HONGAARSCH LEVEN. VRIJDAG 16 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 KERKNIEUWS DAGELIJKSCHE GEBEDEN. NIEUWE TEKST VASTGESTELD Nieuwe katechismus moet op 1 Januari 1934 zijn ingevoerd. Wat eenige maanden geleden in voor uitzicht werd gesteld, is thans verwezen lijkt, zoo deelt mgr. Hopmans in „St. Ma ria" mede, de Eerste Katechismu6, be stemd voor het eerste en tweede leerjaar, is thans verschenen. Deze katechismus is er op berekend als eind-kateohismus dienst te doen bij het buitengewoon lager onderwijs. De nieuwe katechimus zal nu op de scho len worden ingevoerd bij den aanvang van het schooljaar begin September a.s. De nieuwe tekst der dagelijksche gebe den zal overal ingevoerd moeten zijn op den len Januari 1934. In de scholen zal reeds nu begonnen worden met het aaaleeren van den nieu wen tekst. Het Kruisteeken. In den Naam van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Amen. Het Onze Vader. Onze Vader, die in den hemel zijt: 1. Uw Naam worde geheiligd 2. Uw Rijk kome 3. Uw Wil geschiede op aarde zooals in den hemel. 4. Geef ons heden ons brood; 5. Vergeef ons onze schuld zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven 6. En leid ons niet in bekoring 7. Maar verlos ons van het kwade. Amen. Het Wees Gegroet. Wees gegroet, Maria, vol van genade, de Heer is met ugij zijt de gezegende on der de vrouwen, en gezegend is Jezus, de Vrucht van uw schoot, Heilige Maria, Moeder van God, bid voor ons, zondaars. nu en in het uur van onzen dood. Amen. 1. Ik geloof in God den almachtigen Vader, Schepper van hemel en aarde. 2. En in Jezus Christus, zijn eenigen Zoon, onzen Heer, 3. Die ontvangen is van den Heiligen Geest, geboren uit de Maagd Maria, 4. Die geleden heeft onder Pontius Pi- latus, is gekruisigd, gestorven en begra- ven, 5. Die nedergedaald is ter belle, den derden dag verrezen uit de dooden, 6. Die opgestegen is ten hemel, zit aan de rechterhand van God den almachtigen Vader, 7. Van daar zal Hij komen oordeelen de levenden en de dooden. 8. Ik geloof in den HeiligenGeest; 9. De Heilige Katholieke Kerk, de ge meenschap van de heiligen 10. De vergeving van de zonden 11. De verrijzenis van het lichaam; 12. Het eeuwig leven. Amen. De Tien Geboden van God. Ik ben de Heer, uw God. L Gij zult geen afgoden vereeren, maar Mij alleen aanbidden en boven alles bemin nen, 2. Gij zult den Naam van den Heer, uw God, niet zonder eerbied gebruiken. 3. Wees gedachtig, dat gij den dag des Heeren heiligt, 4. Eer uw vader en uw moeder, 5. Gij zult niet dooden, 6. Gij zult geen onkuiscbheid doem 7. Gij zult niet stelen, 8. Gij zult tegen uw naaste niet valsch getuigen. 9. Gij zult geen onkuiscbheid begee- ren. 10. Gij zult niet onrechtvaardig begeeren, wat uw naaste toebehoort. De Vijf Geboden van de Heilige Kerk. Gij zult: 1. De verplichte feestdagen vieren als Zondag. 2. Op Zondagen en verplichte feestda gen de heilige Mis bijwonen en geen ver boden werk doen. 3. Op onthoudingsdagen geen vleesch gebruiken en op vastendagen vasten. 4. Tenminste eenmaal per jaar biech ten. 5. In den Paasohtijd de heilige Com munie ontvangen. Oefening van Geloof. Mijn Heer en mijn God, ik geloof: dat Gij zijt één God in drie Personen, de Va der, de Zoon en de Heilige G-eest; dat God de Zoon voor ons is mensch gewor den en aan het kruis gestorven; dat Gij het goede loont en het kwade straft. Ik geloof alles wat Gij hebt geopen baard, en door de Heilige Kerk ons leert. Dat geloof ik vast, omdat Gij het hebt gezegd, die alles weet en altijd waarheid spreekt, Heer, vermeerder mijn geloof Oefening van Hoop. Oneindig goede God, ik hoop, door de verdiensten van Jezus Christus, van U te verkrijgen: de eeuwige zaligheid en alle genaden, die ik daarvoor noodig heb. Dat hoop ik met een vast vertrouwen, omdat Gij het hebt beloofd, die almachtig zijt, oneindig goed voor ons en getrouw in uw beloften. Heer, versterk mijn hoop Oefening van Liefcf God van Liefde, ik bemin U boven alles uit geheel mijn hart, omdat Gij on eindig goed en oneindig beminnelijk zijt. Uit liefde tot U bemin ik ook alle men- schen als mijzelf. Heer, geef mij steeds meer liefde Oefening van Berouw. Barmhartige God, ik heb spijt over mijn zonden, omdat ik uw straffen heb verdiend, maar vooral, omdat ik U, mijn grootsten weldoener en het hoogste Goed, heb beleedigd. Ik verfoei al mijn zonden en beloof met de hulp van uw genade, mijn leven te beteren en niet meer te zon digen. Heer, wees mij zondaar genadig Eer aan den Vader. Eer aan den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Zooals het was in het begin en nu, en altijd en in de eeuwen der eeuwen. Amen. De vier voornaamste Waarheden. 1. Er is één God. 2. Er zijn drie goddelijke Personen: God de Vader, God de Zoon en God de Heilige Geest. 3. God de zoon is voor ons mensch ge worden en aan het kruis gestorven. 4. God loont het goed en straft het kwaad. MGR. J. D. J. AENGENENT. Bij den vijfden verjaardag der bisschopsbenoeming. In de kathedrale kerk te Haarlem werd gistermorgen een plechtige Hoogmis coram pontifice opgedragen ter gelegenheid van den vijfden verjaardag der bisschopsbenoe ming van Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent, bisschop van Haarlem. Mgr. werd aan den ingang van de ka thedraal opgewacht door een groep Graal- leden, die hem den vaandelgroet bracht. De H. Mis werd opgedragen door den Hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, pre sident van het Groot-Seminarie Warmond proost van het hoogwaardig kapittel, met assistentie van de weleerw. heeren A. J. van den Oudenhoven en W. J. Polder, ka pelaans der kathedraal. Tegenwoordig waren de kanunniken, eere-ka-nunniken en vele geloovigen. Bij de Haarlemsche katholieken be staat het plan Dinsdagavond 8 Augustus om 8 uur een défilé te houden langs da woning van den bisschop. Het comité van katholieke actie te Haarlem heeft daartoe een oproep gericht tot de verschillende katholieke vereenigingen in Haarlem en omgeving. „Msbd." H00GE PAUSELIJKE ONDER SCHEIDINGEN. Deken van Noort en dr. Vlaming Huisprelaat Na de plechtige Hoogmis coram Ponti fice gisterenmorgen in de St. Bavo te Haar lem, heeft Z. H. Ezc. Mgr. Aengenent mede gedeeld, dat Z. H. de Paus heeft benoëmd tot huisprelaat den Hoogeerw. heer dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam en den Hoogw. heer dr. Th. M. Vlaming, oud- officiaal van het bisdom, te Heemstede. PRIOR P. HOFMAN O.S.C. De viering van zijn zilveren feest. Gisteren herdacht de alom geachte Prior van het grijze klooster St. Agatha te Cuyk den dag \vaaro"p hij voor vijf-en-twintig jaar de H. Priesterwijding mocht ontvan gen. Onder het feestelijk beieren der klok ken werd de hoogeerw. jubilaris naar de kerk geleid. Bij het binnentreden der kerk werd een vierstemmige Salutatio gezongen. Bij de plechtige H: Mis, door den jubilee renden prior opgedragen, voerde de „Scho- la Cantorum" op zeer verdienstelijke wijze uit de „Missa Papae Marcelli", van Pales- trina, omgewerkt voor 4-stemmig mannen koor. De hoogwaardigste heer W. A. v. Dinter, Magister Generaal van de Orde van het H. Kruis, hield een indrukwekken de feestpredikatie naar aanleiding van de woorden uit de 94e Psalm „Venite exsulte- mus Domino, jubilemus Deo, salutari nostro", „Komt verblijden wij ons voor den Heer, jubelen wij voor God, ons heil". Na de H. Mis bracht het gezamenlijke volk van St. Agatha een treffende hulde aan hun geliefden geestelijken vader. Al de inwoners zongen in koor onder begeleiding van de Fanfare een vreugdevol feestlied. Vervolgens zongen de schoolkinderen een gezang en gaven een spreekkoor ten ge- hoore. Als vertolker van allen hield daar op de voorzitter van het feestcomité een rede en overhandigde als feestgeschenk een gesloten couvert. De Fanfare besloot deze officieele huldiging met een spontaan „Lang zal hij leven". Van de receptie werd druk gebruik gemaakt. Ook wij wenschen dezen heiligen priester nog vele zegenrijke priesterjaren. ,>Tijd". NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Het Comité tot samenstelling van Ned. Bedevaarten verzoekt ons te berichtem dat de gelegenheid om in te schrijven als pelgrim, zoowel over Roosendaal, als over Nijmegen, definitief gesloten is. De bedévaart zal dit jaar meer dan 2500 pelgrims tellen, die in vijf speciale trei nen (waarvan een ziekentrein met 325 zie ken) zullen worden vervoerd. DE VLAG HALFSTOK HET CREDO DER HONGAREN Nem, nem, soha! Het is de hoop, die Hongarije leven doet. Szobadsag, het Vrijheidsplein, symboli seert wat er leeft in de Hongaren. Daar staan vier monumenten, die symboliseeren de verloren gebieden, de gebieden die Hongarije bij het verdrag van Trianon aan Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Roeme nië en Joego-Slavië moest afstaan. In 't midden staat een vlaggestok met de rood-wit-groene Hongaarsche vlag. Sinds het verdrag van Trianon hangt de vlag halfstok, zooals bij ons bij een doode. De vlag treurt om het verloren gebipd. Als wij de vlag passeeren ontdekken wij stilzwijgend het hoofd, zooals alle Hon garen doen en de Hongaren in ons gezel schap bedanken ons met gevoelvolle stem voor deze attentie. Hier in dit land en onder dit volk be merken wij, dat een Hongaar niet licht vergeet. Hij vergeet geen bewezen wel daden en is grenzenloos in zijn dankbaar heid als geen ander volk, maar het vergeet ook nimmer een aangedaan onrecht. Want inplaats van in 15 lange jaren, die nu sinds het Verdrag van Trianon verloopen zijn, langzamerhand te vergeten en zich te schikken in het noodlot, groeit iederen dag de afschuw en de haat tegen het verdrag van Trianon. Kinderen, die nog geen 15 jaren oud zijn en dus eerst na den grooten wereldoorlog geboren werden, uiten zich op dezelfde wijze als de grooteren en de ouderen. Dit is het werk van de Itevizionsliga, die over heel het land ie verspreid. Maar de Revizionsliga doet meer. Zij geeft een overvloed aan geschriften uit. Brochures en heel mooie werken in 't Fransch, Duitsch en Engelsch om ook aan 't buitenland te laten zien het onrecht, dat Hongarije is aangedaan. Zij zijn geïllu streerd en geven met tabellen tot in de kleinste bijzonderheden aan, wat Hongarije verloren heeft. In gesprekken ligt men er daarbij den nadruk op, dat Graaf Tisza, de Hongaar sche held, die later door de communisten werd vermoord, tegen zijn wil tot den oorlog gedwongen werd en dat. toch juist Hongarije bij het verdrag van Trianon het meeste verloor. Men vertelt ons van de tragedie van de onderteekening van het verdrag. Hoe dit door de Hongaren geschiedde met zwarte handschoenen aan, opdat zij hun hand door de onderteekening niet zouden be zoedelen. Men laat in die werken met kaarten zien, hoe het- er voor andere lan den uit zou zien, indien tweederden van hun grondgebied aan omliggende landen zou worden toegewezen. Wat e.r zou over blijven van Zweden, Denemarken. België, Frankrijk, Zwitserland, Nederland en tal van andere Europeesche Staten. Men schenkt ons een kaart, die op ver nuftige wijze in beeld brengt, hoe Honga rije was en hoe het werd. Het is een briefkaartformaat. Aan een kant zit een uitsteeksel, dat men draaien kan en als men daaraan draait, schuiven op de kaart de verloren gebieden weg, zoodab in het midden alleen de romp Hongarije, zooals het nu is, overblijft. En tevens worden dan de woorden zicht baar: Nem, nem, soha! Neen, neen, nooit! In tal van talen worden deze brochures verspreid. Tegelijkertijd geven sommige dezer werken, die prachtig zijn uitgevoerd, blijk van Hongarije's cultuur, door repro ducties van de werken van Hongaarsche kunstenaars, door uitvoerig te vertellen van hun wetenschap en kunst. Duidelijk spreekt in dit opzicht het kaartje, dat wij hierbij reproduceeren. Het laat op de onderste helft zien, wat Hon garije was en wat Hongarije nu is. Het zwarte gedeelte werd van Hongarije afge nomen. het witte gedeelte slechts bleef hen. Om dit vooral goed te laten uitko men staat op de bovenste helft een kaartje van Nederland op dezelfde wijze verdeeld als Hongarije. Zóó zou Nederland er uit zien, alleen het witte gedeelte zou het overhouden, indien het behandeld zou worden als Hongarije. En om nog duidelij ker te zijn staat er behalve in 't Hon- gaarsch ook ih 't „Hollandsch'' het volgen de bij: Hollanders! Moogt U jullie daarin schik ken, waneer Uw land zoo zou verminkt worden 1 In Trianon hebben zij Hongarije met zulk een „vreede" neergesmeten. Op een middag in Budapest worden wij uit-genoodigd tot een bezoek aan de Uni versiteit. Een professor zal daar een voordracht houden over het verdrag van Trianon, en hij vertelt, wat precies aan rijkdom en grondbezit voor Hongarije ver loren ging. Hoe het verdrag van Trianon verdedigd werd als een oplossing voor de in Hongarije levende minderheden, maar hoe nu in Tsjecho-Slowakije Slawenen en Ruthenen wonen en in een dorp ergens anders Bulgaren, Serven, Duitschers en Roemenen. De Hongaren vragen, dat al deze vol ken zich mogen uitspreken, tot welk land zij willen behooren. Voorts gaat het er voor hen om, dat zij kunnen exporteeren, wat nu onmogelijk is. Maar dit is zeker, dat de Hongaren on danks hun armoede niet bij de pakken neerzitten en alles doen om niet alleen de cultuur, maar ook de welvaart, van hun land te bevorderen. Zoo bezochten wij o.a. een landbouwschool voor meisjes in de buurt van Debrecen. Een eenvoudig, maar keurig ingericht gebouw, ook door de Hon garen van hun armoede gebouwd, maar op nieuw een bewijs, dat Hongarije naar de toekomst ziet. En het is gedwongen zijn toekomst te zoeken in de landbouw. De meisjes waren ter onzer eer in Zon- dagsche kleedij, maar zelfs aldus zagen zij er met de piekerige vlechten nog maar arm uit. Maar allen helder en schoon. En het werk der kinderen, die niet ouder wa ren dan van 12 tot 14 jaar, wekte onze bewondering. Ook in meer vrouwelijke werkzaamheden werden zij onderwezen en het naaldwerk, dat deze jonge meisjes reeds vervaardigden was zeker bewonde- Zeker is, dat Hongarije niet zal rusten voor gerechtigheid verkregen is. Volgens menschelijke berekening zal dit wellicht een onafzienbare tijd duren, maar, wie de Hongaren kent, weet, dat zij nimmer zullen vergeten, dat zij nimmer de hoop zullen opgeven en dat zij, zoo noodig, van ge slacht tot geslacht zullen blijven ijveren tot gerechtigheid voor hun land verkregen is. Dit spreekt uit alles wat men in Hon garije ziet en hoort. Uit de verhalen van menschen, die wee moedig klagen over hun geliefd Zeven burgen, uit de verhalen van anderen, die zeggen, dat zij weer rijk zullen zijn, als zij het hun ontnomen grondgebied weer zul len terugkrijgen. Dit spreekt uit het harts tochtelijke verhaal van een hotelportier, die vertelt, dat zijn familie onder vreemd juk is gekomen en dat zij niet eens hun in Hongarije gebleven verwanten mogen be zoeken. Dit spreekt uit het overal in Hongarije verspreide „Credo", dat in alle tramwagens duidelijk zichtbaar is opgehangen en waar mede elke bioscoopvoorstelling aanvangt. Het luidt aldus: Boïlandok!- BoletörBclnëtek-e» ha haz«Atokat Igy megcsonkl- tottdk volna? Trianonban Magyarorszógot ilyen jjbékével" sujHiszek egy Is ten ben totték. Denemarken Hollanders: Moogt U Jullie daarin schikken, waneer Uw land zoo zou verminkt worden? In Trianon hebben zij Hongarije met een zulk- „vreede" neergesmeten T TSJECHOSLO WAKÏJB Hiszek egy Hazaban Hiszek egy isteni örök igazsagban Hiszek Magyarorszag föltémadósaban. Dit beteekent: Ik geloof in één God, Ik geloof in één vaderland, Ik geloof in God's oneindi ge rechtvaardigheid, Ik geloof in de opstanding van Hongarije. En in de eene onder- grondbaan, die Hongarije rijk is, staat te lezen „Ge rechtigheid voor Honga rije". Zoo denken de Hongaren over het verdrag van Tria non en na land en volk aldus te hebben leeren kennen, weten wij, dat Hongarije nim mer zal versagen. Nem, nem, Soha! Neen, neen, nooit. ZUID-SLAWIB GEMENGDE BERICHTEN AUTO MET TWEE PERSONEN VAN EEN BRUG GESTORT. Een duur tochtje. Dinsdagavond gingen vier jongens van omstreeks 17 jaar,, J. G., A. v. t' R., R. K. en J. v. d. M., aJlen te Broek oj Langendijk, een eindje toeren in e»en auto welke buiten voorkennis der ouders voor dat doel was af gehuurd van garagehouder Bosman te Broek. De tocht werd aangevangen over Heer Hugowaard langs den Middenweg, waar men om beurten verwisselde met het stu ren. Ter hoogte van de brug bij het Hen gelaantje te Oudorp gekomen zijnde, stap ten J. G. en R. K. uit de auto, waarna v. 'b R. het stuur overnam om de auto over de brug te geleiden. Plotseling zag v. d. M., dat het niet goed ging, greep het stuur en gooide het in plaats van de goede kant, de verkeerde kant uit, zoodat de auto door do leuning van de brug te water schoot. Gelukkig stond er een raam open waar v. 't R. dadelijk wist door te kruipen, ter wijl v. d. M. na driemaal de auto in het rond gekropen te zijn, gelukkig ook hot open raam wist te vinden, waarna beiden zich zwemmende wisten te redden. De auto, welke geheel onder water zat, is door een kraanwagen op het droge ge bracht. Dat de ontsteltenis der respectieve ouders groot Was, teen het gebeurde hun ter kennis kwam, laat zich denken. Voor de vier vrienden zal dit autotochtje nog lang in het geheugen voortleven, temeer daar volgens de autoverhuurder de schade 300 bedraagt, hetwelk de heeren uit hun portemonnaie moeten betalen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Melkauto door een trein gegrepen. Gistermorgen is op den onbewaakten overweg aan den Munsterweg, in de ge meente Adorp, een melkauto door een per sonentrein, die naar Groningen ging, ge grepen. Het voorstuk was juist de rails ge passeerd, zoodat de chauffeur ongedeerd bleef. Het achterste gedeelte van den wa gen, waarop 300 liter melk werd vervoerd, werd vernield. De melk ging verloren. De auto was niet verzekerd. „N.R.Crt." MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Het achtjarig dochtertje van den land bouwer Kuiper te Dc Wijk is gisteren, teen zij van school kwam, onder een luxe auto geraakt en vrijwel onmiddelijk gedood. JONGEMAN VERDRONKEN. Voor de oogen van zijn broer. Onder de gemeente Best bij Eindhoven is Donderdagavond om half acht in hot Wilhelminakanaal de 23-jarige ongehuwde fabrieksarbeider van Z., wonende te Eind hoven, bij het zwemmen verdronken. Van Z. kon goed zwemmen, doch is vermoede lijk bij het overzwemmen van het kanaal door vermoeidheid overmand geworden. Zijn broer, die het ongeval zag, heeft te vergeefs getracht hem te redden. Na ander half uur is zijn lijk op het droge gehaald. MET VRIENDJES UIT SPELEVAREN. Knaapje verdronken. Gistermiddag omstreeks 5 uur is het achtjarig zoontje van den heer Kroon te Ginneken, welke met drie vriendjes in een bootje aan het varen was, in de Mark go- vallen en verdronken. Zijn kameraadjes keerden zonder iets te zoggen huiswaarts en eerst toen de moeder anderhalf uur later ging informeeren kwam men het on geval aan den weet. De politie dio onmid delijk gewaarschuwd werd, ging dreggen en haalde later het lijkje op. ONGEVAL BIJ DE BERGINGSWERK ZAAMHEDEN VAN HET GOUD DER „LUTINE". Gistermiddag is do 28-jarige A. Kuipers te Terschelling van den bergingstoren van den heer Beckers, bestemd voor het naar boven brengen van het goud van de „Lufci- ne", gevallen. Vrij ernstig gewond werd het slachtoffer opgenomen. Overbrenging naar het ziekenhuis te Leeuwarden bleek nood zakelijk. DUBBELE WONING AFGEBRAND. Gistermiddag is afgebrand de dubbele boerenwoning bewoond door do landbou wers Brinkman en Dekker gelegen in het gehucht Vceningen onder Zuidwolde. De inboedels gingen vrijwel geheel ver loren, terwijl zes varkens in de vlammen omkwamen. Verzekering dekt do schade. Men vermoedt dat kinderen met lucifers hebben gespeeld en daardoor de brand is veroorzaakt. WONING TE 0SS AFGEBRAND. Gistermorgen omstreeks kwart voor tien werd de brandweer te Oss gealarmeerd voor een brand, die was ontstaan in de woning van den heer Van Leur aan de Ruötheuvelsteeg aldaar. Toen zij tor plaat se verscheen stond het geheele perceel reeds in lichtelaaie en werden de belenden de perceelen bedreigd. Dc brandweer slaag de erin uitbreiding van den brand te voor komen. De woning van don heer Van Lèur brand de af. Van den inboedel kon niets worden gered. De oorzaak van den brand is onbe kend. Schade wordt door verzekering ge dekt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13