WAALS DINSDAG 13 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Rede pater de Greeve. Pater de Greeve zeide, dat hij hier en elders op onderwijzersdagen steeds be handeld heeft de moderne stroomingen de-r hedendaagsche wereld, om daardoor te wijzen op de groote invloeden, die de be schaving langzamerhand veranderen en dus ook het kind beinvloeden. Door de uitnoodiging voor deze vergade ring was spr. in de gelegenheid den cyclus, dien hij daarvan heeft gemaakt, vol te maken. Hij zou kunnen spreken over het Ame- rieanisme ten opzichte van het wereld leven in het algemeen. Hij wilde zich ech ter bepalen tot het Americanism© in de zedelijkheid. Hij wilde zich bepalen tot eenige symptomen daarvan. Wij zijn aan het ver-amerikaniseeren en we loopen kans daardoor de beschaving kwijt to raken. Americanism© is: het doel van het be reiken. Het zwaartepunt ligt in het berei ken, niet in de cultuur, 'n Amerikaan gaat uit van de vraag: hoe word ik vroeg rijk? Het sociale ideaal is niets anders dan 'n ©er-instinct. Alle zelfstandig denkenden worden verzwolgen, de mensch wordt 'n denkmachine. De smaak van de menigte hangt af van wat de groote advertentie- magnaten voorschrijven. Verloren gaat daarmede wat in Europa 7n eeuwenoude cultuur heeft verworven. De rijkdom heeft aan Amerika vervlak king gebracht. De geestelijke vrijheid wordt in Amerika als vreemd beschouwd, d.w.z. on-Amerikaansch. Amerika culmi neert in Wallstraat, dpn geldader, die een staat vormt boven den staat. Het Ameri- kaansche ideaal is: radio-apparaat, gra- mofoon, stofzuiger, auptomatische koker, en eenige andere technische snufjes, geld om tweemaal per week naar de kin© te gaan, plus bokswedstrijden. Met Amerika veramericaniseeren wij, getuige de wijze, waarop wij belangstelling toonen in en medeleven met alles wat Ame rika biedt. Zoo gaat het met de vermakelijkheden, zoo gaat het ook in de litteratuur. De kudde-mensch krijgt- van buiten ge crediteerd wat hij moet verlangen. De grondgedachte van alle Ameri- kaansch denken is: de jongen, die droom de president te worden. De puurste bovennatuur wordt omlaag gehaald, wat wel bewezen wordt door het boek: The man, nobody knows, de man, dien niemand kent, in welk boek de fi guur van Christus wordt uitgebuit to make money, om geld te maken Spr. noemt enkele moderne symptomén, die dien Amerikaanschen geest ten dui delijkste demonstreeren. Zulk een geest zal ook over ons varen, indien wij ten minste niet waken. Zedelijke verwording kan daardoor niet uitloopen. Alles is in dezen tijd geworden sexueel en sexualiteit. Dit geld evengoed voor mannen en vrou wen als voor kinderen. Spr. neemt in dit verband flirten en tolereeren. Onder deze benamingen wordt, zooals Heine dichtte over den Maraboc, een oogje dichtgekne pen. Vroeger wilde een vrouw moeder wor den, nu schoonheidskoningin. We leven daarin mee en we ondergaan stroomingen, die de beschaving langzaam maar zeker veranderen. Schoonheid is tegenwoordig geen gave meer van de gratiën, maar is bewerking van den schoonheidsdokter. De slanke lijn is tegenwoordig evangelie en credo. Drie typen vindt men daarin, het Russische dansmeisje, de apache en de Amerikaan- sche dansgirl. De Amerikaansche girl beheerscht op het oogenblik de geheele wereld door de reclame en de macht van de publiciteit. Spr. weidt dan uit over het girl-type, dab de idee van 'n vrijere sexualiteit propa geert. In sommige groot-steden vindt men in volkswijken het resultaat daarvan: 'n bevolking zonder geloof en verheidenst, waar de meisjes in de buurt rondloopen in girlcostuums, aangestaard door de man nelijke bevolking, die van achter de om rastering der tuinen naar de meisjes kijken als naar wilde dieren in artis. Spr. laat het aan zijn gehoor over te con- cludeeren, wat hiervan het gevolg is van huwelijksleven, kinder- en meisjesopvoe ding. We staan voor 'n volslagen oügeloof waarvoor spr. geen betere woorden kan vinden dan die van Willem Kloos: „Omdat ik het Christendom niet noodig heb, haat ik het". Zeer onbewust kunnen we daartoe mede werken, indien we in alles toegeven aan hetgeen Amerika voorschrijft. En als we b.v. dan nagaan, hoe de jeugd tegenwoor dig met 'n verzamelwoede portretten bij- eengaart van filmsterren, alle kwaliteiten van die Hollywood-menschen kent en ver trouwd raakt met de vrouwelijkheidspro blemen enz., dan vraagt men zich af wat er van die jeugd terecht moet komen. Samenvattend zegt spr.,-dat er een over de geheele wereld losbrekende sexualiteit en sexueele nood heerscht en 'n cultuur, die zuiver ingesteld is op zakelijkheid en succes met de uiteindelijke bedoeling en het bijna onfeibaar volgend succes, dat de christelijke moraal tot in den wortel wordt uitgeroeid. Ha de pauze behandelde spr. hetgeen ons te doen staat om die kwaal te bestrij den. Spr. beperkt zich hierbij tot de kwes tie der moraliteit in ons leven. Over de gewon© middelen, als' het veel lezen van slechte boeken te laten, wil spr. het niet hebben. twijgen over de sexueele vraagstukken ie niet voldoende. Anderen zullen er niet over zwijgen en ze verkeerd oplossen. Wij moeten de menschen opnieuw op voeden en onderrichten wat zij te doen hebben voor hun bovennatuurlijk leven. Geestelijken, maar ook leeken hebben hier *n groote taak. De menschen moeten weer leeren wat het huwelijk is, zooals de kerk dit leert. Den man moet daarbij zelfbe- heersching geleerd worden en dat hij re kening houde met de physieke en psychi sche gesteldheid der vrouw. Voor niet-ka-tholieken is de katholieke huwelijksmoraal moeilijk te begrijpen. Wij moeten him onze zienswijze daarover met liefde onder de aandacht brengen, want er is 'n ontzettende verwarring daarom trent. Bij de bestrijding moeten we niet ver ketteren, maar eerlijk blijven. Zijn we niet in vele dingen tekort gekomen, b.v. in de sport en de padvinderij? In de Graal hebben we 'n sprekend voor beeld. Deze heeft ineens gebroken met den ouden sleur. Twintig jaar geleden hadden we b.v. verbaasd gestaan, indien onze dochters langs de straat waren getrokken, zingend en manifesteerend. Nu is het heel gewoon. De Graal doet niet anders dan: Probate omnia, tenet© bonum, onderzoekt alle dingen doch behoudt het goede. Als we daarbij ons maar houden aan de bis schoppelijke voorschriften, maar we moeten niet Roomscher willen 'zijn dan de paus. Over de kwaadwillenden, de spotters, de godloochenaars, enz. wil spr. het niet heb ben. Die taak laat spr. over aan de be sturen van vereenigingen, die de schan- daal-colportage bestrijden. Tenslotte wijst spr. er op, dat het groote middel ter bestrijding van ongeloof is: het gebed. Voor de opvoeders(sters) der jeugd geeft spr. den raad tegenover het heidendom van de Nieuwe Wereld den eenvoud van de H. Familie van Nazareth te stellen en daarbij steeds voorop te stellen het: „Beati mundi corde, zalig de zuiveren van harte(Applaus). Met.een dankwoord van den voorzitter tot pater de Greeve werd de ochtendbijeen komst gesloten. UIT DE OMGEVING PORTEMONNAIE MET GELD GESTOLEN. Terwijl de eigenaar in zee baadde. Uit de kleeding van een persoon welke zioh badende in zee bevond, werd op het stille strand, ten zuiden van ons dorp, een bruinlederen heerenportemonnaie, inhou dende ƒ33.(bestaande uit één bankbil jet van 20.een van 10.een zilve ren Rijksdaalder en ©enig klein geld ont vreemd. Van dezen diefstal wordt verdacht een 9 a 10-jarige jongen, gekleed met blauwe broek en witte blouse, vermoedelijk bloots hoofds, die zich ©enigen tijd, voordat de benadeelde zich in zee bogaf, in de duin- reep ter plaatse ophield. De commissaris van politie alhier, ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van den dader en inbeslagname van de portemonnaie met de gelden. Berichten reeds geplaatst in een ge deelte onzer vorige oplage. LEIDEN. STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" Ingebruikneming nieuwe gedeelte. (Vervolg). (Vervolg reden van den directeur, den heer A. Coert). De verdere indeeling was eenvoudig. Beneden ontstond een hal, nieuw be vloerd met Namensch steen en hard steen, geflankeerd door een concierge- kamer en een garderobe, welke drievou dig© indeeling werd aangegeven door de situatie van het voorplein met aan weerszijden de portieken en de midden- travee van den gevel. Om te vermijden, dat de groote zaal op de eerste verdie ping, „De Pers" gebroken zou worden door een trappenhuis werd een Leidsche 17e eeuwsche trap geplaatst in een ruim te afgenomen van een der binnenplaat sen. Het dichfcmetselen van twee groote 16e eeuwsöhe vensters aan den noorde lijken wand van de Pers gaf de zaal haar oude en zeer voldoende verlichting terug. Om het aspect der schoon© 17e eeuw sohe vertrekken aaii de einden der langs zij den zaal de Pers, met de aangrenzen de vier door bogen toegang gevende niet door vitrines of daarin storende andere museuimmeubelen te ontsieren, werd deze spaarzaam gemeubeld, alleen aan de wanden gehangen en de zes Schut ters tukken van Joris van Schoten, bene vens twee portretben van hoplieden der Schutterij van Van der Merck, zoodat deze stukken in een gelijksoortige omge ving Kangen als de oorspronkelijke be stemming is geweest: De groote Burger zaal van den Sint Jorisdoelen. Een vroeg 17e eeuwsohe schouw, gespaard bij de ramp van het Raadhuis, werd opgesteld aan den westelijken wand. Om de boven de Pers gelegen zaal, het „Paviljoen", had ik de gelegenheid om de zeldzame collectie 17e eeuwsche standaardmaten en gewichten een goede opstelling te ge ven in een daarvoor speciaal gemaakte toonkast, door den concierge, nog in dien tijd hoofdbewaker van Weeren met een goed inzicht voor de eischen, die hier moesten worden gesteld, vervaar digd. De op het einde der 19e eeuw opge heven Leidsche schutterij is de eer ge geven, die haar toekwam, door een op stelling van de laatst gedragen unifor men en verdere uitrustingstukken. Ook is aandacht geschonken aan een lang zaam verdwijnende vaartuig, Leidsoh bij uitnemendheid, het klassieke peurbootje; het doet weemoedig aan te denken, dat een glorieus© vloot van 400 vaartuigen gedaald is in korten tijd tot nauwelijks 80 bootjes. Het hier opgesteld model, MEUBELEN ÏAPIJÏEN 124.75 SALON: 4 noten fauteuil! met fraaie wortelnoten tafel, -n compleet IZ./.ÜU EETKAMER: Dreseoly mtft noten paneelen, fauteuilgarnnuur met prima effen velour, groote tret tafel, .cflmplee SLAAPKAMERdeirekaat met wortelnoten nlfdde^deur, mahonie binnenwerk, rpnde hoeken - Ledikant met ronde hoeken, *p voeteneinde zware rónde gepolitoerde notenlijst; Nachtkastje met wekennis; Tafel, 2 gestoff. stoelen, elegante toilettafel met draaibare spiegel en gondeltje, compleet t4-U.— De 3 kamers compleet fl.450.— PRIMA KWALITEITEN VAKKUNDIGE BEHANDELING FRANCO LEVERING HAARL.STR. 130-136 LAATSTE BERICHTEN gemaakt door den laatsten Leidschen peurbootbouwer zal de herinnering aan dezen tak van Leidsche sport bewaren, wanneer het allerlaatste peurbootje in de kachel tot asch zal zijn verteerd. In het midden der zaal is in een aparte vi trine tentoongesteld de herinnering aan de laatste ramp, die Leiden heeft getrof fen, de Windvaan van den toren van het Raadhuis, in den staat, waarin hij naar beneden stortte. Wat heb nieuwe gcbouiw betreft, hier in is uit den aard der zaak niet veel verbouwd. In de drie bovenlichtzalen ge- lijikvloersch werden de wanden met grij ze stof bekleed en de lambrizeerirngen donker geschilderd. De schilderijen der Leidsche schohol 17e eeuw werden bij- eengehangen in de Harteveltzaal, terwijl de niet Leidsche kunst der 17e en 18e eeuw, gescheiden van de Leidsche uit de 18e en 19e eeuw tot 1880 in de naast de Primitievenzaal gelegen schilderijenafdee- ling werden geplaatst. Over de opstelling der meubelen etc. uit verschillende tijdvakken op de Schotten- zaal zou ik gaarne nog iets willen zeggen. Met Museum bezit de middelen, noch de ruimte ook maar in de verte te kunnen wedijveren met wat elders in zeer groote Musea op dit gebied wordt geboden. Echte museumstukken zal men hier maar zelden zien. De bedoeling is om door eenvoudige gelijksoortig© meubelen uit opeenvolgende tijden den gewonen bezoeker een indruk te geven van de sfeer, waarin de menschen in de diverse periodes hebben gewoond. De deskundigen onder u zullen de op merking maken, dat duidelijke aanwijzin gen omtrent schilderijen en voorwerpen bijna geheel ontbreken, de bedoeling is hierin geleidelijk te voorzien, mij ontbrak de tijd. En zoo is' er meer, dat nog niet geheel gereed is. Langer de Lakenhal slui ten, alleen om deze reden, was minder ge- wenscht. Aan de buitenzijde van het oude gebouw is getracht zoo veel mogelijk den ouden toestand te herstellen. De voormuur en de buitenmuren dor vleugelgebouwen werden ontdaan van later bij een herstelling aan gebracht fabrieksbaksteen en deze vervan gen door oude handgevormde steen. De vroegere congiergewoning, grenzende ten Westen aan de Lakenhal, werd afgebroken om plaats te baken voor 'n breede brand gang, welke voor de voorzijde wordt afge sloten door een hoogen muur, waarin is aangebracht een laat Gothisch poortje afkomstig van het woonhuis van "burge meester van der Werff. De geheel versleten klinkerbestrating van het voorplein werd vervangen door een bestrating van roode en gele klinkers, af gewisseld door blauwe en witte tegels, ge heel gelijk aan het voorplein, zooals het wordt voorgesteld op de 17e eeuwsche schilderij door Suzanna van Steen w ij ck, waarop de Lakenhal is afgebeeld. Zoo is dus deze verbouwing en reorgani satie tot stand gekomen, maar toch blijft er nog zeer veel te wenschen over. Waar het geld ontbreekt, kan niet verder wor den gegaan en een zeer noodig zuinig be heer eischt ons vele desiderata uit te stel len naar de toekomst, misschien een verre toekomst. Hierna werd op uitnoodiging van den directeur een rondgang door het geres taureerde museum gemaakt. MINISTERRAAD. Wegens het verblijf te Londen van den Minister-President dr. Colijn werd de ge wone zitting van den Ministerraad heden- oohtend gepresideerd door den Minister van Justitie, mr. van Schaik. DE INSTELLING VAN BEDRIJFS- RADEN. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken, den heer prof. A. O. Josephus Jitta, buitengewoon hooglceraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, verzocht te willen optreden als voorzitter van de in te stellen commissie, bedoeld in artikel 8 der Bedrijferadenwet. De heer Jo sephus Jitta heeft zich hiertoe bereid ver klaard. De taak van die commissie is o.m. den Minister te adviseeren omtrent de wen- schelijkheid van het instellen van bedrijfa- raden en omtrent andere onderwerpen, welke, met het instellen van zoodanige ra den verband houden. ARBEIDERSWONING AFGEBRAND. KNAAPJE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. In den afgeloopen nacht te omstreeks half drie ontdekte de familie M. Eek- hardt in de Kaaistraat te Hoedekensker- ke, dat haar huis in brand stond. De heer Eckhardt met zijn vrouw en vier kinderen, dio beneden sliepeai, verlieten het huis in allerijl. Op de zolderverdieping sliepen nog twee kinderen van het echtpaar, n.l. een jongen van zeven en een van negen jaar. Deze kinderen konden niet meer langs den gewonen weg het perceel, dat op het oogenblik, dat men den brand ont dekte reeds in lichter laaie stond, verlak ten. Een der toegesnelde buren slaagde er in het jongetje van zeven jaar, dat op een stoel was geklommen, welke voor het zol derraam geplaatst was, door dit raam naar buiten te trekken. Het negenjarig zoontje werd door den rook bedwelmdhij kon den stoel niet meer bereiken en kwam in de vlammen om. Omtrent de oorzaak van den brand deelt men ons het volgende mede: Naast de arbeiderswoning, bewoond door den heer Eckhardt is een schuurtje, waarin zich twee auto's bevonden. Vermoedelijk is kortsluiting in een van de auto's de oorzaak van den brand. Het vuur, dat niet direct werd bemerkt, deelde zioh van het schuurtje aan de woning mede. Het huis zoowel als de schuur brandden geheel af. Er kon niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. BOTSING TE LAREN. Auto-bestuurder ernstig gewond. Gisterenavond heeft op het kruispunt Nieuwe Rijksweg—Vredelaan een ernstige botsing plaats gehad tusschen oen auto, bestuurd door den heer D. uit Heemstede en den motorrijder H. Braakman, uit Hil versum. De auto reed in de richting Am sterdam met een vaart van 6670 K.M. en passeerde juist de Vredelaan, toen de mo torrijder het kruispunt wilde oversteken. De motorrijder word gegrepen en de be rijder ongeveer 40 M. meegesleept. Door den sohok raakte de heer D. zijn stuur kwijt en de auto kwam in een greppel langs den weg terecht. De motorrijder, die onder de auto bekneld zat, kon slechts met moeit© uit zijn benarde positie worden bevrijd. Dr. de Vries-De Robbe, die de eerste hulp verleende, constateerde een ernstige sche delfractuur, een kaakfractuur, een gebro ken arm en been en inwendige kneuzingen. Ln zorgelijken toostend werd B. naar het St. Janszieeknhuis overgebracht. Nader vernemen wij, dat zijn toestand zóó ernstig is, dat voor zijn leven wordt gevreesd. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel), van gisteren. Berlijn 58.171/, Londen 8.42 New ïork 2.0U/g Parijs 9 783/4 Brussel 34.70 Zwitserland 48.02 Milaan 1297i; Madrid 21.2ó °8l° 42.60 Kopenhagen 37.00 Stockholm 43 50 VV oenen Praag 7.40 Boedapest Prolongatie 1 3/4 pet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Juni. Vette varkens. Totaal aanvoer 279 stuks, 251 zwaar 31—32 cent, en 28 licht 2930 cent. Handel matig. LEIDEN, 12 Juni. GroentenveilinO. Per 100 stuks: andijvie 1.202.40, kom kommers 2.10—10.90, bloemkool I 3.10 —8.50, bloemkool II 1.504.50, pieterse lie 1.102.40, radijs 0.80—2.00, krop salade 0.50—1.80, selderie 1.00—2.40, wortelen 3.50—10.50, rabarber 1.10— 2.00, per 100 kg.: snijboonen 40—50, stam boonen 5564, tuinboonen 1018, doperwten 14—20, peuln 10—18, poste lein 26, spinazie 212, tomaten A 32.20, B 28.40, C 30.60, OC 17.80, PURMEREND, 13 Juni. Kaas. 30 klei ne Boeren 23 per 50 kg., aanvoer 9500 kg., handel goed, 3 Goudsohe 24.— por 50 kg. met rijksmerk, handel goed; Boter. Aanvoer 2875 kg. Goeboter 1.40—1.50 en weiboter 1.40—1.60 per kg. Handel matig. Vee. Aanvoer 495 runderen (waaron der 280 vette 5458 cent per kg. handel matig en 70 gelde- 80—130 per stuk, han- BI0SC0PEN. Casino: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Goedgekeurd. del stug; 110 melk-koeien 90170 per stiïk handel stug; 35 stieren 4246 cent per kg. handel matig; 57 paarden 70— 160 per stuk, handel stug; 161 vette kalve ren 5070 cent per kg-, handel stug; 497 nuchtere kalveren, slachtkalveren 313 per stuk, handel stug, fokkalveren 615 per stuk, handel stug; 195 vette varkens: slachtvarkens 2933 cent per kg. handel matig, 22 magere varkens 1113 cent per stuk, handel stug, 201 biggen 712 per stuk, handel stug; 496 schapen 616 per stuk, handel stug; 613 lammeren 49 ct. per ©tuk, handel stug; 25 bokken 411 per stuk, handel matig. HAZERSW0UDE, 12 Juni. Eiererrvel. ling. Aanvoer 9225 stuks. Prijzen: kippen eieren 1.902.45, eendeneieren 1.55 1.90 per 100 stuks; lianen 5585 cent per 8 tuk. TER AAR, 12 Juni. Centrale Veiling. Peulen waren levendiger in prijs, snijboo nen mochten hier ook in meedeelen. Tuin boonen vonden gretig aftrek. Bloemkool hield niet over. Peulen 0.651.85, dop pers 1.101.65, Cape. 1.201.55, tuin boonen 1.051.30, snijboonen 2.SO 4.30, stek 1.802.50, stamboonen 5.60, bloemkool 29 cent, peen 613 cent, sla 0.501.50, aardbeien per pond 2628 cent, komkommers 48 oent, meloenen 13 cent. VEUR, 12 Juni. GrOentenveiling. Eng. komkommers le soort 5.407.00, 2o soort 3.60—4.90, 3e soort 2.10—3.10, wankl. 45, Btek 0.401.gele komkommers le soort 8.509.30, 2e soort 6.107.20, 3e soort 3.50—5.40, stek 0.40—1.50, kropsla le soort 0.501.50, stoofsla 1 3, bloemkool le soort 5.108.50, 2e soort 2.503.90, uitschot 1.50, tomaten (mid.) 16.1016.10, gr. ronden 1516, 2e soort 14.90—15.30, 3e soort 9.50—10.20, bonken 8.0010.00, uitschot 45, rijp 15—16, andijvie per 100 L103.?0, spi nazie 1025 cent, postelein 2.80—4.10, peen 6.508.30, rabarber 35, radijs 12, snijboonen 4548 cent, tuinboonen 2124 cent, prei 2.002.80, selderie 1 1.80, peulen 1417, druiven 6062 ct., aardbeien 28—43 cent. BOSKOOP, 12 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Op helia 1322 cent, Marcel Royer 2037 ct., Hadley 5086 cent, Claudius Pernet 23 36 cent, Columbia 1825 cent, Butterfly 2230 cent, Mac Keiler 2541 cent, Wil'h. Kordes 1630 cent, Mmo Jules Bouohé 3L cent, Rosalandia 2030 cent, Florex 27 40 cent, Inger Olson 6595 cent, Hoover 3042 cent, Chas. P. Kilham 2030 cent, Edith Helen 80—110 cent, Aug. Noack 15 28 cent, Else Poulsen GO100 cent, Glo ria Mundi 6091 cent, Orange Perfection 5090 cent, Paul Grampel 3257 cent, Ellen Pouleen 2550 cent, Briarcliff 20— 36 oent, Pearson 2535 cent, Dainty 26 40 cent, Stervana 2540 oent, Iris 714 cent, Dahlia's 50 cont, Lat/hyrus 914 cent. Violieren 2537 cent, Pioenen 2010 oent Lolies umbellatem 2542 cent, Gerbera 19 25 cent, Clematis Durandi 6985 oent, Clematis Prins Hendrik 2.00, Clematis The President 40 cent, Kalmia 2640 cent Campanula 816 oent. R0EL0FARENDSVEEN, 12 Juni. GrOentenveiling. Bloemkool 25 cent per stuk, aardbeien 68 cent per doosje, sla 5090 cent per 100 krop, snijboonen 3.60 4.20, idem Stek 2.102.60, Peulen ƒ0.60 2.25, doperwten 1.301.40, capucijnors 1.551.60, tuinboonen 1.051.30 per 10 kg. BODEGRAVEN, 13 Juni. Kaas. Aange voerd 608 partijen Goudscho kaas, waar onder 600 met rijksmerk, totaal 27240 stuks wegende 245160 kg. prijs met rijksmerk le soort 2528, 2e soort 2023, zwaardere tot 20. Handel matig. ROTTERDAM, 13 Juni. V«e. Aanvoer: 213 paarden, 3 veulens, 697 magere runde ren, 980 schapen of lammeren, 6 varkens en overloopers, 41 biggen, 12 bokken of geiten. Prijezn per half kg.: koeien 1618 22.5—25 en 27—29 oent, ossen 1«17, 21— 22.5 en 2426 cent, etieren 1517, 1820 en 2224 cent, vette kalveren 1520, 25 27.5 en 31—35 cent. Prijzen per stuk van mager vee: meikoeien 110230, stieren 40260, graskalveren 2060, werk paarden 100200, slachtpaarden 100 190, hitten 50—100, veulens 50-80, nuchtere fokkalveren 510; nuchtere slachtkal veren 35, kalfkoeien 120 250, pinken 3060, vaarzen 5590, biggen 611, biggen per week 0.60— 1.10. Overzicht: D© aanvoer van vetto kwoeien en ossen was groot de handol stroef, prijzen van le en 3o soort gelijk, die van 2e soort iets lager; een prima beest 1 cent boven noteering. De aanvoer van stieren was niet groot, handel wat willi ger, waardoor de prijzen van vorige week gemakkelijk bedongen werden. De aan voer van vette kalveren zeer groot; de handel eleoht, de prijzen als gistereneen prima kalf tot 2.5 cent boven noteering. Op de magere markt was de aanvoer van mel'k- en kalfkoeien minder dan vorige week; de handel wat williger, terwijl de prijzen vrijwel stationnair bleven. Jong vee met tamelijken aanvoer en stroeven handel; in de prijzen kwam bijna geen verandering. Nuchtere fok- en slachtaalve ren met flinken aanvoer, de handel wat lui; de prijzen bleven echter stationnair. De aanvoer van slachlkalveren was ruim; de handel tamelijk, gelijke prijzen. Werk paarden enz. met flinken aanvoer; handel lui; voor Frankrijk werd niet verkocht. Dezelfde prijzen moeilijk te bedingen. De aanvoer van biggen zeer klein; de handel erg 8til, met gelijke prijzen. De aanvoer van schapen en lammeren was klein; han del als gisteren, de prijzen idem, behalve dat de lammeren iets lager waren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3