'&'V J&p MEER STILTE VRIJDAG 16 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 TER-AAR. R. K. S. V. „Adolf Kolping". Eindelijk zal „Adolf Kolping" Zondag kaar wedstrijd spelen, die definitief de beslissing zal bren gen, wie kampioen is van haar afdeeling. Dc wedstrijd wordt gespeeld op een neu traal terrein, n.1. dat van S. M. C. te War mond. Het zou werkelijk moed zijn, wan neer Kolping de kampioensvlag kon hij- schen, maar.... zijn zij hiervoor in staat? Wanneer zij zoo spelen als Zondag en het geluk is aan hun kant dan geven wij veel kans. klaar, jongens, daarvoor ia noodig enthousiasme, en niet den moed verliezen, tot het laatste eind vasthouden. Wij hopen een mooie wedstrijd te zien met de sterkste als overwinnaar. Ongetwijfeld zal voor deze beslissingswedstrijd Adolf KolpingFore- holte veel belangstelling bestaan. Het 2e elftal speelt thuis tegen de Al- phensche Boys 2, vriendschappelijk. Het derde vertrekt naar Zevenhoven om aldaar de strijd aan te binden tegen Z.V.V. 1, en het vierde speelt thuis tegen de Alphensche Boys-Junioren. Alzoo een volledig pro gramma, en niet minder belangrijk. WARMOND. Landstorm. Teneinde de jonge mannen uit deze gemeente gelegenheid te geven zich aan te melden voor een verbintenis bij de Vrijwillige Landstorm (Vooroefeningen- instituut) zal op 7 Juli a.s. van 8.15 uur tot 9.30 uur n.m. ten Raadhuize gelegenheid bestaan zich hiervoor aan te melden. Consumptiebesluit. Aan G. P. Meskers ie door B. en W. vergunning verleend tot het venten met consumptie-ijs. Verbetering. Het besluit tot demping van de sloot op den schippersdam, waartoe de Raad in zijne Laatste vergadering be sloot, is thans door H.H. Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd, terwijl het werk is op gedragen aan de heenen Gebr. Beugels- dijk alhier. Voorzeker een goede verbete ring met het oog op de volksgezondheid. Steunverleening. Door het Nationaal Crisis Comité is aan het plaatselijk steun comité B als extra bijdrage voor hulp aan werkloozen voor het eerste half jaar 1933 toegekend een bedrag van 70.Hoewel de zuinigheid zal moeten worden betracht kan tóch bij nood eenigen steun worden verleend. Collecte. De volgende week zal van gemeentewege worden begonnen met de collecte voor den gewapenden dienst der Nederlanden welke collecte voorzeker aile aanbeveling verdient. WASSENAAR. Pluimvee-vereeniging „Wassenaar". In het Wapen van Wassenaar hield de Pluim vee-vereeniging Wassenaar een ledenver gadering. Door den voorzitter den heer A. L. Visser werden alien hartelijk welkom geheeten. Na voorlezing der notulen door don secretaris, den heer Pooit-, werd hierop door den heer H. van den IJA6el uit Den Haag een tafelkeuring gehouden van de ter vergadering door de leden medegebrachte konijnen. Aanwezig waren in diverse grootte en leeftijden de Holland-sche konij nen, Russische brandneuzen, Chinchilla en diverse witte Vlaamsche Reuzen. Stuk voor stuk werden de dieren ten aanschouwe der leden aan een keuring onderworpen, ver gezeld van de noodige wenken, opmerkin gen, eventueele gebreken en fouten. Deze keuring werd met aandacht gevolgd en de konijnenfokkers hebben hiervan vee-1 leering kunnen trekken. De heer van den IJssel werd een warm applaus gebracht. Tot bestuurslid werd hierop na gehou den stemming met algemeen© stemmen ge kozen de heer D. J. Kool. Aan de orde is vervolgens de bespreking eener te houden excursie naar het Hoender park Wulpen veer en voorts daaraan verbon den het bezichtigen van Arnhem en Om streken. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten, eveneens werden de kosten per deelnemer bepaald op 2.50 en voor de leden een reductie van 1.50 toe gewezen. Deze excursie zal plaats vinden op Donderdag 13 Juli a-s. Als datum van do in 1934 te houden pluimvee tentoonstelling werden voorts vastgesteld Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Ja nuari. Na de rondvraag, die geen nieuw6 bracht, werd hierop deze geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. Gemeenteraad. Do Raad dezer ge meente zal op Woensdag 21 Juni des voor middags ten 9.45 uur een openbare vergade ring houden. UIT DE RIJNSTREEK Ww V Auio-Muziek! U vindt Uw claxon miucblen erg muzikaal, aan symphonle gelijkt Weet U, dat niet iedereen er zoo over denkt? Dat anderen Uw autohoorn vooral 's nachts liever niet hooren? Wilt U er ook eens om denken, dat onze maatschappij rust noodig heeft? Geen lawaai, maar: ALPHEN AAN DEN RIJN. Musicale rondgang. Naar wij vernemen aal de Muziekvereeni/ging „Crescendo" a.3. Dinsdag- en Donderdagavond een musicale rondgang houden, waarbij ditmaal gecol lecteerd zal worden ter versterking van haar kas. Gezien de belangstelling die „Crescendo" bij haar vorige rondgangen heeft oudervonden, twijfelen we er niet aan of ook thans zal deze belangstelling zich in daadwerkelijke sympathie uiten. Geboren: Janke Maria, d van A. Blom en M. Medntsma. Hendrik, z. van 0. van den Boom en A. Heseeling. Friedrich Wilhelm z. van J. van Doorn en A. Elfert. Gehuwd: L. L. Tuinenburg 23 j. en M. J. Zirkzee 24 j. F. Turken 25 j. en H. J. Hoogeveen 27 j Overleden: L Honeelaar 42 echt genoot van A. J. van Bodegraven (overle den te Leiden). Gevestigd: Petrus J. Huinck en echt- gen. van Utrecht. Trijntje de Graaf van Ter-Aar. Sophia P. de Roode van Oegstgeest. Mathilda J. van Stein van Voorschoten. JJacobus van Beijeren en echtgen. van Leimuiden. Heiltje van den Heuvel van Reeuwijk. Johannes C. Wou- ter6en van Berkel en Rodenrijs. Hendrik Haak van Ter-Aar. Alida Verhorik van Hazerswoude. Cornelia Verhagen viau Rijssen. V ertrokken: Gerrit van der Haven en dochter naar Haarlemmermeer. Aal tje Kloek naar Voorschoten. Grietje de Bruin naar Ter-Aar. Gerardu® A. M. Bruines naar Noordwijkerhout. Hendri- cus A. F. Waars naar Amsterdam. Gijs- bert Vermeul naar 's Hertogenbosch. Bernardus Kuiperij naar Haarlemmermeer. BODEGRAVEN. Verdronken. Bij dc fam. V. aan de Emmakade wa«, Ler gelegenheid van het aanneemsfeest van een hunner kinderen, 'n zekere mej. N. uit Gou da gelogeerd, welke haar 3-jarig dochtertje bij zich had. Tijdens het Lof gistermiddag is, terwijl ed overige familie naar de kerk was, behalve ha-ar moeder, dat 3-jarig kind in de achter het huis liggende moddersloot geraakt en helaas levenloos daaruit opge haald. S. D. G. De Chr. Muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" hoopt Woensdag 21 Juni a.s. een openluchtconcert te geven op de Nieuwe Markt. Arm gebroken Het 10-jarig zoontje van G. kwam nabij het station met zijn fiets zoodanig te vallen op een trottoir band, dat hij zijn linkerarm brak. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, doch kon, na behandeld te zijn, weer huis waarts k eer-en. Te water. Toen de 11-jarige J. W. gis termiddag uit het zwembad per fiets naar huis ging had hij het ongeluk in een mod dersloot te rijden. Met behulp van den heer K. werd de drenkeling op het droge gebracht. Hij was toch maar liever in 't zwembad. Groot Waterschap Woerden. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Groot Waterschap te Woerden is de rekening van den Meijepolder goedgekeurd. De ont vangsten bedroegen 10.442.10 J4. De uitga ven 9154.601/2, bat ig saldo van 1287.50. Voor 1933 werd in begrooting de ontvang sten vastgesteld op 11.738.07. De omslag bepaald op 6.per H.A. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap dor Arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan nog als werkloos in geschreven: 1 landarbeider, 15 pakhuis knechts, 8 schippers, 29 fabrieksarbeiders, waarvan 20 gedeeltelijk, 4 opperlieden, 29 losse werklieden, 1 electricien, 1 wagen maker, 1 heier, 10 timmerlieden, 4 grond werkers, 2 schilders, 1 visscher, 2 chauffeurs, 4 metselaars, 2 smeden, 2 molenaarsknechts. Inlichtingen aan heeren werkgevers wor den gaarne verstrekt. Gem. Slachthuis. In het Gemeentelijk Slachthuis zijn gedurende de maand Mei geslacht: 70 koeien, 1 paard, 57 varkens, 9 graskalveren, 3 vette kalveren, 1949 nuch tere talveren, 50 schapen, 10 geiten, terwijl nog 12 nuchtere kalveren werden geslacht voor export Gevonden voorwerpen. Gevonden: 1 contact-sleuteltje, 1 bosje pannensponsen, 1 gele rijzweep, 1 koperen kraan en 1 huis sleutel. Inlichtingen aan den Politiepost op Maandag. Ondertrouwd: L. van Egmond 28 j. en A. J. Walraven 21 j. Gevestigd: F. Humel van Nijmegen. A. van Wageningen van Zegveld. J. M. Vonk van Utrecht. H. E. Vonk van De Bilt. NIEUWKOOP. Vleeschkeuringsdienst In de maand Mei zijn in deze gemeente gekeurd 19 run deren 19 kalveren en 24 varkens, waarvan werden afgekeurd 3 runderen en 12 kalve- Schouw. Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Nieuwkoop en Noorden zullen op Donderdag 22 Juni a.s. do zomerschouw drijven over de vaarten en bruggen in den polder en tegelijk inspectie voeren over eigen kunstwerken. NOORDEN. Saneering Bloembollenbedrijf De lieer J. Pietersen Sr. alhier is door den Burge meester van Zevenhoven benoemd tot con troleur voor de bollensaneering in die Ge meente. Openbare Lagere School. In de vorige week deelden wij een en ander mede om trent de openbare school, tot 2G November 1873 gevestigd aan het Oude Dorp, alhier. De bewoner van het nog aanwezige gebouw vestigt er onze aandacht op, dat nog een eerste steen aan het gebouw aanwezig is, waarop vermeld staat: De eerste steen van dit schoolgebouw is gelegd door Willem van der Lee, oud 1 jaar cn 8 maanden, zoon van- Geerlof van der Lee en Maria Schultz, op den 1 Mei 1838. Al wijst dit er op, dat toen een geheel nieuw schoolgebouw werd opgericht, dit lijkt toch niet het geval te zijn, het zou slechts een verbetering zijn, wat blijkt uit de rekening over dat jaar, toen werd uit betaald aan Ari© Hakkeling, aannemer te Noorden de som van 2.233.(zijnde 2/3 gedeelte van de aanneemsom in totaal 3.350.„voLgens het bestek en proces verbaal van aanbesteding op den 14 De cember 1937 ten overstaan van den Notaris Joannes Swillens te Nieuwkoop gepas seerd". De provincie Zuid-Holland had een subsidie verleend van 1.345.87 K en de provincie Utrecht van 280. Uit diezelfde rekening nemen we nog over „betaald aan G. van der Lee, school onderwijzer, de som van drie gulden voor het luiden der klok op 's Konings verjaar dag". Deze heer G. van der Lee, schoononder- wijzer, was vanaf 6 April 1818, als hoofd aan de school verbonden en stierf op 23 Maar 1839 in den ouderdom van 43 jaren, een weduwe en 4 kinderen nalatende, 3 meisjes en 1 jongen, welke jongen op 1 Mei 183S den eersten steen had gelegd De twee oudste kinderen gingen nog het zelfde jaar naar familie te Oudenwater en de weduwe met de twee jongste kinderen vertrokken in 1840 naar Amsterdam. Als plaatsvervanger werd aangesteld de heer M. Verheggen, die vervolgens na een vergelijkend examen op 12 Augustus 1840 uit 40 sollicitanten, voor vast benoemd werd. Als aanvulling op ons vertoog in de vori ge week diene nog, dat het oude schoolhuis met erf en tuin bij publieke venkoop in 1873 opbracht een som van 1025. Geboren: Theodorus Jozef, z. van C. Plomp en K. M. Verhaar. Ondertrouwd: Jac. Groenendijk 39 j". en M. Snijders 32 j., wonende te Ter-Aar. P. Kuijf 44 j. en L. E. Tibboel 46 j., wo nende te Leiden. G. Adema 20 j. en G. Fokker 19 j. Getrouwd: H. Verkerk 24 j„ wonen- te Nieuw veen en G. Verduijn 21 j. Overleden: M. van der Kleij 72 j., echtgenoot© van P. Pieters. P. M. Eg berts 69 j. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Vrijgesproken werd de expeditieknecht L. v. d. W., uit L e i d e n, die terecht heeft verdacht van rijwieldiefstal. MISLEIDENDE CIRÓULA1RE? Actie tegen een kleedingfirma. Voor den president der Haagsche recht bank is in kort geding behandeld de vol gende zaak: De samenwerkende bonden in de kle dingindustrie voeren reeds geruimen tijd een actie tegen misstanden in de huis industrie. In een te 's-Gravenhage ver spreide circidaire wordt de firma S., die zaken heeft in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, genoemd als een firma, die te lage loonen betaalt en de sociale verzeke ringswetten voor de thuiswerkers niet na leeft. Deze firma had nu in kort geding een van deze vakbonden gedagvaard met verzoek aan den president, verdere ver spreiding van deze circulaire te verbieden. Voor den vakbond pleitte mr. B. P. Comports uit Amsterdam, die betoogde, dat de betreffende circulaire niet is ver spreid in de onmiddellijke nabijheid van de zaak van S. In het algemeen beschouwt de jurigprudentie zulk een actie als ge oorloofd. De ingang van de Mak is volko men vrijgelaten en van relletjes was geen Doordat den laatsten tijd uitermate goed koop maatkleering wordt geleverd, krijgt men zoo langMmerhand in de huisindustrie toestanden zooals die 25 jaar geleden wa ren. Het is mogelijk gebleken door overleg met de werkgevers deze exploitatie van huisarbeiders tegen te gaan. In deze om standigheden achtte pleiter een beroep op het publiek alleszins geoorloofd. Voor de eischende partij trad op mr. J. H. G. Bekker te 's-Gravenhage, die zeide, dat deze circulaire natuurlijk in de onmid dellijke nabijheid van de zaak van S. is verspreid, omdat men het publiek ver zoekt daar niet binnen te gaan. Ook dit is geoorloofd, mits alles wat men zegt, waar is. Pleiter betoogde echter, dat in deze cir culaire verschillende onwaarheden voor komen en legde een verklaring over, onder teekend door alle arbeiders van de firma S., waarin gezegd wordt, dat de circulaire onwaarheden bevat, en dat zij tevreden zijn met den bestaanden toestand en steeds werk hebben. Bij het publiek zijn dus val valsoho indrukken gewekt. Het is ook niet juist dat het personeel had willen staken. De president bepaalde hierop de uit spraak op Zaterdag os. D00DELIJKE AANRIJDING. Beide verdachten vrijgesproken. Op 21 Januari 1932, 's morgens te onge veer 10 uur, had op den Nieuwen Rijksweg van Amsterdam naar Amersfoort in de nabijheid van Muiden een ernstig verkeers ongeluk plaats. Een reiziger, in dienst bij een fabriek te Zaandam, kreeg achter het stuur van een zware vrachtaut-o lessen in het autorijden. Een chauffeur, in het bezit van een rijbe wijs, zat naast den reiziger. Op een gegeven oogenblik kwamen zij in botsing met een auto, die langs den weg stond. Het was op dat punt van de route- zeer mistig, terwijl de weg daar ter plaatse glad was. Op de treeplank van de stilstaande auto stond een man, die door den schok op den weg viel en door de aan rijdende vrachtauto werd overreden en ge dood. De beide inzittenden yan de vrachtauto de chauffeur en zijn leerling, stonden gis teren te Amsterdam voor de rechtbank te recht, verdacht van dood door schuld. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de snelheid van de vrachtauto niet groot was geweest, de mist was zeer dicht en de bestuurder had niet kunnen weten, dat daar ter plaatse de weg glad was. Voorts bleek nog, dat de aangereden auto tamelijk ver op den weg stond. Conform den eisch van den Officier van Justitie mr. Reilingh, werden beide ver dachten van het tenlaste gelegde vrijge sproken. OVERTREDINGEN VAN DE TARWEWET. Voor het kantongerecht te Vianen heeft terechtgestaan mej. wed. K., molenaarster te Leerdam, ter zake van overtreding der Tarwewet. Verd. zou de voorgeschreven re gisters niet hebben bijgehouden, terwijl zij voorts onvermengd meel heeft afgeleverd. Volgens de boeken was er een tekort van 2000 K.G. meel, hetwelk bij verschillende bakkers moet zijn afgeleverd. Verd. zou al het mogelijke in het werk hebben gesteld, het onderzoek te bemoeilijken, door van verschillende bakker® de bladen uit hun kasboek te verbranden. De kantonrechter veroordeelde haar tot respectievelijk 1000 boete of 2 maanden hechtenis en 1500 boete ©ubs. 3 maanden hechtenis. Een meelmolenaar uit Hoorn heeft voor de Alkmaarsche rechtbank terechtgestaan wegens overtreding van de Tarwewet. Verd. werd op 15 September bezocht door een tweetal controleurs der Tarwewet en toen werd geconstateerd, dat in het register A niet de leverantie stond opgeteekend, wel ke hij op 9 September aan twee bakkers had gedaan, zoodat proces-verbaal werd opgemaakt. Dc kant-onrechter uit Hoorn, voor wien beklaagde eerst was verschenen, zag de overtreding zeer ernstig in en ver oordeelde hem tot ƒ500 boete of 50 dagen hechtenis. De veroordeelde kwam in hooger beroep en voor de rechtbank eischte de officier thans 1000 boete subs. 90 dagen hechte nis. Mr. Okm-a-, de verdediger, betoogde, dab de minister met in de Tarwewet eu de daarmee verwante ministerieele besluiten en aanschrijvingen zijn bevoegdheid te bui ten was gegaan Pleiter verwees naar een arrest van den Hooge Raad, hiermee ver band houdende en een vonnis van recen- ten was gegaan. Pleiter verwees naar een waarbij een apellant was vrijgesproken en vroeg ten alotte ook vrijspraak voor dezen beklaagde Pleiter betoogde, dat men zijn cliënt lastig noemt, maar dat hij in dezelf de omstandigheden evenzeer ongezeggelijk zou worden door den onduldbarem romp slomp, dien de Tarwewet voor een zaken man met zich brengt. De uitspraak werd op over 14 dagen be paald. «Tel.'' Sneevliet niet in hooger beroep. Naar wij vernemen heeft de heer Snee vliet, die wegens opruiing was veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, met af trek 'van voorarrest-, zijn hooger beroep in getrokken. Ook de Officier, mr. B. Kist, heeft het hooger beroep ingetrokken, zoodat de straf nu ingaat. Godslastering. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van den 34-jarigen varensgezel P. van E., die zich zou hebben schuldig gemaakt aan overtre ding van de nieuwe Godslasteringswet, door op den Essenburgersingel in de nabij heid van een stempellokaal te oolporteeren met een brochure: „Nederland, God en Oranje" van A. L. Con stand se, waarin sma lende Godslasteringen zouden voorkomen. De rechtbtfnk heeft v. E. ontslagen van rechtsvervolging. Het O. M. had oen ge vangenisstraf van 1 maand geëkcht. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wat verstaat men onder 6- daagsche wielerwedstrijd? Is dat 6 dagen achter elkander van acht uur des avonds tot des nachts 1 uur, of is dat dag en nacht rijden zonder rust (behalve de rusttijd van 2X3 uur)? Antwoord: Een Zesdaagsohe wieler wedstrijd wordt gereden door een aantal wielrenners, die verschillende koppels vor men. De wedstrijd duurt 6 dagen en 6 nach ten -f- 1 uur, tesamen du9 145 uur. De twee renners, die een koppel vormen, rijden sa men de Zesdaagsche, zoodat dus steeds een van bedden in de baan moet zijn, behoudens natuurlijk bijzondere omstandigheden, als valpartijen e.d. Des morgens van 612 uur en des avond® van 68 uur wordt de wedstrijd steeds ge neutraliseerd; des morgens om te rusten, des avonds om te eten. Toch moet dan ook in die uren een der renners van ieder koppel in de baan zijn om de illusie, dat er zes dagen en nach ten achtereen gereden wordt, volkomen le maken. Een der renners van ieder koppel rust dan van 69 uur en de ander van 912 uur. Zoo ook des avonds. De een neemt zijn maaltijd van 67, de ander van 78 uur. De renner, die dan in de baan is, rijdt dan natuurlijk een slakkengang, maar hij moet rijden. De eigenlijke wedstrijden zijn dus in de overige tijden, d.i. van 's avonds 8 tot '<s morgens 6 uur en van 's middags 12 tot 's avonds 6 uur. Vraag: Moet men om leerling-ver pleegster te worden bij het Acad. Zieken huis of het Diaconessenhuis in het bezit zijn van het MULO-diploma? Verdient een leerling-verpleegster in beide huizen sala ris? Waar moet men zich vervoegen? Antwoord Het MULO-diploma ia niet absoluut noodig, doch verdient aanbe veling. Mits geen volontair, verdient een leerling salaris. Schriftelijk aanmelden bij de directies, die u alle gewenschte inlich tingen verstrekken. V raag Weet u waar deze Firma ge vestigd is: „Hollandsöhe Kaas Queso de Hollanda."? Antwoord Dit is geen firmanaam, doch eenvoudig Hollandsohe en Spaanöche aanduiding voor kaas. Wend u overigens tot de Kamer van Koophandel. Misschien kan men u daar inlichten. Vraag: Er bestaat een middel 'n mengsel van water met nog iets om mu ren helder te maken (buitenmuren). Kunt u mij dat s.v.p. mededeelen? Antwoord Ons onbekend. Vraa-g Over het inbinden van een kerkboek en een reis per trein. Antwoord: U moet het boek op nieuw laten inbinden bij een boekbinder. Adressen mogen we u niet noemen in deze rubriek. Vragen omtrent spoorreizen kun nen we niet beantwoorden. Vraag Welke is de kortste weg van Leimuiden naar Oisterwijk? Hoeveel km. en welk pontveer? Antwoord Leimuiden, Alpben aan den Rijn, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Sohelluinen, Gorinchem, Woudriohem, Rijs wijk, Neer Andel, Steen-heul, Eethen, Drin- gelen, Besoijen, Loon op Zand, Udenhout, Oisterwijk. Afstand pl. 100 km. Overvaren te Schoonhoven en Drongelen. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRU1SJE. 59. Iedereen was een beetje ontdaan van het geval en Struisie werd onmiddel lijk weggezonden om een droge broek voor Profje te halen op het stadhuis. Tot zoo lang moest deze dan maar het tafelkleed omslaan. 60. Struis je was gauw terug. Hij kon erg hard loopen en ook had hij erge honger en was een beetje bang, dat er niets van het eten over zou blijven, als hij niet gauw terug was. Daar stond hij alweer in de ka mer, de broek triomfantelijk voor zich uit. Profje vond dat erg akelig en kreeg er 'n kleur van.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10