VRIJDAG 16 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE RADIOWERELD Programma's van Zaterdag 17 Juni. Huizen, 1875 m. K. R. D.-Programma, 8.00 Morgenooncert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het K. R. O.- orkest. In de pauze gramofoon. 2.00 Vertrouwelijk gesprek met de rijpe re jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Het Haarlemsoh Salon-orkest. Te 4.30 zwemcursu®. Te 5.gramofoon. Te 5.15 Esperanto-nieuws. Te 6.20 Journalis tiek Weekoverzicht. 7.15 „Tuinaanleg" door J. Rens. 7.35 Gramofoon. 7.45 „Waarom Esperanto"? door A. van W eerhorst. 8.00 Onze Zaterdagavond', m. m. v. J. v. de Rerghe en Kees v. d. Schie in hun Hol land sdh repertoire en de KRO-boys. Te 8.30 en 10.30 Vaz Dias. 11.00 Gramofoon. Hilversum, 296 m. V AR A-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: VARA Mandoline-Ensemble, VARA Klein- orkest, Carel Rijken (declamatie), en Gram mofoonplaten. 12.00 VARA-Kleinorkest. 12.30 Orgelspel J. Jong. I.00 Gramofoonplaten. 2.00 Zenderverz. 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 Causerie door Jan v. Zutphen. 3.10 „De Notenkrakers", en Gramofoon platen. 4.40 Letterkundige causerie door A. M. de Jong. 5.00 „De Flierefluiters" en Gramofoon platen. 6.00 Kinderuurtje. 7.00 Orgelspel C. Steyn. 7.30 Causerie door Ir. J. C. Tukker. 7.59 Herh. SOS-Rerichten. 8.00 VARA-Orkest. 8.45 P. Holz zingt bij de luit. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.30 Vaz Dias. en VARA-Varia. 9.45 Vervolg orkestconcert. 10.15 Peter Holz. 10.30 Vervolg orkestconcert. II.00—12.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 m. 10.36 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Commodore Grand Orkest. 2.05 Gramofoonplaten. 3.05 Harry Roy en zijn band. 3.50 Victor Olof en zijn sextet. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.50 Leslie Bridgewater'e harpkwintet. 8.20 „How is that, Umpire", radio-revue. 10.05 Radio Militair orkest. 11.05 Ambrose en zijn Band. 11.5512.36 „Te Epilogue of the Green wich Night Pageant". „Rm-adio-Paris", 1744 m. 8.05 Gramofoonplaten. 12.20 Concert door het Omroeporkest. 6.50 Concert door het Omroeporkest. 8.20 Zangrecital o. 1. v. D. Bonnaud. Kalundbo rg, 1153 m. 12.202.20 Concert door strijkensemble 0. 1. v. Bendix. 2.50 Gramofoonplaten. 3.205.20 Concert door het Omroepor kest o. 1. v. Reesen, m. m. v. celliste. 7.50 Koorconcert o. 1 v. Johan Hye Knud- sen en J. Hedar. 9.20 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. 11.0512.35 Dansmuziek o. 1, v. R. Jo- hansen uit „Lodberg". Langenberg, 473 m. 6.40, 7.23 en 8.23 Gramofoonplaten. 12.20 Weragkamerorkest o, 1. v. Breuer. 1.20 Weragorkeet o. 1. v. Kühn m. m van sopraan. 2.50 Gramofoonplaten. 4AO Weragkamerkwintet. 8.25 Militair concert uit Weenen. 9.05 V rooi ijk gevarieerd programma m. muziek van Kauffmann. Regie: Rieth. Rome, 441 m. 9.05 Operaooncert o. 1. v. Pedrollo en Santarelli. Brussel, 338 en 506 m. 338 meter: 12.20 Gramofoonplaten. I.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Solistenconcert. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 9.05 Lezing enp vervolg concert. 10.30 Dansmuziek uit St. Cauveur. II.50 Gramofoonmuziek. 508 meter: 12.20 Omroep kleinorkest o. 1. v. Leens. I.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o. L v. Leemans 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 Hoorspel. 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Zang door Mej. Bona via. 10.05 Gramofoonplaten. 10.30 Concert door R. de Kers en „His Cabaret Kings". Z e e s e n, 1635 m. 8.25 Duitsche dansmuziek door Eugen Sonntag's orkest. 9.05 „Lachen im Hintergrund", vroolijk programma. 10.20 Berichten en lezing. II.2012.20 Populair concert uit Mun- dhem Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. Zaterdag, 17 Juni (3e Programma). 8.0012.20 Langen berg. 12.2017.20 Daventry. 17.20—19.50 Brussel (VI.) 19.50afloopDaventry. (Wijzigingen voorbehouden). UIT DE OMGEVING LISSE. Administratie-gebouwtje. Het van wege het gemeentebestuur gebouwde admi nistratie-gebouwtje op het bouwterrein Heereweg-Bondstraat voor den gemeente lijken dienst van de Arbeidsbemiddeling «n steun verleening is thans zoodanig gereed, dat hierin de administratie is overgebracht. Voor dc arbeidsbemiddeling en steunver- leening heeft men zich derhalve in den ver volge bij dit gebouwtje aan te melden. Geboren: Anna Jacoba, d. van J. Ch. H. van Kesteren en J. A. van der Voort. Leonard us Cornells Johannes, z. van C. J. Lij ten en A. AR. van Kesteren. Hen- drikje, d. van K. Kempe en R. Borat. Ondertrouwd: J. van der Zwet 27 j. en M. A. Kortekaas 26 j.. beiden te Lisse. J. van der Pol 25 j. te Haarlemmermeer en J. 01. Booden 24 j. te Lisse. Getrouwd: A. v. d. Geer te Voor hout en C. A. Baars te Lisse. G. J. Jaars veld te Nieuwer Amstel en J. Rhijnsburger te Lisae. Gevestigd: A. J. W. Botteveel uit Almelo. C. Vonk uit Hillegom. J. W. Brak uit Noordwijk. Vertrokken: H. G. de Water naar Haarlem. M. Th. Zoet naar Voorhout. A. G. Wassenaar naar Borne. D. Geuke naar Rheden. T. Kloosterman naar Haar leimimerme er. NOORDWIJK. Personalia. Voor het examen acte Lager Onderwijs is te 's-Gravenhage ge daagd de heer M. J. C. Verwey. De heer J. Gravendaal. monteur bij het gem. elect, bedrijf alhier, is te Arn hem geslaagd voor het diploma adspirant electrotechnisch opzichter. Diefstal. Door verbreking is alhier des -nachts uit een schuurtje bestemd voor berging van gereedschappen ontvreemd: een dubbelloops jachtgeweer merk E. Bei- nord, in het kruis genummerd 298, uitge werkt slintstuk met kolfkaliber No. 16 cen traal vuur. Waarde van het geweer plm. 40. Gunning. Onder architectuur van F. Nieuwerkerk, is door het bestuur van R. K. Ziekenhuis van den H. Joannes de Deo, Westeinde te 's-Gravenhage, bij onder- handsche aanbesteding opgedragen de bouw van een Paviljoen, Zusterhuis en Ka pel aan N.V. Mij. „Erica'' Aannemersbe drijf v.h. W. P. de Vreede te Noordwijk. Gevonden. Rozenkrans, 2 knot sajet, heerenrijwiel, damestasch met inhoud, ceintuur, bruine kindersandaal, gymschoen tje, tennisracet met bal, kinderschopje, on derdeel van een muziekfluit, kinderlak schoentje, [R!. K. medaille aan kettinkje, kist sinaasappelen, gouden ring met steen tjes, bruin kinderschoentj et, dames arm bandhorloge, lapje inh. 2 bandafnemers en tube solutie, rozenkrans, radiateurdop,, 1 paar sportkousen, gebrend geruit wollen jasje, sleutel, Eng. sleuteL portem. met inh., polshorloge met riem. Inlichtingen uitsluitend des Woensdags en des Zaterdags van 12—1 uur n.m. ten Politiebureele te N o o rd w i j k-Bmnen. N00RDWIJKERH0UT Voetbal. Zaterdagmiddag om 4 uur heeft op het N.V.C.-terrein 'n interessante wedstrijd plaats. De ploeg van Guldemond zal namelijk haar krachten meten tegen de „Guldemonders" uit Lisse. Dit belooft 'n spannende wedstrijd te worden, temeer daar er voor de overwinnaars 'n prijs is beschikbaar gesteld. We verwachten dan ook veel toeschouwers. NIEUW-VENNEP. Personalia, Voor het examen acte Lager Onderwijs is tp Haarlem geslaagd de heer J. P. Spaans. RIJNSBURG. Veiling vereeniging. De vereeniging „Veiling Tuinbouwproducten Rijnsburg en Omstr.", hield gisteravond een algemeene vergadering bij den heer J. J. Verbree. De voorzitter, de heer S. Schoneveld, heette namens het bestuur de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Spr. uitte de wensch, dat deze algemeene vergadering zou mogen staan in het teeken van eensgezindheid en de te nemen besluiten in het belang van de leden zouden mogen strekke. Spr. lioop-^ te voorts dat de nog steeds niet rooskleu rige tijden een keer zouden mogen nemen, met een gunstige terugslag voor leden in dividueel en voor de vereeniging. Hier mede verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De secretarie, de heer Jac. Kromhout, las hierna de notulen der vorige vergade ring,, die ongewijzigd werden vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris. Spr. begon zijn jaarverslag, met de opmerking, dat de wensch op betere tijden, in het vorige jaarverslag geuit, niet in vervulling is gegaan. Ook 1932 bracht niet de gewenschte verbetering. Door de invoerbeperkingen van Duitschland en an dere landen, kan de Nederlandsche markt de aangevoerde producten niet verwerken en brachten de artikelen soms prijzen op, beneden de productiekosten; aardappelen b.v. 0.50 per baal, kroten vaak onver koopbaar, uien, waarvan de verwachting zoo hoog was 0.40 k 0.50 per baal. Bloemkool was het eenigist product dat nog een behoorlijke prijs opbracht, mits het artikel dan ook le kwaliteit, zonder de minste afwijking was. Roode en Gele Kool was eveneens slecht. De regeering trachtte wel verbetering te brengen, oa. door een toeslag op vroege aardappelen, waarvan echter slechts 2 te lers profiteerden. Zij ontvingen een toe slag van 0.65 per 1000 KG. Meerderen daarentegen profiteerden van den toeslag op roode en gele kool k 0.30 per 100 stufcs, tot een totaal bedrag van pijn. 6000. Alhoewel dit het verlies niet kan dekken, werd dezen bij-slag zeer op prijs gesteld. Velen meenden, dat de Regeering scher pere maatregelen, met name tegen Duitsch land moest treffen, maar spr. wees op de daaraan verbonden nodeelen. De aan dacht werd er op gevestigd, dat de steun alleen verleend werd op de ter veiling aangebrachte artikelen, wat in de toekomst eveneen® voor de geveilde goederen zal ge schieden. Het aantal gehouden veilingen bedroeg 95, het geveilde bedrag 103.312.92. De ver eeniging telt thans 165 leden. Spr. eindigde zijn verslag met den wensch, dat 1933 de gewenschte verbete ring mocht brengen en ieder in staat ge steld mocht worden zijn werkzaamheden in gezondheid en kracht te vervullen. Nadat de voorzitter den secretaris had donk gebracht voor de door hem als zoo danig verrichtte werkzaamheden, was aan de orde het accountantsrapport omtrent boeken van penning- en veilingmeester. De eindconclusie van het rapport was, dat gaarne voorgesteld werd beiden alge- beele décharge te verleenen, waartoe op voorstel van den voorzitter z. h. s. werd besloten. Volgde verkiezing van het bestuur. Aan de beurt van aftreding was de heer Jac. Kromhout. Op voorstel van den heer C. Kromhout werd de aftredende bij accla matie herbenoemd. Hierna volgde inning der contributie bij de aanwezige leden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat van het Centraal Bureau van Veilingen be richt is ingekomen, dat voor verschillende artikel minimumprijzen zijn vastgesteld. Mochten de artikelen deze prijzen op de veilingen die prijzen niet opbrengen, dan werden zij daarvoor door den Regeerings- commissaris aangekocht Die prijzen zijn o.a. voor bloemkool 1.50 per 100, witte kool 40 ets. per 100 K.G., roode en gele kool 1.per 100 K.G., knolrapen 0.50 per 100 K.G., bospeen 1.kleine 2. groote bak per 100 bos, uien 0.80 per 100 K.G., aardappelen (tot een bepaalden da tum) 0.75 per 100 K.G. en kroten 0 60 per 100 K.G. Omtrent de in acht te nemen voorschrif ten zal den leden nader mededeeling wor den gedaan; van de inachtneming hiervan hangt het al of niet verleenen van den toe slag af, zoodat de voorzatter aller medewer king inriep. Hierna kwam in behandeling een schrij ven van een aantal leden, die in de eer ste plaats vroegen, invoering van het ver plicht veilen. De voorz. merkt op, dat dit voorschrift reeds bestaat, behalve voor hen, die hun producten elders aan den man brengen en voor artikelen, als peen, die hier niet ge veild kunnen worden. Of het voorschrift trouw nageleefd wordt, was iets anders, maar daaraan kunnen de leden zeer mede werken. De heer v. d. Sleet merkt op, dat van het bestuur weinig kracht in dezen kan uitgaan, omdat een der bestuursleden, die zich hieromtrent nader uitspreekt, vrijwel alles elders geveild wordt. De voorz. antwoordt, dat nagegaan zal worden, wat het bestuur hierin verder te doen staat, maar dat het voorschrift nog steeds geldt. De tweede vraag was een verzoek om ter beschikbaar stelling van veilingfust door de veiling. De voorz. zegt, dat dit de instemming heeft van het bestuur, al ontveinst zich dit niet, dat daaraan vele bezwaren en waar schijnlijk ook wel groote kosten verbonden zijn. De kas laat het echter thans toe, waarom voorgesteld wordt 4000 kisten te bestellen. De prijs is 0.29 per stuk. De door principalen afgehaalde kisten moeten dezelfde week teruggebracht worden, bij gebreke waarvan 0.30 per stuk in reke ning gebracht wordt, terwijl per week 0.02 huur wordt berekend. Bij inlevering met producten ter veiling gaat de verantwoor ding op den kooper over. Diverse leden voerden hieromtrent nog het woord, waarop, nadat de voorzitter alle sprekers beantwoord had, besloten werd, als door het bestuur voorgesteld werd. Eveneens werd aangenomen een voorstel van het bestuur op voor de per kist geveil de artikelen 5 pot. veilings kosten in reke ning te brengen. Wellicht dat de veiling per kist ook de mogelijkheid schept andere ar tikelen, b.v. peen te veilen. Een derde vraag was, verplicht te stel len dat de monsters onder de loods uitge stald werden en dat deze eerst na de vei ling verbocht zouden mogen worden. Dit laatste meende de voorzitter te moeten ont raden, daar dit voor ieder wel eens schade lijke gevolgen zou kunnen hebben. De hee-ren v. d. Sleet en Kromhout wa ren er echter zeer voor, deze zaak thans goed te regelen. Eerstgenoemden deden een voorstel in dien geest, dat men op 1 na algemeene stemmen werd aangenomen. Een laatste vraag, een verzoek aan Rijn land te richten tot uitdieping van het wa ter van het veilingsterrein, zei de voorzit ter, had geen reden, daar Rijnland hiertoe geen verplichting had. Het besuur zou ech ter het noodige overwegen. Bij de rondvraag wees de heer C. Krom hout op de wenschelijkheid vanwege de Vereeniging pootaardappelein te laten ko men ten behoeve van de leden. Na eenige bespreking verklaarde het be stuur zich bereid, trots vroeger opgedane ondervindingen, daartoe zijn medewerking te verleenen. De heer Kromhout vroeg voorts of de huur voor het terrein door Rijnland niet verlaagd was. De voorz. meende, dat die eenmaal contractueel overeengekomen was, en dat het onwenschelijk was, daarop ver mindering te vragen. Tenslotte vroeg de heer Kromhout of het niet mogelijk was, op de convocatiebiljet ten, als meer en meer gebruikelijk is, de winst- en verliesrekening te doen drukken, en voorts hoe de finantieele toestand der vereeniging thans is. Omtrent deze beide punten werd vrager naar den secretaris-veilingmeester verwe zen, die gaarne inzage van boeken zou ge ven. De heer Vos wees op het groote bezwaar, dat schepen nabij het Veilingterrein vaak de tuinders beletten hun waren per schip aan te voeren. De voorzitter wees op de moeielijkheden. om dit te beletten, maar zei toe, dat het bestuur doen zal wat mogelijk is, om hier in verbetering te brengen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de veiling te Katwijk voortaan om 1 uur zal aanvangen. Gaarne zou men de vei ling aldaar ter wille zijn, en vroeger vei len, maar veilen om 12 of 12.30 uur is on mogelijk. De heer C. Kroanhout vraagt, of het, om de goede verstandhouding te bewaren, niet mogelijk is, naar gelang van de aangevoer de producten vóór of na de veiling te Kat wijk te veilen. Na het voor en tegen te hebben overwo gen, en nogmaals de verzekering te hebben gegeven, dat men gaarne aan een goede re geling wil medewerken, werd besloten, het seizoen aan te vangen met veilen om 1 uur, waaraan desgewenscht, oa. in den kool- tijd kan worden afgeweken, door wat vroe ger te veilen. De vergadering werd hierna door den voorz. met een slotwoord beëindigd, waar na nog volgde eon verloting om vele fraaie prijzen. Muziekuitvoering. Onder groote be langstelling gaf het muziekkorps van Kat wijk aan den Rijn alhier op het plein voor het Raadhuis een openluchtuitvoering. De uitvoering van de verschillende num mers, waaraan de noodige zorg werd be steed, werd met een welverdiende aandacht aangehoord, zoodat met dankbaarheid op dezen avond wordt teruggezien, en de mu zikanten ook een volgend maal als welkome gasten zullen worden begroet. Geboren: Andries, z. van L. de Mooij en H. Glasbergen. Jaoobus Gerardus, z. van J. Paauw en C. E. Hus. Ondertrouwd: J. Heemskerk 26 j. en G. de Mooij 24 j. feuilleton. DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH Naar het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 55) „Dat weet ik", viel Fanshaw hem snel in de rede. „De sleutel stak er in. Juffrouw Baxter en ik...." „O, hebben jullie het ook gevonden", merkte Ricky luchtig op. „Ja, zoo ben ik uit de kerk gekomen. Ik bracht de takken van de rozenstruiken weer in hun ouden stand terug, nam den beker mee naar huis en den volgenden dag begroef ik hem in het spookjes-1 boschje. Den laatsten dag, dat ik hier was, wilde ik hem opgraven om hem mee te nemen naar Londen, maar ik zag dien Julius in het bosch rondzwerven en vond het niet veilig om met den beker bij me terug te gaan. Zoo'n groot ding moest na tuurlijk opvallenDaarom overtuigde ik me alleen maar, dat hij er nog lag. Ik heb intusschen gehoord, dat de jongen me be zig heeft gezien, nadat ik was heen gegaan den beker heeft gevonden en dat aan dien verwenschten Thomas heeft verteld. Maar dat wist ik natuurlijk niet voor vandaag en ik schreef aan Rose, waar de beker ver borgen was." „Wat wilde je er mee doen?" „Verkoopen natuurlijk", antwoordde Gould verbaasd. „Met Rose's duizend pond en hetzelfde bedrag voor den beker dacht ik, dat ik een goed begin in Canada kon maken." „Je bent een schurk, Ricky „Och, houd toch op met je gezeur. Zoo ben ik nu eenmaal. En de rest weet je. Rose ging den beker halen en Gould sprong van zijn stoel op en balde zijn vuisten. „Als ik dien schurk vind, die voor mij de val zette, waardoor Rose ge dood is, zal ik zorgen, dat hij opgehangen wordt." „Daar zul je niet veel kans op hebben, of het moest zijn wegens moord op jou", zei de jonker droog. „Thomas zou zichzelf al hebben aangegeven als bij zich niet op jou wilde wreken. Hij zoekt je overal, Ricky. Dus als je niet wordt opgehangen wegens moord op Tollhurst, zal je gedood worden door Thomas, die het leven niet meer de moeite waard vindt, nu Rose om gekomen is." „Ik word niet opgehangen wegens moord op Tollhurst", riep Ricky uit, „want ik had daar niets mee te maken." „Baxter dan vroeg Fanshaw, die aan den verscheurden brief dacht. „Ja", gaf zijn eef gemelijk toe. „dat ge loof ik wel. Toen ik den beker om onge veer kwart voor elf meenam zag ik Bax ter dan weg afkomen en naar de kerk of naar het huisje gaan. Ik kroop in een haag totdat hij voorbij was en maakte, dat ik thuis kwam." „Maar juffrouw Maynard zegt...." „Het kan me niets schelen, wat juffrouw Maynard zegt", viel Gould hem in de re de. „Die domme vrouw liet zich van alles wijs maken door zoo'n handigen kerel als Baxter. Hij ging vóór tienen naar bed en sloop toen weg. Dat was gemakkelijk ge noeg voor hem, want zijn slaapkamer was op de benedenverdieping." „Waarom heb je me dat niet eerder ver teld?" vroeg Fanshaw opgewonden. „Omdat ik dan had. moeten bekennen, dat ik zelf ook op het oorlogspad was", antwoordde Ricky gemelijk. „Je weet er nu alles van, dus ik ga maar weer." „Waarom „Ik moet eerst naar Arnold gaan en be wijzen, dat ik niet aan den moord mede plichtig ben." „Verraad je Baxter?" „Niet, zoolang ik zelf niet gearresteerd word", zei Ricky koel. ,.Ik heb niets te gen dien man en zoolang mijn leven geen gevaar loopt zal ik hem sparen. Maar als het tot een arrestatie komt, moet ik me verdedigen. Ik ben overtuigd, dat Baxter het gedaau heeft waarom zou hij anders dien avond naar het huis gegaan zijn? Nu, ik ga weg, bonjour „Maar Bicky „Och, schiet op", beet Gould hem toe en sloeg de deur achter zich dicht. Fanshaw wilde hem naloopen, maar hij was nog zoo zwak, dat hij het niet tot aan de deur kon brengen. Hij strompelde weer naar de divan en vroeg zich af, of zijn neef voor de misdaad gearresteerd zou worden. Als dit gebeurde, beteekende dat leed en jammer voor Anita, want in dat geval zou Ricky zeker alles vertellen en de kolonel vermoedelijk aan de galg komen. En dit kon den jongeman bedroefd wei nig schelen, als hij daarmede zijn eigen veiligheid verzekerde. Hij was diep ge schokt door Rose's dood, maar dat belet te niet, dat hij wensch te te leven. In sombere stemming liep Ricky naar Suzan Tollhurst's huisje en na eenigen tijd zag hij een langen stoet dorpelingen, allen met ontbloot hoofd, hem tegemoet komen. Aan fyun hoofd schreed meneer Gretton, de geestelijke van Hurton, den zilveren beker, dien koningin Elisabeth aan de dorpskerk geschonken had, in bei de handen voor zich uitdragend. Blijkbaar was hij naar Thomas' woning geweest en bracht het verloren en herwonnen kleinood thans in statie terug naar de gewijde plaats, waar het behoorde. XX. Het mysterie ontsluierd. „En nu", zei juffrouw Pamela bruusk, „moet je me eens vertellen, Lionel, wan neer je met dat lieve kind gaat trouwen." De jongeman zat met de oude dame in den salon op „De Olmen", een maand la, ter. Vier weken waren verloopen sinds den tragischen dood van Bose Car het was eind Januari nu. „Anita wil niet trouwen, voor ze weet, wie den ouden Tolhurst vermoord heeft." „Nu, daar is niet veel kans op", meen de juffrouw Pamela. „Arnold verdacht Anita en het werd bewezen, dat zij het niet heeft gedaan. Hij verdacht Richard en die „Hij verdenkt hem nog altijd, hoewel hij hem niet gearresteerd heeft", viel de jonker haar, allerminst op zijn gemak, in de rede. Ricky was op den bewusten avond na tienen nog buiten." „Juist, maar hij ging niet verder dan de kerk, waar hij den beker wegnam, dien Anita daar had neergezet. Hij is niet in het huisje geweest, dus hij kon de moorde naar niet zijn." „Ja, maar dat is alleen zijn eigen ver haal en hij heeft geen getuige, die kan verklaren, dat hij niet verder dan de kerk geweest is. Hij kan op stuk van zaken naar het huisje zijn gegaan." „Wat voor reden zou hij daarvoor heb ben gehad, nadat hij zich van den beker had meester gemaakt?" Juist", stemde Fanshaw toe, „iik geloof zelf ook, dat Ricky onschuldig is en ik denk, dat inspecteur Arnold ook die mee ning is toegedaan want hij heeft Ricky nog steeds niet laten arresteeren." „Maar hij laat hem wel bewaken", ver klaarde juffrouw Pamela. „Richard wil naar het buitenland, maar inspecteur Ar nold heeft gezegd, dat hij hem zou laten arresteeren, wanneer hij probeerde het land te verlaten „Ricky wilde alleen maar naa-r het bui tenland om weg te komen met die vijfhon derd pond, die Rose hem heeft gegeven." „Die waren van haar. Ze had hét vol ste recht daarover te beschikken", meende de oude dame. „Zeker, maar nu ze dood is, is er geen ander bewijs, dat ze het geld aan Ricky gegeven heeft, dan de geëndosseerde cheque, die ze van Trill ontving. Dat kan juridisch gesproken misschien voldoende bewijs zijn hij kon niet wegkomen, toen hij het bedrag geïncasseerd had en Trill wist hem te dwingen de vijfhonderd pond terug te geven. Nu is de heele nalaten schap van den ouden Tollhurst verdeeld onder zijn naast bloedverwanten. „Juffrouw Pamela lachte schamper. „En Suzan hoeft niet veel zijde gespon nen bij haar gemeene lasterpraatjes, om dat de koster zooveel familieleden had", zei ze. „Maar verdiende loonZe heeft een hoop last en ellende veroorzaakt met haar kwaadardige tong. Nu zegt ze na tuurlijk, dat kolonel Baxter het gedaan heeft, afgaande op dien brief...." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9