24ste Jaargang MAANDAG 22 MEI 1933 No. 7514 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DIOC. KATHOLIEKENDAG TE DELFT „ANNO SANCTO" 3)e Ceid&eHeSoii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaJ Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij Fooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Deze Dioc. Katholiekendag is beter ge slaagd dan de laatsten van zijn voorgan gers dank zij het gelukkig initiatief om de sociale organisaties in de samenstelling van den Katholiekendag op te nemen. De belangstelling was vrij groot, zóó groot zelfs, dat de Hippolytuskerk in gebruik moest worden genomen voor de slotverga dering. In de morgenuren droeg Z. H. Exc. Mgr. Aengenent in deze kerk een H. Mis op, waarbij assisteerden de zeereerw. heeren P. J. A. van der Cammen, deken van Delft en Pastoor M. A. A. Hase O.F.M. Graal- leden en Jonge Wachters gaven bij de ge beden der H. Mis de antwoorden van het volk. HULDE AAN CHRISTUS KONING. Na de H. Mis had op het voorplein der kerk een huldebetuiging plaats aan Chris tus Koning. Rond het H. Hart-beeld stonden de Graal en de Jonge Wachters geschaard met hun vanen. Mgr. de Bisschop had op een verheven heid plaats genomen. Door de Graal werd een spreekkoor ge houden een schoone hulde aan Christus- Koning: „Wees Koning van onze harten Wees Koning van ons verstand Koning van vreugden en smarten Wees Koning van stad en land". Daarna werd door de Graal het „Lau- date Dominum" gezongen. Door de geheele menigte, op het voor plein der kerk verzameld, werd tot slot het „Credo aangeheven. Het was een indrukwerkkende plechtig heid een prachtige inzet van den Ka tholiekendag. IN DE STADSDOELEN. Des middags hadden in de zalen van de Stadsdoelen de sectie-vergadering plaats, die goed geslaagd zijn. Saamhoorigheid op maatschap pelijk terrein. De heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer, verzamelde een talrijk gehoor rond zich voor zijn inleiding over „Saamhoorig heid op maatschappelijk gebied''. De heer Hermans begint met een citaat uit een artikel van Jean Guirand in de „Croix" waarin deze betoogt, dat het maatschappelijk organisme voortdurend wordt bedreigd door ondermijnende krach ten; thans wel voornamelijk door de com munistische leer, die elk begrip van goed en kwaad tracht te vervalseden en zoo on ophoudelijk bezig is met het ondergraven van de grondpeilers van het maatschappe lijk leven. Op een voornaam punt is, aldus spr., de gedachtengang van Jean Guirand niet juist, althans onvolledig, als hij n.L zwijgt over de gezonde reactie, die uitgaat van de Katholieke Kerk. Die Kerk bleef onge twijfeld de grootste zedelijke macht ter wereld. Tegen het kwaad biedt zij weer stand, tegen elke dwaling verkondigt zij de waarheid, tegen elke geestelijke ziekte, welke kankert in het lichaam der maat schappij wijst zij in bewonderenswaardige Encyclieken het middel ter genezing. Zij is ook in onzen tijd nog onbetwist de leerares der volken. Spr. wijst dan uitvoeriger op de groote gevaren, welke geloof en goede zeden be- derigen; het ongeloof is in alle landen door gedrongen van den katheder naar de straat. Ook de statistieken over den ge loofsafval in Nederland zijn om te huive ren. En do gevolgen voor de maatschappij zijn duidelijk aan te wijzen. Alle uiterlijke verschijnselen van welvaart, ontzaggelijke rijkdommen en ongehoorde weelde, ver overd door wetenschap en techniek, heb ben niet kunnen voorkomen, dat het menschdom innerlijk ongelukkig is ge maakt en in een zee van sociale ellende dreigt onder te gaan. Wij zijn met razende snelheid vooruitgegaan op sociaal en eco nomisch gebied. Maar hoe is het beeld der tegenwoordige arbeidsmaatschappij? Wa ren er ooit zoo vele vraagstukken van men- schelijke verhoudingen als thans aan de orde van den dag? Vooral twee sterke machten zien wij nu in een worsteling van actie en reactie aan het werk. De ééne macht is die van "net Marxisme, dat in het communisme zijn uiterste consequentie vindt, de andere, die van het christendom, waarvan de Katho lieke Kerk de gezonde kern moet worden genoemd. Spr. toont dan uitvoerig aan. dat er geen enkel begrip van christelijke levensleer is, of het wordt door het Marxis me vervalscht. Ontaarding van Christelijke beschaving beteekent den weg van het Marxisme door het leven der maatschappij. En dat deze ontaarding zoo snel kon voort woekeren is te verklaren door het feit, dat het maatschappelijk organisme reeds was verzwakt door den liberalen geest, die voor het Marxisme den voedingsbodem van het moderne kapitalisme heeft geschapen. De heer Hermans betoogt vervolgens uitvoerig, dat Godsdienst eischt: dienen van God door onze daden en dat onze be ginselen, juist begrepen, beleefd, gevoeld en in toepassing gebracht, ons zullen aan sporen tot de meest weldadige actie, welke tevens tegen alle ziektekiemen in het maatschappelijke organisme de meest ge zonde reactie is. Er moet een einde komen aan de passiviteit van ontelbaar vele ka tholieken. Daarom 't appèl van dezen Katholieken dag. Drie middelen moeten worden toegepast. Op de eerste plaats het vereenigingsle- ven voor eigen stand, voor eigen bedrijf, voor eigen belangen en behoeften, natuur lijk allereerst voor sociale en cultureele verheffingen, maar ook voor ontspanning. Nergens kunnen wij neutraal zijn. Tegen de overal dreigende gevaren moeten wij be scherming en weerstand zoeken in Katho lieke organisatie. Wat het tweede middel betreft, wijst de heer Hermans er op, dat meer kennis van elkanders nooden en behoeften, meer per soonlijke aanraking tusschen arbeiders en werkgevers, middenstanders, boeren en ambtenaren, vanzelf zal leiden tot meer saamhoorigheidsgevoel. Daarom moeten wij ook in stand houden, bevorderen en steu nen Katholiekendagen, Congressen en So ciale Actie, plaatselijk, diocesaan en natio naal, om naar buiten te bewijzen en naar binnen te verzekeren, dat alle Katholieken in eenheid kunnen optreden voor hun be ginsel en hoogste belangen. Tenslotte het derde middel. Wij willen scheiding tot versterking van innerlijke kracht, maar geen afscheiding van natio nale volksgemeenschap. In die ^gemeen schap willen wij integendeel een gezonde kern vormen door saamhoorigheid in eigen organisatie, nauwere aaneensluiting tegen gevaren. Dat is, zoo besluit de heer Hermans, de gezonde reactie tegen alle ziektekiemen in het lichaam der maatschappij. Dit is de strijd van het leven tegen den dood. Saamhoorigheid Op kerkelijk gebied. In de tweede sectie hield rector J. F. A. Bots een interessante inleiding over „Saam hoorigheid op kerkelijk gebied. Het was een smartelijke ontdekking, aldus vangt Z.Eerw. aan, toen we uit de dagbladen lazen, hoe het Bolschewisme propaganda voerde met de materieele schatten der Russische Kerk. Maar veel erger moeten we schrikken, als we zien, hoe de Kerk bestreden svordt met haar eigen geestelijke schatten, met haar eigen waarheden. En dat is te zien, door heel de geschiedenis, ook in onzen tijd. De groote dwaalleeraars van dezen tijd zijn de revolutionaire leiders, die voor de mis kende menschen verschenen met de leu zen van: vrijheid, gelijkheid en broeder schap. Geen gedachten staan zoo stralend ver vat in Christus' leer als juist de gedach ten der christelijke vrijheid, gelijkheid en broederschap. Heel het Christendom is up de erkenning dier waarheden gebaseerd en onze verhouding tot den genngsten mensch is door Christus gemaakt tot den proefsteen, het kenmerk van onzen trouw aan Hem. Juist deze geringste mensch-is aan Kruis en Kerk, en christelijke gemeenschap ont- vlucht. Die geringste mensch vond geen beveiliging meer in de liefde der gemeen schap en toen heeft hij zich tegen die ge meenschap met zijn haat gekeerd. Het ge- gevolg was materialistische klassenstrijd. Christus en de geringste mensch zijn zeer vereenzelvigd ook in hun beider lot, hetgeen Z.Eerw. nader uitwerkt. Zal naast Christus de geringste mensch zijn eere plaats gaan terugwinnen in onze samenle ving? Rector Bots komt dan na zijn inleiding tot de behandeling der eerste conclusie: Voor God zijn alle mensohen gelijk. In het maatschappelijk leven kennen en erkennen we, aldus spr., ongelijkheid on der de menschen, voortvloeiend uit 'ver schillende factoren. Ook rijn sociale ge aardheid brengt ongelijkheidmee. Ongelijkheid is echter maar bijkomstig, de gelijkheid is wezenlijk omdat voor God alle menschen volkomen gelijk aan elkaar zijn. Zoo stichtte Christus om het Rijk Gods op aarde te vestigen een Kerk voor alle menschen. Z.Eerw. weidt uit over de wijze, waar op dit gelijkheidsbeginsel in de jonge Kerk werd begrepen; niet als abstract idee, doch ais levende werkelijkheid. De Kerk is krachtens haar wezen een familie-gemeenschap, naar het woord van den Goddelijken Meester: „Gij allen zijt broeders". „Als iemand tot de Kerk komt om gees telijk voedsel, dan schrijft Berdioeff houdt hij op edelman te zijn of olebeier, bourgeois of proletariër; alle vergankelijke ornamenten vervallen, want voor God be staat geen klasse of stand". Daar is vooreerst in de Kerk een ge meenschappelijk levensdoel, waaraan een gemeenschappelijke vergelding bean* woordt. De Kerk veronderstelt bij haar gelijke wetgeving gelijke menschen. En ongelijk heid in wijd-uitloopende functies en sterk- opgebouwde hiërarchie is juist ingesteld om door die ongelijkheid de gelijkheid zooveel mogelijk te benaderen, want de roeping van de bestuurders der Kerk is te dienen. En Z.H. de Paus nam den titel aan van „diensknecht der dienstknechten Gods". Zoo is de Kerk ue vervulling van de stoutste droomen inzake democratische gelijkheid. Komt dit gelijkheidsideaal in het leven der Kerk ook voldoende tot uiting? Deze vraag behandelt Z.Eerw. in de stelling: Het verderfelijke individualisme, dat het individu tot gelding wil brengen ten koste van de gemeenschap, heeft ook bij vele Katholieken die gemeenschapsgedaohte verzwakt en vertroebeld. De gevolgen van het individualisme zijn niet alleen merkbaar op maatschappelijk, maar ook in het godsdienstig leven. Veler godsdienstig leven krijgt een louter per soonlijk karakter, zonder verantwoorde lijkheidsbesef voor anderen, zonder sa^ menhang met anderen. Met de pen en het woord hebben we ons gewend tegen de bewering der socia listen. dat godsdienst privaatzaak is, maar practisch is dit wel 't geval, waar we de godsdienstig-zedelijke beginselen veel te weinig tot gelding hebben gebracht in ons openbare leven en voorts op kerkelijk ter rein zelf onzen godsdienstplicht zijn gaan beschouwen en vervullen als een louter persoonlijke aangelegenheid. Z.Eerw. spreekt dan over de miskenning der Hoogmis als gemeenschapsdaad der Kerk en de verzwakking van den narochÏA- band als een verschijnsel van verzwakking der gemeenschapsgedachte. Het is duide lijk, dat de verzwakking van dit organisme (de parochie) verband houdt met den in- dividualistischen tijdgeest. Maar ligt het ook voor de hand, dat het herstel van een bloeiend parochieleven van buitengewone beteekenis zal zijn voor do zoo vurig-be- geerde toenadering der menschen In de nu volgende stelling behandelt Rector Bots enkele verschijnselen van meer practischen aard, waarop de volgende stelling doelt, waar gezegd wordt: Zelfs zijn er binnen dat kerkelijk verband en kele gebruiken ontstaan, die den indruk maken, dat de leden der Kerk op uiterlij ke materieele gronden verschillend worden gewaardeerd. Hiermee wordt vooreerst gedoeld op de bezetting der verschillende leeken-bestuurslichamen in ons kerkelijk leven, van de regenten-colleges af tot de besturen van maatschappelijk-oharitatieve vereenigingen toe. Als regel komen arbei ders daar niet in voor. Reeds jaren wordt dit voorbijzien van den arbeider voor het bezetten dezer functies als een miskenning gevoeld en openlijk besproken in de ar beiderskringen zelve. Waarom, aldus Z. Eerw. zouden we noodeloos de onderlinge vervreemding en verwijdering in de hand werken, terwijl samenwerking tusschen menschen uit verschillende groepen zulke groote voordeden biedt. Z.Eerw. bepleit als tweede punt van practischen aard een „gelijke" plaatsgeld regeling voor alle plaatsen in die kerken, waar men zoo iets zou kunnen riskeeren. Hierbij moet echter, aldus spr., worden erkend, dat omstandigheden van financiee- len aard het ideaal van geen plaatsengeld of gelijk plaatsengeld vaak in den weg staan en de verwezenlijking daarvan voor- loopig onmogelijk maken. Tenslotte wijst spr. er op, dat in de he- dendaagsche menschheid zeer sterk her leeft de drang naar gemeenschap, zoodat elke inbreuk op die gemeenschapsgedachte thans zeer pijnlijk wordt gevoeld, terwijl omgekeerd de consequente toepassing van ons broederschapideaal, tenminste op ker kelijk terrein, aan de zoekende mensch heid niet zal ontgaan. In deze secties was een bijzonder geani meerd debat. Vooral werd daarbij besproken het plaatsengeld in de Kerk. De hooreerw. heer plebaan Westerwoudt wees er op, dat het „verschil" in de Kerk toch alleen maar geldt voor de vastgestelde H. Missen op Zondag. Hij meende, dat de ,.aohter«*^i- ling" wel sterk overdreven wordt, al er kent hij, dat de bestaande toestand niet ideaal is. Het Kerkbestuur moet zorgen voor een voldoende aantal behoorlijke plaatsen voor hen, die niet kunnen beta len. Zijnhoogeerw. geeft in overwegeing om in de parochies fondsen te stichten, welke{ opbrengst zou kunnen dienen om het plaatsengeld of verschil in plaatsengeld af te schaffen. Wat het bezoek aan de Hoog mis betreft, raadde hij aan, de Hoogmis niet langer te doen duren dan een uur, terwijl men onder de Hoogmis ook moet kunnen con.municeeren. Van andere zijde werd de verslapping van het paroohiëele leven geweten aan de vaak onredelijke parochie-grenzen in de steden. Met een kort woord beantwoordde de spreker de debaters. Saamhoorigheid in 't huisgezin. Mr. G. A. J. M. Mutsaerts sprak in de derde sectie over de Saamhoorigheid. „De stormachtige en zeer zorgwekkende tijden, die wjj beleven, maken bezinning en beginselvastheid tot de schoonste maat schappelijke deugden", aldu9 ving mr. Mut saerts zijn inleiding over de saamhoorig heid der katholieken in huiselijk opzicht aan. Om deze saamhoorigheid met rustigen geest en naar katholiek beginsel te be schouwen, zal men verplicht zijn aldus vervolgde spr. de storm van wetenschap pelijke dwalingen, die over de huisgezinnen woedde, in het oog te houden. Spr. ging dan uitvoerig in op de drie grondvormen varf saamhoorigheid van men schen, zooals deze in het gezin zijn ont staan, te weten: vereeniging van man en vrouw, vereeniging van ouders en kinde ren, vereeniging van meester en onderge schikten. Sprekend over de saamhoorigheid van ouders en kinderen, welke haar hoofddoel vond in de opvoeding, merkte mr. Mutsaerts op, dat eerst wanneer de saamhoorigheid tussohen man en \touw gedragen wordt door do verheven leer van God en Kerk, de vereeniging van ouders en kinderen zich verheffen kan tot de hoogte, die het gezin een hemel op aarde maakt. Ook in dit ver band behandelde spr. de wetenschappelijke dwaJingen, die, nadat zij eerst de gezonde orde tusschen man en vrouw hadden ver stoord, een wig dreven in de van nature en dus door God gewilde harmonische saamhoorigheid van ouders en kinderen. Het christelijk gezinsleven is ook ie vruchtbare bodem, waarop de solidarische saamhoorigheid van heer en dienstbaren tot rijker wasdom kan opgroeien. Verder ontwikkelde spr. eenige urgente maatregelen, die in het belang van hot go- zin genomen en eenige urgente daden, die in het belang van het gezin gesteld moeten worden. De Staat neme, waar het parti culier initiatief uitblijft als behartiger van het algemeen belang dit maatschappelijk vraagstuk zoo spoedig mogelijk in doeltref fende bescherming. Aan het slot zijner rede wees spr er nog maals met grooten nadruk op, dat onze te genstanders hun brutaalste en sterkst be wapende stormtroepen regimeeren om het heohtste bolwerk der Christenheid, het huisgezin, te veroveren Alleen bezonnen eensgezindheid in versterking en herstel van verval voert ons tot de overwinning. De sectie-vergaderingen werden allen be zocht door den Bisschop. DE SLOTVERGADERING IN DE ST. HIPPOLYTUSKERK. Te 4 uur had in de ruime St. Hippolytus kerk de slotvergadering plaats. Op het priesterkoor stond de groene ta fel, waarachter Mgr. de Bisschop, de Mi nisters mr. dr. L. N. Deckers en mr. T. J. Verschuur, mgr. H. J. M. Taskin en het Hoofdbestuur en Uitvoerend Comité van den Dioc. Katholiekendag haddon plaats genomen. Afgezien van het fiet, dat alle aanwe zigen ris Katholiek bekend stonden, maak te deze vergadering in de kerk een beelden- stormerigen indruk! De voorzitter van het Comité Delft, dr. Gribling sprak een welkomstwoord, waar na de voorzitter der Dioc. Katholiekenda gen, mr. J. N. E. J. Hoerkens Thijsscn do openingsrede uitsprak. Er hapert iets Het was voor spr. eene vereerende taak wederom een Diocesanen Katholiekendag te mogen openen, zulks temeer #verecrcnd nu de 12e samenkomstt onder bescherming j en in tegenwoordigheid van onzen bemin- I den en vereerden Bisschop ons weer ver- eenigd ziet in de stad Delft, waar 25 jaar geleden de eerste Katholiekendag gehouden werd onder eere-voorzittersohap van mgr. Gallier. I De groote opkomst is voor spr. een be- Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Aan onze Abonné's! Met het oog op het Sacramentsspel dat 18 Juni a.s. te Amsterdam wordt ge geven, stellen wij voor onze abonné's een beperkt aantal spoorkaarten tegen GEREDUCEERDEN prijs be schikbaar. Retour Amsterdam Ze klas 11.74 3e klas 11.20 DE DIRECTIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Mussolini's vredespact van vier door de betrokken mogendheden aanvaard, (le blad). Oplossing van de twee gewapende con flicten in Zuid-Amerika. (2de blad). Frankrijk aanvaardt het Ontwapenings plan van MacDonald. (2de blad). België wil geen inflatie. (2de blad). BINNENLAND. Dioc. Katholiekendag te Delft. Rede van den Bisschop, (lste blad). Candidaten voor een Ministerzetel? (2de blad). Verscheidene verkeersongelukken met doodelijken afloop. (Gem. Ber. 2do blad). Boschbrand te Doornworth. (Gom. Ber. 2de blad). Roofoverval op 83-jarigen man te Wate ringen. (Laatste Ber.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland verliest met 4—1 van Duitsch- land in den Davis Cup-wedstrijd. (3de blad). P.S.V. en Go Ahead winnen in de kam pioenscompetitie van den K.N.V.B. (3de blad). De duizendste zweefvliegtocht in het Zweefkamp aan de Maaldrift (3de blad). De athtetiekwedstrijden van Teylingen te Sassenheim. (3de blad). wijs, dat dit instituut nog al zijno levens vatbaarheid heeft behouden in dat de her haaldelijk vernomen bewering, dat de Ka tholiekendagen uit den tijd zijn, onjuist ia. Er haperde niets aan het instituut als zoo danig, maar wel iets aan den opzet en vooral aan de dagbepaling. Slechts daaraan behoefde te worden tegemoet gekomen om dit ongedwongen onderling verkeer der Katholieken in dit Diocees in zijn ouden bloei te doen herleven. Twee dingen waren daartoe noodig. In de eerste plaats de in schakeling van de groote standsorganisa ties, waardoor in verschillende georgani seerde kringen, zooals wij die kennen, de belangstelling voor deze samenkomst ge werkt en tot deelneming aangezet zou wor den. In de tweede plaats de bepaling van de samenkomst op Zondag, waardoor tal van Katholieken, vooral uit arbeiderskrin gen, die tevoren afzijdig bleven, zich niet meer van deelneming afkeerig gevoelen. Teleorammen aan Paus en Koningin. Medegedeeld werd dat hailde-tolegram- men waren gezonden aan Z. H. den Paus

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1