MAANDAG 22 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG, 7 BUITENLAND VOLKENBOND twee conflicten in z-amerika. Naderen haar oplossing. De Raadscommissie voor het geschil tus- schen Bolivia en Paraguy heeft haar rap port bij den Volkenbondsraad ingediend en voorgesteld een neutrale commissie naar het Chaco-gebied te zenden, teneinde de vijandelijkheden te doen eindigen en arbi trage voor te bereiden. De* vertegenwoor diger van Paraquey heeft reeds verklaard, dat zijn regeering dit rapport aanvaardt. De Boliviaansche vertegenwoordiger wenschte eenige dagen uitstel, doch men verwacht, dat zijn antwoord tot een rege ling van het conflict zal kunnen leiden. Ook wordt gemeld, dat tusschen Peru en Columbia een accoord tot stand is gekomen over het geschil in zake Letica. De overeenkomst is gebaseerd op do jongste aanbevelingen van den Volken bond. Volgens dit accoord zal Columbia de plaats Guepi ontruimen, terwijl Peru Leticia zal verlaten. de joden in duitschland. Za| de V. B.-raad zich met de Joden vervolging bemoeien? De Raad van den Volkenbond zal zich deze week bezig houden met de kwestie der Jodenvervolging in Duitschland. Een Duitsche Jood heeft n.l. een verzoekschrift ingediend en de commissie uit den raad heeft de behandeling van deze kwestie ur gent verklaard. Het verzoekschrift bevat vooral gege vens omtrent de vervolging van Joden in Duitsch Opper-Silezië. De zitting van den volkenbondsraad, 't is de 72ste gewone zitting, neemt vandaag een aanvang. BELGIE BELGIë WIL GEEN INFLATIE. In een oproep tot de Belgische bevolking verklaarde de regeering, dat zij niet zal overgaan tot inflatie, waardevermindering van den franc, of gedwongen conversie van staatsleeningen. Zij verzoekt den be lastingbetaler onverwijld de verschuldigde belasting te voldoen zonder te wachten op het verstrijken van den wettelijk vastge- stelden termijn, en kondigt ingrijpende .be zuinigingen aan. DUITSCHLAND NAZI-CONGRES. Hier! over arbeidsdienstplicht. Te Berlijn is een congres gehouden van de gouw Berlijn der N.S.D.A.P. Daarbij voerde o.a. de rijkscommissaris bij de werk verschaffing, Hierl het woord, die o.a. zeide: Het zou een dwaling zijn, van den ar beidsdienstplicht alleen de volkomen op heffing van de werkloosheid te verwach ten. Het zou even verkeerd zijn, in den arbeidsdienstplicht niets anders te zien dan een middel in den strijd tegen de werkloosheid. De arbeidsdienstplicht moet meer zijn. Het is mogelijk, den Duitschen voedseltoe stand essentieel te verbeteren door betere arbeidsverdeeling en betere uitbuiting van den Duitschen grond met behulp van een groot inzetten van braak liggende Duit sche arbeidskrachten. Dit zal echter geen dwangarbeid voor de bezitlooze werkloozen zijn, maar moet het werk zijn van de Duitsche jeugd, voor volk en rijk. De algemeene arbeidsdienstplicht moet het arbeidsleger leveren, waarmede Duitschland zijn broodvrijheid wint. Het winnen van deze broodvrijheid is de groote taak, waartoe de arbeidsdienstplichtigen geroepen zijn. Verder zijn ingrijpende veranderingen onvoorwaardelijk noodzakelijk in de wijze van koloniseeren van het Duitsche volk. De gedeeltelijk noodzakelijke hergroepeo- ring der industrie, het aanleggen van klei ne en grootere steden in het dunbevolkte Oosten, de uitvoering van de grootsche hervorming in het kolonisatiewezen voor de industrie-arbeiders, dat alles eischt staatshulp, welke de staat het beste kan opbrengen door middel van arbeidsdienst. TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Massa-arrestaties van winkeliers. In de laatste dagen hadden verschillen de zakenlieden te München de prijzen van gebruiksartikelen op ongerechtvaardigde wijze verhoogd. De staatsregeering had daartegen herhaaldelijk gewaarschuwd, doch Zaterdag werden bij een aantal za ken, die toch overmatig hooge prijzen ble ven vragen scherpe maatregelen genomen. De politie is een groot aantal winkels van levensmiddelen binnengerukt en heeft 220 personen gearresteerd, die per auto's naar het politiebureau werden gebracht. De betrokken zaken werden gesloten en voorzien van een plakkaat met dezen in houd: „Winkel wegens woeker door de po litie gesloten. Eigenaar in arrest te Dachau". Onder de gearresteerden bevinden zich circa honderd vrouwen. Deze zijn naar de gevangenis te Staselheim overgebracht. FRANKRIJK MACDONALDS PLAN AANVAARD. Onder twee voorwaarden. Naar de socialistische „Populaire" meldt, heeft de Fransche regeering besloten te Genève te doen verklaren, dat Frankrijk in principe zijn adhaesie geeft aa* het Britsche ontwapeningsplan. Daaraan wor den twee voorwaarden vastgeknoopt: le. dat direct wordt overgegaan tot de organisatie van een internationale bewa peningscontrole; 2e. dat de ontwapening in étappes ge schiedt. CHINA mislukte opstand in tientsin. Japan zal orde moeten scheppen. Onder leiding van generaal Sjek Hoe- ang-ming is Zaterdag een deel van het Chineesche garnizoen van Tientsin in op stand gekomen. De militaire commandant, generaal Joe Soe-tsjoeng werd door de re bellen vermoord. Generaal Sjek vaardigde vervolgens een proclamatie uit, volgens welke Noord-China zich van het Nanking- bewind had losgemaakt en een nieuwe Noord-Chineesche staat in het leven was geroepen, die den naam Hoeamin zou dra gen, wat „Volk van China" beteekent. Al spoedig bleek echter, dat een groot deel van het Chineesche garnizoen niet bereid was, aan de opstandige beweging deel te nemen en het kwam in de stad tot hevige gevechten tusschen Sjek's aanhan gers en regeeringstrouwe troepen. Tijdens dezen strijd werd de buitenlandsche con cessie door Japansche troepen bewaakt; de Japansche concessie was gebarricadeerd. Verder werden tal van bommen tot ont ploffing gebracht, o.a. zooals gemeld, bij het station waarbij naar nader wordt ver nomen, twee personen om het leven kwa men en 24 werden gewond. Na deze explo sie brak brand uit, waardoor aan het sta tion groote schade werd aangericht. Ook bij den schouwburg explodeerde een bom. Nadat definitief was gebleken, dat het grootste deel van het Chineesche garnizoen niet bereid wasL den nieuwen staat Hoea min te steunen, gaf generaal Sjek zijn po ging op. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft een vertegenwoordiger van het Japansche mi nisterie van Oorlog verklaard, dat de jong ste bomaanslagen op de Japansche consu laatsgebouwen en op Japansche onderda nen te Kalchan en Tientsin de Japansche regeering tot scherpe maatregelen dwin gen. De Japansche regeering was niet voorne mens Peking. Tientsin en Kalchan te be zetten, doch deze terroristische daden tegen Japansche onderdanen dwingen de Japan sche regeering thans tot bezetting van deze steden Het Japansche oppercommando heeft instructies gekregen, den opmarsch naar Peking en Tientsin te bespoedigen, teneinde de Japansche burgers te bescher men. AMERIKA DE ECONOMISCHF. WERELD CONFERENTIE. Verwacht er niet teveel vanl Moley, de adjunct vaii den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, hield gisteren voor de radio een rede, waarin hij de wereld ervoor waarschuwde niet te veel te verwachten van de .econo mische conferentie. Vervolgens verklaarde Moley, dat de re geering van Roosevelt van oordeel is, dat de oorlogsschulden met ieder land afzon derlijk moeten worden besproken. Moley legde er den nadruk op. dat ieder land zijn eigen huishouden moet in orde brengen, hoewel internationale samenwer king daarbij van de grootste waarde is. Men moet niet verwachten, dat de econo mische conferentie in staat zal' zijn een plan op te stollen voor een reeks van in ternationale maatregelen, we ke de econo mische moeilijkheden der wereld in haar geheel zullen kunnen bestrijden. De kwestie der tolmuren zal wel een der allermoeilijkste zijn. welke de conferentie zal hebben te behandelen. Wat het zilvervraagstuk betreft, zeide Moley, het moet er om gaan. den prijs van 't zilver te verhoogen opdat het Oosten en Zuid-Afrika weder Amerikaansche goede ren zullen kunnen koopen. BUITENL. BERICHTEN BRAND IN EEN LUNAPARK. Groote paniek te Southend. Zaterdagavond is in het Lunapark van het Kurhaus te Southend, de door vele Londenaars bezochte badplaats aan den Theemsmond, een groote brand uitgebro ken op een tijdstip, dat zich mede ten ge volge van het fraaie zomerweer duizen den bezoekers op het terrein en in de ver schillende amusementsgebouwen bevon den. De brand is waarschijnlijk door kort sluiting ontstaan. Het vuur breidde zich met razende snelheid uit en van de 250 gebouwen en tenten, die zich op het ter rein bevonden, werden ongeveer 75 door de vlammen aangetast, beschadigd of ver nield, o.a. ook een klein dierenpark, waar in zich apen, slangen en ander dieren be vonden- Onder de menigte ontstond een paniek, die nog vergroot werd door een wilde kat, die uit de menagerie was ontsnapt en over het terrein ronddwaalde. Het vuur tastte ook een schiettent aan, waar duizenden patronen van klein kali ber explodeerden. Door de paniek werden velen onder den voet geloopen en een vijf tigtal personen werd gewond. De politie had de grootste moeite de menigte te verspreiden en ordelijk het terrein te doen verlaten. Na ruim twee uur werken slaagde de brandweer er in den brand meester te worden. De aange richte schade is zeer groot. EEN GEVAARLIJK FRANSCH MISDADIGER. Springt uit den trein. Maurice Hammans, een bekend bende leider en langgezocht misdadiger was ein delijk door de Fransche gendarmerie ge grepen en door het Hof van Justitie in het Departement Seine et Oise veroordeeld tot twintig jaren celstraf. Reeds onmiddellijk in de gevangenis si muleerde hij allerlei ongemakken. Zijn rechterbeen zou stijf geworden zijn, zoo dat hij alleen op twee stekken kon loo- pen die men voor hem in de gevangenis had moeten vervaardigen. Vanaf de Parij- sohe Santé, waar hij tijdelijk was ingeslo ten, werd hij, voor behandeling van een nieuwe zaak door twee gendarmen geleid naar Pontoise. De gendarmen hadden veel moeite om de gevangene in en uit de auto te dragen, die hem naar den trein bracht. De pijnen, die de gevangene leed, wekten het mede lijden op van zijne begeleiders, die er van zelfsprekend niet aan dachten eeuig wan trouwen aan .den dag te leggen ten op zichte van hun beschermeling. Alles ging goed en de trein was bijna in Pontoise aangekomen-toen de gevangene plotseling zijn krukken wegwierp, met een ruk het portier opensmeet en. op de spoorbaan sprong. De geraffineerde simulant had gebruik geniaa-kt van een blijkbaar hem bekendo plek, waar de trein iets langzamer moest rijden. De gendarmen trokken aan de nood rem, maar de pseudo-invalide, die echter over een goed stel beenen bleek te be schikken in de bosschen verdwenen. Zijn bewakers organiseerden onmiddel lijk een achtervolgingstocht, maar geen spoor meer konden zij van hun besoher- I meling ontdekken. En tot op heden heeft de bandiet zich voor alle groctsch opgezette nasporings- tochten kunnen verborgen houden. De beide gendarmen zullen een errstige reprimande van hun superieuren ontvan gen. BANDIETEN IN SPANJE. Roofoverval op een trein. Op een sneltrein niet ver van het sta tion Nagoia (Spanje) vlak voor een tunnel is een overval gepleegd. Vier personen hielden met voorgehouden revolvers den treinconducteur in bedwang en maakten zioh meester van een bedrag van 50.000 peseta's, die bestemd waren voor het uit betalen van de^loonen. Nadat zij aan de noodrem hadden getrokken, wisten zij te ontkomen. Het treinpersoneel trachtte de bandie ten te vervolgen en loste daarbij eenige schoten, waardoor een passagier gedood en twee gewond werden. PARIJS KRIJGT GAS-LESSEN. „Plan Z" gepubliceerd. Het „plan Z", waarbij de gasbesoher- mingsdienst van Parijs wordt geregeld en dat tot nu toe zorgvuldig geheim werd gehouden, is thans door de prefectuur van politie bekend gemaakt. Een aantal re serve-of.icieren is opgeleid in den be- schermingsdienst tegen gas-aanvallen uit de luoht. Zij zullen thans weer gemeente lijke ambtenaren, reserve-officieren, func tionarissen van het Rcode Kruis en vader landslievende vereenigingen voor dezen dienst opleiden, die dan op hun -beurt weerde burgerbevolking les zullen geven. Iodere cursus zal bestaan uit twee les sen van twee uur, waarin voornamelijk het gebruik van gasmaskers zal worden onderwezen, theoretisch en practisch; zoo zullen de leerlingen o.a. een gaskamer, °evuld met traangas moeten binnengaan. De fabrieken in en om Parijs, die kort geleden in verschillende categorieën zijn ingedeeld voor het bieden van schuil plaatsen bij aanvallen uit de lucht, moe ten nu een gedetailleerde opgave ver strekken van haar employés en de namen van hen, die de leiding zullen hebben bij het in werking treden van „plaa Z". GEEN „WIJNPROEF" MEER VOOR DEN NIEUWEN BURGERVADER. Het oude gebruik van de „wijnproef" is in het kleine stadje Romrod in Hespen afgeschaft. Sedert de 15de eeuw was het de gewoonte, dat elke nieuw benoemde burgemeester een zilveren beker bevat tende 11/2 pint wijn, in een teug moest leegdrinken. Slaagde hij hierin niet, dan kwam het hem duur te staan, want hoe meer wijn hij in den beker liet, hoe meer flesschen wijn hij voor zijn houders moest koopen. In verband met de ongunstige economi sche omstandigheden, heeft men deze oude gewoonte echter thans opgeheven. NEW YORK HAALT ZIJN SCHADE IN. In de eerste maand, dat de verkoop van licht bier was toegestaan, heeft de stad New York een bedrag van drie millioen dollar aan bierbelasting ontvangen. NED. 00ST-INDIE SABOTAGE IN EEN VLIEGKAMP. De dader ontdekt Naar het „Soer. Hbld." vernam, is het politioneel onderzoek naar de poging tot brandstichting, welke zich onlangs in het Mar ine-vliegkamp te Morokrembangan heeft voorgedaan (men zal zich herinne ren, dat op den motor ran een der Dor- niers een uitgebrande, in benzine ge drenkte lap werd gevonden en dat het een wonder mag heeten, dat bedoelde Dornier niet vernield is geworden), in zooverre met succes bekroond geworden, dat men th.ms met vrij absolute zekerheid weet, wie de dader van deze poging is geweest, n.l. een Ambonees, hetgeen het behulp van enkele kroongetuigen aan het licht is gekomen. De Marine wacht thans nog op de offi- eieele rapporten van de politie en indien daaruit inderdaad mocht blijken, dat men hier met een geval van sabotage te doen heeft, dan zal niet worden geschroomd om rigoureuze maatregelen te treffen, aange zien sabotage nog altijd het ergste is, dat bij de Marine kan worden geducht. Dit geval heeft echter niets te maken met ontevredenheid e.d., dooh is een wraakneming op collega's. verdragsduur tien jaar. Het door Mussolini voorgestelde viermo- gendhedenpact is, volgens een United Press--bericht, thans door de vertegenwoor digers van alle vier de landen, die erbij betrokken zijn, Duitsohland, Engeland, Frankrijk en Italië, aanvaard. Deze volko men overeenstemming werd naar dit bu reau verder meldt, gisteren bereikt door dat Rijksminister Goering voor Duitsoh land en de ambassadeur De Jouvenel voor Frankrijk hun goedkeuring hechtten aan het pact. Mussolini heeft nu het ontwerp-verdrag, waarin de vier landen zich verplichten sa men te werken om den vrede in Europa te handhaven, een overeenkomst die om te beginnen tien jaar van kracht zal zijn, naar Genève gezonden. Tevens is het naar de regeeringen te Berlijn, Lon-en, Parijs en Rome gestuurd ter officieele bekraohtiging. Ook Reuter meldt, dat men te Rome van oordeel is. dat het pact van vier nug srleohts formee e bekrachtiging door de re geeringen behoeft. wat het pact wil. De tekst van Mussolini's verdrageont- werp is nimmer van officieele zijde gepu bliceerd. Niettemin staat het wel vast en is het ook nooit weersproken, dat de in houd op het volgende neerkomt: 1. Duitschland, Engeland, Frankrijk cn Italië verplichten zich tot een politiek van samenwerking tot handhaving van den vrede; 2. Genoemde landen bevestigen het be ginsel van de herziening der vredesverdra- •HEDERLANDSCH FABRIKAAT gen binnen het kader van het Volkenbonds pact. als er een situatie ontstaat, die een conflict kan veroorzaken. 3. Enge'and, Frankrijk»en Italië verkla ren, dat Duitschlands rechtsgelijkheid in practijk gebracht dient te worden, als de ontwa^eningsbesprekingen slechts tot ge deeltelijke resultaten leiden. Duitschland verplicht zich de rechtsgelijkheid slechts na diplomatiek overleg te verwezenlijken. „Tel." Plechtige pact onderteekenlng wellicht met Pinksteren te Rome. De vorm van het pact is naar de corres pondent van de „Daily Telegraph" ver neemt, sedert het ontwerp aan MacDonald werd voorgelegd, tijdens zijn bezoek aan Rome, aanmerkelijk veranderd, maar des ondanks moeten de essontieele bepalingen intact gelaten zijn. Toen men te Genève over de deadlock heen was en Hitier zijn verzoenende rede voering had gehouden, kwam er schot in BINNENLAND DE KABINETSCRISIS. CANDIDATEN VOOR DE Ministerzetels. Zooals gewoonlijk bij den voorberei denden arbeid van een formateur om zijn ministerie samen te stellen, hebben de laatste dagen allerlei geruchten de ronde gedaan van ministrabelen, die voor de een of andere portefeuille in aanmerking komen. Men heeft daarbij in het oog te houden, dat de formateur zelfs op het laatste oogenblik nog in de noodzakelijkheid kan verkeeren, aan vankelijke voornemens, om de betrokke nen ter benoeming aan de Koningin voor te dragen, te wijzigen. Wij hebben reeds enkele namen, die worden genoemd, gepubliceerd. De „N. Rott. Crt." geeft nu een eenigszins daarvan afwijkend lijstje. Dit blad schrijft: Naar wij vernemen, schijnt de stand van zaken op dit oogenblik te zijn, dat dr. Colijn do portefeuille van binnen- landsohe zaken zal kiezen. Voor waterstaat komt ir. J. A. Kalff (li'b.), de voormalige directeur der Ned. Spoorwegen, in aanmerking. Verder zouden er twee vrijzinnig-de mocraten in het ministerie worden op genomen en wel mr. P. J. Oud en mr. H. P. Marchant, aan wie resp. de porte- feuillis van financiën en onderwijs zou den zijn toegedacht. Vrij zeker schijnt het ook te zijn, dat koloniën aan dr. A. A. l. Rutgers (a.r.). gouverneur van Suriname, wordt toege wezen. NIEUWE UITGAVEN. De weg naar Coördinatie van het verkeer lr\. Nederland. Door S. A. Roitsma. Als overdruk uit „Spoor- en Tramwegen" is bij Moorman's Periodieke Pers te Den Haag verschenen „De weg naar Coördi natie van het verkeer in Nederland". Dit werkje is, als zijnde een beschouwing over een der meest op den voorgrond tre Jende problemen van dezen tijd ongetwijfeld het lezen waard. het tempo der besprekingen te Rome. Vrij dag en Zaterdag waren de vertegenwoor digers der drie andere mogendheden in persoonlijk contact met Mussolini. Deze be sprekingen waren voorafgegaan door lang durige onderhandelingen, die meer dan eens werden onderbroken on verdaagd, in verband met de noodzakelijkheid instruc ties te vragen van de verschillende hoofd steden. Elk land op zijn beurt blijkt amen dementen en tegenvoorstellen te hebben gedaan. Met al deze amendementen is vol gens den oorrespondent rekening gehouden, doch het pact heeft zijn klaren ondubbel- zinnigen vorm behouden. Zelfe is volgens den correspondent dui delijk in den tekst aangegeven, dat het volstrekt niet in het voornemen ligt poli tieke oplossingen aan de kleinere Europee- sche mogendheden te dicteeren. De defi nitieve tekst neemt ten slotte alle bezorgd heid weg, dat de bepalingen van het pact zouden vallen buiten het kader van het Volkenbonds-statuut. Er zal geen ander orgaan worden gebruikt dan de Volken bond, noch in zake de verdragsfcerziening, noch in zake de ontwapening. Duitschlands recht op gelijkheid van be wapening wordt bevestigd, op grond van de overeenkomst van December 1932, maar de practische doorvoering ervan zal in éetappes geschieden. Aangezien het pact in zijn preambule zegt. een instrument van den *rede te zijn, is het naar de meening van den correspondent niet noodig geacht, een speciale formule in zake non-agressie, in den zin van Roosevelt's jongste bood schap, in het pact op te nemen. Verwacht wordt, dat de onderteekening van het pact te Rome zal plaats- vinden. Men verwacht dat Hitier, wiens definitievo afgezant Göring gisteren weer naar Ber lijn is vertrokken, na door minister Balbo te zijn omhelsd en door den Italiaanschen koning te zijn gedecoreerd met de hooge Italiaansche orde van den hoilicen Mau ritius en Lazarus, zich waarschijnlijk te dien einde met de Pinksterdagen naar Rome zal begeven. Voor een nieuw ministerie van sociale zaken wordt prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine 'c.h.) genoemd. Bij de volgende departementen moet de kans, dat de daarvoor genoemde per sonen met het bestier daarvan belast zullen worden of daartoe bereid zullen worden bevonden, nog zeer onzeker zijn: buitenlandsche zaken: jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Staohouwer (politieke kleur onbekend); landbouw, handel en nijverheid (het voormalige, weder in te stellen departe ment van dien naam): mr. T. J. Ver schuur (r.k.), de tegenwoordige minister van oeconomisohe zaken en arbeid; defensie: mr. L. N. Deckers (r.k.), de tegenwoordige minister van defensie; en justitie: mr. J. R. H. van Sohaik (r.k.) voorzitter van de Tweede Kamer. Onder alle voorbehoud worden al deze namen medegedeeld. NIJVERDAL IN NOOD. Dringend beroep van de geheele burgerij op de Regeering. In verband met den kritieken toestand van het. bedrijf der K S. W. (Kan.-Stoom- Weefgoederenfabriek) te Nijverdal en heb massa-ontslag, dat hiervan het gevolg is, zijn duizenden ingezetenen van Hellen- doorn-Nijverdal Zaterdagmiddag op het Marktplein bijeengekomen, om gezamen lijk den toestand onder de oogen te zien en middelen te beramen, waardoor alsnog een vernietiging van de industrie tef plaat se en algeheele werkloosheid der bevolking zou kunnen worden voorkomen. Onder meer werd op het Martklein het woord gevoerd door den burgemeester van UW ADRES VOOR jTa SURINQUR Cffi. EAU DE COLOGNE IS BREE STRAAT 108 LEIDEN MUSSOLINI'S VREDESPACT Viermogendheden-pact aanvaard. WAAROM GöRING NAAR ROME VLOOG

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7