UW ADRES VOOR PARFUM IS fibiw^urihgab Co. VRIJDAG 19 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 NED. OOST-INDIE GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP BERLIJN KRIJGT EEN NIEUW MONUMENT. Voor den Duitschen arbeider. De stad Berlijn heeft in haar laatste raadszitting besloten een reusachtig mo nument op te richten ter eere van het Duitsche volk en in het bijzonder van den Duitschen arbeider. Het monument zal on geveer 15 meter hoog zijn en worden ge maakt van steen en brons. De voet van het monument beslaat een oppervlakte van 25 meter in het vierkant. Het gedenk- teeken zelf stelt een arbeider voor, waar omheen zijn gegroepeerd een geleerde, een boer, een soldaat, een ambachtsman, een kunstenaar, een zakenman, een moeder, een kind en een grijsaard. Men raamt de bouwkosten op ongeveer een millioen mark welk bedrag door vrijwillige gaven bijeen gebracht zal worden. HET „LICHTPUNT DER WERELD". Op de Parijsche wereldtentoonstelling van 1937. Eenige weken geleden werd melding gemaakt van Fransche plannen om ter ge legenheid van de Parijsche Wereldten toonstelling van 1937 een toren te bouwen van 700 M. hoogte, een toren dus, die den nauwelijks 300 Meter hoogen Eiffeltoren geheel in de schaduw zou stellen. Over dit plan zijn thans nadere bijzonderheden bekend gemaakt. Bekende Fransche inge nieurs hebben met cijfers aangetoond, dat men met alle mogelijke waarborgen voor de veiligheid der menscben zelfs een to ren van 000 Meter zou kunnen construee- ren. De kosten van een toren van 700 Me ter zouden ongeveer fi millioen gulden be dragen. Een nog hoogere toren zou even wel een veelvoud van deze som verslin den en daarvoor is momenteel geen geld voorhanden. Wat het betalen van de bouw kosten betreft, speeuleeren de architecten op den sensatielust van hpt publiek. Zij herinneren er aan, dat de bouwkosten van den Eiffeltoren reeds een jaar na de in wijding waren afgelost. Het. nieuwe won derwerk der Fransche techniek zal het „Lichtpunt der wereld" genoemd worden. In een vakblad worden de volgende bij- onderheden over het wonderwerk gepubli ceerd. De bezoekers zullen het terras nabij de spits van den toren kunnen bereiken met een lift en langs een spiraalvormig ooloopenden wear. Deze straat zal een hel ling hebben van 9 op 100 en zoo breed zijn dat twee auto's elkander gemakkelijk kun nen passeeren. Op 450 meter zal een plat form geconstrueerd worden, met een ga rage. waar 500 auto's gemakkelijk plaats zullen vinden. Hier komt ook een restau rant. dat plaats biedt voor 2000 personen. Het onderhoud der spiraalstraat zal min der kosten dan de exploitatie der reuzen- lift Voor iederen bezoekers die tot aan het bovenste platform op 700 Meter hoogte opstijgt staat een zeer biizonder genoe gen te wachten. Hier wordt n.l. een lu xueus zonnebad ingericht. Het hoogte-zon- bad in de geheel kiemvrije lucht is vooral bedoelde als sanatorium voor lijders aan asthma of ander ziekten der ademhalings organen. Nabij den spits van den toren wordt natuurlijk ook een meteorologisch station ingericht De roem vah de stad Chicago die op het terrein van de wereldtentoon stelling een toren van 620 meter liet bou wen heeft blijkbaar de Parijzenaars ver ontrust. En daarom moet er aan de Seine een teren verrijzen die zelfs Amerika's wonderwerk overtreft VAN DER LUBBE WEER IN HET RIJKSDAGGEBOUW. Gisteren werd opnieuw in het Rijksdag gebouw te Berlijn een rechtszitting gehou den met betrekking tot den brand, die door den Nederlander van der Lubbe zou zijn gesticht Gedurende deze zitting werd opnieuw een onderzoek ingesteld, waarbij ook van der Lubbe werd voorgeleid. PAPIERINDUSTRIE IN RUSLAND. Na diepgaande onderzoekingen heeft het papier-instituut te Leningrad gecon stateerd, dat verscheidene plantensoorten, die aan de rivier Amu-Darja groeien, met goed succes voor de vervaardiging van pa pier kunnen worden gebruikt. Het instituut heeft reeds uit Midden- Aziatische planten verschillende papier soorten van voortreffelijke kwaliteit ge produceerd. Aan den Amu-Darja zijn ongeveer 250.000 H.A. met dergelijke planten be groeid. Deze machtige voorraden grond stoffen zullen thans ontsloten worden. Te Tsjardsjui wordt een cellulose- en papier fabriek gebouwd, welker productie op 24.000 ton per jaar berekend is. De papier-industrie-trust heeft een spe ciale commissie gezonden naar Midden- Azië, welke voor dc papierindustrie de geschiktste plantensoorten moet uitzoe ken en voorbereidingen voor den bouw van de faSrieken treffen. Thee als bedwelmingsmiddel. De autoriteiten in Tunis hebben het ar tikel thee zwaar belast en belooningen uitgeloofd voor de ontdekking van thec- smokkelaars. Thee wordt n.l. gerangschikt onder de narcotische middelen, en men wil de gewoonte van theedrinken volle dig uitroeien. De inlanders koken de thee bladen, soms met andere kruiden ver mengd, uit, tot zich een siroopachtige vloeistof heeft gevormd. Deze wordt met suiker in groote hoe veelheden gedronken, en wie zich hieraan overgeeft, wordt licht bedwelmd, bleek, lusteloos en is niet meer in staat te wer ken. Vooral de boeren geven zich hieraan over en sommigen besteden het grootste ir»' van hun loon aan thee. Vandaar dat Jrraehtige maatregelen worden getroffen om aan deze gewoonte een einde te ma ken. Briand's stem laat zich weer hooren. Gistermiddag tijdens de herdenking van den dorden verjaardag van Briand's be roemde voorstel voor de Vereenigde Sta ten van Europa, heeft de stem van den grooten Franschen vredesapostel nog eens weerklonken door de zalen van den Quai d'Orsaiv. toen een gramofoonplaat werd afgedraaid, waarop zijn op 20 September 1930 in Genëvo gehouden rede was opge nomen, waarin hij zijn voorstel uiteen zette. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS openbare vergadering op Donderdag 18 Mei 1933 des nam. te 1.45 uur. Voorzitter: mr. D. F. Pont, burgemees ter. Aanwezig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Goe- mans. De notulen worden aangehouden en de ingekomen stuken voor kennisgeving aan genomen. Stichting van een urinoir in de Kuiper- steeg. Over deze kwestie, die niet veel aantrekkelijks heeft, werd ongeveer drie kwartier gediscussieerd. Het eind was, dat het voorstel van B. en W. werd ver worpen met 96 stemmen. Vóór stemden wethouder Vermeer en de heeren Carlier, Paase, Spilkcr, Jansen en Fijma. Het ge vraagde crediet werd niet verleend en de inrichting komt daar niet. De nachtwakers niet gehandhaafd. Crecftet voor verlenging van het dienst verband met de nachtwakers. Ook hier over was de raad breedsprakig. De voor zitter hield een warm pleidooi om de be wakers te handhaven en werd daarbij door meerdere raadsleden gesteund. Anderen daarentegen meenden hun stem aan het voorstel niet te mogen geven in verband met den désolaten toestand der geldmidde len. Bij dit punt werden soms scherpe betoogen gehouden. Het voorstel werd ten slotte verworpen met 113 stemmen. Vóór stemden weth. Vermeer en de heeren Car lier en Jansen. De voorzitter zal over dit besluit over leg plegen met de Griffie, of het wensche- lijk zou zijn. dit besluit ter vernietiging voor te dragen. Dit beteekent niet een aanval op den Raad, maar opzichtens de eigen verantwoordelijkheid inzako de po litie. Verzoek Bond vart Caféhouders om ver lenging van het sluitingsuur voor de cafés Over deze zaak werd niet veel gesproken. Het voorstel van B. en W. om op het ver zoek afwijzend te beschikken werd aan genomen met 122 stemmen. Tegen stem den de heeren Carlier en Van Lierop. Verstrekking van kleeding en schoeisel aan de werkloozen. Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Verontwaardiging over Leiden. Reorganisatie van het Gasbedrijf, Dit punt was de vorige keer aangehouden. Na de vorige inleiding is nog een aanbieding gekomen van de gemeente Leiden als dis tributie. De heer Loerakker deelde daar bij mede, dat hij in dezen een vertrouwe lijk schrijven had ontvangen van een der leden van het Dag. Bestuur dier stad, waarin niets stond, maar dat beteekende: „kom eens praten." In deze openbare ver gadering wil spr. verklaren: ik wil van niemand ter wereld een dergelijk ding ontvangendan moet het gericht zijn tot allen. De voorzitter zegt, dat hij hierover even verontwaardigd is als de heer Loerakker en spr. heeft dat niet onder zich gelaten het is onbehoorlijk en ontoelaatbaar. Na breedvoerige bespreking wordt met alg. st. besloten in principe de 100.000 voor de kamerovenbouw te votecren en tot hetgeen verder uit deze aangelegen heid zich zal voordoen. Het tekort op de begrooting. Dekking van het tekort op de begroo ting 1933. De voorz. zegt, dat het praeadvies is ge wijzigd. Aanvankelijk was alleen wethou der Klaver er voor, dat reeds nu een kor ting op de salarissen der gemeente-ambte naren en -werklieden zou plaats hebben. De voorz. en weth. Vermeer zijn echter tot het standpunt gekomen van wethouder Klaver. Er zijn nu 3 voorstellen: le verhooging der opcenten gemeentefonds-belasting van 60 op 802e korting van 5 pet. op de sa larissen en Iconen, d-i. verhaal op de pen sioenbijdrage en 3e. het bestemmen van pl.m. 55.000 uit de reserve 1934 voor deze dekking. Over sub. 2 is weer heel wat ge discussieerd, daar de S. D. A. P. hun stem niet wilden geven aan de salariskorting. Tusschen de heeren Loerakker en weth. Vermeer eenerzijds en den heer Fijma an derzijds waren de debatten scherp en prineipeel; Moskou, Zaandam, Duitseh- land. Marx, passeerden de revue. Ten slotte werden, de voorstellen 1 en 3 met alg. stemmen aangenomen. Sub 2 met de stemmen der S. D. A. P. (Fijma, Paase, Spilker) tegen, terwijl de heer v. Lierop aangeteekend wenschte te zien, dat hij PEST IN HET GAR0ETSCHE. „Situatie niet verontrustend". Aneta seint nit Bandoeng: Volgens het jongste «eekrapport zijn in h.et Garoct- schc 205 sterfgevallen aan pest voorgeko men. Ten aanzien hiervan kan «'orden gemeld, dat dit cijfer moet gezien worden in het licht van de toegenomen controle en scherpe doorvoering van de miltpunctie. Het hoofd van den Dienst van Volksge zondheid te Batavia acht de situatie geenszins verontrustend. Hij waarschuwt tegen een ie rappe conclusie uit het eek- cijfer. zich vergist had en beschouwd wilde wor den als zijnde óók tegen sub 2 te hebben gestemd. Mededeclingen. Met dc stemmen van weth. Vermeer cn den heer Spilker tegen werd een voorstel-Loerakker-Mathot aan genomen om inzake het eervol ontslag me}'. Eterman de gevraagde opheffing van dc geheime vergadering dienaangaande niet toe te staan. Een adres der Holl. Harddr.-ver. werd aangehouden. Het doortrekken der rio- leering van de N.V. Higo naar de Nieuwe Haven werd goedgekeurd en het reeds vroeger verleende crediet van 3500 op nieuw verleend. Besloten werd een gefundeerde klinker weg daar in'de Oentuurbaan aan te leg gen, die buitengewoon voordeelig wordt aangeboden. Enkele eomptabiliteitsbeslui- ten werden aangehouden. Een Burgemeester Pont straat. Op "voorstel van weth. Klaver «*erd de nieuwe straat van het woningcomplex Higo met alg. stemmen genoemd Burge meester Pontstraat, omdat deze zich zoo bijzonder voor dien bouw in 't belang der gemeente heeft geinteresseord. Dit ge schiedt onder applaus. De burgemeester is daarvoor zeer er kentelijk en dankt de initiatiefnemers. Met doze spontane benaming blijkt wel de goede vorstandhouding tusschen spr. en den Raad al is spr. wel eens lastig. De heer Kerkhoff adviseert in de toe komst bloemennamen: Tulpenstraat, ete. Een kleine straat bij het transformato renhuis aan de Leidschestraat willen B. en W. Wilsonstraat noemen. De heeren Kerkhof en van Lierop stellen voor Tul penstraat; de heeren Fijma en Spilker wil len haar Pieter Jelle Troelstra noemen. Met 95 stemmen wordt de straat Wil sonstraat genoemd. Tegen stomden de heeren Paase, Kerkhof, Spilker, Fijma en Van Lierop. De heer de Wreede meent, dat de ge meente een gelegenheid krijgt om geld te verdienen. Spr. geeft in overweging als er straks door het Sanceringsplan zooveel leeg land komt en er bollen over zijn, een tentoonstelling te houden. Spr. licht dit toe. Dc voorz. is over dit voorstel uitermate verbaasdBloembollencultuur beant- woorddc in dezen zelfs nimmer mijn brie ven. Met V.V.V. hebben wij de zaak ook be sproken. Dit initiatief kan nimmer van de gemeente uitgaan. Dc heer Van Lierop klaagt over den désolaten toestand der Ambachtstraat; dc aangelanden wilen er niets aan doen. De voorz.: we zijn bezig de straat over te nemen, er komt verbetering. Nog informeert de heer Van Lierop naar een der plaatsvervangers stembu reau. Dc heer Van Deursen komt terug op het onsierlijke hek bij het stempellokaal. De voorz. beantwoordt de sprekers en sluit te half acht met dank de vergade ring. UIT DE OMGEVING SASSENHEIM. Jubileum. Dinsdag 23 Mei a.s. zal het veertig jaar geledon zijn, dat A. G. Kraan en G. de Groot als jong gehuwd paar, hun intrek namen in den watermolen van de Warmonderdammer en Alkemader polder te Sasscnheim. Een 40-jarig huwelijk, een feest op zichl Doch 40 jaren watermolenaar van één pol der is zeker een feest, waardig vermeld te worden. Al die jaren heeft Andries Kraan den polder trouw gediend. Was het aanvankelijk een zich behelpen in den toch niet ruimen molen, spoedig wist het beatuur middelen te vinden, een pas send woonhuis tc bouwen voor het groeiend gezin. Groot geworden tusschen water en wind, een echte molenaar van den ouden stem pel, was het voor den jubilaris een kwade dag, toen het bestuur besloot, in 1910, den windmolen af te breken en te doen ver vangen door een olie-motor. Van dien tijd af maakt hij de nukken en kuren van een oliemotor mede, en, hoewel den eersten tijd met een bang hart, de jubilaris is er nu mede verzoend en even trotsch op zijn mo tor, als ^eleer op zijn molen. Het is zijn grootste genoegen, den polder leeg te hebben. Moge het hem aan belangstelling dien dag niet ontbreken. Donderdag kwam de raad bijeen, waar bij wij alleen misten wogens ongesteldheid de heer Th. van Leeuwen. Na opening, gebed en notulen zaten wc al spoedig met een vaartje in de mede- deelingen. Over het oud© raadhuis zijn nog steeds onderhandelingen loopende met de be kende vcreeniging in Amsterdam, ge naamd „Hendrik de Keijser", waarvoor binnenkort bezoek van cenigo heeren tc wachten is. Het boroep van J. Pietereon te Zeven hoven tegen de afwijzende beschikking van den raad om toekenning van ©en voor schot ingevolge art. 13 der Landarbeiders- wet heeft zij het op andere gronden bij den raad ook bij Gedeputeerde Staten geen genade kunnen vinden. Een wijziging op een wijziging van de Politie'-vorordening, gewild door Gedepu teerde Staten op formaliteitsgronden vond geen bezwaar, evenmin een voorstel om opnieuw de schoolgeldverordening vast te stellen, daar zij indertijd slechts tijdelijk was goedgekeurd. Zoo rxistig en gemoede lijk als alles tof dan ging, liep toch nu de wagen even vasL Het toppunt. De heer Splinter vroeg, waarom derge lijk punt niet op de agenda geplaat-st was. De heer Mourite vindt 't „gewoon top punt" een zoo korte agenda en zoo'n lange lijst van mededeclingen. Men ging zelfs zoover, dat B. en W. als 't ware maar deden of de raad niet bestond. De voorzit ter wist de gemoederen to kalmoercn, toonde aan dat hier geon opzet in het spel was en zegde toe in den vervolge wat mededeelingen over te zullen heve len naar de agenda. De Keuringveearts, had nog een vorde ring op de gemeente van 106.en aan gezien dit quaestieus geacht werd had de laad reeds eerder besloten betaling af hankelijk te stellen van een daarover in te «innen rechtskundig advies, welk ad vies do gemeente thans in het ongelijk stelde en waarom nu ook betalen de bood schap werd geacht. De vereeniging tot bevordering van het landbouwonderwijs voor Woerden en Om streken te Woerden heeft in 1932 een te kort gemaakt van 259.97. Men heeft dit verdeeld over de leerlingen, waarom voor één leerling uit Nieuwkoop een bijdrage wordt gevraagd van 5.91, «Tat wordt goedgevonden. De heer Stam roert nog aan dc „principe-quaestie" teeenover de afgewezen aanvrage om subsidie voor do Christelijke H. B. S. te Alphen aan den Rijn. De rekening van de Gezondheidscom missie te Bodegraven over 1932 wordt overgelegd en verwerft do goedkeuring, alsmede de rekening van den Centralen Vleeschkeuringsdicnst. Een aanwezig saldo van circa 500.lokt een paar le den alreeds aan om de keurloonen te ver lagen, wat de Voorzitter «eet te voorko men, doordat het volgend jaar wel eens voordeeliger geboerd kon worden. Een door de centrale gemeonte opge worpen tijdelijke verlaging van 5- pet. voor de ambtenaren van den vlooschkou- ringedienst gaat eveneens onder den ha- mer door, ofschoon de heer Van Houten met het oog op het saldo hier slechts schoorvoetend met medegaat. Goedgevonden wordt op aanvrage 5 beschikbaar te stellen als bijdrage voor een aan te bieden huldeblijk aan den A. X. W. B. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. In behandeling komt een rapport van den Gemeente-opzichter, dat is opgesteld in samenwerking met den Ingenieur van Gemeentewerken te Alphen aan den Rijn over een dringende verbetering van den berm van den Korten Ziende, welke in onderhoud is bij Nieuwkoop cn Alphen DE AVONTUREN VAN aan den'Rijn. Voor een lengte van 3000 meter moot ten spoedigste een voorziening getroffen worden, daarvan de kosten in totaal worden geraamd op 2500.Na eenige bespreking mede over de wijze van uitvoeren wordt hiertoe besloten. Aan de orde komt een voorstel tot oj>- heffing van de openbaro school te Noor den, welke opheffing door Gedeputeerdo Staten in ovorweging gegeven is. Het aan tal kinderen op die school is slechts 14, «aarvan 3 uit Zevenhoven, terwijl ook in de nauste toekomst gocn nieuwe leerlin gen te wachten zijn. De heer Zwart zegt dat de raad inder tijd tot opheffing besloot, wat de Kroon toen niet goedkeurde cn meent dat do op heffing nu ook maar van hoogerhaiul moet uitgaan. Wethouder Augustine* be ziet do opheffing in het raam van de nl- gemeene bezuiniging welke noodig is en zal daarom voorstemmen. Na nog eenige toelichting van den voorzitter, wordt het voorstel met «lgemeene stemmen, behalve die van den heer Zwart, aangenomen. Naar aanleiding van oen aanschrijving van het Nationaal Crisis-Comité wordt op de bogrooting ook dit jaar wederom een post gebracht wegena extra hulp aan werkloozen. waaraan hel Rijk do helft bijdraagt. Van de gemeente vordert dit een bedrag van ongeveer 170. De voorzitter doelt vervolgens mede den stand van de steunuilkeering. Op de bogrooting is hiervoor een uitgaafpost aan wezig van 15.000.waartegenover een ontvangpost staat van 7500.— als bij drage van het Rijk. Hieromtrent is ech ter nog niets bekend, terwijl in 1932 slechts 30 pet. is toegekend. Do uitgaven beliepen tot cn met de vorige week reeds 7000.—, terwijl momenteel er nog ruim 50 steun trekkers zijn. Spreker ziet de toekomst mot zorg tegemoet en wil intijds waar schuwen of en zoo ja welke maatregelen getroffen moeten worden. De heer Stam zou een werk-objcct wil len invoeren en noemt baggeren. Dc ^n-r Van Houten noemt het oen puzzle, welko niet op te lossen is en het eind van do langdurige bespreking was, dat de leden er eens over nadenken zullen. Een wijziging van de begrooting voor 1932 en 1933 gaat onder den hamer door, waaruit Week. dat de post voor de nieuwe vaart wordt overgebracht naar den dienst van 1933 en do noodigc voorbereiding ge troffen wordt voor een wettelijke onteige ning, daar enkele eigenaren practisch niet tot medewerking bereid zijn. De rondvraag geeft do volgende ver langlijst. Dc heer Zwart brengt een klacht aan over een lichtinstallatie, waarvan do Voor zitter zegt, dat belanghebbende beter zich rechtstreeks tot hem kan wenden. De zelfde spreker wil strenger zien optreden tegen het vonten en wil een aanplakbord voor het oude raadhuis zien aangebracht voor het voornaamste nieuws. Dc lieer Van Wijngaarden, wiens vei ligheid door inbraak onlangs bedreigd is, wil dat de nachtpolitie vnri de naburige gemeenten meer contact met elkaar houdt. Dc lieer Oskam mist nog een klok in do raadzaal. Dc lieer Van Houten wil do school- en maximuin-snclhcid-bordcn wat opgeknapt zien, vraagt of er officieel wat bekend is omtrent uitzending van werk loozen naar de rijkswerkverschaffing rri noemt het schoonmaken van den tuin ach ter het gemeentehuis. Op hot Blot van de vergadering wordt de ruatige sfeer nog weer even fel ge stoord door een laatste vraag van den heer Van Houten over een heining, welke is aangebracht op het terrein van het ge meentehuis en welke dubbel besteld z«»u zijn èn door een der Wethouders én door den Gemeente-Opzichter. Ook de heeren Mourits en Splinter kwamen over dit punt vrij scherp uit den hoek. Uit het ant woord van don Voorzitter bleek, dat hier een misverstand in het aj>el was, waarna de gemoederen weder spoedig kalmeerden cn word overgegaan tot een besloten zit ting. PR0FJE EN STRUISJE. 15. Maar na een poosje verveelde het hem alweer. Van onder zijn vleugcis trok hij de krant van den professor vandaan, die hij daar altijd bewaarde, cn begon, na zijn bril op zijn neus te hebben gezet, tc lezen. Tenminste hij deed alsof, want in werkelijkheid kon bij hcelcmaal niet le zen, en do krant had hij ondersteboven in zijn rechterpoot. 16. Profje nam de krant gauw weg, toen hij zag, hoe de mcnschen om zijn vriendje zaten tc lachen, en las zelf nog gauw al do wetenswaardigheden van den dag. Maar veel tijd was er niet meer voor, want het eindpunt van de tram was be reikt, en Profje, die er geen erg in had, werd er door den conducteur op gewezen. GEMEENTERAAD VAN H1LLEGOM

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7