ROND DE WERELDCONFERENTIE VAN LONDEN DINSDAG 27 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DE EENIGE OPTIMIST IS MACDONALD. Hoe de dames der gedelegeerden zich vermaken. LONDEN, 21 Juli 1933. La Fontaine had wel gelijk, toen hij het leven vergeleek met een tooneelstuk in honderd bedrijven. Ook de Londensohe Conferentie is een echte comedie in den letterlijken zin van het woord. Want de groote kwesties die deze internationale vergadering ter behandeling krijgt wor- idon niet beslist in het Geologisch Museum maar achter de schermen, in 'n rustig bu reau in Downing Street of Threadneedle Street, waar de schaduw van Montagu Norman langs de wanden zweeft. Dit bleek reeds in de allereerste dagen: de redevoeringen, die men verwachtte, werden uitgesteld tot na afloop van de onderhandelingen tussehen Washington en Londen. De voorzichtige toespelingen, die de sprekers maakten op de problemen, waarvan ieder vervuld was, waren als een echo van de gesmoorde geruchten, die de ronde deden omtrent de geheimzinnige onderhandelingen in de Bank van Enge land. Wat daar verhandeld is, weet nie mand. Laat ons er maar niet naar ra den. Laten we genieten van bet groote tooneelspel in honderd bedrijven dat de groote internationale politici hier opvoe ren tot leering en vermaak der zieke we reld. Alleen de openbare redevoeringen wor den in de verslagen der Conferentie opge nomen. Maar van het belangrijke werk der commissies en sub-commissies dringt slechts een flauwe echo naar buiten door. Om dit bezwaar te ondervangen geven de groote delegaties thans persconferenties in hun hotels. De Fransche delegatie ont vangt de pers des avonds om 7 uur. De ivoorzitter Daladier heeft de eerste bij eenkomst ingewijd met een groot aantal cocktails, waarvan wij naar waarde heb ben genoten. Dat komt niet veel voor on der journalisten. Tijdens zijn kortstondig verblijf te Londen was Daladier zeer ami caal voor de Fransche journalisten, meer gereserveerd voor de overigen, maar allen was hij ter wille en bij iedereen heeft de Fransche Minister-President de aange naamste herinneringen achtergelaten. Bonnet, zijn opvolger, zet deze traditie getrouw voort, en hij onderhoudt zich graag met zijn gehoor over de moeilijkste kwesties der conferentie Maar wanneer we thans de balans opmaken, van wat we op deze persconferentie hebben vernomen, dan blijkt duidelijk, dat er nog weinig be langrijke besluiten gevallen zijn. Men voelt hier duidelijk, dat de problemen, die de conferentie moet behandelen slechts bij komstigheden zijn tegenover de kwesties van de oorlogsschulden, de stabilisatie der valuta en het Duitsohe moratorium. Maar er is niemand, die hierover het woord durft vragen. En behalve MacDonald is cr in het Geologisch Museum ook nie mand voor 100 procent enthousiast. Maar het is nog de vraag, of MacDonald zelf wel zoo optimistisch is, als hij zioh voor doet. Zou hij de hooge functies, die hij zich zelf heeft toebedacht, met belang stelling behartigen? Dit schijnbaar onop losbaar geheim geeft aanleiding tot tal van interessante beschouwingen. Hij heeft in het Museum een prachtig bureau met mahoniehouten meubels en bij passende kamerversiering laten inrichten, zoodat hij zich telkens niet naar Downing- street behoeft te begeven. Maar hij wist ook zoo spoedig mogelijk te bewerken, dat de conferentie een vice-president kreeg, die hem kon vervangen, wanneer zijn plich ten in het Lagerhuis hem niet toelieten in South Kensington te blijven. Hymans kon dus terecht verklaren, dat hij zijn Engel- sche collega belangrijke diensten bewijst Maar als MacDonald nu eens even aan loopt in het Museum, neemt hij het air aan van een dictator. Hij dringt zijn zienswijze op aan de afgevaardigden en toont een diepe minachting voor de kleine naties, die alleen maar goed zijn om een internationaal tintje te geven aan de com missie en om den leegen tijd op het spreek gestoelte aan te vullen, Reeds bij zijn eerste optreden als pre sident, verzocht hij aan iedereen, om niet langer' dan een kwartier te spreken. Het is natuurlijk mogelijk, dat hij den woorden vloed heeft willen inademen van de rede naars, die de tribune beklimmen om nie mendal te zeggen. Maar de vertegenwoordigers der groo te mogendheden regelen het program nu zoo, dat hunne redevoeringen een uur voor de sluiting der zitting zijn beëindigd. De afgevaardigden van Uruguay, Portugal en andere grootmachten mogen den restee- renden tijd gebruiken. En de „groote heeren" trekken zich van de heele regeling niets aan. Toen Chamberlain aan het woord kw'am, liet men hem veel langer dan een uur praten. Maar dit is geen onrechtvaardigheid, want Chamberlain had een en ander te zeggen, wat de geheele wereld interesseerde Wegens dit eigenmachtig optreden ver denkt men MacDonald, dat hij het werk der Economische Conferentie zoo spoedig mogelijk wil opdragen aan een permanen te commissie, die haar werk zal voortzet ten op grond van de gehouden besprekin gen. Maar voorshands kan ik niet aanne men, dat hij inderdaad met zulke booze plannen rondloopt.... Tijdens de vergaderingen der commis sies is er gelegenheid om eens acht te slaan op de vele uiteenloopende belangen, die rioh hier doen gelden. LAND- EN TUINBOUW Zooals men weet, zijn de Amerikanen er in geslaagd om allen tegenstand van de aanhangers van den Gouden Standaard ten spijt, het voorzitterschap van de mo netaire commissie naar zioh toe te halen men behoeft er niet aan te twijfelen, of hun bezorgdheid voor het welzijn van den dollar heeft hier een woordje meegespro ken. Maar de vertegenwoordiger van Frankrijk is benoemd tot rapporteur. On getwijfeld staat ons het verheffend schouwspel to wachten van een homeri- sohen strijd rond bepaalde lastige proble men. En onderwijl heeft MacDonald zijn vreugde geuit over het snelle tempo, dat hij aan de conferentie zelf gegeven had. Op de spottende critiek van de pers, (die overvloedig gelegenheid had om te spot ten met de plaats waar de conferentie ge houden wordt) antwoordde hij, dat de arbeid dezer gewichtige vergadering op normale wijze zal beëindigd worden, en dat er misschien wel journalisten, maar ze ker geen economen zullen worden bijge zet in de vitrines van het geolgisoh mu seum. Maar een journalist laat zich zoo ge makkelijk niet uit het veld slaan. Een paar dagen geleden vond men in het trappen huis van den Metro van South Kensington een schildpad op wiens pantser het vol gende smakelijke opschrift was vastge hecht: Ik ben op weg naar mijne collega's in het Geologisch Museum. Het is maar gelukkig voor de dames, die hunne echtgenooten naar Londen heb ben vergezeld, dat zooiets als het werk der commissies bestaat. Terwijl de heeren gedelegeerden zich afsloven in de zalen van het Museum, gaan de dames winke len in de straten der hoofdstad of rijtoer- tjes maken in de omgeving. Reeds den tweeden dag van de conferentie ontvlucht ten zij dit oord van dorre besprekingen om verpoozing te zoeken op het terrein van de wedrennen te Ascott, en de talloo- ze partijtjes in de Society. En voor de heeren is er nergens troost te vinden dan bij de drie buffetten van het Museum. Maar deze inrichtingen zijn dan ook juweeltjes in hun soort. Reeds een maand voor de opening der confe rentie ontvingen de handels-attaché's van alle ambassades en gezantschappen eon circulaire waarin hen werd verzocht om een opgave te verschaffen van de dran ken die in hun land het meest geliefd zijn. De lijst, die met behulp van de bin nengekomen antwoorden werd opgemaakt, was van dien aard, dat Bacchus er geen raad mee zou weten. Moeiten noch kosten werden gespaard om de wijnkelders van het Museum te voorzien van Roemeensche „tsuick", de Turkische „Raki", de wonderlijke likeur tjes van het Verre Oosten en Centraal- Amerika, alsmede de wijnen van allerlei smaak en bouquet, die de menschel ij ke genotzucht sedert de dagen van Noe heeft uitgevonden. Maar ondanks dit alles werden de luxueuse buffetten op den eersten dag der conferentie schandelijk verwaarloosd. De dorstige kelen toonden nog een zekere diplomatieke gereserveerdheid. Maar wel dra werd een geconcentreerde aanval on dernomen op de ongeduldig wachtende bars. De kellners wisten reeds den eer sten dag, dat de rare drankjes die men met zooveel moeite had geïmporteerd, veel minder succes zouden hebben dan de nieuwste cocktails uit de salons van May- fair: „Leave it to me", „Maidens Plush", en „A Handful of kisses" en zoo meer, waren heel wat meer in trek dan slibowitz, wod ka en hibib. Des avonds is er voor de heeren niet veel meer dan een Londensch theater of een bioscoop. Een twintigtal gedelegeer den trok onlangs naar het „Phoenix-thea- ter", waar de film: „Gabriël in het Witte Huis" werd gegeven. Waar de Aartsengel zich inspande om een oplossing te vinden voor de moeilijke vraagstukken der hooge politiek. De eentnige reeks van soirées wordt alleen onderbroken door officieele recepties. Tot het einde van Juli staat nog een heele reeks van diners en soirées voor de deur. En bij die gelegenheden gaat het er vroolijk naar toe. Bij gelegenheid van een diner, dat de Regeering geeft ter eere van de buitenlandsohe gasten, deed zich evenwel een onverwacht incident voor. Onder het spelen van een triomfmarsc-h deed een tiental doedelzakspelers van het Schotsche Garderegiment een rondgang door de feestzaal. Dat was blijkbaar een inval van Sir John Hamilton, die in een belendende zaal een diner gaf aan het beroemde regiment en nu de gedelegeer den van de Internationale Staten wat wil de opvroolijken Als de heeren gedelegeerden der Inter nationale Economische Conferentie door de voortreffelijke buffetten van het Mu seum in de goede stemming worden gehou den dan dragen deze zeer veel bij tot het bereiken van het uiteindelijk succes van het vele werk, dat op spoedige afdoening wacht. (Nadruk verboden). BEPERKING VAN DEN VEESTAPEL. Taak van de rundercentrale. De voorbereidende werkzaamheden voor de instelling van een rundercentrale zijn thans flink gevorderd. Als de z.g. Land- bouwmaohtigingswet in een wat verder sta dium van uitvoering is gekomen, zal de zaak met kracht kunnen worden aange pakt. Het ligt, zooale men weet, in de be doeling, dat de heer S. v. Zwanenberg, de directeur van de varkenscentrale, ook het directorium van de Runderoentrale op zich zal nemen en dat de heer Biickman als re- geeringscommissaris zal fungeeren. De Runderoentrale zal tot taak hebben van de boeren vrouwelijk vee te koopen om zoodoende den veestapel te beperken. Het ligt in het voornemen dat de leveringen aan de centrale aanvankelijk vrijwillig zul len geschieden. Blijkt dat zulks niet gaat er zijn aan een dergelijke vrijwillige le vering n.l. bezwaren verbonden dan zal men nader moeten overwegen, wat er te doen staat, met name of een gedwongen le vering noodig zal zijn. De gelden voor den aankoop van runderen zullen gevonden moeten worden uit een heffing op rund- vleesoh. Hoe groot die heffing zal zijn, is thans nog niet nauwkeurig bekend: men kan haar echter wel op pl.m. 20 ct. per Kg. schatten. De aldus gekochte runderen zullen na tuurlijk weer moeten worden afgezet. Er zal een strenge keuring plaats vinden en alle vleesch, dat niet voor 100 pet. voor de bui tenlandsohe markt geschikt is, zal worden vernietigd. Verder zal men probeeren zoo veel mogelijk naar het buitenland af te zet ten. Hetgeen overblijft en dat zal niet gering zijn zal men moeten conservee- ren. Wellicht zal men voor dit geconser veerde vleesch in het buitenland nog een flinken afzet kunnen vinden. Men zal, zooal® reeds opgemerkt, een proef met vrijwillige leveringen nemen. Intusschen is de veronderstelling niet te ge waagd, dat ook de plannen voor een niet- vrijwillige levering gereed zullen liggen. Aan een vrijwillige levering is n.1. dit groo te bezwaar verbonden, dat zij in de eerste plaats de arme boeren treft, die het niet meer vol kunnen houden en tot iederen prijs moeten verkoopen, terwijl de meer ge- fortuneerden het nog we! esnigen tijd uit kunnen zingen. De beperking van den vee stapel zou zoodoende vooral juist onder de armste boeren plaats vinden. Overigens is het dringend noodig, dat er iets gedaan wordt om den veestapel te be perken. De zeer lage prijzen voor runder en kalsvleesoh brengen natuurlijk ook den varkenssteun in gevaar. Het resultaat van het weTk van de R under centrale zal moe ten zijn, dat de veestapel wordt ingekrom pen en dat er dus het volgend jaar minder melk aan de markt zal zijn en de prijzen beter zullen kunnen worden. „TeL" CONTINGENTEERING INVOER VROEGE AARDAPPELEN. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Het tarief voor vroege aardappelen is in het Duitsch-Italiaan-sche handelsverdrag voor den tijd van 1 April tot 31 Juli gebon den aan het lage tarief van 1.50 M. per 200 K.G. Dezelfde verplichting bestaat in het Duitsoh-Belgische handelsverdrag voor den maand Juli. De uitbreiding van den ver bouw van Duitsohe vroege aardappelen en de rijkelijke voorraad aan oude eet-aard- appelen uit de oogst van het vorig jaar hebben het de rijksregeering reeds lang dringend gewensoht doen voorkomen den in voer van buitenlandsohe vroege aardappe len zoo veel slechts mogelijk is te beperken. Aangezien noch een opzegging der boven genoemde handelsverdragen, noch een auto nome contingenteering van den invoer mo gelijk was, bleef slechts de weg der onder handelingen open. De rijksregeering heeft derhalve zoowel tot de Italiaansohe als ook de Belgische regeering het verzoek gericht langs den weg van overeenstemming een beperking van den invoer van vroege aard appelen tot stand te brengen. Deze onder handelingen hebben geleid tot overeen stemming met de beide landen. Overeen gekomen werd, dat voor den maand Juli het tot dusverre geheven recht van 1.50 M nog slechts zal gelden voor een hoeveelheid, die 60 pet. maximaal zal bedragen van het gemiddelde, dat in de maanden Juli van 1931 en 1932 uit genoemde landen naar Duitsohland werd uitgevoerd. Hetzelfde contingent geldt ook voor alle andere lan den, in het bijzonder Nederland, aangezien voor aardappelen verder geen douane ver plichtingen bestaan. Het vorig jaar is in Juli een hoeveelheid van 106.800.000 K.G. vroege aardappelen in Duitsohland ingevoerd met een recht van 1.50 M. Op grond van het contingent zal dus dit jaar 60.000.000 K.G. tegen dit tarief mogen worden geïmporteerd. Wat meer in gevoerd zal worden, is onderhevig aan een autonoom recht van 6 B.M. per 200 K.G. De contingenteering zal een merkbare ver lichting bewerkstelligen van den binnen- landschen markt van vroege aardappelen en daarmede, naar gehoopt wordt, bijdragen fot een weeznlijke versterking van de prij zen, De overeenkomst met Italië heeft bo vendien ten gunste van den Duitschen tuin bouw douaneverplichtingen voro snijbloe men, hyacinthen, orchideeën en tulpen, be nevens een verplichting voor wortelen op geheven. K. J. M. V. BISDOM HAARLEM. Besturendag te Noordwijkerhout In het retraitehuis te Noordwijkerhout werd Zondag de tweede besturendag van den R. K. Bond van Katholieke Jonge Mid- denstandsvereenigingen in het bisdom Haarlem gehouden. Aanwezig waren de besturen van alle twintig afdeelingen met veel moderatoren, zoodat meer dan honderd jeugdleiders aan den oproep vaa het bonds- bestuur gehoor hadden gegeven. De bonds voorzitter, de heer Ton Lobman, opende om elf urn- de bijeenkomst en hield een zorgvuldig uitgewerkte en gedocumenteerde rede over de taak van de bestuurders, doel stelling, verdere opbouw en versteviging van de K. J. M. V. Spreker gaf door erva ring als zijn meening te kennen, dat vele jongelui naar deze vereeniging komen om kraoht te zoeken voor hun tekort aan gods dienstig leven; zij doen dit veelal onbe wust, juist omdat zij in de jaren van man worden zoo hevig te vechten hebben om hun innerlijke overtuiging. Wij jongeren zoeken, aldus spreker, in de overtuiging dat onze oude beschaving gebroken is naar iets, waarmede wij niet de oude we reld weer zullen oprichten, maar een nieuwe wereld zullen opbouwen met God in Chris tus. Eerbied vroeg spreker vooral voor den moderator, van wien wij dan ook zeer veel vragen in onze jonge beweging! Aange drongen werd op een bevordering van so ciaal voelen en weten, op dieper en beter conta-ct met jongen arbeider en jongen werkgever. Met nadruk wees spreker er nog eens op, dat middenstand en winkel stand niet gelijkbeteekenend zijn, maar dat de middenklasse ieder omvat die geen ar beider in den engen zin van het woord en geen grootwerkgever is. Staatkundige ontwikkeling werd een ver- eischte genoemd oprichting van studieclubs niet minder, terwijl een voor vormingscur sus voorbereid dient te worden. Spreker besloot zijn rede met een bezie lend woord tot de leiders van vandaag, die voor de goede massa van morgen verant woording hebben. Voorgelezen werd een schrijven van mi nister Verschuur aan den bondsdag-secre taris. Daarin zegt Z.Exc. o.a.: „Ik moet u wel mijn compliment maken voor uw uitste kend georganiseerde voorlichting. Ik krijg den indruk, dat de jeugd van den midden stand begrijpt, dat alles anders zal moe ten gaan dan onder een vorige generatie". Deze tyrade werd met luid applaus be groet en verwekte veel jonge geestdrift! Er ontspon zioh daarna een langdurig de bat over „Kernvorming", naar aanleiding van den wensch van den Aartsbisschop op den Twentsohen Katholiekendag, waarin Z. H. E. Kernvorming voor de K.- J. M. V. aanibevai. Rector Timp, bondsmoderator, wees er op, dat in de K. J. M. V. als jeugdbeweging door de ouderen onder de jongeren leiding wordt gegeven. De besturen werken met een moderator als geestelijk leider. Dit systeem blijkt verrassend goed te werken en pre cies te passen bij den middenstand. Kern vorming moet er zijn, maar te begrijpen als „celvorming" zonder publiek vertoon. Men- schen, die de midden-stand door en door kennen zijn het daarmede eens. De afdee lingen moeten zelf naar vorming zoeken, zooals ze in twee jaa-r reeds met succes ge daan hebben, wat groeien moet, moet men niet afbinden door systemen op te drin gen. Kap. van Alphen moderator te Den Haag, wees er op, dat een nieuwe tijd voor de ge heele jeugdbeweging is ingeluid en dat de IC. J. M. V. onmiddellijk moet inschakelen. Er moeten nationale richtlijnen voor studie clubs komen. Hierop antwoordde rector Timp, dat van alle afdeelingen program ma's ontvangen zijn en dat zij ongedwon gen, dus animeerend vrijwillig, zuiver inge schakeld hebben. De jongelui van vandaag demonstreeren thans zelf, wat zij wil'en zonder systeem is de beweging in het bis dom den Bosch dit jaar reeds met 80 pet. vooruitgegaan. zullen straks 200 jonge middenstanders een retraite meemaken, terwijl ze vroeger in dit huis nooit een stap zetten. Bezieling en geestdrift uit eigen boezem geboren heeft dat gedaanEn ik weet, besloot spreker, dat er heel veel ouders zullen zijn, die er op dit moment nog geen flauw begrip van hebben, wat er op dezen besturendag tot stand gebracht wordt. Na het diner zette de bondsmoderator doel en werkwijze van de voorvormingiscur- sus uiteen, waarmede de vergadering zich eens verklaarde. Pater Maagdenberg wees vervolgens op het nut van retraite-werk, waarna rector J. Bots sprak over „De vor ming van jongeman tot persoonlijkheid" Een kort lof besloot dezen prachtig ge slaagden besturendag, waarna allen uiteen gingen tot Zondag 9 Juli op den bondsdag in Den Haag. WA7 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: LETTEREN EN KUNST EERSTE NEDERLANDSCHE MUZIKALE GELUIDSSPEELFILM. Te Amsterdam is men druk bezig met de opnamen voor de eerste Nederlandsche muzikale geluidsspeelfilm, welke vervaar digd wordt onder leiding van den heer Jo- han Gildemeyer. De voornaamste interieuropnamen voor deze film, waarvan het vocale en muzikaie gedeelte den hoofdschotel van het scenario vormt, zoodat de dialoog uiterst beperkt zal zijn, geschieden in het Koloniaal Insti tuut, hetwelk voor dit doel belangeloos ter beschikking is gesteld. De heer Gildemeyer beschouwt deze film, welker lengte ongeveer 600 Meter zal be dragen en waarvan het gesproken en ge zongen gedeelte in verschillende talen zal worden vastgelegd, als een experiment, waarmede hij bewijzen wil dat voor elke goede Nederlandsche geluidsspeelfilm ook in het buitenland afzetgebied te vinden is De hoofdrollen worden vertolkt door me vrouw Betty v. d. Bosch-Schmid. John Go- bau en Marcel Ba-rger. De beeld- en ge luidsopnamen worden verzorgd door do Trio tone-film te Den Haag. MOOI VOORBEELD. De moderne sporfcbeweging heeft tot excessen in de kleeding, of beter gezegd niet-kleeding geleid. De Gelderlander noemt het een hoon aan een gezonde volksmoraal, om van de katholieke zedeleer nog niet eens te spreken. „Met bijzonder voldoening nam het blad daarom kennis van de voor schriften omtrent kleeding door den leider der intern, vierdaagsche af- standsmarschen gegeven „Het is verboden aan deze mar- chen deel te nemen in aan politieke gezindheid uiting gevende kleeding en of het dragen van dergelijke in signes. Het is aan dame verboden te mar- cheeren in z.g. trainingspak, skipak of rijbroek. Overtreding van de bovengenoem de voorschriften heeft uitsluiting van deelneming ten gevolge." Dit verbod stemt tot verheuging. Het is een dame verboden te mar- zich bewust worden van de onschat bare beteekenis, welke handhaving der goede zeden voor de volksopvoe ding in het algemeen heeft. Het aangehaalde verbod is ook een voorbeeld. Voor alle organisaties, die op het terrein der ontspanning en ontwik keling der jeugd werkzaam zijn. Geen krachtig volk zonder goede zeden." STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (thuisr.) vertr. 25 Juni van Sabang. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuisr.) pass. 24 Juni Gibraltar, wordt 28 Juni ca. 6 uur te IJmuiden en ca. 10 uur te Amsterdam verwacht. MARNIX VAN SINT ALDEGONDE (uitr.) arr. 25 Juni te Sabang. POELAU LAUT vertr. 24 Juni van Ba tavia naar Amsterdam. KON. H0LL LLOYD. HELGA arr. 26 Juni van Bremen te Antwerpen. MONTFERLAND' (uitr.) pas6. 25 Juni Ie Dungeness. KON NED. STOOMB. MIJ. AGAMEMNON vertr. 25 Juni van Olhao naar Cadix. BOSKOOP (uitr.) vertr. 22 Juni van B uen a i ven tura. EUTERPE arr. 26 Juni van Amsterdam te Odense. IRIS arr. 26 Juni van Kopenhagen te Amsterdam. MEROPE vertr. 26 Juni van Catania n. Messina. PERSEUS arr. 26 Juni van Kopenha gen te Gdynia. KON. PAKETV MIJ. N. HOLLAND vertr. 24 Juni van Bris bane naar Singapore. ROGGEVEEN vertr. 24 Juni van Tama- tave naar Lorenzo Marques. HOLLAND—BRITSCH INDIE LIJN. HOOGKERK (uitr.) pass. 25 Juni te Ouessant. HOU. AND—00ST-AZIF LIJN. OLDEKERK (uitr.) arr. 26 Juni te Yo kohama. SEROOSKERK (thuisr.) arr. 24 Juni te Suez. HOLLANDAMER'KA LIJN. DELFTDIJK, Vancouver-Rotterdam arr. 26 Juni te Liverpool. MAASDAM vertr. 24 Juni van Houston n. N. Orleans. HOLLAND-WEST AFRIKA LIJN. MAASKERK arr. 25 Juni van Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (thuisr.) pass. 26 Juni Kaap del Armi. KOTA PINANG vertr. 26 Juni van Lon den naar Rotterdam. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. KOTA RADJA, Portland (Ore) via o*, Golfhavens n. Calcutta, arr. 24 Juni te P. Arthur. SILVER ASH. Portland (Ore) naar Cal cutta; arr. 24 Juni te Singapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR vertr. 23 Juni van Yokoha ma naar Rotterdam. EMZETC0 LIJN. JONGE JOHANNA arr. 23 Juni van Sunderland te Barcelona. Op SCHERPRECHTS HOUDEN Wachtwoord I U kunt en. of van d* andere zijde verkeer nadertl

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8