24ste Jaargang DONDERDAG 18 MEI 1933 No. 7511 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ANNO SANCTO" DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: foor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per' kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER I03C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «o verhuur, koop en verkoop f 0.50. Rondom de Kab'netsformatie Hier en daar worden in de pers me<*e- deelingen gedaan over het verloop van de onderhandelingen tusschen de partijen bij de Kabinetsformatie, waarop dan ook weer de gewone tegenspraken volgen. En men bouwt ook conclusies op artike len in bladen, waarvan men weet, dat deze in nauwe relatie staan met een der bij de politieke onderhandelingen betrokken lei ders, die zoo veronderstelt men wel wat zullen hebben losgelaten of althans beschouwingen, welke met de werkelijkheid in strijd zouden zijn, wel niet in „hun" blad zouden hebben opgenomen of doen opne men. Al onze wetenschap over wat er is ge sproken en gehandeld naar aanleiding van dr. Colijns optreden berust dus op wat min of meer clandestien buiten den vertrou- wenskring is uitgevoerd. En wij moeten daarom voorzichtig zijn met conclusies wachtend totdat ons binnen niet al te langen tijd open mede- dee.ingen betreffende de feiten zullen wor den gegeven. Intusschen kunnen wij wel, zonder met de voorzichtheid in strijd te komen, als vatstaand aanvaarden, dat de R. K. Staats- parij voor het denkbeeld-Colijn vorming van een parlementair Kabine£ uit alle (vijf) grootere partijen, alleen uitgezonderd de S. D. A. P. met enthousiast is ge weest, integendeel! Veel verder in onze conclusies zullen wij nu niet gaan. Maar hebben de liberalen daarom reden om verontwaardigd te zijn? En verontwaar digd te zijn, als de Avondpost, welk blad schrijft: nu, in dezen tijd, zeggen de katho lieken tot de liberalen: neen, met u niet; u wijzen wij af; voor samenwerking met u is onze poli tiek, is ons beginsel te goed. Voelt men niet hoe grievend het is voor een partij, die in ons land een his torische taak heeft vervuld, waarvan ook de katholiekeD in velerlei opzicht hebben geprofiteerd en nóg profitee- rij, om thans juist door die en ahéén door die partij in dén hoek te worden gezet en te worden behandeld a]s een soort politieke besmettelijke ziekte? Zonder het verloop der gevoerde bespre kingen juist en volledig te kennen, mogen wij toch wat hier wordt beweerd zoo ver mogelijk van ons afwijzen, a!s een opgebla zen verontwaardiging, welke in strijd is met de nuchtere werkelijkheid Aan wat over de verdienstelijkheid van de liberale partij wordt gezegd, willen wij nu niet raken. Maar al is de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond nu nog zoo voortreffelijk, mag men daarom van katholieke zijde geen bezwaren hebben tegen de vorming van een zoogenaamd „burgerlijk blok'': drie rechtsche partijen, Vrijheidsbond en Vrijz. Democr.? Zou, indien in bepaalde omstandigheden, de Vrijheidsbond niet bereid bleek op een I gemeenschappelijk program saam j te regeeren met de R. K. Staatspartij onzerzijds daarin per se mogen worden ge- j zien iets van minachting voor onze partij, iets van antipapisme of iets dergelijks? Natuurlijk niet. Zuiver zakelijk verschil van inzicht: in wat het algemeen belang in een gegeven situatie eischt; in de politiek, welke kan en moet worden gevoerd, en: verant woordelijkheid s-g e v o e 1 voor, zooveel mogelijk, handhaving en doorvoe ring van eigen politieke beginselen in 's lands belang hiermede kan, 't is toch vanze.f sprekend, volkomen harmoniee ren zakelijk respect voor den politieken „tegenstander" en ongerepte eerbiediging van diens rechten. Men zet dan den „tegenstander" niet in den hoek..., en nog minder weert men hem „als een soort po.itieke besmettelijke ziekte". Dat is dwaasheid Ten slotte herhalen wij dat het eind oordeel over de gevoerde onderhandelingen nu nog niet gevormd kan worden, noch door ons noch door anderen. Maar het bovenstaande mocht worden opgemerkt. Blijdschap en vertrouwen Zooals gemeld, is Zondag te Den Bosch de Katholieke Verkennersbeweging bijeen gekomen. Daar waren vijf duizend katho lieke Verkenners. Op die indrukwekkende bijeenkomst is o.m. een rede gehouden door Prof. Weve O.P. waarvan wij bier alsnog enkele zin sneden willen afdrukken. „Er zijn maar twee mogelijkheden: eigen liefde of liefde voor God. En de mensch van nu heeft de liefde losge maakt van zijn eerste voorwerp, God, en heeft zich zelf gemaakt tot maat staf van allen. Van „Verloochenen U zelf" begrijpt men niets meer en wil men niets meer hebben. En heerlijk is het, dat de jeugd thans roept om nieuwe bezieling en idealen. De jeugd heeft honger, een groote honger. Laat ze niet omkomen. Leidster- en leiders, wees niet een naamloos niets. Beteeken wat in het leven door Uw leiding aan de jongens zielen. Heft het jonge geslacht om hoog, Christus tegemoet, wees leeken- apostelen, maak van Uw jongens man nen in den schoonsten zin, met ver antwoordelijkheid en karakter, de juiste waarde kennend van eenvoud, last, inspanning en ontspanning. Leef stralend van God om God aan Uw jongens te brengen". Onze katholieke jeugdbeweging, onder leiding van ons Episcopaat, staat in heer lijken groeiDaar zijn de leiders en leid sters, die willen leven „stralend van God" om God te brengen in de zielen van de jeugd, die honger heeft, een groote hon ger En, als wij zóó zien onze katholieke jeugdbeweging, in de bekoring en schit tering van haar volle levenskracht, dan overwoelt al onze angsten voor dezen donker-dreigenden tijd een warm en dank- haar gevoel van blijdschap en vertrouwen Er is ook nü veel goeds en schoons op de wereld. BINNENLAND ZAANDAMS BEGROOTING GEWIJZIGD. EEN LEERZAAM VERSLAG. DE POLITIEK DER S.D.A.P. In de gehouden vergadering heeft de ge meenteraad van Zaandam de vastgestelde gemcenlebegrooting voor het jaar 1933 aan een herziening onderworpen. Dit is geschied naar aanleiding van eeni- ge op- en aanmerkingen van Gedeputeer de Staten van Noorcl-Holland en op aan drang van de Regeering, die het verlen gen of eventueel verhooigen van de kasgeid- leening van het Rijk aan de gemeente van ciroa 3 y2 millioen gulden afhankelijk heeft gesteld van een sluitende begirooting, zon der dat daarbij de lasten verschoven wor den naar volgende jaren of gebruik wordt gemaakt van z.g, éénmalige dekkingsmid delen. Bovendien vordert de Regeering dat op de begroo'ting een post van 50.000 wordt gebracht als afschrijving op ongedekte crisisuitgaven over 1932 en heeft zij er be- zwaar tegen, dat het batig slot van 31.000 over 1931 ten gunste van de begrooting i voor 1933 wordt gebracht. De Regeering I verlangt alzoo dat de gewone uitgaven i door de gewone inkomsten worden gedekt. Volgens deze opvatting zou derhalve op den gewonen dienst 171.000 moeten wor- I den gevonden. Ged. Staten stellen den eisch, dat van I het batig saldo van 1931 geen gebruik mag gemaakt worden, zoodat naar de opvattin gen van dit college 140.000 moet gevon den worden. Als gevolg van een en ander hebben B. en W. bij den Raad voorstellen ingediend om verschillende posten der begrooting te wijzigen. Zij stellen om. voor opnieuw een loonsverlaging voor het gemeentepersoneel in te voeren van 3 pet., met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1933 en de vacantiebij- slag voor dat personeel af te schaffen. Hiedoor wordt on ierscheidenlijk 30.000 en 15.000 bezuinigd. V'oorts vleien B. en W. zich met de hoop dat de Regeering en Ged. Staten geen be zwaar zullen hebben als in plaats van TELEGRAM AAN ROOSEVELT VAN H. M. KONINGEN WILHELMINA. „DIT VOLK VERAFSCHUWT DEN OORLOG". H. M. de Koningfin heeft onder dagtee- kening van 17 Mei, het volgende Regee- rings-telegram gericht tot den president van de Vereenigde Staten te Washington: Het is, Mijnheer dc President, een groote vo.doening voor mij, dat het antwoord van Nederla-nd op Uw telegrafisch beroep ter stond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Dit volk, uit naam waarvan ik spreek, verafschuwt den oor.og. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Evenzeer als het uittarting en aanval tusschen burgers vcr- oordee.t, veroordeelt het uittarting en aan val tusschen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volkenge meenschap om door daden te toonen, dat zij vast besloten is te breken met het recht van den sterkste als haar eventueelc hoog ste norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te be slechten. Mij is geen reden bekend waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale ge schillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande ontwapening thans gebiedend noodzaken lijk is, immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten on dervinding bewijst, tot onvermijdelijken oor'-og. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt ah eerste en belang rijke bijdrage tot daadwerkelijke ontwape ning. Het maakt geenerlei voorbehoud bij deze verklaring. Wat een non-agressie- verdrag betreft, ben ik het met U eens, dat het onder de tegenwoordige omstan digheden wellicht goed is, dat bestaande en geldige non-agressieverdragen en gel dende verplichtingen om te ontwapenen, plechtig worden bevestigd teneinde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De aanstaande economische conferentie kan verzekerd zijn van den actieven en van ganscher harte gegeven steun van mijn Regeering. De economische en financieele toestand vraagt onmiddellijke en doeltref fende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geordend eco nomisch en finantieel leven. Internationaal komt het op voor onbelemmerd handels verkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche con ferentie een daadwerkelijke en duurzame verlichting ten gevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferentie en do daarbij vertegenwoordigende Regeeringen zich zullen laten leiden door de onveran derbare wetten van economische waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen op pervlakkige en kortzichtige meening en in- dividueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerschen. Met mijn Regeering en volk deel ik ten- volle in de hoop, dat do verwachtingen, waaraan Gij uitdrukking hebt gegeven, in vervuiling zullen komen. w.g. WILHELMINA 'Bf. f 50000 slechts 25.000 op het crisis-tekort van 1932 wordt afgeschreven en dat 45.000 zal worden geput uit de winstreserve van de gasfabriek. De heer Ranshuizen (r.k.) wijst er op, dat de geschiedenis zich herhaalt en j de raad foor de tweede maal voor een her ziening van de begrooting wordt geplaatst, omdat zij niet dadelijk heeft gestreefd naar een sluitende begrooting op normale wijze, zonder verschuiving van lasten naar vol gende jaren en gebruikmaking van batige saldi van vorige jaren. De regeering eischt een bezuiniging van j 170.000, terwijl Ged Staten met 140.U00 I genoegen nemen. B. en W. hebben het laat ste gekozen. De vraag is echter of de autoriteiten er genoegen mee zullen nemen, dat een deel van de reserves wordt gebruikt en in plaats van 50.000 de helft wordt afgegeven op de ongedekte crisisuitgaven over 1932. De eischen van de regeering zijn dienaangaan de zeer duidelijk. Ook de heer Spaak (v.b.) uit zich in dien geest. Spr. betwijfelt of deze begroo ting goedgekeurd zal worden. De heer H al 1 i e (v.d.) noemt de behan deling van deze begrooting een kwestie van vorm, omdat de zaak reeds in kannen en kruiken is, daar er een overeenkomst be staat tusschen de S.D.A.P. en de beide bur gerlijke wethouders van het ooilege. Spr. meent, dat, indien niet sterker wordt bezuinigd, de zaak onherroepelijk zal vast- loopen. De vlottende schuld is zeer hoog. Spreker begrijpt niet de houding van de S.D.A.P., die bij de verkiezingen krachtig tegen loonsverlaging heeft gepropageotd, terwijl zij nu zelf met een loonsverlaging komen. Verschillende ontvangstposten zijn te hoog geraamd, zelfs bij een verlaging van he presentiegeld van 8 op 6 per zitting zullen in dit ;<aar nog maar drie raadsver gaderingen gehouden worden. Ook deze spr. laakt het aanspreken van do reserves, en herinnert in dit verband aan do waar schuwende stem van den wethouder voor de bedrijven, bij de eerste behandeling der begrooting, die getuigde dal daardoor do bedrijven worden uitgemergeld. De heer D o r j e (c.h.) doet uitkomen, dat, als de autonomie der gemeente in het gedrang komt, dit de schuld is van den raad zelf, omdat men niet zelf voor een sluitende begrooting heeft gezorgd; spr. be treurt, dat de reserves moeten worden aan gesproken, doch neemt daarmede vrede, omdat nog een bedrag beschikbaar blijft voor eventueele mogelijkheden. Ten aanzien van het subsidie voor de openbare leeszaal bepleit hij een verlaging van ƒ2000. De heer P o p p e (o.s.p.) wijst erop, dat een loonsverlaging van 3 pet. met terugwer kende kracht gelijk staat met korting van \y, pet. van 1 Mei af. Spr. meent, dat door de medewerking aan al deze verslechteringen de S.D.A.P. haar eigen graf delft. Do heer M a k k i n g a (comm.) zegt, dat do soc.-democraten gelooven, dat als do tijd boter wordt, men dan weer terug zal nemen, wat nu gegeven moet. worden. Maar het zal nog sleohter worden. Men drijft hierdoor de arbeiders naar het fascisme. De heer T i 1 k e m a (a.r.) wijst er op, dat de houding van de burgerlijke leden bij de eorste behandeling der begrooting alleszins gerechtvaardigd was. Dit blijkt t.luuis door de voorstellen van B. en W. Zij hadden sneller de noodige maatregelen moeten nc men. Dan had er geen sprake van geweest, dat do kasgeldleening niet verlongd was. Dan was ook het zelfbestuur van de ge meente gered. Nu wordt van boven af ge dicteerd. Gevolg is "bok, dat nu aan de korting terugwerkende kraoht moet gege ven wordon. Dit is funest. Dc soc.-democraten hebben steeds ge tuigd, dit cn dat niet te willen, terwijl zij ten slotte toch toegeven. Dit is een slappe wil. Zij hebben nog weinig geleerd van hetgeen om ons heen gebeurt. Spr. wijst er op, dat niet gevonden is wat gewenscht wordt. Hobben B. en W. do overtuiging, dat dit aanvaard zal worden? De heer R. Plooy er (S.D.A.P.) zegt, dat het voor de soc.-democraten geen aan gename taak is deze begrooting aan te ne men. Toch zullen ze die aanvaarden, omdat daardoor do arbeidersbelangen het beste gediend worden. Wil men do werkloozen helpen, dan moet men deze voorstellen aan nemen. Men vergete niet, dat men hiertoe wordt gedwongen. Tegen het gebruiken van do reserves bestaan geen bezwaren. Het is een geluk, dat men dit doen kan. Verder kunnen wij echter niet gaan. Men zou dan moeten overwegen of de S.D.A.P. nog langer mede verantwoorde lijkheid zou kunnen dragen. Deze verklaring wordt afgelegd namens de geheele soc.-democratischc raadsfractie. Nadat nog ©enige R. K. en V. D.-lcden hun standpunt vóór dc begrooting hadden uiteengezet deed de heer Kamphuys (R.K.) wethouder, uitkomen, dat geen com promis is gesloten met de soc. dcm.-fraciie, maar dat er overeenstemming in het colle ge van B. cn W. is bereikt tusschen do meer derheid en de minderheid. Dit neemt niet weg, dat de raad het reoht heeft betere cn grootere bezuinigingen aan to brengen. Dc heer Prins (S.D.A.P.), wethouder, deelde mede, dat B. en W. alles hebben gedaan om de loonsverlaging tegen te hou den, echter te vergeefs. Do heer Kan (A.R.), wethouder, deed uitkomen, dat de maa.tregelen niet zijn ge nomen, omdat zij door de regeering wor den geëisoht, maar in het belang der ge meente noodig zijn. Dc minderheid in het college had gaarne sterker bezuinigd, maar het is ten slotte een kwestie van geven en nemen geworden. Burgemeester Ter Laan (S.D.A.P.), dc voorstellen van B. en W. verdedigende, wees er op, dat in een der couranten is ver kondigd, dat Zaandam aan den grond zit. Dat is niet waar. De toestand der finan ciën van de gemeente is kerngezond. De gewone uitgaven kunnen zonder be zwaar worden gedaan, alleen de crisis uit ga ven geven moeilijkheden. De voornaam ste taak van de gemeente is, dat de steun aan de werkloozen regelmatig kan worden verleend. Het is daarom niet gerechtvaar- 1 digd thans tegen de begrooting te stem men. Als men de reserves van de bedrijven niet wil, moet men wat anders voorstel len. Zijn B. en W. de oorzaak van de moei- I lijkheden, door de zaak te hebben ver traagd? Spr. ontkende dit ten stelligste; men moest eerst de zekerheid hebben, dat er een meerderheid in den Raad zou ziju voor de bezuinigingsvoorstellen. i Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. EEN BEPERKT AANTAL PLAATSEN voor het AMSTEROAMSCH SACRAMENTSSPEL op 18 Juni, te 2.30, Stadion Amsterdam zijn aan ons bureau verkrijgbaar. Prijzen: van 60 cent tot f 3.— DE DIRECTIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hitiers groote rede over Duitschlands buitenlandsche politiek, gistermiddag in den rijksdag gehouden. (2do blad). De boodschap van president Roosevelt. (2de blad). BINNENLAND. Een telegram van de Koningin aan den president van de Ver. Staten van Amerika (lstc blad). De wijziqing van de gemeentebegrooting van Zaandam, (lstc blad) Een reclame-congres te Amsterdam. (1ste blad). De uitvoer van spek. (lstc blad). De consumptiemelk-regeling. (isle blad). Of Ged. Staten en do Regeering met do/.o bogrooting genoegen zullen nemen is ge vraagd? Spr. deelde mede, dat men daar mede bij deze colleges is gekomen, te ken nen gevende verder niet te kunnen gaan. Men moest wol tot do reserve* zijn toe vlucht. nemen, omdat andere bezuinigingen of bij het eeno of bij het andere deel van don Rand niet gewild zijn. 13. en W. verdienen hulde, dat zij de bur gerij voor verzwaring van lasten hobben behoed. Wat de ontvangstposten betreft deze zijn tot nu toe niet ongunstiger dan zij bij de begrooting zijn geraamd. Spr. raadt ten slotte aan deze begroo ting to aanvaarden, ook om do kans op het sluiten van een geldleening te vcrgrootcn. De gemeenteraad heeft ten slotte de be grooting goedgekeurd met 21 tegen twee stemmen. Tegen hebben gestemd do com munist Makkinga en do O.S.P.-er Poppe. „Handelsblad". DE DRANKWET. De wijziging treedt 1 Juni in werking. In Staatsblad 245 is afgekondigd een Kon. Besluit, waarbij is bepaald, dat arti kel II van de wet van 29 Maart 1933 (Wij ziging der Drankwet) in werking treedt op 1 Juni a.s. DE CRISIS-ZUIVELWET. Het vraagstuk van de consumptiemelk* regeling. Naar de „Msb." uit betrouwbare bron verneemt, is bij do Crisist-zuiveloentralo door do drie centrale landbouworganisaties oen lijvig rapport ingediend, hetwelk do crisis-zuivelwet cn haar uitwerking behan delt. Dit rapport komt tot de conclusie, dat spoedig ingrijpende veranderingen moeten worden getroffen. Het rappoit geeft tevens de lijnen aan, waarlangs men tot dit doel kan komen. Ook het rapport spreekt van decentrali satie in de uitvoering en een kring-indee- ling. Zijn wij goed ingelicht, dan gevoelt men ook bij de Crisis-zui velccntralc wel iets voor deze wijziging. Hierdoor zou het ook mogelijk zijn de melkveilingen op haar juiste plaats terug te brengen. Men deelde in dit verband nog mede, dat hedenmiddag over een en ander een conferentie zal gehouden wor'en in Den Haag tueechen den »*egeerin^«coiiimissar»s en afgevaardigden van de melkfcdcratic en de melkveilingen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1