24ste Jaargang ZATERDAG 27 ?AEI 1933 No. 7518 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3)e £etd&^6oti/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2,95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Woorden en daden Niemand erkent graag, dat er tegen spraak is tusschen zijn woorden en zijn da den. Wat heel verklaarbaar is, omdat het nooit als een eer kan worden aangerekend, wanneer men anders praat dan doet. De ergernissen in de wereld, de erger nissen onder ons, katholieken, worden niet het sterkst en droevigst gegeven door hen die verkeerd doen zonder meer, maar door hen die verkeerd doen èn sohoon pra ten. Dit terloops. Wij willen hier andermaal constateeren, dat de S.D.A.P. zóó bevreesd is, om de tegenspraak tusschen woorden en daden in haar politiek te erkennen, dat zij alles wat daarvan door anderen wordt beweerd èn in feiten aangetoond eenvoudig naast zich neerlegt. En wij zouden er nu ook wel voor 'n tijd over willen zwijgen, als we vanmorgen met in de bus hadden gevonden een propagan dablad van de S.D.A.P. te Leiden „Leidsch Arbeidersblad". Daarin wordt, met een open durf, ge prezen en verheerlijkt de houding van de fractie der S.D.A.P. in den Leidsche ge meenteraad, daar deze zioh verklaard en gekant heeft tegen een door B. en W. voor gestelde en door de Raadsmeerderheid aanvaarde belasting-verhooging, om de be grooting sluitend te maken. Wij lezen: Wij sociaal-demokraten meenen, dat het voor een gemeente onverantwoor delijke politiek is om zoolang te berus ten in ondragelijke finantieele verhou dingen, totdat de gemeente finantieel volledig is vastgeloopen. Zoo dragen de burgerlijke en socia listische raadsleden een gans oh an dere verantwoordelijkheid. De burgerlijke leden achten het on verantwoordelijk, dat de socialistische raadsleden weigeren mede te werken aan het opleggen van lasten, die lei den tot het sluitend maken der begroo- ting. De socialistische raadsleden achten het onverantwoordelijk om lasten te leggen op ingezetenen, die deze niet kunnen dragen en te berusten in fi nantieele verhoudingen, die de ge meente op den duur onbestuurbaar zullen maken. Nu constateeren wij andermaal het feit, dat in andere gemeenten de S.D.A. P. heeft voorgestemd en ook mede-voorge steld dezelfde maatregelen om de be grooting sluitend te maken als hier in Leiden door de Raadsleden der S.D.A.P. onverantwoordelijk worden geacht..-.. In Leiden veroorlooft de SJD.A.P. zich de weelde de gemeente mede te besturen door.w o o r d e n, en deze woorden zijn in flagrante tegenspraak met de daden dierzelfde S.D.A.P. in gemeenten, waar zij inderdaad medebestuurt. Dat is een on loochenbaar feit! Dat het „Leidsch Arbei- dersblad" dit feit nu 'ns durve loochenen! BINNENLAND DE BEPERKING VAN DEN RUNDSTAPEL. Commissie van Voorbereiding gevormd. Naar wij vernemen, is een commissie van voorbereiding gevormd inzake te tref fen maatregelen in verband met de be perking van den rundveestapel. In de commissie zullen zitting nemen eenige le den van de Crisis-Zuivel-Centrale en van de Crisis-Varkens-Centrale. Als voorzitter zal optreden de heer R. Tromp van Holst. UITVOER VAN MELKPRODUCTEN. De wet treedt 1 Jun in werking. In Staatsblad 284 wordt afgekondigd een K.B., waarbij wordt bepaald, dat de wet van 19 December 1930 t-ot regeling van de uitvoer van melkproducten en van gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk en room, met ingang van 1 Juni 1933 in werking zal treden. WAAROM KOOS COLIJN KOLONIëN? De T ij d schrijft: Het heeft verrassing gebaard, dat dr. Colijn, de leider van het nieuwe kabinet, zelf de portefeuille van Koloniën onder zijn hoede genomen heeft. De combinatie van de leiding van dit departement met de functie van minister-president is uiterst zeldzaam. Franssen van de Putte was in 1866 en 1871, toen het Indische cultuurstel sel en de Indische batig-slot-politiek de veel omstreden vraagstukken waren, even eens als minister van Koloniën kabinets leider. Maar daarna is deze combinatie niet meer voorgekomen. Men vorschte naar het motief dat dr. Colijn de portefeuille van Koloniën voor zich zelf deed nemen. Vrij algemeen ziet men dit in de finantieele positie van Ne- derlandsch-Indië, die in dezen tijd een vraagstuk van den eersten rang is en in de niet minder belangrijke zaak der ge- zagshandhaving. Zoowel aan het Indische crediet als aan de ongereptheid van dit Nederlandsche gezag zou de leiding van de krachtfiguur Colijn ten goede komen. Wij ontkennen dit niet. Maar deze in vloed zou naar onze meening in niet min dere mate van den leider van het kabinet- Colijn zijn uitgegaan, indien hij voor zich zelf een ander departement gekozen had. Wij speurden daarom naar een andcro re den en meenen die te hebben gevonden in een passus uit dr. Colijns' redevoering bij de algemeenë beschouwingen over de laat ste begrooting van het kabinet-Ruys. Het sprak toen over de verhouding tus schen Nederlandsche en Indische belangen als volgt: „Veel te weinig maakt deel uit van het algemeen besef in het Nederlandsche volk, dat welvaart in Tndië ook voorspoed be- teekent voor Nederland.. En daarom nfoet óok bij de verschillende maatregelen, die in Nederland worden genomen tot steun van verschillende bedrijven, gerekend wor den met de belangen van Indië. Maar daarvoor is nog een tweede reden. Wij zijn nu eenmaal tegen onzen wensch a'thans tegen miin wensch geraakt in een toestand, waarbij wij telkens genoopt worden om besprekingen te voeren met bui- tenlandsche mogendheden tot verdediging van onze economische belangen, en nu ge loof ik. dat men zich te weinig realiseert de groote beteekenis tegenover het buiten land om op te treden als een empire van zeventig millioen zie'en. Dat is heel wat anders dan dat men kan spreken als ver tegenwoordiger van een land van acht mil lioen zielen. Ik meen. dat de regeering goed zal doen om ook dat punt in ernstige over weging te nemen. Het koninkrijk met zün zeventig millioen zielen heeft grooter be teekenis dan wanneer ieder van de deelen afzonderlijk en dan het grootste deel hier -in Europa betrekkelijk slecht verte genwoordigd moet opkomen voor zijn economische belangen-'. Is het een verkeerde gissing als wij mee nen, dat de heer Colijn door de in zestig jaren niet voorgekomen combinatie van hef premierschap met de portefeuille van Koloniën te hernieuwen, datgene wat hij in November in de Kamer betoogde voor bet international© forum heeft willen accen- tueeren En past in die veronderstelling, dat hij voor zich zelf Koloniën koos, om voortaan in het internationale milieu, bijvoorbeeld reeds op de a.s. economische wereld-confe rentie te Londen, meer »">n tot nog toe in plaats van het lage landje aan de Noord zee, het empire van zeventig millioen zie len te doen comüareeren, niet het feit. dat hij als minister van Buiten la ndsche Zaken den vorigen Gouverneur-Generaal van Indië. doorkneed in het vraagstuk van het Oosten, naast zich stelde? TWEEDE KAMER VERGADERT DINSDAGMIDDAG. De Tweede Kamer zal Dinsdagnamid dag oméén uur in openbare vergadering biieenkomen. Aan de orde is dan de rnededeeling van een koninklijk besluit waarbij mr. J. R. H. van Sohaik op zijn verzoek wegens benoe ming tot minister van Justitie eervol ont heven wordt van zijn functie van voorzit ter der Kamer. De waarnemende voorzitter zal voor stellen om in deze vergadering over te gaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzittersohap. Behandeling van het verzoek van den heer D. Wijnkoop om verlof tot het rich ten van vragen aan de regeering inzake de wijze waarop de Surinamer De Kom vanaf zijn vertrek uit Nederland in het eind van het vorig jaar door en namens de regeering hier en in Suriname is behan deld, benevens over hetgeen er bij zijn komst in Suriname is geschied, over zijne gevangenneming en zijn gevangenhouden, over de wijze waarop zijn vrouw en zijn gezin ingevolge de maatregelen der Be geering worden behandeld, over de onge regeldheden die in verband met een en ander zioh in Paramaribo op 7 Februari j.l. hebben voorgedaan, en over het ver slag van den Gouverneur van Suriname ter zake. CRISIS-C RED IETHULP VOOR DBh' MIDDENSTAND. Eer> buitengewone landelijke vergadering van den Ned. R.-K. Middenstandsbond. Tot toelichting en onderlijning van het verzoek, door de Middenstandsbonden tot de Regeering. gericht, om beschikbaarstel ling van crediethulp voor gezonde Mid denstandsondernemingen, die door de cri sis in moeilijkheden zijn geraakt, belegt de Ned. R.-K. Middenstandsbond een bui tengewone landelijke vergadering Dinsdag 13 Juni a.s. des namiddags 2 uur in Hotel de l'Europe, Vreeburg, Utrecht. Tot deze bijeenkomst zijn uitgenoodigd de besturen der Diocesane Middenstands bonden en der landelijke Vakbonden, aan gesloten bij den N. R. K. M., benevens de besturen van alle plaatselijke R.-K. Mid- denstands-vereenigingen. Regeering behoudt zich haar beslissing nog voor. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr. I. H. J. Vos in verband met een onderzoek van regee- rinvswege ter zake van bijzonder crediet- verleening aan door de crisis getroffen middenstandsbedirijven, deelt minister Verschuur thans mede dat dit onderzoek inmiddels is voltooid dooh dat de regeering zioh een beslissing inzake credietverloe- nirug aan de door de crisis getroffen mid- denstandsbedrijven nog moet voorbehou-, den. Kosten voor afgifte err verlenging van paspoorten. Het ministerie van buitenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 Juni 1933 van rijkswege de navolgende bedragen zullen worden gehe ven ter zake van de afgifte en de verlen ging van buitenlandsche paspoorten. Voor de afgifte van een paspoort voor één persoon 5 en van een paspoort voor een echtpaar of voor 'een persoon of een eohtoaar met kinderen beneden 15 jaren 7.50. Voor het verlengen van een paspoort voor één persoon 5 en van een paspoort voor een echtpaar of voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 ja ren ƒ7.50. Eieren naar Duitschland. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft de kantoren, waar langs de uitvoer van eieren naar Duitsohland, be doeld in zijn beschikking van 8 Mei 1933 kan plaats vinden, aangevuld met de voor den uitvoer langs waterwegen opengestel de kantoren te Amsterdam en Delfzijl en met de voor den uitvoer over landwegen opengestelde kantoren te Coevorden, Hol- terhoek, Dinxperlo, Hekkens, Posterholt en Waubach. DE K. L. M. KAN BLIJVEN VLIEGEN. Piloten nemen aanvragen om ontslag terug De K. L. M. zal ook na 1 Juli den dienst kunnen voortzetten: de vliegtuigbestuur ders, die per dien datum ontslag hadden genomen, hebben besloten de ontslagaan vragen terug te nemen. Zulks is geschied op grond van een van de directie der K. L. M. ontvangen rnededeeling, dat de grieven en verlangens der piloten ernstig en welwillend onder de oogen zullen wor den gezien. In een uitvoerig schrijven heeft het bestuur der Vereeniging van Verkeers vliegers zijn houding nader gemotiveerd. verzwakt hebben. Henderson zinspeelde dan ook reeds op de mogelijkheid dat de ontwapenings conferentie ook na 12 Juni voortgezet zal moeten worden, gelijktijdig met die van i Londen. De besprekingen over de vlootbeper- ffng dreigen n.l. een grooten omvang te .nemen en nog tal van moeilijkheden op te leveren. De hoofdaanval tegen het hoofdstuk over de vlootbeperking is weer van Fran- sche zijde uitgegaan. De onprettige indruk van Donderdag is nog versterkt doordat het Fransche ver zet tegen de Engelsche vlootvoorstellen in den namiddag beantwoord werd met een niet minder fel verzet van Engeland tegen het door Frankrijk warm onder steunde voorstel van de commissi e-Politis over de aanwijzing van den staataanval- BUITENLAND ONTWAPENING. DE CONFERENTIE KOMT NIET KLAAR. Vóór 12 Juni. Hemelvaartsdag heeft op de ontwape ningsconferentie wel veel werk, dooh wei nig vooruitgang gebracht. De beide vergaderingen, van de alge meene commissie, die aan het vraagstuk der vlootbeperking en aan dat van de aan wijzing van den staat-aanvaller gewijd waren, deden zich weder diepgaande mee- ningverschillen voor, die de hoop van Henderson, dat voor de opening der Lon- densohe conferentie belangrijke beslissin gen zullen kunnen genomen zijn, weder DUITSCHLAND WEER EEN SCHANDAALZAAK. Volgens de „Tempo" houden zich de autoriteiten iu Duitschland bezig met een schandaalzaak, in het middelpunt waar van de bekende romanschrijver Frank Ar- nau staat. Tegen dezen schrijver, wiens ware naam Heinrich Schmitt is, worden talrijke be schuldigingen van ernstigen aard geuit: misbruik va/n vertrouwen, bedrog, afper sing, actieve en passieve omkooperij, de- viezensmobkel, belastingontduikingen, en verschillende andere dingen meer worden hem ten laste gelegd. Hij is op 't oogenblik voortvluchtig. In de zaak moeten talrijke persoonlijk heden der industrie verwikkeld zijm. In verschillende steden zijn reeds arrestaties verricht. Gemeenschappelijk met den ingenieur Ganz gaf Arnau een motortiidschrift uit, dat zich uitsluitend bezighield met „ont hullingen" en het aan het licht brengen van beweerde erge toestanden bij bepaal de werken der auto-industrie. Firma's, die van het verschijnen van zulke speciale nummers bijtijds kennis kregen, poogden zioh dan herhaalde ma len door het betalen van belangrijke be dragen een schandaalzaak te besparen. De hoofdwinst streek Arnau op, wiens inkomsten naar schatting door de autori teiten, jaarlijks 150.000 Mark beliepen. De villa van Arnau word bij verrassing door crimineele politie bezet. Al het daar gevonden materiaal werd in beslag geno men. Arnau zelf was niet meer te vinden. Hij houdt zich op 't oogenblik in Spanje op. Uit het in beslag genomen materiaal blijkt o.a., dat Arnau jaren lang voor vele duizenden Marken belasting ontdoken heeft. JOODSCHE WINKELBEDIENDEN UITGESLOTEN DOOR DE DUITSCHE VAKVEREENIGINGEN. Alle organisaties van kantoor- en win kelpersoneel in Duitschland hebben op een gezamenlijke vergadering, welke te Berlijn is gehouden, besloten, een aaneen gesloten front te vormen tot algeheele uit sluiting van Joodsche bedienden. OOSTENRIJK Wegens staatsgevaarlijke actie. De Oostenrijksche ministerraad heeft besloten de communistische partij te ver bieden. Dit verbod wordt gemotiveerd met de staats-gevaarlijke en onwettige activiteit der partij, waarvan den laatsten tijd herhaaldelijk het bewijs is geleverd. De regeering besloot verder een veror dening uit te vaardigen tot besoherming van de zedelijkheid en de volksgezond heid. CHINA Het vuren gestaakt. De wapenstilstand tusschen Japan en Ohina, waarover sinds enkele dagen werd onderhandeld, heeft thans zijn beslag ge kregen. Een mondelinge overeenkomst is Donderdag te Mijoen tot stand gekomen tusschen den opperbevelhebber van het Japanscbe Kwantoeng-leger en een verte genwoordiger van den Chineeschen mi ter van Oorlog, Hoy Ingtsjing. Op alle fronten is het vuren reeds gestaakt. Kraohtens de overeenkomst zullen de Japansohe strijdkrachten een lijn bezet houden van Tsjangping ten Noordwesten VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Vrede op het Chin&esche front (1ste blad). Een opzienbarende affaire in Amerika. (lste blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag 30 Mei bijeengeroepen, (lste blad). De piloten der K. L. M. trekken hun ont slagaanvrage in. (lste blad). Commissie van voorbereiding voor de beperking van den rundveestapel gevormd. (lste blad). De wet tot regeling van uitvoer van melkproducten enz. treedt 1 Juni in wer king. (lste blad). van Peking tot de kust, terwijl de Chinee- sohe troepen zullen terugtrekken tot ten Zuiden van de spoorlijn van Kalgan naar Poking en Tientsin- De Chineezen hebben zich verplicht er voor te zorgen, dat gee nerlei aanvallen van Ghineescho geregel de of ongeregelde troepen op do Japan- sche stellingen zulen plaats vinden. Wordt aan deze voorwaarde niet de hand gehou den, dan zullen de Japansche strijd/krach ten hun opmarsoh voortzetten. De onderteekening der definitieve wa penstilstandsovereenkomst zal Maandag a.s. plaats vinden. AMERIKA EEN OPZIENBARENDE AFFAIRE. Morgan voor de rechtbank. Een opzienbare affaire is op het oogen blik in de Ver. Staten aan den gang. Het bekende bankiershuis Morgan is nJ. voor een senaatscommissie gedaagd, teneinde een onderzoek te houden naar verschillende bankpractijken. Gebleken is, dat het bankiershuis Morgan aan verschil lende vooraanstaande politieke personen aandeelen heeft aangeboden tegen, een sterk verlaagden koers. Bij deze affaire zijn o.a. betrokken de minister van finan ciën Woodin, alsmede senator Mac Adoo, Owen D. Young, de vlieger Lindbergh, Thomas Lamont, R. B. Mellon (een broer van den oud-minister van financiën), Ras- kob (directeur van de Generaal Motors), die voorzitter was van de nationale com missie der democratische partij, welke Roosevelt oandiaat heeft gestold voor 't presidentschap. De lijst vermeldt verder Julius en Henri Morgan, twee zonen van de>n bankier. Naar aanleiding van het feit, dat ook Woodin's naam op de lijst voorkomt, zei- de senator Borah: Ik meen, dat het Amc- rikaansche volk er recht op heeft te ver wachten, dat de minister van financiën boven alle verdenking is verheven. In congreskringen heersoht een toene mende Beiging om den Amerikaanschen vertegenwoordiger ter ontwapeningsconfe rentie, Norman Davis, terug to roepen, in verband met zijn crediet-affairos met het bankhuis Morgan. AMERIKA NEEMT AFSCHEID VAN HET GOUD. Seffiator Steagall heeft gisteren, op per soonlijke aanwijzingen van Roosevelt, bij het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den een wetsontwerp ingediend om den gouden standaard ook wettelijk af te schaffen. Steagall verklaarde, dat dit ontwerp tot gevolg zal hebben, dat het goud defi- tief als basis van het Amerikaansche geld wezen wordt verlaten. Door dit ontwerp, ging do senator voort, zullen alle federale betaalmiddelen wettelijk betaalmiddel worden en dus ook moeten worden aan genomen bij het voldoen van particuliere schulden. „Met dit ontwerp", aldus Stea gall, „verklaren de Vereen»"de Staten zich onafhankelijk van het goud." I „Tel

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1