MAANDAG 19 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT BLAD PAG. 12 BUITENLAND ECON. WERELDCONFERENTIE TWEE MERKWAARDIGE VERRASSINGEN. HUGENBERG'S MEMORANDUM Gaat de doofpot in. De opvattingen van den Duitschen mi nister van Economische Zaken, Hugen- iberg, over de koloniale en economische politiek, welko hij Vrijdag j.l. in een persconferentie heeft uiteengezet, zijn door den minister ook neergelegd in een memorandum, dat hij aan clr. Colijn heeft overhandigd. De sensatie was algemeen en groot. Er dreigde zelfs een crisis, welke echter op handige wijze is voorkomen. Het memorandum is technisch niet in getrokken, maar zal. worden beschouwd, als een zuiver persoonlijke mededeeling van Duitschlands minister van Economi sche Zaken aan den voorzitter der eco nomische commissie dr. Colijn. Het memorandum van Hugenberg zal derhalve niet onder de delegaties wor den verspreid. Zelfs is de vertaling van ihet document, waarmede men reeds aan gevangen was, plotseling stopgezet, toen de Duitsche delegatie Zaterdagmorgen aan het bestuur van de conferentie had medegedeeld, dat het memorandum van Hugenberg louter een uiting was van \zijn persoonlijke gezichtspunten en geens zins een weergave van de opvattingen der delegatie of van de Duitsche regee ring. Nog een merkwaardige vergissing. Niet slechts Hugenberg maar ook de Amerikaansche delegatie heeft aan het weekeind gezorgd voor een verrassing, meldt de „Tel.". De voorzitter van de economische commissie, dr. Colijn, had aan de delegatie verzocht, eventueele voorstellen, waaronder een voorstel in nen. Als gevolg hiervan werd een aantal voorstellen, awaronder een voorstel in zake een reductie der tarieven met 10 pet. door het secretariaat der conferen tie ontvangen. Dit laatste voorstel droeg alle teekenen van door de Amerikaan sche delegatie te zijn bestudeerd en goedgekeurd. Later bleek evenwel, dat een groot deel van de Amerikaansche delegatie het niet eens was met het voorstel in zake de tarievenverlaging met 10 pet., ondanks het feit, dat dit denk beeld oorspronkelijk, en zelfs niet al te lang geleden, door Roosevelt was geop perd. Zondagmiddag werd door een lid van de Amerikaansche delegatie aan de pers een mededeeling verstrekt, volgens welke 'het voorstel in kwestie geen aanbeveling van de delegatie beteekende. Het was, 'zoo zeide bij, slechts een voorstel inge diend door de Amerikaansche tarieven- experts en hij verwachtte, dat het niet op de officieele programma's zou komen. Later in den middag legde senator Pittman, een van de Amerikaansche ge delegeerden, de volgende verklaring af: „De verklaring, welke heden in de pers versoheen, volgens welke de Amerikaan sche delegatie aan de economische we reldconferentie een verlaging van alle tarieven met 10 pet. heeft voorgesteld, is ongegrond. Een dergelijk voorstel is door de delegatie niet ingediend. De technische adviseurs der delegatie heb ben hun denkbeelden in den vorm van een memorandum gegoten, als basis voor de discussies voor de agenda der econo mische wereldconferentie. Deze voorstel len zijn ter hand gesteld en zijn gepu bliceerd door de economische commissie van de economische conferentie en zijn niet aan de pers verstrekt door de pers- afdeeling van de Amerikaansche dele gatie. Het is jammer, dat door een ver gissing de verklaring is toegeschreven aan dc Amerikaansche delegatie". Dr. Colijn toonde zich, toen hij hier van in kennis werd gesteld, zeer ver baasd, daar hij geen reden had aan te nemen, dat hetdocument niet van de Amerikaansche delegatie afkomstig was. DE SCHULDENKWESTIE. De Vereen. Staten stellen Frankrijk in gebreke. De Amerikaansche regeering heeft een nota gericht tot Frankrijk, waarin het volgende wordt gezegd: „De regeering der Ver. Staten beves tigt de ontvangst van de nota der Fran- 6che regeering, waarin deze haar stand punt uiteenzet aangaande de schuldver plichtingen, waaraan op 15 Juni voldaan moest worden. Zij constateert, dat de Fransche regeering in gebreke is gebleven den schuldentermijn, die op grond van de bestaande overeenkomst tusschen Frank rijk en Amerika, betaald moest worden, geheel of gedeeltelijk te voldoen. De Ame rikaansche regeering moet in openhartig heid de aandacht vestigen op de proble men, die zijn opgeworpen, doordat de Fransche regeering in gebreke bleef den schuldentermijn van 15 December 1932 te voldoen, welke problemen nog niet zijn opgelost en door de twee landen zelfs nog niet zijn besproken." Soortgelijke nota's als die aan Frank rijk zijn ook gezonden aan België en Polen welke landen ook in gebreke zijn geble ven te behalen. Tegelijkertijd is ook aan den Italiaan- schen gezant een nota overhandigd, waar in wordt gezegd, dat ofschoon de door Italië verrichte betaling van 1.000.000 dol lar wellicht door het Congres als onvol doende zou kunnen worden beschouwd, het Amerikaansche volk en zijn president bereid zijn, over de kwestie der Italiaan- eche oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten in onderhandeling te treden. WASHINGTON NIET BEVREDIGD. Door stabilisatie-voorstellen. Van gezaghebbende zijde wordt te ken nen gegeven, dat de voorstellen der Eu- ropeesche mogendheden tot tijdelijke sta bilisatie der valuta's door de regeering der Vereenigde Staten niet bevredigend wor den geacht. Do plaatsvervangende minister van Fi nanciën, Acheson, heeft verklaard, dat de voorstellen in hun huidigen vorm niet aanvaardbaar zijn, docli dat zij kunnen worden beschouwd als het uitgangspunt voor onderhandelingen. Te Washington wordt vernomen, dat Roosevelt heeft aangegeven, tot welke grenzen de Amerikaansche gedelegeerden te Londen mogen gaan. Hij is echter ge kant tegen elk plan ,dat slechts een tijde- lijken vorm van stabilisatie beoogt. Zijn standpunt ten opzichte van de jongste sta bilisatie voorstellen is aan do Amerikaan sche delegatie te Londen medegedeeld. Men verwacht, dat deze als gevolg hier van bij de loopende onderhandelingen een voorzichtiger houding zal aannemen. DUITSCHLAND RIVALITEIT MET DE STAHLHELM. Demonstratie verboden. De Brunswijksohe regeering heeft een Stahlhemldemonstratie, die op 25 Juni zou plaats hebben en waaraan de eerste bondsleider, Rijksminister Franz Seldte, zou deelnemen, verboden. De regeering heeft aan de pers een lang communiqué doen toekomen, waarin wordt ingegaan op dc voorvallen in het landsverband Brunswijk van den Stahl- helm. „Onder deze omstandigheden al dus eindigt het communiqué lijkt het ontoelaatbaar, dat de voor 25 Juni geor ganiseerde demonstratie van den Stabl- helm in Brunswijk doorgaat. De regeering heeft zich in verbinding gesteld met de be voegde instanties om te voorkomen, dat deze demonstratie plaats vindt en om te bewerken dat ook in Het vervolg derge lijke meetings van den Stahlhelm niet worden gehouden." AANVAL OP DE DUITSCHE JEUGD ORGANISATIES. Bij een groote demonstratie van de Hit- ler-jeugd van MecklenburgLuebeck kon digde Rijksstadhouder Hildebrandt aan, dat bimienkort alle jeugdvereenigingen in MecklenburgLuebeck zullen worden ont bonden. Ook de zoogenaamde Christelijke jeugd organisaties hebben niet het recht jonge Duitschers sociaal-politiek en staatspoli- tiek op te voeden. De stadhouder verklaarde dat hiervoor de partij wel kan zorgen, derhalve worden dezer dagen alle tehuizen en bezittingen van de diverse jeugdvereenigingen in Mecklenburg ©n Luebeck in beslag geno men en ter beschikking van de Hitler- jeugd gesteld. AUTO MET S. A. LIEDEN VERONGELUKT Zaterdagavond is op den straatweg van Senftenberg naar Calau een vrachtauto met S.A.-lieden uit Senftenberg en omgeving, die op weg waren naar Frankfurt aan den Oder, verongelukt, doordat een aanhangwagen, die aar. de vrachtauto was gekoppeld, plotseling losliet, waardoor hij omstortte en de inzitten den eronder terecht kwamen. Een hunner werd gedood, terwijl tien anderen min of meer ern stig gew ud naai het dichtstbijzijnde zieken huis moesten worden overgebracüt. NOG GEEN BERICHT VAN MATÏERN. Vermist tusschen Azië en Amerika Van den wereldvlieger Mattern heeft men nog niets vernomen. Het bericht, dat hij tusschen Alaska en Rusland een noodlanding zou heb ben gemaakt, wordt niet bevestigd. Aan een aantal Amerikaansche schepen en vliegtuigen, die zich in de nabijheid van Alaska en de Aleoeten bevinden, is opdracht gegeven naar den vermisten aviateur te zoeken. AANSLAG OP SIBERISCHEN EXPRESSETREIN Vijf wagons ontspoord. Op ca. 70 K.M. voor Mandsjoeli is een aan slag op den Siberischen expres-trein gepleegd. Vijf wagons liepen uit de rails en werden omver geworpen; desondanks gelukte hel den machinist met de overige wagens veilig cn wel Mandsjoeli te bereiken. De trein droeg, naar van Japansche rijde wordt gemeld, bij aankomst de duidelijke spo ren van kogels en granaten. NIEUWE ONTVOERING IN AMERIKA. Rijke bierbrouwer het slachtoffer. Het jongste slachtoffer van een Amerikaan sche ontvoerdersbende is een rijke bierbrouwer, William Hamm te St. Paul (Minnesota). De millionnair bevindt zich in de macht der ban dieten, die dreigen hem te zullen dooden, in dien niet terstond een losprijs van 100.000 dol lar wordt betaald. Het geld moet op een aan gegeven plaats gedaponeerd worden. De familie van Hamm heeft zich echter niet laten intimideeren door de dreigementen en de zaak in handen van de politie gegeven. JOODSCH ARBEIDERSLEIDER IN PALESTINA VERMOORD Daders gevlucht. Dr. Chaim Arlosorof, een Joodsche arbei dersleider en lid van het bestqur van de Jewish Agency te Jerusalem is in den vorigen nacht in koelen bloede door twee mannen vermoord, toen hij met zijn vrouw een wandeling maakte langs het strand bij Tel Aviv. De daders losten drie schoten, die Arlosorof in den blik troffen, waarna zij de vlucht hebben genomen. DE AUTOBUS. 'n Autobus is net zoo'n gemoedelijk ding als de vroegere paardentram. Ja, waar is de paardentram gebleven! Toen ze een menschenleeftijd geleden haar intrede deed, was dat een heele gebeurtenis voor de samenleving, welke nog alleen de hobbelende omnibussen kende, die concurreerden met de lang zame trekschuiten, waarin het toch zoo genoeglijk reizen was. In 't roefje was 't gezellig, ook als de regen tegen de kleine ruitjes zwiepte. Dan eigenlijk vooral, want bij een lange reis had men immers de zekerheid, dat men er voor eerst nog niet door hoefde: 't had al den tijd om droog te worden. En wat was bij zonnig weer een beschut plaatsje bij den stuurman een heerlijkheid. Die stuurman hoefde niet zóó ingespannen op te letten, of hij had wel tijd voor een praatje. Hij wist alle bijzondevheden van de eenzame huizen, waar men langs en van de dorpen, waar men door voer. Ook de passagiers waren hem meestal niet onbekend en zoo gaf dat een druk ge keuvel, af en toe onderbroken door draadlooze seinen, verwekt door de men- schelijke stem, met het jagertje of met een bruggeman, die uit de verte gewaar schuwd moest worden. Vaste stopplaat sen, malligheid. Tijdig het jagertje toe geroepen, dat hij vaart minderen moest zegge en schrijve: vaart even naar den kant gestuurd en met wat handig heid kon iedere boer uitstappen in de buurt van zijn hoeve, al beteekende dit soms, dat hij nog een uurtje of zoo loo- pen moest. Maar wie keek toen tegen een flinke wandeling op Zoo ongeveer waren ook de gewoon ten bij de paardentram. Deze deed wel langs de gladde rails of er haast bij was, al maakte de koetsier er minder drukte bij dan zijn omnibus-collega, die met klapperende zweep zijn rossen tot spoed aanspoorde. Bij ieder huis langs den weg kon men echter laten stoppen. „Conduc teur no. 95 in de X-straat" of „villa Erica op den X-weg".. En die conduc teur, den trekschuit schipper gelijk, wist er dan alles van: hij kende zijn klanten en zijn route. Tijdig den koetsier gebeld en men kon uitstappen bij 95; een vol gende passagier desnoods weer ettelijke huizen verder en instappen kon men ook overal. Een en ander was wel niet be vorderlijk voor een regelmatige dienstre geling, maar dat luisterde niet zoo nauw. Bij een wissel er placht slechts en kel spoor te zijn duurde het soms zoo lang eer de passeerende tram ver soheen, dat koetsier «n conducteur dood gemoedereerd de bulletins gingen lezen vóór den nabijzijnden sigarenwinkel. Het paard kon toch niet wegloopen: de handrem stond - vastgedraaid. Die voor onze begrippen langzame paardentram werd indertijd met zooveel vreugde begroet, dat er een „Tramway- UW ADRES VOOR EAU DE COLOGNE IS BREESTRAAT 108 OOSTENRIJK TUMULT IN EEN LANDDAG. „Eruit met de hoogverraders!" In de Vrijdag 1.1. gehouden zitting van den Landdag van Neder-Oostenrijk is het tot stormachtige tooneelen en incidenten gekomen tusschen de sociaal-democraten en Christelijk-socialen eenerzijds en de nationaal-soeialistische afgevaardigden an derzijds. Toen de nationaal-socialist dr. Höfinger zijn rede begon en daarbij verklaarde, dat de Nazi's in Oostenrijk onschuldig worden vervolgd, weerklonken van de ban ken der sociaal-democraten en der Chris telijk-socialen uitroepen als „hoogverra ders" en „moordenaars". Vervolgens wilde de nationaal-socialist Ringmeister antwoorden op een aantal beschuldigingen, die door de sociaal-demo craten waren geuit. Ringmeister begon zijn rede met de woorden „Heil Hitier", hetgeen tot gevolg had. dat de sociaal-de mocratische afgevaardigden van hun plaatsen opsprongen cn met gebalde vuis ten op den spreker afkwamen, ten einde hem uit de zaal verwijderen. Ook de Christelijk-socialen riepen: „Er uit met de hoogverraders". Daar gevaar bestond voor handtastelijkheden, schorste de voorzitter de zitting. Na. de heropening der zitting kwam het echter tot handtastelijkheden, doordat de christelijk-socialen samen met de so ciaal-democraten de nationaal-soeialisti sche afgevaardigden uit de zaal probeer den te dringen. BUITENL. BERICHTEN. TIEN GEWONDEN BIJ EEN AUTO ONGELUK. Zaterdagavond is nabij het dorp Poggendorf in Duitschlnad een auto, waarin 12 pers men gezeten waren, die op weg was van Leipzig naar Sellin op het eiland Rugen van de berm van den weg afgeslagen. De auto sloeg over den kep en tien inzittenden werden ernstig gewond, waardoor zij naar de kliniek te Greifswald moesten worden overgebracht, waar zij nog ge- ruimen tijd buiten bewustzijn bleven. Siechts de chauffeur, die door de voorruit van den wagen vloog, liep lichtere vtrwondin- É'-n op. ©0a 1EDERLANDSCH - FABRIKAAT 5483 SLANGEN OVER^ifeBV EEN DORP IN TURKIJE Het dorp Kusudjuvel bij Mersina is door duizenden slangen overvallen, die alle huizen en gebouwen binnendrongen. De bewoners stonden machteloos tegenover deze plaag, en een paniekstemmig maakte zich van hen mees ter. toen eenige personen, die door de slangen gebeten waren, stierven. Ook de politie uit Mersina en andere steden, die tot hulpverlee ning naar het dorp was gekomen, stond tegen- ovei deze slangen geheel machteloos. De bewoners van Kusudjuvel zagen zich ten slotte genoodzaakt hun dorp te verlaten en eenige kilometers verder in de open lucht te overnachten. Visschen-regen. Te Portoviro heeft zich het eigenaardige ver schijnsel voorgedaan, dat het plotseling op straat visschen regende. De verklaring van c'it zonderlinge verschijnsel wordt hierin gezocht, dat zich op een meer in de nabijheid- een waterhoos heeft gevormd, waarin vele visschen opgetrokken werden. Rubber-hoeven voor paarden. De paarden van de bereden politie te Praag zijn ingevoerd om het uitglijden op asphaltwe- rubber worden beslagen. Deze rubberhoeven zijn inevoerd om het uitglijden op asphaltwe- gen te voorkomen en in deskundige kringen is men van meening dat deze rubberhoeven ook voor de paarden veel beter zijn. LUCHTVAART BRANDEND VLIEGTUIG VALT OP MENIGTE. Vijf en twintig personen loopen brandwonden op. Op een. vliegfeest nabij Nancy is een vliegtuig, dat aerobatische toeren verricht te, in botsing gekomen met het dak van een hangar. Er volgde een explosie van het benzine-reservoir, waarna de machine brandend temidden van de menigte neer stortte. De piloot kwm in de vlammen om, terwijl 25 personen brandwonden opliepen. Vier hunner verkeeren in ernstigen toe stand. galop" werd gecomponeerd, die druk werd verkocht zoekt maar eens in uw muziek voorraad, gij ouderen van dagen en dat op de kermissen een tent ver scheen, waarin een miniatuur-trammetje rondreed, een draaimolen gelijk. En de mensehen maakten daar net zoo druk ge bruik van als tegenwoordig van de stoom- caroussel. Natuurlijk totdat het nieuwtje er vanaf was. En thans is zelfs de laatste paarden tram onbetreurd verdreven door de elec- trische dito, welke op haar beurt haar roem ook weer aan 't overleven is, dank zij de zooveel handiger autobus. De oude paardentram-gemoedelijkheid is er echter nog wel, ten minste op het platteland. In de steden is 't ook „vlug in- en uitstappen" bij de haltebordjes, maar buiten...Heb ik 't niet zelf mee gemaakt in het Brabantsche dorpje Fijn- aard, dat de bus voor Dinteloord 20 mi nuten te laat kwam, daar de chauffeur, die stoppen moest bij 't gemeentehuis, daar doodleuk bleef wachten tot een op komst zijnde bruiloftsstoet was gear riveerd. „We kunnen eerst de bruid wel eens zien", zei hij en geen der passagiers maakte bezwaar. Misschien waren zij wel even nieuwsgierig als de bestuurder. Is dat gemoedelijk of niet. Ten platte- lande stoppen trouwens de bussen ook gewillig bij ieder huis en voor mijn plei- zier informeerde een chauffeur eens bij voorbijgangers, of zij niet wisten, waar die-en-die woonde. Dat hij daarvoor eenige malen zijn gang moest vertragen hij had niet dadelijk beet 8 kwam er blijkbaar niet op aan. Met wat meer gas kwam dat wel weer in orde en me nige dienstregeling waarschuwt al„de bij de tusschengelegen plaatsen vermel de tijden zijn bij benadering opgegeven". Wie doet je dan wat! Die plattelands-chauffeurs zijn bo vendien precies als de trekschuitschip pers: zij kennen iedereen en alles langs den weg. Hier en daar komt een dienst meisje voor den dag, als zij toeteren en dan wordt in 't voorbijgaan een groet gewisseld. Menige passagier behoeft bij 't instijgen niets te zeggen, omdat de bestuurder al weet, waar hij of zij er weer uit moet. En als een vaste klant in de bus wat vergeet een pakje of een regenscherm dan wordt het ge vonden voorwerp aan den tegenkomen- den bus-geleider overgedragen met het verzoek, het even bij die-en-die af te geven, 't Fooitje komt naderhand wel in orde. In Waalwijk wilde een pas ingestapte dame weer uitstappen nadat de bus pas opnieuw in gang was. „Waarom?" vroeg de conducteur (op sommige drukke bus lijnen vindt men dezen). „Ik heb in dien-en-dien winkel een pakje laten lig gen". In plaats van te stoppen zei toen de busman: „O, rijd u dan maar door. Ik zal 't straks wel voor u afhalen en bij 't terugkomen thuis brengen". Met wei- want de dame ging gerustgesteld weer zitten. ke toezegging de zaak in orde bleek, Ik herinner me ook uit 't Noorden zoo'n staaltje van gemoedelijkheid. Op een stopplaats van de bus Zwolle Balkbrug stapte eens een boertje uit, niet wijl hij daar wezen moest, maar om een zeer persoonlijke reden. „Ik mot er effen uut, chaffeur; ik kom sebiet trug". 't Manneke maakte zich onzichtbaar tus schen het struikgewas, kwam spoedig terug, stapte opgelucht weer in, waar op de motor opnieuw werd aangezet. En niemand der passagiers mopperde. Misschien dachten er wel een paar: dat doe ik een volgende keer ook. Hoe lang zullen de autobussen dat gemoedelijke karakter nog blijven be houden? 't Is wel in 't belang van de veiligheid, dat 't er buiten met den diensttijd zoo precies niet op aan komt, want de verkeers-inspectie kan nu zon der bezwaar een bus onderweg eenige nuDuten ophouden om remmen, achter licht, stuurinrichting, arbeidskaart van den chauffeur enz. rustig na te zien. In een stad gaat dit al niet meer. Wanneer zal de moderne dictator, die „Verkeer" heet, ook op 't platteland de strenge eischen van een spoorwegboekje stellen? Afwachten. Reeds bedienen de Poste rijen zich hier en daar van de autobus sen voor 't vervoer der bekende post zakken en daarbij komt stipte regelmaat te pas. Dat postvervoer is zóó gewich tig, dat de passagiers moeten opschui ven als er veel zakken zijn. Wordt de bus daardoor „vol", doet er niet toe: de post moet mee. Dit wijst er op, hoezeer de bus in burgert, wat nog meer het geval zal wezen, als de stoomtrams ook een maal met vreugde begroet het loodje gelegd zullen hebben. Zij kunnen reeds nu de bussen niet in snelheid evenaren, terwijl de vrachtauto's haar het goede renvervoer ontfutselen. Binnen afzien- baren tijd rijdt, ten plattelande overal de autobus en dan zal de gemoedelijk heid wel verdrongen worden naar eind- lijntjes, want de hoofdlijnen eischen juiste aansluitingen, zoowel onderling als voor 't „halen" van de treinen. 't Leven „tusschen de wielen" wordt er rustiger noch eenvoudiger op. AJO. NOG STEEDS: TOET-ANK-AMEN! Waaraan stierven de onderzoekers? Nieuwe theorie: vergiftige rozendorens. „Op snelle wieken moge de dood hem ach terhalen, die met misdadige hand het graf van den Pharao berooft!" Dat waren de eerste woorden aldus vertelt Tom Terris die Howard Carter, de trouwe vriend van Lord Carnarvon, ontcijferde op een oud-Egyptische vaas, die dicht bij den ingang van het konings graf stond. Van de uitwerking, die deze woorden had den, kan men zich nauwelijks een voorstel ling vormen. Daar stonden nu de leiders der expeditie dicht bij de vervulling van hun schoonste verwachtingen en droomen, vlak voor het resultaat van jarenlangen weten- schappelijken en practischen arbeid. En nu begroet ze hier, in het voorvertrek van het na zeldzame moeite gevonden graf, de geest van een duizenden jaren geleden gestorven ko ning. Men verwonderde zich en wachtte,terwijl Ho ward Carter langzaam den tekst van het in schrift op de vaas ontcijferde. Daarna haalde Carnarvon glimlachend de schouders op, vast besloten. zich niet te laten weerhouden door de boodschap van een schim. Hij gaf het tee- ken, met de werkzaamheden voort te gaan. Toen sloegen niet veel later de beide on derzoekers voor het eerst een blik in het bin nenste van een Egyptisch koningsgraf, dat door een gelukkig toeval gespaard was geble ven voor roofovervallen van vreemde stammen en dat als volkomen ongeschonden gold. Zij beefden van ontroering en bleven verbaasd staan, toen de fabelachtige rijkdom dezer grafkamers zich aan hen voordeed. Lord Carnarvon stak een lucifer aan en ver lichtte de omgeving. Hij nam een albasten vaas op en bekeek haar bij het licht van een tweeden lucifer, die zijn vriend Carter aan stak. De wanden van de vaas waren zóó dun, dat men er door kon zien en prachtige kleu ren gadesloeg. Een geheimzinnige zoete geur steeg uit de vaas op. Naar Carter meende, had men hier te doen met den overgebleven vluch- tigen geur van rozenolie, die hier 3700 jaar was bewaard. Om de vaas te onderzoeken, trok Lord Carnarvon de handschoen uit, die hij bij het werk pleegde aan te hebben en stak zijn hand in de urn. Met een lichten kreet trok hij haar onmiddellijk terug. Aan zijn vingers ver toonden zich eenige bloeddruppels. Carnarvon lette daar bijna niet op, bracht de hand aan zijn lippen en zette het onderzoek voort. Car ter echter ontdekte op den bodem van de vaas een aantal naaldscherpe doornen, die, naar Terris meent, mogelijk met opzet vergiftigd waren of door het zich over duizenden jaren uitstrekkende ontbindingsproces der rozen vergiftigd waren geworden. Een feit is, dat Lord Carnarvon drie weken na dit voorval stierf, zonder dat men tot dus verre de oorzaak van zijn dood onomstoote- lijk heeft kunnen vaststellen. Een nieuwe oplossing van het probleem, en, naar het schijnt, toch nog niet een in ieder opzicht bevredigende. Gk.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12