riteit daar verbe bij v< huize ia. Dj «eplj gehet laat. Ge beter den heer Lang. Zoc bevot ven z fcaat U, del ijk uw b Le: 1 f l.< 12875 20908 74 662 1105 1661 2134 3511 3710 4617 5314 5345 5879 6594 7581 8231 8785 9439 10113 11425 12216 12509 13473 13805 14366 15579 16120 16586 17083 18127 18967 19482 20106 17 260 452 699 843 1102 1443 1956 2156 2417 2672 2847 2951 3066 3238 3468 3702 3877 4081 4427 4664 4869 5009 5198 5438 5617 5813 6219 6509 6885 7355 7602 7912 8129 8364 8606 9004 9185 9641 9765 9937 10126 10298 10499 1G709 10941 11175 11342 11712 11910 1210G 12369 12586 12870 13005 13096 13333 13475 13698 14117 14318 14533 14772 14950 15175 15375 15587 15836 16063 16292 16618 16902 17112 17342 17484 17682 17907 18240 18427 18622 18945 19185 19413 19608 19901 19915 20296 20481 20595 20836 DE LEIDSCHE COURAN, VAN ZEVENHOVEN dooT de gemeente uit te keeren steun, op basiB der bestaande steunbedragen I het derde bestuur zal spoedig berichten. In verband met dit resultaat stellen B. en W. voor, de steunregeling alsnog van toepassing te verklaren, en te trachten de Rijksbijdrage weder te verkrijgen, omdat de menschen toch geholpen moe ten worden. Verder is in de vergadering van B. en W. overwogen de vraag, of getracht zal worden een leening te sluiten van 1000 opdat de lasten der tegenwoordige crisis met een 4 k 5-jarige aflossing niet enkel op het tegenwoordig geslacht komen te drukken; gaarne zou de voorzitter over een ander de meening van den Raad ver nemen. Wethouder Brunt vraagt, of de Raad soms andere middelen tot dekking weet aan te wijzen, waarop algemeen ontken nend wordt geantwoord. Algemeen wordt, als door B. en W. voorgesteld, besloten. B. en W. zouden gaarne zien bepaald, dat regendagen in het algemeen niet wor den betaald in den vorm van steun, wat nu zou kunnen voorkomen, en daarom wil len zien bepaald, dat weder te verleenen steun wordt bepaald door het betrokken orgaan met inachtneming van vooraf gaande werkloosheid, verdiensten en ge zinssamenstelling; wordt algemeen goed gevonden. Verder is van het R. K. Werklieden verbond in Nederland een schrijven inge komen omtrent de verlaagde steunbasis, nL van 8.op 7.voor een echtpaar met verzoek, deze weer te verhoogen. Tevens wordt verzocht, van gemeente wege bij te betalen het verschil tusschen wat iemand uit een werkloozenkaa ont vangt en wat hij zou ontvangen krachtens de gemeentelijke steunregeling. B. en W. stellen voor, op het eerste niet in te gaan, eD merken verder op, dat het hen zeer verwqpdeTd heeft, dat eerst wordt gevraagd een hoogere basis voor steun aan te leggen en daarop da delijk volgt het verzoek van gemeentewe ge bij te betalen op de Bondsuitkeering, omdat naar de meening van B. en W. dan blijkbaar de Bondsuitkeering te laag is, en de fout dus zit bij den Bond en niet bij de gemeente; daarom stellen zij voor ook hierop niet in te gaan. Op een vraag, welke personen dit kan betreffen, worden nadat de gegevens daaromtrent zijn nageslagen een drie tal personen genoemd. Uit de hierop gevolgde bespreking blijkt, dat de Raad het dan beter acht, over elk geval op zich-zelf, na gedaan ver zoek van belanghebbenden, te bepalen. Nog wordt behandeld een mondeling gedaan, verzoek inzake contributie toeslag. Besloten wordt, voor de toekomst in der gelijke gevallen te voorzien. Inzake een ander verzoek om onder stand wordt besloten, zich eerst te wen den tot het R. K. Armbestuur, alvorens een beslissing in deze te nemen. Waartoe algemeen wordt besloten, en de beslissing voor dit college in verband daarmede aan te houden. Enkele pensioengrondslagen worden daarna vastgesteld alsmede die van den Burgemeester per 1 Mei 1.1. in verband met een uit te keeren periodieke verhoo- ging. Een in conoept aangeboden begrootings wijziging dienstjaar '1932 en 1933 wordt ongewijzigd vastgesteld. Hierna wordt in geheime vergadering overgegaan, waarna de geschorste open bare vergadering weder wordt vervolgd en in verband met de ziekte van den ge meente-ontvanger den heer J. Slingerland tot tijdelijk ontvanger wordt aangewezen diens broer L. S. Slingerland. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Brand. Gisteravond omstreeks half negen brak brand uit in de N.V. Ned. Asphaltfabriek aan den Gouwsluische weg. De brand was ontstaan in de afdeeling, waar het asphalt- papier wordt vervaardigd, en liet zich in den beginne zeer dreigend aanzien. Zware zwarte rookwolken, van verre te zien, ste gen op uit het fabrieksgebouw. De brand weer, onder leiding van den commandant Ir. Waardenburg, was zeer spoedig met twee motorspuiten ter plaatse en slaagde er reeds na een half uur in den brand mees ter te worden. Naar we vernemen wordt de oorzaak toegeschreven aan het zoeken van een lekkage met een lamp, waardoor plotseling de teerachtige massa moet heb ben vlam gevat. Een der stokers, zekere v. d. T. bekwam daarbij aan het gelaat zoodanige brandwonden, dat hij zich on der dokters behandeling moest stellen. Crisis-Comité. Het werk van het crisis-comité zal in verband met de onguns tige toestanden en tevens met het oog op de komende winter, in de zomermaanden worden stopgezet. Personalia. Met ingang van 1 Juni is met toepassing van de bepalingen inzake het wachtgeld, besloten, eervol ontslag te verleenen aan Mej. A. Bergshoef, sinds 1917 werkzaam aan het Post, en Telegraaf kantoor alhier. Bazar. In het Nutsgebouw werd gis teravond een bazar geopend, ten bate van het pianofonds der Chr. Zangvereenl- ging „Hosanna". Deze bazar ziet er keu rig verzorgd uit. Behalve een verloting is aan deze bazar een foto-wedstrijd verbon den. waarvan prijswinnaars werden F. Os kam, le prijs; Belgaven, 2e pr.; Kwake- naak 3e pr.; A. Goedhart 4e pr.; Mej. Val- lentgoed 5e pr. WA7 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: DE REGEERINGVERKLARING. De Maasbode heeft van de re-gee- ringsverklaring een goeden indruk gekre gen: Kloek en rustig: „De regeerings verklaring heeft den toon weten te vinden, die naar onze meening, bij de situatie past. Onver bloemd wordt gewezen op de vol komen ontwrichting van het econo misch leven, maar geen oogenblik wordt de indruk gewekt, dat de regeo- ring bij de pakken wil gaan neerzit ten of de wanhoop nabij ie. Integen deel: onmiddellijk na het consbateeren van het hachelijke van den toestand komt de conclusie: snel en krachtig moet worden ingegrepen, anders volgt de ineenstorting. Het stuk wekt den indruk: De regeo- ring ziet haar taak en vreest deze niet. Deze kloekheid geeft rust". Het blad maakt ten slotte enkele op merkingen over „de noodzakelijke een dracht", waarover de regeeringsverklaring spreekt: „Het verheugt ons, dat de rageering, blijkens de beloofde zorg voor cultu- reele en sociale belangen, door den materieelen nood niet geheel overwel digd blijkt, en wij steunen gaarne haar beroep op de „noodzakelijke een dracht", al achten wij het geschrijf in een deel der liberale pers aan het adres der katholieken voor die eendracht niet bevorderlijk. Het besef, dat de li beralen tot heden naar hartelust heb ben gestemd tegen iederen maatregel, die hun niet beviel, zonder te letten op de harde noodzakelijkheid, moge hun pers tot eenige bescheidenheid manen bij bet manoeuvreeren met de termen lands- en partijbelang". De T ij d schrijft: We verstaan het, dat het kabinet in deze verklaring aan de Sta ten-Gene raal zwijgt over alle principieele poli tiek en over toekomstplannen; wie zou daaromtrent eenige belofte kun nen doen 1 Het kabinet is zoals uit het program ook blijkt een crisis kabinet zonder méér, geheel ingesteld op herstel van welvaart. Men wist te voren, dat deze regeering met dit pro gram komen zou, daarom baart het ook geen teleurstelling en geen vreugde. Alles zal afhangen van de wijze, waar op het program zal worden uitge voerd. Thans kunnen regeering en Kamer aan den arbeid de wetsontwerpen tot instelling van het departement voor sociale zaken en tot hefing van een omzetbelasting toch zullen spoedig moeien worden behandeld; de Twee de Kamer zal deze week nog wel haar goed/keuring hechten aan de afgeleg de regeeringsverklaring, waarover morgen het debat beginnen zal. Het beroep op de medewerking der Staten-Generaal zal voor zoover 'het de Katholieke Staatspartij be treft zeker niet tevergeefs gedaan zijn. Alleen al het feit, dat deze partij haar beste mannen afstond, om zit ting te nemen in dit extra-parlemen tair kabinet, bewijst dit. Dat neemt niet weg, dat de daden objectief be oordeeld zullen worden, want men mag niet vergeten (de formateur heeft het nu eenmaal zoo gewild), dat het een extra-parlementair kabinet is, waartegenover de partijen vrij staan. De Volkskrant is van meening, dat de regeeringsverklaring „weinig verras sends" bevat: „De regeeringsverklaring van heden bevat weinig verrassends. Tenzij men het een verrassing zou willen heeten, dat de sterke Colijn, de op het nationale schild geheven held van de Nationale Unie, met een ver klaring komt, die ook een andere mi nister-president, en een ander kabinet, even goed had kunnen afleggen. Wij vernemen, dat er nog meer zal moeten worden bezuinigd en dat er nog meer belasting zal moeten worden betaald'; het is geen nieuws: de vraag is maar op wie dé bezuinigin gen zullen neerkomen en wie het be lastinggeld zullen moeten opbrengen. Tot voldoening strekt maar het kan toch ook weer geen verwondering wekken dat de regeering zal stre ven naar een krachtig herstel van het bedrijfsleven en dat ze daartoe bij voor baat geen enkelen maatregel buiten sluit, dus ook niet een eventueele wij ziging van onze handelspolitiek. Natuurlijk niet, zouden we willen zeggen: we zitten, mede door de tot heden gevoerde handelspolitiek, zoo radicaal aan den grond, dat we het geen er aan bedrijfsleven over is het kabinet-Colijn wil naar een „krach tig herstel" niet eveneens in den put zien verdwijnen". Het Handelsblad resumeert zijn beschouwing over de regeering®verklaring aldus: „Een regeeringsverklaring, die een vastberaden indruk maakt, en blijk geelt van moed en zelfvertrouwen in den boezem der regeering, zonder wel ke geen werkelijke leiding kan gege ven worden. In zooverre een frisch contrast met de futlooze Troonrede van September 1932, waarin een ster vend kabinet in moedeloozen staat voorbarig zijn laatsten adem schoen uit te blazen. Voor het overige eeu program van beginselen van crisis be leid, die nog geheel door daden inhoud zullen moeten krijgen; maar die m elk geval een begin van samenwerking tusschen kundige mannen uit de vijf groote partijen mogelijk hebben ge maakt. Onder die omstandigheden kan onze houding er een zijn van zeer wel willende afwachting". De N i e u w e R o 11. O r t. is na de re geeringsverklaring al dadelijk vol lof voor het nieuwe bewind: „Het kabinet geeft er blijk van, de volle zwaarte van zijn taak te besef fen. Het doet dit niet alleen door den diepen ernst, waarmee de financieele en oeconomische toestand onder de oogen wordt gezien, doch ook door het bewustzijn, dat de tijd van halve maat regelen voorbij is". En verder lezen we in het artikel van het Rotterdam sche liberale orgaan deze lieve vriendelijkheid: „Dat het kabinet in de Christelijke volksaspiraties een bron van kracht ziet en tevens een toespitsing van poli tieke en geestelijke tegenstellingen be oogt te vermijden, zal van liberale zijde waardeering en bijval ontvangen. Dat van deze passage eens blijke, dat zij historische beteekenis had!" Het Volk en de geheele socialistische pers is opmerkelijk kalm in haar beschou wingen. Een artikel besluit: „En overigens blijft het, na deze in slecht9 algemeene lijnen gehouden re geeringsverklaring, afwachten wat voor concerete maatregelen door het kabinet zullen worden voorgesteld". ZOETERWOUDE. Autobotsing. Gisteravond had op den Hooge Rijndijk een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto bestuurd door W. K. uit Noordwijk en een vrachtauto be stuurd door J. H. S. afkomstig uit Heer len, Beide auto's werden beschadigd. Vol gens getuigen zou S. te snel gereden heb ben, waardoor hij, toen de aanrijding dreigde, niet meer kon stoppen. Tegen S. werd door de politie proces-verbaal opge maakt. RECHTZAKEN HET STROOPERSDRAMA TE EGMOND. Het vonnis van de rechtbank bevestigd. In den nacht van 23 November van het vorige jaar was een bekend strooper uit Egmond aan Zee in de duinen onder Eg- mond-Binnen met zijn broer op de konijnen jacht, toen zij betrapt werden door een jachtopziener en een rijksveldwachter. De jachtopziener achtervolgde den strooper Krijn Dekker, plotseling klonken kort ach ter elkaar drie schoten en de strooper viel kermend op den grond. Het bleek dat de man in het dikst van het dijbeen was ge troffen, tijdens het vervoer naar een nabij gelegen woning stierf hij door verbloeding. De jachtopziener J. J. v. d. B. had zich voor de Alkmaarsche rechtbank te verant woorden, verdacht van zwarte mishandeling, den dood tengevolge hebbend. Het O. M. requireerde ontslag van rechts vervolging, daar de jachtopziener volgens zijn verklaringen uit zelfverdediging had gehandeld. De strooper viel hem met een stok aan en na twee waarschuw ingeschoten had hij een derde schot op de beenen van Dekker gelost, met het genoemde tragische gevolg. De rechtbank sprak verd. van een deel van de tenlastelegging vrij en ontsloeg hem voor een ander gedeelte van rechtsvervol ging. Van verschillende kanten werd er op den Officier aandrang uitgeoefend om hooger beroep aan te teekenen, om de zaak voor een hooger rechtscollege behandeld be krij gen. Ook bij de behandeling voor het Hof te Amsterdam beriep verd. zich op nood weer. De Procureur-Generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten vroeg bevestiging van het Alkmaarsche vonnis. Vandaag wees het Hof arrest en bevestig de het vonnis der rechtbank te Alkmaar. POGING TOT DOODSLAG TE BERKEL EN RODENRIJS. De Haagsche Rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den 34-jarigen los werkman, W. H. K., te Berkel en Ro denrijs, thans gedetineerd ter zake van poging tot doodslag, gepleegd op A. O. de Mik, te Pijnacker. Verdachte werd veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf en met terbeschikkingstelling van de Regeering. De eisch luidde 3 jaar. VEROORDEELING BANKDIRECTEUR. De Haagsahe Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den gewe zen bankdirecteur I. L., tegen wien door het O.M. ter zake van verduistering van twoe obligation, groot 1000 dollar en van een obligatie, groot 500 dollar, ten nadeele van het Klooster van den Goeden Herder te Konradshammer (Danzig) anderhalf jaar gevangenisstraf was geëischt. De Recht bank wees vonnis overeenkomstig dezen eisch, doch bracht daarbij drie maanden voorarrest in mindering van de opgelegde straf. INGEZONDEN STUKKEN De Haverzaklaan. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u beleefd opname van het onder staande verzoeken, in uw veelgelezen blad? Aangezien de Haverzaklaan (zijde Sta tionsweg) voor velen een gevaarlijke door loop is geworden, bovenal voor de bewo ners, zoodat opletten de boodschap is, als zij hun huis uitgaan om niet aangereden of overreden te worden door wagen of Nu was mijn verzoek of bevoegde auto- fiets. De oorzaak hiervan ligt in de open- stelling van Trans vaalhof en Pesthuis laan.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7