MAANDAG 19 JUNI 1933 DE LEIDSCHE C0URAN1 DERDE BLAD PAG. f BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Motorrijder zwaar gewond. Gistermiddag is onder Boxmeer een motorrijder tegen een stilstaande auto ge reden. De motor werd totaal in elkaar ge drukt, de bestuurder de 21-jarige J. Dou- ven, uit Horst, bekwam zeer ernstige hoofdwonden. Hij werd bewusteloos in de marechausseekazerne gedragen, en later naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. ZEILJACHT OMGESLAGEN. Een der inzittenden verdronken. Zaterdagavond kwart voor zes waren do 25-ja,rige A, van R. en de 30-jarige J. van D. beiden uit Vlaardiragen in een zeiljacht op de Maas aan 't zeilen. Door een plotse- lingen rukwind werd het zeiljacht omge slagen, waardoor de beide inzittenden te water geraakten. Hot mooht den keurder v. llesse gelukken A. v. R. uit het water te halen, terwijl van D. in de diepte ver dween, Zijn lijk is nog niet gevonden. Van D. was ongeuwd. GEVAARLIJK SPEL OP EEN HOUTVLET. Jongetje verdronken. De tienjarige J. Korver te Worrner wae met eenige kameraadjes aan het spelen op do drijvende houtvlotten, Op een gegeven oogenblik viel hij in het diepe water. 0,p zijn hulpgeroep schoot de heer Dibbitz toe en sprong den jongen na. Hij wist hem te grijpen, doch op eens greep do drenke ling zijn redder bij de keel, waardoor deze zelf.in levensgevaar begon te verkeeren en den jongen moest- loslaten, die in de diep te verdween en verdronk. 'MISLUKTE ROOFOVERVAL TE TEGELEN. DE DADER GEVLUCHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een overval plaats gehad op de Wed. BurgersVerhaar te Tegelen. De dader, die het blijkbaar gemunt had op de brand kast, die in de slaapkamer stond, sloeg de te bed liggende dame met een nacht spiegel op het hoofd. Toen het slachtof fer om hulp riep, nam hij terstond de vlucht. Twee uur later was de vermoedelijke da der, de 24-jarige A. v. Eisen uit Tegelen, reeds door de politie gearresteerd. Hij bleef ontkennen, maar de politie meent over voldoende bewijzen te beschikken. De dame heeft enkele ernstige, maar niet levensgevaarlijke wonden opgeloopen. HET ZINKEN VAN DEN 1JMUIDER TRAWLER. De geredde bemanning teruggekeerd. Volgens een mededeeling van Esbjerg zou de bemanning van don uaibij de Deen- sche kust gezonken IJmuider stoomtraw ler „Spaarnestroom" per scheepsgelegen heid via Antwerpen naar IJmuiden terug- keereo, doch blijkbaar werd inmiddels van dit plan afigezjen, daar de geredden reeds per trein zijn gearriveerd. Het relaas van. de ramp, welke door één der opvarenden werd gegeven, komt geheel overeen met het reeds door ons vermelde bericht, al leen kunnen we hieraan nog toevoegen, dat de oorzaak van den ondergang van 't> schip is toe te schrijven aan een ontplof fing in den condensor. Geen der opvaren den heeft bij de ramp eenig letsel beko men. De schipbreukelingen waren vol lof over de behandeling aan boord van den logger Herman Jacobus" en tijdens het verblijf in de haven van Esbjerg, waar he' den mensehen aan niets ontbroken heeft. BINNENLAND TUINBOUW IN NOOD. Een laatste en allerdringendst beroep op de Regeering om dezen tak van volksbestaan voldoende te beschermen. Export-belemmeringen. De Tuindersvakbond van den L. T. B. hield Zaterdag te Haarlem een buitenge wone, algemeenc vergadering Ier bespre king van den slechten economischon toe stand. De vergadering werd geleid door don heer W. H. de GrotiA f'.v 1 -».v i m Bond. Inleidingen werden gehouden door den heer W. H. de Groot, te Beverwijw, direc teur der tuindersvor. „Kennemerland" en door den heer J, D. de Kok te Loosduinen. De lieer J. Wintcrmans, inspecteur van den landbouw, woop'de de vergadering bij als vertegenwoordiger van den minister. De vergadering nam de volgende reso lutie aan: „De vergadering van den Tuindersvak- Bond L. T. B., omvattende de katholiek georganiseerde tuinders in Noord- en Zuid- Holland en een deel van Zeeland, gchdu- den op 17 Juni 1033, concludeert: dat tengevolge van de zich handha vende en nog steeds in aantal en om vang toenemende export belemmeringen en verder van de totaal onvoldoende steunregeling voor het jaar 1032, de nood toestand in het tuinbouwbedrijf tot het hoogste punt- is gestegen en dit thans met algehceïen ondergang wordt be dreigd dat een groot aantal bedrijven, zoowel die, waarin de glascultuur als de volle- grondscultuur wordt uitgeoefend, en waar in o.a. aan de verplichting van rentebeta ling niet meer kan worden voldaan, met executie worden bedreigd; dat niet alleen in de gezinnen van zoor vele tuinders, maar ook in die van dege nen, welke in hun beslaan eveneens af hankelijk zijn van bet tuinbouwbedrijf, een zware sociale nood wordt geleden, waar in bovendien de gemeente en de armen zorg niet bij machte zijn te voorzien spreekt haar ernstige en diepe teleur stelling uit, dat do stouuverleening ter instandhouding van het tuinbouwbedrijf voor hot jaar 1032. tot 40 pet. van hetgeen daarvoor zou noodig zijn geweest, is be perkt gebleven en daardoor de moeilijkhe den zeer veel grooter zijn geworden, als mede dat de steunvorleening voor 1933, terwijl dit jaar al reeds bijna half is ge passeerd, nog in het geheel niet is toe gepast, met alle gevolgen als hierboven genoemd doet voor een op deze wijze, wel tot economisch en socia»al tot ondergang ge doemde groep der Nerlerlandsohe bevol king, een laatste en allerdringendst be roep op de Regeering, om ten aanzien van dezen voor het landsbelang zeer be langrijken bedrijfstak, onverwijld al dat gene te doen, waardoor dit bedrijf tegen de buitenlnndschc concurrentie en de ex portbelemmeringen voor tuinbouwproduc ten wordt beschermd, de. steunregeling 1033 uit te voeren, zooals de Minister van Economische Zaken zich deze in heb plan van uitvoering zelf heeft voorgesteld, waarbij echter worde vermeden door een te streng begrensde limiet voor het steun bedrag de uitvoering prnctisoh onmogelijk te maken en verder die maatregelen te ne men, welke de rentemoeilijkheden kunnen verlichten en hot executiegevaar voorko men. De vergadering, overwegende den onaf- wijsba-ren eisch van reconstructie in het land- en tuinbouwbedrijf, wijst er op, dat dit, zonder in groote gebieden van ons vaderland (m dit geMl wel vooral voor de groote tuinbouwcentra) een economische ruïne to veroorzaken, slechts geleidelijk on met inachtneming van de grootte der bedrijven en van de momenteole levens belangen van de bij de bedrijven direct cn indirect betrokkenen, zal mogen ge schieden en ook zeer bijzonder wordt ge let op behoud van het. speciaal voor ons land zoo noodzakelijke kleinbedrijf. De vergadering besluit deze resolutie ter kenyis te brengen van den Raad van Ministers, van den Minister van Economi sche Zaken, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en de pers en gaat over tot de orde van den dag." Verscheidene aanwezigen drongen nog met klem aan op spoed bij de steunmaat regelen, die genomen moeten worden. KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJEN. Gedeeltelijke overname van het verlies. Namens den Minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van do kippen- en eenden- houderij bekend, dat besloten is voor de week van 19 tot 24 Juni verliezen voor de pluimveehouders op de kleinere kippeneie ren tot"een gewicht van 55 K.G. (1000 stuks) te verkleinon door het over te nemen ge deelte in het verlies vast to stollen op 40 ct. per 100 stuks uitgevoerde kleine eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor eendeneieren het o\cr te nomen gedceite in hot verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 25 ct. per 100 stuks uitge voerde eieren. REGISTRATIE-RECHT. Maatregelen om ontduiking tegen te gaan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Registra- tiewet 1917. Dit ontwerp heeft do strekking te voor komen het ontgaan van het registratie recht van overdracht van onroerend goed, daarin bestaande, dat men in plaats van het goed zelf overdraagt aandeden in een naamlooze vennootschap, die eigenares van het goed is. HET SANEERINGSPLAN VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De minimum-prijzen voor het te exporteeren deel. Naar wij vernemen ligt het met betrek king tot het sane er ings plan voor het bloem- bollenbedrijf in do bedoeling der regee ring om de reeds bekend gemaakte mini mumprijzen voor het te exporteeren deel zoo volledig mogelijk aan de kweekers ten goede to doen komen, d.w.z. dat alleen de onkosten der kweekers-centrale op hen ver haald worden en do helft der kosten van de Centrale Commissie. De exporteur zal om exportvergunning te krijgen ten genoego der regeering moe ten aantoonen, dat de kweeker den mini mumprijs heeft genoten, resp. dat daarvoor een redelijke zekerheid van betaling op Jc gewone betalingstijden is gesteld. De teeltbewijzen zullen aan de erkende telers in verhouding van den omvang hun ner teelt als een, niet zonder goedkeuring der Regeering overdraagbaar recht wor den verstrekt. Voor evcntueele overdracht zullen soepele mogelijkheden worden ge opend beoogend om aan alle telers eon teeltvoortzebting te waarborgen die voor hen en in hët algemeen belang aan alle eiiscben van redelijkheid voldoet. Aan de exporteurs zullen de condities zoodanig gesteld worden, dat de minimum prijzen in het buitenland zoo goed mogelijk worden gehandhaafd, met zoo gering mo gelijke bemoeilijking van de gewone wijze van afzet. De geraamde inperking zal definitief worden vastgesteld na bekendmaking der resultaten van de inventarisatie. Voor de misschatting en voor alle on kosten der regeling zal een heffing bij don export gesteld worden. STEUN IN NATURA. Het overleg van de commissie-Lambooy met de organisatie» uit het bedrijfsleven. Naar wij vernemen hebben de besturen vian den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, den Nederlandschen Roomseh-Katholicken Middenstandsbond, de Vereeniging van den Christel ijken Han- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland, den Nederlandschen Gros- siersbond en het Comité tot behartiging van de belangen van de grootwinkelbedrij ven in levensmiddelen in Nederland aan de Commissie van Advies inzake verlee ning van steun in natura, indertijd het vol gende schrijven gezonden; „Het door uw Commissie aan de organi saties voorgelegde plan en de daaromtrent in de beide conferenties verkregen nadere inlichtingen hebben nogmaels een punt van ernstige overweging uitgemaakt. Hoewel ten zeerste erkentelijk voor het feit, dat uw Commissie bij liet ontwerpen van haar plan uitgegaan is van het stand punt, dat het bestaande distributie-appa raat niet aangetast moet worden, hebben voorgenoemde organisaties tegien het ge kozen systeem het principieele bezwaar, dab feitelijk een deel der lasten van de voorzie ningen ten behoeve van werkloozen en be- hoeftigen, welke op de geheele gemeenschap behooren te drukken, zouden worden af gewenteld op een bepaalde groep van het bedrijfsleven, i.e. de fabrikanten of gros siers en kleinhandelaren, die betrokken zul len worden in de bonoirculatie. Naast deze bedenking hebben zij nog een tweede tegenwerping van principieelen aard, n.l. dat uw Commissie uitgaat van het standpunt, dat de winstmarge in den handel inzonderheid onder de huidige ongunstige economische omstandigheden toelaat om een hooge reductie van 4, 8 of 12 pet. te geven. In de meeste gevallen is zulks absoluut onmogelijk, zoodat het door u ontworpen systeem ertoe leiden zou dat met verlies moet worden geleverd. Deze prinoipieele bedenkingen krijgen nog meer beteekenis door het feit, dat in de praktijk inzonderheid de z.g. volksza ken en haar leveranciers het verlangde offer zullen moeten brengen, hetgeen bovendien de bestaande concurrentie-verhoudingcn voor deze groep ongunstig zal beïnvloeden. Deze laatste overweging moet reeds tot de conclusie leiden, dat afgezien van de prinoipieele bedenkingen een uniforme korting voor alle branches en alle artike len ten eenenmale onmogelijk is, daar ge noemde volkszaken tengevolge van de con currentie niet in staat zullen zijn het even tueel verlies door prijsverhoogLng op te van gen. Neemt men daarbij in aanmerking de te verwachten nadoelen, verbonden aan be paalde onderdeelen van het plan, waarom trent niet in herhaling van de reeds mon deling gemaakte opmerkingen behoeft te worden getreden, dan komen de vertegen woordigende organisaties van den détaïl- cn groothandel ook na nadere overweging tot de eenparige conclusie, dat uw Commis sie moet worden ontraden hot ontworpen plan als resultaat van de haar opgedragen werkzaamheden aan de regeering aan te bevelen. Overigens moeten de vorengonoemde or ganisaties u mededeelen, dat zij na op kor ten termijn gehouden beraad er niet in ge slaagd zijn een oplossing te vinden, waar aan minder bezwaren zijn verbondon dan aan het door uw Commissie ontworpen plan Hieraan moge nog worden toegevoegd do mededeeling, dat de Nederlandsche Bak- kerspatroonsorganisaties hetzelfde stand punt. innemen". Wij vernemen nog, dat de vorengenoemde organisaties binnenkort onder het oog zul len zien, welke stappen bij do regeering gedaan zullen moeten worden ter voorko ming van do invoering van het door do Commissie-Lambooy, ondanks haar advies, aanbevolen stelsel van natura-bonnen. „Tijd". EXPORT VAN BOTER NAAR INDIE. De Crisis-Zuivel-Gentrale deelt mede, dat door haar een Commissie is ingesteld, wel ke onder oogen ziet, of cn zoo ja, welke mogelijkheden er bestaan ter bevordering van den export van boter naar Neder- landsch-lndië. TWENTE NAAR DEN AFGROND. Loonsverlaging en ontslag. In tal van Twentsche Tcxtiel-onderne- mingen zijn nieuwe loonsverlagingen voor het personeel tet verwachten. Oa. heeft de firma Blydenstcin en Co. aan den Losserschenweg te Enschedé voor haar arbeiders werkzaam in de spinnerij oen loonsverlaging afgekondigd van 10 pCt. terwijl do loonen voor verschillende afdee- lingen in de weverij eveneens met 5 pC't. zullen worden verlaagd. Bij de K. S. W. te Nijverda] is zooals we reeds meldden opnieuw een zeer belang rijke loonsverlaging toegepast. De loonen van tal van arbeiders in de spinnerij zijn er n.l. met ruim 12 pCt. ver minderd en van 20.50 op 18.ge bracht. Groote ontstemming. De verlaging werd aan de arbeiders in dividueel aangezegd. Groote ontstemming verwekte het, dab hun daarbij werd opge merkt, dat ze gerust konden vertrekken, wanneer hun de maatregel niet aanstond. Het betreft hieir in hoofdzaak gehuwde arbeiders. Wanneer we den belangstellen den buitenstaander bovendien meedeelen, dat de betrokken arbeiders op de K, S. W. om de andere week werken, dan zal 't hun duidelijk zijn dat er in Nij verdal voor de mensohen geen bestaansmogelijkheid meer bestaat. Geen uitzondering voor kost winners. Namens het bestuur der fabrikanten- vereeniging te Enschedé en de directies der vijf spinnerijen, waaraan de drie sa menwerkende arbeiders-organisaties op 30 Mei een schrijven richtten betreffende de 10 pCt. loonsverlaging in de spinnerijen, wordt thans aan genoemde organisaties het volgende medegedeeld; De directies dezer ondernemingen kun nen tot hun spijt niet aan uw verzoek vol doen om de gehuwde kostwinners geheel of gedeeltelijk buiten de verlaging te houden. Zij vestigen er uw aandacht op, dat zij bij de in 1932 toegepaste verlaging op aan dringen van de textielarbeidersbonden St. Lambertus en Unitas reeds belangrijke uit zonderingen hebben gemaakt voor kost winners vastlooners wier loon onder een zekere grens was. Zouden zij voor de zelfde categorieën dezen keer weer uitzon deringen maken, dan zou de wanverhouding tusschen de loonen van geschoold en onge schoold personeel nog grooter worden, het geen natuurlijk wel in het belang van de ongeschoolde arbeiders zou zijn, maar zeker niet in het belang van de arbeiders en de industrie in het algemeen. MINISTER CILIJN BLIJFT IN LONDEN. Naar wij vernemen heeft de Minister president dr. H. Colijn, in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de Economi sche Commissie der Economische en Mo netaire Wereldconferentie te Londen, af gezien van zijn oorspronkelijk voorneman om Zaterdag naar Den Haag terug te kee- ren en Dinsdagavond a.s. weder naar Lon den te vertrekken, doch zou hij de gekeeie volgende week te Londen blijven, zoodat hij eerst Zaterdagavond 24 Juni in Den Haag wordt terugverwacht. ZAANDAMS BEGROOTING. De Regeering keurt haar nog niet goed. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft, naar „Het. Volk" meldt, bericht ontvangen van de regeering, dat de geiueentebegroo- ting, zooals deze nader door den gemeen teraad was vastgesteld, niet kan worden goedgekeurd, omdat het gemeentebestuur niet ten volle heeft voldaan aan de door het rijk gestelde voorwaarden. De regeering stelt zich klaarblijkelijk op het standpunt, aldus de conclusie in het blad, dat de gemeente nog niet voldoende heeft bezuinigd en dat er op de begrooting voor 1933 alsnog zeer belangrijke bespa ringen moeten worden aangebracht. HET ZUIVERINGSPROCES BIJ DE MARINE. Reeds een kleine honderd mannen ontslagen. Bij het korps mariniers te Rotterdam zijn deze week negen mariniers en een kor poraal-timmerman ontslagen. Naar de commandant van de afdeeling mariniers, jcol. J. Oele, aan het „Vader land" meedeelde, houden deze ontslagen verband met gegevens omtrent deze man schappen, waaruit bleek, dat zij er minder juiste opvattingen op na zouden houden. Hierover is rapport uitgebracht aan den ministed' van Defensie, die daarop do man nen heeft ontslagen. Ter zuivering onder de marine zijn in totaal een kleine honderd mensohen bij de marine ontslagen in den laatsten tijd. GEEN VOLONTAIRS MEER. Bij het openbaar lager onderwijs te Almelo. Zooals wij Zaterdag meldden heeft de gemeenteraad van Almelo besloten een be zoldiging toe te kennen aan de volontairs bij het openbaar lager onderwijs. Thans hebben B. en W. een schrijven aan de hoofden van scholen gezonden met de mededeeling, dat met ingang van den nieuwen cursus in Augustus a.s, geen vo lontairs meer tot de openbare scholen wor den toegelaten. R.-K. Comité Pleegouders-trein WeenenBudapest. Naar aanleiding van talrijke ingekomen verzoeken zal bovengenoemd comité ook dit jaar weer ten gerieve van pleegouders, pleegkinderen en andere belangstellenden een goedkoope reis naar Weenen en Buda pest organiseeren. Door gelukkige om standigheden kon de prijs nog lager ge steld worden dan in vórige jaren. Het verblijf te Budapest valt samen met de Padvinders-demonstraties aldaar. Gegadigden wordt aangeraden zich om inlichtingen onverwijld te richten tot heb het R.-K. Comité Weenen—Budapest te Alkmaar. Vergadering van R. K. Boterhandelaren en Melangeurs, Het Nationaal Hanzeburcau, Uitvoerend Bureau v an den Ned. R, IC, Middenstand- bond, te Den Haag, heeft allo II, IC. Boter handelaren en Mélangeurs opgeroepen tot een vergadering ter bespreking van de wonschelijkihcid om te komen tot do stich- tiag van een Nationale n R, IC. Vakbond voor genoemde branche. Voor deze vergadering, welke zal worden gehouden op Woensdag 21 uni a.s. des na middags te drie uur in Gebouw Amicitia, Westeinde, Den Hang, zijn alle R. IC. Bo terhandelaren en Mélangeurs van Neder land uitgenoodigd. GEMENGDE BERICHTEN TRAGISCH MOTORONGELUK. Het slachtoffer stervende. Zaterdagmiddag heeft, naar de „Mnd.- mrg." meldt, te Boxmeer een ernstig ver keersongeval plaats gehad, waarbij de on geveer 20-jarige Douveu uit Horst (L.) zwaar werd verwond. De rijksveearts ar. Gunée uit Boxmeer wilde met zijn auto achteruit den straatweg oprijden. Hierbij gaf hij voldoende signa len. Deze werden niet opgemerkt door den motorrijder Douven, die met groote snel heid naderde. De motorrijder bemerkte de auto, die zich juist op dit moment midden op den weg bevond, te laat en reed in voile vaart tegen de rechter achterzijde van den wagen op. De botsing was zoo hevig, dat D. eenige meters van zijn motor werd wegge slingerd en met kracht tegen den grond werd geworpen. Een marechaussée en eeni ge voorbijgangers droegen het slachtoffer, da/t hevig bloedde en in bewusteloozen toe stand verkeerde de Marechausseé-kazerne binnen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Korte uit Boxmeer constateerde behalve een zware hersen schudding verschillende ernstige verwon dingen aan hoofd en hals. Het slachtoffer, dab veel bloedverlies had geleden, werd naar het R. IC. Ziekenhuis to Boxmeer overgebracht, waar hij ter verpleging is op genomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Ooggetuigen hebben verklaard, dat den autobestuurder geen schuld treft. Zoowel auto als motorrijwiel werden zwaar bescha digd. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Drie personen zwaar en één licht gewond. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft te Middelburg een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij drie personen zwaar en één licht gewond werd. Een auto, gemerkt H, 7031, bestuurd door den heer L. uit Den Haag en waarin verder twee dames en een heer gezeten waren reed omstreeks dien tijd op den Nieuwlandsehenweg tegen een boom. De ingezetenen waren ook uit Den Haag af komstig. Een der dames, mevr. L., bekwam een schedelbreuk, terwijl de andere dame, mcj. v. S., een bekkenfractuur bekwam. De heer L. verloor een duim en bekwam nog an dere verwondingen. De andere heer werd slechts licht gewond. De auto werd aaii de eene zijde vrijwel geheel vernield. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Drie inzittenden ernstig gewond. Door een defect aan de stuurinrichting reed op den provincialen weg van Oeffeit naar Wanroy een personen-auto, waarin drie jongelieden gezeten waren, in een naast den weg gelegen sloot. Bij den val sloeg de auto over den kop. Alle inzittenden werden ernstig gewond. Door toegesnelde voorbij gangers werden de gewonden uit den auto bevrijd. Een ontboden geneesheer, dr. Kor te uit Boxmeer,-legde een noodverband en liet de jongelui, van wie tvveo uit Mill en een uit Uden afkomstig waren, naanhunne respectievelijke woningen vervoeren. Huil toestand is zorgwekkend. Do auto werd zwaar beschadigd. „De Grfc." MOTORONGELUK. Gistermiddag had op de Weesperzijde bij de Fahrenheitstraat te Amsterdam een motorongeluk plaats, dat nog goed is af- geloopen. Een motor met zijspan, komende uit de richting Diemen .reed tegen een lantaarnpaal. De motorrijder L. K. uit Amsterdam en zijn vrouw werden licht gewond, terwijl twee kinderen, welke met de vrouw in de zijspan zaten, e.r met den schrik afkwamen. Nadat de familie naar het O.L. Vrouwegasthuis was gebracht, konden zij huiswaarts keeron. Het ongeluk ontstond doordat een auto mobilist den motorrijder coupeerde bij het passeeren van een tegenligger. Bij deze gevaarlijke manoeuvre werd de motorfiets geraakt, waardoor de bestuurder het be heer over zijn stuur verloor. Do motorfiets werd geheel vernield. De automobilist die stopte, heeft zich bij het politic-bureau Fahrenheitsraat aangemeld, waar proces verbaal van een en ander werd opge maakt. DE INBRAAK IN HET CULLINAN HOUSE TE AMSTERDAM. BUIT GOEDDEELS VERDWENEtf. Vijf arrestaties. I In den nacht van 29 op 30 Mei werd een brutale inbraak gepleegd in het Oullinan House in de Kalverstraat te Amsterdam, bij welke inbraak voor de niet onaan zienlijke waarde van 10.000 aan ringen, broches en spelden, alle met steenen be zet werd buitgemaakt. Spoedig bleek, dat met deze steenon vrij openlijk „op de vLakte" werd geleurd. Het eerste spoor leidde naar een op de Oude Waal wonende juffrouw, die in een winkelzaak in do Indische Buurt werk-j zaam was. Zoowel te haren huize als bij den win- keiier, bij wien zij in 'betrekking was, word een huiszoeking gedaan, van welke twee alleen de. eerste, succes opleverde. In het handtaschje van de juffrouw I werd een aantal ringen en spelden ge vonden. Aanvankelijk beweerde zij, dat zij niet wist hoe deze voorwerpen in haar taschje waren terechtgekomen, later dab zij ze cadeau had gekregen, verhalen aan welker geloofwaardigheid de politie met recht en reden twijfelde. Nagegaan werd met die de v-rouw den laatsten tijd omgang had gehad en een j derde huiszoeking volgde, nu bij een echt paar, wonende aan het Ferd. Bolplein, welke slag raak bleek te zijn. De vrouw i had ook een aantal voorwerpen uit den! buit van de inbraak in haar bezit, terwijl I in de vestzakken van den man een aantal gebroken ringen, waaruit de steenen wa- ren verwijderd, werden aangetroffen, j I Het kostte daarna niet al te veel moeaS- I te te weten te komen hoe de drie gearres- I teerden aan de gestolen voorwerpen wo- I ren gekomen. Leverancier er van bleek t-e I zijn een bekende „jongen" van den O. Zw I Achterburgwal, die als vierde arrestant achter slot en grendel kon worden gezet. Vijfde en voorloopig laatste arrestant j werd zekere V., een berucht recidivist, I brutaal inbreker, zeer goed bekend bij do politie, één die al ettelijke jaartjes heeft I opgeknapt. .1 Van den buit is slechts een zeer kleiii 1 gedeelte opgespoord.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10