MAANDAG 29 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Overzicht. Nieuwe verrassingen in de kampioens- ©ompetitieDat is voornaamste resultaat van den wedstrijddag van gisteren. Nieu we verrassingen en dus nieuwe spanning, want nummer laatst heeft thans bijna evenveel kans op het winnen van den ti tel als nummer één. Velocitas heeft het gisteren klaar ge speeld om Feyenoord met 32 te klop pen, nadat de Rotterdammers met 21 de leiding hadden gehad, toen de tweede helft begon. Stormvogels won met 31 van P.S.V., waarbij wel het merkwaardige is, dat de IJmuider-doelpunten gemaakt werden door een invaller-speler van het derde elftal. De spanning steeg hierdoor ten top. zooals uit den stand blijkt: gesp gew.ge Go Ahead 5 3 2 15— 9 6 Stormvogels 5 3 2 8—9 6 Feyenoord 5 2 2 8—8 4 P. S. V. 5 2 3 10—10 4 Velocitas 5 2 3 10—16 4 In de promotie-competitie van Afd. I was het voor H.F.C. een goede dag, want, alhoewel zelf niet spelend, werd de positie der Haarlemmers versterkt door de ne derlaag welke Zeeburgia tegen Blauw Wit leed. Wanneer H. F. C. uit beide laat ste wedstrijden nog één punt haalt, is zij weer eerste klasser. H. F. C. Zeeburgia Blauw Wit 5—1 2 4—6 2 4—6 Men zie slechts den stand: Excelsior 3 2—1 H. V. V. 2 1—1 West Frisïa 3 l 2 In Afd. II heeft Excelsior de leiding genomen in de promotieoompetitie door 'n prachtige 50 op West-Frisia. Waar- West-Frisia bovendien haar protest tegen H.V.V. verloren heeft, is haar kans op be houd van het eerste klasseschap heel klein 12—7 5—7 3—6 In het Zuiden begint Middelburg raar te doen. Nu weer werd tegen Hero slechts gelijk gespeeld, zoodat de Zeeuwen reeds drie punten kwijt zijn en de voorsprong op Juliana nog slechts één punt be draagt. 't Zal dus zaak zijn den laatsten wedstrijd van Juliama te winnen De stand is: Middelburg 5 3 11 15—10 7 Juliana 5 3 2 1111 6 V. V. V. 5 2 3 8— 1 4 Hero 5 113 7—13 3 In Afdeeling V ten slotte werd Munten dam definitief uitgeschakeld. Met 50 won F. V. C., dat niettemin een bijna onmogelijke taak heeft om Friesland te verdringen. Men zie slechts de resultaten: Friesland 2 2 71 4 F. V. O. 3 1 1 1 44 3 Muntendam 3 12 06 1 In de lagere promotie-afdeelingen won Scheveningen met 32 van The Rising Hope, V.O.C. verloor den eersten degra datie-wedstrijd met niet minder dan 50 van Vriendenschaar, Rijswijk en Hillegom speelden op het A. S. C.-terrein een be slissingswedstrijd waarbij Hillegom welis waar won met 21, doch onder proest va/n Rijswijk terwijl Alphen II won met 43 van VIOS II. De uitslagen. Kampioenschap van Nederland. VelocitasFeyenoord 32; Stormvogels PSV 3—1. AFDEELING I Prom. 2e k 1.Blauw WatZeeburgia 3—1. AFDEELING II Prom. 2e kL: ExcelsiorWest Frisia 5—0. Prom. 3e kl.: The Rising HopeSche veningen 23; VriendenschaarV.Ö.C. 50 RijswijkHillegom (ouder protest Rijswijk) 12. Prom. Res. 3e kl.: VIOS 2Alphen 2 34 H. v. Holl. 2Scheveningen 2 12 De Musschen 2VOC 2 40Xer xes 3Overmaas 2 35. AFEELING IV. Prom. 2e klasse: MiddelburgHero 2—2. AFDEELING V. Prom. 2 e k 1.MuntendamF. V. C. 0—3. VELOCITAS—FEIJENOORD 3—2. De tweede zege der Groningers. Meer publiek nog dan bij de beide kampioenswedstrijden Groningen was gisteren getuige van de ontmoeting VelocitasFeijenoord. De ongeveer 12.000 toeschouwers heb ben een wedstrijd gezien, die aangaande den uitslag de onzekerheid tot den laat sten minuut heeft laten bestaan. De twee volledige elftallen Bonsema bleek ondanks alle alarmeerende ge ruchten, tijdig van zijn in Deventer op gedane ongesteldheid hersteld hebben speciaal in de eerste helft in een zeer hoog tempo gestreden en elkaar zetjr weinig toegegeven. Het had er voor den rust den schijn van, dat het iets betere team der gasten, waarbij van Heel een voorname rol speelde, den doorslag zou geven. Doch met het verstrijken van den tijd b'«ken de doortastendheid en de „Ausdauer" der Noordelingen een nog voornamer factor. Inderdaad werden de Rotterdammers, toen de thuisclub een maal spoedig na de hervatting had gelijk gemaakt, eenigszins overspeeld en zag zij geen kans meer het fraaie en afge paste voetbal te ontplooien. Velocitas was het spelen van drie wedstrijden in een week, blijkbaar nog niet in de bee- nen gaan zitten. Integendeel het streed met een geweldig élan, liet zich door het rustige en stoere backwerk van Bul en Van Dijke geen moment uit het veld slaan, het attaqueerde met Meulema aan het hoofd steeds met volle energie en zooveel doenlijk recht op het doel af. Trad het spel van de Rotterdamsche verdediging met de door Van Heel ge demonstreerde techniek aan het licht, bij de Groningers waren het in de voor hoede Meulema en Bonsema en voorts de linksback Brink, die opvallend goed werk hebben geleverd. De heer Merkel bach floot voor een wedstrijd van- dit kaliber onvoldoende. De wedstrijd. De Rotterdammers traden het eerst aanvallend op, doch toen Zuidema het spel had verplaatst nam Velocitas reeds spoedig de leiding door Meulema na een resoluut ondernomen rush Het be ter gesteunde spel van de Rotterdam sche mïddenlinie deed id het veld ge- ruimen tijd een licht overwicht der gas ten ontstaan, maar het schiefer liet te wenschen over. Van zeer dichtbij maak te Groenendijk na een kwartier gelijk en, wanneer de Velocitas half linie nog meer afwachtend blijft optreden, bleek Feijenoord gevaarlijker aan te vallen en kon Barendregt op fraaie wijze zijn ploeg de leiding geven. Dit tweede doelpunt deed een metamorphose in de Noorde lijke ploeg ontstaan.Alle spelers wierpen zich vol geestdrift in den strijd, ver plaatsten het spel geheel naar de Feijen- oord-helft en de bezoekers mogen ten slotte, wanneer het rusten is, blij zijn, dat de voorsprong nog behouden bleef. Lang duurde dit na de rust echter niet. Het was Warnders, die naar bin nen zwenkte bij een direct na de pauze ingezette Groningsch offensief en met een hoogen bal Van Male passeerde. Maar doordat Duynhouwer en Baren dregt spoedig hierop bii de Westelijken uitvielen en Velocitas ferm vol hield, gaven de Noordelingen van dat moment af meer en meer den toon aan. Toch duurde het tot kort voor het einde, eer de zeer spannende en op hoog peil staande ontmoeting door Meulema in het voordeel der gastheeren werd be slist. Het laatste eenigszins krachtige offensief der gasten door Van Heel in gezet leidde tot niets. Velocitas heeft haar tweede zege be haald STORMVOGELS—P. S. V. 3—1. Een invaller uit het derde maakt drie doelpunten. Onder leiding van scheidsrechter de Wolf werd om over tweëen aangevangen met den derden thuiswedstrijd van Stormvogels in de kampioenscompetitie. Voor de ontmoeting werd aanvoerder Koster van Stormvogels gehuldigd, in verband met het feit, dat deze stoere Stormvogel zijn 200sten eerste klasse- wedstrijd- voor zijn club speelde. Met bloemen overdekt en voorts door toe spraakjes in het zonnetje gezet waren deze momenten voor den IJmuidenaar onvergetelijk gemaakt, en toen kon de scheidsrechter laten beginnen. Beide elftallen speelden met een in valler, de bezoekende club voor Paulis- sen op de linkshalfplaats en de Storm vogels misten van Rooden door een bles sure, voor wie de derde elftalspeler Ef- fern inviel. Geen slechte keus, naar la ter bleek. Stormvogels was aanvankelijk sterker, welke meerderheid uitgedrukt werd in eenige corners, die wel gevaarlijk waren, doch voorloopig geen succes opleverden. Bovendien was het schieten slecht, ter wijl het afwerken der aanvallen veel te wenschen overliet. Voorts was van Run op dreef en werkte op zijn bekende wijze de ballen weg. De tegenaanvallen van P.S.V. waren niet zoo talrijk, doch vrij gevaarlijk. Gewoonlijk goed opgezet wiste men in den Eindhovensohen aanval de noodige snelheid om tegen de hard werkende Westelijken redelijke kans po succes te hebben. Vooral van den lin kervleugel met de snelle de Visser was voortdurend in actie, hetgeen mogelijk was door het feit, dat Feyen weer last had van een knietje. De laatste speelde vrijwel den geheelen wedstrijd op halve kracht, doch door tactisch opstellen en technisch goed werk speelde hij het ook met halve energie klaar. Het overwicht van Stormvogels had intusschen niet lang geduurd en geruimen tijd wogen de partijen goed tegen elkaar op. Het tem po, dat Stormvogels speelde, was iets sneller dan dat bij de P.S.V.'ers en dit maakte hun aanvallen voortdurend een tikje gevaarlijker. Een maal schoot Sohoorl tegen de paal na goed aange ven van Prins De hardwerkende midvoor kreeg even later den bal op het midden veld te pakken, hij plaatste het leder hard naar voren, Effern liep toe, zwenk te om van Run heen en langs den uit loopenden Boumans vliegt de bal van den voet van Effern in doel 10. Er wfu- ren toen dertig minuten gespeeld. De wedstrijd bleef het aankijken volkomen waard, al werd het technische peil ge heel opgeofferd aan het tempo, waar mede gespeeld werd. Koster zag nog kans op de doellijn een bal weg te trap pen, nadat De Waard reeds gepasseerd was. Daarna was het rusten. Direct na rust het tweede punt der IJmuidenaren. Van Run kon het leder niet tijdig genoeg wegwerken, waardoor een hoekschop ontstond. De Waard plaatste met een boogschot het leder voor doel, Effern kon het leder met het hoofd in doel koppen (20). Even later kreeg van Run een waarschuwing van scheidsrechter de Wolff, vermoedelijk wegens natrappen, doch zeker waren wij hier niet van. Een hoekschop op het P.S.V.-doel vloog wederom in het net, doch ditmaal had de scheidsrechter een buitens pel ge val ontdekt, zoodat het punt geannuleerd werd. Philips kwam er daar na wat beter in en het was na 12 minu ten, dat de achterstand verkleind kon worden. Een voorzet van rechts ging ongehinderd voor langs doel, waar de Visser kwam toeloopen om onhoudbaar De Waard te passeeren. De wedstrijd bleef door dit doelpunt rijk aan spanning en aan beide zijden werden talrijke kan sen gemist. Toch kreeg Stormvogels wel de meeste kansen en het aantal gaten in de P.S.V..-verdediging was heel wat grooter dan bij Haak en Koster. Giroe- nevelrl gaf weer prachtige staaltjes van doorzettingsvermogen te zien, doch, zoo als wel reeds eerder is opgemerkt, is deze speler absoluut - niet in staat een behoorlijk schot te ldssen. In de Eindho- vensehe voorhoede was het spel zeer on samenhangend en, al deed van der Broek ook nog zoo rijn best hij kreeg tegen de IJmuider verdediging geen kans. Bo vendien was de Eindhovensohe midvoor niet op dreef, terwijl wij hem vrijwel geen enkel schot hebben zien lossen. Van der Steen kreeg nogmaals een kans tot scoren, doch via den keeper en den paal belandde het leder achter. P.S.V was nu weer wat sterker, doch van Run en Lanegger drongen herhaaldelijk te ver op, waardoor de IJmuider voorhoede telkenmale gelegenheid kreeg met snelle open aanvallen Bouwmans te bedreigen. Eenige hoekschoppen door P.S.V. geno men werden niet benut. De tijd verstreek en de Stormvogelsoverwinning kwam steeds meer in zicht, tot in de laatste minuut uit een doelworsteling Effern zoowaar een derde punt maakte en daarmede de overwinning verzekerde. ZWALUWEN—B0CSKAY 1—1. De eerste wedstrijd van de reeks, die de Hongaarsche prof. club Bocskay in ons land speelt, vond gistermiddag op het A.D.O.-terrein te Den Haag plaats met ais tegenpartij de Zwaluwen. Voor deze ontmoeting bestond vrij groote belangstelling. Het is een niet on aardige wedstrijd geworden, zonder dat er evenwel van bijzonder fraai spel viel te ge nieten. De Hongaarsche profs hebben getoond de voetbal kunst meester te zijn. Bal con trole, plaatsen enz. waren in orde, maar voor het vijandelijk doel verzeilde men in de bekende fout: te kort samenspel. De Zwaluwen-ploeg maakte vooral in de eer ste helft geen sterken indruk hetgeen voor al te wijten was aan Van Maren op de spil- plaats. Daarentegen deed Breitner veel goeds terwijl de derde man in de midden linie, Pellikaan, de beste was. In de voor hoede vlotte het niet best. De beide Ajaxieden Mulders en van Reenen deden zeer sporadisch goede dingen. De beste man was nog de rechtsbuiten de Gier die rustig en met overleg speelde, goede voor zetten gaf en een fraai doelpunt maakte. In de verdediging verrichtte doelman Veenendaal die in de plaats van de Kor- ver speelde, heel knap werk/ De wedstrijd. De Hongaren waren het eerst in den aanval. Door ondoordacht terugspe'en van Van Maren kreeg de rechtsbuiten Markos een mooie kans. Hij schoot echter juist naast. Het duurde tien minuten voor de Zwaluwen de eerste behoorlijke aanval on dernamen, waaruit Vente naast kopte. Er waren 22 minuten gespeeld toen Eory in schoot (01). Bij de Zwaluwen was het de Zuidelijke vleugel, Pellikaan en 'de Gier van wie het komen moest. Nadat Vente en Van Reenen nog beiden een goeden kans hadden ge mist, kwam de rust. In de tweede helft hebben de Zwaluwen belangrijk beter gespeeld. Er werden nu R. K. NEDERLAND— R. K. BELGIE 11—1. EEN INMAAKPARTIJ, DIE TELEURSTELDE. Te Blerick, het Limburgsch dorpje aan de Maas, heeft zich gisteren een voetbal drama afgespeeld tusschen een Federatie elftal van Oranje en een Belgisch elftal. Dit was de derde ontmoeting tusschen de vertegenkoordigende elftallen van bei de landen in R. K. verband. De twee eerste ontmoetingen waren reeds in klinkende overwinningen der Ne derlanders geëindigd (81 en 31), maar de wedstrijd van gisteren leverde voor de Oranjemannen nog een betere score op dan deze twee uitslagen tezamen: het we'd 111. Over den wedstrijd en hetgeen daaraan voorafging, ontleenen we aan de „Mndmrg" het volgende: Om half twee werden spelers en offi cials op het stadhuis ontvangen. Burge meester Coenegracht heette in een vlotte toespraak de aanwezigen welkom, en wees daarbij op de banden, die Noord- en Zuid- Nederland verbinden. Dr. Van der Heij den dankte het gemeentebestuur namens de Federatie voor deze officieele belang stelling, waarna dr. Lamberts, voorzitter van de Belg. Kath. Federatie, het wel komstwoord aan zijn landgenooten gericht, beantwoordde. Hierna ging de eerewijn rond, en daarna begon de uittocht naar bet Sportpark. Het weer, dat zich gedurende de mor genuren heel goed had gehouden, dreigdo thans de zaak in het water te smijten, want nauwelijks waren we op het terrein aangekomen, of er brak een malsch regen buitje los, dat met regelmatige tusschen- poozen door andere werd opgevolgd. Daar door was het terrein glad geworden, het geen, zooals later bleek, veel invloed had op het spel van de gasten want op het natte gras werd de bal veel te snel, en daar de roodbaadjes hierop niet schenen te rekenen, trapten ze er nog al epns naast, of schoot de bal in, pijlsnelle vaart langs hen weg. Toen het woer wat opklaarde kwamen uit de bosschen, die het veld omgeven, de toeschouwers met honderden te voor schijn, zoodat om half drie alle rangen dicht bezet waren. Op de tribune merkten we o. m. op den hoogeerw. Deken Van Oppen (Venlo), de burgemeester van Ble rick, vele federatie- en bondsbestuurderen, alsmede tal van heeren geestelijken. Na mens de Deutsche Jugendkraft was de heer Bürger present. Even voor half drie betraden de Belgen in roode shirt en zwarte broek het terrein begroet door de Braban^onne, daarna de Nederlanders in gele shirt en witte broek, begroet door het Wilhelmus. Vóór den wedstrijd bood aanvoerder Strieder de Belgen een krans aan met de Belgische Nederlandsche linten, terwijl ook dr. Van der Heijden om bijzondere redenen, met bloemen werd vereerd. Daarna werd getost; de Belgen wonnen en kozen den overigens vrij zwakken wind in den rug. De volgende elftallen stonden tegenover elkaar: Nederland W. Alsemgeest. J. Strieder M. Gigengack Jos. v. Eekeren G. Spiekerman R. Kamer J. v. d. Hoogen J. v. Dorst C. Alsemgeest K. Roncken F. Claeseens 0 Albert Weynante de Jongh Simons Van Acker v. d. Buys Dobbelaar Kindt Herrigere Olieslagers België: Van Hooro^eeke Nog nooit woonden we een interland wedstrijd bij, waarin het verschil in spel- gehalte zoo groot was, als in deze merk waardige NederlandBelgië ontmoeting. Reeds na 5 minuten nam Van Dorst de leiding, en binnen twee minuten was het reeds 30, door het absoluut onvoldoende werk van de gasten. Daarmee was niet alleen de overwinning een volkomen feit geworden, maar daarmee was tevens aan den wedstrijd alle aantrekkelijkheid ont nomen. Wel haalden de Belgen in de 21e minuut op tot 31, maar na ruim een half uur was het al 61. De tweede helft leverde nog vijf doel punten voor de Hollanders op, zoodat het einde kwam met 111. De stand der drie wedstrijden is dus: Nederland België 3 22—3 6 3 3—22 tenminste kansen geschapen, al bleven zij aanvankelijk soms op raadselachtige wijze onbenut. Na een aardig staaltje van solospel kreeg Van Reenen een gelegenheid tot sco ren. Zijn schot vloog echter via den lat over. Nadat er in de tweede helft een half uur gespeeld was, gaf Van Reenen goed over aan de Gier die het leder ineens langs doelman Varga schoot. (1—1). Haast hadden de Zwaluwen nog gewon nen, maar het zachte schot van Schoema- ker toen Varga zijn doel verlaten had werd door een der backs nog juist voor de lijn weggetrapt Het Zwaluwen-elftal was als volgt sa mengesteld V.I.O.S. II—Alphen II 2-0 De Alphen-reserven moesten de beid« puntjes in Den Haag achterlaten. Eigen lijk onverdiend, bijna den geheelen wed strijd waren de bezoekers in den aanbel, d*ch hun voorhoede was de kluts kwijr Hoewe' de middenlinie en achwriioede ;n goede conditie waren, wisten de voor- waai tsen de talrijke kansen, die hen ge- boten werden, niet te benutten. VIOS nam eerst na een half uur in de tweede helft de leiding. Het geluk was in dezen strijd niet aan de zijde van Alphen. want menigmaal kwamen lat en staanders de VlOS-doelman te hulp. Direct na den aftrap neemt Alphen het spel in handen en aanstonds wordt een be zoek gebracht aan de VlOS-veste, waar eer. hard schot van Tuinenberg beter lot had verdient, de staander bracht redding. De bezoekers blijven aanvallen, VIOS forceert enkele tegenaanvallen, waarmede de Al- phendefensie echte weinig moeite heeft. Met aanval in den aanval komt met blan ken stand de rust. In de tweede helft zien we een herhaling van het eerste. De bezoekers oefenen ook thans een voortdurend overwicht uit, doch het onbenullig spel der voorhoede is oor zaak, dat doelpunten uitblijven. Als er plm. 30 minuten zijn gespeeld, volgt een plotse linge doorbraak der thuisclub, waarbij de linksbinnen uit een voorzet van rechts zijn club de leiding geeft (1—0). Even voor het einde weet VIOS door haar midvoor nog maals den voorsprong te vergrooten. On danks verwoede tegenaanvallen der bezoe kers komt daarna ongewijzigd het einde. Leidsche Politie Sportvereeniging. De L.P.S.V. neemt morgen deel aan de seriewedstrijden van Hermandad te Rot terdam, waarin verder uitkomen Herman dad I en II, R'damsche Inspecteurs en Delft De wedstrijden worden gehouden op het Feyenoord-terrein. WEST-DUITSCHLAND— OOST-NEDERLAND 5—0. Voor 10.000 toeschouwers behaalde West- Duitschland te Osnabruck een gemakke lijke 50 overwinning op Oost-Nederland, ffeeds na 3 minuten spelen scoorde Hogen- kamp, de West-Duitsche linksbinnen voor zijn land 10. West-Duitschland waB over het algemeen meer in den aanval. De Hol- landsche aanval viel tegen en gewoonlijk bracht onze voorhoede het niet verder dan de Duitsche backs Hund en Busch, die uit stekend verdedigden. Alleen Nagels vorm de een gevaar voor West-Duitschland, doch alleen kon hij het tenslotte ook niet bol werken. Na 26 minuten doelpuntte de midvoor Niggemeyer voor de tweede maal, met wel ken stand de rust kwam. In de tweede helft het zelfde spel. Oost- Nederland viel tegen. Een kwartier na de hervatting scoorde Heydemann het derde West-Duitsche punt, dat een kwartier voor het einde gevolgd werd door nummer 4 door Hogenkamp. Nog was het niet ge noeg en 2 minuten voor tijd schoot Mück het vijfde punt in het Hollandsche doel. Het einde kwam dus met een 50 over winning van West-Duitschland, hetgeen volkomen verdiend is. Zooals we reeds schreven viel in de Hollandsche voorhoede alleen de Enschedeman Nagels op door zijn goed werken. In de middenlinie werkten de Heracles spelers Schippers en Entjes hard, terwijl de backs Harmsen en Ten Cat© vrij zwak speelden. Bij Duitschland deed Buchlob, een inter nationaal, goed werk. De middenlinie speelde zoowel defensief als aanvallend goed, terwijl in de voorhoede speciaal de midvoor Niggemeyer opviel door zijn tac tisch spel. Heidemann, de linksbuiten zette veel en gevaarlijk voor, waardoor telkens verwarring in de Hollandsche verdediging werd gesticht. De uitslagen. Internationaal.- Blerick: R. K. NederlandR. K. België 11—1. Om het kampioenschap. ValkenburgWilhelmina 33 le klasse A: KNVCaesar 25; VolhardingWH 21. Prom. 2e klasse: VVALimvio 90; ExcelsiorDONK 11. V riendschappelijk. Pijnaicker: R. K. Rotterdamsch elftal—» R. K. Haarlemsch elftal 15.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5