MAANDAG 15 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURAN'i TWEEDE BLAD PAG. 5 HOCKEY NEDERL.DUITSCHL. 4—4. Spannende strijd. Zeven minuten voor het einde leidde Nederland met 42. Het Stadion was gistermiddag onge zellig door de vele leege plekken bij den wedstrijd NederlandDuitschland. Een 3000 toeschouwers wa-s toch wel wat heel weinig voor een dergelijke ontmoeting. Overigens is het een uiterst spannende wedstrijd geworden met meermalen hoog technisch spel. De ploegen stelden zich om ruim half drie als volgt op: Nederland: Yan der Does De Waal Rees Braat Ter Haar v. Lierop „Vecht" v. d. Berg Dupon Wagener Van der Haar Katzensteïn Mehlitz Weiss Lockemann Jakob Kirberg Kleingeist David Zander dr. Harenberg Parrenholz Duitschland. Het begon met een overwicht aan Hollandsche zijde en nauwelijks was het spel drie minuten aan den gang of van der Bergh liep schitterend door op een pass en scoorde fraai het eerste punt (10). Duitschland antwoordde met eenige fraaie tegenaanvallen, doch al spoedig bleek, dat van een Duitsch over wicht in techniek en spelpeil .geen spra ke was. Onze Oostelijke buren hadden in de Oranjehemden hun tegenstanders gevonden. In de laatste tien minuten voor rust vielen nog drie doelpunten. Na 25 minuten spelen kreeg Weiss den bal goed aangegeven en zijn schot knalde langs van der Does (11). Vijf minuten later ontstond het tweede Hol landsche doelpunt, op dezelfde wijze als het eerste. Wan der Hergh- kreeg keurig •langs den grond aangegeven, hij rende door de Duitsche verdedisring heen en ook Paffenholz werd gepasseerd (21). Niettemin mocht Necieriand zijn voor sprong van rust niet behouden, want al weer was de snelle Katzenstein er van door, hij passeerde op prachtige wijze onze verdediging, plaatste naar binnen en Lockemann kon gemakkelijk scoren (22), Dit geschiedde twee minuten voor rust. Met 22 stand kwam dus de Tweede helft. Ook de tweede helft begon met een Hollandsch overwicht. Het spel werd eohter te klein gehouden en ongetwij feld zou meer open spel tot grooter suc ces hebben geleid. Nu kregen Haren berg- en Zander steeds gelegenheid het spel te breken en vooral de kleine dr. Harenberg was prachtig op dreef. Ni'et- temin bleven de snelle openaan vallen verrassend van opzet en dus ge vaarlijk en twee maal achter elkaar brachten zij het tot corners, waarbij de laatste maal het schot van Weiss rake lings naa-st ons doel vloog. Nederland, aangemoedigd door het enthousiaste hockeypubliek, kwam weer in de meer derheid en eindelijk verkreeg ons team weer een voorsprong. Door een open aanval ontstonden eenige gevaarlijke momenten voor het Duitsche doel. Als de aanval is afgeslagen belandde de bal bij T. van Lierop. Deze passeerde naar van der Haar. De Haagsche speler pas seerde Harenberg, rende op Paffenholz af, doch Zander kwam te hulp. Op het critieke moment plaatste van der Haar echter naar binnen, waar van der Berg klaar stond om op fraaie wijze het der de en zijn derde! Hollandsche doel punt te maken. Weer kwam Duitschland even in de meerderheid en hardnekkig hielden zij vol om wederom te trachten hun achterstand in te halen. Maar het succes kwam weer aan den anderen kant. Van der Haar nam goed een corner, van der Berg stopt het balletje en op magnifieke wijze scoorde Dupon, hoog in doel het vierde Hollandsche punt (42). Met een 42 voorsprong en nog 6 minuten speeltijd leek de wedstrijd gewonnen. Doch wellicht juist deze vei lige voorsprong was fataal voor ons elf tal. Twee inzinkingen in onze achter hoede en Duitschland profiteerde er even zooveel malen van. Nehlitz en Ja- cab hadden van plaats verwisseld en na stevig doorzetten van Jacob zag deze kans den achterstand 4 minuten voor tijd tot 43 te verkleinen. En het was de schitterend spelende Katzenstein, die even later op energieke wijze naar bin nen liep, onze verdediging in een rush passeerde en van der Does incluis (44). De stand gelijk met nog 1 minuut speel tijd. En bijna had Nederland nog verlo ren, toen de Duitsohers alweer terug kwamen en het schot van Jacob juist over ons doel ging. Daarna was het tijd en bleef de stand 44. Nabeschouwing. Over het geheel genomen is het een uiterst spannende kamp geweest met een sensationeel slot. De Duit-schers kro pen als het ware door het oog van de naald en wisten op het laatste moment een zeker schijnende nederlaag nog in een gelijk spel te veranderen. Een pres tatie, die zeker geroemd mag worden. Behalve in het eerste kwartier van de eerste zoowel van de tweede helft, toen Nederland sterker was, wogen de beide ploegen uitstekend tegen elkaar op. Duitschland hield nog meer het spel open dan Nederland en zoo was o.i. elke aanval der Duitsohers dan ook niet zon der gevaar. Niettemin behoefden de Ne derlanders in geen enkel opzicht voor de tegenstanders onder te doen en waar het energiek en enthousiast werken be trof, waren de Hollanders beter. We herinneren ons NederlandDuitschland- wedstrijden, die eenzijdig waren van be gin tot 'eind, eenvoudig, door het groote technische overwicht van Duitschland. Dit alles is verdwenen. Aan den eenen kant staat momenteel het Hollandsche spel op internationaal hoog peil we denken aan de wedstrijden tegen de Anglo Indians, tegen Frankrijk, en nu tegen Duitsohland, aan den anderen kant is het Duitsch spel iets achteruit gegaan. Men mist daar noode krachten als een Theo Haag, en als een Kurt Weiss, wel te weten in zijn beste dagen. Dat Duitschland met haar groot spelers- materiaal geen sterker team kan samen stellen pleit niet voor den vooruitgang van het Duitsche hockeyspel. O.i. heeft men aan dien kant te weinig interna tionaal contact. Niettemin zou het on juist zijn om te schrijven, dat Holland thans tegenover een minder sterk team zou staan dan vroeger. Deze uitslag is verkregen doordat in technisch en tac tisch opzicht Holland volkomen de ge lijke was van Duitsohland. Dat mag on getwijfeld voldoening wekken in de Hol landsche gelederen. En met wat meer ausdauer, die fatale laatste minuten ook, had Holland een zege behaald. STICK—HAK 1—6. De overwinning der Hagenaars volkomen verdiend! Dat de Hagenaars moesten winnen was voor insiders geen vraag meer. Toch heeft Rood-Wit's jongste af deeling: de pas eenige maanden bestaande hoc keyclub „Stick" het aangedurfd tegen het sterke H.A.K.-team te kampen. Dit debuut was niet teleurstellend en de uitslag toont prachtig de kracht van beide ploegen aan. Direct na de mid-bully en in 't begin zijn de Stick-mensehen op de vijandelijke helft en weten een bal te scoren. Helaas bleek dit eerste doelpunt tevens het laatste. Hak weet den bal te bemachti gen en zit nu voortdurend het Stick-doel te bekogelen. Dit geeft den keeper han den vol werk, hetgeen hem goed was toevertrouwd, al heeft hij zic-h een en kelen maal door een onschuldig balletje laten foppen. Zonder overdrijving kunnen we zeggen, dat hij de beste van het elf tal was en ons voor dubbele cijfers heeft behoed. Tijdens het verdere verloop is bij Stick van opstellen geen sprake meer, vooral de rechter voorlinie gaf weinig steun. Mooi was het open spel van H.A.K., dat steeds met harde drives den bal naar de buitenlinies speelde. Voortdu rend is H.A.K. in overwicht, de Stick- aanvallen stuiten steeds op het krach tige backstel. Toch weten de onzen eenige malen mooi door te breken doch doelpunten blijven uit. Ook na de rust toonen de H.A.K.-menschen hun meer dere routine. De Stiok-menschen houden taai vol. In snelheid behoeven ze voor hun Haagsche collega s niet onder te doen. Wel is dit het geval met tactiek en baltechniek. Dank zij de uitstekende leiding der beide scheidsrechters worden aan beide zijden weinig overtredingen begaan. H.A.K. heeft de score tot 4 op gevoerd en hoewel de linker voorvleugel, ondersteund door v. Zijp goed spel te zien geeft komt het einde met een 61 overwinning voor de gasten. De wed strijd zelf bad een prettig en sportief verloop. ROEIEN „DE VLIET" WINT TE LONDEN. Zaterdag hebben de meisjes-studenten van „Do Vliet" uit Leiden in den wed strijd van vieren Edinburgh University geslagen met één lengte. Londen won gemakkelijk van Liverpool. De Cup voor de ploeg, die den besten stijl vertoonde, werd door de Holland sche meisjes gewonnen. MEDISCHE SPORTKEURING Sportvereenigingen zullen geen kam pioenschap willen behalen ten koste van den dood van een harer leden! Laat daar om uw leden keuren door het Medisch Sportkeuringsbureau I VOETBAL MISSIE-FINALE TE DELFT. HAARLEM—DEN BOSCH 3-1. Een triestige morgen geeft nog wel eens een blijden dag. Dat kunnen wij toch wel op den dag van gisteren in toepassing brengen; den geheelen ochtend regen en nog eens regen, zoodat het er miserabel uitzag voor de finale tusschen Haarlem 's Bosch op het D. H. L.-terrein te Delft. Te elf uur klaarde het echter op en toen wij te 1 uur in Delft arriveerden, was het idaal voetbalweer en bleek het mooie veld van D. II. L. in uitstekende conditie. Als voorwedstrijd had plaats een ont moeting van een vertegenwoordigend elftal van D. H. V. B.-spelers uit het District Den Haag tegen het District Rotterdam. De doelpunten in dit partijtje bleken nogal goedkoop te zijn. Rotterdam won met 84 Intusschen stroomde een massa belang stellenden binnen, zoodat zich een dichte haag menschen om het veld had opgesteld, terwijl de tribune tjokvol zat. Naar schat ting waren een 3000 menschen aanwezig. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Hoogeerw. heer Deken v. d. Cam- men, Dr. Pater Vrijmoed, Pater Esser en vele Eerw. Heeren Geestelijken, het be stuur van den D. H. V. B. en den Bos- I schen Bond, de voltallige elftal Commis sie van de R. K. F., den heer Verstege, Secretaris-Penningme.ster van den I. V. C. B. en meerdere officieele personen uit de R. K. Sportbeweging. Na den voorwedstrijd stelt zich de R. K. Harmoniekapel „St. Franciscus" op om eenige lustige marschen ten beste te ge ven. Te 2.20 uur vormt zich een haag van een 50-tal groen-witte Junioren bij ,den in gang en onder het spelen van „Aan U Ko ning der eeuwen" verschijnen beide elftal len in het veld. Den Bosch is volledig, terwijl in het Haarlemsche elftal voor v. Lint (G. D. A.), die niet op 't appel is, Ruigrok (H. B. C.) invalt. De fotografen maken allerwege foto's, waarna scheidsrechter Bokstart de aan voerders Strieder en Laarhoven voor den toss oproept, waarbij Strieder de geluk kige is en het voordeel van wind en zon kiest. De hoogeerw. Deken P. v. d. Cam- men doet te 2.25 uur den aftrap voor Den Bosch. Haarlem neemt den ba-1 over. doch de voorzet van Kemperman is te onbesuisd en loopt achter. Het eerste schot komt van genoemden speler; wijl het echter van verren afstand was had keeper Colen hiermede geen moeite. Geholpen door den wind komt Haarlem te'kens terug en ziet v. Laarhoven zich ge noodzaakt eenige kueren handig op den keeper terug- te spelen, terwijl een effect vole bal van v. d. Sande veilig bij Colen belandt. Lans probeert het aan de linker zijde, doch zijn voorzet gaat juist over. Den Bosch breekt nu eens door en v. Dorst toont zich hierbij een handig speler, doch Gigengack is perfect en weet dezen ge vaarvollen aanval goed te onderscheppen en centert den bal direct naar voren, waar Kemperman een schot lost, waarbij hij schijnbaar geen rekening houdt met den wind, zoodat de bal hoog overgaat. Uit een goed sluitend samenspel tusschen Kemperman en Tok lost de D. H. L.-spe- ler een schot, dat juist naast gaat. Aan de andere zijde wordt Alsemgeest aan den tand gevoeld door een vinnig schot van v. Beek, dat hij op zijn bekende kalme ma nier verwerkt. De Bosschenaren raken wat beter ingespeld, dóch houden over het algemeen den bal niet laag genoeg, waardoor zij het nadeel van den wind danig ondervinden, toch weten zij meerde re malen hun aanval aan het werk te zet ten, waarbij zij echter steeds stranden op het hechte backstel StriederGigengack. Nadat Gigengack een prachtvoorzet van v. d. Linden voor zijn rekening beeft ge nomen zet hij zijn voorhoede met een ver ren trap aan het werk. Ruigrok neemt de bal mee, maakt voor doel een handige schijnbeweging, doch in plaats van den bal over te geven, schiet hij en voor Colen er op bedacht is heeft Haarlem na 20 minuten spelen de leiding veroverd. (10) Haarlem, door dit succes aangemoedigd, blijft fanatiek aanvallen, doch Tok bezon digt zich nogal eens aan te individueel spel, Den Bosch combineert goed en begint den bal lager te houden sn speelt veel op rechts. Als v. Beeck goed doorgeeft aan v. Dorst, schiet deze hard in, waarbij Strieder echter den bal uit doel slaat. De elfmeterschop wordt door v. Dorst on houdbaar ingezet als het spel een half uur oud is (11). Er wordt vinnig gestreden en het spel verplaatst zich snel, Haarlem ondervindt in v. Bree herhaaldelijk een onoverkome lijk struikelblok. In de laatste minuten voor rust ontkomt Den Bosch nog juist aaii een doorboring bij een misverstand in hun achterhoede. Colen doorzag op bet laatste moment nog het gevaar en wist handig den bal we-g te tippen. Na de thee zien wij niet dat enthousias te spel van voor rust. Mauritz brengt al direct een prachtkans om hals, terwijl het goede schot van v. d. Linden door Alsem geest op een gelukkige wijze wordt onder schept. Tok lost nog eens een formidabel schot, dooh juist op den keeper. Hierop ZEILEN OM HET NATIONAAL JOLLENKAMPIOEN SCHAP. BOB MAAS WINT DEN TITEL NA DRIE WEDSTRIJDEN. De wedstrijden om hot nationaal kam pioenschap der 12 Voetjollenklasse, geor ganiseerd door de Kon. Verbonden Ne- derlandsche Watersportverenigingen, heb ben dit jaar een vlot verloop gehad en we mogen wel zeggen: een vroegtijdig einde; Immers, Bob Maas die reeds tweemaal eerder op dezen titel beslag wist te leggen, heeft thans opnieuw zijn superioriteit over zijn concurrenten getoond en na drie wed strijden was de beslissing, gevallen: Bob Maas was in de drie eerste wedstrijden nummer één en daarmee was het pleit be slecht, want het reglement zegt, dat win naar van den titel is hij. die driemaal als eerste aankomt in de eindstrijden. We kwamen er ditmaal ook zonder voor wedstrijden af, want de deelname was dit jaar belangrijk minder dan vorige jaren. E)r hadden slechts zes deelnemers ingeschre ven, terwijl er vorig''jaar nog tien waren. De gebroeders Bob cn Jan Maas behoor den daar natuurlijk bij en verder Jac. Bar/.ilay, E. G. van de Stadt, D. Kagchel- land en Van 't Hoogerhuis, 'die eerst kort geleden uit Indië is teruggekeerd en van wie betwijfeld wordt, of hij wel over de noodige wedstrijd-routine beschikt om kans op succes te hebben. Verschillende goede zeilers, die we elk jaar bij de be langrijkste wedstrijden vooral dus bij de kampioenschappen terugzien, ontbraken thans. Van hen noemen we vooral P. J. J. Huybers, den kampioen van het vorig jaar, die de zei.erij eraan gegeven heeft en dus zijn titel niet heeft verdedigd. Verder mis ten we o.a. Karreman, doch deze was met zijn inschrijving te laat geweest, terwijl eenige goede zeilers wegens studieredenen verhinderd waren. Viel de deelname dit jaar wel mee om tot een spoedig einde der wedstrijden te komen, jammer was het toch, dat niet meerderen hun krachten in de ranke boot jes konden meten. Een meevaller verder was de medewer king van het weer en daarop had wel nie- man gehoopt, want zoowel Zaterdagmid dag als Zondag was het tot een uur voor de wedstrijden regen en nog eens regen. De anders zoo mooie Kagerplassen, omgeven door het heerlijke voorjaarsgroen, droegen daardoor het stempel van triestheid. Maar, tijdens de wedstrijden was daar geen sprake meer van. Wel was de temperatuur frisch, maar zooals altijd had dit meer invloed op de overigens niet talrijke wedstrijd- volgers, dan op de zeilers, die in hun ver richtingen genoeg warmte konden opdoen om het allesbehalve milde voorjaarsweer te vergeten. Eerste race. Zaterdagmiddag woei de wind uit het Zuid-Westen, zoodat vóór den wind naar 't Zweiland kon worden gezeild. Toen te kwart voor vier het eerste startschot viel, lag Bob Maas hoog aan den wind en ging hij het eerst over de startlijn. De afstand tusschen de overige vijf was heel gering, want er was ruimte genoeg geweest om po sitie te kiezen. Veel verschil in afstand kwam er op het eerste rak niet en Bob Maas bleef aan den kop. Als tweede volg de Van de Stadt, daarna rondde Van 't Hoogerhuis de boei. Jan Maas en Kagchel- land stevenden gelijk op do vlag aan, maar de eerste had de binnenbocht cn wijl Kag- che.land hom te weinig ruimto gaf, raakte Jan Maas zijn tuig, vermoedelijk zonder dat de ander dit bemerkte. Van veel in vloed was dit ook allorminst cn Jan Maas had zich al gauw op de tweode plaats ge bracht achter zijn broer. Barzilay, die het laatst om de boei wa-s gegaan, probeerde door een langen s.ag dezen achterstand te niet te doen. Dit had evenwel geen resul taat. Toch kwam hij op de vijfde plaats, waarschijnlijk echter meer door minder goede manoeuvres van 't Hoogerhuis, dio den geheelen wedstrijd achter bloof. Bob n Jan Maas, dio den kop hadden, Keven dezen onbedreigd behouden, zoodat de race vrijwel zonder spanning verliep. fc>.echts Barzilay en v. d. Stadt streden nog do derde plaats en dat was hot oenig interessante. Barzilay verloor dozen strijd echter cn zelfs de vierde plaats. De uitslag werd: 1. Bob Maas in 1 u. 18 min. 38 sec.; 2. Jan Maas in 1 u. 19 min. 35 sec.; 3. v. d. Stadt in 1 u. 20 min. 35 see.; 4. D. Kagchel- land in 1 u. 20 min. 46 sec.; 5. Jac. Barzilay in 1 u. 20 min. 56 Bec.; 6. Van 't Iloogon- hui8 in 1 u. 23 min. 13 sec. Tweede race. De tweede race, waarvoor te 6 uur het startschot viel, bood al even weinig afwis seling als do eerste. Van do Stadt was te vroeg op de startlijn en werd teruggeroe pen. Bob en Jan Maas startben fraai, eerst genoemde lag op de beste plaats. Zij kwa men beiden aan den kop op 't Zwoilaud, daarna gingen ze spoedig overstag, doch Kagchelland en v. d. Stadi legden door en wonnen hierdoor aanmerkelijk aan ruimte, laatstgenoemde zelfs zoo, dat hij op do tweede plaats kwam. Bob Maas had echter reeds een flinken voorsprong en dezen stond hij niet meer af. De uitslag werd aldus: 1. Bob Maas in 1 u. 49 sec.; 2. v. d. Stadt in 1 u. 20 min. 13 sec.; 3. Jan Maas in 1 u. 20 min. 58 sec.; 4. Jac. Barzilay in 1 u. 21 min. 14 sec.; 5. D. Kagchelland in 1 uur 22 min. 48 sec.; 6. Van 't Hoogonkuis in 1 u. 22 min. 4 sec. Derde race. Zondagmorgen waren do zeilers al weer bijtijds present, want te half elf viel hot startschot voor den derden wedstrijd. Alle deelnemers waren gelukkig weer aanwe zig. De wind was gedraaid en nu naar het Noorden geloopen, zoodat hij schuin op do startlijn stond. Dat er voor deze race belangstelling be stond, betwijfelt niemand, want nu roods kon de beslissing vallen, indien Bob Maas zijn superioriteit opnieuw bewees. 't Was geen verrassing, dat hij zich reeds op de startlijn een prachtige positie had weten te verwerven, maar zijn broor Jan wist, dat het ook z ij n laatste kans was, weshalve hij Bob geducht in do gaten hield. Toch lag deze het best, zoodat hij het eerst don boei op het Zweiland wist te no men. Het rak naar het Norremeer lag licht in den wind, zoodat 'n kloino slag ge maakt moest worden. Bob logde na het ronden van den boei geheel door, maar Jan Maas deed een poging, om hem voor te komen, zoodat hij spoedig overstag ging. In plaats van hierdoor in te loopen ver loor hij terrein op zijn broor, zoodat Bob bij den boei op het Norremeer een voor sprong had van 45 seconden. Onbedreigd ging hij toen aan don kop, want terwijl Jan Maag als tweede volgde, waren de an deren stukken achter. Voor de eerste plaats kwamen zij dus heelemaal niet in aanmer king, zoodat zij zich tevreden stelden met onderling wat om de plaatsing te strij den en wel van de Stad met Kagchelland, Barzilay met van 't Hoogenhuis. Jan Maas slaagde er wel in op zijn broor in te loopen en den afstand van boei tot boei kleiner te doen worden maar hot re sultaat was toch, dat Bob Maas mot 22 sec. voorsprong won. De uitslag werd: 1. Bob Maas in 1 u. 2 min. 17 sec.; 2. Jan Maas in 1 u. 2 min. 39 sec.; 3. v. d. Stadt in 1 u. 4 min. 16 sec.; 4, Kagchelland in 1 u. 4 min. 20 sec.; 5. Barzilay in 1 u. 4 min. 31 sec.; 6. Van 't Hoogerhuis in 1 u. 4 min. 33 sec. Na afloop der wedstrijden werd Bob Maas door den hoer Crone namens de Verb. Watersportvoi-eenigingon voorloopig gelukgewenscht met zijn overtuigende zege. De officieele hulde, geschiedt steeds op de jaarvergadering der Ver. Daarmede behoorden de wedstrijden tot het verleden. zendt hij een voorzet van v. d. Sande in, doch de bal wordt door Colon corner ge werkt. Beide partijen wegen goed tegen elkaar op er verstrijkt een half uur eer er verandering in den stand komt en wel van den voet van Tok, die handig over Colen 21 inzet. Den Bosch tracht di rect dézen achterstand te niet te doen en bij een vinnigen aanval werpt Kamer er zich tusschen en weet het gevaar handig te bezweren. Deze ingrijping ging blijk baar volgens den referee te hard en hij kende een penalty toe, welke door v. Dorst juist langs de paal naast wordt geschoten. Dan stormen de Haarlemmers op het vijandelijke doel aan. Tok breekt door en het pleit is beslecht want onhoudbaar 7,et hij 3—1 in. Mauritz tracht het voor de ploeg nog op te halen, doch hij is niet ge luking met zijn schieten doordat een .twee tal schoten tegen de paal belanden en het einde komt met een wel iets gefatteerde 31 overwinning voor Haarlem. Tn het Haarlcnische elftal waren keeper en backstel subliem, Slok in de middenli- nie de minste, terwijl v. d. Lans in de voorhoede veelal faalde. De rost der voor hoede voldeed goed, waarbij Tok wel de goede doorzetter bleek te zijn. Bij de tegenpartij waren v. Bree, van Dorst cn Mauritz wel do uitblinkers.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5