Het martelaarschap van een Russischen Bisschop. DONDERDAG 1 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 WAT Mgr. SLOSKAN TE LIJDEN HAD Een goede herder Litauen staat onder den geweldigen in druk van een groote kerkelijke gebeurte nis. Op 22 Januari kwam de sedert vijf jaren in bolsjewistische gevangenschap smachtende belijder, bisschop Sloskan in zijn vaderland terug. Mgr Boleslaus Sloskan is een Latgaller en geboren op 19 Augustus 1893. Zijn stu dies voltooide hij te Petersburg, waar hij op 21 Januari 1917 de H. Priesterwijding ontving. In 1926 werd hij op 10 Mei door Mgr. d'Herbigny tot bisschop van Moskou gewijd en de H. Vader vertrouwde hem de bisdommen toe van Mohilew (Petersburg) en Minsk, dus geheel Groot Rusland en Wit Rusland. Maar reed6 in December 1927 was hij door de Bolsjewiki gevonnist en voor drie jaar ak dwangarbeider naar Solowki in Siberië gezonden, waar hij on beschrijfelijke kwellingen heeft moeten doorstaan. Op 1 November kwam hij in zijn bisdom terug, maar hij bleef daar slechts een week, omdat de Bolsjewiki hem weder gevangen namen en naar Turgonska in Aziatisch Siberië zonden. Het verhoor dat de Bolsjewiki toepassen, duurt gewoonlijk acht dagen en nachten aan één stuk. Wan neer de veroordeelde zich niet meer over eind kan houden wordt hem ijskoud water over het hoofd gegoten. Dan treedt er een soort delirium op en weet het arme slacht offer niet meer, wat het zegt. Op deze wijze traohten de Bolsjewiki bekentenissen af te persen. Bisschop Sloskan dankt God, dat hij aan zoo'n verhoor niet onderworpen werd. Maar toch was ook zijn lijden zoo name loos groot, dat hij er bijna onder bezweken is. Zoo werd hij in een gevangenis gehou den, waar afwisselend temperatuur tot boven 30 graden steeg en dan weer diep beneden nul graden daalde (een bizondere door de Bolsjewiki uitgedaehte kwelling). In het verre noordelijke Siberië moesten de gevangenen, enkel met 'n hemd bekleed, boomen vellen en hout zagen en wel acht dagen achtereen, zonder onderbreking en zonder nachtrust, totdat zij er bij neer vie len. Dan werden zij door een andere groep* afgelost en na eenigen tijd moesten zij op nieuw aan het werk. Voor de meest pri mitieve lichaamsverzorging werd geen tijd gelaten. Eten moesten alle gevangenen zonder lepel, mes of vork. Bisschop Slos kan zou van honger gestorven zijn, wan neer niet goede menschen tenminste nu en dan voor hem hadden gezorgd. Van ellende was hij blind en doof geworden en er kwa men aanhoudend berichten, dat hij de kwellingen onmogelijk nog langer kon uit houden. De H. Stoel achtte geen motief meer aanwezig, waarom deze heldhaftige zoon der Kerk nog langer zijn leven in de toen dra's van Siberië zou offeren. Kerk en Staat, vooral de H. Vader zelf, deed groote moeite, om hem vrij te krijgen en naar zijn vaderland te doen terugkeeren. In Riga zat in de gevangenis een berucht communist, dien men m ruil voor Mgr. Sloskan naar Etusland wilde terugzenden. Maar het was een moeilijke kwestie, want noch de een, nocht de ander wilde. De communist wilde niet terug naar bet „geprezen paradijs" en de bisschop wilde zijn kudde niet verlaten, want, zeide hij, „een goede herder geeft zijn leven voor zijne schapen". Eindelijk gelukte het den H. Vader de zaak tot een goed einde te brengen. Mid den November 1932 werd bisschop Sloskan naar het station gebracht. 34 dagen en nachten reisde hij ononderbroken in een open slede door de sneeuw- en ijsvelden van Siberië zonder te weten, wat met hem gebeurde en waarheende reis ging. Dan reisde hij met den trein naar Moskou waar hij op 11 Januari 1933 aankwam. Hier werd hem in de gevangenis plotseling een kap per gezonden, die zijn in vijf jaar niet ver zorgde haren knipte. En nadat hem schoon linnengoed, een korte leeren pels, zooals de boeren in Rus land dragen, en een leeren Bolsjewiken- muts gegeven waren, kwam op zekeren dag een heer tot hem. die zich voorstelde als de gezant van Litauen en hem zeide, dat zij dadelijk naar Riga zouden reizen. Hij kreeg vierhonderd roebel reisgeld. De reis van Moskou naar 't Litausche grens station Indra duurde vier dagen. Daar wachtten hem de bisschop van Riga en een professor van het priesterseminarie, die met hem gestudeerd en de priesterwijding ontvangen had. In Dunaburg wachtte den martelaarbisschop een groote menigte, die tot tranen toe bewogen werd, toen hij in zijn havelooze kleeding, met zijn kapotte schoenen, in een boerenpels en met de bols- jewikenmuts, afgebeuld en ellendig, uit den trein stapte. Maar kort daarop brak er een onbeschrijfelijk gejubel los en onder hoera geroep ging de trein weer verder naar Riga. Daar verwelkomde hem op het sta tion geheel de katholieke geestelijkheid met den Pauselijken Nuntius Zechini aan het hoofd; scholen en vereenigingen en een tallooze menigte, ook van andersdenken den. met palmen en bloemen in de handen, wachtten den trein op. Maar allen verstom den, toen zij den martelaar zagen uitstap pen. Hij leek een mensch uit een andere wereld, zoo eenvoudig, zoo afgesloofd, zoo vergeestelijkt. Het eerste wat hij deed, was. dat hij op den Pauselijken Nuntius toetrad, hem eerbiedig de hand kustte en in het La tijn vroeg: „Vindt de Paus goed dat ik mijn kudde in den steek laat en naar mijn vader'and teruggekeerd ben?" En hij werd zichtbaar gekalmeerd door het antwoord dat de H. Vader zelf zijn terugkeer had bewerkstelligd. Een ooggetuige, die hem in Riga heeft gezien, zegt: „Men kan slechts één ding zeggen en dat zegt dan ook iedereen, die hem ziet: Deze man behoort niet tot deze wereld, maar tot een andere, zoo arm ziet hij er uit, zoo eenvoudig doet hij bij de H. Mis en waar men hen ook ziet. De jour nalisten weigert hij iedere inlichting. Twee dagen na zijn aankomst te Riga was hij in het priesterseminarie, waar hij door de leerlingen met het „Magnificat" en met den psalm „In exitu Israël" ont vangen werd. Men vroeg hem, aan de se minaristen wat van zijn wederwaardighe den te vertellen, maar hij weerde dit af en zeide: „Niet hier. Laten wij naar onzen Lieven Heer in het Sacrament gaan, waar God zelf mijn verhaal kan aanvullen en verbeteren. Anders zou mij wel iets kun nen ontsnappen dat ik liever niet gezegd had". En inderdaad: geen woord van wrok, geen klacht kwam over zijn lippen. „Ik heb geen vijandschap ondervonden, doch alleen maar allerlei goeds. Iedereen is zoo goed voor mij geweest. Het was zoo'n mooie tijd, toen ik eens dertig dagen en een anderen keer zelfs veertig dagen geestelijke oefe ningen kon houden in de gevangenis en God en de eeuwigheid mij zoo nabij waren. In Solowki (Siberië) ontmoette ik vele ont wikkelde menschen, ook ingenieurs. Ik maakte hun duidelijk, hoe men een hostie- ijzer vervaardigen kon, en zoo kon ik af en toe de H. Mis lezen, al was dit zeer zel den het geval, want het was zeer moeilijk, aan wijn te komen. Maar nu en dan geluk te het toch wel aan offervaardige, vrome zielen, mij dien te bezorgen. Dan droeg ik met verlof van den H. Vader het H. Offer op, zonder misgewaad, zonder altaar dwaal, zonder kaarsen, in een donker hoek je, op een gewone tafel en met als misdie naars en éénige getuigen de H. Engeien. De H. Vader had mij dat toegestaan en had mij doen zeggen, dat ik mij maar moest voorstellen dat ik de H. Mis la« in een grooten, heerlijken dom. Als kelk had hij een klein likeurglaasje, dat hij ook mee gebracht heeft naar RÜga. Of hij dan geen heimwee had gehad? „O ja, in het begin zeer erg. Maar dat was opgehouden, toen hij tot bisschop was gewijd. Toen had hij alleen nog gedacht aan zijn groote verwaarloosde kudde, waarvoor hij, daar hij niets anders doen kon, gaarne had geleden en ook gaarne zou gestorven zijn, want „een goede herder geeft zijn leven voor zijne 6ohapen", her haalde hij steeds weder, als hinderde hem een zelfverwijt, dat hij dit nog niet gedaan had. Hij had Litauen in de hoede der H. Theresia aanbevolen en hij wist zeker dat zijn land ter wille van eenige uitverkorenen gered zou worden. En even zeker wist hij, dat er een ziel vurig voor hem bad en dat het gebed dezer ziel hem behouden had. Daarmee bedoelde hij wel zijn oude moe der, die hem nog niet als priester gezien heeft, maar die jaren achtereen onuitspre kelijk met hem geleden heeft. „Een man, die niet van deze wereld is". Hij kan het maar niet begrijpen, dat men zooveel drukte om hem maakt, dat de Nun tius hem zeide, dat hij niet langer met de bolsjewikenmuts in Riga mocht rondloo- pen, dat men hem een bisschopsornaat wilde bezorgen. Waarvoor dat alles? Er was toch zooveel belangrijkers: de vele zie len in Rusland, die niet door de priesters verzorgd konden worden, omdat niemand naar de priesters mag gaan en deze in de uitgestrekte vlakten maar zoo weinigen kunnen opzoeken, om te doopen, om huwe lijken in te zegenen en stervenden van de laatste H. Sacramenten te voorzien. Het is het ongelukkige Russische volk, wegzin kend in ellende en allerlei kwaad en zelfs niet meer in staat, naar de vrijheid te ver langen, dat zijn geest en zijn hart geheel vervult. Al het andere schijnt hij nauwe lijks te bemerken of het maakt geen indruk op hem. Hij is zich blijkbaar alleen maar bewust van zijn roeping, de herder van het ongelukkige Rusland te zijn en zich daar voor te moeten opofferen. „Een man die niet van deze wereld is", zegt diepgetroffen de hooge geestelijkheid van Riga. „Wij hebben jarenlang gezwoegd en gestreden en wij meenden iets gewon nen 'te hebben. Maar wat is dat tegen de zen lichamelijk afgebeulden jongen man die zich onthoudt van politiek, die geen di plomaat is en niet filosofeert, maar dag en nacht met zijn hart gewerkt heeft, met zijn geest in den Hemel vertoeft en in vol ledige zelfverloochening Christus naar zich toegetrokken en gewonnen heeft. Hoe klein en nietig zijn wij, vergeleken bij hem''. Dat is de groote gebeurtenis dezer dagen in Litauen, die aller oogen naar hem richt en de harten sneller doet kloppen in de ge dachte: „Een heilige martelaar is in ons midden, een belijder van Christus". Wanneer U direct na hei uitsteken van Uw arm of richtingaanwijzer de bocht neemt, kunnen ongelukken niet uitblijven. Gij allen, die eenig voertuig of een rijwiel bestuurt, denkt eraan: Geeft vooral tijdig teekens FINANCIëN EN ECONOMIE C00P. CENTRALE BOEREN LEENBANK. Winstsaldo f 110.437. Div. 6 pcL Het bestuur van de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven deelt in zijn verslag over 1932 oa. mede: De gevolgen van de landbouwcrisis heb ben zich, zooals te verwachten was, in het afgeloopen boekjaar in sterke mate doen gevoelen, vooral tengevolge van het feit, dat de 6treken met gemengde bedrijven, die het langst weerstand hebben kunnen bieden, tenslotte ook door de aanhouden de crisis zwaar werden getroffen. Tengevolge van de vermindering van de inlagen bij onze plaatselijke banken liep ook het bedrag der aan onze Centrale toevertrouwde spaargelden terug. Dat de inlagen bij onze Centrale echter niet meer dan ruim 7.000.000 zijn verminderd, schrijven wij mede toe aaD het feit, dat bij de plaatselijke boerenleenbanken door de inkrimping der bedrijven aanmerkelijk minder aan boeren en tuinders werd uit geleend als gevolg van de groote moeilijk heden, die de afzet van land- en tuinbouw producten allerwegen in het buitenland ondervindt. Tevens hebben wij kunnen vaststellen, dat de maatregelen door de overheid ge troffen ten gunste van den land- en tuin bouw, met name in de tweede helft van het boekjaar, hun uitwerking niet hebuen gemist. Vooral hebben de Tarwewet en de Varkenswet alsook de Crisis-Zuivelwet zeer belangrijk er toe bijgedragen om me nig deel van ons land voor verderen terug gang te behoeden. Wat betreft de financieele resultaten van ons bedrijf kunnen wij, ofschoon de om zet vanzelfsprekend is teruggeloopen, te vreden zijn. Van het behaalde winstsaldo hebben wij allereerst, overeenkomstig het besluit der vorige algemeene vergadering 100.000 in een crisisfonds gestort. Ver volgens hebben wij gemeend goed te doen in verband met de onzekere tijdsomstan digheden, 125.000 te reserveeren voor geval er verliesposten op debiteuren zijn te nemen. Gedurende 1932 zijn geen Boerenleen banken toe- of uitgetreden; zoodat aan het einde van 1932 het aantal aan traeln^n Boerenleenbanken 561 gebleven i&. De totale omzet bedroeg in 1932 ruim 200 millioen,- tegen ruim 259 millicen in 1931. Het besohikbaar winstsaldo bedraagt 110.437, te verdeelen als volgt: a. te storten in het reservefonds (10 pet.) 11.043, b. uit te keeren een dividend van 6 pet. (maximum over het gestorte kapi taal) 15.858, blijft over 83.535. Volgens art. 49 sub 3 komt hiervan aan het reser vefonds 85 pet. 71.005, aan de gemeen schappelijke reserve 10 peta 8253, en blijft ter beschikking van de algemeene vergadering 5 pet. 4176. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. DEBAT TUEGEERINGSVER KLARING. De Tweede Kamer is heden in het bijzijn van het geheele kabinet aangevangen met de bespreking over de regeeringsverklaring. De heer A 1 b a r d a (S.D.) wijst er op, dat geen groote redevoeringen moeten wor den gehouden; door ernstige beraadsla gingen en snelle besluiten moet de Kamer de waarde der parlementaire democratie toonen. Spr. wijst er op, dat de verkiezing geen basis leverde voor een rechtsch coa litie-kabinet. Die coalitie is nu blijkbaar voor goed verdwenen en daarmede is een hinderpaal uit den weg geruimd om te komen tot betere politieke verhoudingen. Wat de regeeringsverklaring betreft, zegt spr., dat de regering slechts feiten constateert, maar geen program aanbiedt. Hij vraagt wat de regeering voornemens is te doen met het militairisme. Indien het kabinet het beleid van minister Deckers laat voortduren zal spr's fractie met wan trouwen en bitterheid tegenover deze re- geering staan. De heer Westerman (V.B.) zegt, dat voor hem de regeeringsverklaring een teleurstelling was. Zij was niet meer dan een vage troonrede. Liever dan een crisis- kabinet had spr. gezien een nationaal ka binet. Hij meent ook, dat de grootst mo gelijke deskundigheid in het regeerings-ap- paraat ontbreekt. Spr. meent, dat de regeering zich dui delijk had moeten uitspreken tegenover 't communisme en de sociaal-democratie. Spr. had gehoopt, dat de zon zou door breken, maar wij zitten nu weer midden in den neveL De heer Lingbeek (Herv. Geref. Staatspartij) brengt hulde aan minister Colijn voor zijn deskundigheid op tand heelkundig gebied, omdat hy kans heeft gezien de Vrijz. Democraten de hoektan den en scheurkiezen uit te trekken. POSTBODE DOODGEREDEN. Hedenmorgen is op den Sloterweg te Hoofddorp, de postbode W. Jansen, door een auto, bestuurd door ,een ingenieur uit Amsterdam, aangereden en gedood. De postbode kwam per fiets van de boerderij en stak den weg over. Blijkbaar heeft hij den naderenden auto niet gezien. BÜRGERUJKE STAND LEIDEN. G o b o r e n Margaretha, dochter van L. A. den Ouden en J. Smittenaar Pe- tronella Maria Ludwina, dochter van F. Louwers en Th. Oudshoorn Lijsbeth Johanna Cornelia, dochter van O. Verboom en N. Lam Jeannette Gerarda Francis- oa, dochter van F. P. Hooymans en M. J. A. Vermeulen Arie, zoon van A. de Best en H. W. S. M. van Zomeren Jan Dirk, zoon van H. M. Stouthart en M. Vermeulen Albert, zoon van J. Huijs- man en P. J. van Tongeren Hendricue, zoon van N. L. Groeneweg en E. O. Lo- man Jacobus Johannes, zoon van Ohr. de Roode en G. van Muijen Jacobus Willebrordus, zoon van W. H. Schouten en M. A. de Brabander. Getrouwd: J. P. Meijer jm en M. Glasbergen jd H. Kasteelen jm en B. J. Vredeveldt jd A. J. v. d. Lelie jmen H. Keereweer jd J. G. v. d. Pompe jm en B. Veverka jd EL Swanenburg jmen H. de Heiden jd. Overleden: H. A. KochHoffmann wed. 68 jaar M. DeutekomVan Eeden vr. 56 jaar H. Ribot m. 43 jaar M. M. HoogkamerSiecker vr. 34 jaar G. Briejer zn. 6 dagen. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Luxor; Trianon: Hij werd tegen het asfalt geslingerd en bekwam een zware schedelbreuk, zoodat hij vrijwel onmiddellijk dood waa. De be stuurder, die probeerde uit te wijken, reed tegen een telefoonpaal en daarna in een sloot. De inzittende dame werd door glasscherven gewond. De auto werd zwaar beschadigd. EEN JEUGDIGE BRANDSTICHTER, Den laatsten tijd bluschte de Haarlem- sohe brandweer talrijke kleine brandjes, waarvan de oorsprong steeds onzeker was Wel was opgemerkt, dat bij de blussching steeds een jongetje aanwezig was, dat vol belangstelling de verrichtingen van de brandweer gadesloeg. Dezer dagen brandde een schuur af, die midden in de stad gelegen was. Ook bij deze brand was een jongetje gezien. Heden heeft een in specteur nog eens een onderzoek inge steld op het terrein van den brand. Ter plaatse vond hij een 12-jarig jon getje dat hij meenam naar het bureau. Na een scherp verhoor bekende de jon gen, dat hij op 5 verschillende plaatsen in den afgeloopen tijd brand had gesticht. De reden zou gelegen zijn in het feit, dat hij graag vlammen zag en hij het zoo mooi vond de brandweer te zien uitrukken. Het knaapje schijnt geestelijk niet geheel normaal te zijn en is reeds eenmaal met den kinderrechter in aanraking geweest. TELEGRAMMEN SLUITING VAN DEN CHINEESCHEN OOSTERSPOORWEG. Door de Mandsjoerijsche regeering. MOEKDEN, 1 Juni. (V.D.) De Mandsjoe rijsche regeering heeft giste ren besloten tot sluiting van den Ohineeschen Ooeter- spoorweg bij Soeifemho aan de Russisch- Mandsjoerijsche grens. Hierdoor wordt net spoorwegverkeer naar Wladiwostok geblok keerd. Ter motiveering van dezen maat regel wordt verklaard, dat de Russen tot nog toe het inbeslag genomen rollend mar terieel, waarop Mandsjoerije aanspraak maakt, niet hebben teruggegeven. NIEUWE ONTHULLINGEN IN DE MORGAN-AFFAIRE. WASHINGTON, 1 Juni. (V.D.) Bij het onderzoek door do Senaatscommissie voor het bankwezen naar de financieele opera ties van de bankiersfirma J. P. Morgan en Co. zijn gisteren nieuwe feiten aan het licht gekomen, die groote beroering in de Ver- eenigde Staten wekken. Men heeft namelijk kennis gekregen van een „voorkeurslijst" van vooraanstaande personen, die in de ge legenheid werden gesteld bij Morgan en Co. effecten en aandeelen te koopen voor 75 dollar, die later verkocht werden voor 99 dollar. Dit was o-a. het geval met aan deelen van de United Corporation, een Holding-Company van Morgan, die 22 pet. van do Amerikaansche electriciteitsindus- trie controleerde. Bij het onderzoek bleek, dat Morgan en Co. een winst hadden ge maakt van 8.290.045 dollar door op deze wijze een groot aantal aandeelen te koopen en te verkoopen ten tijde van de oprichting van de United Corporation. BRAND UITGEBROKEN IN DE GAS FABRIEK VAN WERDER AAN DEN HAVEL. Dreigend ontploffingsgevaar. WERDER, 1 Juni. (V.D.) Ten gevolge van het in brand raken van uitstroomend ga-s bij het verrichten van laschwerk is brand uitgebroken in de gasfabriek te Werder aan den Havel. Er bestaat groot gevaar voor ontploffingen en de omgeving is tot op grooten afstand ontruimd en af gezet. Alle brandweren uit den omtrek, waaronder ook de beroepsbrandweer uit Potzdam, ie met zeer veel materiaal op het terrein van den brand aanwezig. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 Mei. GroentenveiMng. Per 100 stuks: andijvie 1.50—2.00, kom kommers 2.5010.bloemkool I 6.80 15.40, idem II 1.507.50, pieterselie 0.60—1.20, prei 0.5O—1.20, radijs 0.80 1.90, kropsalade 0.502.60, selderie 0.501.90, wortelen 815, perziken 1214, per 100 kg.: kroten gekookt 1 3, mijboonen 6680, stamboonen 70 110, peulen 3840, postelein 78, spinazie fr—12, tomaten A 96.60, B 23.60, O 22.20, CC ƒ7.50. GOUDA, 1 Juni. Vee. Aangevoerd in totaal 2552 stuks, waarvan 91 slachtvar- kens vette 1516 cent en Londensohe 12 —13 cent per pond levend met 2 pet. kor ting; 558 magere varkens 14—23, 1655 biggen 710, handel stug, 6 runderen 125160 handol redelijk, 141 nuchtere kalveren 4—7, 9 schapen 9—12, 68 lammeren 46.50, 14 bokken en geiten 24, handel stug, 10 paarden 150— 180 per 8tuk handel redelijk. Kaas. Aanvoer 643 partijen le kwal. met rijksmerk 9428, 2e kwaL met rijksmerk 20—23, zware tot 30, extra zware tot 32.50. Handol matig. Eieren. 149.700 eieren, kippeneieren l.?02.10 en eendeneieren 1.501.75 per 100 stuks. Handol matig. Boter. Aanvoer 982 ponden. Goebo- ter 7585 cent en weiboter 6070 cent per pond. Handel vlug. DEN HAAG, 31 Mei. Velling van Land en Tuinbouwproducten N. V. (Nieuwe Groentemarkt). Groenten- en Fruitvei ling. Wortelen tot 12 oent por bos, bloem kool 612 cent per stuk, rabarber 23 cent per bos, gr. komkommers 58 oent, sla 1.402.50 per 100 stuks, gek. kroten 2.per kg„ spinazie tot 25 cent per kist, asperges 3542 cent per kg., snijboo- nen 35—40 cent per pond, andijvie 4060 cent per kist, gele komkommers 6 oent, postelein 47 cent per kg„ zuring 25 cent per kist, druiven 6575 cent per pond, tomaten 812 oent per pond, aardbeien 4250 cent per pond, bananen 2.80 3.10 per 10 kg., perziken 312 cent per stuk, Holl. appelen 2024 cent per kg., Holl. nieuwe aardappelen 1315 cent per kg„ Malta, winter- 89 cent, Springs 14 15 oent, Citroenen 1.52.5 oent per stuk sinaasappelen 35 per kist. R0EL0FARENDSVEEN, 31 Mei. GrOentenveiling. Bloemkool 411 cent per stuk, spinazie 46 cent per kg., peen 6 8 oent per bos, sla 0.501.60 per 100 krop, aardbeien 11—16 cent per doosje, snijboonen 2.402.80, idem stek 1.70 1.80 per 10 pond, peulen 2.603.55 per 10 kg. LOOSDUINEN, 31 Mei. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 140 aanvoerders verkocht, om in de week van 5 tot 12 Juni, dagelijks te leve ren 32000 liter melk. Prijs vanaf boerderij 5.25 en voor Industrie 3.20 tot 3J>0 per 100 liter. VOORSCHOTEN, 31 Mei. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 2.202.90, eenden eieren 2.302.50 per 100 stuks, konijnen 0.201.80, kippen 0.601.10 per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn58.12l/2 Londen 8.41'/., New York 2.10:-/8 Parijs 9 79 Brussel 34.65 I Zwitserland48.031/? j Milaan 12.92'/<> Madrid 21.25 Oslo 42.70 Kopenhagen 37.60 Stockholm 43 25 Weenen Praag 7.40 Boedapeet Prologatie 2 pet. BEURSOVERZICHT. De. markt bood heden een volkomen ander beeld dan de vorige dagen. De handel was sterk ingekrompen, terwijl dc noteeringen bijna algemeen vrij belang rijk terugliepen. De zwakke stemming van Wallstreet was voor do Arasterdamechc effectenbeurs een ernstige teleurstelling, die een einde maakte aan de omvangrij ke vraag naar waardepapieren. Het aan de markt komende materiaal drukte dan ook zwaar op de koersstelling en speciaal van die fondsen, die op do vorige dagen het krachtigst waren opgeloopen. H. V. A.'s openden reeds een H-tal punten be neden het peil van gisteren, waarna een verdere reactie van enkoio punten volgde. Ook de andere Suikers kwamen op lager niveau. Van de Industrieelen werden Phi lips nogal ernstig getroffen en deze daal den pl.m. 4 pet. Unilevers lagen enkele punten beneden het vorige peil, terwijl ook A'ku's in reactie verkeerden. Rubbers hadden nog een vrij ruime markt, doch ook deze papieren konden zich niet op het peil van gisteren handhaven. Tabak ken gedrukt en stelden zich iets lager, ter wijl ook Schecpv. en Mijnw. lichtelijk in reactie verkeerden. Amerikanen algemeen iets lager, terwijl Duitsche obligaties prijshoudend waren. De Ned. Obligatie- markt lag vast, zoowol voor Oude als Nieuwe Schuld. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3