24ste Jaargang DINSDAG 27 JUNI 1933 No. 7543 a Geicbcfte (Sou/to/itt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar teg^n betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geiilustreerd Zondagsblad S cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van hot tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur mi verhuur, koop en verkoop f 0.50. NIEUWE ACTIE TEGEN BEIERSCHE VOLKSPARTIJ Alle rijksdag- en landdagleden te München in arrest gesteld BEZWAREND MATERIAAL! Naar het W. B. uit München meldt deelt de politie het volgende mede: Zooals reeds werd bekend gemaakt heeft de Beiersche politieke politie reeds enkele dagen ge.eden bij de functionarissen der Beiersche Volkspartij huiszoeking gedaan daar gegronde verdenking bestond, dat de partij in nauwe betrekking stond met de regeering-Dollfuss en de Heimatwehr in Oostenrijk, en dat zij mede verantwoorde lijk was voor het verbod der N.S.D.A.P. in dat land. Bij de huiszoekingen is uitgebreid mate riaal gevonden, dat aan een voorloopig on derzoek is onderworpen. Op grond van de daarbij verkregen re sultaten heeft de Beiersche poütieke poli tie zich genoodzaakt gezien de aanhouding der rijksdag- en landdagafgevaardigden van de B.V.P. te gelasten. De actie tegen het politieke katholicisme, zoo gaat het politiebericht verder, heeft on dubbelzinnig het bewijs geleverd, dat het dezen kringen met hun p.echtige verzeke ringen om zich loyaal achter de rijksre- geering te plaatsen en aan den wederop-, bouw van Duitschland mede te werken, geenszins ernst is. Heb onderzoek heeft veeleer aangetoond, dat het politieke katholicisme er naar streeft op elke wijze de verordeningen der regeering te saboteeren en zeifs tegen te werken. Het staat verder vast, dat deze kringen elke gelegenheid, speciaal elke zich even tueel voordoende politieke gelegenheid, zuhen gebruiken om hun verloren machts positie te herwinnen. Voorts is geconstateerd, dat het. verga derverbod wordt ontdoken en verboden or ganisaties illegaal zijn blijven bestaan. Door het uitgeven van illegale couran ten worden systematisch berichten ver spreid, waardoor de gruwelpropaganda en de verspreiding van onjuiste mededeelin gen worden vergemakkelijkt. De leden van de Bayernwacht worden uitgenoodigd tot de Staklhelm toe te tre den, niet om deze organisatie, waarmee zij zich in ideëel opzicht geenszins verwant gevoelen, te versterken, maar om er in door te dringen en ze als springplank te gebrui ken voor hun politieke machtsbegeerten. Onder de te München in politïe-arrest gestlede leden*der B. V. P. bevinden zich: de voormalige staatsraad Schaffer, de Bei ersche gouwleider von Lex, de secretaris generaal van de B. V. P., dr. Pfeiffer, von Stimer, Kurt, Karl von Wrede, baron von Planegg en dr. Hunhammer. PRELAAT LEICHT IN HECHTENIS GENOMEN. Zaterdagavond zijn te Regensburg 41 leden der sociaal-democratische partij en der socialistische vakvereenigingen, bene vens enkele communisten in hechtenis ge nomen. Te Bamberg zijn gistermorgen vroeg de leider der Beiersche vo.kspartij, prelaat dr. Leicht, de landdagafgevaardigde Meixner en alle bestuursleden der plaatselijke af- deeling van de Beiersche volkspartij in hechtenis genomen, PASTOORS UIT DE PALTS WEER IN VRIJHEID. Na schriftelijke verklaring. De gearresteerde pastoors uit de Palts zijn door tusschenkomst van den bisschop van Spiers vrijgelaten. Zij hebben de volgende verklaring onder- teekend „Ondergeteekende verplicht zich onder geen omstandigheid te trachten het Gods huis voor po-itieke doeleinden te misbrui ken. Nadrukkelijk verklaart en verzekert hij, dat hij ook niet zal trachten op bedekte wijze de Hitler-regeering of haar maatrege len te becrit-iseeren. Het nat.-soc. partijbe stuur harerzijds zal den priester bescher men, wanneer hij zich niet in partij- kwesties mengt. OUDE PARTIJEN MOETEN VERDWIJNEN. Verklaring van minister Esser. Uit München wordt door het Wolff bu reau gemeld, dat minister Esser in een bij eenkomst der plaatselijke groep Rosen heim van de nat. soc. partij er op gewezen heeft, dat alle samenwerking met vroegere tegenstanders alleen dan mogelijk is, als door hen a.le hoop op het verder koken van hun „partei-politischer Süppchen" wordt opgegeven. Bij de Beiersche Volkspartij treedt het verlangen om eigen politiek te voeren, dui delijk aan den dag. Zij heeft ons den öen Maart niet kunnen vergeten en vergeven. Niettegenstaande alle verklaringen van be reidwilligheid. Waartoe hebben wij nog een B. V. Partij of een D. nat. partij noodig? Nu ook het Vaticaan ons officieel heeft laten weten, dat men in Beieren de rechten der kerk onaangetast heeft gelaten, zijn wij overtuigd, dat een B. V. Partij niet meer noodig is. Als dus de samenwerking met den nieu wen staat eerlijk gemeend is, dan moet daarvan de eenige consequentie zijn: vrij willige ontbinding der overleefde partijen. Men wachte liever niet af, totdat de maat vol is, en de partijen door de regeering worden ontbonden. De oude partijen moe ten ontbonden worden, om de waarborgen te scheppen voor het einddoel van onze be weging: Duitschlands vrijheid, arbeid en brood. BINNENLAND DE BONDSDAG VAN „ST. RAPHAëL". EEN ZEER GESLAAGDE DEMONSTRATIE. De groote Bondsdag van „St. Raphael", die Zondag te Haarlem gehouden werd, is in alle opzichten een succes geworden. De Geestelijke Adviseur van de afdeeling Haarlem kapelaan L. v. d. Lugt, droeg de H. Mis op in de Kathedraal, waaronder het zangkoor op keurige wijze eenige kerkelijke gezangen uitvoerde. Een treffend moment was het toen op het oogenblik der conse cratie alle vaandels eerbiedig werden ge bogen. De Bondsadviseur pastoor W. P. A. M. Mutsaerts, hield een korte, treffende toespraak. Na de H. Mis in de Kathedraal trok men in optocht langs de woning van Z. H. Exc. den Bisschop naar het Krelagehuis op de Leidschevaart. Dank zij de medewerking van de Bavo- knapen konden de totaal 63 groepen de hun toegewezen plaats spoedig vinden. Al les was uitstekend georganiseerd en ver liep vlot. Van de over de honderd afdee- lingen waren telkens eenige samen tot één groep vereenigd. Om ongeveer kwart over één vertrok de stoet van het Emmaplein, onder het gebeier van de klokken der Kathedraal. Vooraf marcheerde een achttal Bavoknapen met vlaggen, eenige Bavo-trommelslagers en de Tramharmonie onder leiding van haar di recteur. De zes muziekcorpsen („Euphonia" uit Overveen, „St. Caecilia" uit Schoten, ^Har monie Crescendo", „Utile Dulci" en de Post- en Tramfanfare) brachten tijdens den tocht vroolijke en pittige muziek ten ge- hoore. De belangstelling langs den weg was enorm groot. Het was dan ook een fleurig gezicht de naar schatting 4000 deelnemers met hun wapperende vaandels en vlaggen voorbij te zien trekken, wat ruim een half uur duurde. Het Krelagehuis was feestelijk versierd met vlaggen en guirlandes. Intusschen verschenen ook meer figuren achter de groene tafel en toen de voorzit ter den eersben klap met den hamer gaf tot opening van de vergadering merkten wij o.a. op namens het gemeentebestuur van Haarlem, wethouder W. J. B. v. Liemt, na mens de Noord-Hollandsohe Tramwegmaat- sohappij, Ir. W. J. Burgersdijk, directeur en mr. D. A. E. Immink, chef van exploi tatie, eenige leden van de R. Iv. Raadsfrac tie, namens het Comité van Katholieke Actie den heer H. Everard. ver tegen wo'.r- digers van den R. K. Volksbond, den heer Schutte namens het R. K. Werkliedenver bond, de heeren Loerakker en Chr. v. d. Bilt, leden van de Tweede Kamer. Nadat het bondslied gezongen was heet te de voorzitter, de heer J. Hellemans, aJ- len welkom, speciaal pastoor W. P. A. M. Mutsaerts, den nieuwen adviseur, en do reeds genoemde aut-oriteiten. Speciaal ook hadden de dames een complimentje in ont vangst te nemen, daar ze nu reeds 30 jaar op bondsdagen met eere verschijnen. Ook had de spreker van den middag, kapelaan Venings, jongste adviseur, zoon van een der oudste „St. Raphaël"-strijders, een warm applaus in ontvangst te nemen. Aan de feestrede van den Weleerw. heer V. Venings ontleenen we het volgende: Ons katholiek-zijn geeft een heel bijzon dere éénheid en saamhoorigheid. Ons Ka tholicisme geeft eigenlijk aan onze bewe ging de beteekenis. Niet, dat we leden zijn van een sterke landelijke spoororganisatio geeft ons de kracht, maar dat we leden zijn van de wereldkerk van Ohristus, dat is de kern, de hoofdzaak. Dat voelden we, toen we straks op de Nieuwe Gracht fier cn eerbiedig Haarlems bisschop salueerden. Alleen de door God bedoelde en gewilde levensbeschouwing en levehs-benutting kan de wereld redden en die levensbeschouwing is ons katholicisme. "\yij hebben daardoor het lot van de men sehen in onze hand. Paus Pius XI heeft dit gezegd in zijn encycliek ,Quadragesimo Anno": „Immers als God ons terzijde staat ligt het lot der menschen in onze hand". Het is verkeerd om ons te voelen als eenling, als een druppel in den oceaan. Daardoor moeten we ons niet laten ont moedigen. Denken we aan het spoor. Ieder wiel draagt een groote verantwoordelijkheid en bij ieder van het personeel is de veiligheid der reizigers in handen. We zijn ieder onzer wentelende wielen, die de menschheid dragen in haar snelle vaart door de wereld in onze positie in de godsdienstige, sociale en politieke beweging. Mannen van St. Raphaël, er moet op het wiel gehamerd worden, niet pas als t ge barsten is, maar juist zoo lang het goed is. Opdat het eerste begin van een afwijking dadelijk worde geconstateerd en erger worde voorkomen. Neemt een kamer en slaat vandaag dik wijls tegen het wiel, waarvoor ge persoon lijk aansprakelijk zijt. Een katholiek mag ook niet ego-oentrisch zijn, alsof er geen belangrijk leven op aar de bestond buiten zijn eigen kring. Het gezag van Paus en bissohoppen moeten we erkennen en in al onze levens uitingen erkennen. We moeten ons niet door mopperaars la ten beïnvloeden, maar blijven vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid. Vooruit, niet met den ouden sukkelgang, maar steeds dichter naar de 100 K.M. vaart, recht op het doel af; 't naaste doel: versterking van uw ovga.nis.atiehet eind doel: de wèl-benutting van uw leven, Chris tus terug in de maatschappij cn daardoor geluk voor alle menschen. De bondsadviseur bracht hulde aan den voorzitter en schetste het heerlijke gebeu ren in de Kathedraal op dezen zonnigen „St. Raphaël"-dag. Spreker wees er vervol gen? op, dat door de Duitsche revolutie de vakvereenigingen bedreigd worden. Meer dan ooit is het nu noodig, om één te zijn, één van denken, één van willen, één van hart. Nooit zal „St. Raphaël" verdwijnen, juist omdat er in deze vereeniging éénheid heerscht. Blijft trouw aan uw bestuur, hebt vertrouwen in de mannen, die gij uw be langen in handen hebt gegeven. Blijft trouw aan uw priesters; het verleden heeft bewe zen, dat men ook op dit gebied van „St. Raphaël" verzekerd kan zijn. Ziet in uw priesters niet op de eerste plaats den mensoh, maar de afgezanten van God. Dan zult ge ze moeten ecren en hooghouden. Vertrouwt op Gods-voorzienigheid, dat is thans onze hulp, onze troost. Bewaart in „St. Raphaël" den zoo benijdenswaardigen familie-geest, opdat niemand uit onze rijen meer buiten onze organisatie zal willen en kunnen. De bondsvoorzitter sprak daarna een slotwoord, waarin hij dank bracht aan den plebaan, die de Kathedraal ter beschikking wilde stellen, aan kapelaan v. d. Lugt voor de groote moeite Voor dezen dag genomen, aan de directie van het Krelagehuis, aan de gasten, aan de sprekers, aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en al- den, die den bondsdag mede deden slagen. „Tijd". INVOER VAN NEDERLANDSCHE VARKENS IN BELGIE. Via het abattoir van Anderlecht. De Belgische staatscourant publiceert heden een besluit van den minister van Landbouw, waarbij de uitvoer van varkens uit Nederland via Esschen wordt toege staan, mits deze naar het abattoir te An derlecht worden gezonden. Aan het grensstation zal een veterinair onderzoek der varkens plaats hebben. INVOER VAN TRICOTGOEDEREN. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald 1. dat bij den invoer van in het Konink lijk Besluit tot regeling van den invoer van tricotgoederen (26 Januari 1933) bedoelde goederen bewijs van herkomst zal dienen te worden geleverd; 2. dat als bewijs van herkomst, bedoeld sub 1 slechts zal worden erkend een be wijs van oorsprong, afgegeven door de be voegde instanties; 3. dat bewijzen, bedoeld sub 2, niet bo- hoeven te worden overgelegd bij den invoer van postpakketten, niet voor den handel bestemd 4. dat bewijzen, bedoeld in deze beschik king niet zullen worden gevorderd bij den invoer van goederen, welke vóór 3 Juli 1933 ten recht-streekschcn invoer naar Nederland zijn verzonden. ONZE ZUIVELUITVOER NAAR ENGELAND. De minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Engeland van Zuivel- en melkproducten en benoemd tot lid dier commissie de heeren G. J. Blink te Noord- wijk, J. A. Geluk te 's-Gravenhage. J. M. Wagenaar Hummelinck te Wassenaar, A. v. Wijnen te Gouda en H. Kooistra, te Leeuwarden. Tot voorzitter is benoemd de heer G. J. Blink. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN ZAANDAM. Men meldt uit Zaandam aan de „N R. Crt.De gebeurtenissen in betrekking tot de financieele positie der gemeente volgen elkander snel op. Donderdagavond heeft de ledenvergade ring van de S. D. A. P., zooals gemold, met algemeene stemmen instemming be tuigd met een door de soc.- dem. raads fractie bij don Raad in te dienen voorstel, waarin te kennen werd gegeven dat bin nen zeer korten tijd de kasmiddelen der gemeente niet meer toereikend zullen zijn om zelfs de meest dringende betalingen, onder meer van rente, loon en steun te doen, en waarbij B. en W. worden uitge noodigd Gedeputeerde Staten en de re geering te verzoeken met spoed zoodanige maatregelen te nemen, dat aan de finan cieele verplichtingen van de gemeente kan worden voldaan nu de gemeente zelf door het inhouden van de uitkeering uit het gemeente-fonds daartoe buiten mach te wordt gehouden. Vrijdag is het voorstel bij den gemeen teraad ingediend, gedrukt en nog dcnzelf- den dag aan de raadsleden toegezonden. Zaterdag reeds heeft het voorstel een punt van behandeling uitgemaakt, in de ver gadering van het college van B. en W., terwijl liet in het voornemen schijnt te liggen Dinsdag a.s. daarover den raad een uitsnraak te laten doen. Hoe die uitspraak zal zijn is niet moei- liik te bepalen, als men weet, dat B. en W., zooals verluidt, zich achter het voor stel hebben geplaatst. Dit besluit hebben B. en W. naar ons werd medegedeeld, genomen met 3 tegen 2 stemmen. Bij informatie te bevoegder plaatse ver namen wij, dat, mocht inderdaad het Zaan- damsche Gemeentebestuur weigerachtig blijven om aan het verlangen der Regec- ring te voldoen, er verschillende mogelijkhe den zijn. Vooreerst zou, evenals in vroegere ja.- ren ten aanzien van de gemeente Opster- land is geschied, een speciale wet, krachtens artikel 144 van de Grondwet, de autoriteit kunnen aanwijzen, die in de plaats van den Gemeenteraad de noodige maatregolon neemt. In de tweede plaats bestaat de mogelijk heid, dat de Zaandanische gemeentebe- grooting door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland niet wordt goedgekeurd en dat de Kroon dit besluit in beroep hand haaft. In dat geval voeren Gedeputeerde Staten het Besluit der Kroon met den meesien spoed uil en is 't Gemeentebestuur verplicht zich naar de aanwijzingen van Gedeputeerde Staten te gedragen. Ook is het mogelijk, dat Gedeputeerde Staten de begrooting goedkeuren, doch de Kroon dit besluit vernietigt. In dat geval moet de Gemeenteraad in het ontbrekende voorzien en treedt bij weigering de Com missaris der Koningin in de plaats van het Gemeentebestuur. Eindelijk is het mogelijk, dat Zaandam een nieuw kasvoorschot bij de Regeering aanvraagt. Krachtens de kasvoorschotten- wet kan de Regeering daaraan voorwaarden verbinden, met name, dat de begrooting volgens haar wenschen zal worden sluitend gemaakt. Weigert het Gemeentebestuur hieraan te voldoen, dan kan uiteindelijk weder de Commissaris der Koningin het noodige verrichten. Besluit van den gemeenteraad van Almelo betreffende de steunregeling. In een nacht/zitting heeft de gemeente raad van Almelo besloten zich neer te leg gen bij de eischen van den Minister be treffende de steunregeling. Gelijk bekend zou de subsidie voor deze steunregeling met ingang van 2 Juli a.s. worden inge houden, wanneer de Raad zijn laatste besluiten, waarbij eenige wijzgingen in de steunregeling waren ingevoerd, niet in trok. Met 13 tegen 3 stemmen nam de Raad ten slotte het voorstel van B. en W. aan, om de eischen uit Den Haag in te willigen. Vier sociaal-democraen waren heengegaan om niet aan de stemming to moeten deelnemen. Twee sociaal-democraten stemden onder protest, om de steunregeling niet in ge vaar te brengen, evenals de leden op wier initiatief de wijzigingen waren ingevoerd. Uit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Arrestatie van de leiders der (Katholie ke) Beiersche Volkspartij (le blad). Wederom werd Hugenberg de mond ge snoerd. (*2e blad). BINNENLAND. Overleden is de weleerw. heer W. van Rhijn, kapelaan te Amsterdam. (1ste blad). Voor eenige groepen in het bouwbedrijf is de steunverleening geschorst. (1ste blad) Felle branden te Oss, Nistelrode en So meren. (1ste blad). KAPELAAN W. A. G. VAN RHIJN. t Gisteren is in den ouderdom van tweo en veertig jaar in het Maria-Paviljoen overleden de weleerw. heer W. A. G. van Rhijn, in leven kapelaan van de kerk van do II. Catharina aan don .Singel te Am sterdam. Dinsdag 20 Juni j.l. was do kapelaan in deze ziekenverpleging opgenomen om een operatie te ondergaan. Do opcratio zelf slaagde naar wensoh, doelf tweo dagen daarna is de toestand van den patiënt plotseling verergerd. Hij is gistermorgen voorzien van de laatste H.H. Sacramenten en kort daarop ontslapen. De weleerw. heer van Rhijn werd don 24en December 1890 te Noord w ij k ge boren. Hij studeerde op het klein semi narie Hageveld, waarna hij zijn studies in het groot seminarie Warmond vol tooide. In 1916 priester gewijd is hij cnkclo maanden als assistent werkzaam geweest ie Schagcn. Daarna was hij kapelaan te Schoten van 9 December 1916 tot. 31 Aug. 1918 en vervolgens te L e i m u id e n, tot dat hij 16 Augustus 1919 door den Bisschop werd benoemd tot kapelaan van do St.. Catharinakcrk te Amsterdam. Veertien jaar lang heeft hij deze func tie waargenomen met een grooten zielen ijver, die zich paarde aan grooten tact en een helder psychologisch inzicht. Geen wonder, dat hij belast werd met de functie van aalmoezenier van de straf gevangenis aan den Amstelveensoheweg, oen taak, die hij jarenlang met de groot ste liefde en nauwgezetheid heeft ver- viild, totdat de zorg voor de gedetineerden door den Bisschop werd overgedragen aan do geestelijken van de parochie van de H. Agncs. Kapelaan van Rhiin is ook nog geeste lijk adviseur geweest van verschillende vereenigingen, o.a. van de Dr. Ariënsver- eeniging. „Msbd." De uitvaart heeft plaats Vrijdagmorgen te Amsterdam en de begrafenis daarna te Noordwijk om ongeveer 1 uur. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. H. K. H. Prinses Juliana zal zich Zater dag a.s. voor een familiebezoek naar En geland begeven. Het bcz is volstrekt incognito. De Prinses zal logeeren op Kensington Palace bij de i Earl of Athlo- ne en Prinses Alice. Het bezoek zal tien twaalf dagen duren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1