TRITON WINT DE VARSITY VRIJDAG 26 MEI 1933 I DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE REGEN ALS SPELBREKER. Der traditie getrouw zijn het Noordzeekanaal de jaarlijksche stu- denitenroefwedstrijclen gehouden. En over- kcxmstig diezelfde traditie ontbrak de regen, die meestal als spelbreker pleegt op te treden evenmin. Het hemelwater gutste den göheelen dag bij stroomen neer en het was geen pretje op het open wedstrijdterrein of op het water te zijn. Was tengevolge van het ongunstige weer de belangstelling reeds niet zoo groot, mede oorzaak dat velen, die an ders met hun zeilbooten, wherries en andere vaartuigen, naar de Varsity ple gen te gaan, is de omstandigheid,' dat dit jaar door den Rijkswaterstaat een verbod was uitgevaardigd om aan den Noordelijken oever te meren. Tegenover het nadeel van de afwezigheid van de vele booten, die anders voor een feeste lijke aankleeding van de wedstrijden zorgen, stond evenwel het„ voordeel, dat door de nieuwe regeling een eind was gemaakt aan den ongeloofelijken war boel, die vroeger op het Noordzeekanaal bij de studenten wedstrijden heerschte. Ondanks de miserabele weersgesteld heid heerschte op het officieele gedeel te de feestvreugde van ieder jaar. Daar werden de ploegen luide aangemoedigd, daar werd gejuicht en gezongen, daar klonk de vroolijke radiomuziek. We za gen weer de traditioneele stroohoeden, getooid met linten in de kleuren der deelnemende vereenigingen, hoofddeksels die naarmate de wedstrijden vorderden, met zoo heel veel meer van hun oor-' spronkelijken vorm over hadden..... Bij deze wedstrijden is Njord er wel het best afgekomen. De Leidenaren wis ten in niet minder dan vier nummers de overwinning te behalen. In het hoofd nummer sloegen zij echter een nietal te best figuur. Hier had Triton succes, dat vrijwel onbedreigd' zegevierde. Nereus, van wie groote verwachtingen waren ge koesterd, heeft heel hard moeten vech ten om op de tweede plaats te eindigen. Aegir Had geen schijn van kans. De Gro ningers maakten te korte slagen, waar door zij weinig water pakten en dienten gevolge niet snel vooruit kwamen. Laga kon het ook al niet bolwerken. Dc Delf tenaren hebben over het a'gemeen, ook in dit nummer, een mooien stijl te zien gegeven, maar snelheid zat er niet in de ploegen. Njord's oude vier kon het tempo op geen stukken na volgen en had op het laatst nog moeite genoeg om zi-oh Aegir van het lijf te houden. Nereus heeft zich alleen in de beide nummers voor de tweëen goed gehouden. In de Jonge Vier trokken de Amsterdam- sche studs zich terug. DE WEDSTRIJDEN. Jonge Vier. Aan den start: 1. Njord, 2. Laga, 3. Triton. (Nereus trok zich terug). Njord is het beste weg. De Leidenaren slaan een hoog tempo, met veertig sla gen in de eerste minuut. Zij roeten rus tig en regelmatig en hebben weldra twee lengten voorsprong. Terwijl Njord steeds blijft uitloopen ontstaat een vinnige strijd om de tweede plaats tusschen Laga en Triton. De Utrechtenaren kun nen tenslotte het baantempo van de roodjakken niet bijhouden en zakken af. Hiermee is de strijd beslist. Njord wint gemakkelijk met vier lengten voorsprong. Uitslag: 1. Njord (tijd 7 min. 23 2/5 sec.). 2. Laga (op vier lengten). 3. Triton (op zes bootlengten). De winnende ploeg bestond uit G. A. Catalani (boeg), J. M. W. Kampmeinert, R. A. Penburg (pseudoniem voor Keere- weer), N. Neeb (slag), C. H. W. d'Artil- kuc Brill (stuurman). Overnaadsche Vier. Aan den start: 1. Njord. 2. Triton. 3. Laga. 4. Nereus. 5. Aegir. Njord neemt dadelijk de leiding, de andere ploegen volgen op geringen af stand. Triton, op de tweede plaats, wordt ernstig door Laga bedreigt. De Delftenaren roeien echter zeer slecht en hoewel Triton ook al niet erg goed op dreef is, slagen de Utrechtenaren er toch in, voorloopig hun positie te be houden. Een felle strijd ontstaat tus schen Aegir en Nereus op den Noorde lijken oever. Na hard vechten slaagt de Nereus-vier erin met de Groningers af te rekenen. De Amsterdammers zetten dan een feilen spurt in en kruipen op naar de tweede plaats. Triton en Laga zakken meer en meer af ten voordeele van de Groningers die af en toe niet on aardig roeien, goed volhouden en zich op de derde plaats weten te handhaven. Njord, dat een goede eenheid in den ploeg vertoont, wint onbedreigd met vier lengten voorsprong. Uitslag: 1. Njord (tijd 7 min. 26 2/5 Njord boekt vier overwinningen. Nereus favoriet in de tweeën. sec.). 2. Nereus. 3. Aegir. 4. Triton. 5. Laga. De winnende ploeg bestond uit: B. E. van Zanten (boeg), J. Kolkman, J. de Pohn, H. Dupon (slag) en L. D. J. Reeser (stuurman). Het hoofdnummer. Daarna wordt gestart voor het hoofd nummer (3000 M.), waarvan uit de kamp- reohtersboot door dokter Marres een ooggetuige verslag voor de Phoki wordt gegeven. Aan den start: 1. Aegir. 2. Triton. 3. Njord. 4. Laga. 5. Nereus. Als de ploegen wegvaren gutst een belletjes-regen omlaag, terwijl het water zeer ruw is. Triton neemt reeds dadelijk de leiding. Laga ligt op de tweede plaats. Dan komt Nereus, dat een tempo maakt van 21 slagen in de eerste halve minuut en 40 in de heele. Njord ligt vier en dan volgt Aegir. Triton roeit in een prachtig rustig tempo en ontwikkelt een groote snelheid. Er zit een volmaakte balans in de boot en het water- én bankjes- werk is volkomen beheerscht. Een schit terende ploeg! Het duurt niet lang of de donker-blauwen zijn zoover vooruit, dat ze weinig gevaar van hun mededingers hebben te duchten. Kalm en zeker van hun zaak stevenen zij op den eindstreep af. De strijd speelt zich verder tusschen de vier andere booten af. Njord vangt eenige malen enorme snoeken, waardoor de vaart steeds vermindert. De achter stand, welke hierdoor ontstaat, kunnen de Leidenaren onmógelijk meer inhalen. Nereus roeit ook niet al te best, maar na langen tijd hard trekken komen de Nereïden naar voren tot op de tweede plaats, maar Triton kunnen zij niet be naderen. Laga, wiens soepelen stijl be wondering afdwingt ontwikkelt te weinig snelheid, om nog kamp te kunnen geven. Njord raakt er langzamerhand heelemaal uit en zakt ver af. Op 2500 Meter scheelt het weinig of de Leidenaren worden door Aegir gepasseerd. De Groningers hebben een te korte slag en schieten daardoor niet op. Ook Njord maakt te korte slagen, maar roeit beter dan de Noordelijke concurrenten en handhaaft de vierde plaats. De meeste ploegen trachten door spur ten nog iets in te loopen, maar de strijd is beslecht en Triton gaat als winnaar het eerst over den eindstreep met een voorsprong van twee lengten op Nereus. Uitslag: 1. Triton (tijd 10 min. 49 2/5 sec.). 2. Nereus (op twee bootlengten). 3. Laga (met nóg een bootlengte). 4. Njord (eveneens met nóg een lengte). 5. Aegir. D© winnende ploeg bestond uit: F. Moltzer (boeg), B. T. Natang, J. J. G. Storm van 's-Gravesande, W. A. P. F. L. van 's-Gravesande (slag), C. L. van Woel- deren (stuurman). De 'vreugde in het Tritonkamp kende geen grenzen. Zooals immer sprong een aantal supporters gekleed te water om de winnende ploeg tegemoet te zwem men, kransen werden aangedragen, een eere-fanfare aangeheven. Dat was nog maar het begin van de pret Skiff. Na ruim een uur in de ijzige koude en den regen aan den start te hebben gewacht, (het hoofdnummer moest voor gaan in verband met de uitzending naar Indië) kunnen dan eindelijk de skiffeurs vertrekken. Gestart wordt door: 1. Nereus (G. A. Overbeek). 2. Triton (E. Hertzberger). 3. Njord (James). Het uitkomen van Hertzberger was bepaald een vergissing, ofeen mis plaatste grap. De man bracht er letter lijk niets van af. Van wedstrijdroeien heeft hij niet het minste begrip. Zijn krampachtige pogingen loopen op niets uit. Overbeek heeft pech door zijn nat geworden handles, waardoor hij de rie men niet al te best beheerscht. James lag al spoedig voor en roeit met mooien, langen slag rustig verder. Met twee leng ten voorsprong gaat hij in den tijd van 8 min. 3 sec. als eerste over den eind streep. Uitslag: 1. Njord (tijd 8 min. 3 sec.). 2. Nereus (op twee bootlengten). 3. Tri ton (vèr). Jonge Twee. Aan den start: 1. Nerens. 2. Triton. 3. Laga. 4. Njord. Op de 100 Meter heeft Njord de lei ding, gevolgd door Laga en Nereus. Er zit goede pit in het Nereus tweetje, dat weldra naar voren schiet. Het komt aan het hoofd en weet de leiding tot het eind toe te behouden. Uitslag: 1. Nereus (tijd 8 min. 51 4/5 sec. 2. Laga (op twee bootlengten). 3. Njord. 4. Triton. De winnende ploeg bestond uit: J. ONZE JONGENS. (Ingezonden). Ja onze jongens „Do" Bataven" vieren het tweejarig bestaan hunner vereeniging met een uitvoering in „Concordia" op a.s. Zondag 28 Mei des-avonds 8 uur. Is dit zoo bijzonder 1 Ja en neen, dit legt alleen aan uw opvatting. Voor ons ia het wel bijzonders; wij zijn trotsch op onze Bataven, die niet alleen de sport maar vooral ook de Katholiciteit zoo hoog houden. Wij hopen, dat u dat zelfde respect voor hen hebben zult en dit toonen, door uw te genwoordigheid op het R. K. Spori^ ik „Haagweg" bij de verschillende wedstrij den en a.s. Zondag door hun feestuitvoe- ring mee te maken. De kosten kunnen u niet terughouden; deze zijn slechts 25 cent. U koopt dus allen een toegangsbewijs en geniet van de prestaties van onze flinke jongens. De R. K. S p o r t-P r o p.C o m m i s s i e. VOETBAL Keppler (boeg), F. van Haaften (slag) en J. Grooten (stuurman). Het nummer der s.tuurmanlooze vier verviel. Overnaadsche twee. Aan den start: 1. Nereus. 2. Njord. 3. Triton. Het weer was te bar geworden om deze, evenals de vorige en de volgende race, in de open boot te volgen. Wij volstaan derhalve met het resultaat. Uitslag: 1. Nereus (tijd 9 min. 4 2/5 sec. 2. Njord (op drie bootlengten). 3. Triton (vèr). Jonge Acht. Aan den start: 1. Aegir. 2. Triton. 3. Laga. 4. Njord. 5. Nereus. Uitslag: 1. Njord (geen officieele tijd opgenomen). 2. Laga. 3. Nereus. 4. Aegir. 5. Triton. De winnende ploeg bestond uit: B. E. van Zanten (boeg), J. Kolkman, J. de Pohn, J. M. W. Kampmeinert, G. A. Ca- talini, H. Neeb, R. A. Penburg, H. du Pon (slag), L. D. J. Reeser (stuurman). Hiermede' waren de wedstrijden ten einde. Rest ons nog eeft woord van dank aan den heer H. L. van Perlstein voor het aan de pers beschikbaar stellen van zijn snelle raceboot. In het Njoid-kamp heerschte, hoewel het hoofdnummer leelijk verloren was, veel enthousiasme over het winnen van vier eerste prijzen. Op de sociëteit „Minerva" werden de winnende ploegen bij tèrugkomst in Lei den, ontvangen door het Collegium van het. L. S. C. en door den praeses oolleglï hartelijk gelukgewenscht. ZWEMMEN INT. ZWEMWERELD IN BEROERING. Hongarije en Spanje wenschen niet in Maagdenburg te starten in 1934. Aangezien er in de landen van Centraal- Europa tal van Joodsche zwemmers zijn die voor de Europeesche kampioenschap pen 1934 zullen worden aangewezen en deze, in verband met den tegenwoordigen toestand in Duitschland onder geen voor wendsel in Maagdenburg willen starten is er een zeer groote mogelijkheid dat ge noemde wedstrijden in Barcelona zullen plaats vinden. Duitschland was bij een vorig besluit van de Int. Zwemfederatie (F.I.N.A.) aan gewezen om in 1934 de Europeesche kam pioenschappen te organiseeren en dit land had daarvoor Maagdenburg uitge kozen^ Hongarije heeft zich het eerst te gen dit besluit "gekant, omdat zijn Jood sche zwemmers niet in Maagdenburg wenschen te starten en het zal op de ver gadering der F.I.N.A., welke 2 Juni e.k. te Parijs wordt gehouden, daarover het woord voeren. Thans wordt gemeld, dat bij den F. I. N. A.-secretairs dr. Donath reeds een voorstel van Spanje is binnengekomen om de Europeesche zwemkampioensehappen 1934 te Barcelona te houden. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat de voorzitter der F.I.N.A., de Duit- soher B inner, onlangs gedwongen werd om als voorzitter van den Duitsehen Zwem- bond af te treden. Of hij nu echter toch nog als voorzitter der F.I.N.A. zal optre den, zal op de vergadering te Parijs nog moeten blijken. „Tel." NEDERLANDSCH RECORD VERBETERD. Het lid der Haagsche Zwem- en Polo club van Aelst heeft Woensdagavond in de zweminrichting „De Regentes" te Den Haag het record 3 maal 100 Meter wissel- lag, dat ten name stond van den Dolfijn zwemmer van de Kamp met een tijd van 4 min. 34 4/5 sec. met 6 sec. verbeterd en gebrao'nt op 4 min. 2£ 4/5 sec. De t/usschentijden werd als volgt ge maakt: 100 M. rugslag 1 min. 23 4/5 sec., 100 M. schoolslag 1 min. 41 /5 sec. en 100 M, vrije slag 1 min. 23 2/5 sec. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Overzicht. De eenige kampioenswedstrijd, die gis teren gespeeld werd, leverde een formida bele verrassing op. Go Ahead, de ploeg, die de beste kans maakte op het winnen van den titel, werd n.l. geklopt door Velocitas, welke hiermede tevens haar eerste over winning behaalde. Dit is ongetwijfeld een tegenvaller voor de Deventer rood-gelen, terwijl Feijenoorcl er wel bij vaart Er moeten nu al gekke dingen gebeuren, zoo de Rotterdammers niet de eindoverwinning behalen. De stand is: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Go Ahead 5 3—2 15—9 6 Feyenoord 3 2 1 65 4 P.S.V. 42—2 9—7 4 Stormvogels 4 2 2 58 4 Velocitas 4 1—3 7—13 2 De promotie-competitie der 2e klassers telde slechts één wedstrijd in afdeeling IV. Juliana won met 21 van V.V.V. en behoudt daardoor een kleine kans tegen Middelburg. De cijfers zijn als volgt. Middelburg Juliana V.V.V. Hero 1 13—8 2 11—11 3 8—7 3 5—11 De uitslag. Kampioenschap van Nederland. Go AheadVelocitas 45. AFDEELING IV. Prom. Comp 2e klasse: Juliana V.V.V. 2-1. Vriendschappelijk. H.B.S.—Beerschot 61; Rotterdam Amsterdam 36. GO AHEAD—VELOCITAS 4-5. In een meer spannenden dan fraaien wedstrijd heeft Go-Ahead te Deventer een nederlaag moeten lijden, welke echter niet geheel verdiend mag beeten. Weliswaar kleefden er tal van fouten aan het spel der Deventenaren, doch ook dat der be zoekers stond niet op hoog peil en was voornamelijk geba-seerd op een soort af braaksysteem. waarop de aanvallen, der tegenpartij veelal dood liepen. Velocitas dankt haar overwinning voor namelijk aan de onbetrouwbaarheid der Go-Ahead achterhoede, welke dezen mid dag lang niet zeker van de zaak was. De middenlinie bleef aanvankelijk wat te ver achter en de beide backs deden zeer onzeker, terwijl zelfs doelman Halle, die anders een der steunpilaren van het elftal is, zijn goeden vorm maar niet te pakken kon krijgen en bij enkele doelpun ten niet zeker genoeg optrad. De midden linie van Velocitas buitte deze fouten uit en maakte er een tactiek van met snelle uitvallen de steeds weifelende defensie der Deventenaren te passeeren, waarna Bonsema en Meulema wel voor de rest zorgden. De achterhoede der Groningers was bij zonder trapvast en in de tweede helft, toen Go-Ahead voortdurend de aanvallen de partij was, wist zij den grooten druk te weerstaan. Doelman Kolthof speelde een buitengewone rol in deze periode en voorkwam daarbij enkele malen zeker schijnende doelpunten. Zijn stijl' moge nog niet geheel af zijn, in ieder geval is voor deze jonge speler waarschijnlijk een mooie voetbalcarrière weggelegd. Over het al gemeen konden wij geen zwakke plekken bij de bezoekers ontdekken, die geweldig enbhousiast hebben gewerkt en erin slaagde Go-Ahead te beletten, haar ge wone spel te ontplooien. Van de Deventenaren mag gezegd wor den, dat zij zeker een gelijk spel hadden verdiend. In de tweede helft en vooral tegen het einde werd het Velo-doel onop houdelijk belegerd, doch het aantal doel punten, boe groot ook. was toen niet even redig aan het overwicht. De middenlinie, met J. Halle aan het hoofd, stuwde den aanval steeds op, doch het was uiterst moeilijk, langs de fel op den bal zittende Groningers te komen. Brilleman was in deze linie onvoldoende, terwijl J. de Kreek zich na de rust her stelde. Go-Ahead verkreeg onmiddellijk na het begin eenig everwicht en indien Kolthof niet zoo goed op dreef was geweest, zou het hem bij een kopbal van Th. de Kreek en bij twee schoten van De Vries wellicht minder goed vergaan zijn. In de tiende minuut werd een vrije schop genomen door Huiseling, Go-Ahead nood lottig. De bal zweefde hoog voor het doel Halle liep uit, doch Bonsema was hem te vlug af en trapte het leder in het net (01). Door dit succes aangemoedigd kwa men de Groningers er wat beter in en toen bleek ook al gauw, dat de verdedi ging der Deventenaren, in tegenstelling met alle vorige ontmoetingen, niet moei lijk te passeeren was. Na een half uur liet Eysink zich den bal vlak in het doel aifnemen door Warnders, die voorzette en Meulema in de gelegenheid stelde, nummer twee in het net te deponeren. (02). Het Go-A'head-elftal onderging nu een wijziging, doordat Jansen uitviel. Re- meyer kwam linkshalf te staan, Th. do Kreek, reohtemidden en Martin rechts binnen. Do Deventenaren deden alle moeite, den achterstand in te loopen en werden weer sterker, hoewel de uitvallen van Velocitas gevaarlijk bleven. Eerst redde Kolthof eenige malen zeer goed, doch een minuut voor do rust moest hij zwichten voor een keihard schot van de Vries na een voorzet van Buiting. (18). Na de hervatting kwam Go Ahead sterk opzetten en reeds in de eerste mi nuut werd de stand 22, toen J. de Kreek na een vrijen schop van J. Halle ineens inschoot. De doelpunten bleken zeer goedkoop te zijn, want nauwelijks was het enthousias me van den Go-Ahead aanhang was ge luwd, of Meulema ging er op zijn eentje vandoor en gaf den uitgeloopen Halle geen kans (23). In de tiende minuut leverde een Velocitas uitval opnieuw een doel punt op, daar de Go-Ahead-backs weifel den en van Meel ongehinderd kon schie ten (24). Korten tijd later werd hot 34, toen J. de Kreek een vrije schop, even buiten het strafschopgebied genomen inschoot. Go-Ahead werd vervolgens veel sterker en drong Velocitas terug dooh dit zou haar opnieuw noodlottig worden, want bij een snelle uitval langs den rechtervleugel kwam de bal bij Van Meel terecht, die nummer vijf in het net deponeerde (35) Go-Ahead gaf niet op en sloeg als het ware een beleg voor het Groningsohe doel, dat met man en macht verdedigd werd. Twintig minuten voor het einde gebruikte Marlin een „pass" van J. de Kreek en werd de stand 45. Hard zwoegden de roodgelen om den gelijkmaker, doch hoe de mannen van Halle zich ook inspanden, Kolthof bleef zijn heiligdom op buitengewoon goede wij- zo verdedigen en liet zioh, daarbij enkele malen door Vrouwe Fortuna geholpen, niet meer verschalken. Zoodoende bleef de verdiende gelijkmaker uit. ROTTERDAM—AMSTERDAM S—6. Te Rotterdam heeft op het.* Sparta-ter- rein ten aanschouwe van 4000 menschen het Amsterdamsche elftal met 63 ge wonnen. van het Kbtterdamsch elftal. •Het was niet het sterkste elftal, dat Rotterdam voor deze gelegenheid op de been heeft kunnen brengen aangezien Feyenoord en Excelsior geen spelers be schikbaar wenschten te stellen. Desniette min is het toch een aantrekkelijke wed strijd geworden, waarin meermalen spel van hoog gehalte te zien was. Amsterdam heeft verdiend gewonnen, daar over het algemeen haar combinatie vermogen op hooger peil stond dan dat van Rotterdam. In het eerste kwartier van den wedstrijd evenals het eerste kwartier na de rust hebben ook de Rotterdammers een bijzon der vlot samenspel ontwikkeld. Maar daar op volgden telkens weer inzinkingen die Amsterdam in staat stelden zich een ze ker overwicht te verschaffen hetgeen ten slotte beslissend voor den uitslag geble ken is. Direct na den aanvang gaf Brand Am sterdam de leiding waarop Formenoy een minuut later gelijk maakte. Het was Lun- gen die Amsterdam opnieuw de leiding gaf terwijl Vente de partijen weer op gelijken voet bracht. Nog voor de rust bracht Lun- gen den stand op 23. Kort na de rust zorgde v. d. Tuyn voor den gelijkmaker en hoewel Rotterdam voorloopig nog uitstekend bleef spelen, had zij hiermee al haar kruit verschoten. De laatste twintig minuten van den wed strijd was Amsterdam duidelijk in de meer derheid en het waren achtereenvolgens Brand, Mulders en nog eens Brand, die den stand tot 36 opvoerden. DE RIJNSTREEK BEKERWED STRIJDEN TE ALPHEN A/D RIJN. Als gewoonlijk bestond voor deze wed strijden weer zeer groote belangstelling, waarbij thans verrassingen niet zijn uitge bleven. V.I.O.S., die houdster was van den beker, werd door Kinheim met 52 ge klopt. Alphen verloor met groote cijfers van Gouda en stelde daardoor veler ver wachtingen te leur. De eindstrijd op 2en Pinksterdag zal dus gaan tusschen Gouda en Kinheim. V.I.O.S.Kinheim 2-5. Dadelijk na den aftrap ontwikkelt zich 'n vlugge strijd. De Hagenaars beschikken over eon snelle voorhoede, waarbij de vleu gelspelers door hun goede voorzetten voor Kinheim nog al eens gevaar opleveren. De Veisenaren schijnen zich evenwel maar niet zonder meer te laten inmaken, ook zij zetten eenige goede aanvallen op, waarbij zij na eenigen tijd zelfs de leiding nemen (0—1). Het duurt niet lang of uit een pe nalty vergrooten zij weer hun voorsprong (20). De Hagenaars hebben dan succes, wanneer bij een snellen tegenaanval hun linksbinnen keurig inschiet (2—1). V.I.O.S. komt thans meer in den aanval en weet even voor rust met een schitterend schot van haar rechthui ten gelijk te maken (2—2) In de tweede helft heeft Kinheim het

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9