat een bezoek aan 't oude dorp op prijs wordt gesteld. Gedurende de pauze werden de muzikan ten vervcrschingen aangeboden, waarvoor de voorzitter namens de vereeniglng harte lijk dank bracht. Vrijdagavond geeft bij gunstig weer de Tram Harmonie een concert aan „Het Witte Huis". Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Woensdag 7 uur ten ge meentehuizo. Punten van behandeling: 1. Opening. 2. Notulen, ingekomen stukken, mededeelin- gen. 3. Aanbieding gemeenterekening 1932. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het ondershands verpachten van hout. en grasgewas aan den Rhijnhofweg. 5 Idem tot het verleenen van subsidie aan het bestuur der Chr. H.B.S. te Apeldoorn, over 1932. 6. Idem inzake hot aanschaffen van brandweermateriaal. 7. Ontwerp-ver- ordening van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, betreffende de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand met prao-advies van Burgemeester en Wethouders. 8. Comprabilitoitsbeslui- ten. 9. Schoolgeldreclames. Rondvraag. Gevesti gd: Chr. Muth en gez. van Batavia L. H. Hassclbach geb. Witten- rood van Leiden H. Stil en gez. van Rijnsburg J. W. Henny en gez. van Lei den J. de Visser van Voorburg M. J. Horstman van Koudekerk - L. H. M. Beltjens van Leiden. M H. Hammes van Haarlem J. G. Hagendoorn en gez. van Venlo R. M. Hirsch en gez. van Würz- burg (Dtl.). Vertrokken: Mw. Wed. A M. I. L. Vos de Wael, geb. Baronesse Bouman de Rijclcholt en gez. naar Voorburg A. Bos nia naar Leiden. A. G. M. Schaap naa» Katwijk A. van Rijnswou naar Zwolle - C. Scheijgrond naar Leiden H. Walczal naar Leiden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1