OPRUIMING WAALS 25 tot 75 pCt. verkoopen. MANTELS JAPONNEN COSTUUMS Haarl.str. 114 Fa. SURINGAR Co. VRIJDAG 7 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Hebt U nog niet geprofiteerd van onze BUITENGEWONE OPRUIMING 9 Denkt U eraan, dat wij alle DAMES- en MEISJES- KLEEDING van dit seizoen met eene korting van bepaling blijkt, dat nu de Olearingswet nog niet direct in werking kan treden. De Kroon moet immers nog bepalen, welke goederen en welke mogendheden door deze bepaling zullen worden getroffen, ter wijl met de Nederlandsche Bank nog een regeling moet worden getroffen. BUITENLAND ONTWAPENING IN 1935 TffEKT AMERIKA ZICH TERUG UIT HET LONDENSCHE VLOOTVERDRAG. De toestand in Genève hopeloos. Naar verluidt is Amerika vastbesloten om ziah na afloop van het Londensche vlootver- drag aau het eind van 1935 uit dit verdrag terug te trekken. President Boosevelt ie van plAn om dan de Amorikaan«ohe vloot naar eigen goed dunken te vergrooten. De Amerikaansche regeering is overtuigd van de hopeloosheid van de vlootonderhandelingen, nu Japan besloten heeft zioh terug te trekken uit het Londensche verdrag, ingeval dit land niet volledige vlootpariteit, wordt toegestaan. Het bericht, dat Norman Davis niet zal verschijnen op de eerstvolgende zitting te Genèvo, wordt bevestigd. De regeering te Washington ia overtuigd, dat de toestand in Genève hopeloos ia. Amerika is niet ge- interessoerd bij oen bespreking der ontwa pening te land. Boosevelt is buitengewoon verstoord over het verkeerde opnemen van zijn ontwapeningsvoorstel. Het bekende Amerikaansche vlootprogram wordt mid delerwijl op grond van een speciaal bevel van Roosevelt verder uitgewerkt. DUITSCHLAND SITUATIE IN DEN RIJKSDAG. Circa tachtig fractieloozen. Als gevolg van de ontbinding van de Centrumpartij, bestaat er in den Rijksdag nog maar één partij, namelijk die der na- tionaal-socialisten. Alle andere afgevaardigden worden, voor zoover zij niet als hospitanton in de nat.- soc. partij zijn opgenomen, sla fraotieloo» beschouwd. De nat.-soc. fractie telt 289 lo den en zeven hospitanton, terwijl de 71 af gevaardigde van hot Duitecb-nationale f.ont, de Beiersche volkspartij en den evan- gelischen volksdienst om toelating ah hos- pltant hebben gevraagd, over welk ver zoek echter nog niet ie beslist. Do 73 le den van de Centrumpartij, dr. Dingeldey van de Volkspartij, de vijf leden van do staatspartij en de gewezen socialist Biester worden als fractieloos beschouwd. Over de zee laatstgenoemde mandaten zal waar schijnlijk dezer dagen een bosliseing wor den genomen. ZUID-AMERIKA VERSTERKT EILAND OPGEBLAZEN. 180 dooden, 20 gewonden. De Bolivianen hebben met behulp van mijnen het Paraguayaaneche versterkte eiland Manawa in de lucht doen vliegen. Van de 200 Paraguayanon die de fortifica ties verdedigden, zijn er 180 gedood, terwijl de overigen zwaar wérden gewond. Bloedige gevechten in de Gran Chaco. Van officieele zijde wordt gemeld dat er bloedige gevechten hebben plaats gehad in de Naumna-sector. Bij deze gevechten boekten de Bolivia nen het grootste sucoes tijdens den gehee- len oorlog, niet alleen wat betreft de ver overde stellingen doch meer nog wat be treft de aan den vijand toegebrachte ver liezen. De Paraguayanen verloren 2000 man, eveneens 2000 man werden gewond, terwijl er honderden worden vermist, waaronder Russische officieren die aan Paraguayaan- sche zijde strijden. BUITENL. BERICHTEN. SOLDATEN VERONGELUKT. Naar de „Populair" uit Chamberry meldt, zijn drie soldaten van het 99e in- fanterie-regiment, dat zioh op een ma noeuvre in het grensgebied bevindt, op een bergtour verongelukt. Een van hen viel in een 100 meter die pen afgrond en was op slag dood. De beide anderen bleven aan het touw hangen en werden zwaar gewond. RACE-WAGEN RIJDT OP TOESCHOUWERS IN. Bij de training voor de autoraces te Koengsratz, die volgens de manier van de Monte Carlo-raoes door de stad leiden, is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, doordat een renner de macht over zijn stuur verloor en op de toesohouwers in reed. Een dienstdoend soldaat en een toe schouwer werden op slag gedood, een der de persoon kreeg zware verwondingen en moest onmiddellijk naar hot ziekenhuis worden gebracht. Do renner zelf bekwam slechts lichte verwondingen. GR00TE BRAND TE DANZIG. Op het Danzigor haventerrein brak gisteren tegen den middag in de nabij heid der olie- en vetfabriek „Oleo" een gevaarlijke brand uit, voor welks bestrij ding de heele Danziger brandweer uit rukte. De raffinaderij werd volkomen vernield. Daarentegen gelukte het de brandweer, een vorder om zich heen grijpen van het vuur te voorkomen. De schade is zeer aanzienlijk. Mensohen- levens zijn niet te betreuren. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Het verkeer in de haven van Danzig bleef intact. TEGEN DE SLANKE LIJN. IN ITALIË. In de Italiaansche pers wordt op het oogenblik een nationale campagne gevoerd tegen de slanke-lijn, die beschouwd wordt als gevaarlijk en als niet geschikt voor de Italiaansche vrouwen. Den vrouwen wordt aangeraden, niet te streven naar een slanke lijn, en er wordt gewezen op de modellen der groote Italiaansche schilders uit de Renaissance. BINNENLAND MGR. P0ELS OVER HET FASCISME IN LIMBURG. Mgr. dr. Poels te Heerlen heeft het goed gevonden, een onderhoud toe te staan met een vertegenwoordiger van de socialisti sche pers. Hij wilde blijkbaar vergeten of vergeven, hoe diezelfde pers hem en de Katholieken in Limburg meermalen heeft bejegend De verslaggever vertelt wat hij met mgr. Poels heeft besproken en wij ontleenen daaraan het volgende: Tegenover mij, gehuld in lange toga, in zijn stoel leunend, zit do priester, die deze woorden spreekt. Achter hem de open staande deuren, waardoor een tuin te zien is. Zomergeuren en een enkel straatgerucht dringen naar binnen. Voor de rest hangt hier een sfeer van rust en vrede. Een rijzige gestalte deze geestelijke. Vol ge zicht, met hoog voorhoofd. Grijzend haar en handen, die af en toe even gebaren. De stem is zwaar en sonoor. Zij heeft 'n die pen klank, die nog geaccentueerd wordt door een licht Limburgsch accent. Zoo nu on dan schiet het geluid even uit, als de spreker in. vuur komt. Dan snerpt een felle klank door de kamer en richt zijn gestalte zich even op. ,,Mijn huis wordt, geloof ik, ook bewaakt door de na«i's. Maar als de kerels mij op straat lastig vallen, dan zal ik mij te weer stellen, dan.... De groote figuur valt in den stool terug en glimlaeht. „Dat is waar-ook: ik draag een toga dan kun je zoo weinig doen, ziet u'\ „Voor den strijder in u is dat wel ©ens moeilijk, monseigneur". „Noem mij geen monseigneur. In Lim burg zeggen ze gewoon Poels tegen mij". De breede hand tast naar den binnen zak. Een portefeuille vol knipse.s Rijk eens hierdat hebben zij in Duitschland uit gehaald. Zie eensdit en dat „U hoort zeker nog al eens een en an der". „Ik weet welke ernstige dingen er dag in dag uit gebeurer. Ze <e vertellen, zen het leven van enkelen in gevaar brengen. In Duitschland is het dier in den mensch ontwaakt. Wat daar geschiedt is een aan randing van onze christelijke beginselen. Een gruwel is het, wat den Katholieken, Joden en marxisten wordt aangedaan". UW ADRES VOOR EAU DE COLOGNE IS 8U42 Er vloeit ©en fascistische strooming ook door ons land. ,Dat is duidelijk merkbaar. Voor een deel is die te vorklaren doordat de rogeering niet krachtig genoeg optreedt tegen allerlei misbruiken on misstanden, aie in ons volksleven zijn ngcslopen. Voor een ander deel treden de politieke en ook de vakorganisaties dikwijls te demago gisch, te onwaarachtig op. Men begint daar genoeg van te krijgen. Daarom moet Duitschland voor ons een les zijn. Wij moe ten onzen koers wat omleggen'*. „Als een katholiek arbeider mij vraagt, hoe hij tegenover een socialist moet staan, dan vraag ik altijd; bidt u wel eens voor een socialist?*' „Het fascisme, monseigneur„De idee van den totalen staat, is voor ons ka tholieken volkomen onaanvaardbaar. Wij zullen ons togen de stelling: ..hakenkruis boven Christus-kruis'* tot het uiterste schrap zetten. Wij kunnen in oen dergelij- ken absoluten staat nimmer leven. Het te rugdringen van „het katholicisme'* op zui ver kerkelijk terrein het gelijkschakelen van de leeken, wij kunnen er nimmer mee meegaan. Immers, ons geloof is niet bin nen de muren van de kerk besloten. Het wil als een zuurdeesem het maatschappe lijk leven doordringen. Het wil werken in de maatschappij, door en voor menschen. Neem de opvoeding van de jeugd, van de katholiek© jongeren. Nimmer geven wij die vrijwillig uit handen. Wij kunnen dat niet doen en mogen dat niet doen. Op de be- sturen-conferenti© van het Limburgsche R. K. Werkliedenverbond en den R K. Mijnwerkersbond, die Zondag is gehouden, heb ik dan ook gezegd: ,.Moge de Duitsche les voor ons een spoorslag zijn om zonder verder dralen met volle kracht waar het kan in samenwer king met andere welgezinden de hand te slaan aan de verwezenlijking van wat Qua- dragesimo Anno met zooveel aandrang van ons katholieken vraagt". „Maar vergeten wij tevens nooit, dat voor den katholiek ©en onverbiddelijke strijd geboden blijft tegen de wereldbeschouwing van een na- tionaal-socialisme, dat geweld tot recht ver heft, dat voor persoonlijke vrijheid geen eerbied kent en alles neertrapt wat hem den weg verspert.. Dat is geen nationalis me, dat is bolsjewisme". „Fascistisch gevaar in Limburg? Het be staat alleen van Duitschen kant. De hier wonende Duitsche nationalisten voeren in ons land voor hun partij en haar beginse len een politieke actie, die, speciaal voor buitenlanders, in ons land, naar mijn mee ning, niet langer toelaatbaar is. Het is geen wonder, dat de hier wonende Duit- schers er door geinfecteerd worden. Im mers, zij werken met angstaanjaging deze nazi-propagandisten van het type Tykfer, den nazi-gouwleider in Zuid-Limburg. Het is onbegrijpelijk, ja, raadselachtig z©lfs, dat de regeering dat duldt. Treedt zij tegen deze overstrooming van Zuid-Lim burg met Duitsche nazi-propaganda niet op, dan schiet zij in haar taak tekort. Er moet iets aan gedaan worden. Het is toch te dwaas, dat mannen als Tykfer hier maar rondloopen en hun onheilzaam werk ver richten. Er moet iets aan gedaan worden, het moetWat een taak voor Colijn, om ons land eens te zuiveren 1 Wat met den Kettelerbond die ontbonden werd op bevel van Tykfer gebeurd is, is toch een ongehoorde schande. Ook de R. K. Mijnwerkersbond weigert langer leden te houden, die nazi zijn. Zij hooren bij ons niet thuis. Leden van den Algemeenen Bond, die daar uitgestooten zijn wegens nazi-denk beelden of uit zich zelf zijn weggegaan, ne men wij niet meer op*'. Het gesprek komt dan weer op Duitsch land. Vol verontwaardiging toornt de pries ter tegen wat daar plaats vindt. Nooit gaan wij daarmee accoord, zegt hij. Dan staat mgr. Poels op. „Even mijn bre vier bidden en om drie uur een andere af spraak. Ja, zoo gaat het als je midden in het leven staat. Er valt zooveel te doen.." NIJMEGEN IN LAST. Gemeenteraad neemt aan en verwerpt bezuinigingsvoorstellen. Woensdagavond kwam de Nijmeegsche gemeenteraad compleet bijeen om een gron dige bespreking te houden over de dertien eiachen van Ged. Staten, welke de ge meente bezuinigingsdwang opleggen om de begrooting voor 19331934 sluitend te krij gen. Uit den Raad ging oppositie op zoowel togen de voorstellen van Ged. Staten als van B. en W. Vooral ging de heftigste te genstand tegen de indeeling van Nijmegen in de 3e klasse welke voor de ge meen te- fondsbelaeting vooral zwaar zal drukken op de minst draagkrachtigen, die het al zwaar genoeg hebben. De wethouder van financiën, de heer mr. P. v. d. Velden, wees op den bcnarden toestand van de gemeen- tebegrooting en meende te moeben advi- seoren om de 3e klasse der gemeentefonds belasting in te gaan. Spr. ziet daarin w$l een aderlating voor de belastingbetalers maar betoogt, dat die nog wel te dragen zal zijn.- Aanvaarden wij deze indeeling mot dan wordt onze begrooting niet goedge keurd en gaat zij naar de Kroon, welke uiteindelijk beslist zonder eenige medezeg genschap der gemeente. De voorzitter pleitte voor aanneming der voorstellen van B. en W. maar protesteer de tegen de meening, dat de financiën vau Nijmegen niet gezond zouden zijn. Spr. deelde nog mede, dat B. en W. bij de regeering reeds de noodige stappen gedaan hebben om financieelen steun van de Re- ge oring te krijgen. Het voorstel van B. en W. om Nijmegon in de 3e klasse voor de gemeentefondsbelas- ting te plaatsen werd aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. De Soc. Dem. fractie, eenige Katholieken en do heer Verhey stemden tegen. De Raad keurde goed de uitbreiding van den sohoolartsendienst te schrappen en den cursus voor esperanto af te schaf fen. De Raad verwierp het voorstel om 50 pCt. der subsidie op de bijzondere bewaar school te schrappen. Het openbaar vervolgonderwijs wordt op geheven. Het voorstel tot opheffing van de hand- werkschool voor meisjes werd verworpen. De Raad besloot de subsidies voor Zuige lingenzorg, Kindervacantiekolonies, Diaco- nessenarbeid. Nijmeegsoh drankweer-comitó en voor de Ver. tot bev. v. b. Vreemdelin genverkeer Nijmegen Vooruit te handhaven. De Raad besloot op den Reinigingsdienst zooveel mogelijk te bezuinigen tot een maximum van 12.000. Op den post verlichting van straten zal bezuinigd worden tot een maximum van 25.000. L00NEN EN SALARISSEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL TE AMSTERDAM. Wethouderscrisis? De Amsterdamsche gemeenteraad heeft tot middernacht beraadslaagd over de voordracht van de meerderheid van B. en W. om in het algemeen de loonen tot 1000 te korten met 3H en met 7 pet. de bedra gen daarboven. D© wethouder van de arbeidszaken, mr. Kropman, heeft in een zeer duidelijke en doorwrochte rede deze voordracht verde digd. Hij heeft medegedeeld, dat deze loonsvermindering noodig is om de begroo ting 1933, die oen gaping heeft van 7 mil- lioen gulden, weer helpen sluitend te ma ken. Wanneer deze voordracht niet wordt aangenomen gaan de wethouders Abrahams, 'Dotiwee en Kropman heen. De wethouder De Miranda heeft zeer uitvoerig de houding van de minderheid van het College uiteengezet. Hij meent, dat nog andere middelen te vinden zijn om dat gat in d© begrooting te stoppen. Boven dien meent de minderheid, dat de tegen valler© in de financiën geen nieuw feit zijn om opnieuw de loonen te verlagen. Ook is de minderheid van oordeel, dat ©en con tract tusschen werkgever en werknemer be hoort te woiden nagekomen. Die minder heid zal, als de voordracht wordt aangeno men, haar consequenties trekken. In stemming gebracht werd de voor dracht aangenomen met 24 tegen 20 stem men. Tegen stemden Sociaal-Democraten, Com munist en de heer Ketsz. CLEARINGSREGELING. Alg. maatregel tot uitvoering van art. 2 der wet verschenen. Het Staatsblad, houdend een algemee nen maatregel tot uitvoering van art. 2 der Clearingswet is thans verschenen. De algemeene maatregel bepaalt o.m. het vol gende Het doen te niet gaan van schulden, ontstaan in verband met invoer van door de Kroon aan te wijzen goederen uit ge- biedsdeelen van door de Kroon aan te wij zen vreemde mogendheden welke beper kende bepalingen hebben getroffen tten aanzien van het internationale betalings verkeer, is slechts geoorloofd door storting van het verschuldigde bedrag in Neder land sche guldens bij de Nederlandsche Bank. Onder schulden, ontstaan in verband met invoer van goederen worden te dezen verstaan de voor in Nederland ingevoerde goederen verschuldigde koopprijzen of, in dien de goederen bij den invoer nog niet verkocht zijn, de uit den eersten verkoop in Nederland verschuldigde koopprijzen. De Kroon behoudt zich voor, in bijzon dere gevallen vrijstelling te verleenen van •NEDERLANDSCH FABRIKAAT het hierboven genoemde verbod. Verder bepaalt de maatregel, dat door de Kroon gegeven aanwijzingen van kracht blijven, todat zij door deze weer worden ingetrokken. Het besluit tot intrekking geeft dan tevens de overgangsvoorzie ning, welke noodig mocht blijken. Elke aanwijzing en elke intrekking van een aanwijzing wordt bekend gemaakt in de Nederlandsche Staatscourant. De algemeene maatregel werkt dan ver der uit hoe een aanwijzing van goederen kan geschieden. Daaromtrent is bepaald, dat een aanwijzing van goederen kan lui den algemeen voor de gebiedsdeelen van al le aangewezen of nog aan te wijzon vreemde mogendheden, of bijzonder voor de gebiedsdeelen van een of meer dezer mogendheden. Het verbod geldt ten aan zien van de schulden, ontstaan in verband met invoer, welke plaats vindt op of na den dag waarop het besluit van aanwij zing in werking treedt. Aangezien goederen, ten aanzien waar van niet ten genoegen van den minister van Financiën wordt bewezen, dat zij niet worden ingevoerd uit een gebiedsdeel van een vreemde mogendheid, waarvoor de aanwijzing der goederen geldt, worden geacht uit een zoodanig gebiedsdeel te worden ingevoerd. Voor zoover de bedoelde schulden niet in Nederlandsch courant luiden, zal de grootte der te storten bedragen worden bepaald door omrekening in Nederlandsch courant naar een telkens door de Neder landsche Bank vast te stellen koers. Zeer belangrijk is het artikel dat de eigenlijke clearingsvoorschriften bevat. Het luidt letterlijk als volgt: De gelden die, t©T voldoening van koop prijzen van goederen uit gebiedsdeelen van een aangewezen vreemde mogendheid gestort worden bij de Nederlandsche Bank, zullen, volgens regelen door den minister van Financiën en van Economi sche Zaken in overleg met de Nederland sche Bank te stellen, lrnnnen worden aan gewend ten behoeve van in Nederland ge vestigde personen, firma's en instellin gen, wier vorderingen getroffen werden door de desbetreffende mogendheden ten door de desebctreffende mogendheden ten aanzien van het internationale betalings verkeer zijn genomen. Daarbij worden in acht genomen, dat de personen, firma's en instellingen, die op deze wijze betaling ontvangen aan de aanspraak, welke zij ter zake in het buitenland hebben, afstand doen ten behoeve van de schuldeischers wier vorderingen ingevolge art. 1 (de ver plichte storting bij de Nederlandsche Bank) zijn vereffend. Deze algemeene bepaling treedt op den tweeden dag na de dagteekening van het Staatsblad in werking. Uit bovenstaande HUIZEN LANGS DE NIEUWE KERK TE DELFT? In antwoord op een door het raadslid, den heer M. van den Berg, gestelde vraag betreffende het reeds veel besproken ter rein langs de Nieuwe Kerk, doelen B. en W. den raad o.m. het volgende mede: Door kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente is in April 1932 aan B. en W. een aanvrage ingezonden om vergunning te krijgen voor den bouw van 2 dienstgebou wen en 10 dagwinkels op het terrein, ge legen ten Zuiden van de Nieuwe Kerk. Op deze aanvrage moest afwijzend worden beschikt omdat de wijze, waarop gebouwd zou worden, totaal onaannemelijk moest worden geacht, zoowel wat de situatie als de architoeuur betrof. Op voorstel van B. en W. heeft zich toen een oommissie gevormd bestaande uit de heeren S. P. Baart (wethouder), prof. ir. J. A. G. v. d. Steur (monumentenzorg), prof. ir. M. J. Granpré Molière (schoonheidscommissie) en J. O. van Woerden (president kerk voogd), welke oommissie tot taak zou heb- I ben het bebouwingsplan nader te bezien. De conclusie van deze commissie is ge- I weest, dat bebouwing van het terrein niet tot de onmogelijkheden behoorde mits de I bebouwing werd opgelost door een des- I kundig arohitect. Op het Rijksbureau voor Monumenten zorg is een schetsplan vervaardigd, waar mede bovengenoemde commissie zich kan 1 vereenigen. Volgens dit plan is het de be- I doeling om eenige huisjes tegen de kerk te bouwen. Ook de Schoonheidscommissie kan met het plan accoord gaan, doch de commissie voor Openbare Werken daaren tegen is van meening, dat deze tijd niet geëigend is om tegen een groot kerkge bouw huisjes te doen bouwen. Zij geeft de voorkeur aan een „groenen" rand om i de kerk. I B. en W. deelen ten slotte mede, dat zij in zake deze kwestie nog geen beslissing j hebben genomen. >»Tel. NEDERLANDSCHE BAKKERSB0ND. Woensdag ving te Apeldoorn de 52ste Alg. Vergadering aan van den Ned. Bak- kersbond. Vooraf werden de afgevaardig den door het Gemeentebestuur ten Stad- huize ontvangen en werden zij welkom ge- heeten door wethouder mr. J. A. H. Ooops. 's Middags ving de jaarvergadering aan onder voorzitterschap van den heer F. C. Stahle. De huidige moeilijke tijdsomstandighe den besprekend, wees de heer Stahle er op dat de crisis ook in het bakkersbedrijf haar invloed doet gelden. Hij pleitte voor een vaste goudwaarde van den gulden, het geen veel bijval uitlokte. Spreker bracht onder de aandacht dat door een samenloop van omstandigheden het debiet van het bakkersbedrijf met on geveer 25 procent was gedaald. Hij sprak met klem tegen, dat de bakkerij 20 procent roggebloem in het tarwebrood zou vermen gen. Van crisiswinst is ten eenemale geen sprake. Ook de druk der CrisislZuivelwet is zwaar. Spreker noemde de winkelsluitingswet funest voor den bakker, evenzoo een om zetbelasting op de tarwe, die door de tar- wewet reeds belast is. De voorzitter deelde mede, dat binnen kort de Bakkersbond. de R.-K. Bakkers- bond en de Christelijke Bakkersbond we der gezamenlijk een bespreking zullen hou den over de kwestie van het aanvangs- uur in de bakkerij. Het algemeen bestuur stelde voor de contributie van de leden van den bond te handhaven op 0.50 per lid per jaar. Na uitvoerige bespreking werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heeren J. de Jonge (Ellewoutsdijk), M. ten Kate (Amelo) en M. C. Kloet (Haarlem) werden als leden van het Cen traal Bestuur herkozen. BREESTRAAT 108 LEIDEN

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6