DINSDAG 13 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Juni 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 766. 8 te Haparanda Laag6te barometerst.: 75-1.8 te Yarmouth. Verwachting tot den avond van 11 Juni: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, meest licht of half bewolkt weinig of geen re gen, iets zachter. De zwaarste regens, die gevallen zijn in samenhang met de kleine depressie, die zich over ons land naar het Westen heeft verplaatst zijn aan den Zuidkant van de depressiebaan gevallen. Calais meldt, zon der dat daarbij van onweer werd melding gemaakt 41 mm., en ook een groot deel in België en Noord-Frankrijk had 20 m.m. en meer. Te Maastricht viel 18 m.m. In Oost-Duitschland is het druk verval zeer gering terwijl een lichte barometerdaling intrad, zoodat een herhaling van het op treden eener in Westelijken zin trekkende depressie zeer goed mogelijk is. De hooge temperatuur van het Oostzeegebied en Zuid-Scandinavië der laatste dagen die op de trekrichting van de vorige depressie zeker van grooten invloed is geweest is wel afgenomen doch nog flink boven de normale terwijl in het Noorden van Scan dinavië de temperatuur steeg. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur dee middags te half drie 18.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Dinsdagnamiddag 9.52 uur tot Woensdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Woensdag 14 Juni voorm. 8.21 uur en nam. 8.51 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge -Rijndijk om 7 uur 18.gr. C. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 16.5 gr. C. Vervolgens bacht MacDonald den econo- mischen nood ter sprake. De machinerie van den internationalen handel, aldus spr., van welken de kracht en het menschelijke leven der wereld benevens de welvaart der naties afhangt, is geleidelijk verlangzaamd, het verkeer tusschen de naties werd steeds meer bemoeilijkt, de gouden standaard is practisch verlaten en de werkloosheid is gestegen. De daling der prijzen heeft den schulden last der wereld aanmerkelijk verzwaard. In 1932 is, vergeleken met 1929, de productie der grondstoffen met 30 pet. afgenomen. Het ruilverkeer tusschen de steden en het platteland is geweldig verminderd. In alle landen is het nationale inkomen gedaald. In sommige landen zelfs met 40 tot 50 pro cent. Verscherpt door de beperkingen, invoer rechten, contingenteering en deviezencon- trole, heeft de algemeene crisis sedert 1929 het internationale ruilverkeer terugge bracht tot 3/4 van den omvang en tot de helft van de waarde. Dit kan niet doorgaan. De stemming is wanhopig. Er zijn pogingen tot verbetering geschied, maar een oplossing is nog niet gevonden. Er dient een definitieve oplos sing gevonden te worden. Vervolgens bracht de Britsche premier de oorlogsschulden- en herstelbetalingen ter sprake, waarbij hij wees op de onvoor waardelijke noodzakelijkheid, dat de kwes tie der oorlogsschulden geregeld wordt. Hij bracht hulde aan de resultaten van de conferentie van Lausanne. Lausanne moet voltooid en de kwestie der oorlogs schulden voor goed uit den weg geruimd worden. Ter bestrijding van de crisis hebben de naties gegrepen naar nationale maatrege len, die haar eenige tijdelijke verlicht- hebben gebracht, maar men voelt thans reeds, dat dit niet voldoende is. De resul taten van de laatste jaren hebben trou wens bewezen, dat deze nationale hulp gaat ten koste van andere naties. Een uit weg biedt slechts wederzijdsche hulp en steun. Internationale samenwerking is de beste hulp voor een nationale opleving. Daarvoor zijn wij thans, aldus Mac Donald, hier bijeengekomen. Tot de gedelegeerden zeide hij, dat een kleingeestige opvatting van hun taak suc ces onmogelijk jou maken, maar bij breede opvatting zal de conferentie slagen. Wij moeten ook slagen. Ik ben er zeker van, aldus spr., dat wij allen overtuigd zijn van de zware verantwoordelijkheid, welke op ons rust. Wij moeten de wereld toonen, dat wij willen slagen. Wij moeten geen theorie- en verkondigen, maar wij zijn, naar ik ver trouw. hier om practisch werk te verrich ten. Mannen, die succes willen hebben, moeten beginnen in den geest van man nen, die reeds geslaagd zijn. Wij verklaren de wereld als resultaat van onze eerste vergadering, dat wij besloten zijn succes te hebben. Vertraging kunnen wij niet toe laten. Snelheid bij het tot stand komen der overeenkomst is voor het succes der conferentie noodzakelijk. Laten wij toonen, dat wij beslissingen kunnen nemen en lei ders kunnen zijn. Ik noodig daarom alle delegaties uit haar voorstellen in nauwkeurige bewoor dingen in te dienen, opdat wij zonder tijd te verliezen kunnen overgaan tot bestudee ring van hetgeen wij in daden kunnen be spreken, hetgeen elk van ons kan doen in samenwerking met de anderen. Wij zullen maatregelen moeten treffen, die hetzij van tijdelijk, hetzij van meer permanent karak ter zijn. Laten wij, aldus besloot de Britsche pre mier, de wereld met nieuw vertrouwen ver vullen en laten wij een einde maken aan de jaren van onzekerheid en aan de politiek, welke ons allen in nood heeft gebracht. Laten wij ervoor zorg dragen, dat, vóór wij uit elkaar gaan, wij hoop, energie opnieuw hebben opgewekt en weder gelegenheid tot leven geschapen. Daarop wacht de wereld en het ligt in onze macht haar dit alles te schenken. HET BUREAU DER CONFERENTIE. Nederland vertegenwoordigd. De conferentie werd, nadat een comité voor de verificatie der geloofsbrieven van de afgevaardigden was benoemd, even ver daagd. Om 16 uur 23 werden de besprekingen echter hervat. Mac Donald stelde de orgartisatie van een bureau voor, waarin de volgende lan den elk door een vertegenwoordiger zitting hebben: Argentinië, China, Tsjecho Slowa kije, Frankrijk, Duitschland, Hongarije, Italië, Japan, Mexico, N ederland, Spanje, Zweden, TvJusland, Canada en de Vereenigde Staten. Om 16 uur 37 werd de conferentie tot Dinsdag half elf verdaagd. Het bureau der conferentie zal zijn ver gaderingen houden onder presidium van MacDonald. Een eerste geheime vergade ring heeft reeds plaats gehad na afloop van de openingszitting der conferentie. De voltallige conferentie-zittingen zul len voorloopig eenige dagen in beslag ne men. Onze gedelegeerde dr. Colijn zal waar schijnlijk Woensdag aan het woord komen. EEN GEHEIMZINNIG GELUID. Onze weerkundige medewerker eóhrijft De avondbladen van gisteren brachten berichten omtrent een geheimzinnigen knal, dien men Zondagavond op eonige plaatsen heeft gehoord. Het was ongeveer 12 minuten voor negen, toen deze knal weerklonk. Uit de berichten uit Amster dam zou men den indruk kunnen krijgen, dat de knal daar het hardst is geweest, maar te Leiden b.v. kreeg men den indruk alsof het geluid daar van boven kwam, ter wijl daarentegen te Rotterdam weer meer den indruk werd verkregen, alsof het ge luid van verre kwam. Ook te Voorschoten was dit het geval, zoodat het nog niet vaststaat waar men den oorsprong van het geluid moet zoeken. Dat te Amsterdam echter tal van ruilen dreunden zou er op kunnen wijzen, dat deze plaats dichter bij de geluidsbron lag dan Rotterdam. Het staat nu wel vast, dat de knal niet moet worden toegeschreven aan een ont ploffing in ons land. Er blijft dan over, dat ergens op zeer grooten afstand een zware ontploffing heeft plaats gehad of dat een natuur-gebeurtenis de oorzaak is geweest. De eerste onderstelling kan men haast buiten sluiten, want indien inderdaad er gens zulk een zware ontploffing had plaats gehad, dat te Amsterdam ruiten dreunden en op verscheidene plaatsen menschen door den knal zijn opgeschrikt, zou reeds een bericht daaromtrent kunnen zijn ontvangen. Aan onweer behoeft niet gedacht te ■worden omdat het niet denkbaar is, dat een en dezelfde donderslag over zulk een groote oppervlakte hoorbaar zou zijn ge weest. De eenige verklaring, die bij dit ver schijnsel zou kunnen passen, is dat hoog jn den dampkring een meteoor ontploft is. Er is wel eens meer zulk een geval voor gekomen. Het geluid van de ontploffing kan, juist omdat deze hoog in den damp kring plaats heeft zich over een zeer groo te oppervlakte doen hooren. Het was ech ter zwaar bewolkt weer, zoodat men niets aan den hemel heeft kunnen zien, en daar het nog niet donker was, kan een vooraf gaande lichtflikkering dan ook niet ge zien zijn. Men moet er altijd rekening me de houden, dat tusschen licht en slag even zooveel malen een seconde verloopt als de afstand tusschen geluidsbron en waarne mer een veelvoud is van drie-honderd-der tig meter, de snelheid van het geluid. Met het bovenstaande is nog niet ge zegd, dat de knal op die manier verklaard moet worden. Men zal stellig nadere be richten moeten afwachten voordat men tot een definitieve verklaring kan komen. Maar de bovenstaande verklaring lijkt zeer aannemelijk. ACADEM1EN1EUWS LEIDEN. Geslaagd: Cand.-examen rechten: de heer 'A'. Win- termans (den Haag); Doctoraal-examen geneeskunde: de hee- ren J. G. Antvelink (Rotterdam), W. A. J. M. J. Kortmann (Zocterwoude) 6n Rh. <L Windemuller (den Haagjk LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De jaarlijksche loting voor den dienst plicht zal dit jaar plaats hebben op Don derdag 15 Juni a.s., 's namiddags 2 uur, in de Rolzaal, Binnenhof 8, te 's-Gravenha- ge. Deze loting zal worden gehouden voor de lichting 1935, waartoe in het algemeen personen komen te behooren, die zijn ge boren in 1915. Deze personen worden eerst in Januari 1934 voor den dienstplicht inge schreven. Dat de loting aan de inschrij ving voorafgaat, houdt verband met de vooroefeningen ter verkrijging van verkor ting van eerste oefening, voor welke voor oefeningen men zich ook reeds vóór de in schrijving moet aanmelden. Zooals wellioht nog niet algemeen be kend is, heeft de loting tegenwoordig ten doel om den ingeschrevene aan te wijzen, die in elke gemeente het eerst in aanmer king komt om tot gewoon dienstplichtige to worden bestemd. Dit komt hierop neer, dat men voor elke gemeente in liet alpha- betisch register een beginpunt verkrijgt om dan verder in alphabetische volgorde de personen aan te wijzen, die gezamen lijk het getal gewoon-dienstplichtigen moeten vormen, dat aan de gemeente wordt opgelegd. De meeste gemeenten zijn voor de loting met andere tot een groep vereenigd en in dit geval wordt zulk een groep als één gemeente beschouwd. Daar toe wordt dan ook uit de alphabetische registers van die gemeenten één alphabe- tisch register voor de geheel groep samen gesteld. Hoe vindt men nu den naam van den geen, die in elke gemeente of groep van gemeenten lotïngsnummer één krijgt? Dit gaat als volgt in zijn werk. In de lotings- zaal is een draaibare bus of trommel met glazen wanden aanwezig, waarin zich evenveel lotingsbiljetten bevinden als er personen ingeschreven staan in het regis ter van Amsterdam, dat eveneens bij de loting aanwezig is. Van elk der ingeschre venen is het volgnummer op een der bil- jeten vermeld, in totaal ruim 6700. Terwijl de bus nog verzegeld is. wordt zij ten aan schouw© van het publiek eenige malen rondgedraaid, waarbij men kan gadeslaan, dat de biljetten ter dege worden door- eengemengd. Vervolgens wordt de bus ontzegeld en neemt de voorzitter van de lotingsoommissie er één biljet uit. Dan wordt nagegaan welk nummer op het bil jet staat en wie onder dit nummer in het Amsterdamsche register ingeschreven is, alsmede waar deze is geboren. Ook de ge boortedatum kan een rol spelen, waarbij het geboortejaar niet in aanmerking komt. Deze datum geeft namelijk den doorslag, wanneer er in een gemeente of in een groep van gemeenten twee of meer perso nen zijn met denzelfden naam. Het zal wel heel zelden, wellicht nooit voorkomen, dat er in een gemeente of in een groep van gemeenten een voor den dienstplicht in te schrijven persoon is met. precies denzelfden naam en denzelfden geboortedatum als door de loting aange wezen. Mocht dit echter wel het geval zijn, dan kan deze, tenzij hij wordt afgekeurd, op lotingsnummer één rekenen. Is er zoo'n persoon niet, dan krijgt hij, wiens naam naar alphabetische volgorde aan de beurt is, dit nummer. Van dezen naam af gaat het dan verder met toekenning van lo tingsnummer 2, 3, 4 enz., totdat het aan tal personen die een gemeente of een groep van gemeenten te leveren heeft, be reikt is. Het Amsterdamsche register, waarvan hiervóór sprake is, is niet het register voor de lichting 1935 dit wordt in hoofd zaak eerst in Januari 1934 samengesteld maar het register van een vroegere lich ting, daartoe door den Minister van De fensie aangewezen. Hoewel eerst in den zomer van 1934 zal worden uitgemaakt wie van de in 1915 ge boren personen tot gewoon dienstplichtige bestemd worden, kan na hét bekend wor den van den uitslag van de loting het gros der voor de lichting 1935 in te schrij ven personen met vrij groote zekerheid we ten, hoe het met hun bestemming zal gaan. Alleen degenen, wier geslachtsnamen al- phabetisch voorafgaan aan den uitgeloten naam en niet ver van dezen naam verwij derd zijn, hebben kans op vrijloten. Het vo rig jaar was het de naam Wouters, Gerrit William, die door de loting als nr. 1 werd aangewezen. Dit gaf een goede kans op vrijloten voor personen met na/men als Van Waning, De Vries en dergelijke. Gewoonlijk zijn het niet veel meer dan 10 procent, die vrijloten. Dit hangt echter af van vele ge tallen, betreffende ingeschrevenen, vrijge stelden, afgekeurden, enz. Onder vrijloten moet men verstaan het bestemd worden tot buitengewoon dienstplichtige, waaraan alleen opkomst bij buitengewone omstan digheden verbonden kan worden. De loting wordt in het openbaar gehou den. In vorige jaren was er veel belang stelling van de zijde van het publiek, dat, door de loting bij te wonen, tevens een fraaie historische zaal te aanschouwen krijgt. Belangstellenden zullen goed doen, vóór 2 uur aanwezig te zijn, daar de lo ting gewoonlijk niet veel meer dan een 'kwartier in beslag neemt. De Rolzaal is een van de zalen va.n het gebouw, algemeen bekend als „de Ridder zaal". Ingang aan de zijde van de Hof straat. Evenals verleden jaar bestaat de lotings commissie uit: Mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, Raadsheer in den Hoogen Raad, voorzitter; M. Belzer, Luitenant-Generaal, Lid van het Hoog Militair Gerechtshof, plv.v. voorzitter en Th. Sanders, Directeur van de Staatsloterij. Plaatsvervangende leden zijn wederom: Mr. J. van Heerde, oud-Administrateur ter gemeente-secretarie van Amsterdam, J. G. Leverland, Luitenant-Generaal-tib. b.d., en mej. J. M. J. A. Meijer, Lid van de Tweede Ka«mer der Sta ten-Generaal en Lid van den Gemeenteraad van Rotterdam. Secretaris is V. H. Laforêt, Hoofdcom mies bij het Departement van Defensie; adjunct-secretaris C. de Wilde, Administra tief ambtenaar le klaeee bij de Staatsloterij, STADSNIEUWS DE K. R. 0-VL00T TE LEIDEN. Het Dag. Bestuur van den Kath. Radio Bond in het Bisdom Haarlem deelt ons het volgende mede: 16 Juli a.s. gaat voor den K. R. O., den Kath. Radio Bond in het Bisdom Haarlem en voor de stad Leiden een grootsche dag worden. De luisteraars van het Haarlemsche Diocees en ook van andere diocesen komen dien dag in groote getale deelne men aan de tocht pleiziertocht en pro- pagandatocht van de te bemannen K. R. O.-vloot. Een schitterende dag wordt hot, waar van de bijzonderheden door middel van de pers, door de microfoon en door kleu rige programma's zullen worden bekend gemaakt. Thans na de eerste voorbereidingen be gint zich reeds het machtig silhouet af te teekenen van de K. R. O.-vloot, die op 16 Juli uitvaart. Een machtig schouwspel zal het zijn als deze vreedzaam bewapende vloot van 10, 20, 1 1 booten in lange gevechtslinie uitvaart naar de schemerende verten van de Brasemermeren. Een prachtig zinne beeld vol propagandstische kracht voor de K.R.O.-beweging die strijden en vechten moet om de wereld te veroveren. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat ook maar een Katholieke luisteraar deze ge weldige tocht niet zou willen meemaken. Wij rekenen er niet alleen op, dat de plaatselijke besturen en correspondenten hun luisteraars zullen oproepen, maar wij vertrouwen ook, dat de luisteraars zelf propaganda zullen maken. Hoe grooter de vloot hoe grootscher schouwspel. Men behoeft niet bang te zijn, dat de booten volgeladen worden, zoodat men als gepakte haring op elkaar zit. Instructies zijn gegeven voor ruimte en vrijheid van beweging. Wij zijn er van overtuigd, dat de Leid- sche Kath luisteraars dien dag de dui zenden gasten op een hartelijke wijze zul len ontvangen, en dat ook de Leidenaars in groote getale aan de K R. O.-vloot zul len deelnemen. A.s. Dinsdagavond te ongeveer 9.20 nar middag zullen door de miorofoon de noo- dige bijzonderheden worden bekend ge maakt. Wij hebben den Geestelijk Advi seur van den Bond, den zeereerw. pater H. de Greeve. S.J. gevraagd en bereid gevon den om twee keer voor de microfoon onze tocht uiteen te zetten: en wel hedenavond om 9.20 n.m. en Dinsdag 27 Juni van 9 9.10 n.m. Stemt dus allen hedenavond af op den K. R. O. om 9.20. Voor Leiden verstrekt de correspondent van den K. R. O. de heer van Heteren, Haarlemmerstraat 242, gaarne alle inlich tingen. VIERDE KATHOLIEKE ONDERWIJZERSDAG TE LEIDEN. Vandaag heeft te Leiden de vierde Katho lieke Onderwijzersdag plaats gehad, geor ganiseerd door de afdeeling Leiden en Hil- legom en Omstreken der St. Augustinus- vereeniging, Diocesane Vereeniging van R. K. Onderwijzers en Onderwijzeressen in het Bisdom Haarlem. Deze dag werd begonnen met een gezon gen H. Mis in de St. Jozefskerk aan den Heerensingel, te half tien opgedragen door den zeereerw. heer K. F. Elsenbroek, advi seur der afdeeling Hillegom. Zeer vele leden der beide afdeelingen woonden de-ze H. Mis bij. DE OCHTENDVERGADERING. Te kwart voor elf begon in de Stadsge hoorzaal de ochtendvergadering, welke zich in een buitengewoon drukke opkomst mocht verheugen. De voorzitter van het Comité voor dezen Onderwijzersdag, de heer R. J. J. Heirman uit Hillegom, opende deze bijeenkomst met den ohristelijken groet en heette de ver schillende genoodigden van harte welkom. Onder hen merkten we o.m. op de zeer eerw. herren pastoors Th. M. Beukers en J. A. Heyling uit Leiden, pastoor Krook uit Hillegom, pastoor de Kok uit de Zilk, pastoor Burwinkel uit Vogelenzang, den geest, adviseur der afdeeling Hillegom, den zeereerw. heer K. F. Elsenbroek, mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van Onderwijs der gemeente Leiden. Bericht van verhindering was ingekomen van prof. P. J. M. Heskes, adviseur der afd. Leiden, van den Bisschoppelijk hoofdinspec teur, den zeereerw. heer Nolet, deken Borsboom uit Noordwijk, den heer Brug man (hoofdbestuur) die vervangen werd door den heer H. G. de Boer uit Noord- wijk en van de inspecteurs van het L. O. in de inspectie Leiden, Haarlem en Gouda. In zijn openingswoord zeide de voorzit ter, dat het niet meer noodig is te spreken over het nut der Onderwijzersdagen. Als wij zien, hoe de belangstelling elk jaar grooter wordt, zou het ook geen zin heb ben daarover uit te wijden. Het vergemak kelijkt mijn taak als voorzitter niet wei nig ik zou om zoo te zeggen met de deur in huis kunnen vallen doch dit zou zijn breken met een eenmaa-1 ingeburgerde usance. En dus een woord zij het ook een heel kort vooraf. Een onderwijzersdag is een wapenschouw, een legerdag van een aanzienlijk deel van het groote leger van strijdbare vrouwen en mannen, zoowel geestelijke als leeken, die allen bezield zijn met hetzelfde ideaal, allen strijdend voor de ziel van heb kind. Een dag als vandaag doet ons gevoelen het gemeenschappelijke, het saamhoorige, wat ons sterkt, ons bezielt, ons opwekt om onze beste krachten te blijven geven voor ons heerlijk werk. En als we dan morgen weer in de school terugkeeren, begrijpen we weer beter, voe len we weer meer, dat we niet zijn wer kers met dood materieel, dat we niet mo gen zijn drillers en trainers, die de jonge hersens solstoppan met allerlei nuttige, Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Webhouders van Lei den, gezien het verzoek van: a. W. Th. den Hollander om vergunning tot het oprichten van een zuivelfabriek en een bewaarplaats voor benzine in en op het perceel Lage Rijndijk no. 6; b. de N.V. Fabriek van sui kerwerken enz. voorheen Gebrs. Pel, om vergunning tot het uitbreiden van de fa briek van suikerwerken in de perceelen Morschweg Nis. 505Sb c. - ,W. G. Verlaan om vergunning tot hef oi&ifchten van een inrichting voor het bevïêrkèn en rookeu van vleesohwaren in hen penceel Kraaier- etraat No. 16; gelet op dé artikelen 6 en 7 der Hinderwet; geven kemüs aan het pulbliek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn;'alsmede dat op Za terdag, den 24en Juni 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren te gen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. Burgemeester en Webhouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N.V. Leidsche Melkinrichting „De Toekomst" eu rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek voor liet vervaardigen van con sumptie-ijs in het perceel Hooigracht No. 41; b. J. J. van Schie en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een zuivelinrich- ting in het perceel Kraaierstraat No. 3ia; c. J. A. Meyers en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een bewaarplaats voor petroleum in het perceel Heerengracht No. 66; d. A. Crania en rechtverkrijgenden tot heb oprichten van een inrichting voor het bewerken, rooken en zótten van vleesoh waren in hetperceel 3e '(Gro ene steeg No. 58; e. de N.Vl Boekhandel en Drukkerij v.-h. E. J. Brijl e^ rechtverkrijgenden tot het oprichten Aten'oen zettgrjjfen drukkerij in het perceel Oudél Rijn Nor 33a; f. W. F. de la Rie en rechiverkrij|enden tot het oprichten van een inrichting voor het be werken van vleesch in hetlj>erceel Clara- steeg No. 18; g. de N.V. fjeidsche Kalk- zandtseenfabriek en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een kalkzandsteenfabriek op het perceel Rijnkade No. 20; h. de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij voor heen J. J. Groen en Zoon en rechtverkrij genden tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Pieterskerkkoorsteeg No. 18 en Langebrug No. 83; i. do N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij en rechtverkrij genden tot het oprichten van een werk plaats voor reparatie van watermeters met fitterij in het perceel Haverzaklaan No. 13a; j. J. Choufour en rechtverkrijgenden tot het oprichten van ©en brood-, koek- en beschuitbakkerij in het perceel Hooigracht No. 72; k. de N.V. Fabriek van Suikerwer ken enz., voorheen Gebrs. Pel en rechtver krijgenden tot het oprichten van een fac tor iek van suikerwerken in het perceel Morschweg Nis. 5058; 1. D. van Tonge ren en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Hoogewoerd Nis. 4749. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat: a. G. Meerloo, te Leiden, een verzoek heeft ingediend tan bekoming van een ver lof B voor deki vfifrioop uitsluitend van al coholvrijen dijanlf vpor gebruik in een kof fie tent op hdt atafeonsplein, alhier; b. de Leid«he4 Vfcetbalver. „Sportman", alhier, een veizoes'leeft ingediend ter be- koming van e<*n verlpf B voor den verkoop uitsluitend vten alcoholvrijen drank voor gebruik in haar clubgebouw staande op een terrein aan de Groenoordstraat, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Juni 1933. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting R.-K. Reclasscc ings- vereeniging St. Vincentiusgebouw, Hooglandsohe Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen- straat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doe- zastr. 31, telefoon 1313. maar vaak overbodige wetenswaardigheden, maar dat we in de allereerste en in de voornaamste plaats moeten zijn opvoedsters en opvoeders. Dat we karakters moeten hel pen vormen, jongens en meisjes moeten richten naar en op den weg, die naar het eenige en ware doel leidt, den hemel. Want niet alleen een wapenschouw moet deze dag zijn, neen hij moet ook, zooals rector De Jong zei op de eerste R. K. Onderwijzers dag te Leeuwarden, hij moet ook een ba- zuinstoot zijn, die doordringt tot in onze dagelijksche werkkring Dan zal een dag als vandaag onze idealen verstevigen en ver sterken. Dan verlevendigt hij ons besef, dat we werken en werken moeten dag in dag uit aan onze heerlijke en verhevene taak: Zielen helpen vormen voor den hemel, meis jes en jongens helpen opleiden tot degelij ke en nuttige vrouwen en mannen voor Kerk en Staat. Moge deze 4e Onderwijzersdag aan dat doel beantwoorden, dan zal hij evenals zijn drie voorgangers geslaagd mogen heeten, hetgeen wij van harte hopen. En hiermee verklaar ik dezen dag voor geopend.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2