47 Tien bijzondere koopjes 16 laarlemmerstr. 'ji 62 DONDERDAG 29 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 THEEDOEKEN, C 45/60 cM., geruit U WAFELDOEKEN, 68/100 cM., zeer solide JACQUARD BAD DOEKEN, kleuren bleu, rose, zalm SPORTFLANEL, «q mooie grijze dessins 1^ - it iw AFGÈP. GEBLE LUIERS, 7(j/72cM GRASLINNEN LAKENS 2 pers met ajour fïi9 zoom, slechts tl i Post- of bode-orders worden denzelfden dag verzonden. WERKHEMDEN, zeer sterke stof, met liggende kraag. INTERLOCK HEEREN BORSTROKKEN EN SPORTPANTALONS SLOOPEN, «pot- 971 goedkoop. BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Juni 1933, medegedeeld door hot Kon. Nod. MeteoroL instituut te De Bildt. Hoogste baromcterst.: 7&j.6 to la Coruna. Laagste barometerst.: 749.9 te Helsingfors Verwachting tot den avond van 30 Juni: Zwakke tot matige Noordelijke lot Wes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaring, waar schijnlijk weinig of geen regen, iets zachter overdag. Een secundaire depressie die in liet af- goloopen etmaal ons land passeerde heeft hier veel regen gebracht. Groningen had 22, Maastricht 14 man. neerslag. Deze se cundaire heeft zich Zuid-Zuid-Oostwaarts verplaatst en brengt thans over Zuid- Duit schland en Zwitserland slecht weer. De hoofddepressie over de Oostzee vulde op, terwijl liet maximum in het Westen over de Britsche Eilanden in beteckenis toenam. Bij IJsland is do luchtdruk nog steeds dalende. Voor onze omgeving is in verband met deze barometerdaling tijde lijk een lichte verbetering in de weeretoe- stand te wachten. Hoewel de kans op buitjes niet uitgesloten is zullen de regen- hoeveelheden toch gering blijven. Over het geheele waarnemingsgebied blijft het gure weer nog aanhouden. Over Midden-Frank rijk en Zuid-Duitschland is de temperatuur nog verder gedaald. Over Scandinavië en Zuid-Oost-IJsland is zij gestegen. In Zuid- Frankrijk is eenige verbetering te wach ten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 13.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.54 uur tot Vrijdagmorgen 4.12 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Bijndijk om 7 uur 18 gr. O. Zweminrichting „De Zijl", om_ 7 uur: 17.— gr. C. UIT DE OMGEVING LISSE. GEMEEXTEJR'AAD. De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Aan het hoofd van het Telefoon-district Haarlem werd vergunning verleend tot de plaatsing van een publieke telefooncel op het Vierkant, zonder eenige kosten voor de gemeente. Besloten werd ter verbreeding van de .Vkervoorder-laan van den heer J. Da-men Jr. een strook grond te koopen voor den prijs van 600. Aan den nieuwen brigadier der Rijks- veldwacht, de hoer Kroes, werd een gratifi catie toegekend van f 40.per jaar. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur werd goedgekeurd. De heer Pijnacker toekende namens de R. K. Raadsfractie protest aan tegen de uiting van de Pro- testantsche raadsfractie bij de behandeling der gemeentebegrooting als zou het R. K. Armbestuur zijn verplichtingen tegenover de armen niet voldoende natkomen. Dc rekeningen van gezondheids-commis sie en sohoolartsendien&t werden goedge keurd. Eenige comptabiliteitsbesluiten werden genomen. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten hun beslissing over hot Raadsbesluit der Open bare U.L.O.-Scliool hebben verdaagd. De Raad besloot 600 uit te trekken voor het onderhoud der Termac-wegen. Aangezien de sociale commissie niet tot overeenstemming kon komen ter zako van loonsverlaging voor het gemeente-perso neel, zullen B en W. binnenkort mot voor stellen dienaangaande komen. Medegedeeld werd ook, dat B- en W. aan den heer Kingsma, hoofd der O L. School, een waarschuwing hebben gezon den wegens het schrijven van ingezonden stukjes in verband mot de opheffing der Openb. U.L.O.-School. Bij de Rondvraag drong de heer Noor- land aan op dc instelling van huurcommis- sies; dc heer Schrama bepleitte afbraak van de bouwvaldigo huizen aan de Kanaal straat. Hierna sluiting. KATWIJK. Voetbal. Quick Boys I speelde gis teravond op eigen terrein tegen L. D. W. S. I. De uitslag was 1—1. Er was flinke belangstelling. HILLEG0M. Vergadering H. B. G. Gistemvond vergaderde de afdeeling Hillegom van he.t H. B. G. in Hotel Flora. De opkomst, der leden was bevredigend. De voorzitter, de hoer D. E. Nieuwenhuis, sprak daarover in zijn openingswoord zijn verheugenis uit. Bij de bespreking van den stand van het gewas blijkt, dat de leverbare Hyacinthen een best gewas zullen opleveren, terwijl de bestrijding van het geelziek zeer doel treffend is geweest, zoodat deze ziekte zoo goed als niet voorkomt. De stand van Hya cinthen voor voortplanting wordt als goed beschouwd. Van enkele vroege Tulpen is het resul taat vrij uitcenloopend en wordt de oogst vrij goed genoemd, terwijl de dubbele vroege Tulpen slechts beneden middelma tig worden geraamd. Late Tulpen zijn goedde Darwin tulpen middelmatig. De Narcissen worden als middelmatig beoor deeld; de soort Crocussen evenzoo; gele beneden middelmatig. Irissen beneden middelmatig. Bij de behandeling van het saneerings- plan geeft de voorzitter een beknopte uit eenzetting van de vermoedelijke werking van het plan. Voor de verschillende groe pen hebben met een voorloopige commis sie van advies reeds vergaderingen plaats gevonden, doch waar de definitieve com missie nog door den Minister moet wor den benoemd, kan nog niets met zekerheid gezegd worden. In die vergaderingen zijn de reeds gepubliceerde percentages van inlevering vrijwel onveranderd aangehou den. Van het plantgoed zal niet kunnen worden volstaan met inlevering van het allerkleinste, doch de sa-menstelling zal moeten zijn die van een afloopende partij. Door de directie van het H. B. G. wordt ernstig gewerkt om tot betaling te komen van het in te leveren gedeelte, doch zeker heid hieromtrent bestaat nog niet: plant goed wordt zeer zeker niet vergoed. Door den heer J. van Til Rz., werd voorgesteld de leverbare, in to leveren bollen niet te doen vernietigen doc-h be schikbaar te doen stellen als parkbeplan ting voor onpersoonlijke reclame. De heer P. Goemans Azn., zegt, dat in dien het leverbaar niet wordt vergoed, dit de nekslag voor de kweekers zal zijn. Het H. B. G., in samenwerking met den Bond van Klein-Kweekers, heeft dan ook reeds in dezen geest aan den Minister geadres seerd; betreurd wordt, dat de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur daaraan nog geen adhaesio heeft betuigd. Van exporteurs zijde wordt nu reeds getracht tegen de mi nimum prijzen te koopen, om dan later met 7080 pet. te betalen; waar blijft dus de garantie voor den kweeker. Vergoe ding van leverbaar is dus een essentieel punt. De voorzitter bestrijdt dit, daar zonder algemeeno inlevering de Kweeker zeer zeker niet aan den exporteur zal verkoo- pen; door deze inlevering zal dus wel degelijk handel ontstaan. Critiek wordt uitgeoefend op het feit, dat de Minister de steun uit het sanee- ringsiplan heeft genomen. Waarschijnlijk zal op 8 Juli meerdere publiciteit aan den vorm van het plan wor den gegeven. Medegedeeld wordt, dat het in te leve ren gedeelte vroege Tulpen naar keuze van den Kweeker boven zift 10, van allo andere tulpen boven zift 10.5 zal moeten zijn, welk gedeelte door den Kweeker zal moeten worden gereserveerd, daar de mo gelijkheid van vrijgave van een zeker per centage bestaat. Van bestuurszijde wordt ernstig aange drongen om niet beneden do minimumprij zen te verkoopen. Op de klacht, dat de organisaties zoo buiten do ministerieelo mededeelingen worden gehouden, die alleen in de groote pers verschijnen wordt ge antwoord, dat de groote verdeeldheid en oneenigheid onderling daaraan wel niet vreemd zal zijn. Bij de rondvraag komt de informatie dienst nog eens ter sprake waarbij wordt medegedeeld, dat door den bond van vei lingen een zwarte lijst van wanbetalers in bewerking is, welke zeer waarschijnlijk zad worden gepubliceerd terwijl ook ge tracht wordt deze menschen van de beurs te weren om ben zoodoende uit het vak te bamien. Zelfs met contante betaling zullen dergelijke menschen op de veilingen geen bollen meer kunnen koopen. Hierna sloot do voorzitter met een woord van dank voor de aangename dis cussies deze vergadering. N00RDWIJK. Aan de gevolgen overleden. Dc heer v. d. Z., die dezer dagen van een nog rijdenden tram is afgesprongen en daarbij met een gebroken been en een her senschudding werd opgenomen en overge bracht naar bet St. Elisabeth-Gesticlut te Leiden, is thans aan de gevolgen overle den. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagmiddag te 4 uur. Agenda: 1. Wijziging begrooting 1932, No. 6. Botsing. Op den hoek Beekkan-Vin- kenlaan heeft een botsing plaats gehad tusscben een luxe auto, bestuurd door den heer P. alhier en een vrachtauto, bestuurd door den heer v. d. P. alhier. Beide motor rijtuigen werden beschadigd. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan het aldaar staand struikgewas, waardoor, het uitzicht wordt belemmerd. Toen op het kruispunt Beeklaan-Hee- renweg de vrachtauto van den heer D. al hier nog voor de uit dc richting Leiden komende tram wilde oversteken kon een aanrijding niet meer worden voorkomen. De auto werd geheel vernield, terwijl de tram ook belangrijke schade bekwam. Een 5-tal ruiten der tram werden verbrijzeld. Wonder boven wonder is dat alles zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. N00RDWIJKERH0UT. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R. K. lagere school „de Voorzienigheid", alhier is benoemd mej. 0. J. de Wit, te Haarlem. Geslaagd. De heer W. v. d. Steen on derwijzer in de Zilk alhier legde dezer da gen met goed gevolg het examen af in het zangonderwijs (methode Ward) voor het eerste en tweede leerjaar. Werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling staan als zijnde ge heel werkloos ingeschreven: 11S landarbei ders, 4 opperlieden, 6 timmerlieden, 4 met selaars, 1 winkelbediende, 1 betonwerker, totaal 134, tegen 162 in de vorige week. Gunning. Het bouwen van een land huis aan den Heercnweg voor rekening van dr. Wösten alhier is gegrind aan J. W. v. d. Klugt voor de som van 7145. SASSENHEIM. Geboren: Maria Hendrika Geer- truida d. van J. A. den Hollander en H. Hockx. Theiesia Johanna Maria d. van C. J. Huuiers en J. M. Wannet. Eliza beth Prijna d. van L. B. Verdoes en P. A. Ciggaar. Johannes Petrus z. van P. G. J. Bosman en M. E. Juffermans. Ingekomen: L.Oudsboorn van Hil legom. M. M. Overvliet van Hillegom. K. Oudshoorn van Hillegom. J. J. Staring van Oegstgeest. W. Kuneman van VGravenhage. Vertrokken: M. J. Schoo naar Boxmeer. W. J. C. Meijer naar Den Haag. M. M. van Steijn naar Stompwijk L. Flipse «n gezin naar Apeldoorn. M. J. Homan naar Leiden. VOORSCHOTEN. R. K. Ziekenhuisverpleging. Bovenge noemde vereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering in het R. K. Verenigings gebouw onder leiding vian den heer G. Schrama, voorzitter der vereeniging. Na een kort openingswoord van den voorzit ter, |as de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vast gesteld en liet Jaarverslag memoreerde de leiten in het afgeloopen vereenigingsjaar. Uit het jaarverslag bleek dat do vereeni ging 478 leden telt, een getal wat nog wel voor uitbreiding vatbaar is, en dat een 38- tal zieken in de ziekenhuizen in het afge loopen jaar ter verpleging zijn opgenomen, waarvan 30 in het St. Elisabethgesticht te Leiden, met te samen 994 verpleegdagen, dat is 118 verpleegdagon minder dan in 1931—1932. De penningmeester, de heer Th. van Dijk, bracht het financieel verslag uit. De inkomsten hadden bedragen als volgt: Inkomsten vorig jaar 1309.50'/a; In komsten aan contributie 3171.70; rente 47.74. Aldus te samen 4529.241/j« Uitgaven: Verplegingskosten 2263.85; diverse uitgaven 125.67; aan vervoer 184.30; bodeloon 336.30. Te samen 2940.12. Batig saldo 1589.ÏS1/^ De rekening van den penningmeester was door de oommissie van controle nage zien en in orde bevonden. Het contributie bedrag voor 19331934 werd wederom vast gesteld voor gezinshoofden op 0.15 per week en voor alleenstaande personen op 0.10 per week en het uitkeeringsbedrag op 2.50 per dag. De voorzitter deelt de vergadering mede dat een verzoek is ingekomen van den se cretaris en den penningmeester om eenige verhooging van hunno vergooding voor de vele werkzaamheden, die aan hunne func tie is verbonden. De secretaris kreeg thans een gratificatie van 10 en de penning meester een gratificatie van 25. Om de vele werkzaamheden acht de voorzitter 'het billijk, aan den secretaris een gratificatie te verleenen van 25 per jaar en den pen ningmeester van 50. Met dit voorstel kon de vergadering zich vereenigen. Het aftredende bestuurslid, de heer J. J. Smit, werd per acclamatie herkozen. Tot leden der controle-commissie voor 1933 1934 werden benoemd de heer J. A. Mens, L. C. de Jong en-L. van Leeuwen. Bij de rondvraag werden nog eenige za ken naar voren gebracht en besproken, Gisteravond kwam de Raad onder voor zitterschap van den heer J. P. Gouver neur, burgemeester, in openbare vergade ring bijeen. De publieke tribune was voller dan ooit, waarschijnlijk in verband met de kwestie over het bollenpellen. De kwestie van het bollenpellen. De burgemeester deelt mede, dat in na volging van het verleden jaar door de ar beidsbemiddeling verschillende werkloozen zijn te werkgesteld voor het bollenpellen. Van het loon daarvoor wordt 2/3 op het gewone steunbedrag ingehouden. Maandag hebben dertig werkloozen geweigerd deze regeling te aanvaarden. In de gem, Warmond was voor dit zelfde geval reeds bericht van het Departemnt binnegoko- raen, dat heb werk verricht moet worden op straffen wan uitsluiting van steun. De burgemeester wijst er op, dat de stakers deze week nog gelegenheid hebben zich aan te melden. De heer A. Wamaar vindt het niet juist wanneer er nu maar gedaan zou worden alsof er niets gebeurd is, en hoewel bij het beter zou vinden om de menschen van de steun uit te sluiten is hij er wel voor cm over de dagen, dat ge staakt is geen steun uit te keeren. De heer Hoogervorst merkt op, dat het geen staking is. De menschen hebben zich aan gemeld en aanspraak gemaakt op het con tractloon. De beer A. Warnaar zegt, dat ieder wist hoe de zaak geregeld was en dat de eisch van het contractloon onnoozel was daar ieder wel beter wist. De burge meester zal zich tot het departement wen den om te onderzoeken in hoeverre inhou ding van steun over de dagen dat niet gewerkt werd mogelijk is. Hiervan zal de verdere regeling afhangen en nogmaals wijst de burgemeester er op, dat nog deze week gelegenheid is zich aan te melden. Van den heer Verdoes kwam verzoek in om ook in aanmerking te komen voor de levering van brandstoffen aan de gemeen te. De heer van Breda vraagt om de brandstoffen wan plaatselijke handelaars te betrekken en niet zooals tot voorheen van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden, ook wanneer er een gering prijsverschil mocht zijn. Van Ged. Staten kwam bericht binnen, dat de 3 pet. korting op de uitkeering vervalt daar gebleken is, dat do salaris sen van het gemeentepersoneel indertijd reeds vorlaagd waren. De schoolartsendienst func tioneert uitstekend. Bij de besprekingen over den school artsendienst vestigt wethouder "Warnaar de aandacht van de raadsleden op het rapport dat circuleert en dat buitenge woon belangwekkend is. Zou het ook mo gelijk zijn, aldus de heer W., dat naast de- kinderen ook de onderwijzers zich vrijwil lig aan het onderzoek onderwerpen, zulks in navolging van andere gemeenten. Op voorstel van den burgemeester zal dit denkbeeld in de betreffende commissio worden gebracht, die zich met de school besturen zal verstaan. Reclames' inzake de Hondenbelasting, wordt naar de besloten zitting verwezen, daar de dieren, aldus de burgemeester, met zachtheid moeten worden behan deld." Nieuwe straatnamen. De verbinding tusschen de Julianalaan en Wilhelminalaan zal Emmalaan worden gedoopt. De heer Verkley wilde aan Prins Hendrik de voorkeur geven, maar de burgemeester wilde het „honneur aux dames" betrachten. De verbinding tusschen de Lindelaan en ïpela&n zal Berkenlaan worden ge doopt. Zooals men zioh herinneren zal werd eenigen tijd geleden een verzoek van de Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. W. do Lange en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van do broodr, koek- en banket bakkerij in het /frccji^Xan Lievens- s-traat No. 5; b. de fff?- Sm the rij Battel- ;ee en Terpstra en(r«chtvlrlm\enden tot het oprichten van een book- enlmuranten- drukkerij in het perclel CiudeOijn No. 39; c. J. Karstens en recjltve/krijgenden tot het oprichten van een Mamie lsdrukkerij in heb perceel Hooigracht iSo. 35; d. G. J. van Klaveren en rechtverkrijgenden tot liet op richten van een timmermanswerkplaats in het perceel Korte Hansenstraat No. 5; e. G. M. Friedhoff en rooht.vorkrijgenden tot het oprichten van een modelmakerij in hot per ceel Oude Rijn No. 86; f. D. Zaalberg en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een stoomwasscherij en strijtónriohbing in het perceel Warmonderstraat No. 18. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 J i n i tot en met Zondag 2 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; en D. J. van Driesum, Mare 110, tol. 406. waarna de voorzitter met een woord van dank gericht tot allen, die in het afgeloo pen jaar in het belang der vereeniging heb ben gewerkt, de verga-dering sloot. vergunninghouders behandeld om verla ging van schatting huurwaarde. Zij kregen niet alleen nul op het request doch het onderzoek gaf aanleiding tot een verhoo ging. De heer W. van Hage begaf zich met een vernieuwd verzoek opnieuw in ge vaar en waagde thans in zijn eentje een vernieuwde aanval. Het liep nu zonder kleerscheuren af, d.w.z. hij kreeg nul op heb request. Als hij nu maar zoo verstan dig is uit de buurt te blijven, want om een vakterm te gebruiken: de kruik gaat net zoo lang te water tot hij breekt. Een bezuinigingstrompet. Bij punt 9, wat niets anders was dan een formeele kwestie vond de heer Speel man aanleiding met de bezuiningstrompet heel hoog van den toren te blazen. Van zijn hooge standplaats zag hij een regee- ringscommissaris naderen, die, door hem geschilderd als de boeman, het roer van Sassenheim in handen zou nemen als niet spoedig ingegrepen zou worden. Daveren de toonen werden uitgestooten: korting salarissen, bezuiniging op onderwijs en vermindering van het ambtenarencorps(je). De heer Speelman deed denken aan iemand, die de brandweer alarmeert, den kende of doende alsof de anderen nog slapen, terwijl zij in werkelijkheid allang aan het spuiten zijn. En als men „brand" schreeuwt kan men niet spuiten en als men spuit kan men geen „brand" schreeu wen. De heer van Zonneveld vroeg zijn buurman of hij van meening was het mo nopolie van bezuiniging te hebben. De burgemeester merkt op, dat de 10.000, waar het over gaat, als uitvloei sel van een raadsbesluit op 8 Maart 1933 genomen, aan de Boerenleenbank wordt gegeven ter financiering van het crediet aan kleine kweekers. Art. 122 van de Ge meentewet vordert dat de Boerenleen bank bij Raadsbesluit wordt aangesteld tot het in ontvangst nemen van gelden van en het doen van uitgaven voor de ge meente. Weliswaar was de oorspronkelijke gedachte dat de bank het bedrag zelf zou fournecren, dooh dan zou de gemeen te toch borg moeten zijn en dus evenzeer het risico dragen, merkt de heer W. War naar op. Dc dekkingen voor deze voor schotten zijn in orde. De heer A. War naar heeft reeds in de vorige raadsverg. opgemerkt, dat wij er voor moeten waken om orde op eigen zaken te houden, maar wanneer menschen in grooten nood zijn dan kan en mag men het nemen van maatregelen niet nalaten. Bovendien loopt de gemeente bij deze regeling wei nig risico. Wethouder Bader wijst op dc uitgaven voor het Crisiscomité die nooit terugkomen en ook de heer Bisschops wijst er op, dat door deze regeling de stennverleening ontlast wordt en dus als wijs beleid ten voordeele van de gemeen- tefinanciën strekt. Verder brengt de heer Bisschops in herinnering dat bij de be grooting 1932 toen wethouder Warnaar reeds op een voorzichtig financieel be leid aandrong de heer Speelman van een ongemotiveerd pessimisme sprak. Punt 10, afsluiten van gas en water voor aangeslotenen met grooten achterstand, verhuist ook naar dc besloten zitting. Hier gold zeker: behandel de menschen met zachtheid. Van tweo bonden van caféhouders kwam verzoek binnen om het sluitingsuur van de café's voor Sassenheim te verlengen met het oog op het later tramverkeer. De heer A. Warnaar is gezien de klaagtoonen over de slechte toestanden die zoo juist terecht vernomen werden, tegen. De heer van Breda is voor met het oog op het doorgaande verkeer. De heer Ver kley vindt niet het oog op de omliggende gemeenten verlenging van de openstelling jrewenscht. B. en W. stelen voor gedurende den zomretijd het sluitingsuur te brengen van 10 op 11 uur. Op één na algemeene stemmen aangeno men, tegen de lieer A. Warnaar. Na goed keuring van dit besluit door Ged. Staten treedt zij in werking. Hierna sluiting van de openbare vergadering. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2