MAANDAG 26 JUNI 1933 No. 7542 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN |S>rc£§J8W€ 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden t9 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week Mf 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eti verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Anderer goede bedoelingen. De Bisschoppen, leden der bestuurs commissie der Amerikaansche National Catholic Welfare Conference, hebben in een uitvoerige verklaring, betreffende de tegenwoordige crisis, de omstandigheden en de methode, welke tot dezen ontstel lenden toestand hebben geleid, met groote beslistheid veroordeeld. Aan de krachtige verklaring der Ame rikaansche Bisschoppen ontleent de „Msbd" het volgende: „Wil men de huidige samenleving weer gezond maken, dan moet op de eerete plaats Christus weer erkend, Christus de Hem toekomende plaats worden inge ruimd. Helaas, het geld, niet de mensch, is het hoogste doel van alles geweest. De gevol gen zijn de thans in dit land heerschende tragische levenscondities van millioenen menschen. De concentratie van groote rijkdommen heeft een klein aantal mannen in staat gesteld, zich op onrechtvaardige wijze fa belachtige fortuinen te verwerven, terwijl de regeering het recht ontzegd werd, de rechtvaardigheid en het algemeen welzijn te beschermen. Bisschoppen halen vervolgens de woorden van den H. Yader aan, dat niet de heele opbrengst, doch slechts een deel van de vruchten der productie in handen der rijken mag achterblijven. Groote corporaties moeten worden af geschaft, ten einde ^e kleine eenheden en lichamen te beschermen, welke niet alleen recht van bestaan hebben, doch wier be staan zelfs noodzakelijk is." „Helaas het geld, niet de men6ch, is het hoogste doel van alles geweest".... Wie naast deze uitspraak van de Ame rikaansche Bisschoppen legt het wereld gebeuren, de onderlinge verhoudingen der menschen, in 't groot en in 't klein, en dat alles be-kijkt en over-denkt, hij zal de ontstellende waarheid van deze uitspraak constateeren Natuurlijk, het is niet overal en altijd en in alles zóó. Natuurlijk, God-zij-dank, er z ij n Chris- ten-mensohen. Al begaan ook dézen fouten en al hebben ook dezen hun gebreken en zwakheden. Maar: in breede kringen is toch bij en in alles het geld de ten slotte domineeren- de factor. Zóó, dat vele menschen vaak, geluk kig, ten onrechte! anderer goede bedoe lingen steeds wantrouwen, elke daad van bun mede-menschen toeschrijven aan eigen belang! Dat generaliseeren en veralgemeenen is verkeerd en kan feitelijk onbillijk en liefdeloos zijn. Maar het is te verklaren, omdat er zooveel aanleiding voor wordt gegeven. En wij meenen daarom, m e t de volle erkenning van de waarheid der ge citeerde uitspraak van de Amerikaancshe Bisschoppen, de waarschuwing te mogen geven, om niet, zooale wij opmerken ten onrechte anderer goede bedoelingen te wantrouwen en daarin het geld-motief te zien. Er zijn, gelukkig, ook goede men schen op de wereld en er gebeurt, geluk kig, ook nog veel goeds. Zonder ons voor de droeve realiteit te blinddoeken, mogen en moeten wij toch ook deze optimistischen kijk op menschen en dingen behouden! BINNENLAND V Rare schutters. Met den vereischten eerbied zouden wij deze kwalificatie willen geven aan de edel of groot-, in ieder geval: achtbare heeren Ged. Staten van Zeeland Dezen hebben 5t namelijk in hun hoofd gehaald om een salariskorting voor te stel len. Wat niets bijzonders is eerder vulgair kan worden genoemd. Maar wat wèl iets bijzonders is, is, dat zij daarbij van de lagere salarissen prooentsgewijze meer wil len aftrekken, dan van de hoogere! Dat is iets bijzonders. En mogen wij niet die zóó schieten, om hun doelbe- DE EERSTE PHOHI-UITZENDING. Het bestuur van den K.R.O. mocht het vol gende waardeerend schrijven ontvangen van Z. Em. kardinaal Fumasoni, prefect der Pro paganda Fide, dat Zaterdagmiddag na de rede va" den Aartsbischop werd voorgelezen. „Met een zeker gevoel van schroom richt ik deze woorden tot de missiegebieden, woor den bestemd om door den aether gedragen te worden naar onze missionarissen, arbeidend in de meest verwijderde hoeken der aarde. De geschiedenis leert ons, dat door alle eeuwen heen heldhaftige figuren lange moeizame tochten hebben gemaakt, om de af gelegen missiegebieden te bereiken, waar zij geheel buiten alle contact met hun vader land, alleen met de herinnering aan voorbije dagen den strijd hebben gevoerd voor de Kerk. Doch dit isolement gaat tot het ver leden behooren. De missionaris lijdt, nog menige ontbering in zijn ballingschap, maar het modern verkeer te land en te water heeft de onmetelijke af standen van vroeger overwonnen. De wondere radio brengt de stem uit Europa op een en hetzelfde moment over naar de eenzame werkers onder den Poolcir kel naar de binnenlanden van Azië, de eilan den in den Stillen Oceaan, naar het hart van Afrika en naar iedere plaats van Noord- en Zuid-Amerika. Inlichting, bezieling en ontspanning zullen doordringen tot iederen missionaris, die een radiotoestel bezit, hoe ontoegankelijk zijn mis siepost klaarblijkelijk ook zij. De inlandsche priester of leek, hoe afgele gen zijn verblijf ook zij, kan, door een louter mechanischen handgreep, contact scheppen met de vitale werking van het Christendom over geheel de werel. Dit is inderdaad een groote overwinning van het menschelijk ver nuft. Door de beschikking van onzen roemrijk re geerenden Paus Pius XI ben ik geroepen tot de leiding van de missioneerende Kerk. Met de grootste dankbaarheid wensch ik, uit naam van alle missionarissen, den Katholieken Ra dio Omroep in Holland geluk met het moe dige initiatief van eens per week, gedurende een uur, ook de missiegebieden van zijn uit zendingen te doen genieten. Door hun omroep in dienst te stellen van onze Moeder de H. Kerk, zetten de ijverige werkers van dit instituut de kroon op hun ernstig streven van zeven jaren. Aan alle bisschoppen, aan alle missionaris sen en aan alle geloovigen, die naar deze woorden luisteren, breng ik mijn hartelijke groeten en ik smeek Gods zegen of over hun arbeid en over alles, wat hun dierbaar is. Mijn roemrijke voorganger, kardinaal Van Rossum, werd in Holland geboren en heeft daar ook zijn leven besloten met een zalig stervep. Zijn groote ijver en toewijding geven mij moed en bezieling voor mijn taak. Iedere missionaris kan er van verzekerd zijn in mij te bezitten een vader en een vriend, vol belangstelling voor hen en voor het werk. waarvoor hij alles opoffert. Zoo ook geef ik allen Katholieken in de missielanden de verzekering, dat ik hier in Rome steeds in mijn gebeden, hun families, hun gezinnen en hun vaderland indachtig zal zijn. Mogen zij wederkeerig voor mij bidden en hun gebed storten voor de. uitbreiding van de Kerk van Christus op aarde, die ons ge meenschappelijk erfdeel is. Katholiek Nederland kan trotsch zijn op de rol, die het speelt bij de verbreiding van het geloof. Er is bijna geen land ter wereld, of er werken Nederlandsche missionarissen. Er is bijna geen terrein, of het wordt door de lief devolle edelmoedige krachten van de Neder landsche missionarissen bestreken. Moge God overvloedig Zijn zegen doen neerdalen op dit durvende volk, dat zoo on- veischrokken zijn krachten wijdt aan de eer van Zijn Naam. God zegene Zijn plaatsvervanger op aarde, onzen beminden Heiligen Vader en de groote Katholieke Gemeenschap, een zesde van de bewoners dezer aarde. En God schenke Zijn Licht en Zijn Genade aan al diegenen, die buiten deze gemeenschap staan. Amen". Na de rede van pater lector Dito O. P. gaf Paul de Waart zijn eerste „Wereld in vogel vlucht" voor de missionarissen in den vreemde zuiniging te bereiken, rare schutters noe men! Zeker, en gelukkig, zijn dezulken raar in den zin van zeldzaam, zooals men spreekt van rariteiten- zeldzaamheden In de afdeelingsvergadering der Staten moet vorige week groote oppositie zijn ge voerd tegen dit plan van de Zeeuwsche Ge deputeerden. En men verwacht nu, dat deze laatsten met een ander plan zullen komen. Maar intusschen hebben de heeren zich toch leelijk in de kaart laten kijken! SPOORWEGTEKORTEN. In drie jaar tijds verminderden de op brengsten met ruim veertig millioen gulden. Het jaarverslag van de Nederlandsche Spoorwegen over 1932 is niet hoopvol ge stemd. De opbrengsten verminderden in het afgeloopen jaar met bijna 25 millioen gul den, en de exploitatiekosten met bijna 10 millioen. In drie jaar tijds zijn de opbreng sten nu met een bedrag van 40 millioen gulden verminderd. Aan Let verslag ontleenen we nog, dat de vermindering van de exploitatiekosten is voornamelijk te danken aan eene loon- korting, die op 1 Juli werd ingevoerd, aau vermindering van personeel en aan daling van materialen. De vooruitzichten van het bedrijf zijn weinig hoopvol; de opbrengsten blijven da len en het laat zich aanzien, dat de uitga ven, al blijven deze eveneens afnemen, dat in dezelfde mate zullen doen. Het tekort zal dus vermoedelijk opnieuw toenemen, ondanks de krachtige medewerking van het personeel om vervoer te winnen, ondanks eene nieuwe loonsverlaging, ondanks ve lerlei maatregelen tot verbetering van den dienst en tot vereenvoudiging van het be drijf. Zonder twijfel zal een algemeen econo misch herstel ook den toestand van het spoorwegbedrijf verbeteren, maar het zal niet voldoende zijn om bns in staat te stel len weder tot eene sluitende spoorwegreke ning te komen. Wenscht de Be-geering die, dan zal zij de mogelijkheid daartoe moeten scheppen. Zij kan dat doen op verschillen de wijzen, doch zal in elk geval een einde moeten makeA aan de exploitatie van de baanvakken, welke belangrijk verlies ople veren, en gelijkheid dienen te brengen in de voorwaarde, waaronder de auto, de scheepvaart en de spoorweg hun bedrijf uitoefenen. Blijkens den vergelijkenden staat van de gezamenlijke bedrijfsiiitkomsten S.S./H.S. over het tijdvak 19131932 bedroegen de bruto-ontvangsten der maatschappij in 1932 139.535.290 tegen 164.295.873 in 1931. De exploitatiekosten bedroegen ƒ11.232.076 tegen 127.001.103 in 1931. In verhouding tot de gezamenlijke op brengsten van het vervoer, bedroegen de gezamenlijke exploitatiekosten 4.01 pCt. te gen 77.30 pCt. in 1931. De vermindering van den post „overige uitgaven" is ontstaan door minder uitge voerde onderhoudswerken. Het batig saldo der exploitatierekening, in 1932 bedragende f 22.303 213 is 14.991.536 lager dan in 1931. toen het ƒ9.392.690 la ger was dan in 1930. VAN GEND EN LOOS. De voorwaarden van het nieuwe contract. De onderhandelingen tussohen de directie van Van Gend en Loos en de betrokken transportarbeidersbonden terzake van een nieuw contract, dat per 1 Juli ingaat en voor een half jaar gelden zal, hebben toe resultaat gehad, naar „De Transportarbei der" meldt, een wijziging der loonen van hen, die beneden 27 jaar zijn, met dien ver stande, dat voor de tot en met 20-jarigen de loonsverlagingen onmiddellijk van kracht worden en de 21-jarigen en ouderen die in dienst zijn, het bestaande loon be houden, doch in hun periodieke verhoogin gen komen stil te staan, totdat zij door het klimmen van hun leeftijd weer voor verhoo gingen in aanmerknig komen. Een gunstige wijziging in verhouding tot het oude contract is, dat in feite zij, die op 25-jarigen leeftijd of ouder in dienst ko men, nu geen vier, doch maar twee perio dieke verhoogingen behoeven te maken om op het maximum loon te komen. De hoofdbesturen hebben tot aanvaar ding van bovengenoemde voorstellen gead viseerd. Onder de leden is een referendum uitgeschreven. R. K. BOND VAN BOTER- EN MARGARINEHANDELAREN. Landelijke vakgroep opgericht. Te 's-Gravenhage heeft, zooals reeds ge meld, in gebouw Amicitia een buitengewoon druk bezochte bijeenkomst plaats gehad van R. K. boter- en margarinehandelaren, om de oprichting van een landelijke R. K. Vak groep te bespreken. Met groote meerderheid werd besloten tot stichting van een landelijken Bond van R. K. Boter- en Margarinehandelaren over te gaan, waarna zioh bijna alle aanwezigen voor het lidmaatschap dezer nieuwe organi satie opgaven. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren C. P. Bontje, Voorburg, H. Coppens te 0®s, G. Groot.te Beverwijk, L. v. d. Krogt te Zeist, A. Starrenburg te Voor burg, Joh. Vlasveld te Zoeterwoude, J. v. d. Waard te Amersfoort, A. Waayer te Delft en J. v. d. Zijden te S t o m p w ij k. DE COMMUNISTISCHE TWEEDE- KAMER-LEDEN. De nieuw benoemd verklaarde communis tische Tweede-Kamerleden, de heeren Schalker en Effendi, hebben hun benoe ming aangenomen. HOOFDBESTUUR A.R.K.A. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de „Tijd", dat de heer L. L. E. E. M. Moonen te 's-Gravenhage zijn functie als hoofd bestuurslid en vice-voorzitter der A. R. K. A. heeft neergelegd. Waarschijnlijk houdt dit aftreden verband met de drukke werkzaamheden \an den heer Moonen, die naast zijn fimctie ails hoofdcommies aan het departement van defensie, ook ge meenteraadslid van 's-Gravenhage en se cretaris van den Bond van R. K. Voetbal vereen igingien is. GEEN STAKING IN HET ZEEVAART- BEDRIJF. Te kleine meerderheid er vóór. De Contactcommissie deelt mede: Door den Centralen Bond van Transport arbeiders is onder zijn aan de wal vertoe vende leden een stemming gehouden over de vraag af tegen de loonsverlaging van 5 pet. onmiddellijk, te volgen door een ver laging, met een gelijk bedrag over zes maanden, moet worden gestaakt. Men zal zich herinneren dat veertien da- gen geleden deze voorstellen zijn aanvaard door de officieren, doch afgewezen door de schepelingen. De uitslag van de nu gehouden stemming is, dat zich vóór staking hebben uitgespro ken 546 tegen 515, terwijl 20 stemmen in blanco of van onwaarde zijn uitgebracht. De statutaire bepalingen van den Cen tralen Bond schrijven voor .dat slechts tot staking kan worden besloten, met twee-der de der uitgebrachte geldige stemmen. Dit percentage is niet verkregen, zoodat be sloten is niet te staken. DE STEUN AAN DE PLUIMVEE HOUDERIJ. Namens den Minister van Economische Zaken en Arbeid maakt de regeeringscom- missaris voor de uitvoering van de „Ga rantieregeling 1933" ten behoeve van do kippen- en eendenhouderij bekend, dat be sloten ie voor de week van 26 Juni tot en met 1 Juli de verliezen voor de pluimvee houders op de kleinere kippeneieren tot oen gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks, gedeeltelijk over te nemen ten bedrage van 40 cent per 100 stuks uitge voerde kleinere eieren. Ten bate van de eendenhouders is voor eendeneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vast gesteld op 25 ct. per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. Bouwfonds ten behoeve van de vestiging der E.E. Paters Benedictijnen te Egmond. Totaal vorige opgave 10.610.16. Ingekomen giften van 223 Juni: P. V. te U. 50.- T. en D. S. v. N. te O. 5. H. P A. M. v. P. te V. 2.50 F. H. M. B. te H. 2.50 Zusje Roos, uit haar spaarpot, te R. 1.50 W. J. de H. te T. 300.— Prof. dr. G. B. te N. 200. Mevr. G. W. v. E.—E. te B. 2.50 N. N. te K. 2.50 Mej. M S. te D. 25.— St. J. V. 2.50 Busje St. Paulus Abdij 7.40 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. 600.40 Totaal 11.210.56. Giften v. lit doel worden aangeno- mon bij de St. Paulus-Abdij te Oosterhout (N.-B.) Gironummer 38167 en ten kantore van de firma Theodoor Gilissen, Nieuwe Doelenstraat 1214 te Amsterdam, Giro nummer 28485. Achtste Nationale St. Bonifacius-bedevaart naar Dokkum. Bij gelegenheid van de achtte Nationale Bedevaart ter eere van de H.H. Bonifa- cius en Gezellen naar Dokkum, zal Zon dagavond 6 Augustus Z.H.Exc. de Aarts bisschop van Utrecht. Mgr. J. H. G. Jan sen, in de St. Bonifaciuskcrk te Leeuwar den een Ponticaal Lof opdragen, waaron der de Hoogeerw. heer J. G. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel te Utrecht, de predikatie zal houden. Maandag 7 Augustus zal Z. H. Exc. op het Martelveld te Dokkum een Pontificale H. Mis opdragen, waaronder de weleerw. zeergel. heer J. W. N. Delteijk, professor aan het Sminarie te Culemborg, preeken zal. Middags tijdens het Pontificaal Lof houdt Z. H. Exc. zelf de predion tic waarna- de H. Sacramentprocessie over het Martelveld trekt. In verband met het 40-jarig priester- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Boven Berlijn wierpen „vreemde" vlieg tuigen pamfletten uit. (2de blad). Leiders van de Beiersche Volkspartij ge arresteerd. (2de blad). Zwitserland belemmert de invoer uit Duitschland door het blokkeeren der con- tingenteeringen (3de blad). De staat van beleg te Sofia. (2de blad). BINNENLAND. Ernstige verkeersongelukken te Princen- hage, Oosterbeok, Scheveningen, Bussum, Vaassen en Lemmer. (Gem. Bcr. 2de blad en Laatste Ber.). Weer een slachtoffer van een onbewaak- ten overweg. (Gom. Ber. 2do blad). Dubbele moord te Nuth. (Gem. Ber. 2do blad). De uit Zaandam verdwenen kantoorbe diende naar Parijs uitgeweken. (Gem. Ber. 2de blad). Febrieksband te Veendam. (Laatste Bcr.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Uitstekend geslaagde Olympische dag te Amsterdam. De Ned. voetbalploeg slaat Hongarije met 6—5. Nieuw Ned. athletiek- record gevestigd. (3de blad). R. K. Nederland verliest den voetbal wedstrijd te Hannover met 2—1. (3de blad). Nieuw Ned. record 200 M. schoolslag vsn L. Korpershoek. (3de blad). G/W4AAR feest van Z. H. Exc. organiseeren de Leeu warder Jeugdorganisaties Zondagsavonds een huldebetooging en zal in een begroe- tingsbijcenkomst het St. Bonifaeius-broe- derschapsbestuur aan den Aartsbisschop, eersten voorzitter van do broederschap, een huldeblijk aanbieden. UIT DE OMGEVING WASSENAAR. AUTO GRIJPT TAV EE LEIDEN A ARS. Twee broers zwaar gewond. Hedennacht omstreeks twaalf uur ston den op den Rijksstraatweg alhier de tweo gebroeders S. uit Leiden bij hun vrachtauto, die wegens een defect ©ven stil stond. Het achterlicht van den auto brandde. Een personenauto, bestuurd door C. v. B. uit Den Haag, die in snelle vaart naderde, had echter de vrachtauto niet gezien en bemerkte deze eerst op het al lerlaatste oogenblik. De twee gebroeders werden door den luxen auto gegrepen. De eene, M. S., brak het rechterdijbeen en een slagader. De tweede, C. S., liep een her- senschuding op en brak het rechteronder- been. Beiden moesten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overge bracht. Hoewel hun toestand ernstig is, schijnt er gepn levensgevaar te bestaan. Tegen C. v. B. is proces-verhaal opge maakt. Auto omgeslagen. Gisterochtend is een vrachtauto van dc „Nieuwe Land bouw" te Den Haag op de trambaan om geslagen. Het tramverkeer werd over en kel spoor geleid. Een 40 L. melk ging ver loren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1