DINSDAG 30 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURAWi VIERDE BLAD PAG. 12 Lcidsche 3-Octobervlucht. De Leidsche 3-Octobervlucht waaraan alle Leidsche vereenigingen mededongen geeft den volgenden uitslag: In concours 650 duiven vanaf Noyon Frankrijk. De heer Warnecke 1, 52 en 93 poel spe ciaal le; A. P. v. d. Voort 2, 8, 33, 40, 92 en 123; G. A. L. v. d. Reijden 3, 4, 15, 16, 25, 26, 54, 66, 74, 75 en 102 alsmede de prijs voor de twee eerstgetoonde vogels met 3 en 4, do prijs van de 3 eerstgetoonde vo gels met 3, 4 en 15, de prijs van de vijf eerstgetoonde vogels met 3, 4, 15, 16 en 25; J. Viiegenthart 5, 56, 85, 95, 111 en 117, poel speciaal 2e en aangewezen 2/3; H. Tegelaar 10, 18, 51 en 126; J. Schreu- der 7, 24. 43, 65, 72 en 76; A. N. Erades 9, 98 en 109; A. Krol 11. 39, 41, 57, 68, 88 en 127; J. Rakhorst 12, 29 en 70; M. G. Vin- kestein 13; L. de Romeijn 14 en 99; J. Tielkemeijcr 17 en 97; A. P. de Kroon 19, 68, 112 en 118; W, le Mair 20 en 53; D. v. Driessum 21; N. Bemelman 22, 38 en 60 en 1/3 aangewezen; Chr. v. d. Pluijm 23, 47 en 78; Jhr. G. Stoop 27 en 62; J. J. Laman 28 4!» en 105; P. v. d. Leek 30, 46, 67, 101 en 128; C. van Rooden 31 en 81; J. Braxho- ven 32, 36, 69, 71 en 83; H. de Nie 34, 63, JC0, 109 en 124;. J. Flipo 35, 59, 120, 121; A. v. d. Made 37, 45 en 110; W. Gijsman 42; J. Ydo 44 en 125; G. Tisseur 48; F. J. de flaas Reisduif 50 en 96; A. Molenaar .55 en SU; C. Bosman 61; L. Gijsman 64; G. van Dorp 73 en 113; D. Gaikema 77, 83 en 91; J. W. van Duuren 79 en 87, A. van Polanen 82; S. N. van Leeuwen 84; S. Veruit 86 en 130; W. Siraa 90 en 122; J. R. Smits 94; J. Marijt 103 en 107; F. de Haas L. U. C. 104; T. de Zwart 106; J. Philippo Hl; J. P. Fazel 115; J. Raap horst 116; P. van Egmond 119; R. de Graaf 129. De Blauwkras won 28.3 pet. prijzen, De Vriendenclub 24.2 pet, De Reisduif 22.8, p< t., 'I.' L. P. O. 21.6 pet., De Bonte Duif 17.3 pet., De Snelvlieger 14.2 pet, De 'trekvogel 11.6 pet. Den rekenaars komt een woord van lof toe voor hun accuraat werk, aangezien er niet één reclame is binnengekomen. De eerste duif werd geconstateerd 12 uur 32 min. 14 sec en maakte 1125.78 meter per minuut. De 130e prijswinnaar om 13 uur 21 min. en 36 sec. en maakte 954.32 meter per minuut. De prijsuitreiking beeft plaats op Dinsdagavond 30 Mei in het Combinatiegebouw Bocrhaavestraat 13 om half negen uur. Leidsch Combinatie van Postduiven- liefhebbers. Wedvlucht vanaf Compiègne (Frankrijk) afstand 327 km. In concours 225 duiven welke om 0.30 met Noord tot Noord-Wes ten wind in vrijheid werden gesteld en waarin de Reisduif voor de 2de maal de leiding nam in dit seizoen en wel om 345 9 sec de heer T. de Haas de duif con stateerde echter direct gevolgd door de Bonte duif door v. d. Made met 34638. Verdere uitslag luidt: A. v. d. Made 27 en 44; J. P. Fazel 3", 4, 14 en 20; G. A. L. v. d. Reijden 5, 12, 26 en 12; M. G. Vinkestein 6, 8, 21 en 22; Chr, v. d. Pluijm 7 en 23; G. van Dorp 9, 11, 16 en 36; H. Wallaard 10 en 19; L. de Romeijn 13, 15 en 37; R. de Graaf 17, 28 en 29; J.' W. van Duuren 18; J. Braxhoven 24 en 40; PI. Tegelaar 25 en 30; J. Flipo 31 en 38; P. van Egmond 32; J. J. La- man 33 en 43; J. J. Mulder 34; A. C. van Dorp 35 en 39; S. Kruit 41 en A. Molenaar 45. deze laatste geconstateerd om 42113 De oorzaak van het weinige aantal prijs winnaars ligt daarin dat in de combinatie slechts om de 5 duiven prijs gezet wordt en niet om de drie duiven, zooals veelal plaats heeft. Volgende station Orleans, wat plaats heeft 11 Juni is het laatste sta tion voor den Berson-beker welke dan of ficieel gewonnen wordt. Op het oogenblik slaan er tien liefheb bers om te kampen, dus er is spanning genoeg. Deze week houdt de L. P. C. een T. B. C.-vlucht dus wie mede wil doen, denkt daaraan. „De Snelvlieger" (Lelden). Wedvlucht Compiègne (Frankrijk), af stand 327 km. De duiven werden gelost te 9.30 uur mot Noordelijken wind en betrok ken lucht. Uitslag is als volgt: D. Klein 1 en 4, A. P. v. d. Voort 2, 3, 5 en 6; W. Lemair 7, 8 en 15; J. R. Smits 9, 10 en 14; C'. Walle 11 en 12. Eerst geconstateerde vogel 3476, en laatst geconstateerde vogel 44244. „De Gevleugelde Vrienden" (Wassenaar). Zondag hield de P. V. De Gevleugelde Vrienden ecne wedvlucht met oude duiven vanuit Compiegne (Fr.) afstand 323.509 km. De vogels werden in vrijheid gesteld te 9.30 uur met helder weer met Noord tot Noord-Oosten wind. De eerste vogel bereikte het hok te 3 3753 en bereikte een snelheid van 876.68 meter per minuut. De laatste prijswinnen de vogel werd geconstateerd te 42118 en maakte een snelheid van 787.88 meter per minuut. De uitslag was: 1, 4. 5, 7 en 15 K. I. Waasdorp; 2 en 13 C. Versteeg Jr.; 3, 6, 8, 10 en 11 J. P. Brederode; 9 en 16 J. H. Groeneveld; 12. P. F. Oosterveer; 14. J. L. de Groot. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Compiègne. Afstand 324.430 km. De duiven zijn losgelaten te 9.30 uur voorm. De eerste duif kwam aan te drie uur 38 min. en 2 sec.; de aankomst der laatet geconstateerde duif was te 4 uur 20 min. IS *sec. De prijzen werden be haald als volgt; J. J. A. v. d. Elskamp 1, 2, -I, G. A. van Adrichem 3, 5, 7 en 8, H. H. J. van Klaveren 6 en 10, A. do Graaf 9. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Patronaatsfeest. Gisteravond werd in de St. Josephzaal de jaarlijksche Patro naatsfeestavond gehouden. Bij den aan vang sprak de directeur, kapelaan P. J. Jong een kort openingswoord waarin spr. wees op de noodzakelijkheid der vereeni- ging voor de schoolvrije jeugd en het nut van het sparen. Nadat spr. vervolgens de aanwezigen een genoeglijken avond had toegewenscht, werd door het Patronaats- tooneel een tooneelstukje vertolkt, geti teld „De twee toffe jongens". Tijdens de pauze had de uitreiking plaats van getuig schriften en prijzen. Diploma's voor goed gedrag en aan hen die wegens hun leeftijd het Patronaat gingen verlaten werden uitgereikt aan Henk Brasker, Koos van Leeuwen, Jac. Rijsdam, Leen Rombouts, Jan Simmcr- man, Cor v. d. Sijs, Arie v. Tol, Hein Ves- ter, Cor Zonderop en Henk van Deuren. Voor huisvlijt, ingeleverde werkstukken en teekeningen werden bekroond: W. La gendijk, W. Ivorver, M. Spaan. W. v. Sc-haik, B. Zonderop en H. Brasker. Do avond werd besloten met het spel „Hiep, hiep hoera voor de R. K. V." in drie bedrijven, dat zeer goed werd ver tolkt. Motorclub. Door de motorclub „De Rijnstreek" alhier zal op beide Pinkster dagen een tocht worden gemaakt resp. naar de motorraces te Alkmaar en Hilver sum. 's Morgens te 10 uur zal vanaf Hotel Rijnland worden gestart. Handelsavondschool. In tegenwoor digheid van het bestuur w.o. het bestuurs lid van de plaatselijke M'ddenstandsver- eeniging, de heer L. Honselaar en de lee raren had gisteravond in een der lokalen van de Chr. Mulo-school de officieele slui ting plaats van de handelsavondschool der Vereen, voor Handelsonderwiis voor Al phen aan den Rijn en Omstreken. De voorzitter, de beer W. B. Kroon, heette de aanwezigen, w.o. de leerlineen der school, hartelijk welkom en drukte zijn spijt uit over het feit, dat bericht van verhindering was ingekomen van B. en W. der gemeente. De heer Kroon bracht woor den van dank aan den directeur en de leeraren voor al hetgeen zij ook in het afgeloopen seizoen voor de school ge daan hebben. Uit alles blijkt, dat zij voor dezen cursus ook hun beste krachten hebben gegeven. De directeur, de heer Hoekstra, bracht hierop 't jaarverslag uit, waarvan hij zich op serieuze wijze kweet. De directeur bleek zeer optimistisch gestemd over de ijver, vorderingen, gedrag en opkomst der leerlingen. Vooral voor de tweede klas had de directeur grooten lof. De heer Kroon bracht hierna den directeur dank voor zijn keurig verslag. Het einddiploma kon worden uittrereikt aan mej. K. Bakker en de heeren J. Jon- geneel, W. Ketel, C. A. v. d. Pol en J. v. d. Woensel (deze laatste met prijs). Van de 2de klasse naar de 3de werden bevorderd: C. v. d. Bijl, A. Breedijk, W. J. de Bruin (met prijs), G. v. Dam, W. Los, M. v. d. Pol (met prijs), G. Sijpenstein, B. v. Triest en H. Snel. Van de le naar de 2de klasse werden bevorderd: P. Boot, L. v. d. Hock, J Los. C. v. d. Velden (met prijs). A. v. Vliet, A. Huitkar, A. v. Meirik en J. F. Leblanoh. Voor verschilende practijk- examens studeeren nog 14 cursisten voor hoekhouden9 voor Ned. Handelscorres pondentie 4 voor Fransche handelscor respondentie 13 voor Duit-sche handels correspondentie en 15 voor Engelsche han delscorrespondentie. Een sportieve prestatie. Een pl.m. 45- jarige arbeidersvrouw, zekere mej. L., moeder van 11 kinderen, heeft een spor tieve prestatie volbracht, welke resepect afdwingt. Zij wilde in Tjieterk, benoorden Leeuwarden, een bezcek brengen. Daar echter haar het noodige reisgeld ontbrak, besloot zij met haar vehikel de reis te on dernemen. Zij vertrok vanuit onze ge meente des 's morgens 5 uur en kwam via den afsluitdijk der Zuiderzeewerken des avonds circa 9 uur monter en wel bij haar familie in het hooge Noorden aan. Hier door had zij op 1 dag ruim 200 K.M. ge fietst. Ongetwijfeld een kranige presta tie. Zij heeft het plan over eenige dagen weer terug te peddelen op dezelfde wijze. BODEGRAVEN. Officieele opening van ons sportveld. Onder begunstiging van buitengewoon mooi sportweer is het sportveld officieel in gebruik genomen. Zooals het den katholieken sporter past, werd de dag ingezet met een H. Mis waarvoor alge- meene H. Communie voor de leden van de vereeniging. De aanvang van de opening was gesteld op 's middags 2 uur. Deelge nomen werd door de R. K. Damesgymnas- tiek „Sport en Spel", de heeren voetbal-, athletiek en gymnastiekvereeniging „Esto", de R. K. Sportvereeniging „Donk" uit Gou da, en de R. K. Voetbalclub „St. Bernar dus" uit Hazerswoude (Groenendijk). Te even na 2 uur marcheerden de ver schillende vereenigingen in kranige pas net veld op, waarna langs het geheele terrein en tribune godefileerd werd en de Romein- sohe groet werd gebracht, totdat men in lange colonnes voor de tribune stond. Al lereerst richtte de voorzitter der Sportver- een. „Esto" zich tot den Zeereerw. heer Pastoor en zeide ongeveer al® volgt: Nu na weken van voorbereiding dozen morgen de dag voor onze sportvereeniging is aangebroken, dat onze R. K. sporters zich officieel in ons vereenigingsleven kun nen gaan werken, wil ik onze kerkelijke overheid hulde brengen voor het mooie werk, hetgeen zij gedaan heeft om hier in onze parochie een vereeniging te organi- seeren, waar de godsdienst in alle opzich ten vóór gaat. En daar onze leden reeds vanmorgen zijn begonnen om de H. Mis bij te wonen, welke voor ben en voor het gees telijk welzijn onzer vereeniging opgedragen is, waarbij tevens gezamenlijk werd gecom municeerd, is wel een bewijs hoe onze le den het waardeeren wat onze kerkelijke overheid voor ons gedaan heeft om een sportveld te doen verrijzen, waarnaar zoolang werd verlangd, en ik hoop dat God u voor dit heerlijk werk rijkelijk zal be- loonen. En nu de tijd is aangebroken, dat onze leden met de sport mogen gaan be ginnen, zoo wil ik u, Pastoor, onze dank brengen, want gij zijt het, die geen moeite, tijd of kosten gespaard hebt, om ons aan zoon' schitterend sportterrein te helpen. Ik voor mij hoop, dat al onze leden zich hier bij zullen aanpassen door volledige mede werking, om zoodoende een compleet ge heel te krijgen, zooals de kerkelijke over heid dit van de R. K. sporters verlangt. Het spijt ons ten zeerste, dat onze Adviseur en Directeur, en Kapelaan, de Weleerw. heer v. Kessel niet bij deze opening kon zijn, doch ik zou u willen vragen, onze eerbiedi ge warme hulde en dankbaarheid te wil len overbrengen aan onzen goeden kape laan, de groote stuwkracht van onze ge heele beweging. U, Pastoor, en ook onze Kapelaan, u willen we dankbaar zijn. We zullen u onze dankbaarheid toonen door ons gebed en door onze medewerking. Gij kunt op ons rekenen, we zullen voortaan zijn niet enkel leden, maar tevens daadwer kelijke propagandisten voor onze prachtig mooie Roomsch Katholieke sportzaak, in en ook buiten E.S.T.O. Na deze goedvolle rede werd door 2 kleine junioren den Pastoor een cadeau overhandigd, n.l. een groot photo van alle leden van „Esto", welke foto Vrijdagavond genomen wa<s. De Pastoor hierna het woord nemende, sprak er ook zijn teleurstelling over uit, dat de Kapelaan verhinderd was dezen middag aanwezig te zijn. Tevens toonde de Pastoor zich zeer dankbaar voor het mooie cadeau. Spr. dankte de besturen voor het vele.werk hetgeen zij verricht had den, om de sportvereeniging op een good fundament op te bouwen. Spr. bedankte vooral ook de technische leiders, de heer v. Oerie uit Leiden, leider van de daimes- gymnastiek en de heer v. Helmond, leider van de heeren-gymnastiek. waarna spr dank bracht aan het Kerkbestuur voor hun voDe medewerking welke zij steeds getoond hebben. Spr. noemt de oozet geslaagd, daar het geheel is volgends den wensch van den Bissehon. en haakle hier de woorden aan, welke Mer. 1.1. Zondag on de Katho liekendag te Delft gesproken hee.ft. Na de snorters vee1 e'enoeeen "'ewensriit te heb ben. sprak de heer v. Helmond als leider van de afdeeling Gvmnastiek nog enkele woorden van waardeerine voor de oorich- tin>e van het terrein hetwelk in alle, op zichten af te noemen is, en hoopte dat ..Esto" moare bloeien tot een groote ver eeniging, tot een keurcorps van katholieke mannen want. Endracht strekt tot iover winning! Hierna werd een aanvang gemaakt met de verschillende nummers, waarvan we al lereerst te zien kriisren: de 4 V 80 M. esta fette vorvr de iunioren welke eewonnen werd E.S.T.O. die zoodneende e°n me daille in de wacht, sleepten. Tijd 47 seconden. De 4 V 400 Meter, welke hier na gel nepen werd. en wederom tegen „Donk" uit Goudt. werd eveneens door „Esto" gewonnen met een tiid van 53.8 sec., waar voor ook een medaille was beschikbaar ge steld Even later viel het start-schot voor de 1500 Meter iunioren. waarvan winnaar was Dolf van Gil<= met een ri"d van 5 min 17 see. De lëon M senioren werd «rewon- nen door B. Verlaan in 5 3R. Onmer'-ehik dat de junioren in minder tiid henen Hier mede was het nummer Athletiek ten einde. Door de Gvmna.sfieVver. ..Soort en Snel" werd hierna een keurige vrüe oefenin.s tre demonstreerd waarvoor de leden en dank baar applaus in ontvangst moehten nemen Gezien, het eevorderde uur. kon de afdee line heeren-awmnastiek-onmoeelük de ver schillende nummers meer afwerken, en werd er dan ook van afeezmn. Alleen de junioren saven een kteine demonstratie Te even voor 4 uur betraden de leien van de voetbalvereenigins ..St. Bernardus" van Hazerswoude het veld, en de leden van onze voetbalclub, beiden hartelijk t-oese- juioht door de aanwezigen Scheidsrechter Lorjé uit Gouda roept de aanvoerders bij een voor den toss welke door N. Driehuis, de aanvoerder van „Esto" gewonnen wordt. Nadat enkele foto's genomen zijn, en door ..St. Bernardus" een bouquet bloemen aan „Esto" is overhandigd, stellen de beide elftallen zich als volgt op: St. Bernardus Wesselingh Bahlman van Goozen v. d. Haas Wortman Verd egaal Verkleij C. Verkleij v. d. Zwaan Wortman J. van Goozen O A. Veelenturf D. v. Gil® G. v. d. Poll R. de Groot W. Veelenturf G. Veelenturf v. d. Molen C. Groenendijk N. Driehuis J. v. Bunningen v. Vliet E.S.T.O. Na de aftrap, welke geschiedde door den Pastoor, neemn de gasten direct den bal over, doch stuitijn al spoedig terug op onze achterhoede. Na eenig spel over en weer onderneemt „Esto" een aanval, welke ten slotte eindigt in een schot van de Groot-, welke rakelings doel mist. Ook een hierop genomen corner leverde geen resul taat op, totdat na ongeveer 15 minuten spe len de bal belandt bij onzen middenvoor, die er alleen van doorgaat en het leder in de touwen doet verdwijnen (10). Hier door niet ontmoedigd gaan de gasten di rect op ons doel af, maar het schot gaaf ver naast. Een hierop genomen aanval wordt tot corner verwerkt ten voordeeie .der gasten welke ook voor hen niets ople vert, en v. d. Molen de bal overneemt en er in z'n eentje vandoor gaat, drie a vier spelers passeert en tenslotte een kogel lost welke rakelings over doel verdwijnt. De gasten meenden dat het him beurt was, en gaan geducht op ons doel af, hetgeen de achterhoede heel wat werk geeft, en waar voor ze tenslotte ook moeten zwiohten, doordat de linksbuiten door een goed ge richt schot de stand op 11 brengt. Direct nemen de Esto-mannen de bal weer en het loopt uit op een kleine schermutseling, hetwelk de gasten een vrije schop kost, welke door v. d. Molen door een goed ge richt schot genomen werd en door keeper Wesselingh goed gestopt wordt. Hierna is het de beurt weer aan de gasten en door mooi samenspel belandt de bal voor de tweede maal in Boreftsoh doel (12), waar na de rust intreedt. Na de rust zien we van beide kanten goed geanimeerd spel. Door een penalty brengt v. d. Molen de stand gelijk (22). De gasten willen het er echter niet bij laten en brengen den stand spoedig op 23. Doch aangezien „Esto" er net zoo over denkt gaat G. Veelenturf er met den bal van door en brengt de stand door een keurig schot weer op gelijken voet (33), waarmede het einde komt. Na we- derzijdsch goedvinden wordt de wedstrijd met een kwartier verlengd, welk kwartier tje de gasten benutten door het winnende puntje te zetten en de wedstrijd eindigde met een 34-overwinning voor de gasten. Voor dezen wedstrijd was een beker be schikbaar gesteld. Na afloop hiervan had in de bovenzaal van het Parochiehuis de prijsuitreiking plaats. Gemeenteraadslid. Het raadslid, de heer A. v. d. Berg heeft voor deze functie bedankt. De volgende candidaat op de lijst der S. G. P. is den heer C. Vreeken. BOSKOOP. R. K. Volksbond. Vrijdag heeft de R. K. Volksbond afdeeling Boskoo-p een feesi- vergadering gehouden in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. De voorzitter, de heer G. van Capel, opende deze vergadering met een kort welkomstwoord, waarna door alle aanwezigen het strijdlied voor heb R. K. Werkliedenverbond gezongen werd. De heer Keessen, lid van heb oentraal Bestuur, verkreeg hierna het woord om een rede te houden met als onderwerp „Een stap is de goede richting". Het doel van deze toespraak was een uiteenzetting te geven van de beide encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Rerum Novarum (naar nieuwe tijden) zoo begon spreker, is het licht geweest dat aan den hemel verscheen in den zwarten nacht van het slavenjuk, een kwaal van grooten om vang, welke ontstaan is door de verkeerde gang van zaken in het economisch leven. Rerum Novarum geeft aan wat gedaan moet worden om dit slavenjuk af te wer pen. In deze encycliek geeft de groote Paus Leo XIII in het bijzonder de lijn aan, wel ke door de dragers van dit slavenjuk, de werklieden, moet worden gevolgd. Doch niet alleen tot de werklieden heeft hij lq dit wereldschrijven het woord gericht, maar ook tot hen die in het economisch leven leiding geven. Eveneens wordt in dit schrijven aangehaald de taak, welke de Kerk heeft ten opzichte van de arbeiders. De Kerk heeft haar taak begrepen en ter harte genomen. Ten onrechte heeft men gedacht, dat dit anders was. Deze beschul diging is niet van ons, maar van onze te genstanders, hoewel ook van onze zijde personen zijn, die dit ontkennen. Wij kun nen echter met volle overtuiging zeggen, dat onze Priesters vanaf den Paus tot de eenvoudige dorpsgeestelijke sociale herd er a zijn, die alles in het werk stellen om onze arbeiders te helpen en voor huune belan gen op te komen. Ook de Staat heeft een taak gekregen. De gang van zaken in het economisch le ven is niet alleen in het belang der arbei ders, maar ook van algemeen belang. Is deze taak laat vervuld geworden? Gelukkig niet voor de volle 100 pet. Rerum Novarum heeft ook hier verandering ingebracht. De Staat heeft zich op de allereerste plaats te bemoeien met het welzijn der onderdanen, de verdrukte maatschappij. In den tijd van Leo XIII was een arbeider, ook al werkte hij, een arm man. Hoe was het, toen hij geen arbeidskrachten meer kon geven? Hij was armlastig. Thans is deze toestand, dank zij de verzekeringswetten, veranderd. De taak van eenieder gaf Leo XIII duide lijk aan. Voor den eenen was deze lijn dui delijker uitgestippeld, dan voor den an deren. Het individu moet niet alleen blij ven, maar zich aaneensluiten tot een macht. Door de strijd van déze personen, die zich hebben aaneengesloten, zijn voor het grootste gedeelte de thans bestaande wet ten afgedwongen. Verbetering is er geko men, een hooger welvaartspeil bereikt. Practisch zijn deze verbeteringen niet meer dan een fluweelen lapje, waarop het slaven juk, waarvaoi Leo XIII sprak, drukt. Dit lapje is weer verwijderd geworden door hen die in deze tijden het woord van den Paus niet tot zich hebben genomen. Hoewel in vele opzichten verbetering i® gekomen, heeft men in alle 40 jaren, dat deze ency cliek bestaat, niet kunnen krijgen de me dezeggingschap in het bedrijf. Zoo van zelf komt men tot de encycliek van Pius XI, Quadragesimo Anno, wat wil zeggen, na 40 jaren In deze encycliek schetst de Paus de toestand, zooals deze momenteel is. De Paus komt tot de conclusie, dat het weer Rome moet z.ijn, die de weg aangeeft. Thans nog is de macht aan hem, die de meeste gewetenloosheid aan den dag weet te leg gen. Men heeft licht op de wereld trach ten te scheppen, doch God uitgeschakeld. Daardoor is de donkerte der verdrukking weer ingetreden. De Kerk heeft den arbeid geadeld, vanaf het oogenblik dat Christus in het huisje van Nazareth zelf arbeidde tot op den dag van heden. De Kerk is ver plicht zich te bemoeien door aan te geven, wat gedaan moet worden. Niet door aan geven van lijnen, doch door het radicaal gezegde „er moet omwenteling komen in het maatschappelijk leven". Niet door in- plaats van met elkaar mede te werken, elkaar tegenwerken. De tot standkoming van de bedrijfsradenwet is een stap in de goede richting; geen bescheiden stap, maar een stap. Naast hulde en dank aan Paus Leo XIII mogen wij een smeekbede aanheffen ter verkrijging van datgene, wat in Quadrage simo Anno noodzakelijk wordt geacht. Hul de en dank aan onzen socialen Paus Pius XI, maar dan, deze hulde en dank omge zet tot een begrijpen van het,woord, dab wij doordrongen moeten worden van het beginsel, dat de redding kan brengen in dit maatschappelijk leven. Onze Christelij ke beginselen moeten de grondslagen zijn, waarop een nieuwe betere maatschappij kan worden opgebouwd. Wij moeten ach terlaten voor het na ons komende geslacht een huis, een economisch huis, dat tot in de verre toekomst bewoonbaar zal zijn. Deze met vuur uitgesproken rede, werd met een dankbaar applaus beloond. In de pauze werd een verloting gehouden, ten bate van „Herwonnen Levenskracht". De nieuw opgerichte tooneelclub van Volksbond voerde hierna een blijspel in 2 bedrijven op getiteld „De dertiende klok slag", waardoor de lachspieren danig in werking werden gebracht. De Weleerw. adviseur, Kap. Fransse, sprak het slotwoord op dezen avond uit. Spreker bedankte allen die hadden mede gewerkt tot het welslagen va-n dezen avond, in het bijzonder de heer Keessen, voor zijn scihtterende rede. De R. K. Volksbond kan zich wederom verheugen op 'n welgeslaagden feestavond. De a-vond werd opgeluisterd door piano en aecordeonmuziek. Aan het slot werd door alle aanwezigen het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente kwam in vergadering bijeen. De voorz. opende met gebed, waarna de no tulen werden vastgesteld. Na mededee- ling dat eenige comptabele besluiten door Ged. Staten zijn goedgekeurd, ging men op voorstel van den voorzitter over in ge heime zitting. Na heropening der openbare vergade ring stellen B. en W. voor de boerderij met omliggende grond van den heer W. Sam- som, ter grootte van 3.08.30 H,A. aan te koopen voor de som van 12.020. Met algemeene sternen wordt dit voor stel aangenomen. Na de rondvraag, welke niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. >i 31. Profje schudde zijn hoofd, maar hij was tooh erg blij, weer vereenigd te zijn met zijn dienaar en trekdier, al begreep hij er ook niets van. En ontevreden over het noodeloos oponthoud, bond hij zich weer stevig op Struisjes rug en verder ging het weer. 32. Zoo gingen eenige uren voorbij. Struisjes lange beenen kwamen al vlug ger en vlugger vooruit en daar was in kor ten tijd de grens van Profjes vaderland bereikt. Bij het overschrijden daarvan keerde hij zich nog eens om en wuifde naar een kraai, die op een iepeboom zat te krassen. Deze sperde van verbazing zijn bek open over zoo'n ongewone vrien delijkheid.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12