B EAU DE COLOGNE IS Fa. SURINGlOf Co. VRIJDAG 26 MEI 193l DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. b BUITENLAND VAN HET VATIC A AN DE PAUS BUITEN HET VATICAAN. Gistermorgen is, zooals was aangekon digd, in de St. Jansbasiliok te Rome in aanwezigheid van den Paus de plechtige pontificale dienst gehouden met de Ca- pella Papale. Op het groote plein voor de basiliek waren vele duizenden samenge stroomd. die geen plaats meer in de kerk konden vinden. Voor hen werden twee Missen in de open lucht gelezen, waarbij ojl. de seminaristen van het Collegium Germaniöum assisteerden. Na de plechtig heid verscheen om 12.15 uur Paus Pius op een draagbaren troonzetel, omgeven door de kardinalen en zijn hofstoet in de bui tenste loggia van de basiliek, vanwaar hij de menigte zegende. Een uur later keerde de paus per auto naar het Vatioaan te rug, dat hij thans voor den vierden maal sedert het sluiten van de Lateraan-vcr- dragen verlaten heeft. ONTWAPENING. DE VEILIGHEIDS-POLITIEK. Nieuw ontwerp-verdrag Ingediend. Namens de Britsehe regeering heeft de Minister van Builenlandsohe Zaken, Sir John Simon, de conferentie een nieuw ontwerp-verdrag voorgelegd voor de be palingen betreffende de veiligheidspoli tiek van het Ontwapeningsverdrag. Het voorstel heeft den volgenden inhoud: Ingeval van een schending of dreigen de schending van het het pact van Kel logg kan óf de Volkenbondsraad óf een staat-ond er teekenaar van het Ontwape ningeverdrag! dio geen lid is van den Vol kenbond, eon directe beraadslaging voor stellen tusschen den Volkenbondsraad of de plenaire assemblée van den Volken bond en een andere staa.t-onderteekenaa.-r van het verdrag. Een c\prgelijke beï.jiadslaging houdt in: 1. Gedachten wisseling bij een dreigen de schending van het pact van Kellogg ter vermijding van een conflict èn ter handhaving van den vrede; 2. In geval van een schending van het Volkenbondspact aanwending van allen i?ivloed tot herstel van den vrede; 3. Indien het herstellen van den vrede onmogelijk is geworden, vast te stellen, welke partij verantwoordelijk moet wor den gesteld. DUITSCHLAND HET VOORONDERZOEK TEGEN v. d. LUB BE. Is weldra beëindigd. Het onderzoek van het rijksgereohtshof naar do brandstichting in het Rijksda-gge- bouw zal binnenkort, beëindigd zijn. De rechter van instructie Vogt hoopt in de eerste dagen van Juni de instructie te kunnen sluiten. Tijdens het onderzoek, dat nu al ver scheiden maanden aan den gang is, zijn verscheiden honderden getuigen gehoord. Het gerechtshof zal moeten vaststellen, wanneer het proces zal beginnen. Men verwacht niet, dat deze zaak met andere tegen communistische leiders aanhangige processen gecombineerd zal worden tot één groot communisten-proces. Veeleer zal de brandstichtingszaak afzonderlijk wor den behandeld. OOSTENRIJK VOORLÓOPER DER WERELD CONFERENTIE. Belangrijke zitting der Int. K. v. K. te Weenen. Den 29sten Mei a.s. zal te Weenen het zevende congres van de Internationale Kamer van Koophandel worden geopend. Aan dit congres, hetwelk een week zal duren, zullen de meest prominente figu ren op handelsgebied deelnemen. Mede in verband met het feit, dat deze bijeenkomst aan den vooravond van de economische wereldconferentie te Londen plaats vindt zullen de te Weenen te hou den besprekingen zeer zeker een zeer bijzonder karakter dragen. Na beëindiging van het congres te Wee nen zal de Internationale Kamor van Koophandel een rapport, waarvan de ont- werp-tekst reeds gereed is, aan de econo mische pn monetaire conferentie'te Lon den, uitbrengen. De Internationale Kamer van Koophandel heeft nl. een uitnoodiging ontvangen gedelegeerden naar de wereld conferentie te Londen te zenden; als zoo danig is zij de eenige particuliere organi satie. welke aan de economische wereld conferentie zal deelnemen. BRITSCH-INDIE GANDHI'S KRACHTEN SLINKEN. Toch zal hij zijn vastentijd wel overleven. Hoewol do levenskrachten van Gandhi langzaam achteruitgaan en hij zonder hulp niet meer in zijn bed kan zitten of zich omdraaien, zal nij er waarschijnlijk toch in slagen zijn vasten, die op 29 dezer eip- j digt, te overleven. I CHINA DE WAPENSTILSTAND. Het verdrag zal niet worden gepubliceerd. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat op grond va-n overeenkomsten tusschen de Chineesche en Japansche instanties, de tekst van het Ohineesoh-Japanschc wapenstilstandsaccoord niet zal worden gepubliceerd, Do Chineezen zijn reeds begonnen met het terugtrekken hunner troepen. Peking wordt door hen ontruimd en geleidelijk trekken zij naar het Zuiden. Over de beteekenis van het voorloopig accoord heeft een zegsmans der Japansche regeering zich uitgelaten. Hij verklaarde, dat het doel van den wapenstilstand al leen was opsohorting van de vijandelijk heden. Aanvullende overeenkomsten zul len eventueel later tot stand komen. HET OOSTERSPOORWEG-GESCHIL NOG NIET UIT DE WERELD. Van Sovjet-Russische zijde worden alar- moerende berichten verspreid over de si tuatie met betrekking tot den Chineeschen Oosterspoorweg. Zoo meldt het officieele Russische tolegraafagentsohap, dat de toestand onrustbarend blijft en dat bin nen enkele dagen het intreden van een verergering te verwachten is. Verder heeft volgens een bericht uit dezelfde bron een dezer dagen op de Japansche ambas sade te Tsjangtsjoen een conferentie plaats gevonden, waarop besloten is, eind Mei do spoorwegverbinding tusschen den Oos terspoorweg en den Oessoeri-spoorweg te verbreken. Deze maatregel, zoo wordt ver der gezegd, heeft ten doel de verbinding met Wladiwostok te verbreken, alle goe deren van den Oostenspoorweg naar Dai- ren te vervoeren, dén dienst van den Oos terspoorweg te desorganiseeren en de po sitie van Japan bij de onderhandelingen over den terugkoop van den spoorweg te versterken. ZUID-AMERIKA VREDE TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. Operaties gestaakt. Gistermiddag om twaalf uur hebben de regeeringen van Peru en Columbia hun troepen opdracht gegeven, de operaties te staken. Daarna werden tusschen de regee ringen telegrammen van gelukwensch ge wisseld met de vreedzame regeling van het conflict om Leticia. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP VUURBOL BOVEN ST. PAUL'S KATHEDRAAL. In vele deelen van Engeland heeft het zomers-che wéér der laatste dagen reeds Woensdag plaats gemaakt voor regen en onweer. Londen is bij deze gelegenheid getuige geweest van het vrij zeldzame natuurver schijnsel van een vuurbol, die tijdens een hevig onweer eensklaps uit het pikzwarte zwerk omlaag schoot, rakelings langs den koepel van de St. Paul's kathedraal scheer de en ten slotte met donderend geweld op den grond uiteenspatte. Persoonlijke onge lukken vonden niet plaats, maar tot op grooten afstand werden talrijke ruiten ver brijzeld. Ooggetuigen verklaarden later, dat de vuurbol de dubbele grootte van een voet bal had en voorzien was van een vurigeti staart van 3 4 M. lang. Na de explosie, die alle aanwezigen met ontzetting sloeg, werd van den vuurbol geen nog zoo nietig over blijfsel meer teruggevonden. Een ietwat komisch incident deed zich bij deze gelegenheid nog voor. Een pa trouilleerend politie-agent, die den vuur bol naar omlaag zag schieten, kreeg eens klaps den indruk, dat hij weer aan het front in Frankrijk stond, waar hij vier jaar lang had gestreden. Hij wierp zich plat voorover op de inmiddels door den re-gen doorweekte straat en bleef daar roerloos liggen. Onmiddellijk schoten omstanders toe, die het „slachtoffer" begonnen weg te dragen. Toen bleek echter, dat de agent slechts doodelijk geschrokken was, doch Dinsdagavond j.l. kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering ten Ge meentehuize bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. A. Colijn. Secretaris Mr. F. A. Helmstrijd. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat wethouder J. v. Gelderon en de heer W. C. van Kleef, waarvan de eerste met kennisgeving afwezig zijn. De notulen der vergadering van 28 Maart 1933 worden met een kleine wijziging vast gesteld. B. en W. stellen voor de onder a. tot en met m. vermelde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen, hetwelk bij den 'R^aad geen bezwaren ontmoet. n. Een schrijven van Mej. A. A. Koster, verzoekende haar met ingang van 1 Juli 1933 ontslag te willen verleenen als onder wijzeres van bijstand aan de openlDare la gere school. Door den Raad wordt met in gang van genoemden datum eervol ontslag verleend. B. en W. deelen mede, dat, ingevolge den met nadruk door den Raad uitgesproken wensch, zij met het bestuur der Vereeni- ging tot stichting en instandhouding van Chr. Ned. Hervormde scholen in overleg zijn getreden, over den aanleg van een speelplaats. Het genoemde bestuur ver klaarde de school aan de Zijde te willen aanvaarden, ook indien niet tot uitvoering van het aanvankelijk plan betreffende den aanleg van een speelplaats werd overge gaan. Zij hebben gemeend, dat het nood zakelijk was een schriftelijke verklaring te vragen, waaruit blijkt dat het schoo'be- stuur zich voorts heeft verbonden vóór 1940 geen aanvrage te zullen doen tot het uitbreiden van de bestaande speelplaats of tot het als aanvulling beschikbaar stellen van een tweede speelgelegenheid. Korting salarissen. Punt 5. Voorstel met betrekking tot de tijdelijke korting op wedden en loonen. De heer Boekraad verklaart geen vo§r- stander te zijn. Het is een scheve verhou ding om ambtenaren in het bezit van bijna 100% van hun salaris te laten terwijl de toelage aan werkloozen misschien tot bijna 50% zal worden verminderd. De heer Van der Staak merkt op dat het tijdstip veranderd is en de korting van 5% in totaal als ba-sis zal worden gesteld voor de begrooting 1934. De voorzitter meent, dat hét voorstel eenigszins een waarborg is voor de toe komst. Het geheel is eigenlijk hetzelfde gebleven, met een verhoogde korting van 3% op 5%. De 3% tijdelijke korting zal op UW ADRES VOOR BREESTRAAT 108 1IEDERLANDSGH FABRIKAAT BUITENL. BERICHTEN TREINRAMP BIJ LONDEN Zes dooden, vele gewonden. Een reizigerstrein, -die gistermiddag bij Wimbledon uit de rails liep werd door een- electrischen trein aangereden. Op het oogenblik telt men reeds zes dooden. Men vreest het ergste voor eenigen der veertig min of meer zwaar gewonden. Allo hospitalen in de buurt werden di rect na het ongeluk telefonisch gewaar schuwd. Van alle zijden snelden dokters naar de plaats van het ongèluk. De deuren en ruiten van den aangereden trein waren totaal vernield; vele reizigers hadden snij- wonden door de wegvliegende glasscher ven opgeloopen. Do gewonden werden door de mede-rei zigers, die het er goed hadden afgebracht, naast de spoorbaan gelegd en daar voor loopig verbonden. Later zijn zij per am bulance naa-r de hospitalen vervoerd. ONGELUK IN 0NDERGR0NDSCHE. In Brooklyn heeft een ernstig ongeluk plaats gehad met den ondergrondsohen spoorweg. Een expres-trein reed door het haltesignaal en op een trein, welke juist het station Brooklyn-museum had verlaten. Do bestuurder van den exprestrein werd gedood, vier reizigers werden ernstig en 25 lioht gewond. Een hulpwagen van de politie en de brandweer begaven zich direct naar de plaats van het ongeluk en borg de gewon den, die voor een gedeelte moesten worden bevrijd uit het puin van de wagens. ROOFMOORD IN EEN FRANSCHEN SNELTREIN. Slachtoffer nog niet geïdentificeerd. In den sneltrein Parijs-Grenoble is Woensdagmiddag een laaghartige moord gepleegd. Een reiziger van ongeveer 60 jaar is door een onbekende doodgestoken, vau zijn geld en papieren beroofd en vervolgens uit dcu trein op den spoordijk geworpen. Tot dusver kon de indentiteit van het slachtoffer niet vastgesteld worden. DE ONOVERWINNELIJKE MOUNT EVEREST. Reuter bericht onder voorbehoud uit Bombay, dat een poging van Smythe en Shipton, leden van de Rutbledgo-expeditie. om de laatste honderd tot honderdtwintig meter, die hen van den top van den Mount Everest scheidden, af te leggen, mislukt is door de hevige winden, die midden Mei heerschten. De noordelijke top zou in zicht zijn geweest. Smythe en Shipton hadden een ijsvlakte bereikt op ongeveer 300 400 voet afstand van den top. Een nieuwe poging zou voor 15 Juni wor den ondernomen. geenerlei letsel had opgeloopen. In andere wijken van Londen en ook daarbuiten werden door de storm talrij ke dakpannen losgerukt en ruiten verbrij zeld. NED. OOST-INDIE DE DIENSTWEIGERING BIJ DE MARINE Voortgezette behandeling. Aneta seint uit Batvaia: Het Hoog Militair Gerechtshol zette de behandeling voort in hoo- ger beroep van de zaken tegen de dienstwei geraars J. T. Peppinck en J. de Ridder, ma trozen le klasse: H. A. van Waardenburg, ma rinier le klasse; J. L. F, Willemsen, tambour 2e klasse; W. Salverda. stoker le klasse; J. C. Cornelis, matroos 2e klasse en J. T. Kamp, korporaal-monteur. De advocaat-fiscaal ver klaarde in zijn requisitoir de opgelegde straf eerder te licht dan te zwaar te achten en vroeg de volledige bevestiging van de vonnissen, uit gesproken door den Zeekrijgsraad te Soera- baja. De verdediger meende dat de schuld van het gebeuren niet alleen bij de marineschepe lingen zelf ligt, doch dat de overheid in be langrijke mate verantwoordelijk voor het ge beurde is. Pleiter achtte de straffen voor Cornelis, Sal verda en Kamp te zwaar. Het voornaamste be zwaar van de beklaagden is echter tegen het ontslag uit den dienst, op welk punt pleiter de clementie van het H. M. G. inroept. Hierna ving het H. M. G. de behandeling in hooger beroep aan van de zaken tegen G. Piekart, kwartiermeester en C. D. Severijnse, korporaal-constabel, wegens ondermijning van bet gezag. Beide beklaagden zijn door den Zee- kraagsraad te Soerabaja veroordeeld respec tievelijk tot drie en twee jaar gevangenisstraf, met ontslag en ontzetting uit den militairen dienst en stand. Bij de behandeling van deze zaken verklaarden de beklaagden, dat zij slachtoffers waren van een complot. Te Malang zou afgesproken zijn om „hen er bij te lijmen". De getuigen décharge bevestigden de ver klaring van beklaagde. Beklaagde Cornelis weigerde namen te noemen van de andere in het complot betrokkenen. De advocaat-fiscaal vorderde nietigverklaring van het vonnis, uit gesproken over Piekart en Severijnse en ver betering van de uitspraak. Hij verklaarde tot zijn leedwezen geen hoogere straf te kunnen vorderen, daar alle beklaagden in appèl gin gen, en requireerde veroordeeling wegens op ruiing. De uitspraak in deze zaken werd be paald op 31 Mei. De Zeekrijgsraad te Soerabaja heeft de nieuwe dienstweigeringszaken behandeld, n.l. tegen den stoker Grootenboer en twee inheem- schen. Grootenboer ontkende. De verdediger onthulde dat in Malang het plan bestond om iedereen „er bij te lappen". Tegen Grooten boer werd tien maanden gevangenisstraf ge- eischt, echter onder aftrek van den tijd, door gebracht in preventieve hechtenis. De eisch te gen de bende inheemshcen luidde acht maan den gevangenistraf, onder aftrek van preven tief en verwijdering uit den dienst. denzelfden tijd ingetrokken worden als de 2% korting n.l. op 1 Mei 1935. Het voorstel wordb in stemming ge bracht en met 83 stemmen aangenomen. Punt 6. Voorstel tot het aangaan van een geldleening De heer Boekraad zal zich niet verzet ten tegen het aangaan van deze leening, hoewel enkele duizenden guldens bespaard hadden kunnen worden. De heer de Ruyter meent,- dat geen 15 jaren voor de aflossing van deze leênlng noodig zijn. Spreker vindt het beter de af lossingen grooter en bet tijdvak kleiner te maken. De heer Noest sluit- zich hierbij aan. De voorzitter verklaart, dat wanneer de werken ni"ét in werkverschaffing waren uit gevoerd, de kosten hiervan allen op de gé- wonen dienst waren geboekt, en geput zou den moeten worden uit de belastingen. Nu deze kosten geboekt worden op den ka.pi- taaldienst, kna voor deze werken, welke in werkverschaffing worden uitgevoerd, gel den geleend worden. Dit ontlast dus den gewonen dienst. De 50% subsidie van het Rijk gaat naar den kapitaaldienst. Het voor;-tel wórdt z.h.st. aangenimen. Punt 7. Voorstel tot wijziging van het aflossingsplan der in 1932 met de Maat schappij voor Gemeentê-crediet gesloten Zonder discussie of h.st. aangenomen. Punt 8. Voorstel tót benoeming van èen onderwijzeres van bijstand aan de openbare lagere school. Benoemd werd Mej. A. 0. Beukenholdt, alhier. Punt 9. Voorstel tot onderhandsche ver huring van een gedeelte van het voormali ge gemeentehuis. Zonder discussie of h.st. aangenomen. De credieten van boom kweekers. a Punt 10. Voorstel tot hèb waarborgen van tien procent der renten en aflossingen van de aan boomkweekers in deze gemeen te door de Regeering verstrekte credieten. De heer Mesman brengt een woord van dank aan de beide Kamers der Staten- Generaal voor het besluit- inzake de cre- dietverleening voor boomkweekers. Deze credietverleening kan beschouwd worden als een gunstige beschikking voor hen die voor deze verleening in aanmerking zullen komen. Van den anderen kant is deze be schikking ongunstig voor den Raad, daar deze thans te beslissen heeft over het waar borgen van 10 pet. der rente en aflossingen. Spreker is van oordeel dat geen der raads leden tegen dit voorstel zal durven stem men, hoewel het een financieele zaak be treft waar niets tegenover staat. De ge meente wil voorloopig een aansprakelijk heid op zich nemen van 1/10 van één mil- lioen, maar wanneer de credieten worden verstrekt tot een gezamelijk bedrag dat dit millioen te boven zal gaan, zal ook voor dit meerdere gedeelte moeten worden ingestaan. Spreker zal zijn stem geven voor dit prae-advies als een noodzakelijk kwaad. De heer Loef vraagt, naar aanleiding van de bepaling dat buiten de 10% ge meentegarantie de credietnemer een borg zal moeten hebben voor een tiende van de uit te betalen som, wie de soliditeit van den borg beoordeelt. Een tweede vraag van den heer Loef is, welke gemeente garant zal moeten zijn, wanneer kweekers, hier woonachtig, elders hun bedrijf hebben. De heer Boekraad vraagt, wie naar de meening van B. en W. in de reg.-conimis- sie zitting moeten hebben. De heer de RHiyter had gaarne gezien, hoe B. en W. dachten in de gelden voor deze garantie te moet envoorzien. De voorzitter, do verschillende vragen beantwoordende, brengt in herinnering dat deze regeling van garantie niet voor Boskoop alleen, maar voor de geheele Ne- derlandsche boomkweekerij is bepaald. De 10% garantie heeft tevens de bedoeling de gemeenten voor deze credietverleening te interesseeren. Dit jaar ie n.l. in Boskoop na aftrek van de 50% Rijkssubsidie 60.000.uitgegeven voor de werkloos heid. Het doel van deze crediet-verleening is het bedrijf door de moeilijke jaren heen te helpen. Hulpverleening dus in den wa ren zin des woords. Beperking tot een ton zal voorloopig voldoende zijn, tot de Raad te zijner tijd zich uitspreekt over de moge lijkheid het bedrag te wijzigen. De solidi teit van den borg zal door de Regionale Commissie worden uitgemaakt. Aan ver schillende gemeenten zijn reeds aanschrij vingen gezonden, wat betreft de 10% ga rantie. Betreffende de garantie, wanneer personen, hier woonachtig, elders hun be drijf hebben, zal deze moeten worden ver strekt door die gemeenten waar het be drijf of althans het grootste gedeelte ervan is gelegen. Grensgevallen zullen zich na tuurlijk voordoen, doch deze zullen door de Regionale Commissie worden opgelost. De beide webhouders zullen in de regio nale commissie als afgevaardigde voor de gemeente Boskoop zitting hebben. Betreffende de teeltbeperking zegt spre ker, dat dit een uitvoerige bespreking met zich mede zal brengen in de beide .oommis sies. De heer Mesman had graag gezien, dat er door den Raad twee afgevaardigden werden gekozen; dan zou deze er zich mee kunnen vereenigen, terwijl het nu een blijvende grief zal zijn. Misschien, vraagt spreker, is hieraan nog iets te doen. Ook zou spreker gaarne zien dab den Raad, zij het onder geheimhouding, bekend werd gemaakt met de namen der credietnemers, daar deze thans moet beslissen over dè garantie, terwijl men niet weet voor welke personen garantie zal worden gegeven. De heer Boekraad stelt voor de laatste clausule van heb voorstel luidende „Een tweede beperking zouden wij willen aan brengen door de gegeven waarborg niet toepasselijk te verklaren op die voorschot ten, wélke tegen het unaniem adries van de gemeentelijke vertegenwoordigers in de regionale commissie zouden worden ver leend", er uit te laten, daar zich anders drie commissies vormen, welke elkander in het vaarwater kunnen zitten. De heer Brand is tegen beperking van teelt. Injmers wanneer een credietnemer b.v. 100 roeden minder zal moeten bekwee- ken, zal hij deze verhuren aan iemand die niet tot de credietnemers behoort en dit land wel zal bekweeken. De heer Van der Staak meent, dat een vaststelling van prijzen voor boomen èn planten wèl overwogen dient te worden. De heer Mesman is boos. De voorzitter a-oht de invloed van den Raad uit den booze. De heer Mesman: „Dan kunnen wij wel naar huis gaan". De voorzitter verklaart, dat hij alles in het werk zal stellen om te verhinderen dat de namen der credietnemers aan den Rfead zullen worden bekend gemaakt. Ook al is het onder geheimhouding. De heer Mesman, met verheffing van stem: „U kunt mij niet kwalijk némen, dat ïk als raadslid hier vraag wat ik wil''. Het voorste] van den heer Boekraad wordt in stemming gebracht en met 92 stemmen verworpen. Vóór stemden de hêe- ren Boekraad en van der Staak. Het prae-advies van B. en' W. wordt vér der zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Punt 11. Voorstel bot het benoemen van een commissie van toezicht op het agent schap der arbeidsbemiddeling. Benoemd werden de keeren Mr. C. M. Loef als voor zitter, de heeren O. Grootendorst, Jac. van Lint en de Wilde als leden-werkgevers én de heeren L. 't Hart, Adr. Pannebakker én Jac. Sepêrs als leden-werknemers. Punt 12. Voorstel tot vaststelling van drie concept-besluiten, strekkende tob wij ziging der gemeente-begrooting, dienst 1932 en 1933. Zonder dispussie of h.st, aan genomen. Rondvraag. Door meerdere leden werd gewezen op de toestand van de Dorpstraat, waar mét het oog óp de Gouwe-verbreeding hét ver keer zeer bemoeilijkt wordt. Ook over heb afsluiten van de sloot achter de Nieuw- straat, waardoor de bewoners van frïssche lucht onthouden worden, daar het vuil in deze sloot thans niet meer kan wegdrijven en aldus een onaangenamou geur ver spreid, werd druk gediscussieerd. Voorzitter gaf toezegging met de provin cie te onderhandelen om deze euvel® uit den weg te ruimen. Hierna sluiting der vergadering.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6