TRANSFER-MORATORIUM DINSDAG 13 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Wat beteekent dat? VERNIETIGING VAN HET DUITSCHE CREDIET De Economische Wereldconferentie ie bij eengekomen; men kan er elders in dit blad over lezen. Deze conferentie is bijeengekomen on der omstandigheden, zóó ongunstig, dat het nauwelijks erger had kunnen zijn. Niet alleen is de economische structuur van onze maatschappij totaal ontwricht en is ons geldwezen in elkaar gezakt als bom- ijs, maar het ergste is, dat de volkeren, die thans bij elkaar zijn om dat alles weer te herstellen, het vertrouwen in elkander hebben verloren, terwijl dat vertrouwen toch de onmisbare grondslag is voor een duurzame samenwerking. De politieke toe stand demonstreert duidelijk genoeg hoe wantrouwend de regeeringen elkander aan kijken en de economische en handelspolitie ke wrijvingen aan de grenzen helpen een jhandje mee om dat wantrouwen in steeds breeder kring te verbreiden. Dat alles zou nog niet eens zóó onover komelijk zijn, als er maar een streven merkbaar was om onder dat wantrouwen uit te komen, maar het tegendeel is waar. De groote mogendheden, die het voorbeeld moesten geven, gaan vooraan in een bru taal dringen en duwen om de beste plaat sen in te nemen teneinde zoo weinig mo gelijk concessies te moeten doen en zoo veel mogelijk voordeel te kunnen behalen. Wij hebben gezien, hoe Amerika aan den vooravond van de conferentie den gouden standaard los liet geheel vrijwillig en ab soluut niet gedwongen door gebrek aan goud-dekking, maar met het klaarblijke lijk doel om den dollar te kunnen laten zak ken en zoodoende een tijdelijk voordeeltje te behalen op de wereldmarkt. Het jongste op dit gebied ie het onlangs afgekondigde Duitsche transfer-morato rium. Wat is dat eigenlijk voor een ding? Een mooi klinkend Latijnsch woord is het, maar in werkelijkheid een leelijke zaak. Transfer beteekent „overdracht" en mo ratorium is „opschorting". Het is dus een opschorting van de overdracht van gelden, welke verschuldigd zijn door Duitsche de biteuren aan buitenlandsche crediteuren wegens leeningen, in de afgeloopen jaren afgesloten. De zaak is in don grond eenvoudig ge noeg. Ieder mensch heeft een bepaald bedrag noodig om zijn levensonderhoud te koo- pen. Dat is zijn invoer. Om aan dat geld te komen moet hij iets presteeren voor de buitenwereld, waarvoor hij betaald wordt, Dat is zijn uitvoer. Wanneer hij dus pre cies evenveel verdient als hij voor levens onderhoud betalen moet, schiet er geen geld over om vroeger gemaakte schulden af te lossen. Met andere woorden, er moet een export-overschot voor een land zijn, wil dat land zijn schulden kunnen betalen. Het export-overschot van Duitschland is evenwel zoozeer geslonken, dat het niet meer betalen kan. Ergo: betaalt het niet meer, totdat er weer een voldoende over schot zal zijn. Daar zou weinig tegen in te brengen zijn, als dat slinkende export-overschot te wijten was aan oorzaken, waaraan Duitschland part noch deel had. Maar het ia juist een feit, dat Duitschland alles doet om zijn export naar beneden te drukken. Dat re sultaat is wel niet direct gewild, maar is het onvermijdelijk gevolg van het belem meren van den invoer. Want wanneer Duitschland zijn nabuurlanden niet toestaat om hun waren met winst af te zetten in Duitschland, gaan de inkomsten dier lan den achteruit en is er automatisch minder vraag naar Duitsche export-artikelen. Dat zijn economische wetten, waaraan niet valt te ontkomen en tengevolge van deze tactiek zitten wij in Nederland met onze onverkoopbare voorraden en produc ten, terwijl tot overmaat van ramp onze uitgeleende en in Duitsche waarden beleg de gelden in Duitschland worden vastge houden. ,,'t Is maar tijdelijk, vergoelijkt dr. Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank, dezen maatregel, en ik hoop, dat de maatregelen, die te Londen worden getroffen, Duitschland spoedig in staat zullen stellen, als gevolg van een toenemend export-overschot, het transfer te hervat ten". Crediteuren hebben het dus zelf in hun hand om betaling te verkrijgen. Staat ons Duitschland toe, dat wij met onze verschillende industrie-producten uwe lan den overstroomen maar gij komt onze grenzen niet binnen dat wij dus als gevolg daarvan nieuwe gelden bekomen, en dan zullen wij u de coupons die wij u schuldig zijn betalen. Anders niet. Wat is dit anders dan een sluwe specu latie om pressie te kunnen uitoefenen op de crediteur-landen, teneinde van Londen een zoo gunstig mogelijk resultaat ten eigen bate te kunnen wegsleepen? En dat noemt men de credietwaardig- heid van een land herstellen! Het zal lang duren voordat een aldus gedupeerde belegger zijn geld weer steekt in Duitsche ondernemingen. Want behalve het genoemde nadeel van te moeten wachten op hun geld dat de meesten toch ook dringend noodig zullen hebben in deze tijden, zit aan het transfer- moratorium nog het niet te onderschatten risico vast, dat de marken, welker uitbeta ling thans wordt opgeschort, over eenigen tijd een belangrijk deel van hun waarde kunnen hebben verloren. Want de depre ciatie van de Mark is reeds lang ingezet. Officieel noteert hij nog ongeveer 0.58, maar wat is de eigenlijke waarde, wanneer het deviezenverkeer eens wordt vrij gege ven? Het transfer-moratorium vernietigt het Duitsche crediet. En zoo'n maatregel wordt genomen vlak voor de Economische We reldconferentie, wier doel is het crediet te herstellen. Mr. H. G. BUITENLAND BELGIE REGEERING WIL BEZUINIGEN. Tegenwerking der socialisten. Terwijl de Belgische regeering door krachtige bezuinigingen het begrotings evenwicht herstelt en den frank redt van een nieuwe inflatie, zijn de socialisten druk bezig het werk der regeering te ondermij- Na nachtelijke kampen was de Belgi sche regeering er de vorige maand in ge slaagd van het parlement de volmacht te krijgen tot het nemen van alle maatregelen, welke zij noodig achtte voor het herstel van 's lands financiën. Ondanks de ob structie der socialisten werd die volmacht verleend en eenige weken nadien kon de regeering bekendmaken, dat zij er in ge slaagd was het dreigende tekort van 600 millioen francs te dekken. De bedoeling van de volmacht was te vermijden, dat over eiken bezuinigings maatregel moeizame onderhandelingen moesten worden gevoerd met de parle mentsleden, die uiteraard uit vrees voor stemmenverlies zich zouden verzetten tegen eiken maatregel, die him kiezers in het bij zonder zou treffen. En om te bewijzen, dat het er haar niet om te doen was geduren de drie maanden voor dictator te spelen, verklaarde de regeering zich bereid na afloop van dien termijn rekening en verant woording af te leggen van de door haar ge nomen maatregelen. Dat-de socialisten, als oppositie-partij, zich buitengewoon verontwaardigd zouden toonen over de „dictatoriale" maatregelen der regeering, ligt voor de hand. Zij meen den goede politieke munt te kunnen slaan uit de verlaging der ambtenaarssalarissen met vijf procent en vooral uit de verminde ring der zoogenaamde sociale uitkeeringen, zooals de ouderdomspensioenen en de werkloosheidsuitkeering. De regeering heeft zich immers laten leiden door het begin- selverdeeling der offers over een zoo groot mogelijk aantal burgers en bijgevolg kan de socialistische oppositie dan ook onder het allergrootste gedeelte der bevolking weerklank vinden. Dat het hoofdbeginsel van het kabinet is geweest: geen nieuwe lasten voor het reeds te zwaar belaste volk. wordt natuurlijk bij de socialistische cam pagne niet op den voorgrond gebracht, evenmin als het feit, dat een program, dat dezelfde resultaten zou kunnen afwerpen, bij de oppositie-partij onbreekt. De socialistische Kamerfractie, die on danks de vacantie van het parlement blijft vergaderen, heeft achtereenvolgens directe bijeenroeping der Kamer, ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen ge vraagd, terwijl op het oogeniblik een refe rendum over het uitroepen van een .alge meen e staking wordt gehouden, waarvoor de belangstelling van de zijde der arbei ders echter buitengewoon gering schijnt te zijn. DUITSCHLAND DE UITEENGEJAAGDE GEZELLENDAG Von Papen over den nationalen geest der Gezellen. Vice-kanselier v. Papen heeft Maandag ochtend den Rijkskanselier rapport uitge bracht over het verlooop van den Katho lieken Gezellendag in München en de inci denten, welke geleid hebben tot een ver vroegde sluiting. De vice-kanselier consta teert, dat hij door de leiding van den Ge zellendag niet is misleid, maar dat de de monstratie, welke hij bewoonde en waar hij het woord heeft gevoerd, gedragen is geweest van nationalen geest en ondubbel zinnige trouw aan het nieuwe Rijk. De Nederlandsche delegatie. Men deelt ons mede, dat de deelnemers aan het Gezellencongres te München he den per boot te Keulen zijn aangekomen en in goeden welstand verkeeren. Aankomst der Nederlandsche delegatie te Amsterdam Dinsdagavond 10.15 uur. FRANKRIJK DE KARTHUIZERS TERUG NAAR FRANKRIJK? De Fransche Regeering is ernstig voor nemens om de Karthuizers die reeds meer dan 30 jaar uit Frankrijk verdreven zijn, weer in het bezit te stellen van hun be roemd klooster „La Grande Chartreuse'' bij Grenoble, daar de regeering van oor deel is dat de onderhoudskosten van 10 mil lioen franc per jaar, die door den staat moeten worden betaald, te hoog zijn, Reeds sedert geruimen tijd heeft men het onder houd der gebouwen verwaarloosd, zoodat dit beroemde cultuur-bouwwerk groot ge vaar loopt steeds verder in verval te raken. Dat is de eenige beweegreden dat men het beroemde klooster weer aan de rechtmati ge eigenaars wil teruggeven. OOSTENRIJK NAZI-COMPLOT IN OOSTENRIJK? Aanslagen op Steidle en Rintelen. Tegen twee eminente Oostenrijksche staatslieden zijn aanslagen gepleegd. De leider van de Tiroolsche Heimwehr bondsraad Steidle is, zooals reeds gemeld, nabij Innsbruck vanuit een auto beschoten en aan den arm gewond, terwijl een poging is gedaan om de auto van den gouverneur van Stiermarken, dr. Rintelen in de lucht te doen vliegen, toen hij zich op weg be vond naar Graz. Deze poging is echter mis lukt. In het hoofdkwartier van de nation&al- socialis'en is een huiszoeking verricht. Een aantal personen is gearresteerd en volgens half-officieele mededeelingen kan de aanslag op Steidle worden toegeschre ven aan een nationaal socialistisch oompiot. Nazi's ontkennen schuld. De „Angriff" publiceeR de volgende ver klaring van het bestuur der Oostenrijksche nat ionaal-socialistische partij Het bestuur der Oostenrijksche natio ns al-socialistische partij verklaart met be trekking tot de aanslagen, gepleegd op den veiligheids-commissaris voor Tirol, dr. Steidle, en den Landeshauptmann van Stiermarken, dr. Rintelen, dat het vanzelf spreekt, dat de nationaal-socialistische par tij niets uitstaande heeft met deze aansla gen en dat zij noch de aanstichters, nóch de plegers ervan kent. Getrouw aan het legale standpunt, waar op zij zich sinds jaren heeft geplaatst, ver oordeelt zij dergelijke aanslagen onver schillig door wie zij worden gepleegd op zoo scherp mogelijke wijze. Aan den anderen kant ziet zij zich ech ter gedwongen te constateeren, dat deze aanslagen door de terreurmaatregelen der hoogste instanties rechtstreeks zijn gepro voceerd en veroorzaakt. Orde-maatrege|en in Kufstein. In het belang van de handhaving van de orde en rust heeft het districtsbestuur van Kufstein de volgende proclamatie afge kondigd Alle instanties, belast met de handha ving van de publieke veiligheid dienen met alle ter beschikking staande middelen op te treden tegen iedere politieke propa ganda, alsmede tegen elk provoceerend op treden. Alle restaurants en café's moeten onder alle omstandigheden om 12 uur 's nachts worden gesloten. Ter versterking van den veiligheids dienst wordt een gedeelte van de voor de grensbescherming dienende hulppolitie in de stad gestationneerd. De huisdeuren moeten om 1 uur 's nachts gesloten worden. Bovengenoemde maatregelen zijn direct van kracht. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN BIJ AUTO-RACES. Vele gewonden. Bij de Zondag te Saarlouïs gehouden wegraces van de automobielclub van het Saargebied, geraakte de bestuurder Mar- cilkowski uit Düsseldorf in een bocht uit de baan en reed op het publiek in. Vier personen werden ernstig en drie licht ge wond. In dezelfde bocht werd de motorrijder Joris Hansen uit Nancy van zijn machine geslingerd. Hij kwam tegen een ijzer hek werk terecht en moest met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis vervoerd worden. WOLK VAN SPRINKHANEN BOVEN WARSCHAU. Geheele hemel er door bedekt. In het district Warschau is een groote sprinkhanenzwerm waargenomen. Gisteren vloog deze zwerm over een voorstad van Warschau. De wolk der vliegende sprink hanen was zoo dicht, dat een uur en twin tig minuten lang de hemel er door bedekt. Hittegolf in Egypte. Volgens een bericht uit Cairo heerschfc daar sedert 2 dagen een hittegolf. De tem peratuur is tot 46 graden Celsius in de schaduw gestegen. Strenge koude in Anatolië. Tengevolge van de strenge koude die in enkele districten van Anatolië heerscht, worden de wolven uit de bosschen van de bewoonde streken gedreven en vallen zij de kudden schapen aan. De temperatuur is gedaald to-t 5 graden onder het vriespunt, waardoor aan den oogst groote schade is toegebracht. Er is groote vraag naar steenkool en brandhout om de huizen te verwarmen. De maand Juni is anders zeer warm in Istamboel, doch dit jaar is alles zeer ab normaal. De regenval is zeer sterk en volgens me teorologische deskundigen is voorloopig nog geen verandering in zicht. POLITIEKE MOORD TE SOFIA. Bankdirecteur doodgeschoten. In een der drukste straten van Sofia is gisteren de administratieve directeur van de Oostenrijksche Nationale Bank, Beaff, door een jeugdig Macedoniër doodgescho ten. De moord veroorzaakte een paniek on der de talrijke voorbijgangers. De moordenaar trachtte te vluchten en slingerde een bom naar de hem achtervol gende politie-agenten. De helsche machine richtte evenwel geen schade aan en na he vig verzet kon de moordenaar worden over mand. Daar de directeur Beaff een aanhanger van Protogerof was, neemt men aan, dat men bij den moord met een wraakoefening der partij van Michailof heeft te doen. EEN DUITSCH MODEBUREAU GESTICHT. Mevr. Göbbels eere-voorzitster. Onder medewerking van het rijksminis terie van propaganda en volksvoorlichting is te Berlijn e«n Duitsche modebureau op gericht. Het zal alle economische krachten op kunstgebied bijeenbrengen, die moeten samenwerken tot het scheppen van een zelfstandige en smaakvolle Duitsche mode productie. Dit doel moet bereikt worden door opleiding van mode-scheppende per sonen, het bevorderen van modeshows en tentoonstellingen. Verder zullen reclame campagnes voor de Duitsche modeproduc tie georganiseerd worden en zal er verbete ring worden gebracht in de bescherming der mode-productie. Mevrouw Magda Göbbels heeft het eere voorzitterschap op zich genomen. (Tel.). SLECHT NIEUWS VOOR SMULPAPEN. Tabletten in plaats van maaltijden. Professor Kaspar Schmitt van de univer siteit Heidelberg is er na vijf jaren proef nemingen in geslaagd een tablet samen te stellen, dat in gecomprimeerden vorm een zelfde voedingswaarde heeft als een volle dige maaltijd. Het is een extract van katoenzaad en bevat alle vereischte vitaminen. Patiënten, die met dit tablet werden ge voed, vertoonden na drie maanden een merkbare verbetering en in geen geval had het tablet een ongunstige uitwerking. Het kan in water worden opgelost en volgens professor Schmidbt zijn twee tabletten per dag voldoende, daar deze gelijk staan met drie maaltijden. Het kan voor de toekomst het. ideale voedsel worden voor soldaten, ontdekkings reizigers, Oceaan vliegers en ook voor de burgerbevolking in tijden van schaarschte. Onder toezicht van de autoriteiten zul len binnenkort in den staat Baden de schoolkinderen met deze katoenzaadtablet- ten worden gevoed. Ook de Italiaansche regeering vertoont levendige belangstelling voor het product, met het oog op de exploi tatie van haar koloniale katoenplantages. •In Egypte, waar prof. Schmitt zijn proef nemingen heeft voltooid, wordt het pro duct reeds verkocht. Verder hebben zoo wel de Chineesche als de Japansche regee ringen inlichtingen ingewonnen. Gezonken duikboot gevonden. Letlandsche visschers hebben met be hulp van duikers tusschen Windau en Michelsturm een tijdens den wereldoorlog in de Letlandsche wateren vergane, nog goed geconserveerde duikboot op 20 M. diepte aangetroffen. In Letlandsche militaire kringen onder stelt men, dat het de Duitsche duikboot C 26 of 57 betreft. Dezer dagen zal het schip worden gelicht. KERKNIEUWS ZILVEREN PRIESTERFEEST PRIOR P. HOFMAN O.S.C. Het is 13 Juni a.s. 25 jaar geleden, dat de zeereerw. heer P. Hofman O.S.C. te 's-Hertogenbosh werd priester gewijd. Al spoedig na zijn priesterwijding werd hij door den Magister Generaal benoemd tot Socius van den Novicenmeester der Fraters tevens Novicenmeester der Broeders. Ook arbeidde hij mede in de zielzorg onder de inwoners van St. Agatha. Naast bovenge noemde functies werd hij in 1924 benoemd tot subprior. In 1928 werd hij tot Prior gekozen, in welke functie hij in 1931 werd bevestigd. Tot tweemaal toe, n.l. in 1920 en 1929 werd hij gekozen tot Definitor der Orde van het H. Kruis. Aanvankelijk zou deze feestdag van 13 Juni in alle stilte voorbijgaan, omdat de Prior, gelet op de tijdsomstandigheden, er de voorkeur aan gaf, geen uiterlijke feest viering te laten plaats hebben. De bevol king van St. Agatha, waaraan Prior Hof man dus eveneens bijna 25 jaar zijn beste krachten geeft, heeft hierin niet willen be rusten. Zij heeft deze gelegenheid aange grepen, om van haar genegenheid en hoogachting op dien dag te doen blijken. Zoo zal dus een bescheiden viering plaats hebben. Des morgens heeft een plechtige Hoogmis plaats, waaronder de Hoog waardigste Heer W. A. van Dinter, Magis ter Generaal van de Orde van het H. Kruis, de feestpredikatie zal houden. Daarna zal de huldiging plaats hebben. „Msbd." LETTEREN EN KUNST EEN PLEIDOOI VOOR LEIDSCHE MOLENS. Teleurstelling met het nieuwe raadhuis te Nieuwkoop. Verschenen is het jaarverslag van de Provinciale Zuid-Hollandsohe Archeologi sche Commissie. In de samenstelling van de commissie kwam verandering door de benoeming van jhx. dr. W. A. Beelaerts van Blokland en G. C. Helbers in de vacature Frederiks en Staring. De heer Helbers nam de functie van secretaris-penningmeester over van ir. Joh. G: Robbers. Het verslag geeft een opsomming vaji tot stand gekomen restauraties, van loo- pende werkzaamheden en nog te treffen voorzieningen. Het verslag pleit o.m. voor restauratie van twee fraaie molens te Leiden. „De molens „De Stier" en „De Valk", de twee eenig overgeblevenen van de 19, die vroeger de wallen sierden, moeten 'her steld worden. Het is wel opmerkelijk, dat juist in óón gemeente deze twee typen zijn bewaard. „De Stier" vertegenwoor digt het zeer zeldzame laat-17de-eeuwsche torentype en is sedert de hopelooze ver minking van den molen te Princenhage eenig in Nederland. Reeds in 1916, toen gevaar voor afbraak dreigde, heeft onze Commissie zich moeite voor dezen molen „De Valk" is een van de fraaist© 18de- eeuwsche molens zooals hij zich weerspie gelt tusschen het geboomte in den bocht van den Rijnsburgresingel, en daarenboven is hij één van de twee laatst overgebleve nen bolwerkmolens in Holland. Beid© bedrijfsmonumenten verdienen alleszins behouden te blijven." Zeer teleurstellend is aldus 't verslag de gang van zaken te Nieuwkoop. De vroede vaderen aldaar, toonen wei nig piëteit tegenover hun 17de eeuwsche raadhuis van Nieuwkoop, waarvoor de omstandigheden niet gunstig zijn. Het verslag deelt n.l. het volgende mee: „Toen wij in het begin van 1932 bericht ontvingeji over het gevaar, dat dit oude bouwwerk bedreigde, hebben wij ons di rect tot Burgemeester en Wethouders ge wend, doch bleek ons bij een persoonlijk bezoek, gebracht door onzen voorzitter en den toenmaligen secretaris al spoedig, dat het gemeentebestuur op het behoud van zijn raadhuis niet den minsten prijs stelde. Het wenschte veel liever een villa daarvoor in te richten. Ons pleit voor restauratie en beleidvolle vergrooting van het oude raad huis had geen resultaat". JOH. H. NELISSEN. t Aan een In memoriam in de „Tijd" ont- leenen we: Zooals reeds in een kort bericht werd vermeld, is Zaterdagmiddag in huize „Ma- ris Stella" te Scheveningen op 48-jarigen leeftijd plotseling overleden de bekende kerk- en concertzanger, de heer Joh. H. Nelissen. iDt verscheiden kwam, alhoewel de ge zondheidstoestand van den heer Nelissen de laatste jaren minder goed was dan voor heen, voor zijn thans in rouw gedompelde familie, vrienden en voor de leden van het zangkoor St. Ignatius-kerk „De Zaaier" al zeer onverwachts. In de kringen der mu ziek- en zangwereld kwam de droeve tijding als een bliksemslag bij helderen hemel. Wat deze man voor de glorie van God en Zijn Huis gedaan heeft is moeilijk te beschrijven, ontelbare H.H. Missen en Lo ven werden door hem met zijn prachtig ba ritongeluid opgeluisterd, terwijl, wanneer zijn belangelooze 'medewerking werd inge roepen voor een charitatief doel, op hero nimmer vergeefs een beroep werd gedaan. Het is algemeen bekend, dat meerdere malen uitnoodigingen met belangrijk finan cieel voordeel door hem niet werden aan vaard, teneinde deel te kunnen nemen aan een charitatieve uitvoering. Deze man heeft zich niet ontzien wan neer het gold de eer en luister van God en Zijn Huis; tot het laatste oogenblik bleef hij op zijn post.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6