GEMEENTERAAD VAN LEIDEN BUITENLAND DINSDAG 27 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De schoolartsendienst wordt uitgebreid, maar gaat naar de meening van den Raad niet ver genoeg. Mr. Donders houdt een krachtig betoog. Zijn amendement wordt verworpen, doch voor een groot deel opgevangen in een ander amendement, dat wordt aangenomen. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Eikerbout. Ingekomen is een adres van de Leid- sche Bestuurdersbond inzake het uitblij- van van bouwvergunningen. Wethouder Splinter wijst er op dat de uitvoering van do nieuwe bouw- en woningwet vergt dat de niouw aange vraagde bouwwerken aan de goedkeuring van Ged. Staten moeten worden onder worpen. De vertraging van hot verstrek ken van de bouwvergunningen is daaraan te wijten. B. én W. hebben er geen schuld aan. De aanvrage waarover het adres handelt is roeds 29 Mei aan Ged. Staten doorgezonden. De heer v. Stralen dringt er op aan, dat de bezwaren die verbonden zijn aan het doorzenden van de aanvragen naar Den Haag in overleg met Ged. Sta ten, tot een minimum worden beperkt. Wethouder Splinter zegt, dat B. en W. reeds stappen in deze richting heb ben gedaan. Het adres wordt daarna voor kennisge ving aangenomen. Een voorstel inzake de reorganisatie van den bestratingsdienst zal op voor stel van den heer Schüllor in de eerst volgende raadsvergaderingen worden 'be handeld. Een adres betreffende de salaris-rege ling van de havcnrochercheurs wordt ge steld in handen van B. on W. voor prae- advies. Een adres inzake do salarissen van de rioolschuimers zal bij hel desbetreffend agendapunt worden behandeld. Over een adres inzako de standplaats van taxi's bij het 6tation zal in de vol gende vergadering worden beslist. In behandeling komt daarna 1. Benoeming van een leeraar in de ge schiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium. Benoemd wordt de heer J. van Rossem. 2. Benoeming van oen leeraar in de ge schiedenis aan het Gymnasium. Benoemd wordt Dr. K. E. Dinger Hat- tink. 3. Prae-advies op het verzoek van den heer J. Bots, om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand uitsluitend belast met het sluiton van huwelijken. Goedgekeurd. 4. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1932, in verband met de kos ten van pensioenen, waohtgelden en on gevallen- en ziekteverzekering van amb tenaren en werklieden. Goedgekeurd. 5. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1932, waarvan de raming tb laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. Goedgekeurd. 6. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen W. J. H. Verbrug- gen, te Delft, in zake vergoeding van door aanrijding van een tweetal lantaarns ver oorzaakte schade. Goedgekeurd. 7. Voorstel tot hernieuwde va-st&telling van de verordening tot heffing van school geld voor het lager onderwijs in do ge meente Leiden. Goedgekeurd. 8. Voorstel tot hernieuwde vaststelling van de verordening tot heffing van sohool geld voor het buitengewoon lager onder wijs in de gemeente Leiden. Goedgekeurd. 9. a. Herstemming over de motie van Mevrouw J. O. de Clerde Bruijn in zake de ingebruikgeving van de vier in aanleg zijnde voetbalvelden in den Stadspolder oip Zondag (beoogende om de velden ook voor den Zondagmorgen in gebruik te kun nen geven); b. Voortzetting van de behandeling van het voorstel tot verhuring en ingebruikge ving van de sub a genoemde voetbalvel den. Voor de tweed© maal staken over de motie (sub a) de stemmen, zoodat het thans verworpen is. Voor stemden do S. D. A. P., de libe ralen, de vrijz.-democraat en de commu nist. Het voorstel van B. en W. inzake de in gebruik-geving van de bovengenoemde voetbalvelden werd daarna goedgekeurd. DE SCHOOLARTSENDIENST. 10. Voortzetting van do behandeling van het voorstel: a. om het voorstel van den hoer C. Koole, in zake do aanstelling van een vol- ambtenaar-schooiarts naast de 4 in func tie zijnde schoolartsen, niet aan te nemen; b. om het medisch toezicht op de leer lingen van de buitengewone school voor Lager Onderwijs, evenals het vóór-onder zoek van die leerlingen, op te dragen aan een psychiater-specialist; c. tot vaststelling van de verordening, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere lagere scholen, de openbare en bijzondere bewaarscholen, de kinderbewaarplaateen en dergelijke in richtingen, en den werkkring van den schoolarts en van het tijdens de behandeling van dat voorste' ingediende voorstel van den heer J. M. Vos Jzn en de amendementen van den heer Mr. H. F. A. Donders, als mede wan het voorstel van den heer Dt. J. A. N. Knuttel in zake het instellen van een tandheelkundigen dienst ten behoeve van do leerlingen van de lagere scholen. De heer V os is van meening, dat de kwestie van geneeskundig schooltoe zicht zeer traag is behandeld. De reor ganisatie van dezen dienst was noodig, erkenden B. en W. Waarom dan zoo ge traineerd? Wat de zaak zelf betreft is spreker van meening dat de overheid do zorg om het lichamelijk welzijn van het kind heeft als die overheid het kind aan de ouderlijke zorg onttrokken heeft, b.v. in de kazerne en op de school. Spr. ver dedigt daarna zijn voorstel tot aanstelling van een vol-ambtenaar schoolarts en be strijdt hetgeen door de hoeren Donders en Van Es over dit voorstel is gezegd. In de gemeenten waar een vol ambtenaar schoolarts is aangesteld, ligt het aantal kinderen dat behandeld wordt tusschen de 1000 en 13.000. Het aantal schoolkin deren is dus in Leiden voor de aanstelling van een ambtenaar-sohoolarts geen bo- zwaar, zooals beweerd is. Spr. kan niet meegaan met het voorstel van den heer Knuttel tot het instellen van tandheel kundigen dienst ten behoeve van de leer lingen der lagere soholen. De heer Koole wenscht een princi- pieele uitspraak vóóór de aanstelling van een vol-ambtenaar schoolarts en bestrijdt de verschillende argumenten, die daarte gen zijn ingebracht. Spr. dient voor het geval dat zijn voorstel verworpen wordt een nieuw voorstel in, dat de bedoeling hoeft, een schoolspreekuur in het leven te roepen. De heer v. W e 1 z e n verdedigt het voorstel-Ivnuttel tot instelling van een tandheelkundigen schooldienst. Spr. zal ook voor de amendementen- Vos en Donders stemmen. De heer Donders wijst er op dat zijn voorstellen beoogen naast bet gewone on derzoek de invoering van een periodiek- systematisch onderzoek. Uitvoerig zet spr. daarna uiteen wat do reden is van de indiening van deze voorstellen. De inzich ten omtrent geneeskundig schooltoezioht hebben zich zoodanig gewijzigd dat van medische zijde het periodiek-systemati sche onderzoek bijna algemeen wordt aanbevolen. Het is dan ook al in vele plaatsen ingevoerd en in de plaatsen waar het geneeskundig schooltoezicht in 't geheel nog niet bestond is men er da delijk toe overgegaan. Aan de hand van oen aantal feiten wijst spr. er op hoe gun stig het resultaat van de huidige methode tegen de vroegere afsteekt. Om sociaal- medische redenen heeft spr. zijn voorstel len ingediend. Echter ook om juridisch- technische redenon. De verordening, zoo als B. en W. die voorstellen ie een mon strum, een misbaksel. Spr. kan aan de ongewijzigde aanneming niet medewer ken. De amendementen van spr. hebben de bedoeling aan het geneeskundig schooltoezicht de middelen te geven om zijn taak naar behooren te kunnen ver vullen. De bestrijdingsmethode die B. en W. op zijn amendementen hebben toegepast vindt spr. onwaardig. De adviezen die in gewonnen zijn hebben voor spr. weinig waarde omdat de manier waarop B. en W. bij het inwinnen van die adviezen te werk zijn gegaan er een verkeerde in vloed op hebben gehad. De adviezen van de schoolartsen, die glad vóór sprekers voorstellen zijn, hebben B. en W. zelfs nog tegen de voorstellen aangewend. Hoe is het mogelijk? B. en W. hebben eenvoudig adviezen die met haar meening in straat waren niet wil len aannemen. Tenslotte verdedigt spreker nogmaals vurig zijn amendementen, waar bij hij er op wijst, dat de meerdere kosten geen bezwaar kunnen zijn. De heer van Es zegt, dat de besturen van do Chr. scholen ongetwijfeld een schoolartsendienst zooals de heer Donders die wil, niet zullen accepteeren. Spr. is er behalve op principieele ook op financieele gronden tegen. Financieele bezwaren gel den ook wat betreft de aanstelling van een vol-ambtenaar-schoolarts. Met één zal men niet kunnen volstaan. Spr. ontwikkelt ten slotte nog verschillende andere bezwaren tegen de amendementen-Donders. De heer Wilmer is het voor een groot deel met het betoog van den heer Donders eens. Zoo is spr. ook van meening, dat de verordening, zooals B. en W. die voorstel len, min of meer een monstrum is. Toch gaat de heer Donders naar sprekers ge voelen wel wat ver. Spr. vindt het voor alsnog niet noodzakelijk, dat alle kinderen periodiek aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Ook een huisarts zal niet zonder de minste aanleiding gezonde kinderen onderzoeken. Spr. zou daarom een middenweg willen bewandelen en aan den schoolarts, ten allen tijde wanneer daarvoor aanleiding bestaat, de bevoegd heid willen geven tot het instellen of het door een arts door de ouders te kiezen doen instellen van een grondig onder zoek. De schoolarts moet kunnen verkla ren, dat zulks hem gewenscht of noodzake lijk voorkomt. De heer M e ij n e n is het met den laat- sten spreker eens. Spr. is ook tegen het aanstellen van een vol-ambtenaar-school arts. Wethouder R o m ij n bestrijdt het be toog van den heer Donders. Spr. wijst er op dat het hier om geneeskundig school- toezicht. Er is niet. sprake van een be handeling. Het schooltoezicht kan volstaan met eventueel de ouders op de noodzake lijkheid van behandeling te wijzen. Men moet niet de praeventieve geneeskunde trachten bij het. geneeskundig schooltoe zicht binnen te smokkelen. Tusschen deze beide kan een band worden gelegd, maar niet op deze wijze. Hoe klemmend het be toog van den heer Donders schijnt te zijn, zijn argumenten toonen allerminst aan, dat de verordening die B. en W. voorstellen een misbaksel is. Wanneer de schoolarts aan den gezondheidstoestand van een kind twij felt, dan kan hij de ouders op de wonsche- lijkheid van een grondig onderzoek wijzen. Op deze manier kan de verordening wel worden aangevuld. Daar is veel voor te zeggen. Het verwijt van tendentieuso voor lichting kan spr. teruggeven aan den heer Donders. Men moet niet alleen waarde hechten aan medische adviezen, zooals de hoer Donders doet, maar ook do verlangens van ouders en onderwijzers respecteeren. Deze zeggen: Wilt gij verder gaan dan het gewone schooltoezioht, goed, maar laa-t de school er dan buiten. Waar men deze meening is toe-gedaan, daar is het niet g-oed dwingende maatregelen te nemen zooals de heer Donders voorstelt. •De aanstelling van een volambtenaar schoolarts is in Leiden niet noodig. De half-ambtenaren vervullen het werk van geneeskundig schooltoezicht uitstekend en afdoende. Voor een schoolspreekuur voelt spr. weinig. Het schoplspreekuur heeft be staan, maar het heeft maar matig voldaan. De heer Koole zou graag zien dat zijn voorstel in prae-advies werd genomen. De heer Wilmer dient een amende ment in daartoe strekkende, dat de school arts het. recht moet hebben den ouders ten allen tijde te doen weten dat hij een gron dig onderzoek gewenscht of noodzakelijk acht, waarna dan dit onderziek kan of moet- plaats hebben door den huisarts of door den schoolarts, naar de ouders wenschen. Stemmingen, Het voorstel-Koole (vol-ambtenaar- schoolarts, naast de bestaande school artsen) wordt verworpen met 20 tegen 12 stemmen. De s.d.a.p, de communist en de vrijz. dem. stemden voor. De heer Vos trekt daarna zijn voorstel in. Het voorstel-Koole (schoolspreekuur) wordt in prae-advies genomen. Het voor stel-Knut tel (tandheelkundige dienst) wordt verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de communist. Het amendement-Donders (grondig on derzoek) word-t verworpen met 17 tegen 16 stemmen. Voor stemden de s,d.a.p. en de hoeren Manders, Vos, öoster, Donders, v. Tol, en v. Wei-zen. De heer Donders trekt zijn verdere amendementen in. Het amendement-Wilmer wordt aange nomen met 24 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de he eren Goslinga, Romijn, v. Rosmalen, Bosman, v. Eecke, Simonis, Splinter, Huurman en Beekenkamp. In verband met de wijziging van artikel 11 van de voorgestelde verordening, die hierdoor noodig is, wordt de beslissing over de verordening aangehouden. No? enkele hamerpuntea 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van golden ten behoeve van den bouw van een dubbele dienstwoning op het terrein der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit ten Noorden van den Maresingel. Goedgekeurd. 13. Voorstel tot wijziging en hernieuwde vaststelling van de verordening op ver- gunnings- en verlofslocaliteiten en loge menten. Goedgekeurd. 14. Voorstel tot wijziging van de veror dening tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen. Goedgekeurd. 15. Prae-advies op het vooretel van den heer Mr. C. Boekenkamp in zake het in het leven roepen van eene verordening op automaten. De heer Beekenkamp trekt zijn voorstel in, omdat de Raad als gevolg van een arrest van den Hoogen Raad voorloo- pig lijdelijk zal moeten toezien, dat op dit gebied willekeur blijft heerschen. Misschien verandert dit nog, maar voorloopig zal er weinig aan te doen zijn. Suppletoire agenda. a. Voorstel in zake het beschikbaar stellen van gelden voor den volledigen aanleg van de P. J. Blokstraat tusschen de Fruinstraat en de Kernstraat en voor de verbreeding van den toegang van do Fruinstraat nabij den Zoeter- woudschen Singel, alsmede van het daaraan aansluitende gedeelte van den singel. Goedgekeurd. b. Voorstel tot verkoop van bouwter reinen aan de Borneostraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie N, nis. 817 (ged.) 'en 203 (ged.) aan W. C. van Oos- tcrom q.q. te Leiderdorp. De heer v. Eecke vraagt sluiting der deuren. Na heropening der zitting wordt het voorstel aangenomen. c. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Koninginne- laan, kad. bekend gemeente Leiden Sec tie M, no. 5036 (god.) aan K. Halbmeyer q.q. te Leiden. Goedgekeurd. d. Voorstel tot verkoop van bouwter reinen aan en nabij de De Laat de Kan terstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M, nis 3185, 3186, 3187 en 3183 (alle ged.) aan de Gebrs. Vlaardingerbroek q.q. te Leiden. Goedgekeurd. e. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Thorbecke- straat, hoek Rodenburgerstraat, kad. be kend gemeente Leiden, Sectie M nis 4912 en 4867 (beide ged.) aan A. de Bruyn, q.q. te Leiden. Goedgekeurd. De punten 12, 16, 17 en 18 worden aan- ECON. WERELDCONFERENTIE CHAMBERLAIN OVER HET SCHULDENVRAAGSTUK. Rede in de monetaire subcommissie der Economische Conferentie. Gisteren heeft Neville Chamberlain, de Britsche Kanselier van de Schatkist, in de montetaire subcommissie der Londensche conferentie het schuldenvraagstuk bespro ken en de instelling van een boven de par tijen staande adviseerende organisatie be pleit. RENTEVERLAGING VAN DAWES. EN Y0UNGLEENING? Voornemens van dr. Schacht. Aan dr. Schacht, den president der Duit- sehe Rijksbank, die gisteren wederom te Londen is teruggekeerd, wordt het voorne men toegeschreven aan de Economische Conferentie voor te stellen de rente voor de Dawesleening van 7 tot 5% en die der Youngleening van 51/, op 4% te verlagen. VAN HET VATIC AAN DE PAUS NAAR ST. PAULUS BUITEN DE MUREN. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Het staat thajis vast, dat de H. Vader zich den 30sten Juni a.s. naar de basiliek van St. Paulus buiten de muren zal begeven, om daar de „Capella Papale" op het feest van St. Paulus bij te wonen, hetgeen sinds 1870 niet meer gebeurd is. Intusschen gaan er te Rome geruchten dat Zijne Heiligheid binnenkort ook een bezoek zal brengen aan de Catacomben. Ook spreekt men weer over een a.s. bezoek van den H. Vader aan Oa-stel Gandolfo. Van een langdurig verblijf zal echter in geen geval sprake kunnen zijn. wijl het groote Castel, waar de Paus eventueel zijn intrek zal nemen, nog niet- gereed is. DUITSCHLAND HUGENBERG MAG NIET SPREKEN. Congres voor den middenstand verboden. Het congres van de rijks-groepsleiders van den Duitsch-nationalen bond voor den middenstand, dat gisteravond zou plaats vinden en waarop ook minister Hugenberg het woord zou voeren, is door de politie verboden. Het verbod houdt verband met- dat van de Jeugdorganisatie der Duitsch-nationale „Kampfringe5'. Abusievelijk was door do officieel© in stanties een verbod uitgevaardigd voor het houden van een oongres door den Duitsch- nationalen strijdhond voor den midden- stand, die echter niet bestaat. Bedoeld was de Duitsch-nationale bond voor den mid denstand, welke laatste van het vermelde abuis gebruik had willen maken, om gis teren nog een meeting te houden. DE GEHEIMZINNIGE VLIEGTUIGEN. Door de Nazi-regeering uitgezonden? De „Petit Parisien" meldt, van de des kundige op luchtvaartgebied uit München inlichtingen te hebben ontvangen, welke bewijzen, dat Duitschland thans reeds goed onderlegde oorlogsvliegers en oorlogsvlieg tuigen, geheel gereed voor den strijd, heeft. De luchtraid op Berlijn is, naar het blad verder zegt, door de nazi-regeering zelf in scène gezet en is dus te beschouwen, niet als een voorwendsel om te Genève een oor logsluchtmacht te eischen maar als een soort rechtvaardiging van het bestaan van deze luchtmacht. Te München hebben de nazi's twee vlieg tuig-escadrilles gevormd, meldt het blad nog, de een© bestaat uit nationaal-socialis- tische vrijwilligers, de andere uit oude oor logsvliegers, die zijn opgeroepen, alsof er nog dienstplicht in Duitschland bestond. Het volkenbonds-secrtariaat deelt mede, dat uit Duitschland bijna zeventig tele- gramen zijn binnengekomen, waarin ten scherpste wordt geprotesteerd tegen het vliegen van buitenlandsche vliegtuigen over Duitsch gebied. Tegelijkertijd wordt- een voldoende luchtbescherming voor Duitsch land geëischt. D© telegrammen zijn afkomstig van vele groote steden,.organisaties, handelskamers enz., uit alle deelen van het rijk. De toestand van Hindenburg. In verband met de geruchten omtrent den gezondheidstoestand van von Hinden- gehouden tot de volgende vergadering. Spoedeischend wordt aangenomen een voorstel om de verstrekking van sohool- kindervoeding ook in de groote vacantie te doen plaat-s hebben. Bij de rondvraag vestigt de heer K ooi stra de aandacht op de slechte toestand van een woning aan de Lammermarkt. Kan de Gezondheidsdienst daarnaar eens een onderzoek instellen. Als de Voorzitter antwoordt da-t dit huis onder beheer is van de Stichting De Gemeentewoning, vindt- de heer Kooi- stra daarin aanleiding om deze stichting in gebreke te stellen. De V oorzitter accepteert dit verwijt niet. De heer Huurman merkt op dat als het den heer Kooistra te doen was om de bewoners te helpen hij zijn klacht beter ter bevoegder plaatse had kunnen indienen. De heer Coster vestigt de aandacht op den toestand op de Binnenvestgracht. Er is meer toezicht en 's avonds meer ver lichting noodig. De Voorzitter zegt onderzoek toe. burg wordt thans vernomen, dat de rijks president bij zijn vertrek naar Neudeck een lichte beroerte heeft gehad. Ook was hij tengevolge van de inspan ning van de laatste maanden zeer ver moeid. Hij is thans echter geheel hersteld en wordt tegen 15 Juli weder te Berlijn ver wacht. „WIJ KENNEN GEEN GENADE". Bij een staatsbegrafenis voor de twee doodgeschoten S.A.-mannen op de begraaf plaats in Koepenick zijn de beide dood geschoten S.A.-lieden in een gemeenschap pelijke groeve ter aarde besteld. Dr. Goeb- bels hield een toespraak, waarin hij ver klaarde: „Wij zullen het Rijk behouden en wij zullen do vijanden der natie in het stof werpen. Wij zullen geen genade kennen, wanneer het om Duitschland gaat. Verheft de vaandels en zweert aan het graf der dooden: Wij willen ons woord niet bre ken, niet handelen gelijk kwajongens, willen prediken en spreken van ons Duitsch Rijk". In Koepenick zijn twee pleinen naar de beide S.A.-mannen genoemd. ACTIE TEGEN COMMUNISTEN. De S.S.-standaard 20 heeft een centrale ontdekt van de K.P.D. voor het Beneden- Rijnland en van haar berichtendienst. Door krachtig ingrijpen is reeds het hoofdnet der communistische centrale opgeheven. Tal van personen zijn gearresteerd. In het belang van het onderzoek zouden nog geen ver dere mededeelingen kunnen worden gedaan. FRANKRIJK VERLAGING RENTE SCHATKIST BILJETTEN. De minister van financiën heeft heden bekend gemaakt, dat de interest van de schatkistbiljetten wordt verlaagd van 1 7/8 pet. op 13/4 pet. voor schatkistbiljetten van een maand en van 2 1/8 op 2 pet. voor biljetten van een tot twee maanden. De an dere schatkistbiljetten blijven gelijke ren te geven. SPANJE POLITIEKE BOTSINGEN IN SARAG0SSA. 50 gewonden. In Saragossa is het na een politieke ver gadering tot bloedige botsingen gekomen tusschen vergaderingsbezoekers en socia listen. 50 Personen werden gewond. In Jijona is een kerk door links-radica len in brand gestoken. Waardevolle kunst werken werden door het vuur vernield. NOORWEGEN 00K HIER EEN UNIFORMVERBOD. Noorwegen gaat zich eveneens scharen in de rij der staten, die politieke uniformen verbieden. Zaterdag heeft de ministerraad besloten een ontwerp in te dienen inzake een tijdelijk verbod van politieke unifor men. OOSTENRIJK DE BOMAANSLAGEN. Opzienbarende onthullingen te wachten. Volgen® der „Kampfruf" zou het onder zoek inzake de bomaanslagen te Weenen een bizondere verrassing hebben opgele verd. In het belang van het verdere on derzoek kunnen echter geen nadere bizon- derheden bekend gemaakt worden. Binnen enkele dagen zijn echter opzienbarende ont hullingen te wachten. RUSLAND. DUIZENDEN STUDENTEN OP DE BOEREN LOSGELATEN. Om hen te controleeren. De regeering der Sovjet-Unie en de par tijleiding hebben 12.000 communistische stu denten mobiel gemaakt. Zij zullen de col lectieve boerenbedrijven „zuiveren". De studenten zullen de leden der collectieve boerenbedrijven oontroleeren, ten einde na te kunnen gaan wie moeten worden verwij derd. AZIE ZELFSTANDIGHEID UITGEROEPEN VAN CHINEESCH TURKESTAN. Volgens een bericht uit Kasjgar is Maan dag de zelfstandigheid van Ohineesch Tur kestan uitgeroepen door generaal Makoesin, die de opstandige beweging leidt. ZUID-AMERIKA DE TEGENWOORDIGE INDIANEN Doen een inval met mitrailleuses. De eenige dagen geleden in grooten ge tale Argentinië binnengevallen Indianen zijn gewapend met groote wapens en met drie mitrailleuses. Bij hen bevinden zich een aantal Boliviaansohe en Parag-iaysohe deserteurs. De Argentijnsohe troepen dia de neutraliteit aan de grenzen moeten handhaven hebben in verband met dezen Indianeninval versterkingen aangevraagd. De Indianen begaan allerlei daden die voor de bewoners van deze streken buitenge woon onaangenaam zijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6