„ANNO SANCTO" WOENSDAG 7 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Juni 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Biidt. Hoogste barometerst.: 768.3 te Hernösand Laagöte barometerst.: 750.7 te Vestmanoor Verwachting tot den avond van 8 Juni: Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht of halfbe- wolkt, droog warm weer, behoudens geringe onweere kans. In de algemeene drukverdceling is nog weinig verandering gekomen. Over Scan dinavië heeft zich het maximum eenigszins versterkt, de depressie bij IJsland vulde in haar kern op, doch breidde zich naar Ierland uit. Het warme weer dat in bijna het geheele waarnemingsgebied heerscht, zal zich morgen blijven handhaven. Biina overal treft men zwakken wind en onbe wolkte of licht bewolkte hemel aan. Slechts in West-Terland waait het flink uit het Zuiden, terwijl de depressie aldaar te Blacksod 11 mm. regen bracht. Tn Frank rijk had Clermont 19 m.m. regen, waar- schiinlijk bij onweer. Overigens vielen slechts kleine hoeveelheden neerslag. LUCHTTEMPERATUUR Temrp'Mfur des middags te nalf Jnr 24.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS t.a.; Van Woensdagnamiddag 9.47 uur tot Donderdagmorgen 4.10 uur. HOOG WATER Te Katwijk: Donderdag 8 Juni voorm. 3.21 en nam. 3.43 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 23.- gr. C. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 22.— gr. C. HET MOOIE WEER. Wel zelden hebben wij zulk mooi weer op de Pinksterdagen gehad als dit jaar. Ten deele staat dit in verband met den laten datum, waarop het Pinksterfeest dit maal is gevallen, maar voor verreweg het grootste gedeelte werd het mooie weer veroorzaakt door een samenwerking van meteoroloeische omstandigheden. Deze zijn bpzonder gunstig geweest en zijn het nog, voor mooi, droog en zonnig weer, waarbij de temperatuur niet al te hoog is geweest. De maximum-temperatuur kwam justeren «Hechts even over de 28 graden Celsius. E^n licht briesje zdrede voor een weinie ventilatie in de onderste la Ten van den dampkring, waardoor oververhit ting van de lucht achterweee bleef. Bij zonder grooto drooste van de lucht ver hinderde wolkenvorming en zoo bleef het weer dace^lan" stralend mooi met krach tige zonnestralintr. Sedert de vorige week nam het weer no? in vastheid toe. Dreiedc in het midden der vorige week een tamelii-k dien® en zeer grnote denres«ie ten Wekten der Britsche pilinden mpt een mn«reli>ke verstoring van het mooie weer. sedert Z*»terH*e nam de?p in heteoi-priis fl.f en verol^at^te zich in Non"d°li'Vp ripl>+inE\ terwid het crebied van hoocen dnik over het Vasteland zich veder uitbreidde en in beteekenis toe nam. Met deze uitbreidinc van het cebied van hooven druk schiiut de aleemeene weerst.opct.and nocr in vastheid toe te ne men Ovpr Noordoost-Europa brak zich een tnmeliik zwakke Noordoostelrke lucht stroom baan, die arm is aan waterdamp en in ziin eeheele eebied wolkenloos weer brenet. Deze luchtstroom draa.et niet wei- nic hii tot uit.brpidine en versterkiner van het eebied van hoogen druk en tot het te rugtrekken van de dertressie uit ons we relddeel. Er is dus alle kans, dat het mooie weer notr wat lapeer aanhoudt waarbij wii echter alleen rekening moeten houden met 'de mogelijkheid, dat zich in het warmste gedeelte van het gebied, in Frankrijk, een ondieoe onweersdenressie ontwikkelt, die moeelijk later a-ableiding tot onweer kan geven. De groote warmte tijdens de Pinkster- da een in Engeland stond waarschijnlijk in verband met. de toestrooming van zeer warme lucht uit het heetste gedeelte van het warme gebied, dat toen in Frankrijk lae. Waarschijnlijk heeft zich daarbij de z.g. Föhn in de vrije atmosfeer, een neer dalende en daardoor dynamisch verwarm de luchtsroom, doen eelden. De daarbij ontwikkelde warmte kan zeer groot wor den, waarbij de sterke zonnestraling het hare voeet om de hitte onverdrageliik te maken. Dit verschijnsel is hier te lande slechts in geringe mate voorgekomen. Daar de lucht zeer doorschijnend is, beeft de zonnestraling dezer dagen onge wone kracht. Men zij daarom voorzichtig met zonnebaden. STADSNIEUWS PLECHTIGE UITVAARTDIENST FATHER J. J. G. MEYER. Hedenmorgen te half tien werd in de St. Petruskerk de plechtige uitvaartdienst ge houden voor de zielerus-t van den weleerw. father J. J. G. Meyer. De gezongen Requiem werd opgedragen door den zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor der parochie, met assistentie van de zeereerw. heeren J. Nolet, rector te Rot terdam en I. J. M. Meyer, pastoor te Zoc- terwoude (H.R.), neef van den overledene. Onder de aanwezige geestelijken merkten we o.m. op de hoogeerw. heeren A. H. M. J. Homulle, deken van Leiden en J. C. F. Janssen, deken van Zoeterwoude, de di recteur van het Missiehuis te Roozendaal, father J. Reesinck, father W. Rombout9, professor te Roozendaal, father Keet rus tend t.e Purmerend, father G. Spierings uit de Missie te Oeganda, met verlof hier te lande, de weleerw. heeren rector R. J. J. Reynen, ka.pelaans R. M. A. Nieveen v. Dijkum. B. Dorbeck, A. Kramer, H. v. d. Ven, H. J. Bangert, pater 0. Buschman, allen uit Leiden en de zeereerw. pater prof. A. Beyersbergen v. Henegouwen, professor in de Philosofie aan het Kruisheerenkloos- ter to Zoeterwoude. Tal van Eerw. Zusters van het St. Elisabethsziekenhuis, w.o. de eerw. overste moeder Sebastiana, waren mede aanwezig. Het zang-koor voerde de Gregoriaansche gezangen uit. Na het H. Misoffer werd door den zeereerw. heer VV. Nolet de lijkrede gehouden. Zijneerw. had daarvoor tot tekst gekozen: Semper mortificationem Jes-u in corpore nostro circumferentes, ut et vita Jesu nia- nifestetur in corporibus nostris. Ten allen tijde dragen we Jesus' doods lijden in ons lichaam rond, opdat ook Je sus leven in ons lichaam wordt geopen baard. (2 Cor. 2). Ik heb volop geleefd, en nu ga ik graag naar den hemel. Dat zijn de laatste woorden, die de over leden Koos Meyer tot mij sprak. Ik kwain verleden week Maandag bij hem, om af- soheid te nemen, en ik kwam onder den indruk van zijn sterke persoonlijkheid. Zoo had ik hem twaalf jaar bezocht in het Ziekenhuis, waar de Zusters alles deden, om zijn lijden te verlichten, waar de we tenschap al haar middelen heeft uitgeput, wedijverend met de Zusters in edelmoedig heid. De wetenschap en de kunst stonden ten slotte machteloos tegenover zijn tropi sche kwaal, de christelijke liefde van de oe- oetenaars der wetenschap genoot hij even dankbaar als de stille opoffering van de Zusters. En nu na twaalf jaar beeft de dood het eindelijk ook van zijn onverwoestbaar gestel gewonnen. Zijn lijden is uit: hij ging graag naar den hemel. Het was den laatsten tijd met een diepen eerbied, dat ik dezen man bezocht. En toch was er eigenlijk zoo weinig overeenstem ming in onze karakters Maar nadat ik twaalf jaar zijn heldhaftig geduld gezien had, en nadat ik in zoo menig onderhoud .een blik geslagen had in zijn binnenste, begreep ik dat hij een offerziel was. waar dige stadgenoot van Sinte Liduina van Schiedam, een man, die tot het bittere ein de toe zich gegeven heeft aan Jesus, die de groote liefde van zijn leven was. Father Meyer werd geboren te Schie dam, hij erfde van zijn Vader den onder nemingslust, van zijn Moeder de innige vroomheid. In zijn eerste levensjaren heb ik hem niet gekend, omdat hij twaalf jaar ouder was. Op het Sint-Dominicuscollego te Nijmegen ontwaakte in hem, zooals in verschillende van zijn tijdeenooten de roe ping tot het missionarisleven, en zijn keuze viel op Mill-Hill. Priester gewijd in 1898 werd hij door zijn Overheid gezonden naar Bntsoh-Indië. Daar heeft hij gewerkt, bijna vijf-en-twintig jaar. Wat weten we eigenlijk van het werk van een missionaris? We kennen de tra giek van het afscheid. Ook Father Mever verliet Vader en Moeder, en zijn lieve Moe der zag bij niet meer terug. Maar wat doen ze in de Missie. Men kan zooveel Annalen lezen, al® men wil, men kan uren praten met missionarissen, die heel openhartig zijn in hun mededeelingen, en toch houdt het leven altijd iets onwezenlijks voor ons. die niet uit eigen aanschouwing het land. niet uit eigen omgang de menschen ken nen. We weten, dat het klimaat in Indië tropisoh is, dat de hygiënische toestanden in Madras slecht zijn. we vernemen, dat er in dat klimaat van de missionarissen dik wijls enorme lichaamsinspanning vereischt wordt, wanneer ze bijv. nuchter op reis gaan, om in een afgelegen statie nog een tweede H. Mis te lezen. Dat zijn uiterlijke dingen, al erg genoeg, maar wat zijn de moeilijkheden, die de Missionaris in Indië ondervindt in den omgang met de men schen? Het is al zoo moeilijk, om een Duit- soher te verstaan, of een Italiaail te be grijpen, zal er dan niet een hooge scheids muur zijn tussohen den Europeaan en den man uit Indië drager van een eeuwenoude cultuur, die zoo anders is dan de onze. Als jongens hebben we allen wel eens ge droomd, van de heerlijkheid, om met het kruis in de hand de binnenlanden in te trekken, en vreemde stammen voor Chris tus te winnen. Hoe anders is de werkelijk heid. Denkt ge niet, dat dat voor den Mis sionaris een kruis is veel zwaarder dan het klimaat of het gemis van comfort, wanneer hij ziet, dat zijn pogingen afstuiten op mis verstand, en dat hij den weg maar niet kan vinden tot het hart van degenen, die hij voor Christus wil winnen. „Als ik nu nog eens beginnen kon. wat zou ik het anders doen", zei Father Meyer mij eens, sprekend over die moeilijkheid. Wie echt missionaris is, en als zijn groot ideaal ziet, het brengen van de menscchen tot Christus, die heeft zijn kruis te dragen. Niet zijn kruis. Maar het Kruis van Christus. Ten allen tijde dra gen we Christus' doodslijden in ons liohaam rond. En het is ten slotte alleen het geloof dat moed geeft, om te volharden; dat Ge loof, dat leert, dat het Evangelie van het Kruis moet gepredikt worden op den weg van het kruis, en dat ieder kruis dat met Jesus gedragen wordt een vruchtbare boom is ten eeuwigen leven. Na oen kwart eeuw arbeid in de Missie kwam voor Father Meyer het kruis in een anderen vorm. Hij had het doodslijden van Jesus rondgedragen in zijn lichaam, en het Woord verkondigd aan een volk, dat niet gelooft en tegenspreekt, het leven van Chris tus moest in zijn lichaam worden geopen baard. Na een eerste behandeling in Indië kwam hij meer dan twaalf jaar geleden in Leiden. De eene operatie volgde op de andere, zoo dat we den patiënt plaagden, dat hij een tien-rittenkaart had naar de operatiezaal. Dat beteekent wat voor het physiek van een mensch, maar meer nog voor het psy chische. Het afmattende van het vooruit zicht, de pijn na de behandeling, de teleur stelling, als het resultaat weer niet afdoen de is. In al die jaren heb ik den overledene van heel nabij gekend. Als we bij hem kwa men voor een operatie, dan was zijn kalmte verwonderlijk. Hij wist, wat het beteeken- de, maar hij had zijn strijd uitgestreden, wie weet, in slapelooze nachten. Hij wist, dat het lijden van de vrienden Gods aan vult, wat er ontbreekt aan het Lijden van Christus, en hij had zijn intentie gemaakt. En die intenties waren breed. Men kan dat nagaan aan de onderwerpen van zijn ge sprekken wanneer hij weer wat opknapte, sprak hij over zijn Missie, over zijn dier bare Congregatie van Mill-Hillmen moest het niet wagen, om critiek erop te oefenen, hij sprak over zijn familie, over de bekee ring van zondaars. Hij moest boeken heb ben, over de Missie en over het geestelijk leven, hij verlangde mee te werken aan de vorming van jonge missionarissen, hij stel de belang in den financieelen toestand van de Missie-huizen, in het werk van zijn con fraters, maar ook in het werk van die hem waren voorgegaan in den arbeid. Voor dat alles bad hij. voor dat alles droeg hij* zijn smarten op. En wanneer we na de operatie bij hem kwamen, toonde hij zich dankbaar voor het zien van een bekend gezicht, maar we hoorden toch eigenlijk niets anders dan den Zoeten Naam. Hij vereenigde zijn lij den met het Lilden van Christus Hij heeft het leven van Jesus Christus in zijn lichaam geopenbaard, en getoond, hoe een man vol energie, vol dadendrang geduldig kan zijn En nu staan we aan zijn lijkbaar. Men- schelijkerwijze zeggen we: hij is uit zijn lijden. En hij had genoeg geleden, om naar den hemel te verlangen. Maar nu wil ik toch aan u de vraag stel len: was deze man ongelukkig? We hadden medelijden met hem. En hij verdiende me delijden, want hij was ten slotte een „Man van smarten, die weet. wat lijden is". Maar was hij ongelukkig? Ik vrees geen tegen spraak van degenen, die dag en nacht met hem zijn omgegaan, wanneer ik op die vraag heel beslist „Neen" antwoord, en integen deel zoo sterk mogelijk bevestigd, dat hij een gelukkig man wa-s. Waaror1 Omdat hij het verstaan heeft, om in zijn leven Gods Wil te doen. Eerst in het uitleven van zijn dadendrang. Die was hem aange boren, want de heele familie is energiek: dat was de vaderlijke erfenis. Maar ook in het volbrengen van hët laatste gedeelte van zijn levenstaak, zijn langdurig lijden, heeft hij werkelijk zijn levenstaak gezien, zijn door God hem opgelegde levenstaak En een mensch, die zich laat leiden door de Wet van God, de algemeene Wet. en He Wet voor ieder in het bijzonder, die blijkt uit de omstandigheden, is niet ongelukkig. Integendeel. En daarom, Koos Meyer, is het woord van afscheid, dat we tot je spreken, een woord van dank. Zeker we zullen je n'et vergeten in onze gebeden en in onze of feranden, want we vermeten ons niet te treden in de oordeelen Gods, hoezeer we ook geneied zijn, om je ons reeds voor t-e stellen met de dubbele kroon van de Apos telen en van de Martelaren. Maar wanneer we je gedenken, zult je toch op de eerste plaats ons voorbeeld zijn van ijver voor de eere Gods, van geduld in lijden, van levens geluk in zware beproeving, een wegwijzer op den rechten weg naar God. En wanneer gij in de eeuwige rust nog aan on® denkt, bid dan voor ons, dat we ook op ons sterfbed kunnen zeggen: ik heb volop geleefd, en nu ga ik graag naar den hemel. Na de lijkrede werd door pastoor Beu kers de absoöte verricht, na afloop waarvan de kist met het stoffelijk overschot in de auto werd gedragen om te worden vervoerd naar Huize Vrijland te Arnhem, waar het moreen na de uitvaartdienst zal worden begraven. DE VERBODEN LEIDSCHE 1 MEI OPTOCHT. Raadsbesluit geschorst. In het Staatsblad No. 295 is opgenomen een K.B. van 22 Mei j.l., waarbij, naar aanleiding van de voordracht van den mi nister van Staat, minister van Binnen- landsohe Zaken van 18 Mei j.l. tot schor sing van het besluit van den Raad der ge meente Leiden, d.d. 28 April 1933, strek kende tot inwilliging van het verzoek van het raadslid D. A. van Eek, om aan den burgemeester dier gemeente inlichtingen te mogen vragen met betrekking tot het weigeren van toesteming tot het houden van een optocht op 1 Mei aan het Mei-co mité uit de arbeidersbeweging wordt over wogen, dat het wenschelijk is om, han gende het onderzoek naar de vraag of dat besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang, het in werking treden daarvan te voorkomen. Het besluit van den raad der gemeente Leiden is op grond hiervan door de Kroon geschorst tot 1 September a.B. Door de politie alhier is aangehouden de 16-jarige TV. V., die door de St. Vin- centiusvereeniging te Den Haag te Don gen was uitbesteed en die per rijwiel op stap was gegaan. Aan onze Abonné's! Met het oog op het Sacramentsspel dat 18 Juni a.s. te Amsterdam wordt ge geven, stellen wij voor onze abonné's een beperkt aantal spoorkaarten tegen GEREDUCEERDEN prijs be schikbaar. Retour Amsterdam 2e klas f 1.74 3e klas 11.20 DE DIRECTIE. Aan een communiqué van het Comité „Katholiek Amsterdam" ontleenen we het volgende: „Anno Sancto'', het Heilig Jaar, het ju beljaar, door onzen H. Vader ingestold, is de herdenking van het Lijden en Sterven van Christus, nu negentien eeuwen geleden. Yoor die herdenking trekken dit jaar honderdduizenden pelgrims naar Rome, is de Pausstad thans meer dan ooit het cen trum der geheele wereld I Hoevelen uit Nederland uit Amster dam 7 Enkele honderden misschien, omdat de groote massa, zeker in dezen tijd, daarvoor geen middelen, geen ge.egenheid heeft. Zijn zij daarom onverschillig, die vele tienduizenden zeker niet I Amsterdam, de stad van het Heilig Mi rakel, van den Stillen Omgang, vereert bij uitstek het H. Sacrament. En ook geheel Katholieke Nederland Dat getuigen de cijfers van onze, steeds stijgende, veelvul dige Communies Dat getuigen de tiendui zenden, die jaarlijks uit elk geweest naar Amsterdam optrekken om in de winterkou en regen, den nachtelijken „Stillen Om gang" langs den alouden processieweg mede te maken. Verklaart dit niet voldoende de behoefte, de noodzaak, dat op den Zondag na Sacra mentsdag, ook in Amsterdam, als stad van het H. Sacrament, als hoofdstad ook van Kath. Nederland, die blijde jubel van het Heilig Jaar zal opstuwen, zal op laaien in de harten van duizenden, van alle Katholieke Amsterdammers! Nu geen stillen omgang, maar de felle feestvreugde der Aloude Mirakelprocessie, na eeuwen herboren, in vollen roem en luis ter, in de rijke pracht der middeleeuwsche gewaden en banieren, omstuwd door gil den- en schuttervendels. Nu geen stil dank gebed van ieder afzonderlijk, maar een machtige hulde van allen te zamen, van geheel Katholiek Amsterdam, a 1 s een enkele massa! Eén jubel, die ons te meer zal ontroeren, omdat wij dien zoo van harte noodig hebben juist in dezen tijd van zorgen, van teleurstellingen in ons da- gelijksch leven! Wij spreken als katholieken zooveel van onze plichten. Veel voelen wij ook vaak als een plicht een zware soms ook maatschappelijk. Wij leven in het Noorden, wij zijn kou der, stugger dan de Italianen van het zon nige Rome. die in dit jaar steeds opnieuw, met duizenden hun Sint Pieter binnendrin gen en juichen, juichen om de vreugde, de blijheid van dit Heilig Jaar! In ons land hebben vier eeuwen protes tantisme ook op ons Katholieken, een spoor nagelaten. We hebben nog heel wat wit-gekalkte kerken met dikke gordijnen tegen te veel licht. Daarom spreekt voor ons, ook als Katholieken, de plicht meestal luider dan de vreugde, de blijheid van ons geloof. Maar op Zondag 18 Juni is er ook voor ons geen sprake van plicht Ja zeker, we zullen gaan, we moe ten gaan naar het Stadion, met. ons ge zin. onze kinderen, onze vrienden. Maar alleen omdat wij het zelf zoo w i 1- 1 e n, omdat dit ons „Anno Sancto" is, onze viering van het Heiig Jaar! Ver van Rome. maar in ons Amsterdam. onzestadvanhetH. Mirakel! Omdat wij ons -daar, met vele tiendui zenden één zullen voelen één in liefde, één in gelooven één in dankbaarheid. Dat is, in het kort, waarom ..Katho iek Amsterdam" op 18 Juni in het Amsterdam- sche Stadion bijeenkomt! STICHTING BLOEDTRANSFUSIEDIENST. De Rotterdamsche Bloedtransfusiedienst onder auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis, die zich in de bijzondere be langstelling en sympathie niet alleen van de zijde der medici maar zeker ook van die der ingezetenen mag verheugen, heeft gedurende haar vrij kortstondig bestaan reeds zulk belangrijk werk verricht, dat dit ook in ruimeren kring sterk de aan dacht heeft getrokken. Om van dezen zoo menschlievenden hulp dienst de bijzonderheden te leeren ken nen, heeft het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis de pioniers van dezen bloedtransfusiedienst, de heeren Prof. Koolemans Beynen, Drs. Verspyck Mijnssen en van Dijk bereid gevonden in een special^ bijeenkomst onder leiding van eerstgenoemde aan de afgevaardigden van verschillende afdeelingen het doel en stre ven en vooral ook de organisatie er van nader uiteen te zetten. Het goede voorbeeld volgend heeft nu ook de afdeeling Leiden van het Neder landsche Roode Kruis in samenwerking met de afdeeling Rijnland, omvattende Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk het initiatief genomen tot stich ting van zulk een dienst, waarbij zij, die zich vrijwillig daarvoor beschikbaar stel len en aan de eischen van gezondheid vol- Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing 4op het verzoek van de N.V. de Llidsche Courant, om vergunning tot het JuitlAeiden van de boek-, courant- en lhandatedrukkerij itt de perceelen Papenlra^ht \os. 30, 32 en 34, kadastraal be«eÉd $dbtie G Nos. 935, 1302 en 1779 is! Verdaagd. Leiden, 7 Juni 1033.1 A. VAN DE SAKDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Woensdag. „Rood-Wit" Junioren-avond met de ouders, Foyer, 8 uur. Donderdag. „Rood-Wit", Senioren-avond met de ouders, Foyer, 8 uur. De avond-, naoht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 6 bot en met Zondag 11 Juni a^s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 8, Tel. 552. doen, bij ernstige ongevallen of ziekten, welke een bloedtransfusie noodzakelijk maakt, als donor kunnen medehelpen aan de pogingen tot redding van een men- schenleven. Met groote dankbaarheid maken de bo vengenoemde afdeelingen hier melding van de medewerking, die haar is toegezegd van de zijde der daarbij betrokken Hoogleera ren en van het Academisch Ziekenhuis, dat zijn laboratoria voor het vereisohte onder zoek beschikbaar wil stellen en tevens be reid is als centraal aanvraagbureau op te treden. Binnenkort zal, in de plaatselijke bladen een oproeping verschijnen tot aanmelding van hen, die zich vrijwillig bij dezen dienst als geefster of gever willen opge ven. Handelsregister K. v. K. Wijziging 3967. Naamlooze Ven nootschap Algemeene Boek- en Handels drukkerij voorheen Batteljee en Terpstra. Leiden, Oude Rijn 39. Uittr. pres.-comm. M. Meyer, 's-Gravenhage. N. pres.-comm.: H. F. A. Völlmer, 's-Gravenhage. N. comm. mr. F. J. J. Trapman, Leiden en W. H. Peters, 's-Gravenhage. Eerste lustrum „Rood Wit". Hedenavond juniorenfeest met ouders in den Foyer der Stadsgehoorzaal (ingang reestraat). Deze avond zal worden een avond vol attractie, de toegang voor de ouders alsook voor de junioren is vrij. Naar men ons mededeelt is tegen 14 Juni a.s., des middags 1 uur, een ver gadering uitgeschreven in het Dansinsti tuut Evert Castelein, om te komen tot de oprichting van een Nederlandsche Dansleerarenvereeniging. Een comité van actie hiertoe is benoemd. Dit comité is van meening, dat de houding der dans- leer aren ver eenigingen in Nederland spe ciaal op de jongere groep funest zou kunnen werken, daar personen om per soonlijke en ongemotiveerde en op on waarheid berustende redenen worden geweigerd, zoodat men dus tracht des betreffende personen het uitoefenen van het dansleeraarschap te verhinderen zonder hen in de gelegenheid te stellen proeve van bekwaamheid af te leggen en door beinvloeding der gemeentebe sturen het recht te doen ontzeggen dansondërwij8 te geven. Daardoor eige nen zich de vereenigingen 'n dictatoriale maoht toe. Een dusdanige minder faire wijze van afwijzing van candidaat-leden, aldus lezen we in de desbetreffende cir culaire, is in strijd met het rechtvaar digheidsgevoel, weshalve getracht wordt te komen tot oprichting van de Neder landsche Dansleeraren-vereeniging. Door den heer J. aan den Maredijk is bij de politie aangifte gedaan, dat hij een vierriems wherry vermist ter waar de van 400. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen rechten mej. J. J. Bloemen (Haarlem); Doctoraal examen rechten mej. G. G. Loeff (Haarlem). RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER De politierechter Mr. dr. Scholten, be handelde hedenmorgen de zaak tegen 21 verdachten, tegen wie proces-verbaal was opgemaakt, ter zake dat zij in de maand April, tijdens de verkiezingen, een verkie zingsplaat van de O. S. P. achter de ra men van hun woningen aanbrachten, waar op de toemalige minister van Binnenland- ec-he Zaken jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck stond afgebeeld, een arbeider worgend, met het opschrift: „Weg met Ruijs de edelman, die het volk weltert". Overeenkomstig den eisch van den subs.-officier mr. Hoekstra, werden alle verdachten veroordeeld tot 40.boete subs. 40 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis zullen de oordeelden hooger beroep aanteekenen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2