NOTEN SALON, Eiken Slaapkamer, Haarlemmerstr. BERICHT DINSDAG 27 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Eenige buitengewone gelegenheids-koopjes IN MEUBELEN. bestaande uit: twee bijzonder mooie en geriefelijke fau teuils met losse kussens en rier stoelen, alles gestoffeerd1 met de beste kwaliteit effen velours. Compleet met chique salontafel, van fl. 315.— voor tl. bestaande uit: 3 deurs ge heel uitneembare spiegel kast, 130 cM. breed, wasch- ,kast en nachtkastje met wit marmer, prachtig ledikant, tafel en twee stoelen Com pleet van fl, 250.- jgg BAROMETER. awr waarnemingen verricht in den wtotgen van 27 Juni 1033, medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometersfc.: 765.5 te Valentia. Laagste barometerst.: 7*45.8 te Helsingfore Verwachting tot den avond van 28 Juni: Meest matige Wes telijke tot Noord westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met. tij delijke opklaringen, nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in tem- peratur. In dc algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. De depressie vul de aan haar Zuidzijde op en werd dieper in haar kern over Finland. De hooge druk in het Westen veranderde evenmin wei nig. Hij nam alleen aan zijn Noordzijde wat. af, terwijl zioh bij de Faroer een se cundaire depressie vormde. Deze secun daire zal waarschijnlijk morgen in ons land eenige regen brengen. Heb gure weer bleef over het goheele waarnemingsgebied aanhouden. Over IJeland, de Britsche Ei landen en vooral in Noord-Soandinavië is de temporatuur gedaald. Gemiddeld is zij 1.7 graden Celsius beneden normaal. In deze berekening is IJsland, dat in de laat ste dagen buitengewoon hooge temperatu ren heeft, niet inbegrepen. Hoewel het weer in onze omgeving nog vrij buiig is, is er toch minder regen gevallen dan de laat ste dagen. Over Frankrijk en Zwitserland is de weerstoestand langzaam verbeterd. Voor Duitschland en Scandinavië is nog weinig verandering te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. Tempera far des middags te half drie 15.8 gr. C. I LICHT OP VOOR FIETSERS Van Dinsdagnamiddag 9.54 uur tot Woensdagmorgen 4J.1 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 19.— gr. C. Zweminrichting ,JDe Zijl", om 7 uur: 18 gr. O. DIAMANTSLIJPERIJ DER FIRMA ASSCHER. Oprichting van een centrale in Nederlandsch-lndië. Aneta-Vaz Dias meldt: Naar wij verne men heeft de bekende diamantslijperij der firma Assoher te Amsterdam besloten, ook in Nederlandsch-lndië een centrale op te richten om de door haar gemonteerde des sous te exposeoren en in verkoop te bron gen. De voorbereidingen zijn reeds zoover gevorderd dat binnen zeer korten tijd met da exposities een aanvang zal worden ge maakt. RIGOREUZE BEZUINIGING TE NIJMEGEN? Ged. Staten van Gelderland keuren de begrooting niet goed. Naar aanleiding van hot raadsbesluit van Nijmegen, om, tegen het voorstel van B. en W. in, de gemeente niet te rang schikken in de derde klasse der Getmeen- tefondsbelasting, hebben Ged. Staten hun goedkeuring aan deze begrooting onthou den. Bij dit besluit is een schrijven gevoegd, waarin Ged. Staten mededeelen, eerst dan tot goedkeuring van de begrooting te kunnen overgaan, wanneer aan de vol gende eischen is voldaan: rangschikking in de derde klasse van de gemeentefonds- belasting, sterke vermindering van „Voor uit", „Zuigelingenzorg", vermindering van do gemeentelijke bijdrage voor 'het be- waarsohoolonderwijs, over 1933 met 50 pet. en volledige schrapping van deze bij drage voor het volgend jaar en onmiddel lijke stopzetting van het handwenkonder- wijs. In de Vrijdagmiddag gehouden verga- doring van het college van B. en W. is de hierdoor geschapen precaire toestand langdurig besproken. Is het „Handelsblad" welingelicht, dan zou het de bedoeling van B. en W. zijn, door een aantal rigoreuze bezuinigings maatregelen een gunstige verhouding tus- schen de inkomsten en uitgaven van de begrooting voor 1933 te scheppen en daar door Ged. Staten te bewegen, de begroo ting alsnog goed te keuren, zonder dat tot rangschikking van de gemeente in de der de klasse van de gemeentefondsbelasting behoeft te worden overgegaan. STEUNVERLEENING IN HET BOUWBEDRIJF. Voor eenige groepen geschorst. De vorige Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in het begin van dit jaar (27 Februari) voor verdere ondersteuning aau werklooze bouwvakarbeiders als voor waarde gesteld, dat de tariefloonen in de bouwvakken zoodanig werden herzien, dat deze niet meer dan 20 a 25 pet. boven de contractloonen uitgaan. De antwoorden van de organisaties moesten vóór 1 April zijn ingekomen. Op 22 Mei deelde de Minister den betrokken organisaties mede, dat door verschillende besturen niet of niet ten volle aan de ge stelde eischen was voldaan. Als laatste datum werd ten slotte gesteld 6 Juni. Zelfs thans blijken verschillende groe pen aan de wenschen van de Begeering nog niet te hebben gevolg gegeven. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken thans gemeend langer uitstel niet te mogen toestaan en in het feit, dat aan den door het vorige kabinet gestelden eisch steeds niet is voldaan, aanleiding gevonden met ingang van 2 Juli 1933 de steunverleening te doen be ëindigen voor de stucadoors en straatma- kers in alle gemeenten, waar dezen met Rijkssubsidie worden ondersteund en bo vendien voor de stoenzetters te 's-Gra- venhage en Amsterdam, de metselaars en opperlieden in 's-Gravenhago en de schilders en heiers in Amsterdam. Zoodra den Minister is gebleken, dat door de organisatie ook van deze catego rieën aan de gestelde voorwaarden is vol daan, moet Z.Exc. bereid zijn de steun verleening weder te doen voortzetten, waarvan, naar wij vernemen, aan de or ganisaties bericht ie gezonden. Voor werk loozenka sen der bouwvakar beiders was 200 pet. subsidie tot 1 April 1933 in uitzicht gesteld, terwijl bepaald was dat een hooger subsidie van 100 pet. daarna slechts zou worden verleend, in dien vóór een bepaalden datum nieuwe tarieven zouden zijn ingezonden. Hoewel in het feit, dat aan de eisclffa der regeering niet in elk opzicht was vol daan, aanleiding zou kunnen worden ge vonden om na 1 April 1933 geen hooger subsidie dan 100 pet. toe te kennen, be sloot de minister van Sociale Zaken niet temin voor het tijdvak 1 April1 October 1933 ton hoogste 200 pet. subsidie toe te zeggen, uit overweging eenerzijds, dat men slechts in eenige vakken en plaatsen in gebreke was, anderzijds, dat het nieLtoe- kennen van een hooger subsidie tot stop zetting van ivele werkloozenkassen van bouwvakarbeiders in het tweede halfjaar 1933 zou hebben geleid. Bedoelde kassen worden derhalve in staat gesteld om haar uitkeeringen na 1 Juli a.s. te verstrekken. EEN ALGEMEEN ZEGEL VOOR PROEFVLUCHTEN? Met een afzonderlijk stempel voor elke vlucht. Naar het „Vad." verneemt overweegt het Hoofdbestuur der P.T.T. over te gaan tot het uitgeven van een postzegel, be stemd voor alle bijzondere postvluohten, die men binnen afzienbaren tijd kan ver wachten, voor experimenteele of studio doeleinden. Het is de bedoeling aan dit zegel een vorm te geven, die afwijkt van het normale type postzegel. Tevens overweegt het Hoofdbestuur om ter onderkenning van de bijzondere vluch ten onderling (voor elke vluoht afzonder lijk) een speciaal poststempel aan te ma ken. Alle bijzondere vluchten wil men dus onderscheiden door één zelfde vliegzegel en elke vlucht door een speciaal stempel. De mogelijkheid bestaat dus, dat dit zegel en stempel toepassing zullen vinden bij de studievlucht naar Indië door het koppel AsjesGeyssendorffer in Panders Postjager. ANTI FASCISTISCH CONGRES TE UTRECHT. De politie heeft de papieren van het presidium in beslag genomen. De revolutionaire arbeidersbeweging heeft Zondag te Utrecht een congres ge houden om te deraonstreeren tegen bet fascisme. Het congres werd geopend met een groote rede van Guy Jervain uit Parijs. Spr. bracht o.m. de groeten van de Fran- sche arbeider en van Henri Barbusse Tijdens den loop van het oongres kwa men sympathiebetuigingen binnen van ma riniers en matrozen uit Den Helder en van soldaten van verschillende regimen ten in Amersfoort. Het leidende referaat werd uitgesproken door Paul de Groot uit Amsterdam. Deze sprak uitvoerig over den economischen toestand in Duitsch land, die sinds het optreden van Hitier belangrijk slechter geworden is. Den anti-Duitschen boyoot noemde spr. een bedriegelijke vertooning die de arbei ders afleidt van den strijd tegen de bour geoisie. Aan de discussie namen 32 arbeiders van verschillende richtingen deel. In de middagzitting heeft de politie een inval in de oongreszaal gedaan. Een groote politiemacht drong de zaal binnen en bezette bet podium. In de stampvol le zaal stak een st-orm van protesten op. Nadat de politie zich van alle papieren van het presidium had meester gemaakt, ver trok zij. Na dit incident werd het con gres voortgezet. De Rott. LloydBapide, aanslui tend op het mailschip „Dempo", kan Don derdag 29 Juni 8.28 uur te den Haag H. 8. M. aankomen. INGEZONDEN STUKKEN I. V. A. Mijnheer de Redacteur, In uw blad kwam gisteravond een be richt voor onder de rubriek Stadsnieuws, dat op zijn minst genomen misleidend is. Het betreft hier namelijk de aangekon digde vestiging van de I. V. A. Ten eerste is het aan twijfel onderhevig of dit werkelijk uitsluitend van industriee- len uitgaat, gezien de aankondiging: „Al le denkbare artikelen". Aan dit opzetje zouden dan heel wat fabrikanten moeten meedoen. De „ondenkbaar goedkoope prijzen'' worden dan zeker veroorzaakt door uit schakeling van de fabelachtige winsten die door de middenstand in deze tijden van hoogconjunctuur worden gemaakt. Of drukken op een dergelijk bedrijf soms niet dezelfde kostenals die op elk bedrijf rusten, als huur, licht, reclame, personeel enz. Neen, Mijnheer de Redacteur, dit fa beltje, goedkoope prijzen door levering rechtstreeks van fabriek tot verbruiker, moest U toch zeker in het redactioneele gedeelte van Uw blad niet helpen ver spreiden. U beleefd dankzeggend voor de plaat sing, Hoogachtend, J. WELLING. Booze tongen beweren, dat de redactie van een dagblad nooit ongelijk wil erken nen, terwijl het toch bijna uitgesloten moet worden geacht, dat er bij den haastigen spoed, waarmede het redigeeren van een dagblad gesohieden móet, nooit een fout of vergissing wordt begaan Welnu, we loochenen hier die booze fabel, waar wij erkennen, dat de inzender van bovenstaand stukvolkomen gelijk heeft als hij van het door hem ge wraakte bericht opmerkt, dat het eigenlijk niet in ons redactioneel gedeelte thuis be hoorde s Het ingezonden bericht is n.l. abusievelijk, in een gedeelte onzer op lage, geplaatst, als ware het een redactio neele mededeeling. Wij verklaren hier, dat wij noch de wenschelijkheid van de daarin medege deelde verkoop-methode, noch de waarheid van de daarin gedane beweringen onder onze verantwoordelijkheid willen propa- geeren. Dat de winkeliers, speciaal ook de Leidsche winkeliers, geen hooge winsten maken daarvan is ieder overtuigd, en de in de advertenties (men leze deze da gelijks met oplettendheid in onze oourant geannonceerde prijzen bewijzen dat trou wens ook wel. Uitzending naar gezinnen van in Duitsch land woonachtige behoeftige Nederlandsche kinderen. Het beroep, dat in September door de COSA werd gedaan op den bekenden lief dadigheidszin der Nederlanders, die vooral spreekt, wanneer het noodlijdende kinderen betreft is niet vergeefsoh geweest, sinds dien werden tooh meer dan 650 kinderen naar Nederland uitgezonden en geduren de zes weken of langer in gezinnen aldaar liefderijk verpleegd. Stemt ons dit eenerzijds tot groote dank baarheid, anderzijds geeft het ons den moed, nu toch onder onze landgenooten aan gene zijde der grens de nood nog steeds zeer groot is, wederom met dezelfde bede tot u te komen: Wie is genegen, een zwak ondervoed kind van in Duitschland woonachtige Nederlanders voor zes weken in zijn gezin op te nemen en te verplegen 1 Wij vestigen er nogmaals de aandacht op. dat vóór de uitzending in DuitsobLand eene geneeskundige keuring plaats heeft, welke onder toezicht staat van den Neder- Landschen Hoofdinspecteur van bet Staats toezicht op de Volksgezondheid. Voor de verpleging wordt geene gelde lijke vergoeding verstrekt, wel echter be taalt de OOSA de reis en voorziet zij, waar noodig, de kinderen van de voor de reis benoodigde kleeding. Zij, die een kind willen opnemen, kunnen zich daartoe aanmelden bij het R. K. Huis vestingscomité, Zuid-Willemsvaart 163 te 's-Hertogenbosch of bij het Nebid-comité, Benoordenhoubsoheweg 7, te 's-Gravenhage. Aangezien het eerste transport vermoede lijk tegen het einde der maand Juli zal plaats vindèn en de administratieve voor bereiding, keuring, enz. veol tijd vereischen, is het wel gewenscht, dat de aanmelding niet te laat, en, zoo eenigszins mogelijk, nog vóór eind Juni gesohiede. Bij de aanvrage ware te vermelden welke bijzondere wenschen men heeft ten aanzien van leeftijd, geslacht en godsdienst der kin deren. Aangezien het echter vaak gebeurt, dat do leeftijden der kinderen, die voor uitzen ding in aanmerking komen, niet overeen stemmen met de uitgedrukte wenschen, zoo dat er b.v. veel jonge kinderen gevraagd worden, terwijl er dan juist meer oudeie zijn, of omgekeerd, is het aan den goedon gang van zaken wel bevorderlijk, indien, zelfs bij vermelding van den meest ge- wenschten leeftijd, desnoods ook genoegen worde genomen met een ouder of jonger kind. Kinderen boven 14 of beneden 6 jaar worden niet uitgezonden. Arnhem, Juni 1933. De Voorzitter der C. O. S. A. S. H. VAN SOHAICK. Autotocht naar Arnhem en Omstreken. Zij die zich per 1 Juli a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Gemeentelijke Aankondigingen. Afsluiting Spanjaardsbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter afcem^erte kennis, dat de Span- jaardsbrug, ¥e<Wnii4MCht van 2—5 uur voor alle landvedKaCr ie afgeslafceft. A. vM DE f)E BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN SJPÉGJEN, Secretaris. Leiden^^Juni 1933. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Juni tot en met Zondag 2 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; en D. J. van Dries um, Mare 110, tel. 406. Concert aan de Mosch. Woensdag avond geeft j,Triumph" een concert op het plein voor de O. L. School aan de Mosch. Fiets in duigen gereden. In de Gevers- straat werd de wielrijder H. H. M. uit Lei den aangereden door een auto, bestuurd door H. H. J. B. uit Wassenaar. Het rijwiel werd zwaar beschadigd en was niet meer te berijden, terwijl M. er zelf goed afkwam. Aangifte bij de politie volgde. Diefstallen. Ten nadeele van mej. L. van M. is vanuit het rijwielrek op „Ende- geest" een rijwiel ontvreemd, terwijl een van mindere kwaliteit is achtergelaten. Ten nadeele van J. v. d. K. alhier is uit de garage een motorrijwiel ontvreemd. In samenwerking met de politie te Sassen- heün is deze aldaar opgespoord. Als ver dachte i6 aangehouden F. B. W. R. te Sa-s- eenheim, die het motorrijwiel in zijn bezit had. Zooals reeds gemeld, zal de afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" op Zondag 2 Juli a.s. per luxe touringcar een excursie maken naar Arnhem en omstreken. Geheel overeenkomstig de verwachtin gen van het bestuur blijkt er zeer veel ani mo te bestaan om hieraan deel te nemen. Nog telkens komen bij het bestuur aan vragen binnen voor dezen tocht naar een der mooiste gedeelten van ons vaderland. Om teleurstellingen te voorkomen mee- nen wij dan ook goed te doen er de aan dacht op to vestigen, dat in geen geval meer dan twee touringcars voor dit doei zullen worden gebezigd. Momenteel is er nog slechts voor 6 per sonen gelegenheid zich op te geven aan onderstaand adres, tegen betaling van 3.50 per persoon. Indien er nog leden van de afdeeling zouden zijn, die alsnog tot de deelnemers willen behooren, dan betalen zij slechts 3.per persoon, terwijl zij het recht van introductie hebben voor één persoon tegen denzelfden prijs. Wie derhalve alsnog wenscht mede te gaan zal goed doen, hiervan ten spoedig ste aan het genoemde adres kennis te geven. Meerdere aanvragers zullen wij zeer tot onzen spijt moeten teleurstellen. Namens het bestuur, H.' Lombert, Voorzitter. Stationsweg 8a. UIT DE OMGEVING 0EGSTGEEST. Boerenleenbank. In St. Willibrord hield de Boerenleenbank een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer 0. P. J. Paardekooper. Notulen wer den na voorlezing goedgekeurd. Tot seoro- taris der vergadering werd benoemd de heer J. W. v. d. Post. De kascommissie, bestaande uit de hee- ren Breedijk en v. d. Zalm, bracht gunstig verslag uit, waarna Rekening 1932 en Ba lans werden vastgesteld. Per 31 Dec. Rekening-courant saldo de bet 296.685.30, credit 93.299.20, voorschot ten 51 boekjes 101.558.52, Spaarbank 354 boekjes 135.800.80. De uitgaven en ontvangsten geeft de re- bening een bedrag aan SI 1.586.36. Balans actief ƒ412.486.50. Pasiefzijde ƒ406.151.55. Rentestandaard voorschotten en loopen- de rekening deb. bleef onveranderd. Do rentevoet spaarbank werd per 1 Juli \«r- laagd tot 3 y, pet. Het aftredende bestuurslid, de heer J. J. Nijssen, werd herkozen, alsook de heer J. de Groot tot lid van den Raad van toe zicht. In de vacature-den Hollander werd tot lid van den Raad van toezicht benoemd de heer J. B. Wesselingh. Bij de rondvraag wei-den eenige huis houdelijke aangelegheden besproken, waar na de heer Paardekooper onder dankzeg ging de vergadering sloot. STADSNIEUWS CRISIS-C0MITé LEIDEN. Woensdag 28 Juni a.5. Vacantiecollecte. Evenals verleden jaar zullen de Woens dagcollecten voor het Crisis-Comité in de zomermaanden worden onderbroken. Om nu het gemis van inkomsten van vele collecten eenigszins goed te maken, hoopt het dagelijbsch bestuur dat èn zij aan wie het busje Woensdag voorloopig voor de laatste maal zal worden aangeboden èn zij, die zoo plichtsgetrouw en met veel opof fering en geduld eiken Woensdag de toe bedeelde wijken hebben bezocht, nog eens extra moeite zullen doen om deze collecte te doen slagen. Het Crisis-Comité spreekt gaarne zijn dank uit aan een ieder die het in de afgeloo- pen winter op eenigerlei Wijze heeft ge steund hetzij door arbeid of bijdragen immers beide zijn even hard noodig ge weest. Wederom zijn de vooruitzichten voor den komenden winter wednig hoopvol om deze reden dient dan ook het werk in het najaar met nieuwe kracht te worden her vat. Dus: Woensdag Vacantiecol lecte. Stortingen op postrekening 188690 wor den ten alle tijde, ook in de zomermaan den gaarne ontvangen Namens het Crisis-Comité Leiden, Mr. A. J. ROMIJN, Voorzitter. Ir. P. FEHMERS, Vice-Voorzitter. Ir. A. M. TOUW, Secretaris. P. A. VAN AGGELEN, 2e Secretaris. G. R. D. CROMMELJN, Penningmeester. Mej. D. M. J. COEBERGH, 2e Penningmeesteresse. VUURWERK SCHEVENiNGEN. Extra-trein. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van den A.N.W.B. zal op Donderdag 29 Juni des avonds te Scheveningen een vuurwerk plaats hebben des avonds om half elf. Na afloop daarvan zal uit Sche veningen een trein loopen (overstappen den Haag) om 23.25 uur. Retourbaartjes LeidenScheveningen zijn aan de stationsloketten verkrijgbaar ad 0.70 3e klasse en 1 2e klasse. Tevens vestigen wij de aandacht op de gezelschapsreizen per spoor, waarvan men ons een prijzentabel toezond. De prijzen LeidenHaag retour zijn bij deelname van 10 personen ƒ0.48, bij deelname van 25 per sonen 0.40 en voor kinderen beneden 18 jaar 0.32. Gisteravond is de 7-jarige R. R. op den Zijlsingel op een vrachtauto geklommen en natuurlijk eraf gevallen. Hij klaagde over pijn in een been, en werd ter onderzoek door den E. H. D. naar het Diaconessenhuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2