KIEST Vrijdag 19 mei 1933 de leidsche courant tweede blad PAG. b HET MOOISTE WIE LEEST ADVERTENTIES? O© Parker Vulpen, de Blue-Band marga rine e.a. zijn typische voorbeelden van pro ducten, die in slechts enkele jaren tijds tot ajgemeene bekendheid zijn gekomen. Er zal geen verschil van mcening over be staan, dat deze bekendheid natuurlijk be halve aan de goede kwaliteiten dezer pro ducten, hoofdzakelijk te danken is aan de voor deze artikelen gemaakte reclame, welke grootendeels uit advertentie-reclame bestond. Willen we het begrip „advertenties lezen" iets ruimer opvatten en er mede on der verstaan het zien van de advertenties, dan moet noodzakelijk uit het vorige vol gen, dat vrijwel iedereen advertenties leest. En vraag -nu eens aan 5 mannen of zij advertenties lezen. Tien tegen één dat minstens drie ervan beweren ze nooit in te zien. Maar toch gebruiken zij den geheelen dag artikelen, welker reclame door hen zoogenaamd genegeerd wordt. En wat de huisvrouw betreft behoeft ge slechts in do provisiekast te kijken om te weten of zij advertenties leest. Ge ziet er nagenoeg al leen producten, welke regelmatig en con stant geadverteerd worden. Volgt uit het vorige, dat nagenoeg ieder advertenties leest, dan wil dit nog geene zins zeggen, dat de belangstelling ervoor even groot is bij man als vrouw, terwijl ten aanzien van de soorten artikelen na tuurlijk een verdere nuanceering bestaat. De bijna onoverkomelijke moeilijkheid in het vaststellen van exacte gegevens om trent het vorige schuilt in de psychische eigenschappen van den mensch. Vraagt men of iemand advertenties t st en krijgt men „Ja" tot antwoord, dan weet men iets positiefs, krijgt men „Neen" dan wil dit alleen zeggen, dat de ondervraagde zich niet bewust is, advertenties te lezen, maar geenszins, dat hij ze niet leest. De reclame heeft hier haar invloed uit geoefend op het onderbewustzijn, wat door den mensch t.z.t. in een actieve handeling omgezet kan worden. De buitenlandsche litteratuur, speciaal de Amerikaansche en de Duitsche, geeft ons veel materiaal over het lezen van ad vertenties. Voor ons land is dergelijk ma teriaal echter slechts van betrekkelijke waarde, omdat deze cijfers geen rekening houden met het Nederlandsche adverten tiewezen, noch met de Nederlandsche men taliteit. Een in ons land ingesteld onderzoek geeft echter wel eenigszins een inzicht in het lezen van advertenties door huisvrou wen. Met opzet zijn in dit onderzoek aan huisvrouwen do vragen gesteld, omdat uit gegaan werd van het feit, dat de huisvrouw de koopster is van de meeste artikelen. Van de 5352 ondervraagde huisvrouwen ga ven 4912 tot antwoord, dat zij regelmatig advertenties in dagbladen lezen. Al wil dit niet zeggen, dat 92% der huisvrouwen alle advertenties leest, wel beteekent het, dat practisch iedere huisvrouw regelmatig de advertentie-pagina's der bladen door ziek Een zeer belangrijk gegeven Zou men nog kunnen veronderstellen, dat bepaalde klassen van de bevolking eer der of minder geneigd zijn advertenties te lezen, de cijfers geven ook hier weer in zicht. Verdeeld over de drie klassen der bevolking de arbeidersklasse, de mid dengroep en de beter gesitueerden ble ken de pereentagees waarin door huisvrou wen van deze groepen advertenties in dag bladen gelezen werden, te zijn: arbeidersklasse 91.6% middengroep 91.6% beter-gesitueerden 93.1% De advertentiepagina's vormen dienover eenkomstig een der belangrijkste deelen van de courant, zelfs de belangstelling voor stadsberichten en fotopagina's gaven maar iets hoogere percentage's dan de be langstelling voor advertenties. Ongetwijfeld is er een differentieering in de bélangstelling voor advertenties, welke in verband staat het het aangeboden arti kel. Ook ten deze geven de cijfers van het bedoelde onderzoek eenig licht. Zoo werden o.a. gegevens vergaard over de belangstel ling in de dagbladen voor de befaamde fa milieberichten, voor vermakelijkheden-ad vertenties en voor de advertenties van wa renhuizen en magazijnen. Zeer interessant was het resultaat, dat er als volgt uiziet: Fam.ber. Vermak.h. Warenh. Arbeidersklasse 64.1 19.1 85.6 Middengroep 81.41.7 86.7 Beter-gesit. 86."72.8 84.2 Tot slot, wat moet nu verstaan worden onder het lezen van advertenties? In eer ste instantie beteekent het niets anders dan dat de advertentie een prikkel geeft, dus de aandacht weet te trekken. een aandacht, welke door psychologen op tijds duur werd gemeten en Week te varieeren van ca. 1—8 seconden. Blijkt de persoon, wiens aandacht getrokken is, belangstel ling voor het aangebodene te hebben, dan eerst wordt de advertentie gelezen in de strikte bei eekenis van dit woord. En de tijdsduur hiervan is geheel willekeurig. Men ziet hieruit, dat „Wie leest adver tenties" een onderwerp is, waar veel meer aan vast zit dan in een kort artikeltje kan gegeven worden. H. J. H. Hermens. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren BUITENLAND van het vatic a an ZIJN HEILIGHEID DE PAUS NAAR DE LATERAANSCHE BASILIEK. Op Hemelvaartsdag a.s. Men seint uit Rome aan de „Msb.'': Zooals reeds eerder gemeld, zal de H. Vader op 25 Mei a.sfeest van 's Heeren Hemelvaart, een bezoek brengen aan de basiliek van St. Jan van Lateranen. Zijne Heiligheid zal zich per auto van het Vaticaan naar het Lateraan begeven, zonder officieel vertoon langs den wég, welken de Pauselijke stoet nemen zal. In de Lateraansche basiliek echter zal de H. Vader officieel en plechtig ontvangen worden, waarna een „oapella papale" zal gehouden worden. Voor de kardinalen, het corps diploma tique en den Rtomeinschen adel zijn plaat sen gereserveerd. Alle geloovigen hebben echter vrijen toegang tot de basiliek. ontwapening. VANDAAG GAAT DE CONFERENTIE VOORT. Een gunstiger atmosfeer. De delegaties ter ontwapeningsconferen tie hebben gistermorgen de schriftelijke mededeeling ontvangen van Arthur Hen derson, dat de hoofdcommissie der ontwa peningsconferentie niet zooals oorspron kelijk het plan was, Donderdag, doch pas Vrijdagmiddag bijeen zal komen. In deze mededeeling wijst Henderson met nadruk op de groote beteekenis van de verklaringen -van president Roosevelt en rijkskanselier Hitier. Hij spreekt verder van de mogelijkheid, dat de Duitsche ver tegenwoordiger Nadolny Vrijdag in de openbare zitting van de hoofdcommissie der 'ontwapeningsconferentie, op grond van de door Hitier afgelegde verklaringen, het standpunt van de Duitsche regeering in zake de op de agenda voorkomende kwesties zal uiteenzetten. In bevoegde kringen der ontwapenings conferentie rekent men met de mogelijk heid, dat binnen zeer korten tijd to Ge- nève een bijeenkomst zal plaats hebben van gevolmachtigde vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië en Duitschland. Waartoe de V.S. bereid zijn. In verband met de tegenstrijdige inter pretaties, die aan de boodschap van Roo sevelt zijn gegeven, is door het Witte Huis een officieuze verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat deze boodschap aan de Ver. Staten geen verplichtingen oplegt wat de ontwapening aangaat. De regee ring der Ver. Staten is echter tot de vol gende stappen bereid: 1. Indien alle andere staten overeen komen de aanvalswapens te beperken, zul len de Ver. Staten dat ook doen. Dit is ©en bindende toezegging. 2. Indien de verschillende naties gedu rende de ontwapeningsperiode overeenko men, onder voorbehoud van de bestaande verdragen, eikaars gebied niet binnen te vallen, zullen de Ver. Staten zich bij zulk een overeenkomst aansluiten. 3. Ingeval van schending van dergelijke overeenkomsten, zullen de Ver. Staten met de andere staten overleg plegen over de te nemen maatregelen, zelfs indien geen formeel consultatief pact is geteekend. Door het Witte Huis wordt verder ge dementeerd, dat Roosevelt door zijn bood schap en nonagressie-voorstel de traditio- neele politiek van Amerika heeft prijsge- geven. De Amerikaansche regeering is overi gens zeer tevreden over het prompte ant- woord der mogendheden op de boodschap van den president. Men hoopt, dat hier door een eind zal komen aan de impasse te Genève. duitschland ZITTING PRUISISCHE LANDDAG. Machtigingswet aanvaard. In een zitting van nauwelijks twee uur heeft gisteren de Pruisische Landdag een voor de geschiedenis van don Pruisischen Staat zeer belangrijk werk verricht. Met de stemmen van alle fracties, uitgezonderd die der sociaal-democraten, werd n.l. de machtigingswet voor de staatsregeering aangenomen. De Pruisische minister-president Göring zette uiteen, wat de Pruisische regeering als haar voornaamste taak beschouwt: de geestelijke vernieuwing en de organisatie van het economisch herstel. Het vrije ini tiatief der enkelingen zal worden bevor derd, maar het belang van den staat zal steeds voorop moeten staan. Ook in de t®e- komst zal op de medewerking van den Landdag prijs worden gesteld, maar de hoofdzaak blijft een krachtig staatsgezag. Ook de welmeenendste organisaties zullen daarop geen inbreuk mogen maken. Na Gönngs rede legde de sociaal-demo cratische afgevaardigde Sullat een verkla ring af, waarin hij o.a. zeide: De sociaal-democratische partij en haar vertegenwoordigers in de parlementen van het rijk, de landen en de gemeenten, heb ben overeenkomstig hun principieele in zichten ook na de politieke omwenteling getracht, hun politieke'activiteit binnen het kader van de wettelijke grenzen uit te oefenen. Deze activiteit is, ondanks haar wettelijk karakter, ingedamd. Geestelijke aanpassing kan slechts op den bodem van gelijkgereehtigheid tot stand komen, wel ke gelijkgerechtigheid wij als noodzakelijke voorwaarde voor hetleven van ons volk eischen. Zoolang deze gelijkgerechtigdheid niet gegeven wordt, zijn wij niet in staat onze goedkeuring te hechten aan een mach tigingswet in Pruisen. Wij zullen daarom tegen de wet stemmen. De nat.-socialist Kube, die hierop het woord name ontzegde den sociaal-democra ten het recht, na hetgeen zij in den Prui sischen Landdag hebben gedaan, nog van vrijheid, geestelijken strijd en gelijk recht te spreken. De door mij geleide meerder heid van dit Hqis, zeide spr.„ is niet bo- reid, zulk een provocatie van. sociaal democratische zijde nog eens te dulden. (Luid geschreeuw: Er uit, Er uit). Zich tot de Sociaal-democraten wendend, roept spre ker: U hebt nog niet begrepen, dat uw taak slechts uit twee dingen bestaat: U te schamen en te zwijgen. (Donderend ap plaus in de ?aal en op de tribunes). Hierna bracht voorzitter Kerrl de mach tigingswet in stemming. Bij het afroepen der afzonderlijke artikelen staan alle frac ties, behalve de sociaal-democraten, op. De nat.-socialisten roepen tegen de soc.- democraten: „Opstaan daar". Daar de soc.- democraten echter zitten blijven, ontstaat een opgewonden stemming bij de nat.-so cialisten. De fractieleider weet zijn partij- genooten tot kalmte te bewegen. Vervolgens werd gestemd, waarna pre sident Kerrl vaststelde, dat meer dan 2/3 van do leden aanwezig is en dat van de aanwezigen meer dan 2/3 voor de wet heeft gestemd. Onder het zingen van het Horst Wossel- lie.d door de nat.-socialisten werd de zitting gesloten. SOCI'S EN NAZI'S. „Ze kunnen lang wachten!" Wolff meldt dat de sociaal-democrati sche afgevaardigden van den „Kreis"-dag van Stahm (Oostpruisen) verzocht hebben als hospitanten opgenomen te mogen wor den in de nationaal-socialistisehe fractie. Zij verklaren in de N.S.D.A.P. hun „werke lijke belangenvertegenwoordiging'' gevon den te hebben. Het nationaal-socialistisehe persbureau schrijft daarvan: „Ze kunnen lang wachten!" Léon Blum over de Duitsche socialisten. In antwoord op desbetreffende vragen, heeft de leider der Fransche socialisten, Leon Blum, verklaard, dat hij geloofde na drukkelijk te kunnen verklaren, dat een be trekkelijk beperkt aantal sociaal-democra tische afgevaardigden in den Rijsdag aan wezig is geweest en de verklaring van Hitier heeft goedgekeurd. Blum verklaarde verder, dat hun deelneming aan de zitting in strijd was met den wil van de partij en nauwkeurige instructies van het hoofdbe stuur. Blum zeide verder te gelooven, dat zulke verschillen scheuringen teweeg brengen en hij was van oordeel, dat de Fransche so cialisten zich niet solidair kunnen verkla ren met socialistische elementen, die mee- nen tegenover het Hitlerregimo een hou ding van verzoening en passieve aanvaar ding te kunnen innemen. WERKVERSCHAFFING. Voor de strijders van het Nat. Socialisme. Het bestuur der nationaal-socialistisehe fractie van den Pruisischen landdag heeft een oproep gepubliceerd, waarin op den plicht gewezen wordt den onbaatzuchtigen strijders voor 't nationaal-socialisme, die op het oogenblik nog werkloos zijn, werk te verschaffen. Het bestuur heeft zich met deze kwestie ernstig bezig gehouden en wil zelf het voor beeld geven om van de samenhoorigheid getuigenis af te leggen. Daarom zullen van nu af tot 15 Juli alle werklooze partijige- nooten die kaarten van lidmaatschap met de nummers 1 tot 100.000 hebben, te werk gosteld moeten worden. Do gouwleiders moeten zich daartoe met de landdagfrac tie in verbinding stellen. 0NGEWENSCHT BEZOEK. Aoht Duitsche oorlogsschepen zijn een Zweedsche haven binnengeloopen. De Duit sche consul bracht namens de bemanning het verzoek over aan het gemeentebestuur een hoffelijkheidsbezoek te mogen brongen. De gemeente heeft echtor hiervoor bedankt. PROCES TEGEN DR. GEREKE BEGONNEN. Beschuldigd van diverse verduisteringen. Gisteren begon te Berlijn het proces Le gen den gewezen rijkscommissaris voor do werkverschaffing, dr. Gereke; hij wordt er, zooals men weet, van beschuldigd als be stuurslid van den bond van plattelands gemeenten en als lid van het comité voor de verkiezing van Hindenburg, verduiste ringen te hebben gepleegd. Behalve dr. Gereke staat ook de bondssecretaris Ar thur Freigang terecht. Blijkens de acte van beschuldiging heeft dr. Gereke in strijd met zijn verklaringeu als bestuurslid van genoemden bond 42.900 mark ontvangen; voorts heeft hij een be drag van 32.000 mark,' dat voor noodlijden de gemeenten bestemd was, voor zichzelf gebruikt, terwijl hij op andere wijze nog 10.000 mark verkreeg. Van het geld van het Hindenburg-comité liet dr. Gereke groote sommen overschrijven op bankreke ningen, die door verdachte Freiigang wer den beheerd. Na de twee verkiezingen was er een overschot van 432.000 Mark. Met medewerking van verdachte Freigang heeft dr. Gereke zich, aldus de beschuldiging, van een Berlijnsche drukkerij gekwiteerde rekeningen over in werkelijkheid niet ge- presteerden arbeid weten te verschaffen, ten beloope van 481.000 Mark. Deze kwi tanties diende hij bij het comité in, dat aldus een tekort had in plaats van het reeds vermelde overschot. oI oostenrijk GEEN NAT.-SOCIALISTEN IN OOSTENRIJKS LEGER. 76 man op staanden voet ontslagen. Volgens een bericht van de „Nachtpost" zijn 76 soldaten van het bondsleger, die met de nationaal-socialistisohe beweging sympathiseerden, op staanden voet uit den dienst ontslagen. Tevens is aangekondigd, dat zij, die tot het bondsleger behooren, geen lid mogen zijn van den Deutschen Turnverein en deze vereeniging onmiddellijk moeten verlaten. spanje WET TEGEN DE RELIGIEUZE ORDEN. Wetsontwerp in zijn geheel aangenomen. De Spaansche Kamer heeft het laatste artikel van de wet op de religieuze orden aangenomen, en daarna het wetsontwerp in zijn geheel. Het slotartikel voorziet in een termijn van een jaar voor het staken der activi teit van de orden, welke een duidelijk om lijnde industrie drijven, en een anderen termijn voor het staken van het geien van onderricht. britsch-indie GANDHI HOUDT HET UIT. Uit Bombay wordt gemeld, dat de genees- heeren van oordeel zijn, dat Gandhi zijn vasten goed zal doorstaan. Hij heeft thans nog 11 dagen te vasten. Als hij zijn vasten goed doorstaat, zal hij binnen twee maan den weer geheel hersteld zijn. amerika OPNIEUW REVOLUTIE OP CUBA. Volgens berichten uit Havana is op Cuba opnieuw een revolutie uitgebroken, welke als de bloedigste wordt, beschouwd sinds president Machado aan het bewind iö ge komen. Volgens schatting zijn aan de zijde der rebellen en regeeringstroepen 100 man gedood. De haard van den opstand is aan de Zuidkust in de provincie Santa Clara gele gen, waar geheel onverwaoht 1200 opstande lingen, van Trinidad komend, geland zijn. Zij kregen steun van de bevolking der ste den Sanctus Spiritus, Moron en Elacuepa- gso. Het kwam spoedig tot een bloedig troffen "met de regeeringstroepen. De si tuatie is thans zoo, dat president Macha do het noodzakelijk heeft geacht, verster kingen naar de Zuidelijke provincies te sturen. buitenl. berichten. boschbrand eischt 40 dooden. KOLENBRANDERS IN MEXICO DOOR VUUR INGESLOTEN. Nog 200 personen in gevaar. In do buurt van Cuynaoo in den staat Puebla in Mexico zijn bij een geweldigen boschbrand 40 kolenbranders om het leven gekomen. In een oogwenk waren de man nen door het vuur omringd, zoodat zij niet meer konden ontkomen. Meer dan 200 personen verkeeren nog in levensge vaar, daar de brand zioh heeft uitge breid. Ontzaglijko rookwolken maken hun redding onmogelijk, daar de boschbrand een ongekenden omvang heeft aangeno men. Er spelen zich in de omgeving hart verscheurende tooneelen af. EXPLOSIE IN OPSLAGPLAATS VAN BRANDEWIJN TE MUNCHEN. Een doode, zeven gewonden. Een hevige ontploffing heeft plaats ge had in de opslagplaats van brandewijn te Munchen van de Reichsbranntwein Mono- pol-Gesellschaft. Een werkman werd go- dood en zeven personen zijn zwaar ge wond. N00RSCH SCHIP OP IJSBERG GEL00PEN. De boot verloren. Het Noorsche stoomschip „Seirstad" is hot eerste slachtoffer in dit seizoen van de ijsbergen, die tegen den zomer uit de Poolzee naar het Zuiden afdrijven. Het schip, dat in 1921 is gebouwd, 6633 bruto register ton meet en toebehoort aan de reederij A. F. Klaveness en Co te Oslo, was op weg van Wabana (Belle Island< naar Roterdam. Nabij kaap Francis (New Foundland) is het schip op een ijsberg go- stooten en direct gezonken, de bemanning kon zich echter met de eigen booten in veiligheid brengen. Een gedeelte der man nen is op Belle Island aangekomen, de kapitein en de andere leden der beman ning gaan naar New Foundland. MASSAD00D VAN VECHTSTIEREN, Lissabon heeft meer belangstelling voor voetbalwedstrijden. In het abattoir van Lissabon zullen 250 prachtige vechtstieren worden geslacht, als gevolg van de afnemende belangstel ling in Portugal voor stierengevechten en onder invloed van de verhoogde populari teit van voetbalwedstrijden en andere sportgebeurtenissen. PROPELLER-TREIN IN RUSLAND. Snelheid van 300 K.M. per uur. De Sovjet-autoriteiten zijn begonen met den aanleg van de spoorlijn voor de proef ritten van den propeller-sneltrein uitge vonden door ingenieur Waldner, die hier mede het vraagstuk van de maximum snelheid voor treinen met sucoes tot op lossing heeft gebracht. De nieuwe trein kan een snelheid be reiken van 300 K M. per uur en dank zij een vernuftige constructie is de mogelijk heid van ontsporingen ook bij maximum snelheid uitgesloten. Elke wagon biedt plaats aan SO k 100 reizigers en is voorzien van twee 530 P.K.- motoren. Door middel van raketten hoopt men later de snelheid nog te kunnen opvoe ren. De berekeningen hebben uitgemaakt, dat de transportkosten geringer zullen zijn dan bij gewone treinen. Nog dit jaar zullen de eerste proefritten plaats heb ben.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6