GEMEENTERAAD VAN LEIDEN BUITENLAND DINSDAG 30 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Gelijk spel bij een voetbalkwestie: RechtsLinks 1616. Statutenwijziging der Leidsche Duin water Mij. Geen „belooning" wel presentiegeld mogelijk voor commissarissen. Het personeel der L. D. M. is geen gemeentepersoneel. De kwestie van het medisch schooltoezicht uitgesteld. Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Onder de Ingekomen Stukken bevindt zioh o.a. 'n schrijven van 't architecten-bur. v. Nieuwkerk te 's Gravenhage ter begelei ding van een door ingediend raad huisplan, welk plan en schrijven ter visie worden gelegd. Naar aanleiding van een schriftelijke klacht van den heer de Cler over een be slissing van B. en W. inzake de toepassing van de Bouwverordening ontspint zich een debat tusschen den voorz, die doze klacht niet-ontvankelijk wil verklaren (de beroeps-instantie berust niet bij den raad) en de heeren Wilbrink en Schüller, die beide critiek uitoefenen over de wijze waarop B. en W. steunen op het advies van him ambtenaren. De laatste wil zelfs het schrijven om prae-advies zenden. De voorz. wijst erop, dat het gaat om enkele guldens. De heer Schüller: Het gaat om het princiep. De voorz.: Juist en daarom moet de zaak beslist worden door de daarvoor aangewezen instanties. Het schrijven wordt daarna niet-ontvan kelijk verklaard. De voorz. doet vervolgens mededee- ling van de schorsing door de Kroon van het raadsbesluit van 28 April jl. waarbij aan den heer v. Eek toestemming was ver leend om den burgemeester te interpellee- ren over het weigeren van den 1 Mei-op tocht. Daarna wordt overgegaan tot behande ling van de Agenda. lo. Praeadvies op het verzoek van F. A. Schilthuizen, om eervol ontslag als hoofd van de o. 1. school aan den Zuidsingel B. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Goedgekeurd. 2o. Praeadvies op het verzoek van mej. A. C. Boom, om eervol ontslag als onder wijzeres aan de o. 1. school aan de Paul Krugerstraat A. Goedgekeurd. 3o. Voorstel tot verhuring van de boven woning Garenmarkt 6a, aan de weduwe l. M. I. RitmanHerfst voor 500 gld. 's jaars. Goedgekeurd. 4o. Voorstel tot verhuring van de boven woning Nieuwe Rijn No. 22a, aan A. Era- dus voor 450 gld. 's jaars. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot wijziging van de met G. Will ems aangegane overeenkomst van huur en verhuur betrefefnde een gedeelte grond en water langs den Haarlommertrekvaart- weg en het Poelmeer. (Doordat er een strook bijkomt wordt de huur gebracht van 90 op 95 gld. 's jaars). Goedgekeurd. Rechts, links en de voetbal. 6o. Voorstel tot verhuring en ingebruik- geving van de vier'in aanleg zijnde voetbal velden in den Stadspolder. De heer Bosman wenscht een bepaal de vereeniging aan te wijzen, om deze sportvelden te verhuren aan andere ver- eenigingen. De voorz.: Dit idee wordt inderdaad door B. en W. overwogen. Mevr. de K 1 e r—d e Bruin keert zioh tegeD de bepaling, dat op Zondag niet vóór 1 uur 's middags met voetballen mag worden begonnen. Zij dient een motie in, cm deze velden den geheelen Zondag ter beschikking te stellen. Wethouder G o s 1 i n g a merkt op, dat deze bepaling is opgenomen in overeen stemming met een dergelijke bepaling voor de zweminrichting, en in aansluiting met een herhaaldelijk geuite wensch van den raad. De heer v. Eek verdedigt de motie van mevr. de Kier. De bevordering van de sport is een bevordering van de cultuur en men moet de burgerij daarin niet al te zeer belemmeren. De heer Kuipers bepleit openstelling voor de juniorenclubs der werkloozen. De heer Bergers merkt op, dat de werkloozen de geheele week den tijd heb ben om te voetballen. Laten ze den Zon dagmorgen maar eens gebruiken om him plichten waar te nemen. Bij stemming over de motie staken de stemmen (1616). Voor: de S. D A. P. en de heeren Vos, v. Eecke, Bosman, Romijn en v. Weizen. (Rechts tegen Links.). Het voorstel wordt daarna aan ge-, houden- 7o. Voorstel tot aanvaarding van de ver gunning tot het leggen en exploiteeren van een hoogspanningslijn in de gemeente Kat wijk. Goedgekeurd. 8o. Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van schoolkinderklee- dinig en voeding gedurende het jaar 1932. Goedgekeurd. 9o. Voorstel in zake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 3e kwar taal 1933. Goedgekeurd. lOo. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen de N.V. Schiedamsch Goederenvervoer v/h. Gebr. de Vringer, te Schiedam, tot vergoeding van aan de Kraaiersbrug toegebrachte schade. (De her- stelkosten hebben bedragen 324.38 gld.) Goedgekeurd. llo. Voorstel om ten aanzien van het op den hoek van de Breestraat en de Vrou- wensteeg in aanbouw zijnde winkelwoon huis toestemming te verleenen tot over schrijding van de bij de verordening op *iet bouwen en sloopen voorgeschreven maxi mum-hoogte. Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot onderhandsche opdracht van het aanbrengen van een gesloten weg dek op den Hoogen Morschweg en den Zoe- terwoudschenweg aan de N.V. Moderne Wegenbouw, te Heerlen. Goedgekeurd. 13o. Voorstel tot verkoop aan de provin cie Zuid-Holland van het voormalig tolhuis met erf, nabij de Spanjaardsbrug, kad. be kend gemeente Leiderdorp, Sectie A. No. 3105 en tot overdracht in beheeT en onder houd aan die provincie van een gedeelte weg op den Lagen Rijndijk met de oever verdediging daarlangs. Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud van eenige strooken grond aan en nabij de Potgieterlaan en tot oe- schikbaarstelling van gelden voor het op definitieve breedte brengen van een ge deelte van de Potgieterlaan en, voor zoo veel noodig, van de Oltmans-straat. Goedgekeurd. löo. Voorstel tot het aangaan van een transactie met J. Zandbergen in verband met het verbeteren van den toegang tot het terrein van den Gemeentelijken Reini- gings- en Ontsmettingsdienst vanaf de Hendrikstraat. Goedgekeurd. 16o. Voorstel tot het aangaan van eene transactie met de N.V. Nationaal Grond bezit in zake het in exploitatie brengen van hare terreinen ten Oosten van de Driftstraat en ten Westen van de Zijl en tot beschikbaarstelling van gelden ten be hoeve van het bouwrijp-maken van eenige gemeenteterreinen in dat stadsgedeelte. Goedgekeurd. 17o. Voorstel in zake den aankoop van het perceel Langebrug no. 103 en tot oe- schikbaar8telling van de voor dien aankoop ca. benoodigde gelden. Goedgekeurd. 18o. Voorstel inzake den aankoop van een perceel bouwterrein aan de P. J. Blok- straat, de overneming van een gedeelte sloot aan die straat en tot beschikbaarstel ling van de voor dien aankoop benoodigde gelden Goedgekeurd. Woningbouw. 19o. Nader voorstel inzake den bouw van 55 arbeiderswoningen op een terrein ge'e- gen tusschen de Lusthoflaan en Os- en Paardenlaan. De heer Kooistra herinnert er aan, dat hij indertijd een ander voorstel heeft ingediend, wat echter verworpen is. Had men toen zijn voorstel aangenomen, dan had men thans niet voor leeningsmoeilijk- heden gestaan. Zal het de gemeente thans gelukken te leenen beneden 5 pet.? Kan dat, dan behoort de gemeente te leenen, kan dac niet, dan zal men noodgedwongen een rijksvoorschot moeten vragen en de regeeringsvoorwaarden aanvaarden. Het punt wordt daarna z. h. 8. aangeno men. De heer Schüller wenscht geacht te wor den te hebben tegengestemd. a. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan den Lam men - sohansweg, hoek Hyacinthenstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 5036 (ged.) aan M. C. van Straten (987 M.2 voor 12.50 per M.2). Goedgekeurd. b. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Van den Bran- delerkade, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M. No. 4812 (ged.) aan H. Piekaar (1320 M.2 voor f 12.50 per M.2). Goedgekeurd. DE LEIDSCHE DUINWATER-MIJ. 20o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij in zake wijziging van hare statuten. De heer v. Eek verdedigt een door hem ingediende motie, waarbij de wenschelijk- heid wordt uitgesproken om het aantal commissarissen op 6 vast te stellen, welke zesde commissaris moet worden aangewe zen door het personeel der L. Duinwa ter-Mij. Het college van commissarissen kan niet voldoende de belangen van het be drijf behartigen als daarin niet naar voren kan worden gebracht de opinie van het personeel. Een zekere medezeggenschap is ook in het belang van den goeden geest onder het personeel en verzekert beter het contact van de fabriek met het alge meen belang. Een medezeggenschap van velen werkt weliswaar langzamer, maar is toch veiliger. De heer Verwey heeft een motie in gediend, om de arbeidsvoorwaarden van het personeel aan de goedkeuring van den Raad te onderwerpen. Spr. verdedigt deze motie met de overweging, dat het bedrijf zoo goed als een gemeentebedrijf is. Vervolgens vindt spr. het vreemd, dat aan commissarissen een „belooning" of presentiegeld kan worden toegekend. Waarom is die „belooning" noodig? Is presentiegeld niet voldoende? De heer Beokenkamp constateert, dat de motie van den heer v. Eek bedoeld is als een stap in de richting van mode zeggenschap. In verband daarmee gaat spr. na wat de S. D. A. P. verstaat onder medezeggenschap. De theorie is bij de S. D. A. P. nogal verschillend van de prac- tijk. Spr. meent, dat de benoeming van een commissaris uit het personeel de eigenlijke medezeggenschap geen stap na der zal brengenz.i. is dat niets anders als een doode musch. Wat kan een arbei der beginnen in het college van commis sarissen? Wie staat op het standpunt van den klasse-strijd kan niet anders, dan deze motie een waardeloos gebaar noemen. Het voorstel-Verwey voldoet evenmin aan de eischen der roode vakbeweging. Het getuigt van weinig geloof in de kracht van de vakbeweging als men zijn heil gaat zoeken in den raad ter vaststelling van de loonen. De raad is trouwens totaal incom petent in deze. De heer Bosman is het met den heer Verwey eens om het woord „belooning" voor de commissarissen te schrappen. Het heele artikel kan er z.i. uit. Overigens vindt spr., dat de positie van den gemeentelijken oommissaris thans overbodig is geworden, omdat er geen te genstelling meer is tusschen de belangen van de gemeente en van de aandeelhou ders, daar alle aandeelen reohtstreeks of zijdelings in handen van de gemeente zijn overgegaan. Met de beide moties kan spr. niet mee gaan, juist omdat hij niet wenscht, dat de L. D, Mij. een gemeentebedrijf wordt. Een arbeider-commissaris is niets anders dan een dwarskijker, die alleen de belan gen van het personeel op het oog heeft en een mislukking moet worden. De heer v. W e 1 z e n meent met den heer Beekenkamp, dat het voorstel-v. Eek inderdaad slechts illusies kan kweeken onder de arbeiders, hoewel hij zioh los maakt van de toelichting van den heer Beekenkamp. Slechts dan kunnen de ar beiders hun zeggenschap uitoefenen, als zij het voorbeeld volgen van de Russische kameraden. Spr. gaat accoord met het voorstel-V erwey. De heer W i 1 m e r meent, dat de vraag der medezeggenschap moet worden be handeld in een algemeene discussie. Afge zien van het voorstel zelf aoht spr. het niet gewensoht thans een incidenteele be slissing te nemen. De democratie op z'n kop. Wethouder Goslinga is van mee ning, dat het voorstel-v. Eek de democra tie op z'n kop zet. Het lagere personeel moet hier iemand aanstellen, die boven hen komt te staan. Wat wil de heer v. Eek? Een oommissaris uit of buiten het personeel Een arbeider-commissaris maakt het bestuur van zoo'n bedrijf on mogelijk. In een bedrijf als dit moeten snelle beslissingen kunnen worden geno men. Bovendien getuigt het toch wel van een groot gebrek aan vertrouwen, wan neer men bedenkt, dat nagenoeg het heele commissariaat wordt aangewezen door den raad. Zullen bij dit democratisch ge kozen commissariaat de belangen van het personeel niet veilig zijn Spr. kan zich niet indenken, dat een arbeid ers-oommis- saris den goeden geest in het bedrijf zal bevorderen, daar hij in een onmogelijke posite komt te verkeeren. Het voofstel- Verwej' lijdt aan hetzelfde euvel als dat van den heer v Eek, n.l het is onlogisch. Het idee zelf is niet vreemd, maar dat hoort hier niet thuis. Een dergelijke bepa ling moet staan in de concessie-voorwaar den ©it niet in de statuten. Waarom heeft de S. D. A. P. daarover gezwegen, toen de concessie-verlenging in 1925 ter sprake kwam? Een nieuwe concessie moet in 1936 verleend worden Spr. ziet in de motie- Verwey een motie van afkeuring t.o.v. het nog te kiezen commissariaat. Dat in 1925 over de loonen gezwegen is; komt vermoe delijk. omdat de arbeidsvoorwaarden toen heel behoorlijk waren en dat zijn ze nog De heer Schüller: Zij werken dik wijls tot h-rif tien. Wethouder Goslinga: Drtis dan een overtreding van de Arbeidswetgeving, doch mij is daarvan niets bekend. Aaneaande de voorgestelde mogelijk heid om presentiegeld te geven, zeet spr., dat de mogelijkheid is open gelaten, dat een niet-raadslid door den raad als com missaris wordt gekozen. Het woord „be looning" is gekozen, om het salaris van den gemeentelijken commissaris ten laste van het bedrijf te kunnen brengen. De positie van den gemeentelijken commissa ris is gereceld in de concessie en zoolang deze voortduurt kan men de statuten daarmee niet strijdig maken. Op den duur zal echter inderdaad de vraag overwogen moeten worden of deze commissaris moet worden gehandhaafd. Het is onjuist, dat er geen strijd kan zijn tusschen de aandeelhouders en de ge meente. want er zijn nog 8 particuliere aandeelhouders. Geheime zitting en een nieuwe motie. De heer Wilmer verzoekt de deuren te sluiten voor het stellen van een vraag. De raad gaat daarop in geheime zitting. Na drie kwartier geheime zitting worden de deuren heropend en blijkt er een mo tie geboren-te zijn van den heer Ver wey om het woord „belooning" te schrap pen uit de clausule inzake geldelijke ver goeding voor commissarissen, dooh het woord presentiegelden te handhaven. De heer v. Eek meent, dat zijn motie van vrij onschuldigen aard is. Het is inge geven door zijn ervaring van de practijk als commissaris bij de Lichtfabrieken. Wantrouwen jegens de commissarissen is dat geenszins. Het schept slechts gelegen heid om hetgeen leeft onder het personeel in het college van commissarissen naar vo ren te brengen. De heer Verwey zegt, dat, als de heer Beekenkamp meent met grof geschut de S. D. A. P. te kunnen aanvallen, hij hem geen antwoord waardig zal achten. Wanneer de bedoeling van spr.'s voor stel werkelijk zoo is, alö gezegd is, dan raadt spr. den raad aan, het niet aan te nemen. Er zit echter niets achter, geen wantrouwen jegens commissarissen, of iets dergelijks. Spr. ziet niet in, waarom men thans niet kan afwijken van de con cessie. Wij doen vanmiddag niet anders. Za. is het wenschelijk, dit personeel ge lijk te stellen met gemeentepersoneel. om dat het reeds zoo goed als gemeente-per soneel is. De heer Bosman meent, dat het be zwaar ontleend aan de concessie-voor waarden met eenigen goeden wil wel te ondervangen zou zijn. Hij ziet echter in, dat in deze omstandigheden de gemeente lijke commissaris niet kan worden gemist. Op den duur zal bij echter moeten ver dwijnen. De heer Beekenkamp licht de be doeling van zijn betoog nader toe. Spr. is niet tegen medezeggenschap, doch acht dezen vorm niet de juiste. De drang naar medezeggenschap moet uitgaan van de vakorganisaties. De heer W ilbrink ziet weinig ver schil tusschen „belooning" en „presentie geld". Z.i. is het voorstel van B. en W. een verzwakking van hun standpunt, dat geen presntiegeld moet worden verleend voor commissoriale vergaderingen. Hij heeft geen voorstel willen indienen, om dat het tch niet aangenomen zou wor den. Wethouder Goslinga ziet in het voorstel-v. Eek niet zooveel onschuld; hij ziet er meer een fundamenteel verschil in t-a.v. de opvatting van het ge zag. Men kan geen gezagsfunctie leggen in de handen van ondergeschikten. De heer Verwey moet zioh op het standpunt van de werkelijk heid stellen en overwegen, dat de raad reeds meermalen het denkbeeld verworpen heeft om de L. D. M. tot een gemeente bedrijf te maken. Dat personeel is dus geen gemeentepersoneel. Inzake de kwestie belooning en presen tiegeld wenscht spr. een klare uitspraak van den raad en spr. daagt a.h.w. den heer Wilbrink uit om een voorstel in te dienen. De handschoen opgeraapt. De heer Wilbrink dient dan ook prompt een motie in, om geen enkele ver goeding of presentiegeld mogelijk te ma ken. De heer Huurman keert zich tegen dit voorstel. Het is verkeerd deze moge lijkheid af te snijden, omdat er ook com missarissen buiten den raad benoemd kun nen worden. De heer Wilbrink vindt deze argu mentatie weinig steekhoudend, omdat het hier gaat om meer medezeggenschap voor den raad en het wel niet zal voorkomen, dat er een commissaris buiten den raad wordt benoemd. Deze argumentatie zou ook golden voor de commissarissen van de Bank van Leening, enz. De heer v. E c k verklaart zich voor de motie-Verwey, doch tegen de motie-Wil brink. Wij moeten het aan weinig kapi taal-krachtige personen niet onmogelijk maken om dergelijke functies te vervul len. De motie-W ilbrink wordt verwor pen met 24 tegen 9 stemmen. Vóór: de heeren Wilbrink, v. Eecke, v. d. Reyden, Meijnen, v. Rosmalen, Wilmer, Bosman, de Reede en v. Weizen. De motie-V erwey inzake schrapping van de „belooning" wordt a a n g e n o- m e n met 22 tegen 11 stemmen. Vóór: de S. D. A. P. en de heeren Wil brink, Vos, v. Eecke, Meynen, v. Tol, Ei kerbout, v. Rosmalen, Bosman, Wilmer, Beekenkamp en v. Weizen. De motie-v. Eek wordt verworpen met 21 tegen 12 stemmen. Vóór: de S. D. A. P. en de heer Vos. De motie-V erwey (inzake de ar beidsvoorwaarden) wordt verw orpen met 19 tegen 14 stemmen. Vóór: de S. D. A. P. en de heeren van Tol. v. Weizen en Vos. Het voorstel van B. en W. wordt daar na z.hat» aangenomen. Uitstel. 21o. Voortzetting van de behandeling van het voorstel: a. om het voorstel van den heer Koole, in zake de aanstelling van een vol-ambte naar-schoolarts naast de 4 in functie zijnde schoolartsen, niet aan te nemen; b. om het medisch toezicht op de leer lingen van de buitengewone school voor La ger Onderwijs, evenals het vóór-onderzoek van die leerlingen, op te dragen aan een psychiater-specialist c. tot vaststelling van de verordening, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere lagere scholen, de openbare en bijzondere bewaarscholen, de kinderbewaarplaatsen en dergelijke inrich tingen, en den werkkring van den school arts en van het tijdens de behandeling van dat voorstel ingediende voorstel van den heer Vos en de amendementen van den heer Donders, alsmede van het voorstel van den heer Knuttel inzake het instellen van een tandheelkundigen dienst ten behoeve van de leerlingen van de lagere scholen. Op voorstel van den heer Huurman, wordt dit punt aangehouden tot een vol gende vergadering. Rondvraag. De heer Huurman vraagt spoe dige maatregelen teneinde de brug bij de Rijnstraat weer voor rij-verkeer open te stellen, daar thans het rijverkeer in de Kraaierstraat een permanente verstop ping veroorzaakt. Wethouder Splinter zegt dat toe. De heer Bergers vraagt of B. en W. voor dezen crisistijd geen bepaling kun nen ontwerpen, waardoor in restaurants e.d. slechts Hollandsch personeel mag worden aangesteld. De voorz. zegt overweging toe. Daarna sluiting te kwart voor 6. ONTWAPENING. DE KWESTIE VAN DEN „AANVALLER" Twee waarschuwingen. Twee zeer ernstige, doch helaas in ge heel tegenovergestelde richting gaande waarschuwingen van Paul Boncour en van de Italiaansche gedelegeerde di Sorogna, hebben gisteren weder aan de groote ge varen herinnerd, die de ontwapeningscon ferentie nog steeds bedreigen, in verband met het vraagstuk der veiligheid, aldus seint de Geneefsche correspondent van de „Msb.". De algemeene commissie behandelde gisteren weder het voorstel van de com- missie-Politis, dat de staten gelijktijdig met de onderteekening der ontwapeningscon ventie een tweede akte zouden ondertee kenen, waarbij zij zouden overeenkomen, een staat in bepaaide omstandigheden, zooals oorlogsverklaring, geopende inval in vreemd grondgebied, kustblokkade enz., als aanvaller te beschouwen. Hierbij deden zich wederom groote mee- ningsverschiilen voor, waarbij Frankrijk en sovjet-Rusland eenerzijds, zooals de com missie Politis, een starre definitie van het begrip „aanvaller", verlangden, zoodat een vrijwel automatische toepassing door de in ternationale organen zou kunnen vo.gen, terwijl Engeland en Italië anderzijds op een soepeler definitie bleven aandringen. Bij de hierover ontstane discussies gaf di Sorogna te kennen, dat de Italiaansche regeering bij de aanvaarding van het ont- werp-conventie van Mac Donald in haar geheel het voorbehoud had gemaakt dat geen belangrijke wijzigingen in dit ontwerp zouden worden aangebracht. Di Sorogna wist hierbij mede te deelen, dat een eventueele aanname van het plan Mac Donald met een definitie van den aan val,er in den zin van het voorstel van de commissie Politis, door Italië zou be schouwd worden als een zoodanige wijzi ging van den geheelen bouw van Mac Do nald's ontwerp, dat de Italiaansche regee ring dan met eigen amendementen zou moeten aankomen. Van zijn kant verklaarde Paul Boncour, die speciaal voor deze discussies naar Ge- nève was teruggekeerd, dat de Fransche regeering het vraagstuk van een preciese en starre definitie van den aanvaller al6 vrijwel het kernvraagstuk van het geheele veiligheidsprobleem' beschouwt. Poul Bon cour zou omtrent het verdere verloop der ontwapeningsbesprekingen de ernstige be zorgdheid moeten koesteren, indien het voorstel-Politis niet zou worden aangeno men. Men ziet, de beide waarschuwingen staan scherp tegenover elkaar. De groote meerderheid der commissie staat in dezen zeker aan de zijde van Frankrijk en het zou dan ook zeer te be treuren zijn, indien Engeland en Italië op^ dit punt onverzettelijke zouden blijven. Aan het einde der vergadering verklaar de Henderson nog, dat de geheele 1ste le zing van het Britsche ontwerp-conv/htio deze week zal moeten zijn afgeloopen, zoo dat op Pinkster-Maandag met de tweede lezing zal worden begonnen, waarbij over de verschillende artikelen van het ont- werp-conventie van Mac Donald en over de ingediende amendementen zal gestemd worden. HEEFT DE SCHUPO EEN MILITAIR KARAKTER? Het technische comité van de commissie voor de effectieven heeft gisteren de be sprekingen over de politietroepen besloten met de aanneming van een rapport, dat van alle politie-formaties bijna alleen aan de Duitsche Schutzpolizei een militair ka rakter toekent. De 39.000 man der Duitsche politie zullen bij de tstelling der Duit sche effectieven meegeteld worden. Ove rigens zullen de grenswachten der verschil lende landen, zoomede de militair uitge ruste gendarmerie, worden gerekend bij de effectieven. De Duitsche delegatie heeft tegen dit rapport geprotesteerd, omdat zij meent, dat de commissie voor de Duitsche politie andere maatstaven heeft aangelegd dan ten opzichte van andere landen werden gebe zigd. Naar Duitschlands oordeel waren er ook politieke motieven in het spel. ZWITSERLAND DE ZWITSERS WILLEN NIET BEZUINIGEN. Komt de Gouden Standaard in gevaar? In Zwitserland is Zondag een belangrij ke volksstemming gehouden over een door het parlement aangenomen regeeringsvoor- stel om de loonen en salarissen vian het Zwitsersche staafcspersoneel met 7 1/2 pet. te verlagen. Dit voorstel is met 503.121 te gen 408.495 stemmen verworpen. De regeering beoogde door deze sala riskorting het aanzienlijke begrootingste- kort te verkleinen. De thans verworpen wet zou n.l. de staatsbegrooting, welke met inbegrip van de spoorwegen rond 605 millioen francs bedraagt, met jaar lijks 25 millioen hebben verminderd. De salariskwestie van het personeel van can tons en gemeenten viel buiten de stem ming. Dat deze uitslag van het referendum ernstige gevolgen voor Zwitserland kan hebben, blijkt wel uit. mededeelingen wel ke United Press van bevoegde zijde heeft ontvangen en waarin de vrees word te kennen gegeven, dat Zwitserland gedwon gen zou kunnen worden, den gouden stan daard te verlaten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6