HET GOUDEN FEEST VAN DEN A.N W. B. MAANDAG 3 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET LEDENTAL STEEG AFGELOOPEN WEEK MET ENKELE HONDERDEN - GROOTE HISTORISCHE HULDE IN HET STADION DE ALGEMEENE VEEG ADER ING. Over de Zaterdagmorgen gehouden ver gadering moeten we nog het volgende vermelden. Op voorstel van het Dagelijksch Be stuur werd het lidmaatschap van verdien ste aangeboden, aan de bondsleden, die behooren tot de oprichters of tot hen, die op de oprichtingsvergadering toetraden als lid. Het zijn de heeren C. H. Bingham oud-voorzit ter, Mr. B. van Diggelen, A. E. P. N. Driehoek, A. I. C. v. d. Feen, Mr. P. G-oldenberg, E. Kol, L. H. Koolho ven, Mr. H. P. Loggere en H. E. de Bui ter Zijlker. Onder luid applaus nam de heer Kool hoven de onderscheiding in ontvangst en dankte met eenige hartelijke woorden. Door den directeur van Algemeene Za ken, den heer Van Baale, werd medege deeld, dat dank zij de krachtige hulp van de leden, het ledental thans is gestegen tot 101.407. De voorzitter, de heer Edo Bergsma dankte voor dat werk, maar bracht ook hulde aan het personeel van den Bond, dat vooral in de laatste weken bijzondere ijver had betoond. Door spr. werd voorts meegedeeld, dat het 100.000ste lid is Mr. A. G. Koenders, secretaris-bibliothecaris van de Kon. Academie van Wetenschap pen. Hem werd onder hartelijk applaus van. de vergadering het lidmaatschap voor het leven aangeboden. Door den heer J. C. Redele, lid van het Dagelijksch Bestuur, werd een woord van hulde gebracht aan den voorzitter. Hem werd door de vergadering een „Lang zal hij leven1 DE HISTORISCHE HULDIGING IN HET STADION. Zoodra het bekend werd, dat het gou den jubileum van den A. N. W. B. in Am sterdam gevierd zou worden, namen het I. C. A. (Initi^ief Comité te Amsterdam) en de V. V. V. ,,'t Koggeschip" het besluit om den jubileerenden Bond in het Stadion op feestelijke wijze te huldigen. Daarbij lag het niet in de bedoeling een artistiek spel te geven, zoodat volstaan kon worden met 'n eenvoudige organisa tie, temeer wijl alle dames en heeren me dewerkenden om den A. N. W. B.-wille geheel belangeloos hun krachten hier voor gegeven hebben. Met des te meer waardeering mag daarom nu melding gemaakt worden van het groote succes, dat deze huldiging voor den A. N. W. B. gebracht heeft. Een niet onbelangrijke factor, die tot dit welslagen heeft meegewerkt, was het schitterend weer. En terwijl geheel Am sterdam in begeestering was voor de mas savlucht van Italiaansche en Nederland- sche vliegers, begon de uittocht naar het mooie Stadion. Daar was het é.1 blauw-wit wait men zag. Op het middenveld waren aangege ven de rijwielpaden van den A. N. W. B., er stonden wegwijzers, paddestoelen enz. en terwijl de aanwezigen een en ander na^ der beschouwden, werden zij door de mu ziek van het le Beg. Huzaren te Amers foort te paard en het Beg. Wielrijders te 's-Hertogenbosch per fiets voorloopig be zig gehouden. Het Stadion was lang niet vol. Naar schatting waren er 18 a 20.000 toeschou wers, maar zooals bijna altijd de af wezigen hebben ongelijk gehad. Te kwart over twee kondigden drie ka nonschoten het begin van de huldiging aan. Aan den middenmast van het scoring- bord werd de standaardvlag van den A. N. W. B. gehesohen en 2000 postduiven werden uit hun korven losgelaten, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. Onder bazuingeschal kwam nu de groo te optocht door de Marathonpoort het zon-overgoten Stadion binnen. Deze optocht bracht in beeld het ver keer op den weg gedurende de laatste eeuwen. Voorop reed de tournooiridder in de kleuren van den A. N. W. B., ale over winnaar uit den strijd komende. De elf pages achter hem stelden de elf provin ciën' voor, welke den overwinnaar hulde brengen. Daarachter volgden de over wonnen ridders. Dan: de Germanen, in dierenhuiden gewikkeld, voorstellend de eerste groep menschen, die in ons land hun weg baanden. Hierna zigeuners, markt bezoekers uit de 17e eeuw, een reizend circus, Jacoba van Beieren, omgeven door ridders en jagers, terugkeerend van de valkenjacht, een ruitergroep van 20 edelvrouwen en edelen uit den Biedermayertijd, een hof dame uit den tijd van Madame de Pom padour. Zoo schreed de stoet verder en er kwamen postwagens met koeriers te paard, een equipage, een brik, een mail- coach, 'n oude Friesche sjees, een peleton cavalerie uit de laatste eeuw. Hierna kwamen de moderne voertuigen. En daaronder natuurlijk de oudste typen op dit gebied. Vooreerst een draisine (zoogenaamde loopfiets uit het jaar 1817), vervolgens 3 houten vélocipèdes uit het jaar 1874; hier na 6 hooge bicycles, waarvan een met luchtbanden, een safetyrover (oude ren- machine van Klaas Pander) en een Kan- gero uit de jaren 18831890 en ten slotte 2 zoogenaamde frontdrivers uit het jaar 1893. Hierachter sloten zich de wandelgroe pen aan en wel een groep uit het jaar 1860, het zoogenaamde Zondagwandelen in de toen zoo onpractische kleederdracht, ge volgd door een der modernste wandel groepen uit dezen tijd. Dan een pracht- imitatie van 'n trekschuit. Daarna kwamen de meer moderne ver voermiddelen: een groep moderne fietsers oude auto's, moderne auto's en schitteren de reiswagens. Toen de geheele stoet, welke een onge woon schitterende aanblik bood, eenige keeren het Stadion was rondgetrokken, zochten de deelnemers een plaatsje op in het middenterrein. Vervolgens kwamen de winnaare van den Stertooht binnen om een herinnering aan dezen tocht in ont vangst te nemen. Op het middenveld voerden de edel vrouwen en edellieden 'n prachtig carous- selnummer uit, dat met enthousiast ap plaus belond werd. Er volgden dan: 'n harddraverij met poney's, 'n demonstratie der koeriers, wie lerwedstrijden met oude en moderne fiet sen en achter motoren, 'n huldigingsdans van 'n groote groep meisjes onder leiding van Lilly Green. En het werd al drukker in het Stadion. De Marathonpoort open de zich weer en meer dan 1500 schoolkin deren, welke in de stad reed6 een optocht gereden hadden, kwamen den jubileeren den bond hun enthousiasme toonen. Deze optocht was georganiseerd door Bernard van Vlijmen. De jeugdige wielrijders(ster8) en him rijwielen waren getooid met aller lei emblemen van den Bond. Vooral ty pisch daarbij waren de jongens met de bekende A. N. W. B.-paddestoelen om de schouders, 't Was 'n grootsche hulde, die besloten werd met een zanghulde van 1500 zangers en zangeressen. AANBIEDING HULDEBLIJK. In den foyer van het Stadion had ver volgens de aanbieding plaats van het hul deblijk aan den A. N. W. B. Dr. M. de Hartogh voerde als voorzit ter van het huldigingscomité het woord. Spr. deelde mede, dat ruim 10.000 was bijeengebracht voor een huldeblijk in den vorm van een monument, dat geplaatst zal worden op de Noorder-Amstellaan en waarvoor onder een viertal kunstenaars een prijsvraag zal worden uitgeschreven. Spr. hoopte, dat dit monument zal getui gen van het onbetaalbare werk, dat door den bond is verricht. De voorzitter van den A. N. W. B., de heer Edo J. Bergsma, aanvaardde met groote dankbaarheid aan de vele gevers, die in dezen moeilijken tijd hun penning offerden om den Toeristenbond te eeren, het huldeblijk. Spr. huldigde Dr. den Hartogh, die ook in deze weer de man van initiatief, van vasthoudend en geestdriftig doorzetten geweest is. Tot een sterken eik groeide de Bond op, die zoo kleintjes begon en, dat die sterke eik va-stgeworteld is in het Nederlandsche volk, dat toont wel de huldiging, die den Bond op dezen dag gebracht werd, dat toont de samenstelling van het wijdver takt, uit alle deelen van ons land en alle lagen en klassen van ons volk samenge steld huldigingecomité.... dat toont ook de geldelijke bijdrage door duizenden in den lande geschonken in een tijd, waarin zoo sterk bezuinigd wordt. Hartelijk, zeer hartelijk dank aan allen en hen zij de verzekering gegeven, dat de A. N. W. B. het Nederlandsche volk met dubbelen ijver en met woeker zal geven, wat hij met zoo hartelijkheid van het Ne derlandsche volk, in allerlei vorm, ont ving. Namens de Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer t Koggeschip en uit naam van de Amsterdamsche bur gerij sprak de heer J. ter Haar Jr. Spr. wees er op, dat in de afgeloopen Jaren een schitterend werk door den bond is verricht en heel Nederland daarvoor dankbaar is. Ieder van ons plukt de vruchten van den vaak moeizamen arbeid. Op alle mogelijke terreinen heerscht verdeeldheid ook in appreciatie. Maar als de A. N. W. B. zijn gouden feest viert, is Nederland één en eert den dierbaren, grooten, mooien Bond, welke in die 50 ja ren van een klein clubje geworden is een machtige vereeniging, misschien wel de machtigste vereeniging van ons land. Inzonderheid eeren wij heden hem, die van 21 September 1884, aldus bijna 49 jaren, aan het hoofd heeft gestaan van dit lichaam, in de eerste jaren bijna alle bestuurswerkzaamheden tegelijk verrich tend; inderdaad de man, waarop de ge heele vereeniging dreef, de man die ook nu nog altijd is de ziel van den A. N. W. B.: Edo Bergsma. Aan hem en den A. N. W. B. brengen wij onze opreohte hulde! Vele sprekers volgden. De heer B. van Vlijmen sprak namens het Inititiatief Co mité Amsterdam en bood een herinne ringemedaille aan. Des avonds vereenigden leden en genoo- digden zich aan een diner in het Carlton Hotel. Des avonds om tien uur had onder lei ding van den heer Fred. Roe oen ge slaagde zanghulde plaats, a> na offi cials en genoodigden zich naar het Amstel- hotel begaven, waar men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. NAAR ALKMAAR. Gisterenmorgen verlieten een aantal autobussen het gebouw van den A. N. W. B. aan de Keizersgracht te Amsterdam met de leden van het bestuur en het vol ledige personeèl voor een uitstapje naar Alkmaar. In Haarlem vereenigde zich bij de file autobussen nog eenige uit Den Haag. In Alkmaar werd de lunch gebruikt Aan tafel voerde de voorzitter van den A. N. W. B., de heer Edo Bergsma het woord, waarbij hij wees op de saamhoo- righeid tusschen personeel en bestuur. Spr. richtte woorden van dank aan den gastvrijen burgemeester van Alkmaar. Tijdens den maaltijd dankte de burge meester van Alkmaar, de heer mr. W. 0. Wendelaar den A. N. W. B. en zeide het een eer te vinden, dat juist Alkmaar ge kozen was ak eindpunt voor een uitstapje Als niet-blijvende herinnering werd na mens de gemeente aan ieder der aanwe zigen een kleine lunchkaas aangeboden. Tenslotte overhandigde spr. het bestuur van den A. N. W. B. een album, dat ter eere van het jubileum- van den Bond door kinderen van een school uit den Beemster vervaardigd was. Per boot begaf het gezelschap zich naar Amsterdam terug, waar men zich in het Amstelhotel aan een maaltijd verza melde. Aan het bestuur werd door het perso neel een maquette aangeboden, die een plaats in het Bondsmuseum zal vinden. De maquette stelt de verschillende phases van het toerisme voor. VOETBAL I. V. 0. B. Om het kampienschap. Gisteren heeft D. H. L. op eigen terrein met 43 van Wilhelmina verloren, waar door de Westelijke kampioensclub nage noeg wel als uitgeschakeld voor den eere- titel kan worden gerekend. Men zie den stand Wilhelmina 3 2 1 98 4 S. D. O. U. C. 3 2 1 9—8 4 D. H. L. 2 2 6—8 R. K. S. V. „LEIDEN". Gisteren bracht „Leiden", daartoe uit- genoodigd, een bezoek aan de vereeniging V. E. P. te Woerden, tot het spelen van den openingswedstrijd ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe ter rein. Voor dezen wedstrijd werd gespeeld de ontmoeting V. E. P. IIV. V. A. I uit Utrecht welke eindigde in een overwin ning (12) voor de Utrechtenaren. Te pl.m. half drie ving den strijd aan tusschen V. E. P. I—-Leiden I, onder lei ding van den heer Oorthuis uit Utrecht- Leiden wint den toss en gevoelt zich al dadelijk thuis op het effectvolle terrein. Herhaaldelijk zwermt haar voorhoede voor het V. E. P.-doel, doch het duurt een kwartier alvorens haar linksbinnen in zuivere buitenspel positie weet te scoren (0l). V. E. P„ niet ontmoedigd, weef zich nu beter aan te pa6sen en zet eenige ma len gevaarlijke aanvallen op. Na 5 minu ten heeft zij succes als een aanvankelijk als voorzet bedoelde bal via de handen van den Leidsohen keeper in het net ver dwijnt, waardoor de partijen op gelijken voet komen (ll). Leiden pakt de zaken nu flinker aan, wordt in 't veld sterker, en weet door mooi combinatiespel, reep. door haar mid voor en rechtsbuiten den stand tot 13 in haar voordeel op te voeren. Een aan Leiden toegestane pe nalty wenschte zij niet te benutten daar de bal zacht op den keeper wordt toege speeld. De rust breekt met onveranderden stand aan. Na de rust wordt een geheel ander spel- beeld vertoond. Het spel wordt hard, waartegen de arbiter absoluut onvol doende optreedt. Van mooi spel is geen sprake meer. Een kwartier na dc hervat ting krijgt V. E P. een doelpunt van den arbiter cadeau, hetwelk in 't geheel geen doelpunt was. Uit een rollertje van den back naar den keeper, waarbij de keeper den bal niet aanraakt, weet de midvoor van V. E. P., die zich bovendien niet op den vereischten afstand van den bal be vindt, het leder in te sohieten. De arbiter wijst naar 't midden (23). Leiden is eenigszins overrompeld en met een pracht- schot van den linksbinnen van V. E. P. is de stand weer gelijk (33). De verhouding in 't veld wordt gedurig slechter, en de overtredingen aan beide zijden gemaakt, worden te veel over het hoofd gezien. Vijf minuten voor het einde meent de aan voerder van „Leiden" dat het welletjes is, en verlaat, gevolgd door alle spelers, de kampplaats, welk feit ten allen tijde zeker is af te keuren. Door dit incident had de wedstrijd een vroegtijdig einde, hetgeen voor de propaganda van de R. K. Sport zeer te betreuren is. Het resultaat bleef dus 33. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. S. V. „N. V. C.". Het zag er gisterenmorgen naar uit dat de vastgestelde wedstrijden zouden „verre genen". Gelukkig kwam tegen den middag 't zonnetje door en werd het prachtig voetbal weer. N. V. C. I ging naar Amsterdam, om Sint Pancratius I partij te geven. Beide ploegen wogen goed tegen elkaar op. Na dat N. V. C. de leiding nam gelukte het de gas thee ren den stand ap gelijken voet te brengen. Na de rust -wisten de Mokum- mers er 21 van te maten, doch N. V. 0. wist in een periode van sterk overwicht 22 te bewerkstelligen met welke stand het einde kwam, Het is een recht pretti ge middag geweest voor onze jongens. Op het N. V. C.-terrein is ook 'n mooi programma verwerkt. N. V. 0. II Jun. opende te 12 uur tegen K. R. V. I Jun en moesten de overwinning aan de Rijnvogels laten. De uitslag werd 14. De wedstrijd N. V. 0. IllK. R. V. II leverde eveneens dezen uitslag op, echter in het voordeel van N. V. 0. Het laatste treffen tusschen N. V. 0. en K. R. V. vond te 3 uur plaats. Het ging hier tusschen N. V. 0. II en K R. V. I. In deze kamp heeft het aan 'spanning niet ontbroken. Beide partijen gaven elkaar niets toe en bleken gelijk van kracht te zijn. De einduitslag werd 11. Alle wedstrijden werden in de beste verstandhouding gespeeld. R. K. S. V. „V. V. L." Het is gisteren voor V. V. L. een bij zonder stille dag geweest. Het tweede elftal was vrij, voor de junioren werd goen tegenbericht ontvangen, zoodat alleen het eerste binnen de lijnen geweest is. Met drie invallers voor keeper, spil en rechts binnen zijn zij hun geluk gaan beproeven op de nederlaagwedstrijden van Forehol- te tegen het eerste elftal van dien naam. Daar het de openingswedstrijd betrof, was het dubbel jammer dat zij onvolledig waren, desniettemin zijn zij erin geslaagd Foreholte een nederlaag toe te brengen. Het is den invallerkeeper niet slecht af gegaan, hij heeft zijn doel voor doorboring behoed. Met 30 in het voordeel van V. V. L. kwam het einde. Athletiek. Den athleten wordt ver zocht deze week nog eens danig te trai nen, vooral zij welke a.s. Zondag te Zoe- terwoude aan de wedstrijden deel nemen. Bedenk dit: zonder trainen, geen resul taat, daarom allen aan den slag. R. K. S. V. „Kolpings Boys." 't Was gisteren een goede dag voor de Boys. Het eerste elftal vertrok, vergezeld van supporters, per motorboot naar Roelof- arendsveen om aldaar het tweede elftal van D. O. S. te bekampen. Daar dit elftal in de derde klasse van den D. H. V. B. speelt, stond een zware wedstrijd te wachten. In de eerste helft waren de beide par tijen aan elkaar gewaagd en met een 00 stand brak de rust aan. Na de rust wisten de Kolpings Boys tweemaal en D. O. S. II eenmaal te doel punten, zoodat de Boys met een 21 over winning de terugtocht aanvaardden. De overwinning was verdiend. Onze asp. junioren trokken in grooten getale naar Rijswijk en wisten hun tegen standers met 41 te verslaan. Dat belooft wat te worden. Boys denk om de oefen a vond en! Dinsdagavond voor de junioren. Woensdagavond voor de senioren. R. K. S. V. „D. 0. S." D. O. S. I boekte een 21 overwining op het sterke D. S. S. I uit Haarlem op het Foreholte-terrein. De wedstrijd stond op tamelijk hoog peil, doch do overwinning was verdiend. Hiermede won D. O. S. een fraaie beker. D. O. S. II verloor in een matigen wed strijd met dezelfde cijfers van Kolpings Boys I. D. O. S. ni klopte O. D. I. I uit Lei- muiden met 41, terwijl D. O. 8. IV het 2de elftal van O. D. I. met 70 klopte. De veteranen bij de Adolf Kolping Ve terauien ap bezoek speelden gelijk (22). R. K. S. V. „K. R. V." Uit 3 uitwedstrijden hebben de Ka-twij-1 kers 3 punten weten te behalen, terwijl 9 goals vóór en 9 tegen haar zijn gemaakt. Al zoo een resultaat waarover wij tevreden kunnen zijn. Do junioren zijn goed begonnen met een mooie 41 op N. V. 0. b. Wanneer deze goed oefenen kan er een prachtig elftal van komen. Tegen N. V. C. UI bleek K. R. V. TI niet opgewassen. Na een 30 achterstand met rust, moesten zij tenslotte een 41 nerlaag leiden. Hierna bond te 3 uur K. R. V. I den strijd aan tegen het sterke N. V. 0. II. Vóór de rust speelden de Rijnvogels te gen den sterken wind, en kwamen met 10 achter te staan. Na de thee ging het hen beter. Spoedig lag de gelijkmaker in de N. V. O.-touwen. Dan is K. R. V. gere geld in de meerderheid, maar kan deze niet in doelpunten omzetten, daar het schot ontbreekt. Onveranderd )p>mt dan ook het einde. Alle wedstrijden hadden onder een goede leiding een prettig ver loop. R. K. S. V. „Foreholte". Gisteren zijn de nedorlaagwedstrijden te Voorhout op Foreholte-tel-rein begon nen. Foreholte II verloor van S. J. 0. III met 13. Daarna kwamen Foreholte I en V. V. L. in het veld. Ook verloor ons eerste elftal van deze sterke tweede klas- ser met 03 hetgeen geen slechte presta tie is voor Foreholte. Intueeohon klonken in de verte de tonen van de Muziekver- eeniging „St. Cecilia", die vanaf het Pa rochiehuis naar het terrein marcheerde. Na deze twee wedstrijden had een kleine huldiging plaats van het eerste en tweede elftal. Do voorzitter van Forehol te wenschte de reep. aanvoerders geluk met het behaalde kampioenschap. Spr. drukte in korte bewoordingen uit, dat zij op den ingeslagen weg zouden voortgaan, maar niet alleen de sport als dool te be schouwen, de christelijke beginselen mo gen vooral daarbij niet geschaad worden. Nadat nog even de fotograaf zijn werk gedaan had, werd begonnen mot den be kerwedstrijd D. O. S. ID. S. 8. I. Hier van werd D. O. S. met 21 overwinnaar. In het Parochiehuis werd onder toepas selijke woorden door den secr. Houzon aan D. O. S. I don beker overhandigd. D. S. S. ontving een herinnoringsino- daille. Verder dankten de aanvoerders wederkeerig voor den prettigon wedstrijd in Voorhout gespeeld. Secr. Heuzen dank te tenslotte allen, vooral ook St. Cocilia, die aan het slagen van dozen sportmiddag hadden meegewerkt. Foreholte II—S. J. C. Ill 1—3. In een meer spannendon dan fraaien strijd, vooral voor de rust, moest Fore holte II in 8. J. 0. ÜI haar meerdere er kennen. Al Bpocdig doelpunt 8. J. 0. reeds in het eerste kwartier. De aanvallen van S. J. O. zijn zeer talrijk en tevens ge vaarlijk. Foroholto's achterhoede moet menigmaal alle zeilen bijzetten om vorder onheil te voorkomen. Even voor rust maakt een der Forehol- tebacks hands in het beruchte gebied. De toegestane penalty wordt onhoudbaar in oen doelpunt omgezet (20). Met dozen stand wordt gedraaid. De thee schijnt bij S. J. C. goed gedaan te hebben. Zij zet ten er direct een flink tempo in. Alle go- vaar wordt voorloopig bezworen door do Foreholte-achterhoede. Ineens donken we dat Foreholte don achterstand zal verklei nen. Even later heeft Foreholte t>och suc ces door een onhoudbaar schot van don linkebuiten (21). Daarna blijven beide partijen eenigen tijd tegen elkaar opwe gen, Uit een aanval van S. J. 0. sooort de rechtsbinnen subliem (3l). Steeds sterker wordt 8. J. C-, tot doelpunten kamt het odhter niet. Even voor het einde probeert Foreholte nog verandering in den Btand te brengen, maar niets baat. Als scheidsrechter Bakker einde fluit, heeft S. J. C. verdiend gewon non. De lei ding was goed. Foreholte I—V. V. L. I 0—3. Van dezen Btrijd kan gezegd worden, dat Foreholte goed partij gegeven heeft aan dezen 2den klaeaor. Voor rust werd door Foreholte tegen den vrij sterken wind in gespoeld. Door boter technisch Bpel werd de stand opgevoerd door V. V. L. tot 03. Het windvoordeel is dan na de theo aan Foreholte. Direct doot zich dit al kennen, de mid-hal geeft mooi af aan de buitenspelers welke voorzetten niet worden benut. Dan enkele tegenaan vallen van V. V. L., die door de Foreholte achterhoede goed wordt weggewerkt. Dit trio is vooral dezen middag er goed :n, ook de Foreholte mid halfs passen zioh go- heel aan het spel van de tegenstanders aan. Steeds wordt do voorhoede goed door hen gesteund, doch het beslissende schot ontbreekt. Ook was menigmaal do V. V. L.-achterhoede een vroeger dan Fore holte. Na een ii. een gelijk opgaanden strijd, toch zeker na dc rust, gelukt het .neen dor puiteen meer te doelpunten. Scheidsrechter Zoet leidde correct. Het spel van Foreholte was technisch minder, in 't bijzonder der voorhoede, doch hun enthousiasme vergoodde veel.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5