M. BRINKS - TURFIWËKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 19 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Mei 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste baromelerst.: 771.0 te Helsingfors Laagste baronieterst.: 749.8 te Vestmanoer Verwachting tot den avond van 20 Mei: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind, toe nemende bewolking, aanvankelijk droog weer, later eenige kans op regen, iets warmer. De Oceaandepressie dringt vérder naar het Oosten door en brengt regen en lage bewolking tot over de Iersehe Zee en in het Zuid-Westelijk deel van IJsland. De depressie in het Oosten is nog steeds aan wezig, en beheerscht nog geheel de luoht- strooming in de bovenluchten. De hooge druk in het Zuid-Westen trok zich bij de nadering der depressie terug; die in Fin land heeft nog steeds een uitlooper over het Kattegat en de Noorsehe Zee. In het geheele Westen werd het iets warmer. In Centraal-Europa is het weer nog koel, in Frankrijk is het overal windstil en weinig bewolkt. In de Alpen is het koud met veel bewolking om de toppen. Voorloopig zal de depressie haar invloed alleen doen ge voelen door toenemen der hooge bewolking terwijl regen en lage bewolking voorshands nog niet waarschijnlijk zijn. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te kalf drie 17.gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Vrijdagnamiddag 9.23 uur tot Zaterdagmorgen 4.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Zaterdag 20 Mei nam. 1.05 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hoog© Rijndijk om 7 uur 16.5 en 12 uur 17 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 16 gr. en 12 uur 16.5 gr. C. indeeling. Uit de mededeelingen blijkt, dat het een zeer belangrijke dag zal wor den voor de K. J. M. V. Het aantal deel nemers wordt nu reeds op ongeveer dui zend geschatDe Bondsvoorzitter doet een krachtig beroep op de Leidsche K. J. M. V.'ers om voor dezen dag onder de le den een krachtige propaganda te voeren. Tijdens do gedachtenwisseling over dit belangrijke onderwerp openden zich nog enkele nieuwe gezichtspunten wat de dag- indeeling betreft. Deze zullen door het aanwezige bondsbestuur nader overwogen worden, vooral wat betreft het eindigen van den dag met een kerkelijke plechtig heid. Hierna werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de oprichting in Leiden van de jeugd-vakgrocpen. Bij de rondvraag kwam rector Timp, naar aanleiding van enkele bemerkingen van de heeren P. Knaap en J. Dieben hier op nog eens uitvoerig terug. Rector Timp wees er nog eens nadrukelijk op, dat niet de Hanze als zoodanig maar uitsluitend de Patroonsorganisaties in de Hanze in deze een zeer belangrijke taak hebben te vervullen. De bedoeling van de oprichting der jeugdvakgroepen in de K. J. M. V. is uit sluitend den leden de technische voorlichting, noodig voor de goede uitoefe ning van hun beroep, te geven. Deze voor lichting kan niet geschieden zonder de hulp der patroonsorganisaties. De zoons van bakkers, slagers, raanufacturiers, schilders etc. moeten als leden van de K. J. M. V. vakgroepen oprichten i n het K. J. M. V.-verband. Hun technische lei ders zijn diverse leden der patroonsvak- organisaties in de Hanze. Er is bereids overeengekomen, dat alleen leden van de K. J. M. V. tot deze jeugdvak groepen mogen worden toegelaten en dat afgezien wordt van het zelfstandig oprich ten door een patroonsorganisatie (van sla gers b.v. zooals dat elders reeds geschied is) van een vakgroep, die beoogt de zoons van de handeldrijvende of neringdoende middenstanders die speciale vakkundige opleiding te geven, waaraan zij behoefte hebben. In dit verband wees rector Timp nog eens nadrukkelijk op de bedroevende onsolidariteit, die in den Middenstand heerscht. De middenstand klaagt aller- wege, dat zij doodgedrukt dreigt te wor den. Rector Timp wijst op de prachtige eensgezindheid van anderen, wanneer deze opgeroepen worden om zich te be schermen tenen de bedreiging niet van hun persoonlijke belangen of belaneetjes, maar van hun stand. Spr. vindt het een allerbedroevendst feit, dat velen uit den middenstand ondanks do vele en ern stige waarschuwingen nog maar onver droten voortgaan te koopen in zaken, die een rechtstreeksche doodelijke bedreiging gebleken zijn van den zakelijken midden stand. Het sociale gevoel van saamhoorig- heid ontbreekt nog al te vaak. Dit gevoel van solidariteit moet aangekweekt wor den. anders redt de middenstand het nietDaarom moeten alle middelen te baat genomen worden. Een van die midd' len is ongetwijfeld het aankweeken van een goede vakmanschap gepaard gaande GOUD, ZILVER. HORLOGERIE ISTË^AS REPARATIE-INRICHTING ISTAÜA STADSNIEUWS PASTOOR VIJVERBERG. Zeer velen vragen met belangstelling, hoe dc toestand is van den zeereerw. heer pastoor Vijverberg, die nog vertoeft in het St. Elisabethsgeeticht ter genezing van de gevolgen der aanrijding. Wij kunnen mededeelen, dat de toestand, hoowel slechts langzaam vooruitgaande, gunstig mag worden genoemd. De Pastoor heeft reeds meerdere malen in. de kapel van het Ziekenhuis de H. Mis opgedragen. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Een belangrijke toespraak van rector Timp Woensdagavond "vergaderden bestuur en leden der K. J. M. V. in het Eigen Huis. Deze maar matig bezochte bijeen komst werd onverwacht ook nog bijge woond door den Bondsmoderator, den wel- eerw. heer J. M. B. Timp en den Bonds voorzitter, den heer T. Lobman, uit Haar lem. Na dc gebruikelijke opening verwel komde de nieuwe voorzitter, de heer S. Veldman, de aanwezigen, in het bijzonder het onverwachte maar daardoor niet min der aangename bezoek van Bondsmode rator en Bondsvoorzitter en ten slotte den vereen igingsmod era tor, den weleerw. heer L. Gudde. Na voorlezing der notulen door den se cretaris, den lieer B. Vreeburg, welke on veranderd werden goedgekeurd, was de bestuursverkiezing aan de orde, wegens liet bedanken door vertrek naar cidons van den 2dcn secretaris, den heer W. Sand- niann. Gekozen werd de hoer O. Bayor. Vervolgens word dc a.s. reis der Leid sche K. .T. M. V. naar Antwerpen bij gele genheid van het internationale Midden stand sjeugdcongres, dat daa-r van 27 tot 29 Mei a.s. wordt gehouden besproken. Dc reis zal gemaakt worden per hyper-lnxe- touring-car van de N.V. Autoboxengarage, alhier, Het. vertrek heeft plaats Zondag morgen 28 Mei vanaf de Jozefkerk, nadat do moderator, dc weleerw. heer Guddc oon H. Mis voor dc leden zal opgedragen hebben. Ook dc a.s. Bondsdag in Den Haag vorm de een uitvoerig punt van besrpeking. Het congres wordt gehouden in den Dierentuin Bondsvoorzitter Lohnian gaf den leden een uitvoerige uiteenzetting van de dag met een gelijktijdig verlevendiging en ver dieping van het besef, dat de middenstan ders een maatschappelijke groepeering vormen, die elkaar moeten steunen, óók ten koste van offers. En nergens kan aan dit doel beter en doelmatiger beantwoord worden dan in en door de K. J. M. V. die de middenstandsjongeren reeds vroeg tijdig dit besef tracht bij te brengen. Daarom is de K. J. M. V. die juist in dezen bena-rden tijd zoo'n verblijdende groei ver toond van ontzaglijke beteekenis voor het behoud va-n den middenstand. Vele ouders van middenstandszonen zien of willen dit helaas nog niet inzien Mogen zij tot het juiste inzicht gekomen zijn, voordat het te laat is! (Applaus). Nadat nog enkele leden van de rond vraag gebruik hadden gemaakt, sloot de voorzitter na rector Timp voor zijn kern achtige toespraak hartelijk bedankt te hebben de vergadering met den K. J. M. V.-groet. R. K. VROUWENBOND. Sluiting van het seizoen. Anders dan anders heeft de afdeeling Leiden van den R. K. Vrouwenbond het winterseizoen dit jaar gesloten met een declamatie-avond in „Zomerlust". Voor dezen avond bestond bij de dames vrij groote belangstelling, rekening hou dend met het feit. dat wij midden in de ellende van de schoonmaaktijd leven. Dit was ook do reden, vertelde de pre sidente, aievr. Manders-Vermeuien, dat het bestuur besloten had het seizoen te doen sluiten met een woord van gepast vermaak. Eerst was het plan geweest Lydwina-avond te geven, maar deze werd overbodig na de lezing van Prof. Steger. Het bestuur heeft toen andere plannen- overwogen, en daardoor is de sluiting ver laat. De Presidente wekte dc dames op lid te worden van het Rustfonds van den Bond, dat werkelijk zéér groote voordeelen heeft. Het fonds is niet bestemd uitsluitend voor bepaalde categorieën, b.v. moeders van groote gezinnen, maar voor alle vrouwen, hetzij arm of rijk, die op medisch advies rust moeten nemen. Spr. deelde mede, dat de kascommissie dc kas van dc penningmecsteresse van de Bondsafdeeling in perfecte orde had be vonden. Aan de schat-bewaarster, me Witte Hessels, werd dank betuigd vc haar nauwgezet beheer. De Presidente spoorde dc leden aan tot deelname aan de processie naar St. Je roen, over welke bedevaart nadere bijzon derheden zullen volgen. Bekend werd gemaakt, dat van 11 tot 14 Juli een retraite wordt gehouden te Noordwijkerhout 6.50). Ter kennis van de leden werd gebracht, dat het bestuur in overweging heeft geno men dezen winter, vrouwen, die daartoe niet in de gelegenheid waren, te leeren ver stellen cn stoppen. Dames, die zich tot dit sociale werk aangetrokken gevoelen, wor den verzocht zich bij het bestuur op te geven. Tenslotte wees de Presidente er op, dat er drie algemeene biddagen zullen worden gehouden van leden van den Vrouwen bond. Zij hoopt op een groote deelname. Na een korte pauze, waarin mej. Fien Lindenhof voor vroolijke muziek op de piano zorgde, werd op het tooneel opge voerd „De goede» tip'', een komisch stukje van Bekoffsky. Een ijselijk verlegen dichter wordt aangespoord tot groote brutaliteit tegenover den uitgever, die hij om een voorschot kwam smeken. Het aarzelende mannetje krijgt van die aangeleerde bru taliteit de smaak onmiddellijk beet. Het stuk werd goed gespeeld door P. Balledeux en zijn gezelschap. Er is sma kelijk om gelachen. Enkele mooie declamaties volgden, zoo als „De Paradijsvloek", van Alphons Landy, Boerke Naas, 't Verken en andere. Deze declamaties werden uitgevoerd door Pierre Balledeux. Heel aardig was ook „Stemmetje" door Erna Batledeux-Hoffert. De presidente dankte het gezelschap Balledeux voor het vele schoons en gees tigs, dezen avond geboden, en sloot ver volgens op den 18en Mei het „winter seizoen. Vrijwillig Landstormcorps Motordienst Leiden. Op 17 Mei had in het Hof van Berlijn te 's-Gravenhage de uitreiking plaats van de prijzen der 400 K.M. oefenrit, gereden 22 April j.!. De Sectie Leiden kon zich wederom be roemen, dat in de Motorklasse de Vrijwil liger Jac. Jansen in ontvangst had tc ne men voor waardeering verg. zilv. med. (ge schonken door de Ver. Den Haag) tevens de verg. zilv. med. (beschikbaar gesteld door den Corps-Comdt. Luit. Kon. B. ten Broecke Hoekstra) en de verg. zilv. med. (door den Korpd. J. H. Sybrandy)-voor eztra waardeering. In de Autoklasse had onze Vrijw. Zon neveld een zilveren med. in ontvangst te nemen als blijk van waardeering. De Sectie Leiden was bij deze uitreiking in grooten getale vertegenwoordigd. Aan het slot bracht de Groeps-Commandant G. Hoppezak van Leiden aan de organisato ren, de Haagsche afdeeling, een woord van dank, en spra-k hij tot zijn Sectie-Leden extra waardeering. Demonstratie Küppersbusch-Gasfornuizen. Gisteravond had in de Kleine Stadszaal de tweede demonstratie plaats met de Küppersbusch-Gasfornuizen. Evenals op den eersten avond bestond er ook nu zeer groote belangstelling en deze werd door den heer Lieshout weer volkomen bevre digd. Van het begin tot einde hebben de talrijke bezoeksters de wijze lessen van den heer Lieshout, die 'n meester in zijn vak blijkt te zijn, gevolgd. Hedenmorgen te kwart voor zeven heeft op de Breeslraat ter hoogte van de lees zaal Reu vena een aanrijding plaats gehad tusschen de tram en een auto, welke nog betrekkelijk goed afliep. De autobestuurder L. V. alhier, die 'n stadstram links inhaal de had geen ruimte genoeg om te passee- ren, toen van tegenovergestelde richting een andere auto naderde. Hij week naar rechts uit, zoodat hij de tram ramde. Een treeplank werd vernield en de auto werd eveneens beschadigd. Persoonlijke onge lukken haddon niet plaats. Openbare les van jhr. dr. J. J. von Schmid. J'hr. dr. J. J. von Sohmid, privaatdocent in de sociologie aan de rijksuniversiteit alhier, heeft hedenmiddag bij den aanvang van zijn lesisen een openbare les gegeven over het onderwerp „De sociologische be- schou wings w ij ze". Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2403. Wed. J.. E. Cos- see-Reinders, Leiden, Morschstraat 26, café. Door het overgaan van de vergunning is deze zaak ondergebracht bij de handels zaak: F. de Groen. 5076. F. de Groen, Leiden, Morsch straat 20, verkoop van alcoholhoudende, andere dan sterken drank. Bijv. uitgeoef. bedr.tevens verkoop van sterke dranken. 1895. Amsterdamsch Kleeding Maga zijn, Leiden, Haarlemmerstraat 149. Het hoofdkantoor is thans gevestigd te Rotter dam, Hoogstraat 232, zoodat de zaak te Leiden thans filiaal is. Arbeidsbeurs Leiden. Op den lSden Mei waren 2966 (v. j. 2567) werkzoekenden ingeschreven. Op verzoek van de politie te 's-Graven hage is in een logement hier ter stede aan gehouden de 52-jarige mej. A. de K., ver dacht van brandstichting te 's-Grave gepleegd. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Arts-examen eerste gedeelte P. van An- del Leiden; K. J. Pronk (Den Haag) M. Soekasno. Bevorderd tot arts: S. P. Pérold (Lei den); Mej. P. de Regt (Den Haag)W. A. de Ridder (Rotterdam). Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „Naas- tingsrecht van Spoorwegen" de heer J. H. van der Meulen, geboren te 's-Grave-n- UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Gemeenteraad. Dc Raad dezer ge meente zal Dinsdag 23 Mei a.s. des namid dags te 7 uur in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeenkomen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening; 2. Vaststelling van de notu len der vergadering van 2S Maart 1933; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen; 5. Voorstel met betrekking tot de tijdelijke korting op wedden en loonen; 6. Voorstel tot het aangaan van een geldleening; 7. Voorstel tot wijziging van het aflossings plan der in 1932 met de Maatschappij voor Gemeente-Credict gesloten geldleening; S. Voorstel tqt benoeming van een onderwij zeres van bijstand aan de openbare lagere school; 9. Voorstel tot onderhandsche ver huring van een gedeelte van het voormalig gemeentehuis; 10. Voorstel tot het waar borgen van tien procent der renten en af lossingen van de aan boomkweekers in deze gemeente door de Regeering verstrekte credieten; 11. Voorstel tot benoeming van een commissie van toezicht op het agent schap der arbeidsbemiddeling; 12. Voor stel tot vaststelling van drie concept-be sluiten, strekkende tot wijziging der ge meente-begrooting, dienst 1932 en 1933; 13. Rondvraaz. Gemeentelijfee Aankondigingen. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat A. van Egmond Jr., te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekominig van een ver lof B voor den verkoop van uitsluitend al coholvrijen drank voor gebruik in het per ceel Haarlemmerstraat no. 64, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1933. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tob en met Zondag 21 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. Kr. was daar met toestemming van den wethouder. NIEUWVEEN. De toestand van den Pastoor. Naar ons Donderdagavond bij informa tie werd medegedeeld, is de toestand van den Pastoor langzaam vooruitgaande. De verlamming, 'n gevolg van de beroete, neemt iéts af. Z.Eerw. is weer volkomen bij kennis cn heeft een vrij goede eetlust. Aan de parochianen blijft verzocht hun geeste lijken herder extra in hun gebed te geden ken. De weleerw. pater Bouwman van 't Car- melfebenklooster te Aalsmeer, neemt he.t parochiewerk waar. RECHTZAKEN DE DOODSLAG TE NUMANSDORP. De arrondissementsrechtbank te Dor drecht veroordeelde hedenmorgen F. L. uit Rotterdam, die terzake van den moord op den landbouwer de 'Efeus te Nurnans- dorp terecht stond, tot een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaren. Verdachte werd vrijgesproken van den doodslag doch veroordeeld wegens zware mishandeling den dood ten gevolge heb bende. De eisch van het O. M. luidde twintig jaren. LAATSTE BERICHTEN CR ISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisd'S-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de week van 2127 Mei de prijs van het Crisis-botermerk op 1.en van de vervoervergunning van buitenlandsche boter op 1.10 is bepaald. ACTIE VAN PATROONS EN PERSONEEL IN HET KAPPERS- BEDRIJF. Wering van vreemde werkkrachten. Het Algemeen Comité van Kapperspa troons en Personeel, waarbij aangesloten de Federatie van Kapperspatroonsvereeni- gingen in Nederland, de R. K. Bond van Kapperspatroons, de Nederlandsche Bond van Kapperspersoneel en de Ned. R. K. Bond van Kappersbediende St. Cosmas, welk Comité zich ten doel stelt de wering van butienlandsehe arbeidskrachten en de beperking van het. aantal leerlingen in het Kappersbedrijf, besloot een adres te rich ten tot de Nederlandsohe Regeering mei het verzoek sluiting der landsgrenzen voor vreemde werkkrachten in het kappersbedrijf en verbod van particulier vakonderwijs. Bij het adr©9 is een uitvoerig rapport gevoegd met een overzicht van het in Ne derland werkzame vreemde kappersperso- neel (bijna uitsluitend Duitschers) en het aantal werklooze kapsters en kappers (bij na uitsluitend Hollanders), alsmede een overzicht van het aantal gevestigde kap pers in Nederland in verband met de be volking. In een, in enkele tienduizenden tc ver spreiden circulaire zal een beroep worden gedaan op de krachtige medewerking van het publiek om zich bij voorkeur te laten bedienen in kapperszaken met Hollandsch personeel uitgezonderd die zaken waar reeds enkele jaren buitenlandsch personeel werkt en een waarschuwing tegen het deelnemen aan particulier vakonderwijs. Biljetten met een speciale aansporing als bovengenoemd aan alle georganiseerden zullen uitgereikt worden aan alle organen der vakbeweging met verzoek deze op te hangen in alle vereenigingslokalen. De Commissie (A.C.K.P.P.) overweegt tenslotte speciale maatregelen tegen die werkgevers, die steeds weer opnieuw vreemde werkkrachten DE ARRESTATIE VAN DEN HEER D. WIJNKOOP. Omtrent de arrestatie te Tiel van den heer D. Wijnkoop (Zie verne men wen nader, dat deze zich gisteravond daar ter stede, voo zoover het de strekking van zijn rede betreft, in dozen zin heeft uitgelaten, „dat, wanneer de overheid bij een oorlog den arbeiders de wapenen in handen zou durven geven, hij ze dan waar schuwde"'. De rest van zijn betoog sprak de heer Wijnhoop op min of meer fluisteren den toon uit. Hedenmorgen om elf uur is de instructie tegen den heer Wijnkoop geopend. Rechter-Commissaris is Mr. A. Terwindt

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2