ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen in de maten 4250 a 58 ets.) kunnen per giro (125025) per postwissel of per brief worden besteld bij do Ee dactrice Damesrubriek, Laan van Meer- dervoort 45a, den Haag. Maat en num mer van het gewenschte model s.v.p. dui delijk vermeldenDe gevraagde patro nen worden binnen drie k zes dagen aan de aanvraagsters toegezonden. EENVOUDIGE JAPON. No, 510. Van do kleeren, die wij vrou wen noodig hebben, zal de eene japon of mantel ons liever zijn dan de andere, maar tevens weten wo ook, dat wij juist de heel eenvoudige japonnen vaak het No. 510. prettigste vinden omdat.ja, waarom eigenlijk? Waarschijnlijk omdat ze ons de meeste diensten bewijzen. De sobere japon maakt haast al ons lief en leed mee; wij gaan er mee naar ons werk, wij dragen haar thuis, we kunnen er mee fietsen en autorijden en zij kan tegen een stootje omdat zij doorgaans van een 6oliede stof is. Zoo'n japon kunnen wij altijd gebrui ken, vandaar dat wij ons zoo gauw la ten verleiden om hier of daar een stofje te koopen, dat ons door zijn prijs en uiterlijk aanzien toelacht, en dat toch soms tijden in de kast kan liggen zon der dat we er toe komen er iets van te maken. Hebt u, lezeres, wellicht ook zooiets in een hoekje van uw kast opgeborgen? Welnu, dan hebt u hier een keurig mo del van een japon, waarvoor uw lapje stof juist geschikt is. De rok is met eenige wijdte in het be nedengedeelte geknipt en vertoont twee zakken, opgezet en met een stofovertrok- ken knoop sluitbaar. De blouse heeft van voren een breed en halfrond schou derstuk (het. loopt niet over den rug door!), dat in het midden een sluiting heeft op drie stof overtrokken knoopen. De mouw bestaat uit twee gedeelten, waarvan het onderste met de stof in an dere richting aangezet kan worden. De ceintuur sluit van voren met een knoop gelijk aan dien van de sluiting bij den hals. (Patroon a 0.58, Laan van Meer- dervoort 45a, Den Haag). RECEPT. Macaroniebrood. Benoodigd: 2 ons macaronic, 1 liter melk, 125 gram Goudsche kaas, 125 gram gekookte ham, 4 eieren, 50 gram boter. Laat de macaronie gaar worden in de kokende melk met zout. Giet daarna het vocht af en laat uitlekken, waarop de boter, de kaas (geraspt of fijngekapt) ham (in kleine vierkantjes gesneden) en de geklopte eieren er bij gevoegd wor den. Naar smaak zout en peper. Doe het mengsel nu in een vorm, voor af met boter bestreken, en zet deze in den oven tot cr een mooi bruin korstje opgekomen is. Nu verwijdering uit den vorm op een platten schotel opdienen en overgieten met gekruide tomatensaus. No. 371 koffie naar huis, ga dan niet aan tafel met uw schort voor, doe dat af, het staat zooveel gezelliger als u verzorgd aan ta fel komt, het haar wat opgekamd en vooral de handen goed onderhouden. Dat zal niet altijd gemakkelijk zijn, want juist in dezen tijd van schoonmaak ko men er van dit werkjes voor, waarvan onze handen veel te lijden hebben en waardoor het soms bijna onmogelijk lijkt onze nagels flink schoon te houden. Doch weest u een voorbeeld voor de kuisgenoo- ten, besteedt u liever vijf minuten lan ger aan uw kleeding en verzorg uw han den behoorlijk, u kunt dan ook gemakke lijker uw kinderen leeren hoe zij steeds schoone handen moeten hebben als zij aen tafel komen. Patroon van het schort verkrijgbaar a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN WENK VOOR DE SCHOONMAAK. Om een wollen deken zelf te was- schen, gaat u als volgt te werk: U neemt een groote teil vol water, waar in een deken kan onderstaan, daarin doet u een kilo gewoon keukenzout en laat uw deken daar één nacht in staan. Dan uitspoelen en zoolang schoon wa ter op laten loopen, tot het water hel der blijft. Meestal is de deken na één behandeling schoon, mocht dit niet het geval zijn, dan deze behandeling nog eenmaal herhalen. De deken met uit wringen, doch nat over een lijn hangen en uit laten druipen. Bij het drogen moet er herhaaldelijk met een stok te gen aan geslagen worden om de wol weer mooi opstaand te krijgen, waar door de deken als zij droog is, weer als nieuw er uit ziet. EEN GEZELLIG SCHORT. DE JEUGD IN DE LENTE. De gouden tijd der jeugd komt niet beter tot haar recht dan in de lente, als alles in de natuur lacht, als de kastanje bloeit, de jasmijn geurt en de eenvoudi ge paardebloem 't gras met gouden ster ren bezaait. Voor eenig dagen zag ik in een groote wei. heel in de verte een Idei- nen dreumes dwalen; hij viel in het niet tegen een zwaren boschrand, zoo klein leek hij. En hij plukte bloemen, handen vol bloemen, onbekommerdgouden jeugdEn op het oogenblik zit hij al geheel tusschen vier wit gekalkte mu ren en leert „raam. roos, neef, fik" spel len en tellen tot drie en met de armen over elkaar zitten.... Het goud begint men zijn, die nog even boven de ceintuur uitkomen. Voor en achterpand zijn meer klokkend gemaakt dan de zijden. Het ceintuurtje sluit van achter met een paar drukknoopjes en is daar gegar neerd met een strik. Pofmouwtjes is op het oogenblik al wat de klok slaat, dus komen ze ook aan dit modelletje voor. (Patroon a 0.58, Laan van Meerder voort 45a, Den Haag). KINDERPAKJE. No. 508. Een alleraardigst pakje, niet waar? Het bestaat uit een hemdblouse en een broek, de eerste van blauw tricot en de laatste van linnen, bedrukt met een schotsche ruit, waarin dezelfde kleur Voor de schorten hebben wij thans een keua van stoffen, die het steeds moeilijker maakt eindelijk onze keuze te bepalen. Vooral de stoffen met een don keren ondergrond met vroolijke bloem- patroontjes, dat er zoo boersch uitziet, of de satinets, met de gedurfde kleuren staan bijna iedere vrouw goed. No. 374 is en schort zonder mouwen, doch verder geheel over de japon heen sluitend. Een breede sjaalrand van el fen stof, meestal gekozen in de donker ste tint van het motief der stof wordt schuin geknipt aangebracht. Het rugpand is geheel glad en een weinig nauwslui tend, de beide voorpanden, die niet te ver over elkaar heen moeben sluiten om ons niet in onze bewegingen te belem meren sluiten met een knoop of een strikje. Het linkervoorpand heeft een binnensluiting, het rechter voorpand een zak, waarvan het boordje van dezelfde effen stof is gemaakt als de sjaalkraag. Langs de armsgaten is eveneens een effen biesje gezet, doch zoo smal, dat het nau welijks opvalt. Dit model schort is vooral zeer ge schikt voor het opmaken van bedden, stofvrij maken der vloeren en dergelijken arbeid, omdat onze japon geheel gedekt is. Vooral bij het opmaken van de bed den bedekt het kleine schort wel iets, maar onwillekeurig komen de dekens in aanraking met onze japon, waarop dan allerlei wollen draadjes vast blijven plak ken. Dezo schorten van bedrukt satijn zijn zoo glad, dat de haartjes van de wollen dekens geen houvast hebben en er dus langs afglijden. Voor het doen van de fijnere wasch is dit schort, omdat het geen mouwen heeft, weer beter geschikt dan een huishoudjas, waarvan wen de mouwen om moeten slaan, wat zoo'n echt waschdag-idee geeft en de mouwen kreu ken er bovendien erg van, zoodat de frischheid van zoo'n jas gauw af is. Als u een oude japon hebt. die u onder zoo'n schort wenscht af te dragen, knip er dan de ondermouwen af, om er dan een klein manchetje aan te zetten. Ook de hals afwerking moet dan een verfrissching ondergaan door een nieuw kraagje, zoo dat de japon er toch netjes uitziet. Trekt u uw schort uit, zorg er dan voor, dat uw japon zonder vlekken is -en nog zoo draagbaar, dat u niet den indruk geeft, dat u in huis het oudste aantrekt wat u hebt, doch veel eerder, dat al uw klee- ren netjes zijn en u niets ouds bezit, zelfs al is het dan eenige seizoenen oud. Hebt u 's morgens uw huishouden ge daan en komen uw huisgenooten bij de No. 506. Het kan gemaakt worden van een eenvoudig katoenen stofje in heel licht groene tint en bedrukt met kleine gekleurde bloemmotiefjes. Allergezelligst staan de mouwtjes met smokwerk en platte plooitjes een versiering, die we ook aantreffen op het borststukje, onder den hals. Als kraagje kan men dezelfde stof nemen, maar het staat aardiger hiervoor effen wit te kiezen. (Patroon te bestellen a 0.58, Laan van Meerder voort 45a, Den Haag). MEISJESJURK. No. 507. Er zijn op het oogenblik al lerlei leuke stoffen in den handel, die op het. eerste gezicht aan een zware, vast geweven zijde doen denken, maar er in de verste verte niet mee te maken heb ben, wat wel het allerbest aan de prijs te merken is, die doorgaans door ieder een te betalen is. Van een dergelijk stof je is ook dit model voor meisjes van ongeveer 10 a 12 jaar. Men kan op de teekening zien, dat voor de zijden twee aparte banen geno- MEISJESJURK. No. 509. Dit model is van een dier aardige slofjes als waarvan sprake was voor no. 507. Éen geelachtig witte tint met bonte bloemmotieven, staat altijd keurig en friseh. Het rokje is klokkend geknipt en heeft een door twee platte plooien naar voren springende voorbaan, die met een halfronden boog nog boven de cein tuur uitkomt. Het lijfje wordt geken merkt door twee. zijpanden, die met de mouwtjes één geheel vormen. Het cein tuurtje kan van leer genomen wovden in de kleur der stof, of, wat misschien nog aardiger is, in de tint van de bloemmo tieven. (Patroon a 0 58, Laan van Meer dervoort 45a, Den Haag). al een beetje minder glanzend te wor denMaar daarom niet getreurd; er is toch niets aan te doen. Bovend .1, er zijn nog meer vreugden in het kinder leven dan het dwalen in een wei met bloemen. Andere bloemen bijvoorbeeld, gedrukt op een stofje voor een aardig jurkje, kunnen in het kinderleven ook een rol spelen en een wat belangrijke soms, want de vrouwelijke ijdelheid wordt al vroeg geboren. Zou zelfs een heel jong kindje; al niet verrukt kunnen zijn van een snoes van een jurkje als het eerste van onze teekening? voorkomt als die van de blouse. Men kan een practische verscheidenheid maken door twee blouses te maken van ver schillende kleur; men drage slechts zorg dat de andere kleur eveneens aan het broekje voorkomt. Zooals men zien kan, is de hemdblouse zeer eenvoudig; een smal kraagje is eigenlijk alles, wat er aan op te merken valt. De sluiting heeft over de geheele lengte plaats; men be zige hiervoor kleine parelmoeren knoop jes. Het broekje, dat met schouderbanden over den schouder hangt, bestaat eigen lijk uit twee deelen, die met knoopen aan elkaar bevestigd worden. Op de teeke ning kan men zien, waar deze bevesti ging plaats heeft. De knoopen neme men bol en met dezelfde stof overtrokken. In de zijden ziet men nog twee eenigszins schuin afloopende zakjes. (Patroon a 0.5S, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). HET MODERNE MEISJE. Een artikel in een Amerikaanseh tijd schrift trof mijn bijzondere aandacht, daar het namelijk een onderwerp be handelt, niet alleen van toepassing op het Amerikaansche meisje, maar even eens op de jonge vrouwen en meisjes van eigen land. Een arts deelt daarin namelijk me de, dat vele door hem gewogen meisjes niet meer dan twee pond kleeding droe gen, schoenen inbegrepen. Hij verzekert zelfs, dat vele vrouwen een avondklee- ding droegen, van niet meer dan 6 ons. Dit is heel wat minder dan waarin het meerendeel der mannen op een warmen j zomerdag huivert, zegt hij. Het moderne jonge meisje wil er goed uitzien, jong en slank blijven, ....en heeft daar alles voor over. Het gevolg van dit te weinig aan klee ding, is een voortdurende toestand van koude, althans gedurende den winter. Zij heeft zelfs binnenshuis moeite om warm te blijven en zoekt haar heil in kunstmatige opwekkingsmiddelen. Zij drinkt veel thee en koffie, rookt siga retten, drinkt cocktails, liever twee dan een, en als ze zich beter gaat voelen, neemt ze een derde Zij neemt meer opwekkende middelen dan voor haar zenuwgestel goed is en als ze niet slagen kan, komt ze er heel gemakkelijk toe vergiften als luminal en veronal in te nemen. Heeft ze wat hoofd pijn, is haar maag niet goed in orde, dan maar toevlucht gezocht tot een aspirine. Maar zij voelt wel, hoe meer vermoeid zij is, en h.e onbe e.i'ke ?S\ zich voe len gaat, alle opwekkingsmiddelen zullen haar er niet van af helpen. Een verstan dige leefwijze, normale voeding en kleeding is het waaraan haar ver zwakte lichaam behoefte heeft. JAPANSCHE PARELS. De tijd, dat alleen echte parels ge dragen werden door de vrouw, die zich goed weet te kleeden, is reeds lang voor bij. Geen vrouw van goeden smaak vindt het erg om een parelsnoer te dragen van namaak parelen en terecht.Hoe veel vuldig hoorden wij niet van door de for tuin begunstigden, dat zij haar parelen zorgvuldig achter slot en grendel be waarden niet alleen uit bezorgdheid, maar ook omdat, als zij ze droegen, bijna niemand meer het zeer bijzondere er van zou waardeeren. De producten van glas- en wasfabrie ken zullen we dezen keer buiten be schouwing Laten en onze aandacht even besteden aan de zoogenaamde cultuur- parelen, waarvan Japan het vaderland) is. Mikimoto is de „parelkoning" van Ja pan, zooals hij in zijn vaderland genoemd wordt. Deze man, die thans schatrijk is, was jarenlang venter in vruchten en boonenpuree. Hij is dus wat" men noemt een „self-made man". Hoe of wanneer hij op het denkbeeld gekomen is om parels aan te kweeken, is niet bekend, en evenmin weet men wie hem aan ka pitaal hielp. Reeds in 1892 werd van hem een inzending op een tentoonstel ling in Tokio bekroond. Dit moeten „natuurlijke" parelen ge weest zijn, want de eigenlijke parelvis- scherij wat niets anders was als het duiken naar schelpen, bijna uitsluitend) door vrouwen en meisjes beoefend was in zijn geboortestreek niets bijzon ders. Echter op die tentoonstelling in To kio, moeten twee professoren zijn be langstelling hebben opgewekt voor het aankweeken van Parels, hetgeen men in China al sinds eeuwen beoefend moet hebben. In tegenstelling 'met de Chineezen, die in hoofdzaak in zoet water schelpen teelden en daardoor meest kleine min der mooie parels wonnen, zocht Mükomo- to zijn heil in zeewater. Hij wilde uit sluitend mooie, gave, ronde parels kwee ken, die zoo mogelijk van de mooiste „echte" niet te onderscheiden zouden zijn. Welnu, zijn volhardende arbeid en zijn energiek en systematisch uitgevoer de onderneming, is beloond geworden. Dank zij het doorzetten en den durf van den parelkoning leveren zijn pro ducten Japan jaarlijksch een a twee millioen yen op, terwijl bovendien een belangrijke export-industrie ontstond. De zoogenaamde schelpenplantage-S worden meestal op rotseilanden aange troffen. Het proces, hetwelk zich door het schelpdier in de schelp ontwikkelt, wordt in hooge mate opgevoerd door bet toevoegen van een vreemd voorwerpje (bijvoorbeeld een zandkorrel of een stuk je parelmoer), waardoor het schelpdier in zijn strijd met dezen lastigen indrin ger, dezelve met een kalkachtige afschei ding omwikkelt die steeds dikker wordt en die tenslotte de eigenlijke parel vormt. Het is te begrijpen, dat de handela ren in „echte" parelen (die ongeveer drie keer zoo duur zijn) uit den aard der zaak de Japansche parelen fel bestrij den. Het is echter met parelen als met alle andere artikelen; de werkelijke waarde wordt bepaald door de mode en die laat zich zelfs niet dwingen door de weten schap. De mode regeert de wereld! En heden zijn parelen zeer geliefd en voor u, moderne jonge vrouw, is een collier van Japansche parelen om uw goe-dge- vormden hals, een koninklijke tooi

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14