Inderdaad spotgoedkGnpe aanbiedingen in alle afdeelingen DE LEIDSCHE COURANT Door nu bij 01 Goederen vooi of verhuizen Bekijkt voor een compl la n bespaart U zéér veel. ring b.v. voor huwelijk atis voor U bewaard, onze Etalages goed, zij zijn t verhaal van ongeloofeiijk 13 r ij e n ZATERDAG 24 JUNI 1933 ACADEMIENIEUWS LEIDEN". Bevorderd: tot doctor in de geneeskunde op proef- eohrift getiteld „Over den oorsprong der Syphilis" de heer W. F. R. Eseed, geb. te N ieuw-Niokerie. Geslaagd: Gandidaats-examen Theologie de heer P. Jong os, (Haarlem) (cum laude) en de Ibeer J. Visser (Leiden); Doctoraal-examen Indonesische letteren de heer W. Kern, (Leiden) (cum laude). STADSNIEUWS HET TUINFEEST VAN „SANCTA VERONICA". Een laatste oproep. De instemming, die het bestuur van de vereeniging van alle zijden mocht ontvan gen met het door" haar georganiseerde Tuinfeest, heeft doen besluit, dit feest (met twee dagen te verlengen. Hedenmiddag en -avond en ten Slotte morgenavond zullen de poorten van onzen ouden Burcht wederom wijd open staan om alle liefhebbers van het oud-Hollandsch kermisvermaak in groote saharen te ont vangen. Mogen wij ecu laatste beroep doen op aller medewerking? De kas der vereeniging, wier werk in deze tijden zoo hoog noodig is, behoeft dringend aanvulling. Thans biedt het bestuur allen de gelegenheid om op zeer aangename wij ze van uw mildheid te doen blijken en het bestuur vertrouwt, dat het succes van 1.1. Woensdag en Donderdag verre overtroffen zal worden door dat van heden en mor gen. U zult uw gang naar den Burcht op geen enkele wijze behoeven te betreuren. Voor den zeer lagen entreeprijs van tien cent wordt u in de gelegenheid gesteld kennis te maken, voor zoover noodig, met onze oudste Leidische bezienswaardigheid, ter wijl u binnen de muren voor zeer billijke prijzen zult kunnen genieten van vele en velerlei yormake 1 ijkheden, WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". De Jaarvergadering. Bovengenoemde Vereeniging hield gister avond in het gebouw „Prediker" haar jaar vergadering, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer J- Gerritsen, open de haar met een woord van welkom en een korten terugblik op het afgeloopen Ver- eenigingsjaar. Na voorlezing en goedkeu ring der notulen en het doen van enkele mededeelingen, kwamen de ingekomen stukken aan de orde, waaronder een ver zoek van een lid, om in afwijking van re glement en statuten een vierde woning te mogen betrekken. Hoe wel. dit verzoek om gezondheidsredenen gedaan werd, kon het bestuur toch niet adviseeren daaraan te voldoen. De vergadering was het in meer derheid met haar eens, daar het verzoek werd afgewezen. Bij de bespreking van het anteameplan kwam tevens de geringe huurverlaging ter sprake. Teneinde een eind te maken aan den wanordelijken toestand, die zich op sommige daken vertoont en de onderhouds rekening te doen verminderen, werd beslo ten van deze huurverlaging 5 cent per week in te houden om van dit binnenkomende geld een fonds te vormen. De bewoners van de bouwplannen 1 en 2 betalen daar ook aan, daar de post verlies die op bouw plan 2 rustte aangezuiverd is en daarvoor dan niet meer betaald behoeft te worden. Hoewel er nog al oppositie was tegen dit voorstel, werd dit tooh tenslotte ook met groote meerderheid aangenomen. De Kascommissie bracht verslag uit over Ihaar controle en had alles in orde bevon den. Het jaarverslag van den secretaris werd zonder op- of aanmerking goedgekeurd, ter wijl bij het financieel verslag enkele vra gen werden gesteld, die door den penning meester werden beantwoord. De aftredende •bestuursleden de heeren P. J. Schouten, secretaris; H. van Donse laar, Se voorzitter; H. v. d. Wijngaard, 2e penningmeester en P. Winterkamp, com missaris, werden op voorstel van de verga dering bij acclamatie herbenoemd. Na ballotage van een 25-tal nieuwe leden moest op voorstel van het bestuur tot roye ment worden overgegaan van een 2-tal leden. Nadat uit de vergadering hierover eeuige inlichtingen waren gevraagd^ ge schiedden deze royementen met alg. stem men. 'Na drukke rondvraag sloot de voorzit ter de vergadering. PROPAGANDATOCHT VAN DE GRAAL Vanavond om 7.30 uur zal de Graal een groote propagandatooht door Leiden hou den. De stoet zal zich opstellen bij het Graathuis en den volgenden weg door de stad nemen: Hooigracht, Pelikaanstraat, Pauwbrug, Oudesingel, Mare, Maresingel, Mauri tsstraat, Molensrtraat, Anna van Saxenstraat, Wal doek Pyrmontstraat, So- phiastraat, Prinsenstraat, Heerensingel, Javiastraat, Sieboldtstraat, Lage Rijndijk, Haven, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort-Rapenburg, Breestraat, Hoogewoerd, Rijnstraat, Plantsoen, Jan van Houtkade, Doezastraat, Rapenburg (even nummers), Kort Rapenburg, Turfmarkt, Oude Vest, Pe likaanstraat, Hooigracht. Bij het gehouden examen bij de H. C. V. te 's Gravenhage slaagden de dames mei J. M. D. Kop voor Coupeuse en voor Cos- tumière mevr. E. van Loon, Eros en mej. M. J. C. v. Offeren, mej. C. J. Geerlings, mej. J. A. BLansjaar en mej. K. C. van Vliet. DE ORANJETREIN. Enkele mededeelingen in ons blad heb ben reeds een en ander verteld over den Oranjetrein, die thans op het emplacement nabij het station te bezichtigen is. De Oranjetrein is 'n rollende Jaarbeurs en ieder, die wel eens 'n Jaarbeurs be zocht, weet dus wat hij er aan heeft. Even wel niet ieder is in de gelegenheid naar Utrecht te reizen, wanneer er Jaarbeurs is. Nu komt de Jaarbeurs tot de menschen in den vorm van 'n tentoonstellingstrein. Het doel van de organisatoren is het Ne- derlandsch fabrikaat te propageeren en we gelooven, dat de wijze, waarop hier het belang daarvan onder de aandacht van h.et publiek wordt gebracht, ertoe zal bijdra gen het koopen van nationale producten te bevorderen. De Oranjetrein bestaat uit achttien wa gons, waarin ongeveer vijftig firma's uit het land exposeeren met allerlei artike len, al naar gelang hun branche. De Ned. Pers, de Ned. Reis vereeniging, de K. L. M. maken er eveneens propaganda voor, terwijl er voorts een receptie-wagen, een restauratiewagen van Heek en 'n ver lichtingswagen aan zijn verbonden. 'n Internationaal geheel, dat 'n bezoek wel waard is. ADRES AAN DEN RAAD. Salaris en naam der havenrechercheur. Aan den Raad dezer gemeente is het volgend adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het Bestuur van de Afdeeling Leiden van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland, dat aan voor noemd bestuur door de havenreohercheurs, leden der afdeeling, nogmaals het verzoek is gedaan om medewerking inzake verbete ring van hunne salarieering en van hunne •benaming. In 1928 is dooT voornoemd Bestuur in andere Gemeenten naar de salarieering en de benaming van het personeel verbonden aan Markt- en Havendiensten een uitge breid onderzoek ingesteld en is het bestuur gebleken, dat het verzoek alleszins gegrond mag worden genoemd, waarom het bestuur zich ter zake tot het College van Burge meester en Wethouders heeft gewend, even wel tot dusverre zonder eenig resultaat. Verwijzende naar de memorie van toe lichting wordt dan ook nu door het bestuur aan Uwen Raad het beleefde maar drin gende verzoek gedaan bet daarheen te lei den, dat: le. de salarieering van de havenrecher cheurs wordt herzien en deze wordit ge bracht op ten minste 2000.minimum met 4 jaarlijksche verhoogingen van 100 en 2e. de naam „havenrechercheur" wordt veranderd in Markt- en Haven-opzichter. Salarissen rioolruimers. Aan den Raad dezer gemeente is onder staande adres gezonden: Geven met verschuldigde gevoelens te ken nen G. C. Vermeulen en A. Zwart resp. voor zitter en secretaris van de afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Overheidsper soneel in Nederland, secretariaat Koninginue- laan 66 te Leiden; dat zij uit de ingekomen stukken no. 124/ 1933 gelezen hebben de salarisregeling van een gedeelte van het rioolruimerspersoneel; dat in het rapport van den Directeur van Gemeentewerken is voorgesteld 12 werklieden voor groepsverhooging in aanmerking te doen komen; dat echter in het praeadvies van B. en W. alleen de 6 vaste werklieden hiervoor in aan merking komen, terwijl een verhooging van de overige 6 z.g. losse werklieden volgens dit praedvies nog vrij onzeker is; dat deze menschen allen met 3 tot 6 onaf gebroken dienstjaren hetzelfde werk ver richten en door hun organisatie wel degelijk is bedoeld, dat de aangevraagde verhooging ook voor de losse werklieden zou worden toe gepast; dat de afgevaardigden van hunne organi satie door het niet steunen van de andere organisaties, het voorstel 3de loongroep heb ben ingetrokken en daaraan het verzoek heb ben verbonden om bij het plaatsen in de 2de loongroep ook direct het maximumloon /31.95 uit te betalen; dat zij echter tot hun leedwezen hebben ge zien, dat belanghebbenden automatisch in het genot van het maximumloon van de tweede loongroep worden gesteld, zoodat de loons- verhooging dan zal bedragen voor het eerst volgend jaar f 0.45 min pensioenaftrek en tij delijke korting k 12 9/10 pet., zoodat het een verhooging wordt van ong. f 0.38 per week. Redenen waarom zij Uwen Raad eerbiedig verzoeken alle twaalf hiervoor in aanmerking komende werklieden bij riclenreiniging te plaatsen in de tweede loongroep en de 6 on middellijk het maximum loon van deze loon groep toe te kennen. 't Welk doende, enz. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag a.s. zal het vijftig jaar gele den zijn, dat de heer j'hr. mr. O. J. Re- pelaer van Molengraaf, te Den Haag, aan de Leidsche Universiteit promoveer de tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Geslaagd zijn voor het examen van Apo thekers-assistent mej. E. J. Rijkebusoh en de heer H. G. M. E. Dirix (beide den Haag). BIOSCOPEN. 1 T rianon. Wie nog nooit een baby heeft gezien, die kan zingen en dansen, kan er deze week een bewonderen in Trianon. Deze „Baby" (Anny Ondra' is op een leeftijd, dat meisjes niet alles meer doen, wat mama v/enscht. Haar ouders, die haar een strengere oplei ding willen geven, besluiten haar naar een kostschool in Engeland te zenden. Haar vrien den, die door een „toevallige" omstandigheid met Baby's vader in kennis kwam, wordt op kosten van hem naar Engeland gezonden om in studie te gaan bij de Singing en Dancing Babies, zulks op aandringen van haar moeder Op de boot besluiten zij van naam en doel van reis te verwisselen. Op de boot komen zij in connectie met twee jonge mannen en het gevolg is talrijke dolle situaties, doch het slot twee gelukkige paren. Een kostelijke film, mooi, geïllustreerd met zang van de Singing Babies, die veel belang stelling waard is. Voor de pauze het gebrui kelijke journaal en „Die Kleine Schwindlerin" een geschiedenis van oplichters, die door en kele onnoodige details wat lang gerekt is. Een programma voor volwassenen. Casino. De Meteor-film „Bergen in vlammen" met Luis Trenker en Lissy Arna in de hoofdrollen laat ons beslissende momenten zien uit de gevechten, die tijdens den wereld-oorlog plaats grepen in de Dolomiten, een berggroep niet ver van de Italiaansche grens. Die ge vechten heeft Luis Trenker zelf meegemaakt, alsook de stoutmoedige tocht van enkele Ti- roler soldaten naar hun geboortedorp, dat door de Italianen bezet was. Vandaar dat de gebeurtenissen, die zich op 't witte doek voor ons oog afspelen, zoo getrouw mogelijk zijn weergegeven. Het is een oorlogsfilm van de goede soort, waarvan de waarde nog verhoogd wordt door de mooie natuuropnamen, die ze bevat. Voor de pauze: „De ridder zonder vrees". Moeder en dochter worden door bandieten ontvoerd. De verloofde van de dochter ont rukt ze aan de handen van die bandieten, waarbij heel wat klappen uitgedeeld worden. Aanbevolen voor volwassenen. Luxor. Het eerste hoofdnummer van het program ma van deze week is het bekende verhaal van „Overschotje", waarin mevr. v. d. LugtMel- sert zoo menigmaal het Hollandsche publiek heeft doen genieten. Dolly Haas speelt hier voortreffelijk de rol van het Zwerfstertje en het verhaal, dat daarbij gegeven wordt, is wel aannemelijk. Na de pauze gaat de „Mummie", die tot het leven wederkeert, 'n sensationeele geschiede nis, waar het Americanisme weer dik bovenop ligt. Van theorieën over zielsverhuizingen, welke hier moeten plaats hebben, zullen we maar niet te veel zeggen. De nonsens wordt er zoo helder en klaar voorgesteld, dat we niemand in staat achten er ook maar eenig geloof aan te hechten. Intusschen: 'n film met uitstekend spel vooral van Kastoff, Zita Johann, David Man- nus enz. En bovendien 'n film om te griezelen. Volwassenen kunnen dit programma wel zien. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden verga dert op Maandag 26 Juni 1933 des na- middags te twee uur in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steen- schuur 21). Alsnog te behandelen: a. Voorstel in zake 'het beschikbaar stellen van gelden voor den volledigen aanleg van de P. J. Blokstraat tusschen de Fruinstraat en de Kernstraat en voor de verbreeding van den toegang van de Fruinstraat nabij den Zoeter- woudschhen Singel, alsmede van het daaraan aansluitende gedeelte van den singel. b. Voorstel tot verkoop van bouwter reinen aan de Borneostraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie N, nis. 817 (ged.) en 203 (ged.) aan W. C. van Oos- terom q.q. te Leiderdorp. c. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Koninginne- laan, akd. bekend gemeente Leiden Sec tie M, no. 5036 (ged.) aan K. Halbmeyer q.q. te Leiden. d. Voorstel tot verkoop van bouwter reinen aan en nabij de De Laat de Kan terstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M, nis 3185, 3186, 3187 en 3188 (alle ged.) aan de Gebrs. Vlaardingerbroek q.q. te Leiden. e. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Thorbecke- straat, hoek Rodenburgerstraat, kad. be kend gemeente Leiden, Sectie M nis 4912 en 4867 (beide ged.) aan A. de Bruyn, q.q. te Leiden. VERBETERING Z0ETERW0UDSCHE SINGEL c.a. Bij Raadsbesluit van 27 Februari 1933 werd o.m. een bedrag vaJi 5300.be schikbaar gesteld voor den aanleg van bet zuidoostelijke gedeelte van de P. J. Blok straat, tusschen de Fruinstraat en de Kern- straat. Nu de gemeente, krachtens Raads besluiten van 28 April en 29 Mei 1933 de noord-westelijk daaraan grenzenden gron den heeft aangekocht, bestaat de mogelijk heid de P. J. Blokstraat tot bij de Kern straat terstond op haar volle breedte van 10 Meter aan te leggen. Daarbij is het noo dig, het gedeelte sloot langs de noordzijde van de Fruinstraat, voozoover gelegen langs den bedoelden aangkochten grond, te dempen en tot straat in te richten. B. en W. achten bet wenschelijk tegelijk met dezen aanleg over te gaan tot verbree ding van den toegang van de Fruinstraat' bij den Zoeterwoudschesingel, alsmede van het aangrengende gedeelte van dien singel, zulks door demping van aan de gemeente toebehoorende slootgedeelten. De verbree ding van den Zoeterwoudschesingel, waar van de rijweg een breedte van 9 Meter, bet trottoir van 3 Meter zal krijgen, zal aansluiten aan die nabij de Thorbecke- straa/t. De kosten van den aanleg van de P. J. Blokstraat ca." worden geraamd op 13.000da. 7700.meer dan het reeds toegestane bedrag van 5300.die van de verbreeddng van de Fruinstraat en den Zoeterwoudschesingel op 9200. VERKOOP GROND. Van W. C. van Oost er om, K. HaTbmeijer en de Gebrs. Vlaardingerbroek zijn ver zoeken ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen perceelen bouwterrein, gele gen respectievelijk aan de Borneostraat, aan de Koninginnelaan en aan en nabij de De Laat de Kanter straat. Met de adressanten is overeenstemming bereikt omtrent den verkoop van de hierna genoemde terreinen tegen de daabij ver melde prijzen, terwijl zij zich ook kunnen vereenigingen met de te stellen voorwaar den. B. en W. stellen daarom voor te verkoo- pen: le. aan W. C. van Oosterom q.q., te Lei derdorp terrein aan de Borneostraat, groot llSD M2 en 1280 M2, voor den prijs van 10 per M2, groot 446 M2. en overigens voor den prijs van 9per M2. 2o. aan K. Halbmeijer q.q., te Leiden een terrein aan de Koninginnelaan, groot pl.m. 750 M2. voor den prijs van ƒ12.per M2.; 3o. aan de Gebrs. Vlaardingerbroek q.q. te Leiden, terreinen aan en nabij de De Laat de Kanterstraat, groot pl.m. 1700 M2., plan-. 975 M2., plm. 1100 M2. en pl.m. 1500 M2., voor den prijs van 15.per M2. voor den grond, ter diepte van 30 Meter, aan den Zoeterwoudschen Singel, en-overigens voor den prijs van 12.50 per M2. Ook van den beer A. de Bruijn, te Leiden, is een verzoek ingekomen, om een gedeelte grond te mogen koopen en wel aan de Thorbeckestnaat, hoek Rodenburgerstraat. De gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de heer de Bruijn bereid is een terrein ter grootte van plm. 1772 M2., te koopen voor den prijs van 10. per Mverhoogd met een bedrag van 190.in totaal, wegens kosten van dem ping van een elootgedeelte. Door de politie is aangehouden zeke ren J. v. d. B., die nog een maand ge vangenisstraf moest ondergaan. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een gevonden heerenrij- wieL Geveilde perceelen, ten overstaan van Notaris A. D. Vijgh, alhier: hoerenhuis Oegstgeesterlaan No. 1 in bod 18.500, kooper de heer J. J. van Hoeken q.q. voor 18.500; heerenhuis Vreewijkstr. No. 2 in bod op 6000.kooper de heer M. D. N. van Hest q.q. voor 6250; huis Lange Raamsteeg No. 59 in bod op 3250.kooper de beer P. J. W. Knaap voor 3250.—% EERSTE BLAD PAG. 2 Vraagt Uw apotheke^ of drogist yr Nutricia - |0£jtffmeer AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren: Janssens, Nieuwzwaag, Poortman en Veldhuyzen. De Zondagsdienst der doktoren te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Juni a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 47. Coöp. Voorschot bank en Spaarkas te Rijnsburg, Rapen burg 1, Rijns burg. De statuten zijn ge wijzigd. Wijz. 'handelsn. in: Coöp. Voor schotbank en Spaarkas te Rijnsburg. G.A. Opheffing: 4759. D. van Iterson, Rijnsburg1, Rapenburg 7. Bloembollen- kweekerij en -handel. Hedenmorgen om 5 uur heeft een on bekend gebleven man met 'n hamer en kele stukken afgeslagen van de gepo lijst granieten pilasters van den „Voor- uit"-winkel Haarlemmerstraat 214. De pilasters vertegenwoordigen een waarde van 300.—.- MUZIEK. GEMENGD KOOR „SURSUM C0RDA". Het was een zeer afwisselend en bekoor lijk programma, dat Donderdagavond door „Sursum Corda'' onder leiding van Anthon van der Horst in de Hooglandsche Kerk ten gehoor© werd gebracht. Een groot deel van dit programma had het koor voor zijn rekening, terwijl de dirigent tevens als so list het orgel bespeelde en voor de bege leiding van den tweeden solist den hoboïst Jaap Slotijn zorgde. Het koor ving aan het „Versl en 2 van Psalm 84"'door Hubert Cuypers bewerkt.. Doordrongen van den geest dezer muziek zong het koor hierna Palestrina's volwaar dig werk. „lm proper ia" de klaagzang van den Goeden Vrijdag. Dat was mooi zingen. Want wat aan koorcultuux ten gehoore werd gebracht, was voortreffelijk. Artis tieke discipline heeft gelukkig resultaat ge geven. Alles is gecultiveerd, beheerscht en staat onder tucht. Zelfs de bezieling. De vertolking was voortreffelijk en de toehoor der werd deelgenoot in de religieus devote stemming. Verder hoorden wij drie Engel- sche hymnen van William Croft, David Emlyn Evans en John Bacchus Dykes. Do verzorging der uitvoering was perfect. Zoo wel het belcanto als de coloratuur, de ko raal of polyphonie vaardig gegeven. Volko men beslagen, zuiver en sensitief belicht was de verheugende vertolking dezer een voudige, aansprekende mooie liederen. Dan volgde een drietal geestelijke liede ren van Max Reger. Reger heeft zich door zijn kunst al heel moeilijk met 't leven kun nen verzoenen en daarom was de milde stemming dezer zangen, waarin liefde en verheffing doorstraalden zoo treffend. Naast deze hoogstaande koorprestaties stond het niet minder voorname orgelspel van Anthon van der Horst (de vooraan staande onder de jongeren der organisten), dje zich deed hooren in „Suite du deuxième ton'' van Nicolas Clérambault. Enorm vaardig, boeit zijn spel door levendige, kunstige registratie, in muzikale voor dracht en buitengeowne expositie der the matiek. Wij vonden de vertolking van Clérem- bault's fijnzinnig werk buitengewoon mooi en interessant. Ook de begeleidingen trok ken de aandacht; en toch stelde de or ganist den solist in het volle licht. Hoboïst Stotijn aldus gesccundeerd speelde „Sona te in G moll" van Bach's tijdgenoot Tele- mann en daar een „Concertino" van Geor ge Guilhaud. Wij wisten het en constateer den het opnieuw, dat Stotijn een veelzijdig kunstenaar is, die de muziekpsyche naar eigen stijl en aard geeft. De charme, de belichting, de levendigheid der voordracht zijn de getuigen voor zijn artistieke dis tinctie. Dat zijn toon zoo lokkend is, is het gevolg van zijn dichterlijke aanvoelbaar- heid, die als iets aangeborens naar voren treedt, maar dezen avond speciaal in Tele- mann's Sonate zoo treffend was. Tót slot werden twee Duitsche koor liederen van Leichner en Niedt uitgevoerd. Voor deze uitvoering eveneens niets dan lof. De koren zuiver, goed in evenwicht en technisch verzorgd. De inzetten duidelijk en correct, dan nauwkeurige muzikaliteit en bezieling in voordracht. Met de grootste aandacht werd de uitvoering gevolgd. Sursum Corda heeft haar ouden roem gehandhaafd.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2