24ste Jaargang VRIJDAG 2 JUNI 19jj No. 7523 S)e Ceidaeli^Soii/fcafit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Foor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeüngen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur mi verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V De liberale politiek. Het debat over de Rtegeeringsverklaring, gisteren in de Tweede Kamer aangevan gen, heeft o.i. tot nu toe geen enkel nieuw gezichtspunt geopend. De verklaring, door den voorzitter der R. K. Kamerfractie, mr. Aalberse, gegeven van de houding dezer Kamerfractie bij de kabinetsformatie, kón niets nieuws publi- ceeren na wat er al over medegedeeld en geschreven is. 't Blijft den liberalen politici blijkbaar nog maar dwars zitten, dat de R. K. Staatspartij niet heeft willen medewerken aan de vorming van een parlementair kabinet, waarvan óók de liberalen zouden deeluitmaken, dus een kabinet, steunend op een met de liberalen gevormd gemeen schappelijk program. En toch iedereen moet het duidelijk zijn, dat tusschen katholieken en liberalen een diepe beginsel-klove ligt, die heel moeilijk, zoo niet onmogelijk door een ge meenschappelijk program een s te r k gemeenschappelijk program kan worden overbrugd. Een bewijs daarvan geeft ons vanmor gen weer het blad, dat juist zoo fel het mr. Aalberse c.s. heeft kwalijk genomen, Ait hij niet op het denkbeeld van een één heidsfront mèt de liberalen is willen in gaan: de „Nieuwe Rott. Crt." Wij knippen uit het Kameroverzicht van genoemd orgaan: In het hoofdartikel over de regee- ringsverklaring, dat men in ons Woens dagavondblad heeft kunnen aantref fen, wordt gewaagd van de twee pas sages in de regeeringsverklaring, ten aanzien waarvan voorbehoud gera den schijnt: die betreffende de orde ning van het bedrijfsleven en die over de handelspolitiek. Begrijpelijkerwijze hadden zij ook de aandacht der vrij zinnige sprekers getrokken. Ten op zichte van laatstbedoelde passage schenen de heeren Knottenbelt en Joekes voorshands niet ai te pessimis tisch; blijkbaar hoopten zij, dat van de Oeconomische Conferentie invloed ten goede zou uitgaan. Ook het be kende telegram van H.M de Konin gin, waarin op zoo ondubbelzinnige wijze de staf gebroken is over de on duldbare internationale handelsbe lemmeringen en dat stellig ook de zienswijze ?van dr. Colijn weergeeft, gaf den heer Knottenbe't eenige moed. Dit neemt niet weg. dat die passage over „eventueele wijziging in onze handelspolitieke methoden*' tot voor zichtigheid en waakzaamheid maant, evenals die andere over de ordening van het bedrijfsleven, waaruit niemand goed wijs kan worden, maar die niet temin prof. Aalberse doet iuichen en daarentegen den heer Knottenbelt een ietwat bedenkelijk gezicht doet trekken De heer Joekes nam die pas sage, dunkt ons, wel wat heel luch tig op, toen hij repte van al hetgeen op dat gebied hier en in Indië reeds geschied is (de veel-gecritiseerde cri- sis-varkenswet incluis) en nog veel verder in die richting wilde gaan. Het gevaar, dat dergelijke crisismaatrege len bevriezend, verstarrend en mono- poiliseerend kunnen werken, mag echter niet onderschat worden, al kunnen deze abnormale tijden wel licht ongewone maatregelen rechtvaar digen. Wie met éénige aandacht het boven staande leest zal moeten erkennen, dat met de liberalen, die eerst van hun dogmatisch vrijheids-standpunt als moeten worden Afgetrokken en A f g e s che u r d, wil men met hun iets bereiken in de zoo noodzakelijke nieuwe ordening van het be drijfsleven en in de zoo noodzakelijke nieuwe oriëntatie van de handelspolitiek dat met deze politieke partij toch wel heel moeilijk een sterk gemeenschappelijk program zou kunnen worden gevormd door een partij, als de R. K. Staatspartij, die zich in zoo menig opzicht door geheel an deren beginselen en opvattingen laat lei den! TWEEDE KAMER Debat over de Regeerings verklaring De debatten van gistermiddag over de afgelegde Regeeringsverklaring bewogen zich, zooals trouwens te verwachten was, voor een belangrijk deel rondom de jong ste kabinetsformatie. Van verschillende zijden o.a. door Aalberse (R.-K.) en Joekes (V. D.) werd aangedrongen op volledige openmaarmaking van de gevoerde brief wisseling tusschen den formateur en de fracties, opdat men zich een zoo volledig beeld kan vormen van den gang van za ken. Veel nieuws heeft men over dit punt niet kunnen beluisteren. De scherpe verwij ten door den leider van den Vrijheids bond den heer Knottenbelt tegen de Ka- tholieke Kamerfractie gericht, werden op waardige en zakelijke wijae door den ka tholieken leider, den heer Aalberse teruggewezen. Het verschil van opinie tus schen den formateur en de katholieken kwam ten slotte eigenlijk hierop neer, dat de eerste de kracht van het optredende kabinet zocht in een zoo breed mogelijke, zij het dan heterogene basis, terwijl de laatsten een kabinet op hechteren en te vens 8malleren grondslag prefereerden. Dat de Katholieken de vorming van een parlementair kabinet zouden hebben ver hinderd is dus volstrekt onwaar want tot de drie andere mogelijkheden: een rechts" parlementair, een parlementair ka binet, steunend op de drie rechbsche par tijen met de vrijzinnig-democraten, en een parlementair minderheidskabinet, zouden de Katholieken gaarne hebben medege werkt. Dat Colijn ten slotte van een an dere meening was, neemt niet weg, dat de Katholieken in dezen geen enkel verwijt treft. Dat er juichkreten opgingen over die vermaledijde coalitie, die nu toch ein delijk morsdood was, was eveneens te voor zien. Bij monde van Albarda (S. D. A. P.), Joekes (V. D.). en last not least ds. Lingbeeb (H. G. S. P.) werd deze vreugde vertolkt. In een geestige rede, die meermalen door het daverend gelaoh der geheele Kamer werd onderbroken, wees de laatste op het merkwaardige feit, dat het juist de leider van de anti-revo lutionairen was, die de scheidingslijn links- rechts had doorbroken. Hij gebruikte hier het beeld van den tandheelkundige (Co lijn), die kans had gezien de vrij-zinnig-de- mocratische fractie twee hoektanden uit te trekken. Lingbeek zou Lingbeek niet geweest zijn, indien hij geen kans had ge zien, de salarissen van de kloosterlingen onderwijzers met de haren er bij te slee pen. In de rede van Albarda viel verder bij zonder op de bijzonder felle toon, die hij aansloeg tegen minister Deckers, wiens jongste maatregelen het hem vrijwel on mogelijk maakte het kabinet zijn vertrou wen en dat zijner fractie te schenken. Hij was echter ten slotte wel zoo goed de daden van het kabinet af te wachten. De fascistisch aangelegde heer Wester- m a u kreeg reeds direct gelegenheid tot het uitspreken zijner maidenspeech. We kunnen niet zeggen, dat de man van het Nationaal Herstel erg gelukkig was. Hij sprak zichzelf nogal eens tegen, en had met ten onrechte van den communist de Visser het verwijt te incasseeren, hem ner interruptie toegediend, da' hii zich aller minst mocht beschouwen als de man van het nationaal herstel, maar slechts als de nlaatsvervanger van Generaal Snijders. Het tot de orde roepen van den voorzitter neemt niet weg, dat de opmerking zake lijk juist was. Gelukkiger was de verte genwoordiger van een andere eenmanspar tij, de Christelijk Democratische Unie, de heer v. Houten. In een rede, die het aanhooren alleszins waard was, ontwikkel de hij verschillende bezwaren op een een voudige, heldere wijze, maar was toch ge neigd het kabinet voorloopig eenig cre- diet te geven. Een andere nieuweling, die gisteren voor het eerst het woord voerde, was de afgevaardigde van den Plattelan- dersbond. mr. V e r v o o r n, die Braat, zooals bekend door een samenyoop van om standigheden heeft verdrongen. Zijn be toog dat weinig om het lijf had, preekte op alle toonaarden protectie van den landbouw aan. Geen erg gelukkige dag had ook de Communist De Visser. Niet alleen, dat hij herhaalde malen moest kennis maken met de hamer van den voor zitter het viel op dat Ruys weinig toe schietelijk was maar zijn betoog zelf stond niet op het peil bezien dan van uit communistisch standpunt zooals we dat gewend zijn. We hebben reeds vermeld de rede van den heer Knottenbelt, die nogmaals uit voerig inging op de gebeurtenissen rond om de kabinetsformatie. Wat de omzet belasting betreft, drong hij aan op een grondige omwerking van het ontwerp. Hij was bovendien niet overtuigd van de noodzakelijkheid een nieuw departement van sociale zaken in te stellen. Volgens hem had men kunnen volstaan met een verdeeling der diverse afdeelingen over de verschillende departementen. Overi gens durfde hij zonder ongerustheid zijn vertrouwen aan het optredende kabinet te schenken. We vermeldden reeds de kloeke wijze, waarop de heer Aalberse alle ver wijten tot de katholieke fractie in verband met de kabinetsformatie gericht, afwees. Hij wees er nog eens ten overvloede op, dat over het optreden van de drie katho lieke ministers in het kabinet, geen vooraf gaand overleg met de fractie is gepleegd, al verheuede hij zich over dit optreden ten zeerste. Hij herinnerde de heer Knotten belt aan een woord van Thorbeoke in zijn Bijdrage van 1847, dat het niet aangaat zelfs in crisistijden terwille van een ver keerd nationaal gevoel eigen beginselen te verloochenen. Wat de door Albarda gesignaleerde mo gelijkheid tot samenwerking tusschen de Katholieken, Vrijzinnig-Democraten en So cialisten in een democratisch kabinet be treft. verklaarde de katholieke fractielei der deze mogelijkheid voor uitgesloten, mede aan de hand van een uitspraak van Albarda zelf. Wat de houding van de Katholieken te genover dit kabinet aangaat, deze zal zich in niets onderscheiden van die inge nomen tegenover het nu aftredende ka binet. De katholieke partij is reeds vanaf den tijd van Schaepman gouvernemen teel geweest. De regeeringsverklaring had overigens op hem en zijn fractie een gun- stigen indruk gemaakt. De belangrijkste passage uit dit stuk noemde hij die ever de ordening van het bedrijfsleven, dat aangepast moet worden aan de gewijzig de economische structuur. Juist in dezen tijd moeten de grondslagen gelegd worden voor een betere economische ordening. Over het geheel genomen toonde het de bat een toon van groote welwillendheid tegenover het nieuwe kabinet, waarvan de samenstelling daar is ieder het over eens een zeer gelukkige is. BINNENIAND ALGEMEENE REKENKAMER. De aanbeveling voor de vacature-Krap. Bij de Tweede Kamer is een brief van de Algemeene Rekenkamer ingekomen in ver band met de vervulling van devacature in de Kamer, ontstaan door het overlijden van het lid ir. Joh. Krap. Voor de vervuiling van deze vacature be veelt de Algemeene Rekenkamer aan: D. O. Norel, inspecteur der directe belastin gen te Haarlem; J v. d. Molen, burge meester van Renkum, wonende te Ooster beek; jhr. G. L. Schorer, vice-admiraal, wonende te 's-Gravenhage; Th. Sanders, directeur der Staatsloterij, te 's-Graven hage; W. de Vries Gzn., gep. chef van den accountantsdienst in Nederiandsch-Indië, op reis naar Nederland; L C. Prey, oud administrateur van financiën in Suriname, wonende te 's-Gravenhage. ECONOMISCHE RAAD GEÏNSTALLEERD. Gistermiddag is in een der zalen van het Departement van Economische Zaken en Arbeid de Economische Raad door den Minister van Economische Zaken en Ar beid, Mr. Verschuur, geïnstalleerd. VER. v.NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Dinsdag werd te Den Bosch in „Lohen grin" de goed bezochte jaarvergadering ge houden van bovengenoemde organisatie onder voorzitterschap van mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch. De bijeenkomst werd mede bijgewoond door den heer J. de Vlam, Eindhoven, lid van Ged Staten van Noord-Brabant. De afdeeling omvat 147 gemeenten. De contributie werd vastgesteld op 1.60 per 1000 inwoners, met een minmum van 4 en een maximum van 80. De inkomsten bedroegen 3563.35, de uitgaven 3206.90 batig saldo 358.45. In de vacatures A. Verdijk, D. Smits en F. G. Caners, niet herkiesbaar, werden in het bestuur gekozen resp. mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemeester van Breda, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, bur gemeester te Tilburg en P. A. J. M. Bou- doin, burgemeester te Berchem. Door de heeren Schenkenburg van Lier- op, houtvester bij het Staatsboschbeheer, en ir. Staf, houtvester der Ned. Heide maatschappij, werden inleidingen gehou den over de middelen ter voorkoming en het blusschen van bosch- en heidebranden. De V.-D. Tweede Kamerfractie. In de plaats resp. van de heeren Mar- chant en Oud zijn aangewezen als voorzit ter en secretaris van de vrijz. dem. Twee de Kamerfractie mr. A. M. Joekes en me vrouw mr. B. Bakker-Nort. DE OECONOMISCHE MONéTAIRE CONFERENTIE TE LONDEN. De Nederlandsche delegatie. Als leider der delegatie naar de oecono- mische en monetaire conferentie die op 12 dezer te Londen zal bijeenkomen, is be noemd dr. H. Colijn, minister van staat, voorzitter van den raad van ministers, mi nister van koloniën. Ais gedelegeerden zijn voorts benoemd mr. L. J. M. A. Trip, pre sident van de Nederlandsche Bank, als wiens vervanger is aangewezen mr. J. W. Beyen, directeur van de Rotterdamsche Bajikvereeniging,dr. J. A. Nederbragt, chef van de oeconomische en consulaire direc tie van het departement van buitenland- sche zaken, dr. H. M. Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverheid van het departement van oeconomische zaken en arbeid en F. B. 'sJacob handelsattaché bij H.M. gezantschap te Londen. Bij beschikking van den minister van defensie is met ingang van 1 Juni bevor derd tot schrijver 1ste kl. bij het departe ment van defensie de schrijver 2e kl. van dat departement, mevr. de wed. J. J. H. Westerhof geb. Pasoer. NIEUWE GASHOUDER TE APELDOORN. Werk van meer dan twee ton. Door het steeds vrij regelmatig toene mend gasgebruik begint de gasfabriek te Apeldoorn het einde van haar vermogen te naderen. Het blijkt noodzakelijk zoo spoedig mogelijk tot uitbreiding over te gaan. Burg. en Weth. stellen den Raad voor voor het bouwen van een natten gas houder met een inhoud van 20.000 kub. M., bet bijbouwen van een kameroven met 6 kamers, en bijkomende benoodigdheden een crediet van 210.000 te verleenen. NIEUWE SPOORBRUG OVER DEN IJSSEL NABIJ ZWOLLE. Naar de „Prov. Overijs. en Zw. Crh." verneemt, is in de j.l. Zaterdag gehouden vergadering van commissarissen der Ne derlandsche Spoorwegen besloten een nieuwe spoorbrug over den IJssel, nabij Zwolle, te bouwen. Het zal een brug zijn voor enkel spoor en naast de bestaande zal de nieuwe brug van zwaarder materiaal en zwaardere af metingen gelegd worden, zoodat de snel heid der treinen ook op deze brug kan worden opgevoerd. Wanneer de nieuwe brug gereed zal zijn, wordt de oude spoorbrug afgebroken. Het betreft hier een werk, dat een half mil- lioen vordert. DE WERKLOOSHEID IN HET WESTLAND STERK VERMINDERD. Tengevolge van de groote drukte in de Westlandsche glasbedrijven is de werk loosheid in bijna alle Westlandsche ge meenten sterk afgenomen. In gemeenten, waar tot voor kort meer dan 200 arbeiders werkloos liepen, staan deze week nog slechts 10 tot 20 werkzoekenden bij de ar beidsbeurzen ingeschreven. D. J. DE VILLIERS t De eerste Zuid-Afrikaansche gezant te 's-Gravenhage. Gisternacht is in den ouderdom van bijna 60 jaar te Den Haag plotseling overleden de heer D. J. de Villiers, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Zuid- Afrika daar ter stede. Niet zonder ontroering zal men in breede kringen van ons land kennis nemen van dit plotseling verscheiden. De heer de Villiers was sinds geruimen tijd ongesteld; zijn ziekte was echter niet van ernstigen aard, zoodat men voor on gerustheid geen reden aanwezig achtte. Nog eergisteren heeft hij in zijn woning een receptie gehouden ter gelegenheid van den „Uniedag", den nationalen Zuid-Afri- kaanschen feestdag. Zijn gezondheidstoestand liet echter niet toe zijn gasten persoonlijk te recipieeren, doch verschillende der aanwezigen brach ten hem nog aan zijn bed een kort bezoek. In den vroegen ochtend is hij heden on verwacht overleden. Naar wij vernemen, zal de voorloopige bijzetting van het stoffelijk overschot op de Algemeene Begraafplaats Zaterdag a.s. met militaire eer plaats hebben na afloop van een lijkdienst in de Kloosterkerk, welke dienst te elf uur aanvangt. In verband met het overlijden van den heer de Villiers zijn van het departement van Buitenlandsche Zaken en van de ver schillende gezantschapsgebouwen ten tee- ken van rouw de vlaggen halfstok gehe- schen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In Juni zal Z. H. de Paus opnieuw twee maal het Vaticaan verlaten. (2de blad). Fransche eischen inzake controle op de Ontwapening. (2d© blad). Belangrijke crisiswetgeving in Duitsch- land. Hulp aan de boeren en arbeidsver ruiming. (2e blad). - Ai De loge in Spanje. (2de blad). HET WEER OP ZONDAG, WAARSCHIJNLIJK MOOI PINKSTER- WEER. IETS WARMER. LET OP DEN BAROMETER. De voorzomer ia de tijd, waarin tenge volge van overheerschenden Noordelijken wind, veelvuldig koel weer voorkomt. Het aantal koele dagen overtreft bijna altijd het aantal warme. Dit is nu in meer dan gewone mate het geval en inzonderheid brachten de laatste weken ons overwe gend koel weer, zij het dan dat het over het algemeen, en vooral de laatste dagen droog en zonnig was. Warm weer zou slechts dan te ver wachten zijn, wanneer de toevoer van kou de lucht door den Noordenwind ophoudt en veel warmer weer, wanneer een Zuide lijke wind doorkwam. In dit opzicht zijn de kansen wel eenigszins gekeerd. In de eerste plaats is over de Britsche eilanden en het Ooste lijk gedeelte van den Oceaan een gebied van lage luchtdrukking en warm weer tot ontwikkeling gekomen. Er heerscht daar algemeen een Zuidelijke wind. In ver band hiermede zal de over Scandinavië uit het hooge Noorden toestroomende koele lucht naar het Westen worden afge zogen en daarbij niet meer of in minder sterke mate tot ons land doordringen. Waarschijnlijk zal de wind bij ons meer naar het Oosten, daarna naar het Zuid- Oosten draaien, ten slotte misschien naar het Zuiden omloopen. In het eerste geval zal het weer, bij stationairen of stijgen den barometer droog, zonnig en iets war mer worden. Men lette dus vooral op de beweging van den barometer. Stijging bo- teekent dan mooi, droog weer met de Pinksterdagen. In het tweede geval zou bij dalendon barometer het weer zeer warm kunnen worden, dooh dit zou gepaard gaan met toenemende regen- en onweerskans. Een dalende barometer zou in elk geval een ongunstig toeken zijn. Hoewel nu de algemeene weerstoestand niet zoo etabiel is en ons land dicht bij de grens ligt tusschen vrij warm, droog en veel warmer, regenachtig weer, wijzen de laatste berichten (Donderdag) op toene mende kans op mooi, droog Pfriksterweer, vooral wanneer de barometer niet daalt. Alleen wanneer deze begint te dalen moet men rekening houden met regenkans. In het eerste geval iets warmer, in het laat ste geval zelfs veel warmer. MERKWAARDIGE PLANETENSTAND. Het mooie weer gaf Donderdagavond gelegenheid een merkwaardigen samen- stand van de planeten Jupiter en Mars met de Maan te zien. Deze drie hemel lichamen stonden nl. zeer dicht bij elkaar, de Maan ongeveer 2y, graad ten Zuiden van de beide planeten, die minder dan twee graden van elkaar verwijderd wa ren. Mars stonde rechts van Jupiter. Daar de schijnbare beweging van de Maan naar het Oosten sneller is dan die van de twee planeten zal de volgende avonden de Maan niet meer aan dien sa- menstand deelnemen. De beide planeten bewegen zich schijnbaar naar het Ooisten en daar Mars daarbij grootere snelheid heeft zal de afstand tusschen beide pla neten eerst kleiner worden. In den avond van' den 4den zullen zij tot op den klein sten afstand tot elkaar genaderd zijn, een afstand, die 's avonds om 9 uur slechts 16 boogminuten bedraagt. Om dien tijd is het nog niet geheel donker maar do groote helderheid van beide planeten zal toch maken, dat men het verschijnsel goed zal kunnen waarnemen. Er is alle kans, dat het weer helder zal zijn op dien avond. Na den 4den staat Mars ten Oosten van Jupiter en do afstand tusschen beide planeten wordt dan gauw zoo groot, dat men niet meer van een eamenstand kan spreken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1