24ste Jaargang DONDERDAG Z9 JUNI 1933 No. 7545 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. S)e £eidóch£0oti/fca/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT:. Gewone Advertentie!) 30 eenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarfn to trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «a verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Het goede in het Nationaal- Socialisme. De toestand in Duitsohland moet toch een Nederlander ten slotte niet kunnen bevredigen, óók al zou hij eenige natio- naal-socialistische sympathieën hebben Een Nederlander kkn zich, ons inziens, onmogelijk een dergelijke geestelijke dwang-positie als ideaal of zelfs maar als houdbaar of duldlbaar voorstellen Sympathieën onder ons ook onder Katholieken voor het nationaal-soeialis- me zijn te verklaren doordat men het we- zelijke en het bijkomstige in het stelsel met elkaar verwart. Wat wezenlijk is: de vergoding va-n de staatsmacht, absoluut heersohersgezag dat gaat men dan als iets b ij k o m- tigs beschouwen. En men redeneert, dat het ook wel anders zou kunnen, waaruit dan blijkt, dat men wenscht een „sterk gezag". Maareen „sterk ge zag" willen, gelukkig, ook velen, die afkee- rig staan van het nationaal-socialisme, willen wij ook. Doch het nationaal-socia* lisme gaat véél verder in zijn gezags- eisch; en dat is in het stelsel niet iets bijkomstigs, doch een wezenlijk, daarin onafscheidelijk vastzittend element. Het b ij k o m s t i g e in het stelsel be schouwt men daarentegen vaak als iets wezenlijks daarin; als iets, wat het nationaal-socialisme als zoodanig bezit, in tegenstelling of in afwijking met andere stelsels. Ongetwijfeld, in het nationaal-socialisme zijn goede dingen. Maar in andere stel- stels, waarmede wij ons heelemaal niet kimnen vereenigen, zit ook iets goeds. Ook zelfs in het Communisme b.v. 't Is niet redelijk wat niemand zal loochenen om vanwege het bijkomstig- goede een wezenlijk-verkeerd stelsel te aanvaarden Een goed ding van het nationaal-socia lisme, bijvoorbeeld, trof ons in een procla matie van Rudolf Hess in de „Voelkische Beobachter", waarin wordt voorgehouden „soberheid en eenvoud op ieder gebied" en zich te onthouden van feestmaaltijden De bedoeling is, dat er zóó kracht en geld vrij kome, om in de nooden van de noodlijdende volksgenooten te voorzien. Dat is een mooi dingEcht Christe lijk en dus niet iets essentieels of spe cifieks van het nationaal-socialisme Dat is echt-öhristelijk, al handelen ook vele Christenen er niet naar.... MEER INNERLIJKHEID In de Gids op Maatsch. Gebied schrijft pater Kenis O.P. sinds eenigen tijd sche ma's voor recollectie-avonden voor allen, die in de arbeidersbeweging een bestuurs functie vervullen, 't zij hoog of laag. Wij laten hier een gedeelte van een dezer be schouwingen volgen: „Bij weinige menschen gaat de tijd zoo zeer in uiterlijk werk op, als wel bij onze sociale werkers. Bijna geen enkele avond, bijna geen enkele Zondag wordt gespaard. Het raderwerk van administratie, docu mentatie, propaganda, vergaderingen, spreekbeurten, enz., staat nooit stil. Aan al dat uiterlijke is echter een zeer groot gevaar verbonden: namelijk dat de mensch zoodanig opgaat in de activiteit, dat hij den innerlijken mensch niet meer schraagt, dat men gelijk wordt aan dat standbeeld waarvan ons gesproken wordt in de H. Schrift (Dan. 2, 32) en waarvan gezegd wordt dat het een gouden hoofd had, een zilveren borst, maar leenen voe ten.... en dat ten slotte natuurlijk moest ineen storten. Aan dat gevaar van zedelijk en gods dienstig ineen te storten is elk soicaal wer ker, meer dan anderen, blootgestled, juist omdat het uiterlijke een zoo groote plaats in zijn leven inneemt. Vele priesters zijn om ■dezelfde reden aan hetzelfde gevaar bloot gesteld. Daarom houdt de Kerk er zoo aan BOUWVAKARBEIDERS VAN STEUN UITGESLOTEN. MEER STABILITEIT VCCR DE W ERKLOOZENKAS. Bondsraad der Katholieke Bouwvak arbeiders bijeen. De R. K. Bouwvakarbeidersbond hield te Utrecht zijn bondsraadsvergadering. In verband met het feit, dat. de bond Zaterdag en Zondag a.s. te Nijmegen zijn driejaarlijk- sche algemeene bondsvergadering belegt, onthield voorzitter Andriessen zdoh van het uitspreken eener uitvoerige rede. Aan de door hem gehouden rede ontlee- nen wij het volgende uit een verslag van de „Volkskrant": De minister van Sociale Zaken heeft twee maatregelen getroffen den bouwvakar beiders betreffend De eerste maatregel boudt in, dat enkele groepen van bouwvak arbeiders uit den steun gezet worden ten zij hun tarieven voor 2 Juni niet in over eenstemming zijn gebracht met de regee- ringseischen. Het bondsbestuur heeft zich bij het 'e- zen van dien brief verbaasd. De minister heeft het over steenzetters in Den Haag, maar de katholieken daar zijn geor ganiseerd in den R. K. Transportarbeiders- bond en die bond ontving geen mededee- ling. Wat Amsterdam betreft, daar is bet contract gesloten tusschen de niet-katholie- ke Steenzettersvereeniging Emos en de patroonsvereeniging. Men weet hoe een on partijdig arbiter zich daarover afkeurend heeft uitgesproken. Er is aldus Andries sen op die tarieven dezerzijds geen in vloed tot gelding kunnen gebracht worden, het blijft dus vreemd, dat men generali- seerend ook onze menschen treft. Onze bond telt 178 straatmakers die straks uitgesloten worden, maar in de regeerings- besprekingen is met geen enkel woord over de straatmakers gesproken, de regeering heeft alleen onderhandelingen gevoerd met den Nederl. Straatmakersbond en liet ons daarbuiten. De houding van den minister ten onzen opzichte is dan ook onjuist, verkeerd als hij is geadviseerd door de interdepartemen tale commissie. Met de metselaars en opperlieden in Den Haag zijn de onderhandelingen zoo goed als beëindigd en overeenstemming zal wel worden verkregen. Waar zulks vrij zeker deze week zal geschieden is het onverklaar baar, dat men niet even met zijn bedrei ging heeft gewacht. Wat de stucadoors betreft, wij willen loyaal met de regeering meewerken. Twee maal hebben we aldus vervolgde An driessen voorstellen aan de departemen tale commissie gedaan van 19 tot 33 pro cent verlaging, de tarieven gebouwd op de uurloonen. We hebben niet gehoord, dat onze voor stellen niet voldeden en weten niet waarom nu een briefje komt, dat als de loonen niet in overeenstemming zijn met de wen- schen van de regeering, over het geheele land op 2 Juli de stucadoors van steun worden uitgesloten. Waarom ons niet be hoorlijk meegedeeld, hetgeen men wens-oht. Wij weten niet wat er aan mankeert. De manier waarop men ons behandelt, is dus grievend. Wij willen helpen misstanden uitroeien, willen loyaal erkennen dat die er zijn, maar dan dient men ook onze moeilijkheden te erkennen. De heer Andriessen deelde mee, dat in overleg met de andere bouwvakarbeiders bonden reeds stappen bij de regeering zijn In het bestuur werden herkozen de hoofdbestuurders De Brouwer, Van de Gu- lik, Jansen, Reijen, Vollaerts en Voorham. De voorzitter deed mededeeling van het schrijven van den minister van Sociale Za- dat ieder priester iederen dag de H. Mis zou opdragen, mediteeren, ja, verplicht hem het H. Officie te bidden. Die verplichting heeft een zeer ernstigen psychologischen ondergrond. Zonder dat zouden velen schipbreuk lijden. Voor de groote meerderheid van menschen is het leven eene aaneenschakeling van be koringen (om zich zelf te zoeken, om on zuiver te leven, om onrechtvaardig te zijn, om liefdeloos te wezen, enz); men zal er onder bezwijken indien de innerlijke mensch niet sterk staat. Want het is de innerlijke mensch die strijdt, valt of overwint. Sociale werkers, opgepast! Verzorgt ge uw zielevenï Vergeet niet dat het door in nerlijke kracht is dat ge meester blijft over uw leven en zijne vijanden''. ken, dat voorloopig tot October 200 pro- oent subsidie voor de werkloozenkas wor den gegeven. Dit is aanleiding geweest Dinsdag aan den minister het volgende te legram te zenden. „Excellentie, De kasbesturen van Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond, Ned. R. K. Bouwvakarbeiders- bond en Ned. Ohr. Bouwarbeidersbond be sloten naar aanleiding van schrijven van Uwe Excellentie d.d. 24 Juni no. 573 W. V. afd. W. V. en A. B. met 1 Juli kasuit- keering voort te zetten. Kunnen het eohter op deze voorwaarden niet tot de volle 25 dagen. Besloten 2e halfjaar voorloopig 15 dagen uit te keeren. Verzoeken dringend met uwe Excellentie bespreking over ver der financieering onzer kassen". Wij weten niet aldus voegde Andries sen aan deze mededeeling toe of mi- nisterieele of andere gewoonten minister Slotemaker genoopt hebben het standpunt van zijn voorganger over te nemen. Indien dat zoo zou zijn, dan spreken wij tooh wel de stellige verwachting uit, dat zijne Ex cellentie daarop spoedig terugkomt, niet alleen om de bouwvakarbeiders uit hun onverdiende positie te bevrijden, maar ook om een redelijk en behoorlijk functioneer en der kas wederom mogelijk te maken. De toestand wordt zóó onhoudbaar en wij zoeken tevergeefs naar de redelijke gronden, waarop deze uitzonderingspositie der bouwvakarbeiders steunt. VERHOOGING VAN DISCONTO. Voor wissels van 31/2 tot 41/2 en voor promessen van 4 tot 5 pet. Met ingang van 29 Juni heeft de direc tie der Nederlandche Bank het wisseldis conto verhoogd van 31/2 tot 41/2 pet. Het promessendisconto werd verhoogd van 4 tot 5 pet., evenals het disconto op beleening van effecten, op beleeningen van goederen en op voorschotten in reke ning-courant. WETSONTWERP OMZETBELASTING. Op 5 Sept. behandeling? Naar wij vernemen heeft de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer in zake liet wetsontwerp tot het heffen van een Omzetbelasting gisteravond haar verslag over de behandeling in de afdee- lingen vastgesteld. Het verslag wordt 'spoedig aan den minister van Financiën toegezonden. Het schijnt in diens voornemen te liggen, bin nen eenige weken zijn antwoord aan de Commissie van Voorbereiding te doen toe komen. Daarna zal dit is zoo goed als ze ker nog een mondeling overleg tus schen den minister en de commissie plaats hebben, waarna vervolgens het verslag aan de Tweede Kamer wordt ingezonden en dan wordt gepubliceerd. Men verwacht een geheele omwerking en vereenvoudi ging van het ontwerp. Ten slotte vernemen wij nog, dat het de bedoeling van den voorzitter der Twee de Kamer is, de openbare behandeling op Dinsdag 5 Sepember a.s. te doen aanvan gen. „Tel." RIJKSWEG AMSTERDAM—DEN HAAG. Antwoord op vragen. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Th. van der Waerden in verband met de intrekking van het wetsontwerp inzake onteigening van gronden voor den Rijksweg Amster damDen Haag, deelt de minister van Waterstaat thans mede, dat het wetsont werp der vorige zitting beoogde, van den wetgever de verklaring te vragen van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van den aanleg van den weg Amsterdam Sassenhcim. Dat het de bedoeling zou zijn geweest daarbij een keuze tusschen het voorgenomen werk en een andere oplos sing op den voorgrond te stellen, wordt aldus de minister niet waarschijnlijk geacht. Sinds de wijziging van de onteigenings wet, vervat in art. 51 der ,Wegenwet in werking is getreden, is medewerking van den wetgever om onteigening ten behoe ve van den aanleg van wegen mogelijk te maken, niet meer vereisoht. De intrek king van het wetsontwerp vloeide blijk baar hieruit voort. De Staten-General hebben gelegenheid over wegtracé's zich uit te spreken, zoo dikwijls bij de ontwerp-begrooting voor het Wegenfonds gelden voor wegaanleg worden aangevraagd. NIEUWE BURGEMEESTER TE MAASSLUIS. Bij K.B. is met ingang van 15 Juli 1933 benoemd tot burgemeester der gemeente Maassluis, mr. P. A. Schwartz, met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rilland Bath. LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM VERWORPEN. Geen overeenstemming tusschen B. en W. en het G. 0. In de gisterochtend gehouden gecombi neerde vergadering der Centrale Commis sies van georganiseerd overleg voor amb tenaren en werklieden, alsmede het poli tiepersoneel vond de eindstemming plaats over de laatste voorstellen \an Burgemees ter en Wethouders. De wethouder voor de Arbeidszaken, mr. Kropman, leidde wederom de besprekingen, welke voorts werden bijgewoond door wet houder De Miranda en de raadsleden Bruinsma, Pothuis, Baas en Schlichting, benevens eenige directeuren van diensten en bedrijven. Door de organisatiën werden bij stem ming deze voorstellen van B. en W. ver worpen; bij de ambtenaren met 19 tegen 7 stemmen, de werklieden met 21 tegen 3 stemmen en bij het politiepersoneel met 1 tegen 2 stemmen. Vóór stemden bij de ambtenaren-organisaties de Vereeniging van Hooger ambtenaren en de Christelijke ambtenaarsbond, bij de werklieden de neu trale bond (v. d. Knaap) en bij het politie personeel de Vereeniging van hooger poli tiepersoneel. De loonvoordracht zal thans in den Ge meenteraad in behandeling komen. Welke voorstellen daaromtrent door B. en W. zul len worden ingediend is niet bekend; zoo als bekend hebben B. en W. zich hierom trent alle rechten voorbehouden. HET BAKKERSBEDRIJF TE AMSTERDAM. Overeenstemming over een tijdelijke loonsverlaging. Men meldt aan de „N.R.Crt.": .Gisteravond is in Parkzicht te Amster dam een vergadering van belanghebbenden gehouden ter bespreking van de positie van het bakkersbedrijf aldaar. Aanwezig waren de besturen van alle patroonsorgani saties en de vier arbeidersbonden. Ten slot te is volkomen overeenstemming bereikt over het loonvraagstuk, waarbij is bepaald, dat met ingang van 1 Juli tot begin No vember het standaardloon van 35 op 34 zal worden teruggebracht voor het geheele bakkersbedrijf aldaar. Intusschen zullen partijen nadere besprekingen voeren over een contract voor meer steden en eind Sep tember zal zoo noodig opnieuw te Amster dam met de betrokken plaatselijke organen besprekingen worden gehouden over wat cr verder zal gebeuren. Hiermee behoort de gespannen toestand in het bedrijf tot het verleden. ZAANDAM WERPT DE REGEERING DEN HANDSCHOEN TOE. Na een uitvoerige discussie, welke vier uren heeft geduurd, heeft de Gemeente raad van Zaandam de regeering den hand schoen toegeworpen. Het soc.-dem. voorstel om de eischen der regeering tot verdere bezuiniging op de begrooting-1933 tot een bedrag van 100.000.af te wijzen is n.l. aangenomen met 12 tegen 11 stemmen (vóór de twee s.-d. wethouders, de s.d.-frac- tie, de communist en de O.S.P.-er). Tevoren is een voorstel-Tilkema (a.-r.) om in nader overleg te treden met gelijke stemverhouding verworpen. Eer het zoover was hebben de meerder heid van B. en W. en de soc. dem. fractie nog harde dingen te hooren gekregen, ook, na de woordvoerders van de „burgerlijke" fracties, van de a.-r. wethouder Kan, die de scherpe crifciek niet spaarde: op deze wijze, zeide hij, door ieder redelijk over leg bij voorbaat onmogelijk te maken, is regelmatig besturen niet mogelijk gewor den. Toen de regeering, in moeilijken tijd, een kasgeldleening heeft verstrekt, heeft de ge meente zekere voorwaarden aangenomen daarvan kan men zich nu niet zóó maar losmaken. De eenige oplossing is nader overleg, pleit de wethouder met klem. Er staat ons, aldus het O.S.P.-lid Poppe, wanneer dr. Colijn straks van de dan mis lukte Londensche conferentie terugkomt, ongetwijfeld nog véél erger te wachten De regeering zal zeer waarschijnlijk voet bij stuk houden en dan raakt Zaandam vast. Dan loopt de burgerij te hoop en dan moet de S.D A.P. kiezen. Voor spr. is het niet moeilijk meer te voorspellen: dan gaan de S.D.-wethouders en de Federatie overstag en heeft de regeering het tegenover Zaan dam wederom gewonnen. Wanneer het an ders was, zouden de soc.-dem. wethouders al wel zijn afgetreden. Wethouder Prins (s.d.) betoogde vervol gens allereerst, dat geen enkel raadslid op deze begrooting nu nog een ton kan be zuinigen. Er zal inderdaad een tijd komen, heel binnenkort, dat wij r.iet meer kunnen be talen en dan is het woord, aan de burgerij. BUITENLAND. De Duitsche Minister Goebbels heeft een felle rede gehouden tegen het Centrum. Nieuwe huiszoekingen bij kath, vereenigin- gen. (2e blad). De Duitsche schulden aan Nederland. (2e blad). BINNENLAND. Disconto-verhooging van de Nederland- sche Bank. (1ste blad). Bondsraadsvergadering van de R.-K, Bouwvakarbeiders. (1ste blad). De uitkeering op melkproducten, (lste blad). UIT DE OMGEVING. Te Woerden heeft men bij een paal der electrische geleiding het lijk van een jongen man gevonden, (lste blad). De wethouder zeide te hoopen, dat de arbei ders dan achter de meerderheid van B. en W, zullen gaan staan; maar, voegde hij er onder hoongelach van comunist en O.S.P.- er aan toe: ik vrees er voor. De S.D.-fraetieleider en eerste ondertee kenaar van het voorstel, de heer R. Plooy- er, meende dan, dat hij en de zijnen eerder een bedankje dan een boetpredikatie had den verdiend. Noodgedwongen is de S.D. A.P. in Mei met de voorgesohreven bezui nigingen meegegaan, doch wat thans gc- eischt wordt, is onmogelijk. Burgemeester Ter Laan betoogde ten slotte, dat de gemeente-financiön wel dege lijk kerngezond zijn; dat Zaandam de hooge crisislasten niet kan dragen, spreekt vanzelf. De herziene begrooting ziet er behoorlijk uit en kan, wanneer Ged. Staten niet al te zeer onder invloed van de regeering staan, gerust worden goedgekeurd: „en ik acht goedkeuring, voegt de burgemeester er aan toe, nog altijd zeer waarschijnlijk". Tevergeefs poogde de burgemeester dan den raad van replieken te doen afzien; doch uiteraard leverde deze tweede termijn weinig of geen nieuwe gezichtspunten op, waarna te ruim 1 uur hot oogenblik der stemmingen was aangebroken, waarvan het resultaat hierboven reeds is vermeld. „Tel." CRISIS-ZUIVELWET. De uitkeering op melkproducten. De Crisis-Zuivel-Centralo maakt ha kend, dat met ingang van 2 Juli tot nadere aankondiging de uitkeering op alle tot zuivel- en melkproducten verwerkte melk is vastgesteld op basis van 1.92 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.2 pet. Deze uitkeering stemt overeen met 50.4 cent per K.G. boter en 60 cent per KG. melkvet. Bij verwerking van melk op boter zoodanig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pet. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt zal de uitkeering hierop dus 3.60 X 0.504 1.81 per 100 K.G. bedragen. PROF. DR. TEN B0KKEL HUININK. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de kindergeneeskun de dr. A. ton Bokkel Huinink, hoogleeraar aan de geneeskundige hoogeschool te Ba tavia. Plaatsbewijzen naar de Belgische kust Wij vernemen, dat ingaande 1 Juli t.m. 15 September een rechtstreeksche reizi gerstarief wordt ingevoerd naar de Bel gische kustplaatsen via Vlissingen. Men kan dan op verschillende groote stations, waaronder ook Utrecht, Haarlem en Leiden, rechtstreeksche plaatsbewijzen krijgen naar Blankenberghe, Heyst en Knocke. De reis gaat per trein tot Vlissingen, van daar naar Breskens met de boot van de Provinciale Stoombootdienst, verder met de stoomtram BreskensMaldeghem en van Retranchement met de bekende electrische van de Belgische Kustspoor- wegen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1