24ste Jaargang WOENSDAG 28 JUNI 193' No. 7544 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van hot tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 80 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eo verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee hladen. Nationaal-socialistische ver blinding Op den Berlijnschen Katholiekendag heeft o. m. het woord gevoerd de Minis- terialdirector dr. Klausener. En in zijn rede zeide hij o. m.: „Wanneer de revolutie der natio nale verheffing niet wordt vergezeld van een revolutie der innerlijke gees telijke vernieuwing, dan is alle kracht en alle arbeid en alles vergeefsche moeite geweest." Naar aanleiding hiervan sohrijf Alfred Rosenberg in de „Voelkische Beobachter", dat zulk een uitlating„onverdraag lijk" is! En hij vervolgt: „De Centrumsman Dr. Klausener, beschouwt dus den 14-jar. strijd van Hitier en de groote verheffing van ons volk als een niet door voldoende innerlijke geestelijkheid gedreven beweging. Hij heeft tot vandaag nog niet begrepen, dat deze strijd van 14 jaren om Duitschlands ontwaken behoefte heeft gehad aan moreele be reidheid tot offeren en de kraeht van 'n ongekende sterkte ten einde de vervolgingen van Centrum en Sociaal Democratie te kunnen verdragen en dragen. Het feit van de overwinning der Duitsohe revolutie is op zich zelf een triumf van geestelijke kracht, moreele discipline en een ongehoor- den wil." Een typeerende demonstratie van dom me en dolle vereering van het fascistisch of nationaal-socialistisch regeeringsstelsel Men mag zelfs niet opwekken tot. „in nerlijke geestelijke vernieuwing", want: in de overwinning van het nationaal-socia- lisme heeft men a.1 de triumf van „gees telijke kracht, moreele discipline en een ongehoorden wil"! Jfcilk een zelf-ingenomenheid, zulk een trots moet verderfelijke gevolgen met zich sleepen.Dat men nog t ij d i g tot nuchtere bezinning en verstandig inzicht moge komen EEN NASPEL VAN MÜNCHEN ZAL HITLER DE RADICALE ELEMENTEN IN ZIJN PARTIJ KUNNEN BEDWINGEN? De „Tijd" publiceert een brief, waarin wordt medegedeeld, dat Hitler in den nacht van 10 op 11 Juli te Godesberg am Rhein was aangekomen, om daar eenigen tijd vacantie te nemen. Hij bleef daar toen echter maar een paar uren en ver trok plots per vliegtuig naar München. In het hotel had hij bij aankomst de berichten gekregen van den vice-kanse- lier Von Papen over de scandaleuze voor vallen op den Katholieken Gezellendag te München., over het feit, dat de Beier- sohe Nazi-regeering gecapituleerd had voor de straat, voor losgebroken dolle S. A.-mannen, die het door de Rijksregeering uitdrukkelijk toegestane congres in den letterlijken zin van het woord uit elkaar hadden geknuppeld. In München gekomen, liet Hitier zich direct in een gewone taxi naar het Brui ne Huis brengen. Voorbijgangers, die hem, toen hij uitstapte, herkenden en hem hun heil-kreten toeriepen, bemerkten, dat hij de voor de poorten op post staan- den S. A.-mannen met de gebalde vuist bedreigde en ijlings in het Bruine HuÏ6 verdween. Uit zijn gelaat sprak duidelijk niet meer ingehouden woede. Wat er ge beurde, toen hij onverwachts de verga derzaal betrad, is natuurlijk niet bekend geworden. Maar zeker is het, dat dadelijk daarop groote scharen van S. A.-mannen uit de zaal wegvluchtten. Het lawaai in huis, de stem van den kanselier, die al het leven overstemde, waren tot buiten op straat te hooren. Hij moet zijn partij- genooten vooral hebben verweten, dat hun optreden successen in de buitenland- sche politiek voor hem onmogelijk maakte Hij dreigde den minister van Binnenland- sche Zaken af te zetten. Eveneens den hoofdcommissaris van politie Himmler. Den volgenden morgen hield Hitier „Ge- sammtappel"' op Oberwiesenfeld en bij die gelegenheid moet hij zijn mannen zijn standpunt nog eens duidelijk uiteen hebben gezet. In zeer gedrukte stemming marcheerden de troepen naar de stad te rug. Hitier vertrok per trein en verbood iedere huldiging. Minister Wagner is nog in functie. Van een bestraffing der schuldige S. A.-man nen is tot nu toe niets bekend geworden. Het zal nog moéten blijken wie sterker zijn, de losgebroken Münchener radicale elementen of Hitler, die de geheele zwaar te der verantwoordelijkheid voelt. TWEEDE KAMER Invoerbeperking. Een straffer optreden tegenover Denemarken gewenscht Een weinig belangrijke vergadering gis teren. V ele voorstellen en wetsontwerpen werden, zooals gewoonlijk, onverstaanbaar erdoor gehamerd. Zoo is de Opiumwet ge wijzigd, de Bevorderingswet voor de land macht gewijzigd, de Öurinaamsche begroo ting gewijzigd, het slot der rekening van de kolonaale uitgaven en ontvangsten voor Öunname over 1930 vastgesteld. Voorts zijn er eenige naturalisaties aan genomen, de pakketpostwet is gewijzigd, waardoor de schadevergoeding van verloren gegane postpakketten wordt verhoogd. Verder zal er in het nieuwe Volkerenbonds- gebouw voor Nederland een kamer wor-uen ingericht voor 28.000 gulden. De heer W ij n k o o p (C.P.) verzocht aanteekening dat hij tegenstemde. Een wetsontwerp tot goedkeuring van een verdrag tussohen Nederland en Panama is de hamer gepasseerd. Bij het wetsontwerp tot regeling van den invoer van boter kwam van de kant van den heer V ervoorn verzet. Hij wenschLe hooger contingent en ook beperking van den invoer van andere eetbare vetten. Ten aanzien van het eerste merkte Minister V erschuur op, dat de beperking rede lijk en met mate moest worden doorge voerd, terwijl hij den heer Vervoorn voor de tweede opmerking verwees naar de Crisiszuivelwet. Ook de heer W ij n k o o p (C.P.) verklaarde tegen het wetsontwerp te zijn, en verklaarde dat zijn partij voortaan ipso facto tegen alle ontwerpen tot beperking van den invoer zou stem men. Daarna kwam aan de orde het ont werp tot regeling van den invoer van rund- en kalfsvleesch. De heeren van den Heuvel, Lo- vink, en Van Voorst tot Voorst richtten een scherp offensief tegen Minister Verschuur aan. Zij waren eensgezind van meening, dat de Deensohe invoer van vleesch veel meer moest gecontingenteerd worden.'De heer Van Voorst tot Voorst merkte op dat, waar de invoer van Deensch vleesch vroeger werd verdedigd met het feit, dat de Handelsbalans met Denemarken actief was, het er veel op leek, dat de rollen omgekeerd werden, en Dene marken een actieve handelsbalans op Ne derland kreeg. Hij had op het Departement van Buitenlandsche Zaken in Kopenhagen vernomen, dat getracht zou worden nog meer vleesoh naar Nederland te „spuien". De geaohte afgevaardigde was van meeniag, dat de minister hier „neen" móest durven zeggen. De heer W ij n k o o p (C.P.) vond, dat de prijzen van de levensmiddelen in het algemeen en vooral in de groote steden nog veel te hoog waren en meende, dat deze door dergelijke wetsontwerpen nog hooger zouden worden. Minister Ver schuur had niet zooveel tegenstand ver wacht Hij vond de tijd nog niet gekomen om zulke krasse maatregelen tegen Denomar- ken te neemn, maar mocht het te ver gaan met den invoer, dan zou hij daarvoor niet terugdeinzen. Daarom verzocht hij de tegen standers van dit ontwerp een mildere hou ding aan te nemen en voor te stemmen. De regeering hoopt dan, als zij tot bet nemen van soherpere maatregelen zou moeten overgaan, hiervoor de volmacht te krijgen. De heer Schaper vreesde, dat door het stijgen van de prijzen voor levensmiddelen, die van beperking van den invoer het on vermijdelijke gevolg zijn, ook de loonen zouden moeten verhoogd worden, hetgeen in deze tijd niet mogelijk is. De Minister antwoordde hierop, dat de Indexcijfers voor levensmiddelen meer dan andere zijn gezakt en dat het doel van de invoerbeper king niets anders was dan deze prijzen op normaal niveau te brengen. Het ontwerp werd z. h. s. aangenomen. Verder zijn aan genomen wetsontwerpen tot regeling van den invoer van rijwielbanden, porselein aardewerk, tegels, wollen stoffen, koueen en sokken, tapijten, matten, loopers en kleedjes, naaigaren en huishoudelijk linnen goed, en tenslotte schoenwerk. Nog eenice minder belangrijke wetsont werpen passeerden de hamer, waarna de vergadering werd gesloten, om voortgezet te worden met gesloten deuren. De volgende vergadering is v&sbgesceld op Dinsdag 3 Juli. BINNENLAND BEPERKING DER PRODUCTIE VAN MARGARINE. TEN BEHOEVE VAN HET BOTER- VERBRUIK. Bij de crisiszuiveloentrale te Den Haag komen sedert enkele weken klachten bin nen van handelaren dat zij van de fabri kanten en mcngeis niet de hoeveelheden margarine kunnen betrekken, welke zij be steld hebben. In verband hiermede deelt de crisiszui- velcentrale mede, dat de fabrikanten en mengers niet in staat zijn aan alle aan vragen te voldoen, zulks als gevolg van het feit, dat zij zich tegenover de regee ring hebben moeten verbinden niet meer dan een bepaalde hoeveelheid margarine te vervaardigen, teneinde te voorkomen, dat het gebruik van boter zal afnemen door een te groot aanbod van margarine. DE FINANCIEELE POSITIE VAN ZAANDAM. De houding van B. en W. en den raad tegenover de regeering en Ged. Staten. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is in behandeling gekomen het voorstel van de soc.-dem. raadsfractie om aan Ged. Staten en aan de regeering te berichten, dat de gemeen teraad niet bereid is, in de begrooting 1933, overeenkomstig de voorschriften van de regeering, zoodanige wijzigingen te brengen, dat haar goedkeurig verzekerd is, en waarbij de fractie B. en W. uitnoodigt, aan de beide genoemde colleges te berich ten, dat de kasmiddelen der gemeente bin nen zeer korten tijd*'ïliet meer toereikend zullen zijn zelfs om de meest dringende be talingen, onder meer van rente, loon en steun te doen, en Ged. Staten en de regee ring te verzoeken, met spoed zoodanige maatregelen te nemen, dat aan de finan- cieele verplichtingen kan worden voldaan, nu de gemeente zelf door het inhouden van de uitkeering uit het gemeentefonds daar toe buiten machte gehouden wordt. Met dit voorstel hebben B. en W. heeft althans de meerderheid in dit college, bestaande uit de soc.-dem., wethouders Prins en Kelder, benevens burgemeester K. ter Laan <zich vereengt. De wethou ders Kan (a.r.) en Kamphuijs (r.k.) hadden zich tegen het voorstel verklaard. Bij het aangaan van de* kasgeldleening bij het Rijk, waarvan het bedrag tot onge veer 3.4 millioen is gestegen, heeft de re geering het beding gemaakt, dat bij niet- tijdige aflossing inhouding van de uitkee ring uit het Gemeentefonds kan volgen. Dit heeft ook reeds eenmaal plaats gehad. Toen op den vervaldag, 1 Maart j.l., de ge meente in gebreke bleef, heeft de regee ring de Mei-uitkeering tot een bedrag van ongeveer 150.000 ingehouden. Hetzelfde staat op 1 Augustus te gebeuren, als vóór dien tijd niet de gewenschte overeenstem ming is bereikt. Van het gisteren gevoerde debat ver meldt de „Tel." het volgende: Wordt het voorstel aangenomen crïti- seert de eerste spreker, de heer K h n e (v.b.) dan is verdere samenwerking met de regeering onmogelijk geworden. Dan is er een conflict van verstrekkende gevolgen tot groot nadeel voor Zaandam. De burge meester heeft gezegd: „De financiën zijn kerngezond, alleen de crisisdienst vertoont een tekort". Dat lijkt op een dokter die zegt: „de patiënt is zoo gezond als een visch, alleen dat kankergezwel kwelt hem''. Erg kwaad maakte zich de christelijk- historische heer D o r j „Deze sociaal democraten brengen met hun schandaal- voorstel Zëaandam in opspraak'1, zoo zeide hij. Het belang van de gemeente noch van het personeel wordt door een dergelijk voorstel gediend. Integendeel, hier wil men andere belangen dienen en daarvoor moet eenieder, die het goed met de gemeente meent, bedanken. Ook de heer Ranshuysen (r.khad geen goed woord voor het voorstel. Op deze manier komen wij onder curatee'e waarschuwt hij. Zoo ergens, dan is hier het middel erger dan de kwaal. Is net waar vroeg hij tenslotte, dat de burgemeester zich tegen dit partij voorstel heeft ver klaard Donderdag voor een week is het schrij ven van de regeering binnengekomen, klaagde de volgende spreker, de heer Flentrop (v.d.), waarom heeft do raad, voor zoover niet sociaal-democraat, hiervan geen kennis gekregen? Vroeger, toen het nog geen roode meerderheid was, zeide Duys wel, dat Zaandam bp de sociëteit be stuurd werd. Den laatsten tijd heeft het er veel van, dat de gemeenteregeering in Ons Huis zetelt (hier vergadert de federatie der S.D.A.P. Red.). Deze spreker gewaagde verder van een ultimatum, een oorlogsverklaring aan de regeering. Zaandams positie is inderdaad moeilijk, maar laat men dan ook erkennen, dat wij verplichtingen hebben tegenover onzen schuldeischer, het rijk. De voorstel lers erkennen zelfs, dat Zaandam bijna aan het einde van zijn geldmiddelen is ge komen. Heeft de s.d.a.p. dan geen enkel verantwoordelijkheidsgevoel meer tegen over de leveranciers der gemeente, perso neel en werkloozen? Ook al zouden Ged Staten de begroo ting in tweede lezing goedkeuren, dan ver wacht spr. nog niet, dat de regeering haar standpunt zal willen wijzigen. Laten de heeren hun voorstel terugne men, vroeg de vrijz-democratische woord voerder, die verwacht, dat met de regee ring dan nog wel overeenstemming zal wor den bereikt. De heer T i 1 k e m a (a.r.) zeide, dat er sedert eenigen tijd een crisis is ontstaan in het gemeentebestuur, ten gevolge waarvan tien leden aan het muiten zijn geslagen en men kan toch weten, dat Colijn voor mui ters geen pardon geeft. Deze loopjongens van hun partij dienen zich goed te rcali- seeren, dat de gevolgen van deze muiterij alleen op de hoofden van de burgerij neer komen. Ten slotte stelde de heer Tilkema voor B. en W. uit te noodigen nader overleg te plegen, met de regeering ten einde weder de geregelde uitkeering uit het gemeente fonds te kunnen krijgen (men weet, dat de regeering deze in het voorjaar heeft stop gezet. toen Zaandam in verzuim geraakte met de aflossing van de voor eenige jaren verstrekte kasgeldleening van 3.4 mil- lioen). Ook de heer De Vries (r.k.) bleek niets te moeten hebben van het soc.-demo- cratisch voorstel. Wie aan een dergelijke afbraak zou meedoen, behoort terstond als raadslid te bedanken. Wethouder Kamphuys (r.k.), Spre kend namens de minderheid van het col lege, meende ook, dat dit slechts wrevel opwekkende voorstel niet had behooren te worden ingediend. De twee rechtsche wet houders, zoo zeide hij, zijn overal buiten gehouden. De soc.-democratische fractie wist wel, dat de burgemeester met den se cretaris naar Ged. Staten zou gaan. Wij tweeën hoorden het op het laatste oogen- blik en de meerderheid van B. en W. was niet eens bereid het soc.-democratische voorstel in de vergadering van het dage- lijksch bestuur te behandelen. De raads- meerderheid za-1 wel beslissen, heette het. De communist M a k k i n g a zeide voor het voorstel te zullen stemmen, „maar de pap zal wel niet zoo heet gegeten worden als ze opgediend is". HET R.-K. WERKLIEDENVERBOND EN HET FASCISME. Maandag j.l. vergaderde het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond te Rotter dam, ten einde van de gelegenheid gebruik te maken om het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Groothandelsvereeniging „Do Handelskamer" aldaar te bezichtigen. Nadat door het dagelijksch bestuur mededeeling was gedaan van de belang rijkste punten van werkzaamheid in de laatste weken, werd onder het oog gezien de ontwikkeling der dingen op maatschap pelijk en politiek gebied, hier en vooral ook in Duitschland. Met ergernis was kennis genomen van de maatregelen door de Duitsche macht hebbers getroffen tegenover de christe lijke vakbeweging aldaar en hare leiders, die zonder vorm van proces werden heen gezonden. Met niet minder ergernis was kennis ge nomen van het feit, dat de „Glechschal- tung" zelfs ook in ons land werd doorge voerd voor de hier verblijvende Duit- schers. Al scheen eenig terugtreden op den reeds intreslagen weg bevolen, zoo dat het voortbestaan van den Kctteler- bund in Limburg weer is toegestaan, de vergadering was van oordeel, dat daar mee de politieke activiteit van de Duitsche nationaal-socialistische partij in ons land niet zou ophouden, gezien de „bescheiden heid", waarmee die partij optreedt. Met het oog op den gang van zaken in Oostenrijk zag het Verbondsbestuur hierin een gevaar en besloot het zich tot de Re geering te wenden om uiting te geven van zijn bezorgdheid en op beteugeling van de politieke activiteit der hier verblij vende Duitschers aan te dringen. Wat het Nederlahdsche fascisme be treft, besloot het Verbondsbestuur aan de aangesloten bonden met nadruk te advi- seeren elk lid der Katholieke Arbeiders beweging dat het fascisme aanhangt, on middellijk te royecren. Na de vergadering had de bezichtiging plaats van het nieuwe gebouw der K-Trf na afloop waarvan de Verbondsvoorzitter uiting gaf aan de bewondering van het bestuur voor datgene wat hier door sa menwerking is tot stand gebracht. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Kardinaal Bertram neemt de Kath. ar beidersbonden in bescherming. Von Papen is naar het Vaticaan gereisd(2e blad). De Duitsch-Nationalen geven hun verzot op. Hugenberg treedt af. (2e blad). Nederland houdt vast aan den gouden standaard. (2e blad). BINNENLAND. Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond heeft zijn houding tegenover het Fascisme vastgesteld, (late blad). Het werkloosheidcijfer is gedaald, (late blad). De loonsverlagingsvoorstellen te Am sterdam. (1ste blad). De Zaandamsche gemeentefinanciën. (1ste blad). Het drama te Nuth. Ook de molenaar overleden. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Vijftig jaar A.N.W.B. Onthulling van een gedenksteen te Utrecht (2de blad). DE DAGELIJKSCHE PHOTO'S KUN NEN WE HEDEN NIET OPNEMEN. DE R.-K. STAATSPARTIJ. Kaderdag te Amersfoort. Op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli zal de R.-K. Staatspartij te Amersfoort, bij de Broeders, haar kaderdag (politieke re- tra j te) houden. DE HOOGE RAAD. Bij Kon. besluit is benoemd bij den Hoo- ge Raad tot president jhr. mr, Rh. Feith, thans vice-president en tot vice-president prof. mr. J. Kosters, thans raadsheer in gomelden raad. Voorts is benoemd tot vice-president van het Gerechtshof te Amsterdam nir. Joh. M. Jolles, thans raadsheer in ge meld college, voorzitter van de strafka mer. BLOEMISTEN BELANGEN. De steunregeling voor kweekers en tuinders. Onder groote belangstelling had in do afgeloopen week te Utrecht de juarlijk- sche algemeene vergadering der Verceni- sing „Groep Bloemisterij" uil, <lcn Nerlr-r- Landschen Tuinbouwraad plaats. Op één uitzondering na waren allo aangesloten vercenigingen, 24 in getal, vertegenwoor digd. Naast verschillende interne aangelegen heden werd het onderwerp „steun- of cro- dietverleening", ten behoeve der noodlij dende bedrijven, behandeld, in verband mot het Regeeringscrediet voor de Auls- meersche kweekers en de actie der West- landsche tuinders voor een steunverlee- ning op de basis van minimumprijzen, naast den steun voor groenten en fruit, ook voor snijbloemen. Met de grootst mogelijko meerderheid sprak de vergadering zich uit tegen een steunverleening op do basis van minimum prijzen. Besloten werd de werking der credict» verleening van Rcgeeringswego voor Aals meer af te wachten, om dan, aan de hand van de daarbij opgedane ervaringen, na te gaan in hoeverre bij de Regeering moet worden aangedrongen op zoodanige uit breiding dezer credietverlecning, dat ook aan buiten 't oentrum Aalsmeer en omge ving gevestigde bedrijven en centra van bloemencultuur Retreeringscrcdiet zou kunnen worden verstrekt. Bovendien werd besloten zich tot de Regeering te wenden met het dringend verzoek aan de steunverleening voor de tuinders de voorwaarde te verbinden zich van het kweeken van bloemisterij-pro ducten te onthouden. Ten opzichte van den overmatigen in voer van Belgische planten, meer in het bijzonder azalea's en hortensia's in het voorjaar, wordt reeds overleg gepleegd met de Belgische organisaties om tot een regeling te geraken, waarbij met de be langen van beide landen wordt rekening gehouden, met de bedoeling voor deze regeling dan de medewerking der beide receeringen te verkrijgen. Mededeeling werd godaan van de defi nitieve opriching en voortzetting van den ..Kring Bloemvcilingverecniginren", waar bij alle reads bij de „Groen Bloemiste-f' n"ngcslotcn bloemcTve-lingen zich heb ben aangesloten, terwijl ook bcrie'it van aansluiting was ingekomen van de Gooi- sche Bloemen- en Plantenveiling te Hil versum en van de veiling te Amersfoort.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1