f ZATERDAG 24 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden over Alkmaar, den afsluitdijk over naar Leiden en hoeveel K.M.? 2. In welke mooie streken van de prov. Utrecht en Gelderland kan ik kampeeren met auto, liefst bos.chrijke omgeving. Moet ik daar toestemming voor vragen van ge meente of boschwachter of ander? 3. Welke papieren en stukken heb ik noodig om met een motorrijwiel (berijder en duopassagieT) in België en Luxemburg te komen (vacantietocht 8 dagen). Antwoord: 1. Leiden, Sassenheim, Li6se, Hillegom, Haarlem, Schoten, Sant poort, Velsen, Beverwijk, Gastricum, Lim- men, Heiloo, Alkmaar, Heer-Hugowaard, Zijdewind, Schagn, Oude Sluis, Anna- Pau- lowna, Ubsterland, Den Oever, afsluitdijk, Kornword, Bolsward, Sneek, Jutrijp, Mom- mats, Follega, Eesterga, Lemmer, Kuinre, Blankenham, Blokzijl, Vollenhoven, Gene- muiden, Kampen, Elburg, Nunspeet, Hier- den, Amersfoort, Utrecht, Leiden. Afstand 400 K.M. 2. U kunt vrijwel overal kampeeren, doch vermoeden, dat U wel vergunning van de betreffende gemeentebesturen zult moeten hebben. 3. Wie per motorrijwiel naar het buiten land gaat, heeft (behalve een paspoort) de volgende papieren noodig: Triptiek of Carms de Passeges en Doraines, interna tionaal rijbewijs, internationaal bewijs voor motorvoertuigen en nationaliteitsbewijs. (Aanvragen Bureau A.N.W.B., Parkstraat 18-20, Den Haag). V raag: Hoe kan een kachelpijp roest vrij bewaard worden? Antwoord: Smeer de pijp in met een dun laagje vaseline of ongezouten reuzel en wikkel de pijp in kranten en berg haar op een droge plaats. Vraag: Hoe verwijdert men ketel steen uit een waterketel. Antwoord: Kook de ketel uit met water en azijn. In het uiterste geval kan zoutzuur genomen worden Hierdoor ont staat echter een grootere kans op slijtage. In dit laatste geval moet de ketel zeer goed worden nagespoeld. Vraag: Hoe verwijdert men e>en vette rand uit een doorgestikte deken. Antwoord: Deze rand kan gemak kelijk verwijderd worden met behulp van een weinig benzine (vuurgevaarlijk) of te- tra. Vraag: Hoe verwijdert men witte verf- vlekken uit een zwarte japon. Antwoord: De verf vlekken verwij dert men met terpentijn. Bij oude verfvlek- ken zal het noodig zijn dé terpentijn te ver warmen (vooral niet op het vuur doch zet het fleschje in warm water). Vraag: Hoe verwijdert men vernis- vlekken uit een zijden ja-pon. Antwoord: Zooveel mogelijk moet men vernis eerst stuk stooten en daarna de vlek goed uitborstelen. Als oplosmiddel gebruikt men spiritus. Vraag: Hoe verwijdert men zeepvlok ken uit een donkerblauwe japon? Antwoord: Wasch de jurk nogmaals in een niet te vet sop en spoel de japon dan zoolang tot er geen zeepachtig water meer afkomt. Desnoods kan in het 1ste na- spoelwater een scheutje azijn gedaan wor den. Vraag: Welke is de kortste weg van Katwijk aan den Rijn naar Hellevoetsluis? Hoeveel K.M. Wanneer vertrekt daar de boot? Antwoord: Katwijk, Wassenaar. Den Haag, Rijswijk, Den Hoorn, Schiplui den, Maasland, Maassluis, de Buurt, Briel- le, De Klomp, Nieuwenhoven, Hellevoet- sluis. Afstand 55 K.M. Wij weten niet wel ke boot u bedoelt maar kennen ook geen dienstregeling van e.v. stoombootdiensten. Vraag: Meerdere vragen betreffende den weg van Alphen aan den Rijn naar Til- DE AVONTUREN VAN WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: RUSSISCH VOORBEELD. Het communistische ochtendblad „De Tri- bne" is geestdriftiger over de brochure van mr. Jan Duys dan het „Volk"; het klopte er haastig politieke munt uit en vervaardig de een oproep tot de verwante zielen, van den volgenden inhoud: Duys c.e. willen het behoud van heb kapitalisme, de verdere uitplundering en onderdrukking, niet alleen van de Hollandsche werkende massa, maar ook van de millioenen in Indonesië! De Communistische Partij wil de vernie tiging van het kapitalisme en leidt de massa in den strijd voor de proletari- eohe revolutie, den revolutionnairen uitweg uit de crisis, die zooals het voorbeeld van de Sovjet-Unie bewijst 1 alleen in staat is brood, arbeid en vrede aan de massa te brengen. De Utrechtsche Courant schrijft hierbij: Het voorbeeld van Sovjet-Rusland 1 Het illustre voorbeeld! Nu de-rauwe werkelijkheid! Het maandblad „Geloof en Vrijheid" publiceerde dezer dagen een foto van dr. Sohabert, den leider van het Bal- tisoh-Rusland-werk, die met zijn hel- pers(8ters) aan een tafel zit, beladen met brieven. Onder die afbeelding staat: „Hier ziet de lezer meer dan 3000 brieven, die in den loop van twee maanden nieuwe kreten om hulp uit Rusland brachten. Onze kas veroor loofde slechts de Laatste pakken rechts te beantwoorden, daar ons de midde len ontbreken, en wij door den nieuwen nood de oude nooden niet mogen veron achtzamen". En de inhoud dier brieven? Laten we een bloemlezing of liever een distellezing geven: „Van mijn kinderen is er één van honger gestorven; het kleinste, dat 9 maanden oud is, moet verhongeren aan de borst. Ik met mijn kinderen, wij zijn verloren, wanneer er geen hulp komt". 6 Febr.: „Wij hebben twee maanden slechts éénmaal daags gegeten, en dan nog wat? Slechts watersoep, doch wij danken God ervoor. Nu is er echter niets meer in huis! Wij hebben reeds aas gegeten, maar ook d&t is niet meer te krijgen". 25 Febr.: „Wij eten reeds katten en honden en andere onreinheid. Er is geen andere uitweg dan naar het bui tenland te schrijven en om hulp te ameeken". 12 April: „De menschen eten dood gegaan vee, ja zelfs gestorven mea- 6chen! Van de dooden neemt men de ingewanden, lever en longen wog. Van hen, die nog niet zoo mager zijn, neemt men ook het vleeeoh, en men eet doode dieren". Het Russische voorbeeld! Dat is zoo afschuwelijk, dat de Hol landsche zetbazen van de Moskousche tyrannen er wel voor oppassen om het naar waarheid te beschrijven. burg, van Tilburg naar Nijtmegen, van Nij megen naar Alphen aan den Rijn, enz. Antwoord: Deze zijn beantwoord in het nummer van Dinsdag 6 Juni. V raag: Zijn kinderen verplicht om een stiefmoeder te onderhouden, daar zij zelf eigen kinderen heeft. Antwoord: De wet spreekt slechts van „ouders en andere bloedverwanten in de opgaande linie", welke de kinderen moe ten onderhouden bij behoeftigheid. Klaar blijkelijk worden daar dus niet onder be grepen een stiefvader of stiefmoeder, die geen bloedverwanten zijn. Slechts voor schoonouders wordt een uitzondering ge maakt onder bepaalde voorwaarden. PROFJE EN STRUISJE. IMTERPAROCHIEELE Het gebeurde te München heeft de Gez. Ver. met één klap bekend gemaakt, zelfs in die kringen, waar ze over het algemeen Jiever ons hekelen dan prijzen; want die roomschen. Maar nu ineens is het gekomen, dat zelfs rood© kranten de katholieke Gezellen om hun houding prezen en (schrik niet!) de slachtoffers bijkans „martelaren" noem den. Hoe ze daar zoo bij kwamen? Wel, die tui zijn niets gewend; want een Marxist, die er stilletjes vandoor gaat, is ook een held. En daar kooit b$, wij zijn het sinds eeuwen gewend, zij niet. Het begon al met de Apostelen. Die heb ben toch stellen beleefd, waar je van ver baasd staat. En de eerste Christenen, die weten er ook van mee te pratenEn al de eeuwen door is dat zoo gebleven tot nu toe, alleen is er verschil in de middelen.. Te genwoordig doen die menschen erg graag „stiekum", ze knijpen de kat in *t don ker! Enfin, Mexioo, Rusland etc. zijn mar kante voorbeelden van laag-bij-de-grond- sohe politiek, die Christus verbant en de volksbeschaving degradeert tot heiden-cul tuur. In Spanje, waar socialisten regeeren, wordt de katholieke cultuur stukgeslagen, kerken beschiet men, kloosters en scholen worden ons ontstolen. Zeg eens, roode pers, één woord van protest daarover? Waarom zwijg je over dingen, die veel er ger zijn dan München? Maa/r wij zijn het gewend van je; dit is je gewoonte. Zoo is het voor ons niets on gewoons, dat Christus' Kerk vervolgd wordt; want de Meester waarschuwde ons reeds voor valsche Profeten Severn!. STUDIE EN DEBATINGCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Excursie „Anno Sancto". Zooals gewoonlijk organiseerde de Stu dieclub ook dit jaar een „groote excursie", n.1. in de bet eekenis dat de excursie een gehéélen dag in beslag neemt en waaraan dan natuurlijk bijzondere attracties ver bonden zijn. Op Zondag 18 Juni 1.1., de dag van het Sacramentsspel „Anno-Sanoto" in het Sta dion te Amsterdam, brachten een 15-tal gezellen onder leiding van den Eerw. Prae- ses een bezoek aan dit graotsche spel en waren getuigen van de geweldige manifes tatie. Te ongeveer half elf werd de reis aan vaard. Het weer scheen ons niet ter wille te zijn. De zon kwam af en toe even kijken, maar da.t deed niets af aan de opgewekt heid en de blijde stemming, welke door niets meer was te verdrijven. In Amsterdam werd allereerst een rond gang gemaakt door de stad, waarbij de Praeses ons de verschillende interessante bezienswaardigheden liet zien. Alvorens naar het Stadion te gaan werd een bezoek gebracht aan do Gezellenver- eeniging Amsterdam I waar de koffie ge bruikt werd. Natuurlijk kwam de „Mün- chen-er kwestie" ter sprake, te meer daar er Gezellen waren, welke de demonstraties en incidenten aldaar hadden medegemaakt. Intusschen was het- tijd geworden het Stadion op te „zoeken". Wat eigenlijk toen we eenmaal buiten de stad gekomen warenniet meer noodig was, daar de groote file auto's en touringcars zeer dui delijk de juiste richting aanwees. Om bij tweeën was de Marathon-teren te zien, waarvan de pauselijke vlag lustig wapperde. Ondanks de drukte waren de ingangen van het Stadion gemakkelijk te bereiken en in tijd van een kwartiertje de plaatsen ingenomen. Te half drie verschenen de genoodigden o.w. Monseigneur Aengenent op de tribune, welke met een stormachtig applaus be groet werden. Het Sacramentsspel kon dus beginnen en door alle aanwezigen is het den ook op oen zeer indrukwekkende wijze gevolgd. Het geheele Stadion zong de Liturgische gezangen mee en zeer treffend was het mo ment der plechtige zegening met het H. Sacrament. Het zal niet veel gebeuren dat het gedurende enkele minuten in één zoo'n groote ruimte, doodstil i«. Een ieder was onder de indruk en het zal wel een blijven de herinnering zijn. Na afloop van 'het spel werd opgestapt en het diner gebruikt wat hij allen zéér in in den smaak is gevallen. Aan het eind van het diner werd nog een gezellig uurtje doorgebracht en ontbrak het niet aan vroo- lijkheid. Daar de avond nog lang genoeg was, werd de Gezellen-Vereeniging Amsterdam I nogmaals opgezocht en be-t. verdere ge deelte van den dag in eensgezindheid door gebracht. Te ongeveer 10 uur werd de terugreis aanaard en keerden alle zeer voldaan huiswaarts. In alle opzichten in deze „groote excur sie" geslaagd en een woord van dank aan den Eerw. Praeses voor de leiding. De „excursie"' behoort tot het verleden. 'De „deelnemers" zijn en blijven tevreden. JAARVERGADERING. Het bestuur vestigt de aandacht op de Jaarvergadering welke gehouden za] wor den op Dinsdag 27 Juni des avonds 8.30 uur in het Gezel lenhuis. SYMPHONIE „FRANZ SCHWEITZER". Het ligt in de bedoeling van de Sym phonic om ter gelegenheid van het 6e jaar van haar bestaan een vroolijke avond aan de Gezellen aan te bieden. Het zou al eer der plaats gehad hebben, maar door ver schillende omstandigheden kon; dit niet doorgaan. Maar reken er op, nu komt het in orde. Nadere bijzonderheden volgen. Het Bestuur. K0LPINGS-B0YS. A.s. Zondag wordt er op het Kolpings- Boys terrein lustig gevoetbald. Niet minder dan 3 wedstrijden vinden er plaats voor de seriowedstrijden. Yeel belangstelling zal natuurlijk uit gaan naar de wedstrijd Kolpings-Boys I K.R.V. I, welke wedstrijd om 3 uur aan vangt. Belangrijke katholieke sportgebeurtenis sen in onze Sleutelstad kunnen nu geen beletsel zijn voor het bijwonen der wed strijden en de Boys vertrouwen dan ook op een reuze belangstelling rondom hun groene veld aan het Nieuwe Kanaal. Zie verder onder sportnieuws. TREKKING LOTERIJ KEMPERMAN- FONDS. Vrijdag a.s. 30 Juni heeft de trekking plaats van de loterij ten bate van het. Kempermanfonds op de Bovenzaal van heb Gezellenhui6. De trekking is toegankelijk voor alien, die in het bezit zijn van loten. Prijzen kun nen' onmiddellijk worden medegenomen Na Zondag wordt een volledige brek- kingslijst è- 5 oents verkrijgbaar gesteld. JAARVERhADERINGEN. Deze week worden de jaarvergaderingen gehouden van de onderafdeelingen Studie club, Kempermanfonds en Kolpings-Boys en wel reap. Dinsdag 8.30, Woensdag 8.30 en Donderdag 8.45 uur. De Secretarissen en Penningmoesters worden er aan herinnerd, dat zij na de jaarvergadering een afschrift van hunne verslagen hebben in te zenden aan den' Secretaris van den Raad van Bestuur den Weled. Heer C. van Oerle, Itijnsburger- weg 9. WERKL00ZENKAMP. Aan het Werkloozenkamp voor de Gezel len op De Leibaard kunnen nu 43 leden deelnemen. De leiding van dit kamp is bij Vioe-Praeses K. Westerkamp van Sassen heim en Senior W. Augustinus van Noord- wijk. De deelnemers moeten Maandag 10 Juli te vijf uur rum. op De Liebaard aanwezig zijn. INGEZONDEN STUKKEN VERKIEZINGEN IN HET 12e DISTRICT RIJNLAND. Interessant mag toch wel zeker worden genoemd de voorziening van Hoofdinge land in dit district. Waarom? Er zijn hier twee zaken gewoon onbegrijpelijk en wel, ten eerste wenscht men bezuiniging in het Waterschap en juist werkt men een van de weinigen, die in dit. college zitten en als zoodanig toch getoond hebben de beslist noodigen weg op te willen, er uit, maar het tweede is nog vreemder. Hier laten de katholieken zioh op zweepen tot wraak en zich paaien met een belofte voor later, die niet de minste waarde heeft. Dat heeft de geschiedenis ons toch in Rijnland goed geleerd. Bovendien ge kent ook alle hot gezegde „haat is een slechte raadge ver". Wilt ge den persoon niet. welnu blijf thuis, maar helpt in geen geval een duur dere beheerkans in Rijnland bevorderen. Dat verwijt treft U zelf als de lasten weer stijgen. „Rijnlander", Bij de verkiezing Rijnland 12e District mogen wij niet met onverschilligheid toe zien. Er rust op ons een plicht, om den can- didaat te kiezen, die ons inziens het beste de belangen van Rijnland zal behartigen. En daarom zullen wij kiezen het aftre dend lid den heer J. C. van der Maas, tegenover wien men een tegen-candidaat heeft gesteld, zonder daarvoor ernstige redenen te hebben. De heer J. C. van der Maas verdient ons vertrouwen. Wat ook i« kunnen blijken uit een advertentie in dit blad, onderteekend door vooraanstaande personen uit het 12e district (eerste onderteekenaar was mr. C. 6. van Dobben de Bruin). Dat wij als één man loyaal onze stem uit brengen op het aftredend lid den heer J. C. van der Maas. J. C. Stadhouder, Zoeter w oude. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren 73. Profje kreeg een angstig vermoeden van de toedracht der zaak en de burge meester merkte op, dat de kippen onmo gelijk zoo'n ruino konden aanrichten. En toen ze de afdrukken van Struisjee pooten zagen, keek het echtpaar niets vriendelijk meer naar Profje. Deze kreeg tranen van spijt in zijn oogen, welke al gauw ov' rijn dikke wangen rolden. 74. Dat spijt me toch zoo verschrikke lijk, zuchtte Profje. Hij is andere toch zoo gehoorzaam en lief, heusch ik verzeker het u. Maar natuurlijk zal ik alle onkosten betalen, en Struisje zal ik straffen, al weet ik nog niet hoe. Mevrouw kreeg me delijden met het arme Profje, die het toch niet kon helpen. En toen deze vergeefs in zijn zakken naar zijn zakdoek zocht, gaf ze hem de hare en klopte hem bemoedi gend op den rug. VALKENBURG (L.) Hotel JANSSEN (Villa^Drk Harman) Bonds- hotel. Telef. 65 CftptA \mvi. Alle comf. Schitterende tuin. Gr. Eig. luxe touringcar. V. en naseiz. fLÏ75seiz. £1. 4.25. clubs reductie. 5470 KALENDER DER WEEK FEEST VAN DE APOSTELEN PETRUS EN PAULUS. ZONDAG 25 Juni. Zondag onder het octaaf van het H. Hartfeest. 3e Zondag na Pinksteren. Mis: Respice. 2e gebed v. d. H. Adelbertus. (Zie in het feesteigen v. E Bisdom)3e v. d. E Gulielmus4e v. h. octaaf v. h. H. Hart; 5e v. h. octaaf v. d. H. Joannes de Dooper. Kleur: Wit. Richten wij onze ziel tot God, Die de Beschermer is van wie op Hem hopen. Wij heben wel gezondigd, maar de reoht- vaardige Rechter zal niet bleven toornen als wij Hem vragen: „Vergeef ons onze zonden". (Introitus; Gebed; Graduale en Alleluja-vers). Integendeel, het is een groo te vreugde voor den Herder der zielen en voor de Engelen des hemels als wij boet vaardigheid doen (Evangelie en Commu- nio). Luisteren wij in den geest van boet vaardigheid naar de vermaning van den H. Apostel Petrus, om sterk in het geloof, den duivel, onzen tegenstander weerstand te bieden. (Epistel). Vertrouwen wij op God, Die niet verlaat, wie Hem zoeken (Offertorium), doch in den korten tijd van ons strijden met ons is met Zijne ge nade. Die zijne genadewerking in ons zal voltooien en bevestigen in de eeuwige glo rie. (Epistel). MAANDAG 26 Juni, Mis v. d. H.H. Joannes en Paulus, Martelaren: Multae. 2de gebed v. h. octaaf v. h. H. Hart3de v. h. octaaf v. d, H. Joannes. Kleur: Rood. Deze twee heilige broeders zijn ont hoofd omdat zij weigerden te behooren tot de hofhouding van keizer Juliaan de af vallige. Zij wilden niet zijn bij hem, die Jezus Christus afvallig was geworden. DINSDAG 27 Juni. Mis van een dag on der het H. Hart: Cogitationes (als op het H. Hartfeest). 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joannes; 3e Ooncede (ter eere van Maria). Kleur: Wit WOENSDAG 28 Juni. Mis v. d. H. Ire- naeus, Bisschop en Martelaar: Lex. 2e ge bed v. h. octaaf v. h. H. Hart; 3e v. E oc taaf v. d. H. Joannes4e v. d. Vigilie v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Laatste Evangelie v. d. Vigilie Kleur: Rood Of: De Mis v. d. Vigilie: Dicit. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Irenaeus3e v. h. octaaf v. h. H. Hart; 4e v. h. octaaf v. d. H. Joannes. Geen Credo. Kleur: Paars. De H. Irenaeus, bisschop van Lyon, be streed door zijne talrijke, maar grooten- deels verloren geraakte geschriften de ketterijen van zijn tijd en bevestigd© daar door den vrede en de rust in de Kerk. Onder keizer Septimbius Severus onder ging de Heilige den marteldood. DONDERDAG. 29 Juni Feestdag v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Nuncscio. 2e gebed v. h. octaaf v. h. H. Hart. Prefatie v. d. Apostelen Kleur: Rood. Simon, de eenvoudige ongeletterde vis- soher door Christus genoemd Petrus, da. Steenrots, bestuurde gedurende vijf en twintig jaren als eerste Opperhoofd de H. Kerk Gods. Onder de Christenvervolging van den wreeden keizer Nero gevangen genomen werd Petrus, na een verschrik kelijke gevangenschap van negen maan den, wreedaardig gekruisigd. Uit eerbied voor zijn Goddelijken Mees ter vroeg en verkreeg Petrus toestemming met het hoofd omlaag gekruisigd te wor den. Op denzelfden dag, misschien ook in hetzelfde jaar 67, onderging de H. Apos tel Paulus den marteldood door onthoof ding. „Gelukkige Herder, Petrus, verhoor goedgunstig onze smeekbede; verbreek door uw machtwoord onze zondeboeien." VRIJDAG. 30 Juni. Octaafdag v. h. H. Hartfeest. Mis: Cogitationes. 2e gebed v. d. H. Paulus; 3e v. d. H. Petrus 4e v. E octaaf v. d. H Joannes. Kleur: Wit Gisteren wijdde de H. Kerk haren aan dacht vooral aan den H. Petrus. Vandaag spreekt zij ons bijzonder van het „Vat van uitverkiezing", den H. Paulus, de groote Apostel der Heidenen en Leeraar der vol ken. „Voortreffelijk Leeraar Paulus richt on ze levenswijze en trek onze harten met u omhoog naar den hemel. Bid voor ons tot God, Die u heeft uitverkoren." ZATEBDAG. 1 Juli. Feestdag v. h. Kost baar Bloed des Heeren. Mis: Redemisti. 2e gebed v. d. octaafdag v. d. H. Joannes. Prefatie v. h. H. Kruis Kleur: Rood. „Wandelt in den korten pelgrimstocht uws levens in de heilige vreeze Gods, we tend, dat gij niet met een vergankelijken prijs, voor goud of zilver zijt vrijgekocht, maar met het kostbaar Bloed van het On bevlekte Lam, Jezus Christus." N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks de Prefatie v. E H- Hart. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. E Bisdom, behalve: ZONDAG. Geen gedachtenis v. d. H. Adelbertus. DINSDAG. Mis v. d. Z. Benvenutus van Gubbio, Belijder: Justus. 2e gebed v. h. octaaf v. h. H. Hart; 3e v. h. octaaf v. <L H. Joannes. ALB. M KOK, Amsterdam.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6