3)e£eidboho,(2<yufrcvnt 24ste Jaargang WOENSDAG 5 JULI 1933 No. 7550 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 0E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roomitbetafing: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geilluatreerd Zondagsblad is voor <le Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Naar een katholieke Actie I door dr. Max K a 11 e r, Bisschop van Ermeland. De medewerking van den leek aan het werk van de Kerk ia een uit drukkelijke wensch van onzen H. Vader den Paus. Ho6 deze taak. moet worden opgevat en toegepast door ieder van ons, leert ons deze •bijdrage van een gezaghebbend priester en geestelijke herder. Wij willen dat Ohristus heerscht, dat Hij onbeperkt Koning is; wij willen Hem niet alleen door de straten der steden dragen, maar wij willen dat Hij in waarheid overal en altijd heerscht op alle gebied van het openbare en private loven. Wij willen, dab Hij Koning is, in den staat, in de politiek, in de economie, in het gezin en in het leven van den ejikeling. Wij willen Christus, on zen Koning dienen; wij willen er voor zor gen, dat hij ook door anderen gediend wordt. Met klassieke bondigheid noemib de H. Vader Pius XI de katholieke actie: het deelnemen der leeken aan het hiëra-ohisch apostolaat. Ik wil deze zin nader trachten te verklaren. Gij kent het woord des Heêren aan de Apostelen: „Gaat uit in de wereld en on derricht alle volkeren en doopt hen en leert hen alles onderhouden, wat ik u be volen heb tot aan het einde der wereld'". Met deze woorden gaf de Heiland aan de Apostelen een drievoudige opdracht: te leeren, te heiligen en te leiden. Dat i» de drievoudige taak der Kerk. Men noemt dat het hiërarchisch aposto laat, omdat de Heiland het aan zijn aposte len als aan de leiders overdroeg. Aan dit drievoudig apostolaat mochten de leeken medewerken: zij mochten dus onderwijzen, d.w.z. de waarheid verkondigen, de zielen heiligen en leiden. Zij mogen dus medewer ken aan de uitbreiding van het Rijk Góds op aarde. Katholiek Volk van Nederland, hoort ge dat? De H. Vader zegt tot de bis schoppen heel duidelijk: „Zegt aan Uwe geloovige leeken, dat zij, in vereeniging met hun bisschoppen en priesters deel hebben aan de werken van het apostolaat, dat zij meer dan ooit „een uitverkoren geslacht", „een koninklijk priesterdom", een „heilig volk", een „volk Gods" zijn (Petrus 11, 9) „Looft den Heer, want groote dingen heeft Hij gedaan". Stelt u ter beschikking om mede te werken aan het Godsrijk. Maar weet goed en neemt dit ter harte. Voor die medewerking is een bijzondere roeping noo- dig. Wel zijt gij geroepen door het H. Doopsel waardoor gij levende lidmaten van Ohristus lichaam wordt; wel zijt gij geroe pen door het H. Vormsel waardoor gij strij ders van Christus wordt, maar niettemin moet gij nog bijzonder geroepen worden, zooals Christus zijne apostelen nog bijzon der geroepen heeft: „Niet gij hebt mij uit verkoren maar ik heb u uitverkoren Zoo moet gij geroepen worden door uw bis schop of door uw pastoor, als gij ingescha keld moet warden in het hiërarchisch apos tolaat, in uw arbeid welke een voorberei ding en voltooiing van het priesterlijk werk is. Als u de bisschop of de pastoor roept, trekt u dan nooit terug, want gij hebt den plicht om mede te werken. Gij zijt een levend lidmaat der H. Kerk. Lidmaat zijn wil zeggen in dienst staan van het geheel, dat wil zeggen zijn dienst niet weigeren, maar zich met vreugde ter beschikking stellen. In 'het apostolaat medewerken wil zeggen zdch voor deze airbeid geschikt maken. Bij het apstolaat behoort een degelijke gods vrucht, een grondige kennis, een werkzame ijver, en vóór alles het bovennatuurlijke le ven. Medewerken aan het apostolaat wil zeg gen zich inschakelen in het geheel, zich in blijde gehoorzaamheid onder het hiërar chisch gezag stellen. Ohristus moet Koning zijn! Hij moet het fundament en de bekroning van ons leven zijn. Hij, die het Licht der Wereld is, de Weg, de Waarheid en het Leven. Wij we ten, dat de meeste staatsregeeringen weer tot het besef te komen, dat het Christen dom een onvoorwaardelijke rondslag moet zijn van de nieuwe maatschappij. Wij we ten echter ook, dat het bolsjewisme nog niet dood is, wij weten, dat vele krachten aan het werk zijn, welke het Christendom willen neerslaan of minstens zooveel scha de doen dat er niet meer in ernst van een christelijk fundament kan gesproken t den. Hier is een heerlijke taak weggel^jd voor de katholieke actie. Het geloof onder het volk brengen, zonder vrees of schaam te, meer dan tot nu toe, niet slechts ver dedigend, ook aanvallend. Alles doordrin gend met een waarlijk Christelijken geest: de school, het huisgezin, de staat. Be schermt de schat van het katholiek geloof, leeft in het geloof en uit het geloof, in het licht der geloovige wereldbeschouwing. Wilt alle levensverhoudingen met het geloof doordrenken. De leeken moeten aantreden! Ohristue moet Koning zijn, ook op het gebied van het zedelijk leven. Vandaag wordt de autoriteit van Gods geboden er kend, yandaag spreekt men weer van broe derliefde, van liefde voor de gemeenschap, van offerzin. Vandaag wordt door vele re geeringen öen strijd gevoerd tegen de pu blieke onzedelijkheid. Wij zijn er van harte verheugd over. Moet het echter daarbij blijven en moeten wij de staat alleen laten vechten? Als iemand de plicht heeft mede te strijden dan zijn wij het, dat katholieken. Dat is onze katholieke actie. Een passieve houding beteekent verraad. Wij moeten openlijk voor den dag treden met onze ka tholieke, zedelijke beginselen. Pius XI heeft ze zonneklaar uiteengezet in de Encycliek, „Casti connubii" en „Divini illius ma- gistri": Gij leeken moet de leeraren wor den der ware zedelijkheidsibeginselen. Wij hooren veel van de hervorming van het economisch leven. Een eeuw geleden verwachtte men alle heil van het vrije spel der economische krachten. Toen ontbrak alle gemeenschaps gevoel; winstbejag en machtswellust be- heerschten heel het leven. Nu gaan we een nieuwe tijd tegemoet. Paus Pius XI heeft baanbrekend werk verricht. Hij heeft een economisch program ontvouwd, gebaseerd op rechtvaardigheid en liefde, een plan dat de wereld waarlijk gelukkig kan maken. De krachten van den staat zijn bezig een orde ning naar bedrijfssohappen in het leven te roepen. Zullen deze naar den geest van Pius XI tot stand komen? Op wie komt het aan? Op ons, katholieken! Wee ons, als wij slapen, als wij deze katholieke actie aan ons voorbij laten gaan! Het werkeloozenprobleem blijft het volk bedreigen. Zullen wij het overwinnen? Ik beweer dat deze volksgeesel in laatste in stantie geen economisch probleem maar een religieus vraagstuk is. Wij, katholieken, moeten onze religieuse krachten mobilisee- ren en in de weer brengen. Slechts de geest van gebed en boete, verbonden met tevre denheid, kan richting geven. De heerlijkste katholieke actie die maar mogelijk is! Een onvergelijkelijke toetssteen voor ons katho lieken! Mocht het katholieke volk dit toch erkennen! Als wij de waarheid tot het katholieke volk willen brengen, is het woord, is de kansel niet voldoende meer. De pers is een beteekenende factor. Wij moeten beslist het middel der katholieke pers gébruiken om onze katholieke te be reiken. De verbreiding van de Katholieke pers is de voornaamste taak der katholie ke actie. Zonder pers is deze niet denk baar. En daarom druk ik u op het hart: Houdt onze katholieke dagbladpers in stand! In ieder katholiek gezin een katho lieke krant! In iedere parochie moet een organisatie gevormd worden tot steun van de katholieke pers, dat is een eminent be lang, waar heel het succes van onze actie, waar alles van afhangt. Het Nationaal Socialisme in Oostenrijk (Correspondentie ui tW eenen) De VTOolijke Weener laat zich niet ge makkelijk uit rijn humeur brengen: de koude regenvlagen van dezen killen zomer zullen daarin evenmin slagen als de som bere wolken aan den politieken horizon. In weerwil van de algemeene onrust en de slechte tijden is de Sint Jansnacht met de traditioneele vroolijkheid gevierd. Evenals hare moeders en grootmoeders gingen de Weensche meisjes weer naar Grinszing, waar alle wijnhuizen tot diep in den nacht daverden van vroolijk gezang en het ge- klink der glazen. De Zondag ging zonder veel onru6t voorbij; de twee, drie bommen, die in Gmunden werden geworpen, bescha digden een weinig het huis van den burge meester, maar deden overigens geen kwaad, en de woelige jongelui, die in het Ween sche stadion beproefden te „Hitleren", werden door de politie zonder moeite naar huis gezonden. Maar dit alles neemt niet weg, dat de Oostenrijksche Nazi's blijkbaar niet van plan zijn, zich als een loyale oppositie te gedragen. Dag in dag uit, worden er wa pens en ontploffingsmiddelen gevonden, die afkomstig zijn uit Duitschland. De Re geering laat haar waakzaamheid en haar energie niet verslappen, want zij heeft ge gronde redenen om nieuwe terroristische aanslagen te verwachten. Als haar vijanden niet zoo verblind waren, dan hadden zij reeds lang moeten inzien, dat er met schrik- aanjagerij niets te bereiken valt. De strijd, die hier wordt gevoerd, is geen toevallig feit, geen schermutseling van af zonderlijke groepen; de inzet omvat meer dan de Rbgeeringsmacht in Oostenrijk Zonder de kennis van eenige fundamen- teele feiten is het verloop van dezen oorlog onmogelijk te volgen. Het zou geheel ver keerd zijn te meenen, dat Dr. Dollfuss en zijn medewerkers geleid worden door anti- Duitsche overwegingen. Het weinige geld, dat Oostenrijk verdient bij zijn handel met Frankrijk, heeft evenmin invloed op hun besluiten. Het hevige conflict, waarvan wij thans getuige zijn, dateert reeds van eeuwen en de opkomst van Hitier heeft alleen oude wonden opengereten. Twee Duitsche rijken zijn elkaar evenals in de dagen van Sadowa opnieuw naar de keel gevlogen: het Katholieke Oostenrijk en 'het Protestantsche Pruisen. De leiders van het Duitsche Centrum, Mgr. Kaas in de eerste plaats, hebben reeds moeten buigen voor den Nazi-orkaan en zelfs Beieren werd geheel en al bedwon gen. Maar, wie buigt voor den storm, is niet gebroken. De katholieken zien thans uit naar de revanche, die zal komen vanuit Weenen, dat zestig jaar lang werd onder drukt, en thans opnieuw het middelpunt is geworden van den strijd tegen de ver- pruising van de germaansche wereld. „Wij", zeggen de Oostenrijkers, „hand haafden de tradities van ons ras, dat on der de Berlijnsche owerheersching is ont aard; wij spraken al lang Duitsch, toen de Pruisen nog een slavisch dialect brabbel den. Duitschland, dat zijn wij zelf; Gij Pruisen, zijt de barbaren uit het Noorden en het woeden Uwer blinde instincten be wijst duidelijk dat gij in al de vervlogen eeuwen niet zijt veranderd".... Er wordt verteld, dat Dollfuss bij rijn strijd tegen den „Anschluss'' mag rekenen op den geheimen steun van het fascistische Italië. Ongetwijfeld is dit gedeeltelijk waar; maar de macht, die de heldhaftige pogingen van den kanselier ondersteunt, is de ©lerus en het Vaticaan. De brutale maatregelen, die Hitier de laatste dagen tegen het Centrum heeft ge nomen, vormen het antiwoord op den kraöhtdodigen tegenstand van Weenen. En deze tegenstand heeft niet alleen afbreuk gedaan aan zijn prestige, (wat is Hitier zonder prestige?) maar hij vormt ook de kern, waaromheen zich het ontwakende en weldra dreigende Beieren zal organiseeren. Die tegenstand beteekent meer dan een bedreiging. Hitler is zich zeer goed bewust, dat zijn paradoxale almacht zal ineenzin ken, wanneer hij allen tegenstand niet on middellijk kan breken. Een onafhankelijk Oostenrijk is een katholiek Duitschland in de toekomst. En wanneer slechts een enkel deel van 'Duitschland ontsnapt aan de greep van het Nationaal Socialisme, dan zal de rest zich weldra daaraan ontworste len. Hitier meent misschien, dat rijn triomf verzekerd is. Maar wie op Weenen let, weet, dat de Führer nog geen meester is in Europa! TWEEDE KAMER Verhooging collegegeld aan de Universiteit In deze vergadering is het veelbesproken en in Universitaire kringen beruchte wets ontwerp tot verhooging en verlenging van de college-gelden behandeld. Van verschil lende zijden kwamen bezwaren. Het voor naamste gold wel de bepaling, dat zij, die vjer jaar collegegeld hadden betaald, ook aan de regeling van het wetsvoorstel zou den worden onderworpen. De heer Boon (V.B.) verklaarde over alle bezwaren te willen heenstappen, maar achtte het een onbillijkheid, dat zij, die reeds vier jaar hun collegegelden hebben betaald, en er dus op ingesteld waren, dat zij voortaan vrij konden studeeren, aan de wet zouden worden onderworpen. Spr. begreep in deze niet de houding van den minister, den heer Marchant, daar deze onder het ministerie- de Visser hem gesteund had bij een voor stel, dat analoog was met wat spr. nu be toogde. Spr. stelde voor, dat zij, die vier jaar betaald hadden, in de volgende jaren honderd en vijftig gulden zouden betalen. De onbillijkheid was hiermede niet vei- dwenen, maar in ieder geval verzacht. Wat de buitenlanders betreft die hier komen studeeren, had spr. zich zeer verwonderd over 'het antwoord dat de minister dien aangaande had gegeven op de vragen van het Kamerlid den heer Westerman, dat, zooals men weet, luidde, dat de minister maatregelen zou nemen om dit te voorko men. Dit is in strijd met onze traditie van gastvrijheid en bovendien was het een be letsel voor de verbroedering der volkeren, die juist door het studeeren op buitcnland- sohe Universiteiten sterk werd bevorderd. De heer V.an der Heiden (S.D.A.P.) vreesde, dat door invoering van dit wets ontwerp het wezen van een goede studie zou verloren gaan, daar velen zouden trach ten zoo snel mogelijk: aif te studeeren. Ook zouden de voorgestelde maatregelen selec tief werken, ondanks de compensatie die de regeering door uitbreiding van het beur zenstelsel zou trachten te verkrijgen. Mevr, B a k k e r-N o r t (V.D). achtte het voor stel verwerpelijk, daar het inplaats van een intellectueel© een financieels maatstaf aan legt. De heer W ij n k o o p (C.P.) was van meening, dat het wetsontwerp het eerste was van een reeks reactionnaire voorstel len. Hot wetsontwerp was overgenomen van den vorigen minister Terpstra, die in zijn memorie van Toelichting had gezegd, dat het ontwerp steunde op het rapport- Weiter. Deze naam alleen was voor spr. voldoende om zijn steun niet aan het ont werp te geven. Maar bovendien werd door het ontwerp het onderwijs meer gebonden aan het kapitaal, aan het kapitalisme. Spr. voelde meer voor een progressieve regeling. De heer Van de Waerden (S.D.A.P.) vreesde dat, wanneer een lange studie te duur werd, velen er toe zouden besluiten een kortere studie te beginnen, waardoor de wetenschap in Nederland eenzijdig zou ontwikkeld worden. Hij pleitte voor een re geling waardoor zij die vier jaar hadden betaald verder 150 gulden zouden betalen. De iheer Westerman (Nat. Horstel) zette nog eene zijn standpunt omtrent het studeeren van buitenlanders aan de Uni versiteiten alhier uiteen, naar aanleiding van wat de heer Boon had gezegd. Zijn bezwaar gold alleen het halen van diplo ma's door buitenlanders, waardoor de Ne- derlandsche afgestudeerden minder kans kregen om een betrekking te krijgen De heer T i 1 a n u s (C.H.) hield een pleidooi voor de verhooging van examengelden voor extranei, cLw.z. zij die zich niet laten in schrijven, maar alleen examen komen doen. Spr. had wel eenige bezwaren, maar wilde daar, met het oog op de toestand van de schatkist, overheen stappen. Ook de heer Ling beek (H.G.S.P.) bracht eenige, meerendeelo reeds genoemde bezwaren naar voren. De Minister vanOnder- w ij s, de heer Marchant, zeide, dat, waar het doel van het wetsvoorstel bezuiniging was, en, waar het onderwijs toch zooveel mogelijk beschermd moest worden, de aan gewende methode de eenig mogelijke en juiste was. Wat betreft de vreomdelingeu merkte spr. op, dat, als er hier voel vreem delingen zouden komen, dezen de Neder - landsche studenten op de labaratoria enz. zouden verdringen. Hier kan de regeering niets tegen doen. Het bezwaar, dat ook de vierde-jaars verhooging en verlenging van collegegeld zouden krijgen is grootendeels fiotief, daar er zeer velen zijn, die het wel kunnen betalen. Zij, die gaan studeeren wat het goedkoopste is, omdat een richting het goedkoopste is, hooren niet op een Univer siteit thuis. Een progressieve regeling is on mogelijk, daar hot te veel moeite en kosten zou meebrengen om na te gaan hoe groot het inkomen van de familie van ieder stu dente©) is. Van verschillende kanten werd den mi nister verweten, dat hij datgene, wat hij vroeger als lid van de Kamer had ge zegd, nu verloochende. De heer Van der Waerden (S.D.A.P.) vond het antwoord, dat hij gekregen had, niet afdoende, en diende een amendement in, in dezen zin, dat vier jaar lang 300 gulden zou worden betaald en ieder volgend jaar 150 guldon. Het werd verworpen met 49 tegen 20 stem men. De heer Van der Heiden (S.D.A. P.) pleitte nog voor verruiming van den overgangsmaatregel. Do feitelijke toestand is zoo, dat velen, die dachten geen college geld meer te zullen betalen, nu in uiterst moeilijke omstandigheden komen, tenzij er een uitbreiding zou kunnen komen in het stelsel van voorschotten, die immere toch worden terugbetaald. In dezen geest dien de spr. een a-mendement in, dat echter werd verworpen met 46 tegen 20 stemmen. Hier na werd het wetsontwerp z. h. s. aangeno men. Er werden nog eenige hamerstukken af gewerkt. De heeren Roostan Effendi (C.P.) en Schalkor (C.P.) werden geïnstalleerd. De volgende vergadering werd vastgesteld op Donderdag 20 Juli. ZESDE ZIÈKENTRIDIUM TE LEIDEN Voor de zesde maal wordt dit jaar in de St.-Josephkerk het ziekentriduum ge houden. De niet te schatten weelde, die het tri duüm vorige jaren aan zoovele zieken hoeft gebracht, de rijkdom der Euoharis- tie, zoolang soms in haar volheid ontbeerd, wordt dezer dagen wederom ineens weer uitgestort over zooveel zielen, die hunke ren naar den rijkdom van het Eucharisti- sohe leven. Er zijn er, die reeds jaren aan het ziek bed gekluisterd liggen, en die met smach tend verlangen hebben uitgezien naar deze dagen van gehoimnisvolle genaden, nu zij don Goddelijken Meestor in de Eucharistie VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Economische Wereldconferentie te Londen verdaagd. (9de blad). De Beiersche Volkspartij is thans offi cieel ontbonden. (2de blad). zoo dicht om en bij zich voelen en de ver langende ziel zooveel gemakkelijker aan 't kranke lichaam voor een oogenblik kan ont stijgen om in extase op te gaan naar haar Goddelijken Meester, vergetend nu ziekte, pijn en smarten om daarna op bet ziek bed deze door de hier geschonken genaden gemakkelijker te kunnen dragon. Wij, die goeond zijn en die dagelijks kunnen genie ten van de genademiddelen de H. Kerk, het is mensohelijk, dat wij den rijkdom van die weelde soms niet meer op haar volle waarde schatten, maar zij hebben dit. alles maanden, zelfs jaren moeten ontberen en dan. ja dan voelt men des te heviger 'b verlios van hetgeen men vroeger dagelijks nemen kon. Daarom is het zulk een verheugenis, dat nu wederom aan talrijke zieken do gele genheid geboden wordt om eedurende drio dagen htm zieleleven op zulk een troffen- de wijze te versterken. Daarom is het zoo vreugdevol dat nn wederom gehoor wordt gegeven aan de roepstem van den Goddelijken Meester: Ga spoedig uit in de straten en stegen der stad en breng do armen en gebrekkigen en kreupelen hier binnen. Hedenmorgen vroeg reden de auto's met de wapperende Pauselijke vlagen wederom door de stad en van buiten n r de stad om de talrijke zieken naar de St, Josephkork te vervoeren. Voor en naast de kerk stond een lange file van auto's. Op draag- en ligstoelen werden do zie ken dan de kerk binnengedragen en op de daar gereed staande boddon of ligstoe len neorgolegd. Daar waren woor do ver pleegsters, leeken en religieuzen, die haar htilp verleenden bij dit moeilijke werk iedere zieke zijn plaats te geven. Steeds brachten de dragers door do zij-ingang nieuwe zieken in hot kerkgebouw. Vooraan stonden de talrijke bedden en daarachter de stoelen, waarin de minder ernstige patiënten konden plaats nemen. Aan de arm van deze liefde-engelen strompelde een oud moedertje binnen, voetje voor voetje, gevolgd Hoor een draagbaar, waarop een nog jeugdig liehanm sinds jaren krank misschien, lag uitge strekt. Maar niemand zal er op dat oogenblik nog gedacht hebben aan ziekte of pijn, toen hij of zij de kerk werd binnengeleid om van dat oogenblik af gedurende drie dagen te worden gelaafd met het nabij zijn van Christus in Zijn H. .Sacrament. De versiering der kerk was van een on gekende schoonheid. Het priesterkoor was in een lusthof van bloemen en planton herschapen. Langs de zijkanten van het priesterkoor was een schat van bloemen en groon aan gebracht evenals op de pilaren door do geheelo kerk heen. Bedrijvig en ijverig liepen de helpsters, verpleegsters en zusters, tussohen de bed- den der zieken door om haar diensten te verrichten en de zieken bij te staan. Zoo was het nu. al» in do dagen, toen Jezus op aarde rondwandelde en toen de kranken op draagstoelen tot Hem werden gebracht, van allen kant. Want ook nu kwamen zij van allen kant naar Jezus in Zijn II. Sa crament, uit Leiden en wijde omvcving om troost in lijden, geduld in smarten of zoo mogelijk genezing van Hem af te smee- ken. Er waren ditmaal 265 zieken, die aan het triduum deelnamen en wel uit de vol gende plaatsen: Leiden 77, Lisse 32, Hille- gom 3, .Sassonheim 18, Oegstgeest 2, Kat wijk 4, Voorhout 6, Warmond 1, Noord- wijkerhout 15. Noordwijk 4, Voorschoten 14, Wassenaar 28, Leidschendatm 9. Stompwijk 6, Zoeterwoude (dorp) 5, Zocterwoudo (Rijndijk) 1, Oude Ade 1, Rijpwctcrint? 2, Roelofarendsvoen 16, Langeraar 7, Bos koop 2. Alphen 1, Reeuwijk 1, Nieuwe We tering 1. Om half tien was alles geheel gereed voor het Eucharistisch feest. De zieken lagen op hun bedden of zaten in hun stoe len, er waren 190 liggende en 75 ander© zieken. Nadat door het zangkoor het Veni Creator was gezongen, had de zegening der zieken cn de zegening der draagstoe len met de gebruikelijke liturgische gebe den plaats. Hierna ving de plechtige gezongen H. Mis aan, die werd opgedragen door den hoogeerw. heer Deken A. H. M. J. Ilomulle met assistentie van dc welecrw. heeren Rector R. Twijnen al» diaken en kap. B. Henning uit Langeraar als subdiaken. Op het altaar hadden plaats genomen de

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1