CAHEN's Kolenhandel ,DE WALES-SPE IAUST" MAANDAG 19 JUNI 1933 DE LEÜDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar ■waarnemingen verricht in den morgen van 19 Juni 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bild't. Hoogste baronielerst.: "763.7 te Vardö. Laagste barometerst.744.0 te Shields. Verwachting tot den avond van 20 Juni. Heest matige Zuide lijke tot Zuid-Westo- lijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nog re genbuien, weinig verandering in tem peratuur. De diepe depressie die Zaterdag vanuit het Noord-Weeten in het waarnemings- bied was binnengekomen, werd station- nair boven Engeland en de Noorsehe Zee en vult geleidelijk op. In het Oostzeegebied kwam echter sinds gisteren een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die zich Uit diept in de richting van het Kattegat en zich met de andere zal gaan vercenigen. Op IJsland was de luchtdruk gisteren weer langzaam dalende, in het geheele NoordWesten zijn de luchtdrukverschillen gering en is het weer rustig. In het Noord- Oosten en Noorden heerseht in het ge bied zonder nachten ware zomerwarmte, die hooge temperatuur geeft aan de Noor sehe kust en merkbaar is tot aan de Fa- roër. Daarentegen worden de Britsche Eilanden en het geheele vasteland van Europa overstroomd met koele luohtmas- sa's, die tot diep in Centraal-Europa buiig weer veroorzaken met. plaatselijk zware regens en onweer. Einde van deze ntoe- stand van koel weer is nog niet in zicht, al zal het weer wellicht minder buiig wor den wanneer de deprossiecentra zich iets moer naar het Noorden verplaatsen. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 12.8 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.j Van Maandagnamiddag 9.55 uur tot Dinsdagmorgen 4.97 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 20 Juni voorin. 1.48 uur nam. 2.11 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hoogo Rijndijk om 7 uur 19.— gr. C. Zweminrichting „Do Zijl", om 7 uur: 18.— gr. C. niet dienaressen en bevrijde Christenen herinneren aan dezen glorietijd van hel denmoed, opoffering en toewijding. De- eeuwen vervolgen hun loop. Na de eernv der Kruisvaarders, volgt dc eeuw der bloeiende kloosters en van de Mid- deleeuwsche Wetenschap. Mannen als Petrus Canisius, Thomas k Kempis, Geert Groot-e en anderen brengen hun hulde aan den Paus onder het zingen van het lied Sacris Solemniis. Kunst en schoonheid volgen hen; Joost v. d. Von del en andere dichters uit de 17e eeuw komen in gezelschap van de Beeldhouw kunst, de Bouwkunst, Schilderkunst- en andere schoone kunsten. Langzamerhand is het nu een aardige kleurenmengeling geworden van groepen, die zich op verschillende hoeken van het veld hebben opgesteld, doch een mas sale n indruk geeft het geheel nog niet. Allen hebben nu den Paus gehuldigd en hun gave voor do Kerk goschonken; Christus' plaatsbeklocder treedt nu de heidensohe volkeren te gemoet, welke in de Missie-groep komen aangotreden en de bouwstoffen meedragen voor het al taar. Dc plaatsbeklecder maakt plaats voor zijn goddclijkcn Meestor. Deze Missie-groep, waarin figuren voor kwamen van bisschop Hamer, Peerke Don ders, pater Roothaan, van missionarissen, pauselijke zouaven on van de volken van Afrika, Amerika on Azië, was ecu der fleurigsto en levendigste groepen en werd langs allo tribunes met applaus begroet. Het is de overgang naar het lieden en naar het massale. Want nu komen de- moderne organisa ties, de Verkenners, de Graalmeisjes, dc Gymnasten, de Jongo Wacht, de Kinderen en de Vaandels. Opvallend was hoe energiek dc Graal meisjes het veld rond marcheerden. Zij kenden dat soort spel en waren dc oeni- gen, die pittig en enthousiast, bezieling toonden en begrip van massa-spel. De Mirakel-processie. Uit de Marathon-poort verschijnt nu dc aloude Amsterdamsche Mirakel-processie. Voorop de Schout met. zijn rakkers en dan in eindelooze stoet de verschillende gilden der stad en de schutterij. St. Joris met de draak, die steeds een plaatsje in do processie had, is ook nu niet vergeten, en ten slotte sluiten de vroede vaderen van het stadhuis, de schepenen en burge mees te ren en de hoeren van den Gerech te het historisch gedeelte ai. Deze processie is bedoeld als natuur lijke overgang van de historische verbeel ding tot de hedendaagsche werkelijkheid. Het geestelijk gedeelte. In lange rijen sluiten zich de vertegen woordigers der Nederlandsche geestelijk heid aan. Paters Assumptionisten, Augus tijnen, Benedictijnen, Capucijnen en Car- melieten, Cistcrciënsers, Conventueelen, Dominicanen, paters v. <L H. Geest, paters der H.H. Harten, Jezuïeten, de Kruishee- ren van Zoeterwoude, een drietal Witte paters met hun roode mutsen op, Missio narissen van alle wereldstreken, Montfor- tanen, Prcmonstratensers, Passionisten en Redemptoristen. Deze allen volgde in im posante veelheid de Amsterdamsche gees telijkheid, wier hoofd, de deken, mgr. dr. van Noort het Allerheilgiste droeg, onder een gouden baldakijn. Vlak achter het Al lerheiligste schreed Z.H.Exc. mgr. Aenge- nent, met staf en mijter. De Sohola Can torum van het Groot-Seminarie te War mond zong onder aanvoering van pastoor Beukers uit Loiden in koor met volk en geestelijkheid het jubilende „Rox clemen- tisflime" en het heele Stadion zong de strophe mee „Lauda Jerusalem, Domi- Het pontificale Lo\ Do zon brak juist door toen Haarlems bisschop den tempel besteeg en neer knielde ten einde het plechtige Pontifi cale Lof te eolebreeren, temidden der priesters en religieuzen, rondom den tem pel geknield, temidden van blanke bruid jes, en temidden van de groote scharen Middeleeuwsch volk en hedendaagsche or ganisaties met him vlaggen en vaandels. Nu was het spel opgegaan in een daad werkelijke hulde aan den Christus Eucha- risticus. Het groote koor der kerkzangers had zich inmiddels opgesteld voor do Martahon- poort en nu werden in wisselzang gezon gen het Adoro Te, Magnificat en Salve Regina, waarna het koor alleen het meer stemmige Te Deum van Alphons Vranken onder directie van den componist zelf ten gohoore bracht. Jammer voor de prachtige uitvoering kwam het geluid vrij zwak over naar de tegenover liggende tribunes. Met het zingen van het Tantum Ergo en de plechtige zegen met het Allerhei ligste was de imponeerende plechtigheid afgeloopen. De geestelijkheid trok zich met het Ons Heer terug en de deelnemers verlieten de- fileerend voor de Eere-loge het veld. Vooral het laatste gedeelte, toen de mo derne organisaties met massale deelname en do geestelijkheid het gewicht van hun aantal cji indrukwekkende verschijning in de weegschaal wierpen, maakto een over weldigenden indruk. Het eerste deel leed aan schrielheid, zoowel van opzet als van deelname. Het optrekken der verschillende groepen en het aanbrengen van bouwstoffen door do volken was aardig gevonden, maar het miste grootschheid van visie en imponeer de niet. Met opzet had men ook elk dramatisch conflict achterwege gelaten, om een cli max te kunnen bereiken in het pontificale Lof. Deze climax werd inderdaad bereikt, maar het voorspel bleef daardoor wat mat. De totaal-indruk is evenwel, dat Katho liek Amsterdam op waarlijk grootsche wij ze het Heilig Jaar heeft herdacht, tot stichting van stad- en landgenooten en tot meerdere oer e.n glorie van Ohristus in Zijn Hoogheilig Sacrament. Na afloop is Frank Luns door Mgr. An- genent gecomplimenteerd en door de me dewerkenden met een krans gehuldigd. ACADEMIEN1EUWS De heer M. A. Beek te L e i d c n, die op 17 dezer slaagde voor het doctoraal examen Godgeleerdheid, verkreeg den graad cum STADSNIEUWS DE „ELTAX". Met één slag is Leiden veroverd door de „Eltax", den auto-sneldienst voor 'n dub beltje per persoon en per rit door heel de stad. Zaterdagmiddag werd door de „Eltax"' reclame gereden mot de zes wagentjes, wel ke reeds waren gearriveerd. (Vandaag ko men er weer zes in Antwerpen aan, welke morgen hier kunnen zijn). In alle uithoeken der stad en in Oegstgeest werden de wa gentjes met bewonderende blikken ontvan gen, maar die bewondering is al spoedig omgezet in 'n zeer druk gebruik, want Za terdagavond en gisteren heeft het eenvou dig storm geloopen, hetgeen wel bewezen wordt door het feit, dat gemiddeld 300 K.M. woixl afgelegd, 't Is trouwens geen wonder ook, want deze taxi-dienst voldoet zeker in 'n gïoote behoefte, torwijl de tarieven zeer laag zijn. Voor do binnenstad, waar onder te verstaan is dat gedeelte der stad, dat ligt tusschen Warmonderwog, Haar lemmer trekvaart (spooroverweg), Span- jaardsbrug, Meerburgerstraat, Heerenstraat (spooroverweg), De Costastraat en Lage Morseihweg (spooroverweg) per rit en per persoon 10 oent. Voor ritten naar Oegstgeest (Nieuwe Dorp), Leiderdorpsche brug en Cronesteyn- hrug: per rit en per persoon 15 cent. Voor voorrijden 10 oent extra. Speciale visite- en boodschapsritten zijn er voor medici, reizigers enz., welke naar tijdsduur berekend worden. Ook-voor snelverkeer met andere plaat sen zijn speciale tarieven vastgesteld. Men vrago zc aan (tel. 666), de wagentjes rijden opperbest. Men zal er geen spijt van heb ben. OPENBARE LES VAN TRUUS ESSERS. Het moet wel een buitengewoon groot genoegen geweest zijn voor ouders en be langstellenden, de openbare les der piano leerlingen van Truus Essers alhier bij te wonen op Zaterdagmiddag j.l. in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal. Mejuffrouw Essers opende met een har telijk welkomstwoord, vertelde een en an der van het programma, was over het al gemeen, ondanks het vele huiswerk, over hot studeeren der leerlingen wel tevreden, en vroeg ten slotte de aandacht der aan wezigen voor de verschillende uit te voeren nummers. Het goed verzorgde, uitgebreide programma bracht veel afwisseling, er wer den muzikaal klinkende stukjes, sonatines, quatre mains, een Six mains en werken voor meergevorderden ten gehoor© ge bracht. Ook kregen wij 2 composities voor 2 piano's, die ongetwijfeld wegens do goede vertolking een extra vermelding waard zijn. Het waren: Variaties op een Amerikaanse!, volksliedje van Henscr en het le deel van een Sonate van Clementi. Vóór de pauze verschenen vele kleinen op 't podium om van hunne muzikaliteit blijk le geven, 't was een keur van uitstekend uitgevoerde nummers, die met zooveel zorg onder do bekwame leiding der leerares waren inge studeerd. Daar het programma vrijwel opliep in moe'liijkheid, kregen wij nil de pauze Lang zamerhand de meer gevorderden, die ons op muzikale en gevoelige wijze o.a. werken van Beethoven, Bach, Moszkowski, Mendels sohn, Siep, Daguin, Grieg, Debussy en Sohubert voorspeelden. Ook van de 2o helft van het programma zullen die ouders en genoodi-gden, veel genoten hebben! Wat een geduld en toewijding is er noodig ge weest, om alles op dit peil te brengen! Aan het einde der zeer geanimeerde middag bracht een der aanwezige dames namens alle ouders Truus Essera hartelijk dank voor alles, wat zij in het afgeloopen jaar haren leerlingen had bijgebracht, meende dat deze middag ook voor de leerares een groote voldoening moest zijn, en sprak ten slotte de hoop uit, dat de leerlingen in den toekomst hun best zouden blijven doen, zoodat het volgend jaar eveneens mooio resultaten zullen worden be reikt. In de pauze werden de kinderen onthaald. Vele bloemen werden aangeboden. Nederland heeft nog geen represaille maatregelen genomen en toch kan dit met succes gebeuren (getuige hetgeen kleine landen als Letland en Zwitserland deden). Doch de bezitters van Duitsche obligati's wolke dan ook, moeten daartoe één front maken. Mot vertrouwen kan men dan de maatregelen van een man als Colijn af wachten. Als een krachtig middel beval spr. de z.g. „clearing" aan. Het export overschot van Duitsohland ten opzichte van ons land bedraagt nog 165.000.000; de door dit land verschuldigde jaarl. rente 148.000.000, die daaruit gemakkelijk betaald kan worden. Hier hebben wij een krachtig wapen, hoe wel Amerika en Engeland tengevolge van hooge invoerrechten niet zulk een gunstige handelsbalans toonen en dus een interna tionale regeling bepleiten. Vóór alles wijdon deze lauden derhalve him aandacht aan de Dawes- en Youngleening. Wij dionen or echter voor te waken dat onze rechten met vervallen ten voordeele van het buitenland. Slechts een „clearing" kan uitkomst bren gen: alle aan Duitschland verschuldigde gelden dienen bijv. bij de Ned. Bank ge stort, waaruit dan allereerst de betaling, der coupons moet geschieden. Wanneer zulks nü niet gebeurt, dan is voorgoed de kans verkeken, dat wij ooit iets van ons geld terug zullen zien. Spx. beval tenslotte eon gemeenschappelijke actie van alle Duitsche fondsrentebezitters ten sterkste aan, teneinde don heer Colijn den noodi- gen steun te verloenen, om het „Clearing"- ontwerp, dat reeds gereed ligt, onmiddellijk in te dienen. Daartoe aal ook te dezer plaatse een comité van actie worden in gesteld; aansluiting bij de Voreenitging tot Effectenbescherming is voor ieder belang hebbende dringend gowenscht. De volgende motie word, na bespreking aangenomen, welke aan den Ministerraad aal worden verzonden: „Nederlandsche be zitters van Duitsche obligaties, die onder leiding van de Ver. tot Effootenbescihor- niing vereenigd zijn in vorgadering in don Vergulden Turk op Zaterdag 17 Juni 1933 dringen er met klem bij Uwen Raad op aan, dat ter bescherming hunner rechten tegen het Duitsche transfer-moratorium een clearing wordt verplicht gesteld, waar voor hot Duitsche export-overschot wordt gebruikt ter betaling hunner renten. 11 TOT I JULI A.S. VOORJAARS LS. 1 PRIJZEN' PRIJSCOURANT WORDT OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN Fa. J. W. CAHEN v. d. WERFSTRAAT 4, LEIDEN TELEF 2697 DE BELANGEN DER DUITSCHE OBLIGATIEHOUDERS. Zaterdagmiddag vond in den Vergulden Tudk een bijeenkomst plaats van obliga tiehouders van Duitsche fondsen daartoe uitgenoodigd door dr. D. J. Hulshoff Pol in diens kwaliteit van voorzitter van de Veroeniging, tot Effectenbescherming 'e Den Haag, tevens namens de Vereeniging van Edonsenhouders te Amsterdam, ten einde te bespreken op welke wijze de be langen der Duitsche obligatiehouders, nu het transfer-moratorium is afgekondigd, het best gediend kunnen worden en hoe men zich daartegen moet verweren. Spr. behandelde uitvoerig de gevolgen van het transfer-moratoriumgeen geld, uit welke leeningen dan ook, afkomstig, mag meer over de grens. Tevens besprak hij de z.g. „Sperrmarken"-kwestie, waardoor even eens groote bedragen voor de obligatiehou ders verloren gaan. Op zakengebicd heerseht een soort van „dumping"; met behulp der Sperrmarken kan in Duitsch land goedkoop worden ingekocht. Niets be let de Sperrmark nog verder te dalen. Dit alios is geen „buitengewone" toestand, doch een schakel in do ketting, die, aldus spr., Duitschland reeds sinds jaren gesmeed heeft, om zichzelf zooveel mogelijk te be- voordeelen ten koste van West-Europa en Amerika. In totaal is door het buitenland oen be drag van 15 milliard in Duitschland belegd. Dit geld heeft Duitschland gebruikt om zich krachtig te ontwikkelen. Natuurlijk is er ook veel verkwist, doch hot meerendoel word toch besteed voor een betere outillige met het oog op den eerst volgenden strijd. GoebeLs zeide indertijd reeds: „Leen maar, zoo veel als ge wilt, terugbetalen doen wij toch nooit"; hier kan men de vraag opwer pen: waarom hebben wij toch telkens weer geleend. Hierop zijn twee antwoorden te geven: lo. het egoïme van ons allen; het pu bliek dacht Duitschland een uitmuntend debiteur, die hooge renten vergoedde; nie mand meende, dat het ooit op „ndet- terugbetalen" zou neerkomen, hoewel de Ver. tot Effectenbescherming steeds togen de Duitsche leeningen heeft gewaarschuwd. 2o. de sohiuld van de banken, die telkens de leeningen aanprezen, terwille van de provisie enz. Het ergste is nu te verwach ten. Misschien zullen de banken voor hun handelscredieten nog een uitweg weten te vinden, niet alzoo de bezitters van obliga ties, indien ook zij zioh niet krachtig aan eensluiten. Is de toestand in Duitschland wol zóó slecht, dat dit land zijn schulden niet kan voldoen? vroeg spr. Deze is zeker niet guu- stig, doch voor een groot deel, doet men maar alsof, 'hetgeen hij nader uiteenzette. Millioenen zijn bovendien gebruikt voor het tegen 1/3 van de normale waarden in- koopen der Duitsche obligaties, een bedrag dat verre te boven ging, hetgeen noodig was VOOr de deviezen aJ ta De heer Pel beval nog aansluiting bijde Ver. tot Effectenbescherming, die reeds lang uitstekend preventief werk heeft ge- dana, ton sterkste aan. Eindexamen H. B. S. Voor het eindexamen Gem. H. B. S. zijn geslaagd voor Afd. A.: Annie C. Verhaar, Leiden, Lenio Verhaar, Voor burg, Marie C. G. Willems, Noordwijk- Binnen. Afge-w. l candidate. Eindexamen Gymnasium. Geslaagd voor diploma B, 2e groep: J. G. W. Parmentier, H. Flu, G. J. Goo- koop en Chr. Langozaal, allen te Lei den, H. Slentert Kroose, Noordwijk-Bin- nen, G. J. Velds, Oegstgeest. Het exa men wordt met 3 candidaten voortgezet. Afgew. 1. Voor diploma B n. van dc le groep nog geslaagd T. Brouwer, Oegst geest. Examen Nuttige Handwerken. Aan de Gemeentelijke Kweekschool zijn geslaagd van. de 2e groep de dames P. W. Jagers, Rijpwetering, J. E. Ross, Oegstgeest, K. v. d. Sluis, Voorburg, A. M. Verboog, Leiden en M. Woestenburg, Oegstgeest. Hiermede zijn de examen af geloopen; alle candidaten zijn geslaagd. Akte examen L. 0. Aan de R. K. Kweekschool voor On derwijzeressen, Oude Molstraat te Den Haag, is geslaaga mej. H. W. E. Peeters, alhier. AGENDA LEIDEN. V Woensdag, R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en "Winkelbedienden, leden vergadering „Den Burcht", 8.15 uur. Donderdag, Stichtingsvergadering „Katho liek Leidep.", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag. Tuinfeest van „Saneta Veroni ca", „den Burcht" van 1 tot 12 uur. Donderdag. Tuinfeest van „Sancta Veroni ca", „den Burcht", vanaf 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Juni a.s. waargeno men door apotheek: W. Polle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. Uit de Landbouwwereld UIT DE OMGEVING STOMPWIJK. Werkloozen. Naar wij vernemen, be droeg het aantal werkloozen op 15 Juni in Stompwijk 54 en in Veur 36. Bloempjesdag. Zondag 18 Juni a. s. zal in Stompwijk en Veur een bloempjes- dag voor Volksonderwijs gehouden wor den. NIEUWVEEN Arbeidsbeurs. Bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling hier Ier plaatse staan een tweetal werklooze bouwvakarbeiders inge schreven, die bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld. Geboren: Geertje d. van P. C. Verkerk en M. Stek Leendert z. v. W. Blijleven en M. de Vries. Getrouwd: K. Scheffer en F. Wieringa. Gevestigd: G. Verduin, van Nieuwkoop. ROELOFARENDSVEEN Gevonden. Een bankbiljet van tien gulden nabij de coöperatie. Inlichtingen te bekomen Meikcontrole. Hoezeer deze noodig ie, om te weten, hoeveel ieder onzer koeien produceert, wat hoeveelheid melk betreft en heb vetgehalte der melk kan niet vaak genoeg onder de aandacht der veehouders gebracht worden. Want nog lang niet al len zijn van het nut eener geregelde melk- controle overtuigd. Velen meenen, dat zij omdat zij zelf melken of bij het melken steeds tegenwoordig zijn, de melkopbrengst van ieder hunner koeien wel zóo ongeveer kunnen schatten. En als dan de melk van iedore koe eens een paar keer achter el kaar op de zuivelfaibriok wordt onderzocht, dan zoo meenen ze ben ik voldoen de op de hoogte om te weten, welke die ren ik al of niet moet aanhouden. Maar die redeneering is onjuist. De m e 1 k g i f t is immers lang niet altoos gelijk; nu eens kan een koe vrij veel, dan weer slechts matig geven, en men kan zich bij schat ting gemakkelijk eenige honderden kilo's melk per jaar vergissen. En het vetge halte wol, dit is al zeer veranderlijk, zelfs van dag tot dag, en is afhankelijk vaa verschillende factoijpn, zoodat een onder zoek van een paar malen per jaar weinig of geen waarde heeft. Een geregeld onder zoek is noodig, om bij de kwaliteits-uitbe- tajling van de melk de botoekenis van een goed vetgehalte in het lioht te stellen. Wij hebben meermalen door voorbeelden op die beteekenis gewezen. Zij kan ook blij ken uit het volgende cijfermateriaal van de stoomzuivelfabriek „Concordia" te Wa- geningen en Ede, betreffende twee groepen van veehouders, te zamen melkende 31 koeien: geleverd per koe 3407 K.G. melk, met 3.64 pCt. vet. Opbrengst per koe aan werkelijk uitbetaald melkgeld 170.07. ter wijl gemiddeld voor 100 K.G. melk 4.99 is uitbetaald. Groep II, laag vet, ook 10 veehouders, eveneens melkende 31 koeien: geleverd per koe 3452 K.G. melk met 2.87 pCt. Opbrengst per koe aan werke lijk uitbetaald melkgeld 138.13; dit is 31.94 per koe minder dan in 't vorige geval; gemiddeld werd voor 100 K.G. melk 4.uitbetaald, of een cent per K. G. minder dan in het eerste geval. Het verschil zat hem hier in het vetge halte, want de melkopbrengst was bij de 2e groep per koe gemiddeld 35 K.G. méér. Het gemiddeld verschil per veehouder van 3 stuks melkvee aan uitbetaald melkgeld was bijna 100, zeggen honderd gulden. De groote beteekenis in financieel opzicht van een goed vetgehalte met een flinke melkgift is hiermede voldoende aange toond. Daarom is het zoo noodig, dat voor al in dezen tijd nog eens met klem wordt gewezen op de melkcontrole, als middel ter verbetering van don veestapel. Over Maisvoederen en nog wat. Een heel bekend verschijnsel is, dat biggen, ge voederd met meel, waarin veel mais voor komt, meer last hebben van stijfheid en beenbreuk, dan wanneer daarin bijv. veel gerstemeel zit. Een en ander is aanlei ding geweest, dat op het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn hiernaar oen onder zoek is ingesteld, waarbij als proefdieren ratten werden gebruikt. Bij deze proeven bleek, dat ratten gevoederd met een rant soen, waar meelmais, vel voor drie vierde, in voorkwam, na 2 a 3 weken rachitis hadden, terwijl bij rantsoenen, die inplaats van mais een hoog gehalte aan gerstemeel bevatten, praktisch de£o ziekte niet op trad, ja zelfs genas. Tarwe en rogge bleken hier een voorbehoedende werking te be zitten. Volgens de onderzoekers dr. De Ruyter en dr. Brouwer, moet deze ver- sohillendo werking der granen niet ge zocht worden in een verschil aan mine ralen; zij willen het toeschrijven aan het feit, dat sommige granen een o n t k a 1- kende stof bevatten, die den groei van het geraamte tegengaat, doordat zij de werking van de D-vitamiuen als het ware tegenhoudt, altlians beperkt. Zij heb ben o.a. gevonden, dat in gerst een stof zit, die het ontstaan van rachitis voorkomt, en die veel overeenkomt met de D- Mfitaininen, terwijl deze stof bijv. niet in mais kan worden aangetoond. Het is hun echter niet gelukt uit de gerst die stof zóó volkomen te verwijderen, dat de werking als het ware gelijk werd aan die van de mais. De onderzoekers durven dan ook nog niet een definitief oordeel uit te spreken. Bij de verschillende graanvoedering der ratten bleek, dat dezo dieren den besten groei vertoonden bij de gerst- en rogge- rantsoenen; dan bij tarwe, vervolgens bij mais, terwijl bij havorvoeding den slecht- sten groei gaf. Het bovenstaande lijkt one van beteekenis, vooral waar tegenwoor dig vrij veel granen gevoederd worden. Aangezien bij het melkvee via de melk een vrij groot kwantum kalk het lichaam ver laat, behoort het niet tot de onmogelijk heden, en de praktijk bewijst dit, dat ge durende de stalperiode, wanneer de dieren veel granen krijgen, er een tekort aan kalk ontstaat, dat zeer nadeeligo gevolgen met zich mee kan brengen. Bij de voede-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2