ZATERDAG 24 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" Rooktabak jjg. krultmCk>0 P" V2 pond Fa. Wed. C. J. VISTER HAVEN 20 LEIDEN BUITENLAND VOLKENBOND DE INTERNAT. ARBEIDS- CONFERENTIE. Groote rede van Serrarens. Do internationale arbeidsconferentie heelt gisteren het incident met dr. Ley, dat door het heengaan der geheele Duit sche delegatie uit de conferentie gevolgd is beëindigd. Serrarens sprak namens de internationale christelijke vakvereenigingen en vergeleek den toestand ter conferentie mët een door Homerus bezongen toestand, toen een Grieksehe held en een Trojaansche vijand een scherp gevecht voerden en een godin den zwakste te hulp kwam door hem toe te staan zich door een wolk aan den strijd te onttrekken. Een godin is hier niet aan wezig, doch ook hier geldt het, dat de zwakste voor den beslissenden strijd de vlucht heeft genomen. Door het heengaan van de Duitsche delegatie is een debat over de geloofsbrieven van dr. Ley niet meer mogelijk. Serrarens kan dus niet meer zeggen, waarom hij van meening is, dat de geloofs brieven in strijd waren met deel XIII van het verdrag van Versailles. Serrarens be treurde dit, want als vertegenwoordiger der christelijke vakvereenigingen zou hij gaar ne nogmaals, zooals zoo menigmaal, verde digd hebben de vrijheid van verdediging der arbeiders tegen ieder monopolie, zoowel tegen het feitelijke monopolie dat de socia listische meerderheid in de arbeidersgroep menigmaal tégen de christelijke minderheid heeft uitgeoefend alsook tegen het monopo lie, dat een wettelijken schijn aanneemt zooa-le thans in Duitschland het geval is. Serrarens herinnerde eraan, dat zijn eigen mandaat een tiental jaren geleden ook door het internationaal verbond van vakvereeni gingen was bestreden en dat hij dus zelf ook het isolement in de arbeidersgroep ge kend heeft. Tegen het exclusivisme van de socialistische meerderheid heeft Serrarens een harden strijd jarenlang moeten voe ren, doch hij stelde prijs erop hier te ver klaren, dat die strijd in de arbeidersgroep steeds met parlementaire middelen was ge voerd. De Duitsobe delegatie heeft niet het recht zich over de ondervonden behande ling te beklagen. De leden der Duitsobe arbeiders delegatie hebben in de arbeiders groep vrijuit kunnen spreken en voorstellen kunnen doen. Zij hebben een heel wat groo- tere vrijheid genoten dan die welke zij in hun eigen land aan de arbeiders gelaten hebben, wier vrij in het leven geroepen vakvereenigingen door den staatswil zijn gelijkgeschakeld. Serrarens bepleitte het recht der arbei ders op deze conferentie een eigen overtui ging te mogen hebben én de voorschriften van deel XTT van het verdrag van Versail les te mogen verdedigen tegen ben, die deze voorschriften geschonden hebben. De christelijke vakvereenigingen eischen dit recht voor zich op, zelfs indien sommi ge Duitsche gedelegeerden thans de hou ding van de vertegenwoordigers der chris telijke vakvereenigingen te Genève als voorwendsel nemen voor nieuwe vervolgin gen der christelijke vakvereenigingen in Duitschland. Ten onrechte verwijten de Duitsche ge delegeerden aan de arbeidersgroep, dat zij zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland mengt en de Duitsche wet geving over het hoofd ziet. De Duitsche wet geving mag niet de bepalingen van een in ternationaal verdrag terzijde stellen en als de Duitsche staat thans het kapitaal der vakvereenigingen zonder vorm van proces in beslag neemt, heeft men te Genève het recht vast te#stellen, dat de Duitsche arbei ders onder de tegenwoordige omstandighe den in een heel wat ongunstiger toestand verkeeren dan de bekende Pruisische mole naar die tot zijn koning kon zeggen: „Er zijn nog rechters te Berlijn". Op dit oogenblik wilde de voorzitter De Michelis tus-schenbeide komen, waarop ech ter een algemeen applaus uit de conferentie de woorden van den voorzitter onverstaan baar trachtte te maken opdat Serrarens ongestoord zou kunnen voortgaan. Toen het applaus bedaard was, verklaarde de voor zitter ironisch niet te weten of het applaus hem dan wd Serrarens had gegolden en goedmoedig voegde hij eraan toe, dat hij Serrarens slechts het beeld van de godin uit den aanvang van zijn rede had willen in herinnering roepen. Serrarens wierp hierna nog de vraag op, of het wel geoorloofd is, dat gedelegeer den, die hun geloofsbrieven hebben inge diend, wegloopen juist op het oogenblik, waarop de conferentie de geldigheid daar van zal gaan bespreken. Serrarens eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de arbeiders-gedelegeer den op de volgende conferentie allen tot vrijgesefcapen arbeidersorganisaties zullen behooren. DUITSCHLAND DRIE VERORDENINGEN VAN DR. LEY „Het is hoog tijd, dat de zoogenaamde katholieke en evangelische arbeiders verenigingen verdwijnen". In aansluiting aan zijn Woensdag gepu- bliceerden oproep aan de Duitsche arbei ders, publiceert de leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, naar de Zeitungs- dienst meldt, drie verordeningen, waarin oa. staaf- Het is de wil van den leider, dat er bui ten het Duitsche arbeidsfront geen organi saties bestaan, noch van werknemers noch van werkgevers, uitgezonderd alleen de or ganisaties, die uitsluitend de vakopleiding dienen. Alle overige vereenigingen, ook de zoogenaamde katholieke en evan-gelisohe arbeidersvereenigingen, moeten worden be schouwd als staatsvijandig, aangezien zij den grooben opbouw belemmeren. Derhalve wordt tegen deze vereenigingen de strijd gevoerd en is het hoog tijd, dat zij verdwij nen. In de tweede rerordening luidt het: Teneinde den wilden opbouw van z.g. rijksbonden, die met voorbijzien van den corporatievee opbouw gevormd worden en die daardoor de gedachte van corporatie ven opbouw slechts schaden, tegen te gaan, wordt beschikt, dat alleen bevoegd is voor den corpora tieven opbouw van de N.S.D. A.P. het permanente bureau van de hoog ste leiding der politieke organisatie voor de uitvoering, onder dr. H. C. Wagener. De benaming „Rijksstand" wordt eerst dan gegeven, wanneer de principieele ge dachte aanwezig is van vereeniging van werkgevers en werknemers in één organi satie en wanneer de aard en wijze van deze organisatie zoo is, dat aan den eenen kant een hooge bloei van het bedrijf en aan den anderen kant de hoogste bescherming der arbeiders gewaarborgd is. In de derde verordening luidt het: Het nationaal socialisme handelt door zijn kracht grootmoedig. Toch wordt dit optreden hier en daar door zijn kleine te genstanders als zwakte uitgelegd. Zoo ge loofde het nat.-socialisme ook tegenover de christelijke vakvereenigingen en andere burgerlijke groepen grootmoedig te kunnen zijn. Deze daad is met ondank beantwoord. Daarbij komt, dat bij genoemde bonden in kas- en economische aangelegenheden zeer groote corruptie is gebleken. Derhalve wordt beschikt dat alle dienstinsbanties derchristelijke 'vakvereenigingen en der bediendenbonden moeten worden bezet met nationaal-socialisten. De leden van het groote arbeidsconvent van het Duitsohe ar beidsfront, Bernhard Otte, Balrusch, dr. Theodoor Brauer, Franz Behrend en de lei ders der christelijke vakvereenigingen, Stegerwald, Imbusch enz. worden uit het Duitsche arbeidsfront uitgesloten. Zij mo gen geen enkele functie uitoefenen en heb is aan alle dienstinstanties van het Duitsche arbeidsfront verboden, onderhandelingen met deze lieden aan te knoopen. Hierdoor moet kenbaar worden gemaakt, dat ieder, die het waagt den grooten revolutionnai- ren opbouw der natie aan te tasten, voor alle tijden wordt gekenteekend. In aansluiting hierop wordt uit Berlijn gemeld, dat dr. Ley opdracht heeft gege ven, dat alle bureaux van de christelijke vakvereenigingen door de S. A. bezet moe ten worden. DU ITS CH-N ATI ON ALE FRONT IN IN OLDENBURG ONTBONDEN. De districtsleider van het Duitsche na- tionale front in Oldenburg, de Landdag afgevaardigde Bunneman, heeft de volgen de order uitgevaardigd: „Hierbij ontbind ik de afdeeling Olden burg van het Duitsch-nationale front met al haar onderafdeelingen. Tegelijkertijd ontsla ik alle leden van de verplichting, die zij tegenover de partij hebben aangegaan". HUWELIJKSLEENINGEN NIET VOOR IEDEREEN. Reeks beperkende bepalingen. De staatscourant nr. 67 publiceert een verordening over het verstrekken van hu- w el ijkslee ningen, waarin o.a. wordt be paald, dat geen bedragen worden verstrekt wanneer het huwelijk vóór 3 Juni 1933 ge sloten is, wanneer een der beide echtgenoo- ten niet in het bezit is van de burgerlijke eererechten, wanneer uit de politieke ge zindheid van een der beide echtgenooten aan te nemen is, dat hij niet ten volle voor stander is van den nationalen staat, wan neer een der beide echtgenooten aan erfe lijke 'geestelijke of lichamelijke gebreken lijdt, waardoor het huwelijk niet in het be lang van de volksgemeenschap is, of wan neer uit de levenswijze van een der echt genooten verondersteld kan worden, dat zij hun verplichting tot terugbetaling van hefc verstrekte bedrag niet zullen nakomen. Het te verstrekken bedrag moet onge veer overeenkomen met het bedrag dat, gezien den stand va-n het echtpaar en de plaatselijke verhoudingen voor meubelen en huisraad noodig is. Het. moet steeds door honderd deelbaar zijn en mag niet meer dan duizend mark bedragen. Om in aanmerking te komen moet de toekomstige echtgenoote in de periode tusschen 1 Juni 1931 en 31 Mei 1933 minstens zes maanden in Duitschland in dienstbetrekking zijn ge weest bij een, werkgever die niet tot haar verwanten behoort. De aanvragen voor de leening geschie den bij den plaatselijken burgerlijken stand. OOSTENRIJK DE NAZI-MANDATEN IN NEDER- OOSTENRIJK. Nieuwe maatregelen tegen N. S.- functionarissen. De Neder-Ooatenrijksche landdag heeft in afwezigheid van de nationaal-socialisti- sche landsraden met de gezamenlijke stem men der christelijk-socialen en sociaal-de mocraten het wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk alle mandaten der N.S.D. A.P. in de Neder-Oostenrijksche landsre- geering, in den bondsraad, in den lands- schoolraad, in de districts- en gemeentera den, alsmede in alle andere officieele licha men, waarin de nationaal-socialisten op grond van Candida turen der nationaal-so- cialistische partij gekozen werden, geannu leerd verklaard worden. Hiermede houden ook de immuniteit en alle daarmede ver bonden rechten op te bestaan. De wet treedit onmiddellijk in werking. SPANJE DE CONG REG ATI EWET IN SPANJE. De uitvoering kost geld. Naar de parlementaire redacteur van „El Debate'' meldt, heeft de Spaansche minis terraad besloten, dezer dagen in de cortes een wetsontwerp in te dienen, volgens het welk een crediet van acht en twintig mil- lioen peseta's beschikbaar zal worden ge- stled voor de uitvoering van de congrega- tiewet, zoowel wat het middelbaar als wat het Lager onderwijs betreft. Naar de Madrileensche correscpdent van „El Mati" meldt, vond dezer dagen voor het gerechtshof te Madrid een proces plaats tegen den vroegeren directeur van „El Debate" den tegenwooridgen leider der Katholieke Actie in Spanje,senor Angel Herrera, wegens een artikel van zijn hand over de civiele garde. Herrera, die meester in de rechten is, verdedigde zich zelf. Dit was de eerste maal, dat hij zijn functie van advocaat uit oefende. De rechtbank sprak den eminen- ten leider der Spaansche Katholieken vrij. Naar de Spaansche bladen melden, heeft de indertijd tegelijk met kardinaal Segura uit Spanje verbannen en in het begin van dit jaar weder in zijn vaderland toegelaten bisschop van Vitoria in het Baskenland, mgr. dr. Mugica, aan alle geestelijken van zijn diocees een schrijven gericht, waarin hij hun verzoekt., collectes te houden voor de slachtoffers der jongste overstroomings- ramp. De prelaat heeft zelf reeds een be drag van vijfduizend peseta's voor dit doel beschikbaar gesteld. BUITENL. BERICHTEN. RIJNAAK BIJ COBLENZ GEZONKEN. Schip in tweeën gebroken. Ten Zuiden van Coblenz is de transport- aak „Katharina Rheinfall" op een zich on der water bevindenden rots geloopen, waardoor een groote scheur in den bodem ontstond. Het 85 meter lange schip, een der grootste aken die op een Rijn varen, brak letterlijk in tweeën en zonk binnen vijf minuten. De lading bestond uit kalk steen. De bemanning had nauwelijks den tijd zich het leven te redden en kon niets meer van boord meenemen. NOODWEER. Boven geheel Italië heeft een hevig nood weer geheerscht. In sommige steden zijn in aanbouw zijnde huizen ingestort. In de bergstreken is sneeuw gevallen. Op tal van plaatsen zijn tengevolge van de hevige regens overstroomingen veroor zaakt daar de rivieren buiten haar oevers traden. Bij Navara werden 5 wielrijders door een onweer overvallen. Een hunner werd door den bliksem getroffen en levens gevaarlijk gewond. De waterstand in het Lago Maggiore ie belangrijk gestegen, daar belangrijke hoe veelheden water door de in het meer uit mondende rivieren toegevoerd worden. Tengevolge van den storm ontstond een zware golfslag, zoodat talrijke boomen aan den oever ontworteld werden. Donderdagavond heeft boven de bos- schen ten Noorden van Oslo een verschrik kelijke cycloon, gepaard gaande met een waterhoos, gewoed. Ongeveer 200.000 boomen zijn ontworteld. De schade bedraagt .volgens een blad te Oslo, honderd k tweehonderd-duizend kro nen. MAKABERE VONDST IN DE SCHELDE Donderdag hebben politie-ageriten uit de Schelde bij Antwerpen een matrozenzak opgevischt, waarin het lijk van een onge veer 25-jarig meisje gevonden werd. Men vermoedt dat het slachtoffer, alvorens in den zak waarin zich twee haksteenen be vonden, geduwd te zijn, geworgd werd. Het parket is onmiddellijk van deze makabere vondst op de hoogte gebracht en stelt een nauwkeurig onderzoek in. Expeditie naar Nova Zembla. Een wetenschappelijke expeditie zal bin nenkort vanuit Leningrad aan boord van de zeil-mctorboot „Eisberg" via het kanaal OostzeeWitte Zee een tocht ondernemen naar Nova Zembla. Den afstand van 3700 K.M. wil de expe ditie in 22 dagen afleggen. Op Nova Zem bla zal zij tot November blijven, teneinde aldaar onderzoekingswerk te verrichten. Voor weinig geld een groote sensatie. In het groote Moskousche park voor volksvermaak is een nieuwe attractie in gevoerd. Tegen betaling kan men een 30 Meter hoógen toren beklimmen en er met een valscherm vanaf springen. In officieele kringen acht men de oefe ning met dit soms onontbeerlijke reddings middel een uitstekende bezigheid. Muizen als lievelingsdierea De bewoners van St. Lambert (Quebec) hadden zich reeds meerdere malen bij de politie beklaagd, dat uit een bepaald huis in hun wijk een eigenaardige, onaangename lucht opsteeg. Ten slotte stelde de politie een onder zoek in en ontdekte, d$t de eigenares van heb huis, een alleenwonende oude vrijster, ©r een zonderlinge collectie lievelingsdie ren op na hield. In een groot aantal hokjes, over twee étage's verdeeld, hield ze een kolonie van 500 muizen. Met het voederen en verplegen van deze dieren bracht ze haar tijd zoek. Naar de juffrouw vertelde, had ze de eerste twee muizen uit een muizenval ge haald. Ze had de diertjes in een kooi ge plaatst en sindsdien hebben ze zich dusda nig vermenigvuldigd, dat ze er nu het respectabele getal van 500 bezit. Alleen voor de hokjes heeft de juffrouw rond 350 gulden uitgegeven. BINNENLAND DR. H. C0LIJN. 1 Terug in Den Haag. Dr. H. Colijn is gisteren per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd en gister avond op Waalhaven aangekomen. Wij vernemen, dat er vanmorgen minis terraad is gehouden. GROENTEN EN FRUIT NAAR BELGIE. Een commissie ingesteld. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is lo. ingesteld eene commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van versche groenten en i fruit, zijn 2o. tot leden dier commissie be noemd de heeren: H. Kruidenier te Rot terdam, G. Minnaar te Kruiningen, mr. L. Niemöller te 's-Gravenhage, dr. J. M. Rie- mens te 's-Gravenhage, P. Slot A.Dzn. te Broek op Langendijk, F. V. Valstar te 's-Gravenhage, C. Wagenaar Kzn. te Broek op Langendijk; is 3o. aangewezen als voorzitter dezer commissie de heer dr. J. M. Riemens, Rijkstuinbouwconsulent te 's-Gravenhage. DE NEDERLANDSCHE VORDERINGEN OP DUITSCHLAND. De enquête van de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank N.V. te Am sterdam deelt het volgende mede: Tot en met Donderdag 22 dezer hadden ruim 43.600 hier te lande gevestigde per sonen, firma's en instellingen aan de Dc Nederlandsche Bank opgave gedaan van hunne vorderingen op en belangen in Duitschland. Op grond van deze opgaven zijn door de Bank totaalcijfers berekend, gerubriceerd naar de verschillende soorten van vorde ringen en belangen waarvan opgave was gevraagd. Deze cijfers waren reeds op Vrij dag 23 dezer ter beschikking. De Nederlandsche Bank betuigt haren dank aan allen die door het invullen en door het verleenen van hulp bij de distri butie der formulieren, tot het welslagen van de enquête heben medegewerkt. Voor belanghebbenden, die tot dusver nog geen opgave indienden, blijft tot en met 28 de zer de gelegenheid bestaan om zulks als nog te doen. De benoodigde formulieren blijven verkrijgbaar aan alle kantoren van De Nederlandsche Bank. DE ONRUST IN DE S.D.A.P. Critiek op Duys en Zwertbroek van het Rotterdamsch federatiebestuur. Dinsdagavond j.l. kwam bet bestuur van de Rotterdamsche partijfederatie in verga dering bijeen. Bij de voortgezette bespre kingen over den uitslag der verkiezingen de wijze van propaganda voeren en de tactiek trad zeer ernstige ontstemming over het optreden der partijgenooten Duys en Zwertbroek aan den dag. De secretaris kreeg de opdracht, daaraan uiting te geven in een brief aan het partijbestuur en van dezen brief afschrift te zenden aan de Rot terdamsche af deelingen. „Volk". WERKLOOSHEID EN WERKLOOS HEIDS-VERZEKERING. Het indexcijfer van de werkloosheid onder de georganiseerde werkloozen in 1932: 25.7 tegen 15.3 in 1931. In de vijfde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt een overzicht voor van de werkloosheid in Nederland in 1932, in hoofdzaak betrekking hebbende op de ge organiseerde, tegen werkloosheid verzeker de werknemers. Het aantal personen, waar over het onderzoek loopt, bedroeg op 1 Januari 1932 bijna 607.000 tegen ruim 530.000 een jaar te veren. Het indexcijfer der werkloosheid, weer gevende het percentage werkioosheidsda- gen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, bedroeg in 1932 25.7 tegen 15.3 in 1931. Alle bedrijfskLassen geven voor 1932 hoo- gere cijfers te zien dan voor 1931. Zoo wa ren de indexcijfers voor de diamantin dustrie in deze jaren resp. 85.6 en 81.5; bouwbedrijven 36.8 en 17.6; houtbewerking 36.5 en 19.7; lederindustrie 12.6 en 9.6; steenkolenmijnen 6.1 en 0.8; metaalnijver heid 35.7 en 21.5; textielnijverheid 25.3 en 12.8; tabak- en sigarenindustrie 20.2 en 11.6; verkeerswezen 20.7 en 14.5 en fabrieks arbeiders 22.7 en 12.8. Voor de gemeenten met 50.000 en meer inwoners waren de indexcijfers voor 1932 en 1931 als volgt: Amsterdam 29.4 en 20.9; 's-Gravenhage 22.4 en 12.1; Groningen 19.2 en 12.6; Haarlem 27.6 en 13.5; Rotterdam 32.4 en 18.9; Utrecht 27.6 en 13.5; Apel doorn 14.3 en 9.4; Arnhem 19.7 en 11.7; Delft 24.2 en 13.4; Dordrecht 30.3 en 15;4; Eindhoven 25.8 en 14.3; Enschedé en Lon- nefcer 25 en 12,6; Hilversum 29.1 en 11.5; Leiden 24.5 en 13; Maastricht 25.5 en 15.2; Nijmegen 24.3 en 16.1; Schiedam 41.1 en 24.3 en Tilburg 20.9 en 11.1. ZAANDAMS FINANCIëN. Tengevolge van de veel te hooge crisis- lasten zal de gemeentebegrooting van Zaan dam over 1932 vermoedelijk sluiten met een tekort van 400.000.—. ADVIES VAN DE HANZE. Inzake de inning van kleine vorderingen. De Ned. 'RL K. Middenstandsbond heeft zich met een adres tot den Minister van Justitie gewend waarbij in belang van rechtsbewust zijn en in belang van tallooze handelaren en nijveren aangedrongen wordt op afdoende wettelijke voorziening met betrekking tot hoogstnoodige totstand koming van een snellere en goedkoopere gerechtelijke inning van kleinere vorderin gen. FRAUDEGERUCHTEN. Het St. Thomas-college te Venlo de dupe. Met de klaarblijkelijke tendenz een ka tholieke onderwijsinstelling verdacht te ma ken, bevatte „Het Volk" van gistermorgen een uitvoerig bericht uit Venlo, waarin al lerlei geruenten werden gesignaleerd, die er zouden loopen over fraudegevallen bij de eindexamens aan het St. Thomas-college al daar. Het eenige zakelijke, dat in deze halve kolom, wordt meegedeeld komt hierop neer: vier candidaten voor het eind-examen Hoogere Handelsschool van het betrelfou de ooilege zijn van het examen buitenge sloten. Drie van hen zijn van de instelling voorgoed verwijderd. Een candidaat voor het eindexamen gymnasium, die ook aan de fraude had. deelgenomen, doch een „rij- keluis zoontje" is, zou enkele dagen voor het eindexamen „ziek" geworden zijn en op die manier bevoorrecht zijn boven de an deren- Do correspondent, die dit bericht op stuurde, voegt er met een quasi veront waardigd gebaar de vermaning aan toe: „Het zou in het belang zijn van de bui tengesloten candidaten en van do instel ling zelf (alsof hij dat belang verdedigen moet!) wanneer een diepgaand onderzoek naar den aard va<n deze fraude werd inge steld". Naar wij hierover bij nadere informatie vernemen, zijn de feiten, in dit bericht meegedeeld slechts in zooverre juist, dat zij niet wat het „Volk" er in legt: door hun publicatie de zaak van het college ,yhope- loos maken". Integendeel- Zij zijn het gevolg van een, tegen alle leerlingen, waarvan ge bleken is, dat zij bij het eindexamen Hoo gere Handelsschool fraudeerden, gelijkelijk streng en rechtvaardig optreden. Bij het eindexamen Gymnasium zijn afdoende maatregelen genomen togen fraude. De eene candidaat, die zich terugtrok, was op gegaan tegen het advies der leeraren en werd ipso facto niet meer erkend als leer ling van het college. Van „bevoorrechting" is dus allerminst sprake. Bovendien zijn al deze maatregelen genomen als een gevolg van een diepgaand onderzoek, waarvan men het echter verstandigerwijze niet noodig oordeelde den eersten den besten „Volk"- correspondent de resultaten mee te deeleu. Het schijnt dat deze nu zijn beroep ge bruikt om in den vorm van een gratis raad geving aan de overheid een wraakneming te spuien in zijn blad. Wij zwijgen verder over zijn verdacht makingen. Het was weer een „Volk"-<boricht. „Tijd". HET WERK DER VERPLEGENDEN. Namens den Nationalen Bond van Ver- plegenden, Nosokomos, Ned. R. K. Bond v. Zieken verplegenden, Ned. Bond v. Wijk verpleegsters, Algem. Ned. C'hr. Ambte naarsband, A.Rt.K.A. (Groep 12, Verplegen den), Nat. Verbond v. Gem. Ambtenaren, is een adres verzonden aan den minister van Sociale Zaken, waarin adressanten verzoeken maatregelen te nemen ter be strijding van de werkloosheid. Naar hun meening komt daarvoor in de eerste plaats in aanmerking de beperking van 'het aan tal op te leiden verplegenden, waardoor een grooter aantal gediplomeerden in dienst kunnen bljjven of in dienst kunnen worden genomen en als tweede middel do bepaling omtrent de 55-urige werkweek te wijzigen en daarbij gebruik te maken van de mogelijkheid om voor de verplegenden een werkweek van ten hoogste 48 uur vast te stellen. ZILVEREN JUBILEUM BURGEMEESTER VAN HAARLEMMERMEER. Een stichting voor ouden van dagen als herinnering. Naar wij vernemen zal mr. A. Slob op 27 October o.s. 25 jaar burgemeester van Haarlemmermeer zijn- Voor deze gelegenheid heeft zich een huldigngsicommissie gevormd, bestaande uit een 40-tal personen van alle richtingen. Het dagclijksch bestuur wordt gevormd door de heeren ds. L. E. S milde, P. Bak ker, L. W. van Driel, H. Koning, L. van Willigen, mr. J. F. JansoniuR on G. J. Maissan. Het ligt in de bedoeling, een „Burgemeester Slob-stichting" te vormen, die zal worden een tehuis voor ouden van dagen. Daarvoor zullen gelden worden in gezameld. BOETE-PROCESSIE L.T.B. De aangekondigde Boete-processie L.T.B. naar Heiloo, welke aanvankelijk gehouden zou worden 3 Juli a s. is verzet geworden in verband met seizoendruktc van verschil lende L.T.B.-leden. De datum is thans gesteld op Zater dag 29 Juli. De zeereerw. heer Pater H. de Greeve SJ. zal de predicatie houden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13