Eiken Slaapteers DONDERDAG 1 JUNI 1933 DE LFIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Juni 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 767.3 te Janmayen Laagste barometerst.: 753.5 te Valentia. Verwachting tot den avond van 2 Juni: Meest zwakke Oos telijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, weinig veran dering in tempera tuur. In den toestand kwam weinig verande ring. In het Westen ligt de Oceaandepres sie, die aan de overzijde der Noordzee een zachte strooming uit het Zuiden onder houdt in 't Oosten de ondiepe continen tale depressie, die over het Westelijk deel van het vasteland en Scandinavië den koelen luchtstroom uit het Noorden doet stand houden met overdag zware bewol king en kans op lichte regen of zelfs on weersbuien en *8 nachts helderheid met kans op lichte nachtvorst. Terwijl de tem peratuur op IJsland tot boven 10 gr. eteeg, komt in Lapland nog vorst en sneew voor. Overal zijn de winden zwak en al leen in Ierland komt betrokken en regen achtig weer voor. Overal elders is de be wolking gebroken. De stabiele toestand van het weer sohijnt zich te handhaven en groote veranderingen zijn voorshands niet te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 16 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Donderdagnamiddag 9.41 uur tot Vrijdagmorgen 4.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Vrijdag 2 Juni voorm. 10.01 uur, en nam. 10.33 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 19.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 18.5 gr. C. R.-K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. H oofdbestuursvergadering. In de dezer dagen gehouden vergade ring van het Hoofdbestuur van den R.-K. Middenstandsbond in het Bisdom Haar lem werd het nieuw gekozen lid van het hoofdbestuur, de heer P. Klaver, te Hille- gom, als zoodanig geïnstalleerd. Als penningmeester van den Bond in de vacature-Van Tetering werd aangewezen de heer A. J. van Rest, te Poeldijk. Als lid van het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond werd even eens aangewezende heer A. J. van Rest. Als lid van den Diooesanen Jeugdraad en adviseerend lid van het hoofdbestuur der Katholieke Jonge Midenstandsbewe- ging in het Diocees Haarlem werd aange wezen de heer P. Klaver, terwijl tot 2en secretaris van den Bond in de vacature- Van Rest werd benoemd de heer A. Men- hcere te 's-Heerenhoek. Met voldoening nam het hoofdbestuur kennis van de groote vlucht, welke blij kens de cijfers de Coöperatieve Bredasche Diocesane Hanze Glasverzekering ook in het Haarlemsche Bisdom neemt. Vervolgens werd aandacht geschonken aan de uitvoering der besluiten, genomen door den jongsten Centralen Raad van den Bond. G0EDK00PER VLIEGEN. De nieuwe tarieven gaan heden in. De Minister van Waterstaat heeft de door de K. L. M. voorgestelde tarievenver- laging in het binnenland goedgekeurd voor de lijnen Twente Amsterdam v.v., en Groningen-Amsterdam v.v. Het passagetarief Amsterdam—Gronin gen is daardoor verlaagd tot 10en kele reis en 17.50 retour, Amsterdam- Twente 7.50 enkele reis en 12.75 retour. Tienv.uchtenboekjes komen voor Gronin gen op 80.— en voor Twente op 60.—. De tarieven gaan heden in. A. R. Kamerclub. Het bestuur der A. R. Kamerclub heeft zich als volgt geconstitueerd: de heer J. Schouten, voorzitter: de heer J. J. C. van Dijk, 2e voorzitter, terwij] de heer C. v. d. Heuvel als secretaris blijft fungeeren. KATHOLIEKE WETENSCHAPPELIJKE VEREENIGING. De Katholieke Wetenschappelijke Ver- eeniging heeft op Zaterdag en Zondag 27 en 28 Mei j.i. haar jaarlijksche aigemeene vergadering te Scheveningen gehouden. In de Rechtskundige afdeeling werden behandeld het prae-advies en de stellingen over „nationaliteit en staat" van dr. A. van de Poel en prof. mag. J. Kors O.PA In de Geneeskundige afdeeling werden voordrachten gehouden door dr. W. Schel- lekens, Ph. Nijst, Th. Schlichting, dr. M. van Bouwdijk Bastiaanse, dr. F. van Bu- chem en prof. H. Weve. In de Wie- en Na tuurkundige afdeeling werden voordrach ten gehouden door dr. A. Hoogeveen, prof. dr. A. Steger, dr. A. Michel6 en dr. ir. F. Huygen. De Letterkundige afdeeling luis terde naar voordrachten van dr. W. v. d- Wijnpersse en prof. A. Pompen O F.M. In de aigemeene vergadering werd in de plaats van prof. dr. J. Barge, die als voor zitter aftrad en niet herkiesbaar was, ge kozen prof. dr. W. H. Keesom. Als secre taris werd gekozen prof. mr. P. W Kamp- huisen, als penningmeester mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Aan den scheidenden voorzitter werd door de vergadering hulde gebracht. In de middagvergadering hield prof. Huib Luns een rede over de Pauselijke toe spraak van 27 October 1932 en de glans der herleving in de kunsten van den tijd van Karei den Groote. Spr behandelde de omstandigheden, waarin Paus Pius XI op October en 7 December 1932 gesproken heeft over de beeldende kunsten in de ka tholieke kerken. Nadat de Paus zich ge keerd had tegen het onvermogen en het gebrek aan toewijding tot voorbereiding van aigemeene vorming, vooral in de tee kenkunst, van vele kunstbeoefenaren, zegt Z.H., dat hun werk „ontbeert de zoozeer gezochte nieuwheid, daar hun figuren al te zeer gelijken op zekere figuren, die wij te rugvinden in de handschriften van dat duistere deel der Middeleeuwen, toen de goede antieke tradities in den cycloon van het barbarendom waren verloren gegaan en er nog geen glans van herleving was ver schenen". Spr. zocht nu voor zijn gehoor de glan sen op van een vroege herleving in Euro pa, en aan de hand van een groote collec tie lichtbeelden werd de renaissance in den tijd van Karei den Groote behandeld. Eerst werd de politieke herleving van het Im perium in het licht gesteld. Nadat de af braak der antieke beschaving vóór Kareis komst in Ravenna besproken was, werden de manuscripten uit Charlemagnes tijd, in détails bekeken. De renaissance van dien tijd zou een te vroege lente blijken. Spr. schetste de herovering van het beeldend vermogen en den terugval tot het „teeken" zoodra de band met de natuur weer is ver broken. De verschillende scholen van mi niaturisten kwamen op het doek, die van Godesscals, de Adagroep, de ateliers van de Loire rond Tours, die van Rheims, die van Metz en haar vertakking te Aken. Het een en ander gaf prof Luns aanlei ding er op te wijzen, hoe opportuun 's Pau sen interventie, die zich vooral keert tegen een valsch primitivisme, voor ons land is en hij riep zijn gehoor op tot steun van den geleerden Paus, die zich steeds meer hu manist toont in den strijd tegen het schijn- nieuwe. In dezen tijd van intellectueele verwarring doet Rome een stem hooren, die zich beroept op de groote construc tieve eigenschappen der Romeinen en op hun gevoel voor orde en maat, grootheid en harmonie. LICHTSEINEN TUSSCHEN UTRECHT EN ROTTERDAM. Geslaagde proefneming door de Genie. De Genie heeft voor het eerst proe ven genomen met seinlampen van hooge bouwwerken op grooten afstand. De proe ven werden genomen van den Domtoren te Utrecht en den zuidelijken heftoren van de spoorbrug over de Koningshaven te Rotterdam. In Utrecht was een veldtelefoon gelegd van de kazerne, waar een radio-zend- en ontvang-installatie staat, naar den Domto ren. Per radio had men verbinding met een auto, die onder den heftoren was op gesteld en waarin een radio-ontvang- en zendstation was aangebracht. Van de auto had men een veldtelefoon gelegd naar den top van den toren waar de seinlamp was opgesteld. Op deze wijze kon men de re sultaten van het seinen dat met Lucas- lampen, die gegarandeerd over een af stand van 18 K.M. waarneembaar zijn, ge schiedde controleeren. Uit de berichten die men elkander doorgaf, bleek, dat de proef zeer wel slaagde. Reeds bij half duister kon men de seinen duidelijk waar nemen. Er was uiteraard ten gevolge vian den onderlingen afstand der plaatsen pl.m. 50 K.M. een verschil in het afne men van de lichtstrekte van de zon. In Rotterdam treedt de volslagen duisternis ongeveer aoht minuten later in en daar mede moest bij deze proeven rekening worden gehouden. Hoewel het tamelijk mistig was, heeft men de seinen onderling zeer goed kunnen waarnemen. Men wil deze proeven over nog grootere afstanden nemen en men heeft het oog daarbij op Delft, waar binnenkort ook der gelijke proeven met Utrecht zullen worden genomen. SPORT WANDE! SPORT LEIDSCHE P0LITIESP0RT- VEREENIG ING. De 40 K.M.-marsch. De inschrijvingstermijn voor de 40 K.M.- marsch van de L. P. S. V. is verlengd tot 7 Juli. KORFBAL Inspecteur nijverheidsonderwijs. Bij K.B. is benoemd tot inspecteur van het nijverheidsonderwijs de heer W. Pol derman, leeraar aan de gemeentelijke zee vaartschool te Groningen. De nieuwe inspecteur is bestemd om te worden belast met het toezicht op het scheepvaartkundig onderwijs in het ge- heele land en op de ambachts-, vak- en avondteekenscholen en de leer ingstelsels voor jongens in enkele provincies. BELGIE—NEDERLAND. Het Nederlandsch twaalftal gewijzigd. Daar tb ana vaststaat, dat de kampioens wedstrijd Blauw WitH. K. V. op 11 Juni a.s. zal worden gespeeld, 2al het Neder landsch Twaalftal niet in de oorspronke lijke opstelling kunnen uitkomen bij ge mis aan de gekozen Blauw Wit-spelers. In verband hiermede is, naar wij verne men het Nederlandsch Twaalftal, dat op 11 Juni te Antwerpen in het veld zal komen tegen België als volgt samengesteld Aanval: heeren G. Seits en L. Wede- meyer (beiden Deetos); dames G. Voor- denberg (Deetos) en M. Klamer (Het Zuiden). Midden: heeren A. Hendriksen (Olym- pia) en E. Eggink (Westerkwartier); da mes T. Hendriksen en A. SlaapKlokke (beiden Olympia). Verdediging: heeren B. Borsman, aan voerder (Het Zuiden) en H. Venema (D. D. V.); dames M. Hoos (D. V. D.) en R. van der Brugge (K. V. D.) Reserves: A. Stam (Deetos) en mej. G. Weers (W. K. Jubbega). ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doet. examen Indisch Recht de heer R. J. Beer (Leiden). STADSNIEUWS LEIDSCH CRISIS-COMITé. Ontwikkeling en Ontspanning. Va-n den secretaris van de sub-commissie Ontwikkeling en Ontspanning van het crisis-comité ontvingen we een kort over zicht van wat in Leiden op dit terrein in het afgeloopen winterseizoen is gedaan. Het eenige waarmede de werkloozen te helpen zijn, is werk. Helaas vermocht ook het comité niet dit vraagstuk op te lossen. Het aantal werkloozen, vooral jeugdige werkloozen is grooter dan we vermoeden. Vele jeugdigen bleven n.l. buiten de vak bonden en zijn zich ook nog niet bij de Ar beidsbeurs komen melden. Voor tal van jongelieden en meisjes is in het bedrijfs leven geen plaats te vinden, wanneer zij eenmaal de school hebben verlaten. Velen, die een vakschool hebben doorloopen, kun nen evenmin in het productieproces worden opgenomen. Elk plan, dat deze jongeren voor de toe komst maken, wordt stuk geslagen door de wetenschap, dat ze geen werk hebben en in den eersten tijd niet zullen krijgen. Voor dit gemis aan vertrouwen hebben de oude ren de jongeren te helpen. We hebben te trachten, de werkloozen voor ondergang te behoeden. In samenwer king met gemeente- en landsbestuur dient dit werk met kracht te worden aangepakt. Een schakel hierin mag het werk van het subcomité genoemd worden, dat sinds geruimen tijd bezig is verschillende cursus sen te organiseeren, van welk werk de se cretaris van het comité vervolgens enkele nadere mededeelingen wilde doen. Niet minder dan 300 cursisten hebben dit winterseizoen reeds aan het werk deelge nomen. Gemeenteraad en Ged. Staten heb ben hun goedkeuring gehecht aan de inge diende ontwerpen ter bestrijding van ge maakte kosten. De gehouden cursussen waren ingericht voor timmerlieden, schilders, smeden, elec- triciens metselaars, handels- en kantoor bedienden. in explosie-motoren en auto geen lasschen. Deze cursussen werden ge durende vijf dagen per week in ochtend- of middaguren gehouden. Een cursus voor chauffeurs is in voorbereiding. Verder zijn sedert de oprichting van het comité op 30 December 1931 vier ontspan ningsavonden gehouden, aangeboden aan werkloozen en leden hunner gezinnen, voor welke avonden het gemeentebestuur het comité de vrije beschikking gaf over de Stadsgehoorzaal. Zilveren Jubileum. Heden was het vijf en twintig jaar ge leden,» dat de heer I. J. van Egmond in dienst trad bij de Firma M. van Essen, Breestraat 37. Hij werd hedenmorgen met zijn familie afgehaald en ten huize van de familie van Essen feestelijk ontvangen. Hierna werd hij toegesproken door den heer B. Th. van Essen, die den jubilaris huldigde en hem als blijk van waardeering een fraai souvernir aanbood. Op het smaakvol versierde atelier werd hem door het gezamelijk personeel een fraai cadeau aangeboden Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, terwijl de Jubilaris verder in de gelegenheid werd ge ste d den dag in huiselijken kring te vie ren. Er bestaat hedenavond nog gelegenheid den jubilaris te complimenteeren van 910 uur in Huize Feenstra, Rapenburg 13. REISBUREAU V. V. V. Het nieuwe gebouwtje aan den Stationsweg. Mej. Scbuyt Best en het informatie bureau van de Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer bij tallooze toeristen overbekend, hadden ja ren lang 'n plaatsje gevonden naast den uitgang aan het Station. Beiden zijn thans verhuisd naar den an deren kant van den Stationsweg, tusschen Zomerzorg en de spoorlijn. Eohter het huisje is wel, mej. Sohuyt Best, de ijverige en toegewijde dienares se der toeristen, niet veranderd. Het oude huisje is vervangen door 'n modern, coquet gebourwtje, helder en smaakvol ingericht, maar meja Sohuyt Best is dezelfde gebleven, ondaniks het klimmen der jarenWie echter zou meenen, dat zij in deze omgeving niet zou passen of zich zou weten te schikken, ver gist zich toch deerlijk, want deze steun pilaar van het Leidsch V. V. V. heeft met 'n ijver en accuratesse haar nieuwe huisje zoo geïnstalleerd, dat niemand het haar zou verbeterd hebben. Architect Buurman was do ontwerper van het sierlijk gebouwtje, de heeren Gesman, Turkenburg en Oudenes uit Al phen aan den Rijn de aannemers. Er is heel wat te doen geweest alvo rens met den bouw' kon worden aangevan gen. Aanvankelijk toch werd getracht het informatiebureau elders op de Stations weg 'n plaatsje te geven, gedacht werd voorts nog aan de plaats, waar Boerhaave heeft gestaan, uitgezien werd nog naar 'n plaats op de Beestenmarkt, maar dat was al te ver van het station. Zoo keerde men naar het uitgangspunt terug en viel het oog op het terrein der spoorwegen naast Zomerzorg, verhuurd aan de N. Z. H. T. M. Met beide maatschappijen werd overeenstemming bereikt en het resultaat is thans te zien. Vreemdelingenverkeer heeft een nieuw inlichtingenbureau, wijidscher betiteld reisbureau. Op den voorgevel van het gebouwtje is het doel van het bureau in beton aange bracht en 's avonds zal het door 'n goede verlichting nog reclame maken, evenals trouwens het interieur. Het voornaamste van het interieur is berken triplex in cellulose lak bespoten. Voorts is er veel glas, zelfs nog 'n privé- afdeeling, waar men rustig reizen kan uit zoeken en* het geheel maakt 'n goeden in druk. Het plafond en de wanden zijn, voor zoover deze niet door kasten en etalages zijn inbeslaggenomen, bedekt met celotex, de vloer is van rubber. We twijfelen er niet aan, of V. V. V. en mej. Sohuyt Best zullen eer inleggen met dit aardige gebouwtje In tegenwoordigheid van vele belang stellenden o.a. vertegenwoordigers van het ooilege van B. en W-, de Kamer van Koop handel alhier, de directie der N.Z.H.T.M. en der Nederlandsche Spoorwegen en den voorzitter van de Aigemeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, den heer W P. F. v. Deventer uit en Haag heeft de voorzitter der afdeeling Leiden, de heer N. C. F. van Gintel he denmiddag met een korte rede het ge bouwtje officieel geopend. Na de verschil lende aanwezigen welkom te hebben ge- heeten, herinnerde spr. er aan hoe het oude houten gebouwtje velen in verruk king bracht om zijn schoonheid en voor anderen een ergernis was om zijn leelijk- heidIn de plaats daarvan is thans een frisch en modern gebouwtje verrezen en straks als de rijwielloods klaar zal zijn en Zomerzorg in een nieuwe gedaante zal op rijzen, zal het Stationsplein een ander aanzien hebben gekregen. Hartelijk dank bracht spr. vervolgens aan de Nederland sche Spoorwegen en de N. Z. H. T. M. voor de verleende medewerking en aan 't gemeentebestuur voor den verleenden steun. Dan herinnerde spr. er aan hoe de eerste steen voor bet inlichtingenbureautje, werd gelegd door den oorspronkelijken in formateur, den heer Soharwachter, die 1 Mei 1920 werd opgevolgd door mej. Sohuyt Best, die than? reeds vele jaren de trou we medewerkster van het bestuur is en door haar grooten ijver en vriendelijke be jegening velen aan zich verplicht heeft. Na den architect voor zijn ontwerp, de aannemers en verder uitvoerders dank te hebben gebraoht voor de schitterende wij ze, waarop allen zich van him taak kwe ten, verklaarde de heer van Ginkel het in lichtingenbureau voor geopend. R. K. Zangkoor „Sancta Gregori". Naar wij vernemen is dezer dagen onder bovenstaande titel opgericht een koor voor heeren-zangers en zij die de zangkunst wil len beoelenen. Dit koor draagt den naam van R. K. Zangkoor „Sancta Gregori". Tot directeur is aangesteld den heer Jan Gordijn, onder wiens leiding deze vereeni ging zich ten doel stelt composities uit te voeren zoowel van religieusen aard als van andere strekking op vocaal en instrumen taal gebied. Het secretariaat is gevestigd Sophiastraat 27. Heden herdacht de heer J. R. Posthu mus, ambtenaar inspectie der directe be lastingen alhier, den dag waarop hij voor 12 1/2 jaar in dienst trad. Chef en collega's hebben dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en deze gelegenheid aange grepen om den collega him waardeering en vriendschap te betuigen. De heer H. J. Visser, dansleeraar alhier, bericht ons, dat hij met zijn partnenn, mej. M. Geenjaar, naar Parijs is vertrokken ten einde deel te nemen aan de edstrijdc om het (Jhampionnet üfficiel du Monde Danse, welke wedstrijden aldaar gehouden worden van 1 tot 5 Juni. AGENDA Donderdag, De Leidsche Kunstkring „Voor Allen", leden vergadering „De Har- Donderdag. R.-K. Reclasseerings vereeni ging. Zitting St. Vinoentiusge- bouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 Vrijdag, 's avonds 8 uur „Rood-Wit". Voor bereiding ter Alg. H. Communie. Kapel St. Elisabeth-gestioht. Zondag, 2 uur „Rood-Wit", Feest vergade ring Bovenzaal Turk; half 45 uur Receptie. Maandag 9 uur „Rood-Wit". H. Mis met Alg. H. Communie Kapel St. Eli- sabeth-gesticht. Gazamenlijk ont bijt R. K. Gesticht ,JDe Voorzie nigheid." Half drie uur: groote Propaganda-optocht, vertrek van af Aalmarkt, terug Gehoorzaal. Opening feestelijkheden Foyer. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Mei tot en met Zondag 4 Juni (lsten Pinksterdag) a.s. waargenomen door apo theek C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, teL 523; Maandag 5 Juni (2den Pinkster dag) nemen waar de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en J. *E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. Spiegelkast, L dikai^. Nachtkastje, Tafel, 2 Stoelty 'l r« COMPLEET I 8. OH"," Dezelfde kamer met Toilettafel Fi. §12* Dezelfde kamer met Waschkast Fl« Il9a50 In de heden te Amsterdam gehouden ai gemeene vergadering van aandeelhouders der Naaml. Venn. Koninkl. NederL Fabriek van Wollen Deken» v.-h. J. O. Zaalberg Zoon werd de balans en verlies- en winst rekening goedgekeurd. De, volgens rooster, aftredende Commis saris, de heer mr. A. F. van Hall, werd bij acclamatie herkozen. Uit het jaarverslag der directie blijkt, dat de exploitatiewinst over het boekjaar 1932 (1 April31 December) ƒ41.264.64 be droeg, na afschrijvingen en reserveeringen bedraagt het saldo der winst 5.307.42. Besloten werd geen dividend uit te kee- ren en het saldo naar nieuwe rekening over te brengen. De reorganisatie geschiedde op regel matige wijze, geheel volgens onze plannen en is thans nagenoeg voltooid. De fabriek was goed van orders voor zien. Ook gedurende het thans loopende boek jaar kwamen de opdrachten bevredigend binnen, zoodat onze fabriek voortdurend op volle capaciteit werkte, terwijl de laat ste weken met dubbele ploegen en in een gedeelte van het bedrijf in continu wordt gewerkt. De daling der wolprijzen zette zich in 1932 voort, doch sohijnt thans tot staan Ie zijn gekomen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Mei 1933) ingelegd 533.474.06 en terugbetaald 450.427.14; 134 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 154 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.329 inleggers, inclu sief 1.378 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Mei 1933 8.375.139.18. In 4.696 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 13.387.ontvangen. Gistermiddag ontdekte de inspecteur van politie, de heer D., een begin van brand in perceel Valdezstraat 2, bewoond door A. D. Met eenige emmers water wist hij het vuur spoedig te bedwingen, zoodat de mo torspuit, die reeds was uitgerukt, geen dienst behoefde te doen. Oorzaak van den brand was waarschijnlijk het rooken van een sigaret in bed. De schade is gering. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een rijwiel, dat onbeheerd op straat werd aangetroffen. Door den heer Z. is bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van een handwagen.- UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Gegund. Door B. en W. van Amster dam is aan den laagsten ins v.nj\er. Je fir ma v. d Velden en de Jong alhier, ge gund het vernieuwen en maken van een steiger aan de de Ruyterkade le Amster- 1 dam voor 23.456.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2