dinsdag 4 juli 1933 mJE leidsche courant eerste blad pag. 2 naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Juli 1933, medegedeeld door het Kom Ned. Meteorol. Instituut to De Bildt. Hoogste barometerst.: 777.9 te Blacksod. Laagste barometerst.: 751.5 te Vardö. Verwachting tot den avond van 4 Juli: Meest matige Noord Westelijke tot Noor delijke of Noord-Oo8 telijke wind, gedeel telijk bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Een kleine barometerdaling, die giste ren reeds over Noorwegen gesignaleerd was, heeft inderdaad in ons land toene mende bewolking en eenige temperatuur daling veroorzaakt. Do wind bleef ten on zent nog uit Noordelijke richtingen waaien Het hoogo drukgcbied over de Britsche Eilanden breidde zich vooral Zuid-Oost- waarts over Frankrijk uit. In de kern van het maximum is de barometer ook nog verder gestegen. De barometerdalingen over IJsland zijn Oost-Noord-Oostwaarts getrokken. Het weer over IJsland is thans boterend, Over Zwitserland, Frankrijk, Groot Brittannië on Ierland is het rustig zomerweer mot hcldero hemel en zwakke tot matigo wind. In Duitschland waait nog een vrij sctraffe Noord-Westelijke wind Eveneens in het hooge Noorden en in Fin land. Er is voor onze omgeving nog wei nig verandering in de weersomstandighe den to wachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te haH drie 10.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Dinsdagnamiddag 9.52 uur tot Woensdagmorgen 4.16 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Woensdag 4 Juli nam. 1.10 cn voorm.. 1.43 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge -Rijndijk om 7 uur 21.gr. O. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 20.gr. C. OM DE LANGE GOLF. j Proefuitzendingen op den zender te Kootwijk uitstekend geslaagd. GROOT BELANG VOOR ON8 LAND. Het Staatsbedrijf van P.T.T. staat ge reed om in do openbaarheid te treden met de nieuwe 50 K.W.-zender, die op golfleng te 1875 M. de programma's van den Ne- dorlandsehcn omroep ml gaan uitzenden. Bij een snuffoltooht in de buurt van Kootwijk Badio is, zoo vortolt het „Volk", gebleken, dat het staatsbedrijf voor deze uitzending denzelfden laboratoriumzender gebruikt, dien men het vorige jaar had ge reed gemaakt voor de proefuitzendingen op do 298 meter golf. Thans zijn er nieu we spoelen in goplaatst en mon is kant en klaar. Do modulatie-diepte van dezen zender is 100 pet. Do zender bleek bij de proefuitzendin gen 'a nachts na twaalf uur in hot geheelo land uitstekend te voldoen. In Hilversum bijv. was do ontvangst zeker zoo goed als dio van do N.D.O., die naar bekend met on geveer een vijfde deel van do sterkte van don Kootwijksohcn zender werkt. De inwerkingstelling van dezen zender is oen deed van het verdedigingsplan van Nederland voor behoud van den 1875 M. golf. Zooals bekend, eischt Roemenië deze golflengte op en heeft dat land in Luzern op do Internationale Radioconferentie me degedeeld, dat het een zender voor de 1875 meter golf zou gaan bouw.en. Nederland heeft zich bij dit besluit, niet neergelegd en gaat nu met dezen sterken zender op de 1875 meter werken, ten einde Roemenië af te brengen van zijn voornemen, om voor deze zelfde lengte een installatie te bou wen. In dit verband is het van belang te weten, dat de nieuwe zonder in drie kwart van Europa, uitstekend wordt gehoord. Van Italië tot IJsla-nd zijn geestdriftige rappor- ton binnengekomen. De aard van den zen der, die thans in Kootwijk gaat werken, is niet zoo, dat hij blijvend voor den omroep kan worden gebezigd. Het is en blijft een laboratorium-zender en de zender van de N.D.O., die thans in Hilversum staat, is uiteraard voor den omroep bestemd. Ge zien hot groote belang, dat de Nederland- sche omroep heeft bij de handhaving van de 1875 meter golf, mag men echter hopen, dat .de uitzendingen over Kootwijk zullen voldoen aan <le verwachtingen, die de tech nici koesteren. Draait de soc.-democr. meerderheid in het college van B. en W. te Zaandam bij? Iteods Zaterdag schijnt in het college van B. en W. van Zaandam toenadering te zijn betoond door de roode meerderheid van dit college. De „Tel." vernam, dat de ver zetsactie tegen de regeering al weer zal worden stopgezet en dat de S. D. Federa tie en fractie bereid zijn, nog rond 70.000 op de begrooting tot dekking van het tekort te vinden. Woensdagmorgen komt het col lege opnieuw bijeen, ten einde definitief de plannen vast te stellen, welke Woensdag middag één uur aan Ged. Staten te Haar lem zullen worden voorgelegd. Ongetwijfeld zal het raadsbesluit van verleden week Dinsdag, waarbij de motie der S. D. A. P. werd aangenomen, nu eerst moeten worden ingetrokken. De weg waar langs men nu nog 70.000 denkt te vinden, is nog niet bekend. Broedseizoen voortaan op 31 Mei geëindigd? Juist in do tegenwoordige tijdsomstan digheden blijkt het, dat onze pluimvee teelt allesbehalve wordt gediend door de Late broodkuikens, de toekomstige legsters van de kleine eieren, waaraan thans zeifs Rogeerdngssteun wordt verleend. Ton einde dit euvel uit den weg te rui men, heeft een druk bezochte algemeene ledenvergadering der „Vereeniging van Broederijen en Pluimveefokbedrijven in Ne derland" (V.B.N.) aan haar bestuur mach tiging verleend, de meest doortastende practische maatregelen te treffen, voortaan het broedseizoen met 31 Mei te doen ophou den. Een commissie werd benoemd, welke op korten termijn moet bijeenkomen en aan oen nog deze maand te houden buitengewo ne lodenvergadering de maatregelen zal hebben voor te stollen, welke tot dat doel zullen moeten leiden. De toepassing der Crisis Zuivelwet en de grossiers in margarine. De Ned. Bond va-n grossiers in marga rine (N. E. G. I. M.), secretariaat: N.Z. Voorburgwei 120126 heeft aan den mi nister van Economische Zaken een adres gezonden betreffende de toepassing der Crisiszuivelwet, waarin de uiterst zorgvolle toestanden, welke voor den groothandel in margarine zijn ontstaan, tengevolge van do huidige practiscthe toepassing der Crisiszut- volwet en der op haar gebaseerde uitvoe ringsmaatregelen, onder de aandacht van den minister werden gebracht. Vooral den laatsten tijd heeft de prac- tijk geleerd, dat de toepassing der diverse, uit de Crisiszuivelwet. voortvloeiende maat regelen, met name door de producenten, den groothandel op korten termijn met al- geheele uitschakeling bedreigt, getuige de schrikbarende omzetdaling voor alle le den van den Bond. Den minister wordt verzocht zoo spoe dig mogelijk maatregelen te nemen, dat niet alleen aan de belangen der veehou ders en margarine-producenten, doch'ook aan die van den zelfstandigen handel, aan dacht wordt beateed. KERKNIEUWS MGR. G. BRANDSMA. Benoemd tot apostolisch vicaris van Kisumu. Volgens een te s-Hertogenbosch bij de familie ontvangen telegram is Mgr. G. Brandsma benoemd tot apostolisch vicaris van Kisumu (Kennia-kolonie, Britsch Oost- Afrika). De St. Joseph-Congregatie van Mill Hill telt thans vijf bisschoppen onder hare le den, waarvan drie Nederlanders: Mgr. Biermans, algemeen overste; Mgr. Bouter, bisschop van Nellore; en Mgr. Brandsnxa, apostolisch vioarde van Kisumu. MISSIE DER MINDERBROEDERS. Visitatie-reis van den Provinciaal. Woensdag zal te Heerlen in de kapel van het Sanatorium het plechtig kerkdijk af scheid plaats hebben van den Hoogeerw. Paler Ilonorntus CaminacLa O.F.M., Pro vinciaal der Ned. Minderbroeders, en der E.E. P.P. Edoaldus Berden uit Blerik cn Sigibaldns Hogenboom uit Hoenkoop. Vier Eerw. Zusters (Congr. Kleine Zus ters van den H. Joseph) nJ. Zr. Remberta uit de St. Gerardus Majellastichting te Bus- sum, Zr. Salvina uit de Stichting Moederhcil te Ginnekcn, Zr. Herina uit het St. Joseph- ziekenihuis te Eindhoven, Zr. Margrete uit hot St. Josephziekenhuis te Heerlen, zullen tevens haar plechtig afscheid vieren. Haar bestemming is, evenals die der bovenge noemde Paters, het Vioariaat Luanfu Shan- si, China. De Hoogeerw. Pater Provinciaal zal een groote visitatiereis ondernemen naar Öhina en Java. PATERS M0NTF0RTANEN. Het gouden feest te Schimmert. Als inleiding van de feesten, naar aan leiding van het gouden bestaansfeest der Apostolische School „Sainte Marie" van do Paters Montfortanen te Schimmert, heeft Zondag Schimmerts dankbare bevol king een grootsche huldiging aan haar Pa ters gebracht. De clou van dezen dag bestond in een optocht en een daarbij aansluitende offi cieel© huldiging der Paters. De optocht stelde zich tegen 2 uur op diverse punten van het dorp op en ver gaarde zich tenslotte bij den watertoren, vanwaar naar de katholieke school op de Bies werd getrokken, waar op het entree podium de Pater-Provinciaal der Montfor tanen, de Hoogeerw. heer Huppers, de Overste der school, pater Deckers, de Pa- teTS-professoren en vele gasten, o.w. ve!e Fransohe Paters Redemptoristen uit Oud- Valkenburg, den stoet met groote voldoe ning gadesloegen. 't Was ook inderdaad een prachtig stuk werk dat de oud-etudenten van de school met medewerking van de geestelijkheid van Schimmert, het gemeentebestuur, alle ver- eonigingen en alle bewoners van het dorp, hier tot stand hadden woten te brengen. Do optocht was bedoeld als een directe huldiging van de Orde der Paters Montfor tanen en bestond uit vele schoone groepen, welke de strekking, verdrijving uit Frank rijk en uitbreiding van genoemde Orde voorstelden, terwijl als „slot-nummer" een prachtige groep diende, die naar t wapen devies „Stella duce" van Schimmerts uit verkoren zoon, Mgr. Lemmens, een keurig uitgeruste en door de Sterre der Zee ge leide boot voorstelde. Niet minder dan vijf muziekcorpsen lie pen in den optocht mee, welke was gegroe peerd om een zestal praalwagens, waartus- schen weer alle vereenigingen en olubs van Schimmert de schakels vormden. Nadat de optocht voorbij was getrok ken, traden de zeereerw. heer Roebroeck, pastoor van Schimmert, burgemeester Bog- raan en de vice-voorzitter der oud-studen ten vereeniging, de heer Jos. Smeets, uit Mnastrioht, naar voren, om de Paters op hartelijke wijze te huldigen. Als stoffelijk dank- en huldeblijk wilden de oud-studenten den Paters een studio- beurs voor arme studenten aanbieden en om dat te bereiken was ook een fancy-fair met verloting georganiseerd, waarin, naar spr. hoopte, allen met liefde zoudon deel nemen. Hierna dankte de Overste der Schoo' voor de huldiging der bevolking. Deze eerste feestdag verliep schitterend. Een prachtig voorteeken voor de nog ko mende feesten op 9, 16 en 17 Juli a.s. „Tijd". LUCHTVAART DE TOCHT VAN HET ITALIAANSCHE VLIEGTUIG-ESKADER. Na ontvangst der weerberichten uit IJsland en Nieuw-Fonndland besloot ge neraal Balbo gisteravond om vanmorgen om half vijf uit Londonderry te vertrek ken. Dank-telegram van Balbo. De Minister van Defensie ontving het volgende telegram van Minister Balbo: Diep getroffen door de voorzorgsmaat regelen van de Regeering en de ontvangst door de Hollandsche bevolking verzoek ik Uwe Excellentie de gevoelens van mijn levendige herinnering en dank te willen aanvaarden. UITVAART VAN ITALIAANSCH VLIEGER. Slachtoffer bij de daling te Schellingwoude Hedenmorgen heeft in de Rozenkrans kerk te Amsterdam de Rouwdienst plaats gehad van den Italiaanschen korporaal mecanicien Quintavalle, die is omgekomen bij de daling van het Italiaansche eska der bij Schellingwoude. Onder de aanwezigen merkten wij een aantal autoriteiten op, os. de Italiaansche consul-generaal en de Italiaansche gezant en eenige Nederlandsche autoriteiten. Na afloop van de plechtigheid, toen het lijk door leden van Italiaansche vereeni gingen te Amsterdam naar buiten werd gedragen en in de rouwauto geplaatst, heeft d© Italiaansche gezant eenige woor den wan afscheid gesproken. Na de Fascistengroet vertrok de rouw auto naar Rotterdam. In deze auto werden kransen meegenomen van de Marine te Amsterdam, van het Italiaansch gezant schap, van het Italiaansche consulaat te Amsterdam en van Italiaansche vereeni gingen daar ter stede. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal Wis- en Natuurkunde, hoofd vak Scheikunde: de heeren 0. W. Pohl- mann, L e i d e n en E. W. Lindeyer, Schie dam; idem hoofdvak Natuurkunde: de heer B. G. Dammers, Rotterdam; Candidaats-examen rechten: de heer O. W. van Santen, Leiden; Doctomal-examen rechten: de heer J. Kist, den Haag. Doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Geologie, de heer J. D. Emeis (O e g s t g e e s t) en mej. H. A. G. Bone- meijer (Leiden); candidaats-oxamen rechtsgeleerdheid mej. J. W. E. Oorbhuys (Scheveningen) en de heer H. Th. Liesker (Eindhoven); Doctoraal-examen rechtsgeleerdheid mo;«. J. Pijnacker Hordijk (O e g 6 t g e e s t) en de heer J. O. Thate (Vorden Gld.) en J. C. Th. Heelwig (Leiden). Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Stofontploffingen" de heer A. A. v. d. Dussen geb. te R'dam; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Duale differentiaal meetkunde" de heer G. J. Gruting geb. te Leiden; tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te op proefschrift getiteld: „De geschriften van Hamzak Pansvere", de heer J. Doo- rerubos, geb. te Den Haag; tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Sterilisatie" de heer H. J. Pippel, geb. te Den Haag. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 25-jarige winkelier P. C. L. te L e i- d e n, heeft ten einde uit financieels moei lijkheden te komen, brand gesticht in het door hem bewoonde perceel aan de Heeren gracht aldaar. Verdachte werd veroordeeld tot 3 jaar met aftrek van 3 mud. voorar rest. De gewezen kruideniersbediende H. J. L. van H., laatstelijk te Rotterdam, thans ge detineerd, heeft in Juli en Juli van het vo rig jaar ingebroken bij den winkelier B. te Hazerswoude en had zelfs plan nen gemaakt voor een roofoverval. Tegen H. werd ter zake 1J^ jaar gevangenisstraf geëischt, tot welke straf hij heden werd veroordeeld. De tuinder J. G. van der B. uit Lei d- schendam heeft te Veur een inbraak gepleegd ten huize van B. aan de Dam Laan aldaar. Overeenkomstig den eisch werd ver dachte veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf. =3 UIT DE OMGEVING 0EGSTGEEST. Geitenfokkerij. Onder groote belang stelling had op het terrein nabij 't Pa tronaat de jaarlijksöhe geitenkeuring plaats. Per verschillende gelegenheid werden de geiten, waaronder zeer mooie exemplaren, aangevoerd. Het bestuur dor vereeniging was druk in de weer alle® ten goede te rege len. Zonder aan de prestaties van de andere leden te kort te doen, komt den secretaris, den heer H v. d. Hoeven, wel een extra pluimpje toe. De keurings-commissie bestond uit de heeren de Jong (veeteelt-consulent) en de heer Borst uit Hoogmade. Uitslag: Eenmaal gelamde geiten: J. Slootweg, bondsmedaille en eer6te prijs; J. Glasbergen 2de prijs. Wit een ongehoorndo geiten: le prijs J. Slootweg, 2e prijs F. de Jager, 3e prijs F. de Jager en bondsmedaille. Bonte en gehoornde geiten: le prijs R. de Jong, 2e prijs G. Hofman, 3e prijs W. de Ruyter. Lammeren: le prijs G. Hofman, 2e prijs G. Hofman, 3e prijs T. v. d. Mey, 4e prijs W. de Ruiter. Met een toepasselijk woord werden de prijzen aan de winnaars uitge reikt. Auto tegen boom gereden. Mej. A. K., wonende te Den Haag, is met een door haar bestuurde sport-auto op den Rijnsburger- weg nabij het Rustenburgerpad tegen een boom gereden, waardoor de auto aan de voorzijde zwaar beschadigd werd. Mej. K. bekwam een hoofdwonde boven haar oog, doordat zij tegen de voorruit terecht kwam. Zij heeft zich in het Aead. Ziekenhuis te Leiden laten behandelen. De auto is door de Garage Kamsteeg met den kraanwagen weggesleept. Op den Warmonderweg i® een onbe kend gebleven automobilist tegen een boom gereden, waardoor de voorbumper werd afgerukt, terwijl de boom werd be schadigd. De bumper bleef op de plaafs van aanrijding achter. Een onderzoek wordt ingesteld. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting St. Vincentiusge- bouw, HoogL Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Juli aa. waar genomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. NOORDWIJK. In de duinbosschen. Door Staat en Gemeente ia besloten een veel verbeterd verhard rijwielpad aan te legen over de ge heelo diepte van de bosscken in de boach- wachterij Noordwijk. Dit pad zal ook stellig een groot genot zijn voor het aantal wan delaars dat daar steeds toeneemt. Taxi's. Door Burgemeester en Web houders is vergunning verleend aan de fir ma's L. Beuk en J. Alkemade Pzn. om een taxibedrijf uit te oefenen bij heb tramsta tion in Noordwijk aan Zee. Een rit in Noordwijk aan Zee kost 1/ De werkverschaffing. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft afwijzend be schikt op een verzoek van het gemeentebe stuur om in plaats van 100, 200 werkloozen tewerk te mogen stellen bij de gemeente lijke werkverschaffing. Jeugdherberg „De Duinark". Naar wij vernemen is de bouw van de jeugdherberg „De Duinark" te Noordwijk in het Laaigc- veld, uitgaande van de stichting „De Am- steloever" te Amsterdam, reeds zoover ge vorderd, dat de opening daarvan, over eeni ge dagen kan plaats hebben. Het postkantoor. Het postkantoor te Noordwijk aan Zee is om bezuinigingsrede- nen op verschillende tijdstippen gesloten. Naar wij vernemen worden er van de zijde van het gemeentebestuur ernstige pogin gen aangewend om een doorloopende open stelling van dit kantoor in het belang van de badplaats te verkrijgen. Politie. Door den burgemeester dezer gemeente zijn benoemd tot tijdelijk agent van politie de heeren C Duindam te Noordwijk aan Zee en Timmer®, Langeveld. Steunregeling kleine kweekers. Naar wij vernemen is do steunregeling voor de klei ne kweekers door het gemeentebestuur be ëindigd 16 Juli aanstaande. SASSENHEIM. Graalnieuws. „Hallo Graal leden en OongreganistenDe gezellige avond van Woensdag 5 Juli begint om 8 uur en niet zooals afgesproken was om half acht. Jullie komen toch allemaal? De zaal moet te klein zijn. Excelsior, Alleluja, Vooruit!" WARMOND. Crisis-Comité. Onder voorzitterschap van den Burgemeester dezer gemeente had ten Raa-dhuize een vergadering plaats van het Crisis-Comité alhier. De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom en zeide, dat gezien de tijdsomstandigheden het bestaan van hot Crisis-Comité nog steeds noodzakelijk was. Hierna gaf hij het woord aan den Secretaris tot heb uitbren gen van zijn verslag met betrekking tot de werkzaamheden van voornoemd comité over de laatste zes maanden. Uit dit ver slag bleek, dat de inkomsten voornamelijk hadden bestaan uit de opbrengst der ver schillende collecten, die geregeld om de 14 dagen .worden gehouden. Het totale bedrag dat vanaf 1 December tot en met 15 Juni op deze wijze door de hiervoor aangewezen dames was opgehaald bedroeg 822.36. De ondersteuning bepaalde zich hoofdzakelijk tot het geven van geldelijken steun of het verstrekken van kleedingstukken -uit het magazijn. Aan geldelijken onderstand werd uitbetaald een bedrag van 261.50. De uit- leeningen bedroegen 568waarvan was terugbetaald een bedrag van 38.50. Voor uitkeering aan kleederen en schoenen werd besteed een bedrag van 275.Na eenige bespreking werd besloten tijdens de Kaag- week evenals vorige jaren een collecte op het water te houden. De gebruikelijke rondvraag bracht nog eenige zaken van huishoudelijken aard naar voren waarna de voorzitter een woord van hartelijken dank bracht aan de dames der collecte-commissies die over de afgeloopen zes maanden zulk een schitterend resultaat hebben weten te bereiken en hij vertrouw de dat zij ook in het tweede halfjaar 1933 hun beste krachtan zouden geven ten bate der instelling. Ook de Secretaris-Penning meester had een woord van dank in ont vangst te nemen voor zijn keurig verzorgd, verslag en voor de door hem in zijn functie verrichte werkzaamheden. Hierna werd de bijeenkomst onder dankzegging voor de op komst gesloten. Keuringsdienst. Uit het jaarverslag betreffende den keuringsdienst voor vee en vleesch alhier, ontleenen wij het volgende. Het aantal binnen de gemeente gevestigde slagerijen bedroeg vier, terwijl in 3 win kels vleeschwaren werden verkocht. Aan gegeven werden als bedrijfsslachtingen 113 runderen, 42 vette kalveren, 5 nuchtere kalveren, 334 varkens en 19 lammeren. Het aantal aangegeven huisslachtingen bedroeg 2 runderen, S2 varkens en 1 big. Naar het Openbaar Slachthuis te Leiden werden vervoerd de volgende in nood gestorven of gedoode dieren: 3 runderen, 1 graskalf en 1 nuchterhalf. Het percentage der tuber culose geconstateerd bij de geslachte die ren bedroeg voor runderen 39.13%, voor varkens 7.14%. Wegens overtredingen wer den geen processen-verbaal opgemaakt. Aan keurloon werd ontvangen wegens gens keuring van ingevoerd vleesch 10.25 alzoo te zamen 2664.25.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2