UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 27 MEI 1933 DE LEIDSCHE C0URAN1 DERDE BLAD PAG. 10 PARACHUTIST VALT VAN 6500 M. HOOGTE. Een vrije val van 5000 Meter. 's Werelds beste paraohutist, John Tra- num, heeft een duivelschen toer volbracht. Van 6500 meter hoogte sprong hij uit een vliegtuig, en gelijk een meteoorsteen, viel hij, zonder de parachute te openen, 5400 meter naar benoden in den tijd van 1 mi nuut en 25 seconden. Hiermede heeft hij het wereldrecord op zijn naam gebracht, dat gohouden werd door den Amerikaan Bud Manning met 4500 meter. Bovendien —•et Tranum, die in totaal 600 parachute sprongen heeft gemaakt, te hebben bewe zen, dat vliegers in oorlogstijd van groote hoogte uit hun toestel kunnen springen en dan veilig den beganen grond bereiken. „Ik zou een hond willen zijn met drie staarten", vertelde Tranum na zijn waag halzerij, „om den menschen te laten zien, hoe blij ik ben mot mijn nieuwe record. Experts hadden beweerd, dat het onmo- gelijk was, de prestatie, van Bud Manning te verbeteren, omdat het hart niet bestand zou zijn tegen de verandering van lucht druk gedurende het vallen. Toen besloot ik aan te toonen, dat de deskundigen ongelijk hadden, hoewel ik wist, dat het verschil <n luchtdruk zeer groot is, n.l. 320 m.M. op 8400 meter hoogte en 760 m.M. op den bega nen grond". „Natuurlijk was ik volkomen fit, toen «k de lucht inging met mijn piloot, luitenant Sayer", vervolgt Tranum zijn opwindend relaas in de „Daily Express". „Mijn hart was speciaal onderzocht en ook mijn bloed druk was in orde bevonden. Om halfvijf gingen we omhoog. Zeer snel waren we op 6500 meter hoogte, maar overal hing een dikke mist, waardoor het onmogelijk was» iets te zien. Na eenig heen en weer vlie gen ontdekten wij een gat in de wolken, waardoor wij juist de aarde konden zien Ik achtte mijn oogenblik gekomen. Van den zuurstofvoorraad in het vliegtuig bracht ik een hoeveelheid in mijn eigen toestel over, en toen klom ik op den vleugel. In de cockpit was het warm, maar toen ik buiten was, bevond ik mij in 35 graden vorst. Mijn eigen voorraad zuurstof kon 10 minuten dienst doen. Ik moest dus niet te lang op den vleugel blijven. Angst had ik in het geheel niet, en ik was ook niet ze nuwachtig. Het gat in de wolken was toch niet zeer geschikt, en daarom besloten we een ander te zoeken. Zoo vlogen wij, ter wijl ik op den vleugel stond, wat heen en weer, totdat luit. Sayer inderdaad een beter gat vond. Op dat oogenblik had ik nog vier minuten zuurstof over. Het werd tijd. Ik zette me af en sprong. Keurig kwam ik in het gat terecht. De eerste 1600 meter was ik in het ge heel niet in staat, mijn bewegingen te con troleeren, hoewel ik volkomen bij bewust zijn was. Dan weer viel ik met mijn hoold naar beneden, dan weer andersom. Het was alsof ik kopje duikelde. Ten slotte kreeg ik een zittende houding, die ik tot het eindo toe behield. Al mijn aandacht was op mijn stopwatch geconcentreerd, dat aan mijn hand was vastgebonden. Mijn eenigo angst was, dat ik niet te vroog aan het touw van de parachute zou trekken. Mijn oogen be gonnen een beetje te tranen, maar veel last had ik daarvan niet. Ik voelde de lucht geleidelijk warmer worden. Geleidelijk is natuurlijk zeer betrekke lijk, want alles ging razend snel. Ik begon mijn duik met een snelheid van 210 K.M. per uur en naarmate de lucht dikker werd, verminderde deze tot 170 K.M. Mijn stopwatch vertelde me, dat ik 5300 meter gevallen was. Ik had een vermoeden, dat het langer was, en omdat ik mijn leven nog te lief had, besloot ik aan het touw te trekken. Do schok, die toen volgde, is nauwelijks te beschrijven. Ik had een gevoel, of alles naar beneden werd getrokken, alsof mijn hoofd op mijn borst werd gedrukt, alsof mijn lichaam zich van mijn hoofd scheidde en ergens in de wolken bleef. Dan plotse ling was alles weer in orde en kon ik reali- eeeren, dat alles nog op zijn plaats was. Het ergste was nu gebeurd. Rustig gleed ik omlaag. Een blik op mijn stopwatch toonde aan, dat het tranen van mijn oogen inderdaad hinderlijker was geweest dan ik dacht. Ik ha-d me vergist: ik had nog 300 meter langer kunnen vallen. Volkomen ongedeerd kwam ik op den Engelschen bodem terecht. Irvin, de ont werper van de parachute, was de eerste, die me gelukwenschto. Op wonderbaarlijke wij ze manoeuvreerde hij met zijn Puss Moth door de jungle, want zoo zag het stuk land er uit, waarop ik gedaald was. Ik denk, dat ik één ding van waarde heb gedaan, n.l. het bewijs geleverd, dat een vlieger, die op een hoogte van bijv. 7500 meter omlaag geschoten wordt, zijn leven kan redden, al9 hij denzelfden sprong maakt, als ik". „Tel." VLIEGTUIG STORT NEER OP EEN RENBAAN. Voor volle tribune te Wiesbaden. Naar wij gisteren in een kort bericht meldden, is een vliegtuig op Hemelvaarts dag neergestort te Wies-baden, waarbij twee dooden te betreuren waren en één zwaar gewonde. De Tel. geeft van dit ongeluk de vol gende beschrijving: Tijdens de internationale vliegt auto- en motorwedstrijden is te Wiesbaden op Hemelvaartsdag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Ongeveer halfvijf in den middag vertrokken drie Klemm-machines met be stemming naar Mannheim De eerste twee gingen in een bocht op een hoogte van ongeveer 20 meter, ofschoon zij kennelijk daartoe niet voldoende snelheid hadden. Het had weinig gescheeld, of de machines waren bij het nemen van de bocht afge gleden en terechtgekomen in de stampvol le overdekte tribune. Het nemen van de bochten met een zoo geringe snelheid maakte op ieder een zeer onzekeren in druk. Eenige minuten later ging het der de vliegtuig, de T 2250, met als bestuur der Kergt uit Mannheim van de Badener Luftfahrt Verein de lucht in. Er waren L ee - ssaciers aan boord, van wie één clandestien en buiten medeweten der com missie was ingestapt. De piloot, die moei- i d'n grond kon loskomen. nam eveneens met vrij geringe snelheid de bocht. Vlak" voor de stampvolle tribune gleed en toestel af en stortte van onge veer 25 meter^Jxoogte neer. Het draaide nog half om zijn as, waarop met een zwa- ren slag de kop zich in den grond van de renbaan boorde. Op deze renbaan, die om het vliegterrein loopt, hadden even tevoren motor- en autowedstrijden plaats gevonden. De motor spatte naar alle zij don uiteen en stukken van de machine werden weggeslingerd. Eén der inzitten den van het vliegtuig viel er uit, voordat dit den grond had geraakt. De tweede kon spoedig uit de overblijfselen bevrijd worden. Men had eenige moeite om den piloot los te krijgen. De beide inzittenden waren terstond dood. De bestuurder werd zeer zwaar gewond. Na den slag, waarmede het toestel den grond raakte, was het even stil op het terrein, dat door duizenden bezocht werd. Daarna hoorde men allerwege gillen en schreeuwen. Leden van de S A. en S.S. ga ven elkaar een hand en formeerden een kring om de overblijfselen van het toe stel, waaruit de benzine vloeide. Onder een grooten toeloop van nieuws gierigen werden de lijken en de gewonde weggedragen. Per luidspreker werd be kend gemaakt, dat de verdere wedstrij den werden afgelast. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Onverwacht goed afgeloopen. De Almelosche sportvlieger F. ten Bos js gisteravond tegen half negen, toen hij in gezelschap van 3 andere sportvliegers over Almelo vloog, tegen een grooten seinmast aau de spoorlijn naar Hengelo, vlak bij het Almelosche station, gevlogen en neer gestort, in een tuin van een villa. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, doch de cabine was vrijwijl intact geble ven. Eenige omwonenden snelden toe en trokken den vlieger, die alleen in bet toe stel zat, en die op zijn zij lag, uit den stuurstoel. Hoewel zijn gelaat hevig bloed de tengevolge van een wonde boven het rechteroog, had hij overigens zoo goed als geen letsel bekomen. De seinmast brak in vier stukken af en viel over de spoorlijn. Het duurde ruim een kwartier eer de lijn weer vrij was, tengevolge waarvan de sneltrein naar Amsterdam, die juist in aantocht was vertraging ondervond. De heer ten Bos was boven de woning, waar zijn moeder en zijn echtgenoote wo nen, gedaald om uit de lucht een groet aan zijn familie te brengen. Bij het zwen ken vloog hij toen tegen den seinmast. Het ongeluk trok begrijpelijkerwijze vele nieuwsgierigen. Het duurde slechts gerui- men tijd of duizenden waren op de been. KATWIJK AAN DEN RIJN. Voetbal. De pas opgerichte R. K. Voetbalvereniging heeft een prachtig veld ter beschikking gekregen, n.1. het wei land in het bosch achter het Missie Col lege der Paters Franciscanen. Dit weiland met een gedeelte bosch is nog eigendom gebleven van de Paters Jesuieten, welke van Katwijk naar Den Haag, Huize „Cat- wijck* vertrokken zijn. Het werd vroeger ook gebruikt als voetbalterrein door de leerlingen van het College der Jesuieten en kan een eerste klas veld genoemd worden. Binnenkort za-i het terrein feestelijk ge opend worden. Nieuw altaar. Door milde bijdragen is de parochie in het bezit gekomen van een ^iouw H. Hart-altaar. Het is een prachtig stuk werk en zal a.s. Vrijdag, lste Vrijdag van Juni, in gebruik worden genomen. Pas toor Schiphorst, de vorige herder der pa rochie zal voor deze feestelijkheid uit Am sterdam overkomen om bij de ingebruik name tegenwoordig te zijn en zijn oud parochianen toe te spreken. Zulks zal plaats hebben des avonds In een plechtig Lof. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagavond te half 8. Agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Verordening op de inning van leges voor jachtakten; 4. Verzoek steuntrekken de eigenhuis-bezitters om huurtoeslag; 5. Steunaangelegenhedon; 6. Verordenin gen tot heffing en invoering eener Wegen belasting; 7. Verhooging opoenten Gemeen te-Fondsbelasting voor het belastingjaar 1D33/1934; 8. Heffing ipcenten Vermogens belasting; 9. Wijziging begrooting 1932; 10. Wijziging begrooting 1933, STOMPWIJK. Juliana. Het R. K. Fanfarecorps „Ju liana" wist op het Concours te Leidschen- dam op Hemelvaartsdag beslag te 'leggen op den lsten prijs met 329 p. in de eerste afdeeling Fanfare, zoodat zij op een vol gend concours uitkomen in de afd. Uitmun tendheid. Een mooi succes voor directeur en muzikanten. WARMOND. De Jonge Wachters. Hemelvaartsdag is voor de Jonge Wachters van Warmond een schitterende dag geweest. Op het pro gramma stond een fietstocht naar Rotter dam. Het is begrijpelijk dat zooiets voor jongens een attractie 16; maar het hoofd doel van dezen tocht was echter om hen te laten zien, tot welke groote resultaten men in de jeugdbeweging kan komen door een gestadig volhouden. Want, het blijft noodzakelijk, dat de jongens steeds op nieuw doordrongen worden van het groot belang van de jeugdbeweging, omdat er van hen zooveel vereischt wordt en dit hen wel eens in het begin ontmoedigd. Leden toch kunnen alleen zij worden, waarvan men kan verwachten, dat zij zich door een voortdurende oefening van hun karakter zoo willen vormen, dat zij model-jongen ge noemd worden, voorzoover men dit van en jongen kan en mag verwachten. Dat de jongens zelf het nut van de j'eugdbeweging beseffen is vervolgens zeer noodzakelijk, omdat men steeds ondervindt de tegenwerking van degenen, die hen fei telijk moesten opvoeden maar dit niet kun nen gezien de resultaten of meenen, dat de methode van vroeger nog kan ge volgd worden. In de openlucht werd een kort morgen gebed gebeden, waarna de directeur zijn zegen gaf om hen gedurende die reis on der Gods bijzondere bescherming te stel len. Na een kort signaal vertrok men vol spirit en in vlug tempo uit het nog rustige Warmond. De groepsvlaggen gaven door hun prettig gevarieerde kleuren aan de club een fleurig aanzien. In Rotterdam werd in de parochiekerk van Pastoor J. Lauwers de Hoogmis bij gewoond, welke volgens gewoonte als Mis- sa dialogata werd gecelebreerd. Jonge Wachters antwoordden gezamenlijk den priester en zongen afwisselend met het koor de vaste gezangen. Ook hier bleek weer de dieoe beteekenis van het H. Offer dat slechts door de geloovigen kan gevoeld worden, wanneer zij meeofferen, door den priester te volgen in zijn Misgemeden. Voor de Warmondsche jongens een aanspo ring om te trachten ook op deze wijze hun godsdienstige vorming te bevorderen. Na gezellig onder elkander de lunch ge bruikt te hebben, hield de muziekclub. ge noemd naar den grooten musicus Mozart, een bijeenkomst, om te toonen, dat de jeugdbeweging niet dient om jongens be zig te houden, maar haar kracht zoekt in het ontwikkelen van de verschillende capa citeiten, die een jongen bezit, zonder te let ten op den gedachtengang van sommigen, dat het voor een 'jongen voldoende is, als hij maar werken kan. In den namiddag werd een bezoek ge bracht aan Waalhaven, waar we ondanks de drukte, nu en dan toch nog iets konden opvangen van de uiteenzettihg, die de rids gaf over de werking van de machine. Voor de leden van de wandelclub was deze tip pel naar het vliegveld een.flinke training. Het was jammer, dat we op den terug tocht rtog al gotractéerd werden op regen buitjes, heteeen de diverse moeders wel eenige overlast zal bezorgd hebben maar afijn, een offertje voor de goede zaak wordt steeds beloond. Een verzoek zouden wij nog willen rich ten tot de ouders die een zoon onder de Jonge Wachters hebben, n.l. dat zij wel aanmerking maken maar verstandige en alleen bij Directeur of Leiders, dat zij ver volgens met ons medewerken om deze jon gens op godsdienstig, zedeliik en maat schappelijk gebied iets verder te brengen dan andere: dat zij eens overwegen van hoe groot belang het is voor hun zedelijke vorming, dat er een vertrouwelijk contact bestaat tusschen geestelijken en jongens: dat zij niet mogen veronderstellen, dat iedere jongen geschikt is om Jonee Wach ter' te worden. Tévens een verzoek tot de ouders, wier "zonen nog geen lid van de jeugdbeweging zijn ml. dat zij hen eerst zoover brengen, dat zij om opname kunnen verzoeken, hetgeen wij dan zeer gaarne zul len doen. Bekroond. Meerdere malen hebben wij in ons blad den loftrompet gestoken over ons muziekkorps „St. Matthias'" en hebben er ook meerdere malen op gewezen, dat dit korps zich best kan meten met korpsen uit groote plaatsen. Dat wij hiermede toen geen onwaarheid beweerd hebben is op "Hemelvaartsdag dui delijk gebleken, want toen wist „St. Mat thias" op *t Groot Na-t. Concours te Rot terdam den eersten prijs te bemachtigen met niet minder dan 384 punten. Wij waren in de gelegenheid eens inzage te nemen van dé beoordeelingen der jury en hieruit bleek dat de juryleden eenparig van oordeel waren, dat het hier betrof een prachtig geschoold en ook technisch een subliem korps. Niet minder werd geroemd de leiding van den Directeur, den heer G. Dik. en de door de jury aan hem gebrachte hulde komt hem ook ruimschoots toe. Hot is zeer zeker niet te veel gezegd a-ls -de jury spreekt van een uitstekende en su blieme leiding, die het geheele korps tot in zijn kleinste onderdeelen beheerschte. Wij bieden de leden en den eminenten di recteur onze hartelijke gelukwenschen aan. Hedpnavond (Zaterdag) zullen wij in de gelegenheid zijn beide coneourenummers te hooren, want St. Matthias zal op de ge meentelijke muziektent ©en uitvoering ge ven na eerst een rondgang door het dorp te hebben gemaakt. De beide concoursnummers waren Marche aux Flambeaux van Meyerbeer en Ouver ture Egmond van Beethoven. Na in 1927 den derden prijs te hebben behaald in Diemen werd achtereenvolgens in de jaren 1928 tot 1933 een eer6te prijs behaald in Moordrecht, Oude water, Kethel, Noordwijk, Delft en Rotterdam. Commen taar overbodig. Wij zijn er vast van over tuigd dat nog meer lauweren aan de reeds behaalde zullen worden toegevoegd. Zangvereeniging. De Christelijke Zangvereeniging alhier heeft op Hemel vaartsdag deelgenomen aan het Nationaal Concours te Amersfoort en wist daar in de afdeeling Uitmuntendheid den tweeden prijs te bemachtigen met 292 punten. Hoe wel er korpsen waren met 100 en meer leden, terwijl de Christelijke Zangvereeni ging alhier slechts 30 leden telt, werd dank zijn de prachtige leiding van den heer G. de Wolf te Leiden, toch een groote succes verkregen. Wel een bewijs dat in het kleine koor het 8temmengehalte buitengewoon goed is. Wij wenschen de leden met hun ijverigen en bekwamen dirigent nog veel succee toe. Kano omgeslagen. Gisteren ie ©en kano bemand met twee meisjes uit Den Haag op het Norremeer omgeslagen. Ge lukkig konden de inzittenden zwemmen, doch een der meisjes werd plotseling over vallen door krampen zoodat zij reeds in de diepte verdween. Aangezien echter di rect hulp bij de hand was. kon erger wor den voorkomen. Meerdere malen is reeds bewezen dat voora] bij het kano-varen de uiterste voorzichtigheid betracht moet worden terwijl men zeer zeker voldoende moet kunnen zwemmen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot, rar. J. C. Smit, is benoemd tot kantonrechter te Meppel Gevestigd: Joanna van der Werf van Voorschoten. Jannetje van der Bijl van Hilversum. Jan Jacobus Bate Spreij naar Eindhoven. Jan Wingelaar naar Nieuwkoop. Eilsabeth Wesseling eciit- gen. van M. A. van Doorn naar Amsterdam. Willem Adriaan Mulder naar Arnhem. Neeltje Verheij naar Nieuw-LekkerlanJ. Hendrik van Nielen en gezin naar Wad- d in xv een. Vertrokken: Alida van Wilgen naar Amsterdam. Melis Lieftinck naar Vlaar- dingen. Cornelia van den Hoek en ge zin naar Utrecht. Geertje Maria Boer echtgen. van P. G. Verkade naar Leider dorp. Jannetje Hendrika Sekeris naar Hazerswoude. Jacobus Oostveen naar Rijnzaterwoude. Cornelis Ouwersloot en gezin naar Nieuwveen. Francina Anna Maria Wouters naar Rijswijk. Jan Frede- rik Egberts naar Alkmaar. Cornelis Ja cobus Mulder en gezin naar Nieuwveen. Aaltje de Wit echtgen. van A. Oskam naar Zegveld. Geboren: Gerrit;-e, d. van D. Turken burg en T. de Haas. Stijntje, d. van 0. Raaphorst.en S. de Jeu. Joanna, d. van N. G. van der Erf en J. O. Bottelier. Geertruida Antonia, d. van G. P. Wortman en G. van der Tol. Maartje, d. van A. Rijnsburger en A. P. van der Stoel. Cornelis Adrianus Maria, z. van A. J. J. van der Drift en M. C. W. Lindenhoff. Augustinus Gerrit, z. van A. G. Dijk en M. W. Vierbergen. Gehuwd: A. Oskam 23 j. en A. de Wit 30 j. G. Zondag 27 j. en P. Mulder 23 j. BODEGRAVEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan heden als werkloos in geschreven: 1 wagenmaker, 24 landarbei ders, 16 pakhuisknechts, 10 schippers, 30 fabrieksarbeiders, 5 opperlieden, 29 losse werklieden, 2 electriciens, 3 schilders, 1 houtbewerker, 1 heier, 7 metselaars, 13 timmerlieden, 5 grondwerkers, 1 visscher, 2 chauffeurs, 2 opperlieden, 3 smeden, 1 winkelbediende, 1 molenaar en 1 klompen maker. Bouwen. Door B. en W. is aan D. Scheer vergunning verleend ot den bouw van een woonhuis voor rekening van F. van Dam aan de Nieuwe Markt. Geboren: Maurits, z. van A. Vermeu len en H. Boot. Hendrika Teuntje, d. van T. Ooms en A. van den Bosch. Overleden: A. A. Eindhoven 89 j. wed. van G. Kruijt. G. Timmer 72 j. geh. met G. Landman. Gevestigd: A. Hansma van Aoht- korspelen. Vertrokken: F. C. M. Bloem naar Naaldwijk. S. C. Meerse naar L. R. Wei de. A. Fokker naar Gouda. R. Th. Fortuin naar Leiderdorp. BOSKOOP Aanbesteding. Gistermorgen had de in schrijving plaats voor de verbouwing van de bestaande MULO.-school aan den Zijdeweg, en het bouwen van een brandstoffenbergplaats op het schoolplein, met bijkomende werken, Inge schreven werd als volgt: J. v. d. Vliet, 4664, Fa, gebrs. Bodegraven, Reeuwijk, f 4693, J. Meijer f 4795, W. Kranenburg Zn. f 5543, J. v. d. Kooij 5600, J. v. d. Wilden J 5800, J. Loef 5850. De gunning zal nader worden be kend gemaakt. Waar geen woonplaats is ver meld, is deze alhier. Geboren: Adriaantje Antonia d. van G. Bekker en J. Oukenhout Margaretha d. van G. C. Appel en L .A. Oosterwijk Hendrik z. van N. Paling en KI. Slingerland. Ondertrouwd: J. de Rijk 28 j. en P. Vuijk 22 j. J. J. v. Elswijk 25 j. en A. Ro denburg 20 j. Overleden: Pieter Boer 5 j. Stijntje Asscheman, echtgen, van L. Trimp 48 j. Ja cobus Wilhelmus de Vink 78 j. LEIDERDORP Inlichtingen verzocht. Eergistermiddag (Hemelvaartsdag) is op den Hoogmadenschen weg alhier het 13-jarig zoontje van H.. wonen de alhier, die met zijn rijwiel de rechterzijde van den weg bereed, bij het tegenkomen door den bode B. van Hoogmade, als bestuurder van een auto, aangereden, tengevolge waar van bedoelde jongen met zijn rijwiel in een langs dien weg gelegen sloot terecht kwam. Door een tweetal wielrijders is de jongen, die met een nat pak en de schrik vrijkwam, op het droge gebracht. B. zou het tegenkomen van den jongen, niet naar rechts hebben uitgewe ken. De twee wielrijders worden verzocht zich bij de politie alhier te vervoegen. KOUDEKERK Concours De Geref. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier, behaalde op het Nat. Zangconcours, gehouden te Amersfoort op He melvaartsdag, een tweeden prijs in de tweede afd. met 278 p. Ondertrouwd: G. Lex 21 j. en G. de Wit 21 j. Getrouwd: J. de Vogel 26 j. en J. M. Straver 22 j. Ge v e s t i g d: van Leiderdorp: W. C. van Es van Haarlemmermeer: W. P. van Burik van Giethoorn: G. Drost van Woubrug- ge: D. M. G. van der Ploeg van Hazerswou de: L. van Heijningen. Vertrokken: naar Stompwijk: wed. J. J. Hoogeboom en gezin naar Hazerswou de: G. Dorrepaal Adrianus van den Berg en W. van der Meij. NIEUWKOOP Ziekte van Weil. Wij mogen wel zeggen, dat elke tijd zijn ziekte heeft, en nu is het sedert vooral een jaar de ziekte van Wei!, wel ke bijzondere aandacht vraagt van de autori teiten, die, daar het een volksbelang geldlt, daaraan een welwillend oor willen schenken. In geheel bijzondere mate is dit het geval voor onze gemeente met de ziekte, welke wij hier op het oog hebben, speciaal in verband met de uitgestrekte plassen. De ziekte ontleent haar naam aan den arts Weil uit Wiesbaden, die in 1916 gestorven is, doch reeds in 1886 haar beschreef, welke ech ter eerst in de laatste jaren in gestadig ern stiger mate ook in ons land is gaan voorkomen. Zij wordt veroorzaakt door een ziektekiem, die voornamelijk voorkomt bij de ratten, welke gevaarlijke kiemen het lichaam van den rat verlaten met de urine. En wanneer een rat be smet is, blijft zij gedurende haar geheele ver dere leven gevaarlijk. Ook honden kunnen door de ziekte worden aangetast en de smet stof verspreiden, evenwel zullen de meeste ziektegevallen bij den mensch hun ontstaan te danken hebben aan besmetting door ziektekie men, van de rat afkomstig en wel bij het zwem men en baden in water dat door de ratten met de ziektekiemen verontreinigd is. Nu heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken onlangs met ernst op dit gevaar ge wezen en aangeraden de noodige maatregelen daartegen te treffen, waarbij als het meest doeltreffend is aangegeven het weren en ver delger van de ratten in en om de zwemgele- 'genheden, terwijl wat het weren betreft aller eerst er aan gedacht moet worden geen spije resten aanwezig te laten. Voor onze gemeente is dit echter een groote moeilijkheid, want niet slechts in en om de aanwezige zweminrichting wordt deze sport beoefend, doch in de laatste jaren in steeds toenemende mate in alle hoeken en plaatsen van onzen uitgestrekten waterpolder, terwijl wijl wij veilig kunnen aannemen, dat geen streek van ons land aanwezig is, waar meer van dit gedierte leeft en tiert dan juist hier. De ziekte kenmerkt zich vooral door een verstijving van de spieren en het ts dan ook raadzaam voor degenen, die het er toch op wagen om te gaan zwemmen of baden, zoodra zij eenige sporen der ziekte ontdekken, genees kundige hulp in te roepen. Dit is mede van belang om te kunnen nagaan o£ en in hoeverre de ziekte zich hier voordoet. Het gemeentelijk ontginningsbedrijf is een gelegenheid, waar voortdurend zeer veel ratten op aankomen, omdat hier zooveel etensresten aanwezig zijn. Beweerd is ook, dat ze zouden meekomen met de vuilnisschuiten uit Leiden en Wassenaar. Dit kan natuurlijk een enkele maal zijn voorgekomen, doch in het algemeen is en kan dit niet waar zijn. Steeds en zeer bijzonder in den laatsten tijd zijn vanwege het bedrijf krachtige maatregelen genomen en met groot succes toegepast om ze te verdelgen. Door middel van een hierop afgerichte hond, die voortdurend aanwezig is en voorts ook door middel van een lichtbank in den nacht, waar ze op aankomen en dan doodgeschoten wor den, bereikt men, dat hun aanwezigheid op of bij het vuilnisterrein slechts van zeer korten duur is. Geboren: Clasina d. van F. van der Wel en M. van Vliet Huberts d. van J. Eijs en J. M. Wijfje. Ondertrouwd: N. Leliveld 25 j. en C. M. van der Fem 24 j. wonende te Amsterdam H. Verkerk 24 j. te Nieuwveen en G. Ver- duiin 21 j. Overleden: C. van Wijngaarden 54 j. echtg. van C. Zimmerman A. B. Plomp 37 j. echtg. van P. Noordam. Eervol ontslag. Mej. M. Wouters heeft met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag ge vraagd als schoonmaakster van het gemeente huis alhier. WOERDEN Begin van brand. Toen een agent van politie zich gisterenmiddag bij het woonwagen kamp bevond, bemerkte hij, dat uit een der wagens dichte rookwolken naar buiten kwa men. Bij onderzoek bleek de boel gesloten, ter wijl binnen een petroleumkacheltje brandde, waarop een pan met vet stohd, die vlam had gevat. De agent maakte korte metten en hakte met een bijl de deur open, waarna hij kachel plus vetpan, naar buiten wist te krijgen. De wanden van den wagen, die zeer luxueus was ingericht, waren reeds gloeiend heet. De eige naars waren twee musici, die juist de stad in waren. Zij waren de agent zeer dankbaar, voor het behoud van hun kostbaar verblijf. IJs op straat. De ijsco-venter v. L. alhier werd op 't Kerkplein aangereden door een luxe auto. Zijn wagentje werd hierdoor be schadigd, terwijl ijsco's, busjes biscuits in groo ten getale over den grond verspreid lagen. Een schadepost voor den man, maar gelukkig is deze door den autobestuurder vergoed Aanrijding. Door een der volgauto's van de auto van H.M. de Koningin-Moeder is op den Westdam het dochtertje van den heer K. aangereden. Het meisje bevond zich per fiets op het rij wielpad. De auto moest uitwijken voor een met hout beladen vrachtwagen en raakte hierbij de wielrijdster. Tengevolge van den val bekwam het kind een bloeduitstorting aan de knie, die door geneeskundige hulp ten spoedigste werd behandeld. Vanuit Soest is telefonisch naar,den toe stand van het meisje geïnformeerd, terwijl eventueel geldelijk nadeel zal worden vergoed. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGMENFABRIEK „DE LANDMAN" H Rooktabak krVlJ/X/I 1025 P" pond Fa. Wed. C. J. VISTER HAVEN 20 - LEIDEN

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10