MAANDAG 29 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 BINNENLAND RUYS EN DE-GEER. öat personen op moeilijke posten in moeilijke tijden meer critiek dan waardee ring ondervinden, is een niet te loochenen fpit. maar daarin ligt, natuurlijk, niet op gesloten, dat zij niet meer waardeering verdienenEn gaarne nemen wij over het waardeerend oordeel over de afgetre den ministers Ruys en De Geer van de Avondpost: „Dat bij (minister Ruys) in den laatsten tijd meer dan eens onbillijk beoordeeld werd, is onze vaste overtuigincr. Hij is een eenvoudige, onopgesmukte figuur, wars van elke zelfreclame, wars ook van elke franje en van elke decoratie in het gespro ken woord, maar van een rustige, gave toewijding aan het algemeen belang en bovendien van een sterker bestuurs kracht, dan zeer velen vaak hebben ge weten of vermoed. Van De Geers bekwaamheden als finan cier behoeven wij niets te zeggen. Tndien ons vaderland, te midden van allerlei in eenstortingen en debacles, zich toch nog financieel heeft kunne handhaven op de wijze, zooals dit geschied is, danken wij dit voor een zeer belangrijk deel aan het beleid van den staatsman De Geer. Hij heeft niemand naar de oogen gezienim populariteit en felle, onwaardige bestrij ding deerden hem nietonverzettelijk was hij tegenover parlement en publiek in datgene, wat hij achtte 's lands belang te zijn. Naar talent en karakter beide een figuur van den eersten rang. Aan Ruys en De Geer komt warme dank toe voor hetgeen zij gedurende vele jaren ten dienste van ons gemeenebest hebben verricht." WARE GERUCHTEN?.... De „Morgen" weet mede te deelen, dat de vrijzinnig-democraten Marchant en Oud aanvankelijk bezwaar hadden tegen de po litiek van minister Deckers. Dat bezwaar schijnt later overwonnen te zijn. En het „Volk" weet mede te deelen: „Den dag vóór de formatie van het kabi net was Deckers als defensie-minister ver vangen door den christelijk-historicus Kiel- stra. Men zegt, dat hieraan een botsing tusecben de heeren Colijn en Deckers voor afgegaan was. Later zou dit weer bijgelegd zijn". MINISTERS GEEN KAMERLEDEN. Met zekerheid verneemt het Corr. Bu reau thans, dat alle ministers-Tweede-Ka merleden in het nieuwe kabinet hun Ka merlidmaatschap zullen neerleggen. W. J. ANDRIESSEN, LID DER EERSTE KAMER. Bij het Oentraal Stembureau is bericht ingekomen van den heer W. J. Andriessen te Utrecht, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer in de vacature-IJssel- muiden aanneemt. ONVERKOOPBARE GROENTE. Het In- en Verkoopbureau, ingesteld door de provincie Noord-Holland, heeft zich in de zeven maanden 1 Oct.1 Mei, vol gens „Het Handelsblad", in totaal ontfermd over ruim 20 millioen K.G. aan de veilin gen aangevoerde, doch onverkoopbare groenten. Daarvan werd 0.8 millioen kilo benut als menschelijk voedsel, 18.2 millioen kilo (kool, roode biet en peen) als veevoe der en ruim één (1.2) millioen kilo veraie- tigd. Vernietigd werden oa. 758.000 kg. kool, 236.000 kilo uien, 2700 stuks bloemkool en 145.000 kilo spinazie. In totaal werden on geveer 120 spoorwagons groenten aan ver nietiging prijs gegeven! FABRIEKSARBEIDERS. In „Unitas" te Nijmegen is Vrijdag in tegenwoordigheid van voormannen der ka tholieke arbeidersbeweging het congres 'van den Ned. R.-K. Bond van Fabrieks arbeiders geopend door den bondsvoorzit ter, den heer P. J. Kleys, die ook buiten- landsche afgevaardigden verwelkomde. 19.062, zegt spreker, is het cijfer, het welk het ledental op 31 December 1932 heeft bereikt. Tijdens de vorige bondsraadsvergade ring bedroeg het aantal leden 12.553, wat een vooruitgang aanwijst van 6.509 in 3 jaren tijd. In 1930 telde „St. Willibrordus" 258 vrouwelijke leden en op 1 Januari 1933 was hun aantal gestegen tot 714, waarvan 17 adspirantleden. Spreker meende, dat, hoe meer de be drijven zullen worden gemechaniseerd, des te grooter het aantal jeugdige krachten zal zijn om alles te bedienen. Des te grooter zal ook vanzelf het aantal meisjes zijn, die de plaats in komen nemen van oudere en mannelijke krachten. Men mag het betreuren, aldus spreker en dat doet men ongetwijfeld ook, maar overal is men bezig goedkoopere krachten aan te stellen. Van het grootste belang is het dan ook, dat de meisjes zioh organiseeren, niet al leen in de K. J. V. en Graal, maar ook in de sociale organisaties. Met een aansporine tot de afgevaardig den om de propaganda voor het lidmaat schap van het arbeidende meisje met kracht ter hand te nemen, besprak de Bondsvoorzitter achtereenvolgens de fi nanciën en den stand der werkloosheid in den Bond, waarbij bleek, dat sedert 1930 de werkloosheid onder de leden van 7816 tot 12.344 was toegenomen, terwijl verder bleek, dat sedert de aansluiting van den Bond bij 's Rijks Werkloosheidsverzeke ring de kapitale som van 2.096.624.85 is uitgekeerd. De werkloozenzorg heeft voortdurend de aandacht van het bestuur. Voor wat stakingen betreft uitte spr. zich als volgt: In deze zeer moeilijke tij den, welke wij doormaken, hebben wij na genoeg geen groote oonflicten gehad. Toch werd in deze Bondsperiode in totaal nog uitgekeerd de som van 52.296.48. Bij de behandeling van den algemeenen toestand, werd per motie verzocht om over te gaan tot oprichting van 'n steun fonds voor hen die slachtoffers werden van hun organisatieplicht. Bij de behandeling van het bondsor gaan werd verzocht meer aandacht te schenken aan de jonge arbeiders. Hulde werd gebracht aan den beer W. Moovman uit 's-Hage, die als gepension- neerd bestuurder de gelederen verlaat wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. De heer Veldkamp sloot zich namens het R.-K. Werkliedenverbond bij deze hulde aan. De periodiek aftredende bestuurleden, d© heeren J. Heyns, C. Roestenberg, G. Backer eu J. Kroone werden bij acclama tie herbenoemd. In een vacature werd de candidaat, door het bestuur gesteld, de heer H. Smulders gekozen. In de avondvergadering werden behan deld de ontwerp-statuten van den Ned. R.-K. Fabrieksarbeidersbond. Het Rotterdamsch Gemeentepersoneel. De bijlagen van de Statistische Mede- deelingen der gemeente Rotterdam ver schaften gegevens over de getalsterkte van het gemeentepersoneel. Bij de politie bedroeg dit aantal op 31 Dec. 1932 1581 tegen 1583 op 31 December 1931. Het aantal ambtenaren op jaarsalaris (onderwijzend personeel uitgezonderd) be droeg 4190 (v.j. 4518). Het aantal ambtena ren op weekloon bedroeg 8971 (vj. 9562). Aan loon en salaris werd uitbetaald in 1932 (onderwijzend personeel wederom uit gezonderd) een bedrag van 31.663.514.29. SALARISREGELING VAN RIJKS- EN GEMEENTE-AMBTENAREN OP ééN DEPARTEMENT. Naar wij vernemen zullen niet alleen, zooals reeds gemeld, de dienst der P. T. T. en de radio-aangelegenheden, welke thans onder het departement van Waterstaat ressorteeren, naar het departement van Binnenland sche Zaken worden overge- hracht, maar zal bij laatstgenoemd depar tement ook worden ondergebracht alles wat betreft de materieel© positie der amb tenaren, als het Georganiseerd Overleg, de rechtspositie en de salarisregeling. Hier door wordt verkregen, dat het mogelijk zal zijn, de regeling van de salarissen van de rijksambtenaren en die van de gemeente ambtenaren uit één oogpunt te beschou wen. De ambtenarenrechtspraak evenwel zal onder het departement van Justitie blij ven ressorteeren. EEN GELUKKIG LAND. Het gekeele eiland Noord-Beveland is momenteel zoo goed als geheel zcxnder werkloozen, dank zij het werk op de ak kers en het aanleggen van verschillende nieuwe wegen, die van groot belang zijn voor de vluggere en veiliger verbinding tusschen de vier gemeenten van het eiland onderling. „Msbd." Dr. E. H. van Rappard wordt gezocht Het „Algemeen Politieblad" van deze week bevat een verzoek tot opsporing van den bekenden fascist dr. E. H. van Rap pard, die tot voor kort nog aan den Vel- perweg woonde. Omtrent het verzoek tot opsporing ver nemen wij nog het volgende: Dr. E. H. van Rappard is uitgever en redacteur van een blaadje „De Nationaal- Socialist", dat eenige malen te Arnhem in ruime mate verspreid is en waarin op felle wijze tegen de Joden geschreven wordt. Als redactie- en administratie-adres stond in dit blaadje opgegeven, het adres van een vereenigingsgebouw aan den Velperweg te Arnhem. Bij deurwaardersexploit, dat in de pers is geplaatst heeft het bestuur van het ge bouw den heer van Rappard gesommeerd, dat hij voortaan dit adres achterwege moet laten, daar immer toestemming tot het voeren van dit adres is verleend. Ondertuaschen is in de bladen een nieuw deurwaardersexploit geplaatst, waarin dr. van Rappard gedagvaard wordt op 7 Juni a.8. te verschijnen voor den President van de Arnhemsche Rechtbank. Namens een industrieel te Arnhem den heer I. Abas is rul. door mr. M. J. Wolff aldaar, een civiele actie in kor£ geding tegen dr. van Rappard ingesteld, 1. teneinde dezen te veroordeelen en te bevelen, terstond de verspreiding van het blaadje „De Nationaal-Socialist", wanneer daarin over en tegen de Jood sche handela ren en de Joden in het algemeen wordt ge schreven op een wijze, zooals in het laatst verspreide exemplaar is geschied, en welke indruischt tegen de goede zeden en tegen de zorgvuldigheid, welke in het maatschap pelijk verkeer betaamt ten aanzien van een ander persoon of goed, na te laten; 2. gedaagde te veroordeelen om bij elke overtreding van het sub. 1 te geven bevel van eisoher te betalen de som van 1000". Daar de verblijfplaat» van dr. van Rap pard onbekend is men vermoedt dat bij in Duitsohland vertoeft wordt thans op gave van het adres via het Alg. Politieblad verzocht. Afdracht voor room onveranderd. De Crisis-Zui vel-Oentrale maakt bekend, dat voor de periode van 28 Mei tm. 10 Juni 1933 de afdracht voor room vastgesteld blijft op basis 3 oent per liter melk. Crisis ook in het bier! Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek mededeelt, hebben de brouwerijen in 1932 1.807.000 hl. bier afgeleverd, tegen 2.103.000 hl. in het vorige jaar. Hare afzet met binnenlandsohe bestemming (1.717.000 hl.) is ondanks den mcoien zomer belang- UIT DE RADIOWERELD Programma's van Dinsdag 30 Mei. Huizen, 1875 M. KHO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het KRO-sex- tet. In de pauze Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Zang- en viool-recital door Sophie Braulegam-Ides, sporaan; Agnes Maria Lans, piano en Mar. Ogies, viool. In de pauze Gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Voor-avondconcert door de KRO- boys. In de pauze voordrachten door Leon v. d. Hulst. 7.15 Pastoor W. Nolet over de Jezuïeten. 7.36 Gramofoonplaten. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Solistenconcert door het KRO-or- kest o.l.v. Joh. Gerritsen, m.m.v. Fred. Bos- hart, klavier; Piet Hartevelt, viool; Sa muel Brill, cello. 8.45 Vaz Dias. 8.50 „De schamele straatzanger in het miraculeuze Lieve Vrouwke"', hoorspel, door de Vereen. Haagsche Spelers. 9.30 Populair concert door het KRO-or- kest. In de pauze causerie van S. Borsten over het zwemmen. Te 10.30 Vat Dias. 11.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 296 M. ARVO-uitzending 6.30-7.00 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert Jan Nieland, m.m.v. J. Felderhof, viool. 11.00 Mevr. R. Lotgering-Hillebrand V ischcr opue tten. 11.30 Vervolg orgelconcert. 12.00—2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Ger- harz. 2.30 Pianorecital G. Wortman. 3.00 Knipcursus. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-Kinderzangkoor o.l.v. J. Ha- mel. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door Mevr. A. van Dijk. 5.30 Orgelconcert P. PaHa, m.m.v. P. VanderBilt, zang en B. Lensky, viool. 0.30 Mevr. W. L. Boldingh-Goemans De Moeder in de Letterkunde. 7.00 Vervolg concert. 7.30 P. E. Peauz: Fietstochten door Ne derland. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Gerhart, m. m.v. E. Miedema, tenor. 9.00 Hoorspel ,,De Moord in de Fifth Avenue" van P. van t Veer. Regie: Kom mer Klevn. 9.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte 9.30— 9.50 Ontreden Alex de Haas. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.30—11.50 17de Jaarlijksche Vergade ring van de National Federation of Wo men's Institutes. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o.l.v. H. Freyer. 2.20 Voor de scholen. 4.46 'RJ. Tapponnier en zijn oikeet. 5.35 Kinderurutje. 6.20 Berichten. rijk achteruit gegaan, (met 262.000 hl. of 13 pet.). Men moet tot 1922 teruggaan om een lager cijfer te vinden. Het verbruik van binnen- en buitenland soh bier per hoofd der bevolking daalde met 3,6 liter (of plus min ue 14 pet.) en bereikte het laagste punt na 1920. De export liep in verhouding nog krachtiger terug (plu® minne 27 pot.). 6.50 Brahm's liederen door H. Heyner, bariton. 7.10 Fransche conversatie. 7.40 BtBC-Theaterorkest o.Lv. S. Robin son. 8.30 Internationale Volksliederen door Engel Lund. 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-orkeet o.l.v. E. Clark m.m.v. A. Whittaker, hobo. 10.50 Voordracht. 10.55—12.20 Lew Stone en tijn band. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.20 Concert door het Krettly-orkesL 7.40 dito. 8.20 Cabaretprogramma. 9.06 Symphonieconcert oJLv. Bigot. Kaïn ndborg, 1153M. 12.202.20 Conoert uit Bellevue-Strand- hotel. 3.50—5.20 Concert uit rest. „Wivex**. 8.20 Duitsche volksliederen van Brahms door Margrit Franke. 8.40 „Rose Bernd", spel van G. Hanpt- mann. 10.4011.10 Mandoline- en guitaaroon- cert o.l.v. Larsen. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.30 Gramofoonplaten. 12.20 Concert ohv. List, m.m.v. Bogener en cello. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. 4.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 7.20 ,,Abu Hassan", opera van Weber. Microfoonbew. en regie: Anheisser. Lei ding: Kiihn. 8.25 Weragorkest o.l.v. Kühn. 9.20 Radiotooneel. Rome, 441 M. 9.06 „Bacco in Toscana", operette Brogi. Leiding: PaoJetti. Brussel, 338 en 608 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroeptk'einorkest o.l.v. Leemane. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9.20 Radiotooneel. 9.35 Sympohnieconcert oJLv. Meulemans m.m.v. bas-bariton. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o-l.v. Leemans. I.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.35 Zangvoordraoht. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemane. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 9.20 Omroeporkest ohv. André nv"vv. zangsoliste. 10.30 Gramofoonmuziek. Zeeien, 1635 M. 8.30 Dansmuziek uit Berlijn m.m.v. het Omroeporkest en Oscar Joost's orkest. 9.06 Lezing. 9.30 Concert uit „Schlüterhof" door het Philh. Orkest o.l.v. E. Kleiber. 10.20 en 11.06 Berichten. II.2012 20 Concert uit Hannover oJ.v. O. E. von Soeen. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. Dinsdag 30 Mei (3e Programma). 8.00—14.20 Langcnberg. 14.2015.20 Londen Reg. 15.20—15.50 Langenberg. 15.5017.20 Kalundborg. 17.20—afloop Brussél (Fr.). Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren FEUILLETON. DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH Naar het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 40) „Wel, ik bleef wachten en toen hij niet terugkwam, ging ik op mijn teenen naar het kamertje. De kandelaar stond op ta fel de kaars had hij uitgeblazen en van meneer Richard was nergens een spoor te bekennen. Ik voelde aan het venster, dat vlak boven den grond, is, zooals u weet. De sluiting was los." „Denkt u, dat hij door het raam naar buiten is gegaan?" „Hij is geen geest en geen fee, meneer, dus hoe kan hij er anders uitgekomen zijn V «Wanneer is hij teruggekomen V' „Dat kan ik u niet zeggen. Ik dacht bij mezelf, dat meneer Richard weer een of ander avontuurtje bij de hand had of een dollen streek ging uithalen, zooals we dat van jongsaf aan van hem gewend waren en ik maakte me er dan ook verder niet druk over. Ik ging naar bed, mijn kiespijn was heelemaal over en het duurde niet lang, of ik sliep als een roos. Ik heb er met niemand over gesproken, het was mijn zaak niet en zooals ik zei, ik dacht niet dat er wat bijzonders aohter stak. meneer Lionel. Maar toen die verwenschte Susan Tollhurst me vandaag met haar praatjes aan boord kwam, zocht ik mijn heil in een leugen om meneer Richard te sparen en ik kan u niet zeggen, hoe blij ik was, dat hij het stof van Hurton van zijn voeten schudde. Maar o, meneer juffrouw Tuckle barstte opnieuw in tra nen uit, „kunt u zich voorstellen, dat hij zooiets vreeselijks gedaan heeft? We we ten allemaal, dat er wel wat aan meneer Richard mankeerde, maar zóóiets Neen, dat wil er bij mij niet." „Het enkele feit, dat mijn neef dien avond na tienen buiten was, is nog geen bewijs van zijn schuld", zei Fanshaw onzeker. „Maar hebt u hiervan iets te gen Richard gezegd „Neen. Als hij hier gebleven was, zou ik het hem hebben verteld om hem te waarschuwen, voorzichtig te zijn. Maar nu hij tooh wegging, vond ik het maar beter te zwijgen." „Zwijgt u er dan verder ook over. Mor genochtend praten we er nadeT over. Ik zal mijn neef schrijven enHij brak abrupt af, plotseling bedenkend, dat Ri chard geen adres had willen achterlaten. „O, meneer, u gelooft toch heusch, dat hij onschuldig is drong de oude vrouw, nog nasnikkend, aan. „Ja", antwoorde jonker met een klank van zekerheid in zijn stem, ofschoon hij huiverde. „Gaat u maar rustig slapen, juf frouw Grant, Ik geloof, dat Richard on schuldig is." XV. Een snipper papier. De jonker dwong zichzelf op opgewek ten toon te spreken, omdat hij het trou we, toegewijde hart van de oude huishoud ster niet aan angst en twijfel ten prooi wilde laten. Buffrouw Tuckle had voor Ri chard Gould gezorgd, toen hij nog een kleine jongen was en hoewel ze voor hem nooit zoo'n diepe genegenheid had gekoes terd als voor haar jongen meester, zou het een verschrikkelijke slag voor haar zijn t© moeten geloo'ven, dat Richard een moordenaar was. Maar daar ze onwrik baar vertrouwen stelde in Lionel, die in haar oogén geen kwaad kon doen, ging ze getroost weg, nadat ze beloofd had aan niemand iets van het gesprek te vertel len. In dat opzicht kon Lionel gerust zijn. Of Ricky schuldig was of niet, het zou ze ker niet aan juffrouw Tuckle te wijten zijn, wanneer hij gestraft werd. Toch maakte de jonker zich ernstig bezorgd over de veiligheid van zijn neef, want als Susan er achter mocht komen, dat Ri chard op den bewusten avond na tienen buitenshuis was geweest, zou ze er onge twijfeld geen gras over laten groeien om naar Tarhaven te gaan en den inspecteur over te brengen, wat ze wist. Om de be looning machtig te worden, zou Arnold na tuurlijk in actie komen en Ricky zou wor den gearresteerdtenminste, als ze hem konden vindenEn waar was de jon geman op het oogenblikIn zekeren zin beschouwde Fanshaw het thans als een lichtpunt, dat de verblijfplaats van zijn neef onbekend was. Maa-r dat nam niet weg, dat hij zelf zich gaarne met Richard in verbinding zou stellen. Met korte tusschenpoozen stuurde hij een viertal brieven naar Ricky's club, het eenige adres, waar deze hem misschien zouden bereiken. Maar er kwam geen antwoord en zoo wist Lionel niet, of Ricky zijn brieven ontvangen had. Ten einde raad ging hij Rose Carr opzoeken in de hoop van haar wellicht heit adres van zijn neef te weten te kurmen komqn. Maar Rose, die den indruk maakte in dit op zicht oprecht te zijn, verklaarde, dat ze sinds zijn vertrek niets meer van hem ge hoord had, en evenmin wist, waar hij zich thans bevond. „Toen hij wegging, meneer Fanshaw", deelde ze mede, „zei hij, dat hij misschien nog naar het buitenland moest, naar Pa rijs of Weenen, om een vriend te ontmoe ten. Ik ga naar juffrouw Quail, de vrien din van mijn tante, en daar komt Ricky de volgende week bij mij, een paar dagen voor we trouwen. Daarna gaan we op reie. Vóór ik naar Londen vertrek, kan ik u het adres van juffrouw Quail wel geven. Ik wilde, dat ik maar direct kon gaan, want tante Susan maakt me gewoonweg gek met haar gesar, maar ik moet tot be gin volgende week wachten, omdat me neer Trill me die vijfhonderd pond niet eerder kan geven. Ricky heeft u daar ze ker wel iets van verteld „Ja", antwoordde Lionel kortaf, zonder veel belangstelling. Toen wachtte hij even en vervolgde, met nadruk sprekend en Rose redht in de oogen kijkend: „dus je kunt me niet aan het adres van mijn neef helpen „Neen, meneer Fanshaw. Ik heb u al gezegd, dat ik niet weet, waar hij is ik denk in Parijs of Weenen. Maar eind van de volgende week komt hij bij juf frouw Quail, en dan. „Geef me haar adres nu maar vast", viel Lionel haar in de rede. Daartoe was Rose direct bereid en den volgenden morgen reisde hij naar Londen om daar zijn nasprongen voort te zot- ton. Allereerst ging hij naar do woning van juffrouw Quail, die bevestigde dat Gould daar pas tegen het einde der vol gende week verwacht werd, enkele dagen vóór hij met Rose in het huwelijk zou treden. Verder kon Rose's aanstaande gastvrouw hem geen inlichtingen geven over Rickv en zijn plannen. Hier was Lio nel dus niet voel wijzer geworden en hij beproefde thans zijn geluk in Gould s club. Daar vond hij alle brieven, die hij zijn neef geschreven had, nog ongeopend in het rekje van de portiersloge. De jon geman bleek in geen weken op de dub te zijn geweest en had er zelfs te kennen ge geven, dat hij er over dacht zijn lidmaat schap op te zeggen. Ricky was onvindbaar spoorloos verdwenen, alsof de aarde hem verzwolgen had, en de jonker kon onver- rich ter zake -weer naar Hurton terugkee- Hoe meer hij over juffrouw Tuckle's onthulling nadacht, hoe minder hij de be klemmende gedachte van zich kon afzet ten, dat Ricky méér van den mooTd en de verdwijning van den beker wist, dan de jongeman wenschte to erkennen. Den avond, dat de beide misdrijven waren ge pleegd, was hij niet alleen na tienen bui ten geweest, maar hij was daarbij met de grootste geheimzinnigheid te werk ge gaan en had kennelijk gepoogd bij zijm huisgenooten den indruk te vestigen, dat hij terzeifdertijd in bed had gelegen. Of Ricky's tocht in verband stond met den diefstal van den beker of dat hij den ouden Tollhurst had vermoord, kon Lio nel niet uitmaken, want dat de beide misdaden niet door denzelfden persoon waren bedrijven, stond na Anita's mede- deelingen voor hem vast. Maar met Woe dend hart kwam de jonker tot de oonolo- sie, dat zijn neef óf de moordenaar, óf de dief moest zijn. En den jongeman ken nende, was Lionel geneigd aan te nemen, dat hij zich in elk geval niet aan het érg ste schandstuk had schuldig gemaakt. Hij hoopte en bad, dat het zoo moohfc zijnAls hij Ricky vinden kon, dan zou hij hem wel tot een verklaring dwingen omtrent zijn doen en laten dien fataJen avond. (Wordt vervolirdL

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11