DINSDAG 13 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND GEWETENSONDERZOEK VAN DE S. D. A. P. Te Amsterdam hééft naar de socialisti sche pers meldt Zaterdag het bestuur der S. D. A. P. vergaderd. De voorzitter, de heer J. Oudegeest, die in Januari het voornemen had kenbaar ge maakt om tegen het partijcongres van 1934 af te treden, deelde mee, dat hij, in ver band met de ernstige tijdsomstandigheden en de belangrijke vraagstukken, die er aan ée orde zijn, op zijn voornemen is terug gekomen. Voortgezet werden de reeds vroeger aan gevangen besprekingen over de oorzaken van den teruggang van het stemmenaantal der partij bij de jongste verkiezingen; de materieele en moreele gevolgen van de a langen duur en de hevigheid van de oeco- nomische crisis; de veldwinnende gedach te van dictatuur en terreur; de vernietiging van de organisatie der socialistische be weging in Duitschland en de, naar aan leiding van al deze dingen in de partij opkomende vraag, of een nieuwe oriëntee ring voor de partij noodzakelijk is. De discussie leidde tot het besluit, een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben, na te gaan, of, zoo ja welke, even- tueele wijzigingen noodig zijn in programs, resoluties en tactiek der partij. Deze commissie zal zoodanig worden sa mengesteld, dat zij, zonder al te groot te zijn, toch een veelzijdige behandeling van de problemen waarborgt. Zij zal zoo spoe dig mogelijk en uiterlijk in September uit voerig aan het partijbestuur rapporteeren. Het partijbestuur zal, na behandeling in eigen kring, het rapport met eventueele voorstellen of conclusies publiceeren en in de partij ter discussie en ter amendeering aan de orde stellen. Een vervroegd partij congres kan dan eventueel de noodige be slissingen nemen. De zorg voor de politieke vluchtelingen uit Duitschland, die langzamerhand zeer omvangrijk begint te worden, daarbij de actie tot het boycotten van Duitsche artike len en de actie ter bestrijding van fascisme en communisme, zullen van de partij zeer bwiangrijke extra uitgaven vragen. Daar d*9ze uit de gewone middelen der partij niet kunnen worden bestreden, had het dagelijksch bestuur een voor stel ingediend, een buitengewone maan- delijksche heffing van de partijgenooten te vragen. Het partijbestuur vereenigde zich met dit voorstel. Voor alle leden der partij zal ingaande 1 Juli a.s. verkrijgbaar worden gesteld een „Matteotti-zegel", van 10 cent, éénmaal per maand af te nemen. WERKLOOSHEIDSZORG. De leding van de afd. werkverschaffing en steunverleening. Haar wij vernemen heeft de minister van sociale zaken den heer A. van Gee- len, directeur van don Gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering te Utrecht, aange zocht, zich tijdelijk te belasten met de lei ding der afd. werkverschaffing en steun verleening, die van het departement van binnenlandsche zaken naar het nieuwe de partement is overgegaanmet dien ver stande dat de heer van Geelen tevens de leiding van den ganschen buitendienst der werkverschaffing op zich zal nemen. Zulks onder voorwaarde, dat het gemeen tebestuur van Utrecht zijn noodige mede werking zou kunnen en wilen geven door aan den directeur non-activiteit te verlee- nen. Daar het gemeentebestuur hiertoe in beginsel bereid is en de aangezochte de bedoelde taak op zich wil nemen, laat het zich aanzien, dat de Mak spoedig haar be slag zal verkrijgen. INVOER VAN VERSCHILLENDE GOEDEREN. Toewijzing van het percentage. De Minister van Economische Zaken heeft het bedrag, waarvoor alsnog toewij zing zal worden verstrekt bij den invoer van naaigaren vastgesteld op 25 pet. van het bedrag, waarop de aanvrager overeenkom stig de gestelde regelen ten hoogste aan spraak kan maken. De Minister van Economische Zaken heeft het bedrag, waarvoor alsnog toewij zing zal worden verstrekt, bij den invoer van tafel- en servetgoed vastgesteld op 25 pet. van het bedrag, waarop de aanvrager overeenkomstig gestelde regelen ten hoog ste aanspraak zal maken. De Minister van Economische Zaken heeft de hoeveelheid, waarvoor alsnog toe wijzing bij den invoer van kousen en sok ken zal worden verstrekt vastgesteld op 15 pet. van de hoeveelheid waarop de aan vrager overeenkomstig gestelde regelen ten hoogste aanspraak kan maken. DE R. K. ARBEIDERSPARTIJ. De R. K. Arbeiderspartij hield Zondag te Schiedam in gebouw Eendracht een par tijcongres dat werd bijgewoond door de "verschillende afdeelingen, zoomede door den heer Jac. Broos, lijstaanvoerder van de R K. Bouwvakarbeiders uit Roosendaal en den heer Felix Donders, vooj^zitter van de R. K. Democratische Partij. Het voornaamste punt van bespreking vormde wel de mogelijkheid om te komen tot een fusie tusschen de verschillende R. K. Democratische en arbeiderspartijen. Be sloten werd, te trachten te komen tot een fusie tusschen de R. K. Arbeiderspartij, de R. K. Bouwvakarbeiders, de nieuwe R. K. Democratische partij en de Federatie Lim burg. Het congres machtigde het bestuur, de besprekingen daarover te voeren. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". Voor den Zeekrijgsdienst zul len o.m. 17 officieren terecht staan. Aneta meldt uit Batavia: De verwijzin gen naar den Zeekrijgsraad d.d. 10 dezer betreffen oan. 17 officieren wien het mis drijf omschreven in art. 143 van het Wet boek van Militair Strafreohtt, is ten laste gelegd. Aan twee hunner is bovendien nog het misdrijf, genoemd in art. 129, van dit zelfde Wetboek, ten laste gelegd. Artikel 143 van het Wetboek van Mi litair Strafrecht houdt het volgende in: „De militair, die opzettelijk toelaat dat een mindere een misdrijf pleegt, of die, getuige van een door een mindere ge pleegd misdrijf, opzettelijk nalaat tegen hem de door den aard der zaak gevorder de maatregelen van geweld naar vermo gen aan te wenden, wordt gestraft gelijk de medeplichtige." Artikel 129 van dit Wetboek luidt: „De schildwacht die zijn post eigendun kelijk verlaat, een als zoodanig op hem rustende verplichting niet nakomt, of zich in een toestand brengt of laat brengen waarin hij zijn dienst als schildwacht niet naar behooren kan verrichten, wordt ge- traft met gevangenisstraf van ten 'hoog ste drie jaar. Indien het feit is gepleegd in den tijd van oorlog wordt hij gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste tien jaren. Indien de schuldige zich bevindt aan boord van een oorlogsvaartuig in nood verkeerende, of in tijd van oorlog op brandwacht liggende, bij de veiligheids troepen in tijd van oorlog, of in een door den vijand aangevallen, of met aanval be dreigde plaats of post, wordt hij gestraft met den dood, levenslange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste 20 jaren. Met gelijke straffen wordt gestraft dé officier van de wacht aan boord van een oorlogsvaartuig of de militair die hem tij delijk vervangt, machinist, hoofd der wacht aan boord van een oorlogsvaartuig, en de bevelhebber van eenige wacht, ron de of patrouille of van eenige met de uit oefening van den veiligheidsdienst in tijd van oorlog belaste troepnafdeeling, die als zoodanig gelijke handelingen pleegt. Indien een andere militair, behoorende tot eenige wacht, ronde of patrouille of tot eenige met de uitoefening van den vei ligheidsdienst in tijd van oorlog belaste troepenafdeeling, gelijke handelingen pleegt, zijn de eerste drie leden van dit ar tikel op hem van toepassing, behoudens dat in de gevallen van het eerste en twee de lid het maximum der daar gestelde straffen met de helft verminderd wordt en dat in gevallen van het derde lid de schuldige gestraft wordt met gevangenis straf van ten hoogste 10 jaren." Er zullen 8 Europeesche en 134 Inheemsche schepelingen terecht staan. Nader meldt Aneta uit Batavia"? De verwijzingen naar den Zeekrijgsraad betreffen ook 19 Inheemsche schepelin gen, aan wie ten laste is gelegd muiterij aan boord van oorlogsvaartuigen, welke zich bevinden op een plaats waar geen onmiddellijke hulp te verkrijgen is, voorts 8 Europeesche schepelingen, wien hetzelf de ten laste wordt gelogd, verder 33 In heemsche schepelingen, voor het grootste deel behoorend tot het machinekamerper- soneel, wien hetzelfde ten laste wordt ge legd, doch onder toevoeging dat zij niet gewapend waren, voorts 82 Inheemsche schepelingen, die, gewapend zijnde van het misdrijf van muiterij zonder meer wor den beschuldigd. HET NIEUWE DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN. Mr. dr. A. L. Scholtens, tot dusver Se cretaris-Generaal van het Departement van Economische Zaken en Arbeid, die bestemd is om op te treden als Secretaris-Generaal van het nieuwe Departement van Sociale Zaken, is voorloopig belast met de functie van Secretaris-Generaal der Departemen ten van Economische Zaken en Sociale Za ken. Mr. Scholtens is in 1880 géboren. Hij stu deerde te Groningen, waar hij eerst op stel lingen en daarna op een dissertatie over: Behandeling van geschillen voor den Raad van State", promoveerde. In 1903 kwam hij als commies-redacteur in den Gemeentedienst van Arnhem en in 1905 trad hij in ongeveer dezelfde functie bij de Gemeentedienst te A'dam en wel bij de afdeeling Algemeene Zaken. Van 19091911 diende hij op het Departement van Arbeid, enz., eerst bij de afdeeling Ar beid, daarna bij die van Verzekering. Van 19171918 was hij referendaris bij den Raad van State, waarna hij in 1918 als secretaris generaal bij Economische Zaken en Arbeid kwam. Mr. Scholtens beschouwt zijn benoeming als een overplaatsing naar dat deel van zijn levenswerk, dat hem steeds het liefste WETHOUDERSVERKIEZING TE 'S-GRAVENHAGE. Gistermidag heeft de gemeenteraad van 's-Gravenhage in de vacature-Mar chant tot wethouder van Onderwijs benoemd prof. dr. C. L. van der Bilt (lib.) met 22 stemmen. De heer Joëls (V. D.) kreeg er 14, de heer de Visser 2, Prof. van der Bilt is sinds 1913 lid van den Haagschen Gemeenteraad. Hij heeft in verband met zijn hoogleeraar- schap te Delft zijn benoeming in beraad gehouden Naar wij nader vernemen, heeft prof. it. L. C. van der Bilt in verband met. zijn be noeming tot wethouder van 's-Gravcnha- ge, aan H. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd als hoogleeraar aan de Techni sche HoogeechooL HAARLEMSCH DIOCESAAN KRUISVERB0ND. Jaarvergadering te Amsterdam. Het Diocesaan Kruis verbond in het bis dom Haarlem heeft Zondagmiddag in het St. Elisabeth-patronaat te Amsterdam zijn 29ste jaarvergadering gehouden onder lei ding van den heer H. B. v. d. Sande. Nadat de vergadering met den christe- lijken groet was geopend werd het Bonds lied gezongen. In zijn openingswoord con stateerde de voorzitter, dat de R. K. Drankbestrijding meer dan ooit te lijden heeft onder de onverschilligheid van de buitenwacht, welke de drankbestrijders be zielen. Een flinke kern getrouwen blijft echter bestaan. Van de mededeelingen, welke daarna van bestuurszijde werden gedaan vermelden wij, dat op 9 Juli te Heemstede een pro vinciale landdag zal worden gehouden en dat voorts dë uitslag bekend gemaakt, werd van den uitslag der enquête naar het aan tal geheelonthouders en afschaffers, aan gesloten bij de verschillende afdeelingen. Volgde het verslag van den ponning- meester, dat sloot met een batig saldo van 270, met welke rekening de vergadering zich accoord verklaarde. Aan de orde was dan het jaaroverzicht van den secretaris, waaraan wij ontleenen, dat het aantal afdeelingen van 35 tot 23 daalde en waardoor 284 leden moesten wor den afgeschreven. Het totaal aantal leden bedroeg 939, waarvan meer dan de helft als geheel-onthouder staat ingeschreven. De begrooting voor het komende vereenï- gingsjaar werd vastgesteld zooals voorge steld en wel op 1465 in ontvangsten en uitgaven. Met belangstelling werd kennis genomen van de werkzaamheden der provinciale pro- paganda-commis sie. In de vacature-Vcnneker werd tot hoofd bestuurslid gekozen de heer P. J. Snel uit Enkhuizen, na herstemming met den heer L. B. Jonkman uit Lisse. Aan het heengaande bestuurslid werd on der applaus der vergadering dank gebracht voor hetgeen hij negen jaren achtereen heeft verricht. Van de afdeeling Lisse was een schrif telijke vraag ingekomen betreffende de bepaling in de Zondagswet 1813 welke het sluiten der café's op Zondagnamiddag on der de godsdienstoefeningen gebiedt en de mogelijkheid om aan deze bepaling de hand te doen houden. De secretaris antwoordde, dat deze ver ouderde wet in de practijk niet meer ge handhaafd wordt en dat „overtreders" dier wet niet meer worden vervolgd. Gewezen werd nog eens op het feit, dat het nog steeds voorkomt dat in gebouwen van Katholieke vereenigingen bier geschon ken wordt aan kinderen onder 16 jaar. Het bestuur verklaarde elke omschreven klacht ter zake te zullen onderzoeken. Voorts werd besproken de mogelijkheid van het maken van strengere verordenin gen wat betreft den alcohol-verkoop in dan cings. Ter aansporing van de werkers van de R. K. Drankbestrijding wekte de geestelijke adviseur, pastoor Th. W. Taman, de afge vaardigden op de actie bovennatuurlijk to houden en steeds te blijven bedenken, dat in zelfbeperking een bron van vreugde is gelegen. Besloten werd wederom een opstellen wedstrijd uit te schrijven, waaraan alle le den van het Diocesaan Kruisverbond kun nen deelnemen. Behalve over te voren op gegeven onderwerpen, zal ook over een vrij onderwerp mogen worden geschreven. Aangenomen werd een voorstel van het Kruisverbond H.H. Nico laas en Barbara Amsterdam, waarbij het Hoofdbestuur wordt opgedragen pogingen in het werk te stellen om te komen tot afschaffing van het bier in retraitehuizen. Naar aanleiding van een voorstel van dezelfde afdeeling om rhumboonen en an dere alcoholhoudende genotmiddelen voor geheelonthouders te verbieden, werd voor lezing gedaan van een verklaring van een deskundige uit deze afdeeling, waarin eeu uiteenzetting wordt gegeven van de hoe danigheid der alcoholhoudende vochten waarmede deze bonbons zijn gevuld. Een verbod leek het H. B. wat te vér gaande. Laat men de onthouding van het gebruik dier genotmiddelen propageeren. Een voorstel van de afdeeling St. Lau- rentius (Rotterdam) om te bepalen, dat tot leden van het hoofdbestuur alleen geheel onthouders kunnen worden benoemd, werd door de afdeeling niet gehandhaafd. Daarna werd de vergadering gesloten. „Tijd". SP00RWEGRAAD. De minister van waterstaat heeft tot 15 Februari 1936 als leden in den Spoorweg- raad benoemd: B. Havenaar, te Berkel en Rodenrijs, en tot diens plaatsvervanger ir. |W. J. H. Dek ker, te Haarlem; J. Hellemons, voorzitter van den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", te Tilburg, en tot diens plaatsvervanger J. Augustijn, voorzitter van den Prot. Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, te Utrecht; jhr. mr. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van het hoofdbestuur van den Algemee>nen Bond van Forensen, te Baarn; G. W. Stroink, voorzitter van het cen traal bureau uit het Nederlandsoh Land bouw-comité, te Steenwijkerwold en tot diens plaatsvervanger J. Poels, voorzitter van de Limburgsche Vereeniging „Eigen Erf", te Venray; J. Veenhuysen, hoofdbestuurslid van den Bond van Ambtenaren- in dienst bij de Ne- derlandsche Spoorwegen, te Bussum, en tot diens plaatsvervanger C. C-ramer, voor zitter van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht. TWEEDE KAMER. Benoemd verklaard de heer D. Kooiman. De voorzatter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, vacature mr. P. J. Oud, den heer D. Kooiman te Purmerend. NEDERLANDSCHE VARKENS- CENTRALE. De Nederlandsche Varkensoentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 12 Juni bij verschillende zouterijen versoh rug- spek aan haar gelegerd kan worden. Het spek moet franco aan de zouterij ge leverd worden. Eventueele kosten voor in voer in de gemeente, waar het spek gele verd wordt, komen voor rekening van den aanbieder. Uitsluitend spek, dat van goede kwali teit en snit is, zal worden ontvangen. Af beeldingen van goed afgesneden zijden spek kunnen op aanvraag bij de N.V.C. verkre gen worden. Spek, hetwelk niet aan deze eiachefn voldoet, zal niet worden aangeno men. De uitvoer van spek naar Duitschland geschiedt voortaan door en voor rekening van de N.V.C. De uitvoer van spek naar an dere landen is voorloopig vrij, met dien verstande echter, dat men voor dezen uit voer in het bezit moet zijn van een door de N.V.C. af te geven uitvoermachtiging. De toeslag bij den uitvoer van spek naar deze landen is, in verband met de verla ging der heffing bedoeld in artikel 6 der Crisisvarkenswet, met ingang van Maandag 12 Juni op 9 cent per kg. gebracht. TENTOONSTELLING MOEDER EN KIND. Op het terrein aan den Bijleveldsingel te Nijmegen staat thans een tent van 3600 M2. oppervlakte, waar tien dagen de tentoon stelling Moeder en Kind is gehuisvest. Vrijdagmiddag is de tentoonstelling in veler tegenwoordigheid geopend. Ondier de aanwezigen waren tal van leden van het plaatselijk eere-comité; de burgemeester en de vier wethouders. Dr. Koenen, de Maastrichtsche kinderarts, sprak een inleidingswoord, waarbij hij wees op de sociale, ethische en hygiënische be- teekenis van het hier tot stand gebrachte. De gemiddelde leeftijd van den mensch, aldus spr„ is thans ongeveer twintig jaar langer dan 50 jaar geleden. Dit is een ge volg van den vooruitgang der curatieve ge neeskunde, de chirurgie, doch vooral ook van de praeventieve geneeskunde, de open bare en individueele gezondheidszorg, waar bij vooral de zorg voor het kind van betee- kenis is. Spr. betuigde alle medewerkers erken telijkheid en verzocht daarna den burge meester, die voorzitter is van het Nijmeeg- sche eere-comité, de tentoonstelling te ope nen, waaraan deze met een hartelijke toe spraak voldeed. DE „0RANJETREIN" Gistermiddag heeft te Utreoht de ope ning plaats gevonden van den Ora-njetrein den eersten Nederlandschen Tentoonstel- lingstrein. Zooals men weet, heeft deze ten doel het Nederlandsche publiek op te wekken in deze moeilijke tijden handel en indus trie te steunen. De idee is van België af komstig, waar een dergelijke onderneming reeds veel succes heeft gehad. De heer T. R. Neutelings, de algemee ne organisator, heette alle aanwezigen welkom. Van uit België, aldus spr., was veel medewerking verkregen, de de wa gens zijn ook uit België afkomstig. Spr. gaf een uiteenzetting van het doel van den tentoonstellingstrein. Dr. H. Th. 's Jacob, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, hield de officieele openingsrede, waarbij hij wees op den vooruitgang van het snelverkeer. De menschheid weet nog niet voldoende hiervan te profiteered. Spr. wenschte de onderneming veel succes toe en verklaar de den trein hierna voor geopend. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. De aanwezigen, waaronder wij nog op merkten den directeur der Nederlandsche Spoorwegen ir. E. O. W. van Dijk, verschil lende chefs van diensten, prof. Carnoy oud-minister van Binnenlandsche Zaken van België, gezichtigden daarna den ten toonstellingstrein. Prof. Kielstra naar Suriname? De „N. R. Crt." deelt mee, uit goede bron vernomen te hebben, dat prof. mr. J. C. Kielstra, hoogleeraar in de koloniale oeconomie aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, zal worden benoemd tot gouverneur van Suriname, als opvolger van dr. A. A. L. Rutgers. Steun aan Griend- en Rietcultuur. De regeerings commissaris inzake steun aan de riet- en griendcultuur verzoekt al len telers van teen- en griendhout, alsme de van de verschillende soorten riet, ten einde te kunnen komen tot vaststelling van de steuimormen voor gewas 1933, zich voor den 20en Juni a.s. schriftelijk aan te melden aan zijn adres Nieuwe Weg No. 10 te Werkendam, waarna een formulier ter invulling zal worden toegezonden. Toeslag op eieren. Namens den minister van Economische Zaken en Arbeid, maakt de regeerings- commissaris voor de uitvoering van de ga rantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat be sloten is de verliezen voor den pluimvee houder op de kleinere kippeneieren, tot een gewicht van hoogstens 55 kg. per 1000 stuks voor de week van 1217 Juni voor een ge deelte over te nemen ten bedragen van 40 ct. per 100 stuks uitgevoerde kleinere eie ren. Ten bate van den eenden houder is voor eendeneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 25 ct. per 100 stuks uitge- ftïpr#»71. KATHOLIEKE PERS EN DIVIDEND. Vraag en antwoord. Acht u een dividend van 20 procent woe ker? Ma-g een ondernemer, die een derge lijk dividend uitkeert, zich wel aandienen ais R. K.? Zouden we heb ook een heden- daagschen vorm van simonie kunnen noe men, als dergelijke inkomsten getrokken worden, 5uist doordat de onderneming vaart onder R. K. vlag Hoe behooren wij tegenover een dergelijko onderneming te staan: „offensiv oder defensiv"? Deze vragen werden gesteld in de Vra- genbus van het apologetisch maandschrilt „Hot Schild". Het antwoord, dat pater F. Otteft O.P. gaf, luidt als volgt: „Er sit wel pit in deze vragen en, volgens uw bijgevoegde verklaring, ook actualiteit. Uw niet voor publicatie be stemde toelichting verklaart, dat bo vengestelde vragen gaan over een R. K. dagblad ten onzent. Ik voeg er dit ter oriënteering bij, opdat misschien niet sommigen zouden denken aan een fabriek van kerkelijke waskaarsen of zoo iets. De woorden simonie en het herhaalde R. K. mochten sommiger ge dachten eens dien kant uitdringen I Ik begrijp de vTagen, met hun on derstroom en de stemming, waarin u se stelde. En laat ik zeggen, dat ik die stemming van harte billijk. Tooh zou ik niet gaarne op al uiw vragen met ja antwoorden. Het begrip woeker is niet aoo eenvoudig als 't sommigen wel lijkt. En ik kan me voorstellen dat een dividend van 20 pet. per se geen woe ker behoeft te zijn. Als de eischen. van rechtvaardigheid alleszins zijn vervuld en de grenzen van den juisten prijs niet zijn overschreden, dan kan een onderneming, door energie, beleid, ruim afzetgebied enz. wel zoo'n groote winst maken, zonder dat men van woeker mag spreken. Als dit iedere onderne ming per se kan, dan doet het R. K. er niets aan toe. En zoo'n onderneming, varend onder R. K. vlag, bedrijft dus geen simonie. Simonie is handel in ge wijde voorwerpen of handelingen. Een profane onderneming, zelfs 'n R. K. krant heeft niet de pretentie in heilige en gewijde zaken te handelen. U druk te zich dus hier en daar wel wat on juist^ wat te sterk uit. Iets of iemand die verkeerd doet, verliest daardoor niet het recht op den naam R. K. Dan zouden we nooit meer over R. K. zon daars kunnen spreken! De Kerk ia door Christus gesymboliseerd met oen akker, waarop tarwe, maar ook on kruid groeit; met een vischnet, waar in goede en bruikbare visschen zijn, maar ook klein en onbruikbaar grut. Maar en nu kom ik dichter bij u het geval, zooals het daar concreet voor ons ligt, door u bedoeld van een bepaald R. K. dagblad, dat geval wordt ook door ons afgekeurd, met afwijzing echter van die termen: woeker en simo nie. Ons lijkt een dividend van 20 pet. voor een R. K. dagblad niet goed en zeer on-sociaal. Zoo hoeft zoo'n dag blad de allures van een winstgevende affaire, van een geldmaker ij en niet, wat op de eerste plaats een R. K. blad moet zijn, een machtige factor en motor van katholieke cultuur. Wanneer ik dan weet, dat zoo'n blad door vele be trekkelijk arme menschen wordt gele zen, die het abonnementsgeld met veel moeite bijeen scharrelen, dan zag ik met u uit den grond van mijn hart, dat de ondernemers socialer en kabho- lieker handelden, door den prijs van het blad flink te verminderen en het blad, als 't noodig is, technisch en aesthetisch te vervolmaken en ook zijn personeel flinke loonen te geven. Als het dividend dan zakte tot de helft of tot een vierde, dan mag het schijnbaar voor kortzichtigen een verlies zijn, maar in werkelijkheid zou het winst zijn van sociaal en katholiek voelen en handelen. Hoe moet onze houding daar tegen over zijn? Voor de niet-direct belang hebbenden „defensiv", voor de belang hebbenden „offensiv", natuurlijk met beleid en tact. En Emil Fiedler om hem even met u te eeren zou hierop m.L van harte „amen" zeggen!" De Leidscho Courant heeft zich nooit schuldig gemaakt aan het uitkeeren van een te hoog dividend! DE OMZET-BELASTING. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de Twee de Kamer een adres gezonden in zake de omzetbelasting. Adressant komt daarin tot de conclusie, dat het Nederlandsche bedrijfsleven van de invoering eener omzetbelasting, welke vorm daaraan ook gegeven zou worden, zeer ernstige nadeelen zal ondervinden. Alleen wanneer gelijktijdig een ingrijpende bezuinigings- en aanpassingspolitiek ge volgd zal worden, en wanneer ten aanzien van de voorgestelde omzet-belas ting na drukkelijk gestipuleerd zal worden, dat zij van tijdel ijken duur zal zijn, en in het in diende ontwerp de noodige wijzigingen zullen worden aangebracht, kunnen naar haar oordeel handel en industrie zich, noodgedwongen, bij deze nieuwe lastenver zwaring neerleggen. Boven het systeem eener meervoudige hoffing, zooals neerge- legt in het ontwerp, is dan stellig te ver kiezen de invoering eener eenmalige uni forme heffing, als regel gelijk van hoogte voor den omzet van alle roerende goede ren, waarbij dan de invordering plaats zou dienen te vinden bij don voorlaatsten ver koop. Daarnaast zouden nog verschillende detailpunten in het aanhangige wetsont werp eveneens herziening behoeven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7