DINSDAG 13 JUNI I93a DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN RECHTZAKEN DE MOORD IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. De Haagsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 25- jarigen kleermaker N. J. R., die terecht heeft gestaan ter zake van worging van de 42-jarige mej. C. E. B. uit de Vleer- straat te 's-G ra ven ha ge, gepleegd in de Scheveningsche Boschjes in den nacht van 8 op 9 Januari jl. De rechtbank veroordeelde den ver dachte tot 6 jaar gevangenisstraf. BELEEDIGING VAN EEN KAPELAAN. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd gisteren in hooger beroep behan deld de strafzaak tegen de oolportrioe B. B. T., die op 15 November van het vorige jaar, terwijl zij met anti-Katholieke bro chures ventte, op den Nieuwendijk belee- digende woorden tegen een kapelaan zou hebben geroepen. Destijds werd zij door de rechtbank veroordeeld tot zee weken gevangenis straf, terwijl de Officier van Justitie drie maanden had gevorderd. Verdachte en Officier kwamen van het vonnis in appèl en evenals voor de recht bank hield zij ook voor het Hof vol on schuldig te zijn. Zij zou dien dag zelfs niet op den Nieu- wenndijk zijn geweest en zich dus ook niet beleedigend tegenover den kapelaan heb ben uitgelaten. De kapelaan als getuige gehoord, her innerde zich alles nog zeer goed, dat het op den dag was geschied, zooals in de ten lastelegging wordt aangegeven, daar dit de tweede dag van den brand op de P. C. Hooft was. Ook de man, die met den ka pelaan had gewandeld hield vol, dat de vrouw dien dag wel had gecolporteerd en tegen den kapelaan had geroepen. Wat zij had gezegd kon hij echter niet verstaan. Verdachte: Ik wil dat geen leugen noe men, maar een pertinente onwaarheid. Ik ben dus op de verklaring van één getui ge veroordeeld en dat is juridisch onmo gelijk. De president: Laat u de juridische kwes tie maar aan uw verdediger over. De verdediger mr. Stokvis had tien ge tuigen a décharge laten dagvaarden, waar van de eerste dr. C. E. A. van der Meyde, de voorzitter van het Verbond van Natio nalisten was. Deze liet zich zeer gunstig over ver dachte uit. Zij heeft naar zijn meening vele goede kwaliteiten en is sterk anti communistisch en anti-socialistisch. Zij heeft verklaard niet meer met anti-katho lieke brochures, doch in de toekomst slechts met Bondslectuur te zullen venten. Als zij het misdrijf begaan had zou zij hebben bekend. Zij is een open figuur, een soort Kenau Hasselaar. Verdachte merkte hierbij op: Ik zou willen, dat ik het gedaan had, dan kon ik tenminste bekennen. Te kwart voor zeven uur schorste de president de zitting en stelde wegens het late uur de verdere behandeling van de zaak uit tot Maandag 19 Juni aa. UIT DE OMGEVING AANBESTEDING. Door het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland is aanbesteed het onder profiel brengen van het bestaande weglichaam, hot aanbrengen van een deklaag van asfalt beton, het verrichten van een oppervlakte behandeling en het maken van bijbehooren- de en bijkomende werken Ringvaart Haar lemmermeerpolder Hillegom De Zilk (wegvak spoorbaan 's-GravenhageHaar lem tot den Zilkerduinweg) onder de ge meenten Hillegom en Noordwijkerhout. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Nederlandsche Basalt-Maatschappij te Zaandam voor 17.900. HILLEGOM. postdirecteur. De heer Joh. S'wembe, Directeur van het Postkantoor te Frane- ker is met ingang van 1 Augustus be noemd tot Directeur van het P. P. T. kan toor alhier. LEIDSCHENDAM. Inbraak in consumptie-tent. Zaterdag nacht is ingebroken en wel voor de 4e maal in de nabij het viaduct te Leidschen- dam staande consumptietent van de Wed. v. Beek. Reeds Vrijdagnacht schijnt men een poging gewaagd te hebben. Toen hield zich reeds op verdachte wijze een man achter de tent op, welke bij de komst van een bestuurder van de blauwe tram op de vlucht ging. De marechaussees stellen een onderzoek in. N00RDWIJK. Contributie jeugdige werkloozen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken naar aanleiding van een gedaan verzoek om inlichtingen mede gedeeld, dat het niet geoorloofd is buiten het reglementaire steunbedrag nog voor rekening van de gemeente te nemen de contributie voor de vakvereenigingen van sommige jeugdige werkloozen. Onderwijs. Het bestuur van de Ned. Herv. School te Noord wijk aan Zee heeft op grond van artikel 72 L. O.-Wet aan den raad medewerking gevraagd om de kachel- verwarming in die school te vervangen door een centrale verwarming. SASSENHEIM. B. C. „Dommering". Om aan den wenscb van velen te voldoen heeft het be stuur dezer vereeniging besloten nog dit seizoen wedstrijden te organiseeren om het kampioenschap van Sassenheim drie banden-spel. Deze wedstrijden vangen aan Maandag a.s. te 8 uur in het K.S.A.-gc- bouw. Zij, die aan deze wedstrijden deel willen nemen, gelieve zich op te geven aan het bestuur der vereeniging voor Zondag a.s. Het inleggeld bedraagt ƒ0.50 per per soon. Verdere bizonderheden bij het be stuur te verkrijgen. Aan de noodige span ning zal het tijdens deze wedstrijden niet ontbreken. Ten overvloede zij meegedeeld, dat de inschrijving dus sluit Zaterdag avond te 11 uur. TER-AAR. Gezellen, denkt er aan! Woensdag avond wordt u allen verwacht op de ver plichte vergadering, die ongeveer om half negen zal gehouden worden. Aan de be langrijkheid van deze maandelijksche bij eenkomst behoeft men niet te twijfelen, want de agenda is rijk voorzien van actueele onderwerpen. Gezellen, laat ook deze vergadering in het toppunt staan van belangstelling. VOORSCHOTEN. Personalia. Dr. ir. C. Kooy, benoemd tot directeur van de Christ. Landbouwwin- terschool te Hoofddorp, heeft hiervoor be dankt. Koningin Wilhelmina-vereeniging. Gisteravond hield de Koningin Wilhelmina- vereeniging een algemeene ledenvergade ring in Hotel Deurloo, welke vergadering zooals gewoonlijk slecht bezocht was. Deze vergadering werd geleid door den waarne- menden voorzitter, den heer R. van den Ende. Bij de opening deelde de heer R. van den Ende mede, dat de voorzitter, de heer D. J. van Oudenburg, zich wegens ge zondheidsredenen genoodzaakt had gezien als voorzitter af te treden. Spr. betreurde dit en sprak namens de geheele vereeni ging een woord van dank tot den heer van Cuilenburg, voor het vele dat bij voor de vereeniging gedurende vele jaren heeft ge daan. Spr. voegde er den wensch aan toe, dat den heer van Cuilenburg als bestuurs lid nog vele jaren zitting mag hebben en van zijn gewaardeerde adviezen gebruik zal worden gemaakt. Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren vastgesteld, bracht de penningmeester, de heer J. W. Eggink, zijn financieel verslag uit. De ontvangsten hadden bedragen 467.78, de uitgaven 416.70, zoodat er een batig saldo is van ƒ51.08. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende leden, de heeren R. van den Ende, D. J. van Cuilenburg en G. Schrama, met bijna algemeene stemmen herkozen. De heeren namen hunne herbe noeming aan. Hierna werd begonnen aan de vaststel ling van bet feestprogramma. Een vorig jaar is alleen een kinderfeest gehouden, om dat de financiën niets anders toelieten. Waarschijnlijk zal dit van dit jaar hetzelf de zijn. Na enkele besprekingen werd goed gevonden, dat het bestuur een verzoek zal richten aan het gemeentebestuur om een subsidie voor het kinderfeest dat op 31 Augustus zal worden gehouden op een ter rein achter het Raadhuis. Het bestuur zal met de verschillende gemaakte opmerkin gen zooals betere afzetting bij de kinder spelen, voorkeur voor kinderspelen op de Voorstraat, trachten rekening te houden en legt de voorzitter aan het einde er nog eens den nadruk op, dat alles zal afhangen van den opbrengst van de contributie. Ten slotte heeft de heer D. J. van Cui lenburg dank gezegd voor de gevoelens die de waarn. voorzitter namens de Koningin Wilhelmina-Vereeniging heeft vertolkt. Geboren: Dirk, z. van D. Endeveld en M. de Vries. Menno, z. van J. van Steenis en A. M. Koppenschaar. Arie, z. van B. Ouwehand en J. Vlieland. Gehuwd: Th. C. Dommisse en E. J. F. de Man. Overleden: C. Meggelse, 87 j. Ingekomen: H. Beekman van Lei den. W. 'Zwijnenburg van Loenen a. d. Vecht. Wed. J. H. Romijn-van Noort van Ede. J. H. Volkers van Veur. J. P. Meijn en gezin van Leiden en Oegstgeest. J. G. Oudenbroek en gezin van Rijswijk (Z.-H.). Vertrokken: C. van der Meer naar Zoeterwoude. G. Grek naar Düsseldorf (D.). M. J. van Stein naar Alphen a. d Rijn. WASSENAAR. Auto's verhuren! Op den noes züjde- wegBuurtweg werd door de politie aan getroffen de zwaar gehavende auto H 39566. Bij onderzoek bleek deze te behooren aan den heer B. uit Leiden, die hem had ver huurd aan een paar hem onbekende stu denten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. KLACHT TEGEN DE GEMEENTE. Volksgezondheid in de buitenwijken verwaarloosd. Dr. Kater uit Boskoop heeft een adre6 aan den gemeenteraad van Alphen gezon den, waarin hij ernstige klachten uit over do verwaarloozing der volksgezondheid in de aan Boskoop grenzende Alphensche ge bieden. Het adres wordt met eenige feiten geïllustreerd. Eenige jaren geleden was in een gezin op het Jaagpad een geval van typhus, waarvoor hij aan het gemeentebestuur verzocht dagelijks de faeces en urine te doen afhalen. Men zond in plaats daarvan een toiletemmer met de boodschap: „de zen maar weer terug te zenden als hij niet meer noodig was." Met een ander geval van meer recenten datum toont dr. Kater tevens de ontdui king van de armenwet door de gemeente Alphen aan. Een paar maanden geleden had hij een op den Otweg wonende, in be hoeftige omstandigheden verkeerende vrouw in behandeling. Deze vrouw had dermate doorgelegen, dat een der wer vels bloot lag. Dr. Kater oordeelde opneming in een ziekenhuis noodig, doch in het academisch ziekenhuis te Leiden was geen plaats. Hij stelde daarop het gemeentebestuur van Alphen met het geval in kennis. In plaats van een gemeentedokter, zond men een lid van het armbestuur op onderzoek uit, die geen reden aanwezig zag om de vrouw in een ziekenhuis te doen opnemen! Doordat een familielid iets wilde bijdragen, is de vrouw in de wijkverpleging te Gouda op genomen, waardoor het gelukt is haar to redden. Dit geval zal waarschijnlijk een proce dure tegen de gemeente Alphen ten ge volge hebben. Dr. Kater noemt het ten slotte een schande voor een gemeente van 18.000 in woners om voor de geneeskundige behan deling der armlastigen in de buitenwijken te parasiteeren op de artsen van andere gemeenten. Hij zelf zal voortaan allen bij stand weigeren. Een afschrift van dit adres is aan den inspecteur der volksgezondheid gezonden. DE WEEROMSLAG DER VORIGE WEEK. Vóór het einde der vorige week is het weer plotseling geheel omgeslagen, waarbij de temperatuur ruim twaalf graden sedert den warmsten dag, Dinsdag 6 dezer, daalde. Deze weersomslag zal wel voor de meeste menschen een groote teleurstelling zijn ge weest, temeer waar de vooruitzichten zoo bijzonder gunstig schenen te zijn. Maar hij is stellig ook een volkomen verrassing ge weest, in zekeren zin ook voor de meteo rologen. Laat ons eens nagaan wat er eigen lijk gebeurd is. Donderdag van de vorige week was het nog warm en zonnig weer, hoewel niet meer zoo warm als het geweest was. Feite lijk was er toen reeds een geringe afkoeling. Dien morgen woei over de Britsche eilan den een Noordelijke luchtstroom, die ech ter geen aanleiding gaf te verwachten, dat hij zich in de volgende vier en twintig uren zoo krachtig over Midden-Europa zou uit breiden. Deze luchtstroom scheen niet ge voed te worden door uit het hooge Noorden toevloeiende luchtmassa's. Eerst laat op den dag bleek uit een hoogtevlucht tot ruim 9500 meter te Soesterberg, dat in de hoo ge luchtlagen de temperatuur in den loop van den dag niet onaanzienlijk gedaald was. Het is zeer waarschijnlijk, dat op groo- te hoogte toen reeds zeer koude lucht uit het hooge Noorden werd aangevoerd. In de onderste luchtlagen woei over het ge bied, dat de omgeving der Oostzee, Noord- Duitschland en de omgeving van het En- gelsche Kanaal omvatte, een in kracht toe nemende Noordoostelijke luchtstroom. Deze ontmoette boven het Engelsche Kanaal de bovengenoemde, over de Britsche eilan den naar het Zuiden stroomende lucht. Deze ontmoeting schijnt aanleiding gege ven te hebben tot de ontwikkeling van de over de Karpathen en over Z.W.-Duitsch- land en Zwitserland liggende depressies naar het Westen. Het gevolg daarvan was, dat over West-Duitschland een onweers toestand intrad, die een paar dagen, dus tot Zaterdag, aanhield, en dat het weer bij ons onder den invloed kwam van de Noordwestelijke randstoringen der depres sies. Tegelijkertijd nam het gebied van hoogen druk over den Oecaan ten Westen der Britsche eilanden in kracht toe, het luchtdruk-verval over het Engelsche Ka naal en omgeving nam daardoor sterk toe en als gevolg daarvan stak hier, en dus ook in ons land een krachtige Noordelijke wind op, die door zijn lage temperatuur na tuurlijk een verdere, zeer sterke afkoeling bracht. Hetgeen in het verloop van deze ver schijnselen niet duidelijk is, en dat eerst later, wanneer meer gegevens uit de hoo- gere luchtlagen bekend zijn geworden, is, waar de koude lucht vandaan gekomen is, die hier en in de omgeving zoo'n sterke afkoeling heeft gebracht. Het is stellig niet de N.O.-lijke luchtstroom, hierboven ge noemd, die de afkoeling bracht, doch meer waarschijnlijk de Noordelijke, die over de Britsche eilanden woei en die tusschen IJs land en de Noorsche kust door, uit het hoo ge -Noorden is gekomen, maar dit zou door meerdere berichten bevestigd moeten wor den. Deze plotselinge weersomslag behoort tot die gevallen, waarin een rustige, weinig actieve weertoestand, binnen enkele uren overgaat in een zeer actieve, en het zijn juist deze gevallen, die in den regel zich- zelve niet lang van te voren aankondigen. RUWE OLIE VOOR BENZINE MOTOREN. De Noorsche Ingenieur Helge Bjering uit Andalsnes die op het oogenblik In Buenos-Aires vertoeft, heeft samen met den Zweedschen Ingenieur Trolle een uit vinding gedaan, waardoor het mogelijk wordt om ook voor benzine-motoren ruwe olie als drijfkracht te gebruiken. In Noord- Amerika en ook in andere landen heeft men op deze uitvinding reeds patent ge nomen. Onder hoogen druk wordt de ruwe olie in den carburator gesproeid nadat de olie eerst door de uitlaatgassen is ver warmd en vermengd met versche lucht. De nieuwe vinding komt vooral neer om ruwe olie onder hoogen druk in den car burator te sproeien. Vergadering op Maandag 12 Juni 1933 n.m. 2 uur. Afwezig de heer W. Boer, er zijn twee vacatures. Opening, gebed. Onderzoek ge loofsbrieven nieuwbenoemde leden J. Vree ken en B. Baars. Deze worden toegelaten. De heer Lugtenburg krijgt gelegenheid tot het stellen van vragen na afwerking van de agenda. Ged. Staten meenen, dat er aanleiding is om het openbaar vervolgonderwijs op te heffen, nu daar geen belangstelling voor blijkt te bestaan. De heeren Beijen, Lug tenburg en v. d. Poll wilen de gelegenheid openhouden. Over het voorstel van B. en W. staken de stemmen. De gemeentelijke vuilnisophaler richt zich met een adres tot den Raad om over te gaan tot aanschaffing van een vuilauto, omdat de uitbreiding der gemeente en de verder afgelegen vuilnisbergplaats het hem onmogelijk maken zijn dienst op de juiste wijze te vervullen. Bovendien heeft hij in korten tijd al twee paarden afgereden door het zware werk. B. en >W. willen dit adres om preadvies in hun stellen. Zoowel de heeren Beijen als v. d. Poll, Lugtenburg en Stapper toonen zich verbaasl over dit voorstel. Zij achtten dit adres aan den Raad geheel misplaatst. De adr. moet bij B. en W. zijn en B. en W. zullen wel be- oordeelen, of er plaats is voor een auto. De heer v. d. Poll achtte een auto wel wenschelijk, maar deze zaak moet niet op een dergelijke wijze aan de orde worden gesteld. De voorz. onderschrijft dat volkomen en heeft geen bezwaar om het adres terstond af te handelen. Het adres wordt voor ken nisgeving aangenomen. De Centr. Bond van Transportarbeiders vraagt om objecten voor werkverruiming en noemt een heel lijstje van werken, dat h.i. kan worden uitgevoerd. Technische hulp wordt zelfs aangeboden. Zij verachten ook Rijkssubsidie voor die werken en ach ten het financieel dus niet bezwaarlijk. B. en W. willen dit adres voor kennis geving aannemen. De heer Lugtenburg pleit voor behandeling. Het is hard noo dig, de menschen willen graag werken. De heer Stapper erkent dat, maar ziet niet in dat deze zaak op die wijze aan de orde moet komen. Dat kunnen B. en W. zelf wel en zij hebben getoond dat zij wel willen. Hij wil het adres niet naast zich neerleggen, maar de zaak moet zelfstan dig worden beoordeeld. De heer v. d. Poll is het niet heelemaal met het adres eens, maar wil het toch behandelen. Hij erkent dat het moeilijk is om objecten te vinden, maar men moet het niet al te zwart ma ken. Door hem wordt voorgesteld een spoed- commissie te benoemen tot bestudeering van de mogelijkheden en het voorstellen van plannen. De voorz. heeft geen bezwaren, maar tot nu toe is er van de leden niets gekomen in deze richting, niettegenstaande uitnoodi- gingen. B. en W. zoeken steeds, maar het gaat heel moeilijk in deze gemeente. De heer Stapper voelt meer voor voort zetting van de pogingen van B. en W. Wat de adr. willen weten B. en W. ook wel. De wethouder v. d. Marei teekent de moei lijkheden. Hij voelt wel wat voor een com missie. Het is geen onwil van B. en W. maar onmacht. Wat het punt afgraving van de Zuidzijde betreft, vraagt hij zich af of dit financieel mogelijk is. De heer Lugtenburg steunt het voorstel-v. d. Poll, dat tenslotte met algemeene stemmen wordt aangenomen. In de commissie wor den vervolgens gekozen de heeren H. J. v. d. Poll, M. Lugtenburg en P. JongeneeL De heer v. d. Poll heeft ernstige bezwaren omdat hij de e.k. weken geen tijd heeft. Hij wordt echter gedwongen zijn benoe ming aan te nemen. De weth. v. d. Marei verwacht niet zooveel van die „spoed" van de comm. Het zal voorloopig wel een blij vende commissie worden. De gemeente stelt zich garant voor door de Rijkscomm. voor het boomkweeken crediet te geven, credieten tot een percentage van 10. De be slissing van de Boskoopsche commissie wordt bindend verklaard. B. en W. komen met een algebeele wij ziging van de slachthuistarieven, waarbij met het oude stelsel van kortingen na het bereiken van een bepaald aantal stuks wordt gebroken. Het tarief wordt op vele punten aanmerkelijk verlaagd, terwijl bo vendien het tarief gehalveerd zal worden na het bereiken van een bepaald kwantum per jaar. Voorgesteld wordt het tarief voor varkens dat een half jaar geleden op initiatief van den heer Jongeneel was ver laagd van 5.50 op 4.weer op het oude bedrag terug te brengen, omdat dit noodeloos 1000 kostte en de consumptie prijs er niet door beïnvloed werd. Over dit laatste valt natuurlijk de beer Jongeneel, die de bezwaren niet deelt en voorstelt het verlaagde tarief te handha ven. Met uitvoerige critiek, niet zoozeer te gen de verlagingen, als wel tegen de wijze van optreden van B. en W. komt de heer v. d. Poll. Deze vergelijkt de verklaringen van B. en W. in de voorlaatste vergade ring, toen gezegd werd dat het tarief bij Bodegraven lager was dan elders en dat wanneer de fa. Baars en Domburg zou heengaan, anderen gereed stonden om die plaats in te nemen met de verlaging van nu. Dat is een inconsequentie. Spr. vraagt waar nu die andere aanvragen zijn. 2. Hij zal voortaan toelichtingen van B. en W. wat meer zelfstandig moeten DE FILM IN DE MISSIELANDEN. Het Internationale Instituut voor Op voedkundige films heeft een onderzoek in gesteld naar den invloed van den film in de missielanden. Aan alle missie-oversten in Afrika, Azië en Oceanië is een vragen lijst toegezonden met de bedoeling op die manier uit de binnengekomen antwoorden een oordeel te kunnen vormen over de waarde en de toepassing van de film in die landen waar de beschaving nog niet op hoog peil staat. gaan bezien. Hij vraagt vanwaar die om mezwaai komt. De voorz. antwoordt dat een geheel an der systeem gekozen ré, waardoor er een grootere prikkel ontstaat om het aantal op te voeren. Daardoor kon de prijs wat gedrukt worden en profiteert de gemeen te van het grootere aantal. Omgerekend voor groote verbruikers is het verschil dan niet zoo groot. Het tarief voor nuchtere kalveren bedroeg 50 cent. Daarvan kreeg men 20 pet. korting en in 1932 nog eens 10 pet Nu wordt het 40 cent voor de eer ste 15000 en voor de rest 20 cent. De heer v. d. Poll vindt het systeem wel in orde, maar blijft strijd zien tus schen de oude verklaringen en de huidige. De voorz. ontkent, dat gezegd is dat an dere gegadigden stonden te wachten. Wel is gezegd, dat er den een of anderen tijd wel zouden komen. De heer v. d. Poll is het daar niet mee eens. Hij hekelt het niet onderhandelen met de betrokkenen, waar door men nu moest bukken na een dreige ment. Weth. v. d. Marei merkt op, dat er inderdaad aanvragen zijn geweest, doch dat 6pr. deze thans te vaag achtte en lie ver zaken deed met de fa. Baars en Dom burg. Er bestend niet zooveel kans dat dezen zouden heengaan, maar eer dat zij het bedrijf zoo zouden inkrimpen, dat het schadelijk werd voor de gemeente. Het slachthuis behoeft geen winstobjec te wor den, maar mag ook geen verlies opleve ren. De heer Huitka.r bestrijdt het voorstel- Jongeneel. De tarieven zijn werkelijk laag en de verlaging komt de burgerij niet ten goede. De voorz. merkt op dat B. en W. niet met dit voorstel gekomen zijn op een drei gement. Het verzoek van Baas en Dom burg was onaanvaardbaar, maar daarna zijn B. en W. zelfstandig gaan zoeken naar een mogelijkheid om zoowel de gebruikers als de gemeente te kunnen dienen en als gevolg daarvan kwam dit voorstel. Discus sie ontstaat nu over de vraag of het raads besluit, dat overleg vroeg met de fa. Baars en Domburg nu uitgevoerd is of niet. B. en W. hebben niet onderhandeld, maar het adres door den directeur laten zien aan de ze firma, die er wel mee accoord ging. Ten slotte volgt nog een discussie over het voorstel-Jongeneel. Deze meent, dat de slagers moeten betalen de verlaging van de fa. B. en D. De heer v. d. Poll heeft indertijd tegen het voorstel gestemd, maar wil nu dit een maal is ingevoerd, niet weer gaan verhoo- gen. Het voorstel wordt aangenomen met 73 stemmen. Het geheele tarief wordt daarop vastgesteld. B. en W. stellen voor een veldwachters- woning te bouwen te Nieuwerbrug, ten be hoeve van de ijksveldwachter. Aan deze wonig kunnen arrestantenlokalen worden gebouwd, waardoor de huur van een ge bouw daarvoor vervalt. De 'heer Jonge neel voelt daar iets voor. Hij wil het aan tal gemeentegebouwen, niet doen toene men. De voorz. betoogt de wensohelijk- heid in het belang van den dienst. De kos ten worden niet hooger dan thans. Het voorstel wordt met de stem van den heer Jongeneel tegen aangenomen. B. en W. stellen voor aan de secretares se van de werkloosheidscomm. een vergoe ding te geven van 150 per jaar. Op voor stel van den heer Beijen wordt dit veran derd in een gratificatie van 150, die daar na opnieuw van jaar tot jaar worden ge regeld. De heer Jongeneel is er sterk te gen. Het werk valt grootendeels onder se- cretariewerk en hij voelt er niet voor om voor alle bijzondere dingen apart te gaan betalen. De tijd voor salaris verhooging is thans zeker niet gekomen. De heer Beijen zet uitvoerig uiteen hoe veel werk de secr. te verrichten heeft in haar vrijen tijd. Weth. Huitkar is sterk tegen alle cu mulatie, maar dit is extra werk en ver dient een gratificatie. De heer Kelfkens vint het cijfer te laag. Dit wordt echter met de stem van den heer Jongeneel te gen aangenomen. Bij de wijzigng van de begrooting voor 1932 ontspint zich een discussie over een post van 250 voor de raadhuiscommissie, bestaande uit een nota van den gemeen te-opzichter voor het maken van plannen. De heer Jongeneel bestrijdt deze scherp. Hij vindt dat deze ambtenaar ook ten dienste der comm. moest staan. De voorz. ontkent dat. De rekening is eigenlijk hoo ger en nergens bestaat de bepaling dat de opzichter ten dienste van de commissie staat. Hij heeft deze plannen gemaakt als zelfstandig architect. De rekening van het electr. bedrijf wordt vastgesteld met een batig slot van 8000.— In de plaats van de heeren B. Batelaan en J. v. d. Berg worden tot lid der financ. comm. gekozen de heeren M. Lugten burg en B. Baars. Tot lid der werkloozen- commissie wordt gekozen de heer J. Burg graaf. De heer Lugtenburg stelt voor de instelling van een dienst voor Burger lijke weldadigheid. Hij zal dit voorstel in de volgende vergadering schriftelijk in dienen, De heer Beijen informeert naar de mogelijkheid van afgraving van de Zuidzijde. De voorzitter zal daarover in een geheime zitting nader spreken. Hij somt echter wel de bezwaren op. Arbeids loon in dit plan bedraagt slechts 1500 te gen 15000 kosten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zooals de „Osservatore Romano" schrijft verdient dit initiatief onze buitengewone aandacht. Daardoor immers komen we in onmiddellijk contact met de ervaring van diegenen, die onder de inboorlingen leven en die hebben kunnen constateeren welken indruk de film op deze primitieve volke ren heeft gemaakt als middel ter versprei ding van nieuwe begrippen en zedelijke be schouwingen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8